Wrocław atrakcje – co warto zobaczyć i zjeść?

Wrocław atrakcje – wpisujemy w przeglądarke internetową i co nam się wyświetla w pierwszej kolejności? Może ZOO i Sky Tower? Albo wszechobecne krasnale? Tutaj znajdziecie o wiele więcej ! Koniec z nudą i sztampowym zwiedzaniem. Przygotowaliśmy przewodnik po mieście tak dobry, że drugiego takiego w sieci nie znajdziecie. Wrocławskie wirydarze, Hejnał Wrocławski, a może muzem na barce? Opisujemy Wrocław znany i nieznany. Artykuł zawiera listę niemal wszystkich wrocławskich atrakcji, w zrobienie której włożyliśmy mnóstwo czasu i serca. Przy okazji odkryliśmy dużo perełek, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia mimo, że mieszkamy tu już tyle lat.

Inną rzeczą, która nas zadziwiła to fakt, że we Wrocławiu jest tak wiele interesujących miejsc i nie ma po prostu szansy, by zwiedzić je wszystkie w ciągu jednego weekendu – chyba, że będziecie kontynuować zwiedzanie nocą. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że mamy tuż pod ręką tak dużo niesamowitych i na dodatek darmowych atrakcji. Dzisiaj na nowo lub po raz pierwszy odkryjecie z nami Wrocław i dowiecie się, co warto zobaczyć, gdzie dobrze zjeść czy wypić piwo. Znajdziecie tu wszelkie niezbędne informacje na temat godzin otwarcia poszczególnych atrakcji, cen biletów i adresów. Szykujcie się! Po przeczytaniu od razu kupicie bilety do stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław

1. Plac Nankiera i okolice

Na dawnym terenie średniowiecznego Wrocławia znajduje się podłużny plac biskupa Nankiera. Zlokalizowany jest on między Starym Miastem, Wyspą Słodową a Ostrowem Tumskim, tak więc raczej na pewno nie ominiecie go podczas zwiedzania tej części miasta. Zwłaszcza, że znajdziemy przy nim kilka ciekawych atrakcji. Kaplica Hochberga, Hala Targowa, Baszta Niedźwiedzia, zabytkowy Instytut Filologii, Most Piaskowy, Ossolineum, ciekawy widok na Ostrów Tumski… gwarantujemy, że w tym miejscu spędzicie dużo czasu i z pewnością nie będziecie się nudzić.

Hala Targowa

Początkowo w tym miejscu znajdował się pałac biskupów lubuskich, a następnie arsenał. Jest to jedna z dwóch powstałych we Wrocławiu hal targowych (niestety, pierwsza została wyburzona). Obecna hala powstała u progu XX stulecia i szczęśliwie nie uległa znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Dwie wysokie wieże nawiązują do dawnego charakteru tego miejsca. Na pamiątkę dawnego arsenału, w jedną ze ścian hali wmurowano odnalezione przy budowie kule armatnie. W ogromnej hali można nie tylko zakupić świeże owoce i warzywa, ale także zjeść dobry posiłek. W Hali Targowej zaopatrują się mieszkańcy miasta, ale bazar jest również stałym punktem wycieczek i stanowi jedną z atrakcji Wrocławia.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

poniedziałek 08:00-18:30

wtorek 08.00-18.30

środa 08.00-18.30

czwartek 08:00-18:30

piątek 08.00-18.30

sobota 09.00-15.00

niedziela nieczynne

ul. Piaskowa 17 darmowy

Herbaciarnia Targowa 

W Hali Targowej kryje się jeszcze jedno niezwykłe miejsce, które szczególnie Wam polecamy. Wchodząc głównym wejściem, musicie skierować swe kroki od razu pod lewą ścianę i iść do przodu. Mniej więcej w połowie Hali ujrzycie wejście do malutkiej, najpiękniejszej na świecie herbaciarni. To miejsce jest naszym rajem. Lokal niewielkich rozmiarów, cichy, ustronny i spokojny. Urządzony ze smakiem. Można się poczuć tam jak w eleganckim saloniku, w babcinym domu – delikatna poświata lamp rzuca cienie na rozłożyste kwiaty, urocze fotele, stare radia. Jeśli szukacie idealnego miejsca na randkę, rozmowę z przyjacielem czy urodzinowe ciasto – to miejsce się nadaje do tego pod każdym względem. W tle nie dudni głośna muzyka, jednak rozmowy z sąsiednich stolików nie docierają do niepowołanych uszu.

Wybór herbat z najróżniejszych zakątków świata jest po prostu przytłaczający. Dzbanek takiej herbaty może kosztować dość dużo, ale Herbaciarnia oferuje także mniejsze dzbanuszki herbacianych smaków poniżej 10 zł. Oprócz tego, napijecie się tu również dobrej kawy. Smaku temu miejscu dodają pyszne ciasta. Wszystko jest podawane w uroczych, kolorowych filiżankach i talerzach. Rodzaje i smaki herbat naprawdę oszałamiają i wybranie napoju może zająć sporo czasu, który i tak w Herbaciarni Targowej się zatrzymuje. Idealne miejsce na chwilę relaksu.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

poniedziałek 08:00-22:00

wtorek 08.00-22.00

środa 08.00-22.00

czwartek 08:00-22:00

piątek 08.00-22.00

sobota 08.00-22.00

niedziela 12:00-22:00

 ul. Piaskowa 15 https://www.facebook.com/Herbaciarnia-Targowa-462384887267136/

Szkoła Urszulanek i Mauzoleum Piastów Śląskich

Mauzoleum Piastów śląskich / Szkoła Urszulanek/ Wrocław

Kilka kroków od Hali Targowej znajduje się szkoła prowadzona przez siostry Urszulanki. To co wyróżnia szkołę, to stary klasztor klarysek, w którym znalazła ona swą siedzibę. Klasztor został ufundowany już w XIII wieku. W obrębie szkolnych murów możemy oglądać dwa kościoły – św. Jadwigi oraz św. Klary, a także mauzoleum Piastów Śląskich. Niestety, nie ujrzymy klasztoru w takiej formie, w jakiej został stworzony, gdyż w 1945 roku budynek uległ całkowitemu zniszczeniu. W mauzoleum mieści się urna z sercem księżnej Karoliny, ostatniej Piastówny.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

poniedziałek 10:00-18:00

wtorek 10.00-18.00

środa 10.00-18.00

czwartek 10:00-18:00

piątek 10.00-18.00

sobota 10.00-15.00

niedziela nieczynne

ul. Nankiera 16 darmowy; dobrowolna opłata http://www.urszulanki.archidiecezja.wroc.pl/dpn/kim.php

Kaplica Hochberga

Na przeciwko Hali Targowej stoi wysoka Katedra Grekokatolicka, kryjąca wrocławską perłę architektury barokowej. Kaplica Hochberga, bo o niej mowa, jest niczym feniks, który powstał z popiołów. Całkowicie zrujnowana, została w ostatnich latach odbudowana na podstawie dokumentów. Ołtarz złożono z ponad tysiąca elementów odnalezionych w gruzie. Ściany i kopułę kaplicy zdobią przepiękne freski przedstawiające siedem boleści Matki Bożej. Wewnątrz kaplicy spoczywa jej fundator, hrabia Hochberg, dzięki któremu możemy podziwiać to mało znane wśród turystów cudo. Zwiedzanie kaplicy jest darmowe.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

poniedziałek nieczynne

wtorek 13.00-17.00

środa 13.00-17.00

czwartek nieczynne

piątek 13.00-17.00

sobota 10.00-17.00

niedziela 11.30-17.00

ul. Nankiera 15A darmowy http://www.cerkiew.net.pl/

Baszta Niedźwiedzia

Była ona elementem systemu fortyfikacyjnego Wrocławia. Uległa zniszczeniu, została odbudowana w latach ’50, kiedy to wmurowano w nią figurkę niedźwiadka odnalezionego w gruzowisku na ul. Łaciarskiej – stąd jej nazwa. Pięknie odnowiona baszta znajduje się na tyłach Hali Targowej, a w jej murach mieści się obecnie restauracja i galeria sztuki.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Poniedziałek: 12:00 – 21:00

Wtorek: 12:00 – 21:00

Środa: 12:00 – 21:00

Czwartek: 12:00 – 23:00

Piątek: 12:00 – 23:00

Sobota: 13:00 – 23:00

Niedziela: 13:00 – 21:00

ul. Kraińskiego 14 darmowy http://baszta.wroclaw.pl/

Wrocławskie wirydarze 

Śmiało możemy powiedzieć, że to chyba jedne z naszych ulubionych miejsc we Wrocławiu, gdzie jest ich kilka. Wszystkie wirydarze są położone w bliskiej odległości. Wirydarz, czyli kwadratowy lub prostokątny ogród wewnątrz murów klasztornych. Po jego środku najczęściej stawiano fontannę, studnię, sadzawkę lub altanę. Taki typ zabudowań był charakterystyczny dla średniowiecznych założeń klasztornych, a szczególnie rozpowszechnił się w XVI wieku. W takich ogrodach sadzono rośliny, drzewa, a nawet trzymano zwierzęta leśne.

We Wrocławiu znajdziemy wirydarze, które możemy zwiedzać za darmo. Pierwszy z nich znajduje się na Wydziale Filologii Polskiej UWr, czyli w XIII- wiecznym budynku zależącym niegdyś do zakonu franciszkanów. Odnowiony wirydarz kusi widmem odpoczynku w jego spokojnych alejkach, w altanie, z widokiem na żółte mury przepięknego Wydziału Filologicznego. Stąd już niedaleko do dziedzińca Wydziału Antropoligcznego UWr, który zajmuje najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Wrocławskiego. Niewielki wirydarz otoczony arkadami nie jest zbyt znany mimo, że leży w pobliżu największych atrakcji Wrocławia. Można tam się schronić przez zgiełkiem panującym w centrum. Kolejny wirydarz mieści się w murach bernardyńskiego klasztoru, którego budynek zajmuje obecnie Muzeum Architektury. Bardzo interesujący dziedziniec można również obejrzeć w Arsenale Miejskim.

A na koniec nasz ulubiony i chyba najbardziej znany, wirydarz Ossolineum. O samym Ossolineum napiszemy więcej w kolejnym punkcie. Tutaj tylko nadmienimy, że będąc w okolicy po prostu musicie zajrzeć do środka. Nie bójcie się otworzyć ciężkich drzwi do  Ossolineum, to miejsce w ciągu dnia odwiedza sporo wycieczek. Gdy już będziecie w środku, idźcie do przodu do znajdujących się naprzeciw drzwi. A kiedy już je uchylicie, ujrzycie taki kojący widok:

Ossolineum, Wrocław

Wirydarze w Instytucie Antropologii i Filologii Polskiej czynne są w godzinach otwarcia uczelni, czyli zwykle przez cały tydzień od 08:00 rano do 19:00 wieczorem. Godziny otwarcia mogą ulec zmianie w wakacje i święta. Wstęp darmowy. Wydział filologii mieści się w budynku na przeciwko Hali Targowej, przy placu Nankiera, a Instytutu Antropologii przy pl. Uniwersytecki, na przeciw Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Bilet ulgowy do Muzeum Architektury przysługuje: uczniom, studentom, nauczycielom, emerytom, rencistom, kombatantom, osobom powyżej 65 roku życia.

Godziny otwarcia Muzeum Architektury Adres Wstęp Strona

Poniedziałek nieczynne

Wtorek:11:00 – 17:00

Środa:10:00 – 16:00

Czwartek:12:00 – 19:00

Piątek:11:00 – 17:00

Sobota:11:00 – 17:00

Niedziela:11:00 – 17:00

ul. Bernardyńska 5 Normalny: 10 złUlgowy: 7 PLN

Bezpłatne: 0 PLN
dzieci do lat 3

http://www.ma.wroc.pl/

2. Ossolineum

Skoro już jesteśmy przy Ossolineum, powiedzmy sobie o nim kilka słów. Potężna biblioteka, jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w kraju, siedziba muzeów. Miejsce niezwykle ważne dla nauki. (Coś o tym wiemy, musieliśmy spędzić tam dłuuuugie , długie godziny podczas studiów. Nawet przez moment jedno z nas tam pracowało). Cenne zbiory i archiwa początkowo znajdowały się we Lwowie, a po wojnie zostały przywiezione do Wrocławia i tu pozostają do dziś. Ich wrocławskim domem od samego początku jest przepiękny budynek poklasztorny Zakonu Szpitalnego Kawalerów Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą, gdzie od początku XIX w. działało męskie gimnazjum katolickie. Jednak przypuszcza się, że 70 procent zbiorów pozostaje nadal we Lwowie. W Ossolineum można spędzić pół dnia i nadal będzie co robić. Budynek warto oglądać nocą z ulicy Grodzkiej –  z Wyspy Słodowej lub Mostu Piaskowego. Złote światła odbijające się w rzece dają piękny efekt.

Wirydarz i barokowy ogród

Ossolineum, Wrocław

Najpiękniejszym miejscem w Ossolineum jest wspomniany wcześniej wirydarz, gdzie w cieniu ogromnego drzewa można podziwiać stare klasztorne mury w koralowym kolorze. Z drugiej strony murów znajduje się ogród urządzony w stylu francuskim, z fontanną po środku i uroczymi ścieżkami między wysokimi żywopłotami i klombami kwiatów. Od strony barokowego dziedzińca, fasada Ossolineum prezentuje się wyjątkowo ładnie.

Muzeum Lubomirskich

Ciekawe jest też Muzeum Lubomirskich, ze wspaniałą kolekcją malarstwa, monet, rzeźb, rysunków i rodzinnych zabytków należących do rodziny Lubomirskich i Ossolińskich. Historia wystawy sięga już początków XIX wieku!

Czytelnia i Sala pod Kopułą

Chętni mogą również zajrzeć do pięknej czytelni, a także z niej skorzystać. Kartę biblioteczną wyrabia się dosłownie w 5 minut, co kosztuje tylko 10 zł i nie trzeba dostarczać żadnych dokumentów. Pod widoczną z zewnątrz kopułą, znajduje się wspaniała Sala Pod Kopułą, której niestety na co dzień nie można zwiedzać. Salę można jednak wynająć, może ktoś się skusi?

Muzeum Pana Tadeusza 

Oprócz tego, Ossolineum dysponuje cennymi polskimi zabytkami kulturowymi, takimi jak rękopis „Pana Tadeusza”. Dlatego też otworzono tu Muzeum Pana Tadeusza, które ulokowane jest w kamienicy na rynku, nazywającej się „Kamienica pod Złotym Słońcem”. Była ona jedną z trzech najbardziej reprezentacyjnych kamienic na całym wrocławskim rynku. Rezydowali w niej chociażby król Władysław Jagiellończyk czy cesarz Ferdynand II. Warto ją odwiedzić nawet ze względu na pięknie zachowane, zdobione sufity.

Godziny otwarcia Ossolineum Adres Wstęp Strona

Poniedziałek 08:00-20:00

Wtorek 08:00-20:00

Środa 08:00-20:00

Czwartek 08:00-20:00

Piątek 08:00-20:00

Sobota 09:00-14:00

Niedziela nieczynne

ul. Szewska 37 darmowy https://ossolineum.pl/
Godziny otwarcia Pana Tadeusza Adres Wstęp Strona

Poniedziałek nieczynne

Wtorek 10:00-18:00

Środa 10:00-18:00

Czwartek 10:00-18:00

Piątek 10:00-18:00

Sobota 10:00-18:00

Niedziela 10:00-18:00

ul. Rynek 6 bilet  normalny: 20 PLN

bilet  ulgowy: 10 PLN

bilet za 1 zł
dla wszystkich w każdą niedzielę

bilet rodzinny:
20 zł

https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/zaplanuj-wizyte

Bilet ulgowy: młodzież ucząca się do 26. roku życia, emerycie i renciści, osoby niepełnosprawne

Bilet rodzinny: bilet przysługuje grupie od 2 do 6 osób, w tym przynajmniej 1 osoba musi mieć powyżej 18 lat i przynajmniej 1 osoba musi mieć poniżej 18 lat

Kawiarnia Cherubinowy Wędrowiec

Cherubinowy Wędrowiec, Wrocław

W ogrodzie Ossolineum ulokowana jest klimatyczna kawiarnia „Cherubinowy Wędrowiec”. W gotyckiej sali lub w ogródku z widokiem na Ossolineum spróbujemy pysznych ciast i dobrej kawy.  To jedna z najprzyjemniejszych wrocławskich kawiarni.

Adres – ogród Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37

Strona – https://www.facebook.com/CherubinowyWedrowiec/

Piec na Szewskiej

Nikogo chyba również nie zdziwi (zwłaszcza mieszkańców Wrocławia), jeśli w tym miejscu polecimy obiad w „Piecu na Szewskiej”, mieszczącym się naprzeciw wejścia do ogrodu Ossolineum. Podają tam bezapelacyjnie najlepszą pizzę we Wrocławiu. Dodatkowym atutem są niskie ceny. Przed lokalem często ustawiają się kolejki. Piec na Szewskiej był jedną z pierwszych pizzeri we Wrocławiu, które serwują pizzę neapolitańską. Przez lata utrzymali poziom i możecie u nich spróbować naprawdę smacznego włoskiego jedzenia.

Adres – ul. Szewska 44

Strona – https://www.facebook.com/piecszewska

3. Rynek

Rynek, Wrocław

Rynek, Wrocław

To takie miejsce, gdzie każdy turysta prędzej czy później trafi. I nic dziwnego. Miejsce jest absolutnie wyjątkowe! Obecnie główna pierzeja rynku zamknięta jest dla ruchu, jednak możemy oglądać zdjęcia z czasów komuny, kiedy to pod zabytkowym ratuszem stała stacja beznynowa, a do okoła prowadziła linia tramwajowa i jeździły samochody. Obecnie to jedno z ulubionych miejsc spacerowych wrocławian, pełne ciekawych zabytków i restauracji. O spacerze wśród  kamienic chyba nie musimy wspominać. Każda z nich to osobne dzieło sztuki, które można podziwiać godzinami. Oczywiście najpiękniejsze znajdują się przy Rynku, Placu Solnym i uliczkach od nich odchodzących, my jednak polecimy Wam jeszcze  inne ulice, które uważamy za najładniejsze w obrębie Starego Miasta.

ulica Garbary i Stare Jatki

Pierwsza z nich to wąska, rzadko uczęszczana uliczka między ul. Odrzańską a Uniwersytetem Wrocławskim – ulica Garbary. Wąska, ciemna i nieuczęszczana, ale bardzo klimatyczna, ożywa latem. W wakacje wystawione są na niej ogródki okolicznych restauracji. Może nie jest to jakaś piękna ulica, przy której stoją ozdobne kamienice, jednak jest naszą ulubioną ze względu na jej skromność i tajemniczość. Parę kroków dalej znajdziecie Stare Jatki – uroczą, acz dość komercyjną uliczkę, z pomnikiem zwierząt rzeźnych oraz licznymi sklepikami.

ulica Malarska 

Kolejna, to położona tuż obok wyżej wymienionych miejsc, ulica Malarska. Urocze kamieniczki sprawiają wrażenie mniej popularnych, niż ich sąsiadki z pobliskich przecznic. Może to wynikać z faktu, że nie ma tam zbyt wielu knajp i sklepów, a jej położenie sprawia, że rzadko się ją wybiera podczas spaceru czy jazdy samochodem. Lubimy są za jej barwność.

Wrocław

ulica Więzienna

…którą znamy jak własną kieszeń. Setki razy przemierzaliśmy ją w drodze na uczelnie lub Wyspę Słodową. Lubimy ją z kilku powodów. Pierwszym z nich jest ciekawie prezentujący się z tej strony budynek głónwego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, który wyłania się spomiędzy rzędu kamienic. Kolejna rzecz, to zatrzęsienie restauracji – może nie najlepszych w mieście, ale bardo przyjemnych, w których warto od czasu do czasu przysiąść.

Ulicę zwykło się nazywać „Pasażem włoskim”, ponieważ znajdziecie na niej mnóstwo włoskich knajp. Jest to jednak zbyt duże uogólnienie, ponieważ na Więziennej spróbujecie  kuchni azjatyckiej, naleśników, pizzę czy dania wypiekne w piecu i kebaba. Całkiem smaczne jedzenie w przyzwoitych cenach znajdziecie w „Kociołku”, gdzie w glinianych naczyniach serwują mięsa, gulasze, calzone i warzywa z pieca. Jeśli macie ochotę na słodkości, to skierujcie swe kroki do Czekoladziarni. Na piwo zajrzyjcie to kultowych już wśród wrocławian „XIII Igieł”. Nie są może one ulokowane przy samej ulicy Więziennej, ale przy jej skrzyżowaniu z ulicą Igielną.

Naszym ulubionym miejscem przy ulicy Więziennej jest… stare więzienie! Ceglany, gotycki budynek mieści w sobie bardzo przyjemną restaurację o nazwie „Motyla Noga”. Wypić dobrego drinka i zjeść smaczny lunch czy kolację można wewnątrz starego więzienia, na jego patio z widokiem na krużganki. Bardzo klimatyczne miejsce!

ulica Psie Budy i Zaułek

Następną uliczką, naszym zdaniem, chyba najpiękniejszą, są Psie Budy. Nazwa może niezachęcająca, ale nie zrażajcie się! Mimo, że ulica ma jedynie 140 metrów długości, zachwyca proporcjonalną, niską zabudową. Nie spotkacie na niej wielu turystów podziwiających nieco odrapane, acz ujmujące budynki. A tuż za rogiem ujrzycie wspaniały gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, przypominający nieco średniowieczny zamek. Cały zaułek między biblioteką a ulicą Psie Budy, był niegdyś uroczym, tajemniczym miejscem. Niewysokie schody, stara brama, kwiaty, chyląca się ku ziemi wierzba, na tarasie ogródek niezłej restauracji… Niestety, całkiem niedawno zaułek został „odnowiony”. Wyremontowano bramę, zawieszono na niej święcący, nowoczesny napis „Zaułek”, wierzbę przycięto niemal do korzenia. Zimową nocą, kiedy bezlistne krzewy poruszają się na zimnym wietrze, idąc od strony Kuźniczej (zwłaszcza podczas pełni), Biblioteka Uniwersytecka na tle tego przygnębiającego widoku, może się jawić niczym miejsce z horroru.

Uliczki koło Ratusza

Między starym a nowym Ratuszem również kryje się kilka ciekawych uliczek. Jakoś rzadko wybieramy się nimi na spacer, bo zawsze jest „nie po drodze”. Lubimy je za przejścia, z których można podglądać to, co się dzieje na rynku, a także za ukryte i klimatyczne restauracje.

Ratusz

Budynek, który jako pierwszy rzuca się w oczy zaraz po wejściu na wrocławski Rynek. I nie bez przyczyny – gotycka, masywna budowla przytłacza swym ogromem i gotyckim czystym pięknem. Jego ozdobne wykusze, wieże i rzeźby szczególnie okazale prezentują się w nocy, gdy są podświetlone. Warto przyjść pod Ratusz w niedzielne popołudnie, gdy trębacz wygrywa Hejnał Wrocławski. Tak tak, wrocławski, nie krakowski. Ta tradycja sięga aż 1601 roku! Sam hejnał oparty jest na melodii tradycyjnej śląskiej piosenki „We Wrocławiu na rynecku”. Wieża, na której zawieszony jest najstarszy w Polsce dzwon zegarowy (XIV wiek),  niestety jest niedostępna dla zwiedzających – w przeciwieństwie do wnętrza Starego Ratusza, które doskonale zachowane pomieszczenia możemy zwiedzać każdego dnia. Sale tej okazałej budowli skrywają Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, gotyckie sklepienia krzyżowo – żebrowe, płaskorzeźby, liczne portale i przedmioty pochodzące nawet z epoki średniowiecza. Szczególne wrażenie robi Wielka Sala, o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych, co czyni ją jedną z największych tego typu gotyckich obiektów w całej Europie. Fani gotyku będą zachwyceni.

Ratusz, Wrocław

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Poniedziałek nieczynne

Wtorek nieczynne

Środa 10:00 – 17:00

Czwartek 10:00 – 17:00

Piątek 10:00 – 17:00

Sobota 10:00 – 17:00

Niedziela:10:00 – 18:00

Rynek darmowy http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/

Muzeum Farmacji

We Lwowie turyści mogą zwiedzać niezwykle popularne Muzeum – Aptekę. Mało kto wie, że we Wrocławiu również mamy taką atrakcję. Co ciekawe, miejsce to jest niesłusznie pomijane podczas programów zwiedzania miasta. W eleganckiej kamienicy aptekarz prowadził swój lokal od wieku XIII do lat ’50 ubiegłego stulecia. Obecnie możemy w aptece oglądać sale i ekspozycje uporządkowane chronolgicznie – w piwniach pracownie alchemików, na piętrze renesansowe apteki, wyżej maszyny do produkcji syntetycznych leków. Zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne. Obok Muzeum Farmacji możemy podziwiać majestatyczną elewację Centrum Handlowego Feniks.

Ostatni zwiedzający proszeni są o przybycie do Muzeum od wtorku do piątku o godz. 17:00, w soboty i niedziele o godz. 16:00. Zwiedzanie z przewodnikiem dla grup powyżej 5 os. po dokonaniu rezerwacji co najmniej dzień przed wizytą. Nie zapewniamy przewodnika anglojęzycznego.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Poniedziałek nieczynne

Wtorek:10:00 – 18:00

Środa:10:00 – 18:00

Czwartek:10:00 – 18:00

Piątek:10:00 – 18:00

Sobota:10:00 – 17:00

Niedziela:10:00 – 17:00

ul. Kurzy Targ 4 darmowy http://www.muzeumfarmacji.umed.wroc.pl/

Plac Solny

Rynek pomocniczy dużego Rynku, przy którym możemy oglądać urocze kamienice, budynek Starej Giełdy, czy kwiaciarnie funkcjonujące tu wśród drzew niezmiennie od lat, przez całą dobę. Przy placu mieści się jużo kawiarni i restauracji (np. klimatyczne Schody Donikąd, studencki Kombinat), a pod ziemią znajduje się zdolny pomieścić 300 osób powojenny schron. Ma on powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Obecnie w niemieckim bunkrze mieści się „Movie Gate”, czyli Galeria Sztuki Filmowej. Przechowywane w galerii rekwizyty ze znanych filmów są oryginalne.

Wśród atrakcji jest maska oryginalnego samochodu Aston Martin należącego do Jamesa Bonda w filmie „Jutro nie umiera nigdy”, noszona przez aktorkę Evę Green suknia Vesper Lynd z bondowskiego „Casino Royal”, fragment oryginalnego modelu statku „Gwiazda Śmierci” z „Gwiezdnych Wojen”, czy ubiór rzymskiego legionisty, w którym Russell Crowe zagrał w „Gladiatorze”. Wiele eksponatów zostało wypożyczonych z Muzeum Kinematografii w Łodzi, np. strój Urlicha von Jungingena z „Krzyżaków” Aleksandra Forda. Część pomieszczeń zostało zaadaptowanych na niemiecki bunkier, w którym można oglądać manekiny w strojach z epoki oraz strzelnicę.

Strona – http://moviegate.pl

Od Placu Solnego odchodzi kilka ulic, przy których znajdziemy wiele dobrych kawiarni, pubów i restauracji. Jeśli szukacie miejsca, gdzie wypijecie dobre piwo, a do tego zjecie coś porządnego (ale porządnego, nie tak jak np. w Pijalni Wódki i Piwa), to polecamy lokal Pod Latarniami przy ulicy Ruskiej. Z kolei przy ulicy Kiełbaśniczej i Rzeźniczej znajdziecie kilka bardzo fajnych miejsc na wypicie piwa czy drinka. Przy ulicy Kiełbaśniczej jest to Czeski Film i Kocia Kołyska, które mają swoje ogródki w uroczych, spokojnych podwórkach. Tuż obok Czeskiego Filmu znajduje się klimatyczna herbaciarnia K2. Kilka kroków dalej, w piwnicy kamienicy, znajdziecie Miodosytnię, czyli lokal serwujący najróżniejsze specjały z miodem pitnym. Jest to również bardzo dobre miejsce na zorganizowanie grupowej imprezy.

Na rogu Kiełbaśniczej zjecie najlepsze dania kuchnie azjatyckiej w całym mieście, a dokładnie w lokalu o wdzięcznej nazwie Mango Mama. Na ulicy równoległej – Rzeźniczej – ulokowany jest drink bar z najpyszniejszymi, najbardziej okazałymi drinkami we Wrocławiu. Coctail Bar Max & Dom Whisky to miejsce, które na pewno znacznie uszczupli Wasz portfel, ale  drink z kokosem wart jest swojej ceny.

Wrocław

Na kolejnej ulicy, św. Mikołaja, w kamienicy mieści się Ambasada, którą wymieniamy tu chyba już bardziej z sentymentu. To coś w stylu Pijalni Wódki i Piwa, ale… w lepszym stylu 😀 lepszy alkohol, dobre jedzenie, jeszcze lepsze ceny. W sam raz na studencką kieszeń. Z drugiej strony placu Solnego, wiele pubów i restauracji znajdziecie na ulicy Ofiar Oświęcimskich. Najbardziej polecamy pub Szklana Ćma oraz Szklarnia.

Pałac Wallenberg

Parę kroków dalej, na ulicy Szajnochy za okazałym budynkiem starej giełdy, możecie obejrzeć ukrytą perełkę, mianowicie Pałac Wallenberg. Schowany przed turystami pałac jest unikatowy dlatego, że jako jeden z niewielu budynków ocalał wojenną zawieruchę i nie został zrujnowany. XVIII- wieczna rezydencja należy obecnie do Uniwersytetu Wrocławskiego i można ją zwiedzać okazjonalnie. Ciężko jednak o jakieś bardziej szczegółwe informacje. Warto zasiegnąć języka w Biurze Informacji Turystycznej, gdzie może będą wiedzieć na ten temat nieco więcej. W okazałym pałacu możemy podziwiać niezmienione od wieków wnętrza, zdobne sufity i wspaniałe klatki schodowe. Na samej ulicy Karol Szajnochy warto wstąpić na sangritę lub piwo do pubu Salvador, a także na lunch do Bułki z Masłem.

Sakrbiec NBP

3 grudnia 1981 roku we Wrocławiu, z bankowego skarbca próbowało wybrać 80 milionów należących do dolnośląskiej Solidarności. Akcja ta stała się podstawą do nakręcenia filmu „80 milionów”. Wiecie, że ten skarbiec udostępniony jest do zwiedzania? Co prawda tylko raz do roku, jednak zawsze jest to jakaś możliwość. Skarbiec mieści się w podziemiach pięknie oświetlonego budynku, pochodzącego z początków XX wieku. Od tego też czasu, 3-tonowe wrota niezmiennie strzegą wejścia do skarbca. Wnętrze Nardowego Banku Polskiego można zwiedzać w ciągu Dni Otwartych, o których co roku Bank informuje na swojej stronie.

Adres – ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43

Pałac królewski

Pałac Królewski, Wrocław

Pruski władca Fryderyk II, odkupił skromną posiadłość w pobliżu rynku i tym samym uczynił Wrocław – obok Berlina i Królewca  – jednym z miast rezydencyjnych. Niosło to za sobą wiele korzyści dla samego Wrocławia – przybywali do niego liczni goście, handlarze, artyści. Kładziono większy nacisk na upiększanie zarówno rezydencji, jak i samego miasta, które stało się modne, a niemiecki dwór królewski spędzał tu większą część wolnego czasu. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Miejskie, w którym można oglądać wspaniale odrestaurowane komnaty królewskie, gdzie prawdopodobnie gościł nawet car Aleksander I, wystawę „1000 lat Wrocławia”, barokowy ogród z widokiem na wrocławski sąd i Sky Tower, czy doskonale zachowany świecki pokój Beyersfordów z epoki baroku i Muzeum Teatru. Zwiedzanie Pałacu jest bezpłatne (wystawy stałe). Bardzo często organizowane są w nim wystawy znanych malarzy (aktualnie, w maju 2018 roku – Salvador Dali oraz Andy Warhol)

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Poniedziałek nieczynne

Wtorek 10:00 – 17:00

Środa 10:00 – 16:00

Czwartek 10:00 – 19:00

Piątek 10:00 – 17:00

Sobota 10:00 – 17:00

Niedziela 10:00 – 18:00

ul. Kazimierza Wielkiego 35 wstęp wolny http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/

4. Plac Uniwersytecki – najpiękniejszy plac we Wrocławiu

Plac Uniwersytecki, Wrocław

Plac uniwersytecki ma nieco włoski charakter. Brukowane uliczki, latarnie, smukłe barokowe budynki, fontanna Szermierza po środku. To bodajże najpiękniejszy plac w całym Wrocławiu. Znajduje się przy nim główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, stary i zaniedbany, lecz piękny budynek Wydziału Antropologii, nowoczesny i niepasujący doń Wydział Prawa, a także niepozorny Kościół Uniwersytecki, do którego po prostu musicie wejść. To właśnie w Wydziale Antropologii znajduje się jeden z wyżej wpsomnianych wrocławskich wirydarzy.

Kościół Uniwersytecki im. Jezus

Niewiele w tym poście polecamy kościołów, jednak ten jest wybitnie piękny i zachęcamy, byście wstąpili do niego choć na chwilę. Barokowy kościół Jezuitów oszałamia przepychem, dostojnością i ilością złoceń. Cudo! Co najdziwniejsze, studiowaliśmy obok świątyni uniwersyteckiej przez 5 lat i dopiero na potrzeby tego artykułu odkryliśmy to miejsce. A te sufity! Można podziwiać je godzinami, póki ból karku Wam tego uniemożliwi. Godziny otwarcia mogą się różnić w zależności od dnia tygodnia i miesiąca, dlatego przed zwiedzaniem należy upewnić się na stronie internetowej, czy kościół na pewno będzie otwary dla zwiedzających.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Od listopada do marca

11:00-15:30

W lipcu i sierpniu

10:30 do 17:30.

ul. pl. Uniwersytecki 1 darmowy; dobrowolna ofiara http://www.uniwersytecki.archidiecezja.wroc.pl/

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Uniwersytet Wrocławski, Wrocław

Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego to prawdziwa skarbnica atrakcji. Już sama fasada budynku robi wrażenie. Kamień węgielny pod  barokową uczelnię położono tu na początku XVIII wieku. Najlepiej oglądać Uniwersytet nocą, z Wyspy Słodowej. Jeszcze lepiej zrobić to przy piwie, na jednej z barek – pubów cumujących przy Wyspie.  Budynek oświetlony milionem świateł, które odbijają się w rzece, robi imponujące wrażenie. Przepięknie zdobiona brama zaprasza zwiedzających do środka. Wewnątrz będziemy przechadzać się eleganckimi, szerokimi klatkami schodowymi, by wejść do Auli Leopoldina, czyli jedynego takiego miejsca w Polsce.

Aula Leopoldina

Ta reprezentacyjna, barokowa aula zdobiona jest wspaniałym freskami, obrazami i licznymi rzeźbami. To miejsce szczególnie bliskie sercom wielu studentów, ponieważ w Auli odbywają się immatrykulacje i wręczenia dyplomów, a także inne ważne uroczystości akademickie. Jedno z tych miejsc, które będąc we Wrocławiu po prostu musicie odwiedzić.

Czytelnia Biblioteki Instytutu Geografii

Czytelnia Instytutu Geografii we Wrocławiu. Zdjęcie pochodzi z galerii Gazety Wrocławskiej

Lubicie klimatyczne biblioteki i tajemnicze księgarnie? Takie z tysiącami starych ksiąg, skrzypiącymi parkietami, licznymi kwiatmi i przytulną poświatą rzucaną przez przykurzone lampy?  Jeśli tak, to we Wrocławiu jest takie miejsce, które na pewno Was zainteresuje. W Instytucie Geografii znajduje się czytelnia rodem wyjęta z poprzedniego stulecia. Wysokie po sufit, uginające się pod ciężarem książek półki, do szczytów których wchodzi się po schodkach, wysokie okna, balustrady czy globus pochodzący z początku XX wieku, który ma aż metr średnicy, tworzą miejsce z duszą. Pochodzenie globusa jest nieznane. Wiadomo jedynie, że został wyprodukowany przez znaną firmę Columbus i stoi w czytelni od lat. W takim miejscu aż się prosi, by zasiąść z kubkiem herbaty w wygodnym fotelu i oddać się ciekawej lekturze. Z czytelni może korzystać każdy.

Oratorium muzyczne

To kolejna barokowa aula w gmachu głównym uniwersytetu, która posiada oryginalne organy pochodzące z 1718 roku! Doskonała akustyka powoduje, że aula zwana również Salą Muzyczną, jest jednym z najlepszych tego typu obiektów we Wrocławiu. Koncertowali w niej wybitni muzycy, tacy jak Liszt, Wieniawski czy Brahms.

Wieża Matematyczna

Kierując się w górę, na ostatnim piętrze znajdziemy ciekawe muzeum poświęcone astronomii, ponieważ niegdyś wieża zwana była astronomiczną – właśnie ze względu na swoje przeznaczenie. A co do widoku z wieży… najładniejszy w całym Wrocławiu!

Wieża Matematyczna, Wrocław

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

październik – kwiecień

poniedziałek 10:00 – 16:00

wtorek 10:00 – 16:00

środa nieczynne

czwartek  10:00 – 16:00

piątek  10:00 – 16:00

sobota 10:00 – 16:00

niedziela 10:00 – 16:00

maj – wrzesień

poniedziałek 10:00 – 17:00

wtorek 10:00 – 17:00

środa nieczynne

czwarte 10:00 – 17:00

piątek 10:00 – 17:00

sobota 10:00 – 18:00

niedziela 10:00 – 18:00

pl. Uniwersytecki 1 Bilet wstępu może obejmować:

4 sale (Aulę, Oratorium, Wieżę, wystawę)

-14 zł bilet normalny, 10 bilet ulgowy

3 sale -13 zł bilet normalny, 9 zł bilet ulgowy

2 sale -12 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy

http://muzeum.uni.wroc.pl/plan-zwiedzania/

Ulgi przysługują dzieciom, uczniom i studentom. Bilet rodzinny do wszystkich sal (2+2) -30 zł. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego – wstęp darmowy.

Gdzie zjeść w pobliżu placu Uniwersyteckiego?

Głodni? W pobliżu placu Uniwersyteckiego znajdziecie coś, co idealnie będzie się nadawać na szybką przekąskę w trakcie zwiedzania. Mowa tu o Love Eat i Sushi Rolce. Oba miejsca są bliskie naszemu sercu, gdyż studiując tuż obok nich przez wiele lat, byliśmy tam stałymi gośćmi. W Love Eat znajdziecie pyszne i zdrowe przekąski – sałatki, kanapki, tarty, makarony na wynos, a do tego świeże owoce i bardzo dobrą (i tanią) kawę. Od razu obok zauważycie Sushi Rolkę, czyli sushi – twistera, którego łapiecie w rączkę i tak zaopatrzeni możecie rozpocząć dalsze zwiedzanie. A jeżeli macie ochotę na coś bardziej solidnego, na przeciw wymienionych miejsc, znajduje się lokal kultowy we Wrocławiu – bar mleczny Miś. Pierogi ruskie za 3 złote obrosły już legendą. Przygotujcie się tylko na długie kolejki.

Trochę bliżej Rynku, ale jeszcze na tej samej ulicy, zjecie najlepsze w mieście naleśniki – syte, różnorodne, smaczne i tanie. FC naleśniki zecydownie są godne polecenia. A wegetarianie na pewno odnajdą się w Wegetariańskim Barze Mlecznym, znajdującym się po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko naleśnikarni. Porcje są słuszne, smak przyzwoity, a ceny zachęcajace. Weganie również znajdą tam coś dla siebie. Niedaleko już stąd do opisanego wyżej Pieca na Szewskiej.

Na przeciwko Uniwersytetu, od strony rzeki, funkcjonuje niewielka marina, w której cumują jachty i łodzie. Tam też znajdziecie jedne z najelegantszych restauracji we Wrocławiu. Szczególnie polecamy restaurację Przystań. Ceny są wysokie, ale jedzenie podają wyborne. To idealne miejsce na randkę lub kolację biznesową. Polecamy rezerwować stoliki, ponieważ restauracje w marinie cieszą się dużym zainteresowaniem.

5. Punkty widokowe

We Wrocławiu niewiele jest darmowych platform widokowych. Te z najbardziej spektakularnymi widokami są zazwyczaj płatne i zostały opisane poniżej. W innych częściach tekstu znajdziecie informacje o nieznanych i bezpłatnych punktach na mapie Wrocławia (Cafe Museum, Wzgórze Gajowickie, CH Renoma, CH Galeria Dominikańska itp.).

Sky Tower

Wrocław ma kilka ładnych punktów widokowych. W ostatnich latach najpopularniejszym stał się taras na szczycie drapacza chmur. Sky Tower ściąga ku sobie wielu turystów. Jednak widok z niego nie jest naszym zdaniem tak spektakularny, jakby to się mogło wydawać. Oczywiście, wysokość robi wrażenie, jednak budynek postawiony jest w dzielnicy blokowej i to co się rzuca w oczy w pierwszej kolejności, to geometryczne blokowiska i pola tuż za granicami miasta. Jeśli patrzymy w stronę centrum, owszem, widać historyczne zabudowania. Wszystko to jednak wygląda jak makieta, które to wrażenie potęguje jeszcze wysunięty na pierwszy plan Dworzec  kolejowy i pociągi doń zmierzające.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Codziennie o przewidzianych godzinach

poniedziałek – piątek

09:00-20:30

weekendy

10:00-21.30

ul. Powstańców Śląskich 95 Normalny: 18 PLNUlgowy: 12 PLN

Bezpłatne: 0 PLN
dzieci do lat 3

http://galeria.skytower.pl/punkt-widokowy.html

Wjazdy co do zasady przewidziane są na każdy dzień tygodnia. Wjazdy na punkt widokowy szybką windą odbywają się o przewidzianych w rozkładzie godzinach. Bilety można kupić tylko w kasie. Najlepiej kupować je z wyprzedzeniem, by mieć pewność wolnych miejsc. W tygodniu pierwszy wjazd odbywa się o godzinie 09:00, a ostatni o 20:30. W weekendy punkt jest czynny od 10:00 do 21:30.

Bilet ulgowy:  uczniowie, studenci, nauczyciele,  emeryci, renciści, kombatanci, osoby powyżej 65 roku życia.

Wieża Matematyczna

Wieża Matematyczna, Wrocław

O wiele ciekawszym punktem obserwacyjnym jest wspomniana wyżej Wieża Matematyczna. Mimo, że liczy sobie tylko 43 metry wysokości, to właśnie z niej rozprościera się najpiękniejszy widok na Wrocław. Taras jest położony na tyle wysoko, by móc podziwiać miasto z lotu ptaka, jednak na tyle nisko, że można przyglądać się poszczególnym elementom gęstej zabudowy rynku i dalszych części Wrocławia. W tle góruje nad wszystkim potężny Sky Tower, nowoczesne zabudowana z obrzeży miasta i góra Ślęża. Patrząc w drugą stronę, możemy podziwiać uwielbianą przez mieszkańców Wrocławia Wyspę Słodową, modną ostatnio dzielnicę Nadodrze oraz katedrę na Ostrowie Tumskim. Zaletę stanowi także fakt, że osoby nielubiące wysokości nie powinny mieć problemu z dostaniem się na górę i przebywaniem na wieży.

Mostek czarownic

Zwany też mostkiem Pokutnic. Jedna z ciekawszych panoram miasta rozciąga się z łącznika między dwoma masywnymi wieżami kościoła im. Marii Magdaleny przy ulicy Szewskiej. Mostek ma ciekawą historię – został zbudowany już po to, żeby być punktem widokowym. Grywała na nim orkiestra, swe urodziny spędzał cesarz. Mostek został zniszczony podczas pokazów fajerwerków, które były z niego wystrzeliwane w powietrze i całkiem niedawno odbudowany. Jego nazwa nawiązuje do dusz podróżników zmarłych we Wrocławiu. Zachęcające 😉

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Codziennie

od 10:00 do 18:00

ul. Szewska 10 Normalny: 5 PLN

Ulgowy: 3 PLN

Taras w Katedrze na Ostrowie Tumskim 

Oprócz wyżej wymienionych punktów, warto wjechać na jedną z wież katedry na Ostrowie Tumskim, na którą dostaniemy się windą. Wieża liczy sobie 97 metrów wysokości i można z niej obserwować Ostrów Tumski, nadodrzańskie bulwary, mosty, Rynek i dalsze partie miasta.

Godziny otwarcia punktu widokoewgo różnią się w zależności od dnia tygodnia i miesiąca. Punkt zamykany jest zazwycaj między godziną 16:00 a 17:00. Przed wjazdem na taras widokowy należy sprawdzić dokładne godziny otwarcia w linku zamieszczonym w prawej kolumnie tabelki. Istnieje możliwość zakupienia biletu łączonego na taras widokowy i do kaplic barokowych wewnątrz katedry. Bilet ulgowy: uczniowie, studenci, emeryci, kombatanci,  osoby powyżej 65 roku życia. 

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Różne w zależności od dnia tygodnia

pl. Katedralny 18 Normalny: 10 PLN

Ulgowy: 5 PLN

http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/index.php/zwiedzanie/godziny-zwiedzania.html

Taras w Kościele Garnizonowym + Kamienice Jaś i Małgosia

Kolejny taras położony jest na szczycie Kościoła Garnizonowego p.w. św. Elżbiety, tuż przy ulicy św. Elżbiety, we wnętrzu którego możecie obejrzeć fascynujące rzeźby. Gotycka świątynia pochodzi z XIV – wieku i jest jedną z bardziej charakterystycznych budowli Wrocławia. Smutna wiadomość dla leniuchów: na jej ponad 90 – metrową wieżę dostaniemy się wyłącznie o własnych siłach. Historia kościoła była dość tragiczna – uległ on wielu kataklizmom. Ostatni pożar doszczętnie ją zniszczył w 1976 roku, a odbudowa trwa do dziś.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

 od początku kwietnia do końca października

codziennie od godziny 10:00 do 19:00

Poza sezonem i w trakcie burzy -nieczynne

ul. św. Elżbiety 1/2 5 zł http://www.elzbieta.archidiecezja.wroc.pl/

Jaś i Małgosia, Wrocław

Przed strzelistą wieżą Kościoła Garnizonowego możemy podziwiać dwie niewielkie kamienice, zwane „Jasiem i Małgosią”. Kamienice połączone są arkadą, na której widnieje łaciński napis ” śmierć bramą życia”. Kamieniczki sprawiają wrażenie jeszcze mniejszych, gdy obserwuje się je na tle masywnego Kościoła Garnizonowego.

Cafe Museum

Przy placu Strzegomskim mieści się Muzeum Współczesne. Ciekawostką jest już sama siedziba muzeum, mianowicie jest to schron przeciwlotniczy, pochodzący z 1942 roku. Samo muzeum do najciekawszych nie należy, ale na jego dachu znajduje się kawiarnia z tarasem widokowym na miasto.

6. Ostrów Tumski 

Ostrów Tumski, Wrocław

Czyli atrakcja w sam raz dla miłośników gotyku i powolnych spacerów po starych, ładnych ulicach. Jeśli ktoś lubi zwiedzać gotyckie kościoły, na Ostrowie poczuje się jak w raju. A nawet jeśli ktoś nie jest fanem takiej formy zwiedzania, spacer po wyspie na pewno zaliczy do udanych. Co ciekawe, na Ostrowie Tumskim, który jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu, nie spotkamy tłumów. Mimo, że to miejsce bogate w atrakcje, jest tam zacisznie, spokojnie i sielsko. Brukowane uliczki są urocze i zazwyczaj puste, kolorowe zabudowania ujmujące, kościóły ciekawe, a zielone drzewa, mosty i latarnie wprowadzają przyjemną atmosferę. Kto wie, wybierając się tam może napotkacie Pana w surducie i meloniku, który codziennie staroświecką metodą rozpala wszystkie latarnie? Latarnika możecie spotkać na Ostrowie Tumskim codziennie o godzinie 19. Ma od do rozpalenia aż ponad sto lamp! Co jeszcze obejrzymy na Ostrowie Tumskim?

-gotycką Katedrę Jana Chrzciela pochodzącą z XIII wieku. Polecamy zwiedzanie barokowych kaplic.

Katedra, Wrocław

-gotycki, wysoki i dwukondygnacyjny Kościół św. Krzyża

Przystań Kardynalska, to jedna z kilku przystani we Wrocławiu, z której odpływają statki turystyczne po Odrze. Ceny rejsów są bardzo korzystane, a Wrocław widziany z tej perspektywy przepiękny! Szczególnie polecamy rejsy nocne. Rejs w jedną stronę będzie zazwyczaj kosztował 15 zł, a w dwie – 20 zł. Na tej stronie znajdują się szczegółowe informacje na temat statków, godzin rejsów, a także cen biletów – http://www.statekpasazerski.pl/przystanie.html

ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku. Szopkę można oglądać cały rok bezpłatnie, jednak w całej okazałości będzie ona ukazana dla zwiedzającyh dopiero w trakcie Adwentu oraz świąt Bożego Narodzenia. Szopkę można oglądać miedzy nabożeństwami, od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00, w niedziele i święta między 14:00 a 18:00.

-okazały Pomnik św. Jana Nepomucena, czyli rzeźbę pochodzącą z XVIII wieku

Kościół św. Marcina, niewielkich rozmiarów, jeden z najstarszych we Wrocławiu

Muzeum Archidiecezjalne, jedno z najstarszych tego typu muzeów w Polsce, które gromadzi zabytki starożytne i gotyckie, głównie z czasów piastowskiego Śląska

Godziny otwarcia Muzeum Architektury Adres Wstęp Strona

Poniedziałek nieczynne

Wtorek 09:00-15:00

Środa 09:00-15:00

Czwartek 09:00-15:00

Piątek 09:00-15:00

Sobota 09:00-15:00

Niedziela nieczynne

pl. Katedralny 16 Normalny: 4 PLN

Ulgowy: 3 PLN

http://www.muzeum.archidiecezja.wroc.pl/

Młyn Maria, który liczy sobie już 800 lat. Obecnie (wiosna 2018) poddany renowacji.

Kościół św. Idziego, czyli najstarszy obiekt na Ostrowie Tumskim

-barokowy Pałac Arcybiskupi, pochodzący z XIII wieku, na tyłach którego znajduje się ciekawy ogród. Ogrodu teoretycznie zwiedzać nie można, ale siostry zakonne nim zarządzające mogą nas tam wprowadzić, jeśli o to poprosimy. Zostaniemy wtedy dopisani do jednej ze zorganizowanych wycieczek zwiedzających ogrody

ogród na tyłach Papieskiego Wydziału Teologicznego

Most Zakochanych, z milionem przyczepionych doń kłódek, mających symbolizować miłość.

Ogród Botaniczny, jedna z naszych ulubionych przestrzeni we Wrocławiu. Szczególnie urokliwe miejsce wiosną, kiedy wszystkie rośliny zaczynają kwitnąć. Wrocław ma kilka pięknych parków i ogrodów, a ten należy do najładniejszych. Idealne miejsce na odpoczynek w centrum miasta. Kolorowe kwiaty, zielone krzewy, urocze sadzawki i mosty, ukryte ścieżki tworzą spokojną, kojącą atmosferę. Zdecydowanie warto!

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

codziennie

od 1 kwietnia do 31 października

w kwietniu: 9:00–18:00;
od maja do sierpnia: 9:00–19:00;
we wrześniu: 9:00–18:00;
w październiku: 9:00–17:00.

ul. Kapitulna 4 Normalny: 15 PLN

Ulgowy: 10 PLN

Bezpłatne: 0 PLN
dzieci do lat 3

http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/index.html

Bilet ulgowy: uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci, kombatanci, osoby powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne, pracownicy UWr. 

Park Tołpy i piękny budynek Wydziału Architektury, które możecie kojarzyć z popularnego serialu „Belfer”. Co prawda nie znajduje się na Ostrowie Tumskim, lecz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Od Ogrodu Botanicznego to już tylko kilka kroków. Park Tołpy jest niewielki, jednak stanowi jeden z najpiękniejszych terenów zielonych we Wrocławiu. Szkoła, którą można podziwiać z ławki nad stawem, wygląda niczym baśniowy zamek.

Parł Tołpy, Wrocław

7. Wyspa Słodowa

Wyspa Słodowa, Wrocław

To ukochane miejsce młodych mieszkańców Wrocławia. Zielona wyspa po środku miasta, z obłędnym widokiem na Ossolineum i Uniwersytet (najlepszy widok w nocy!), to miejsce spotkań studentów. Nie ma chyba we Wrocławiu studenta, który by chociaż raz w życiu nie wypił na Wyspie piwa. W ciągu wiosny i lata na Wyspie organizowane są koncerty, kino plenerowe, liczne wydarzenia i warsztaty. Przy samej Wyspie przycumowane są niewielkie, urocze barki, gdzie można napić się dobrego piwa i posłuchać muzyki. Przyjechać do Wrocławia i nie być na Wyspie Słodowej to tak, jak gdyby w ogóle nie być we Wrocławiu. Jeśli chcecie poznać nowych znajomych, wypić piwo w plenerze czy po prostu popatrzeć na Wrocław znad rzeki, to miejsce jest tym właściwym.

Wyspa Słodowa, Wrocław

8. Park Słowackiego i okolice 

Piękny park może nie jest główną atrakcją tej okolicy, jednak wokół niego usytuowane jest kilka miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc we Wrocławiu. Obraliśmy go jako punkt orientacyjny dla tych miejsc, co oczywiście nie wyklucza rónież spaceru poród rozłorzystych drzew.

Panorama Racławicka

Unikatowe dzieło, jedyne takie w Polsce i niestety, bardzo oblegane. Lepiej wcześniej zaopatrzyć się w wejściówki. Można nie lubić zwiedzania Muzeów, ale Panorama Racławicka nie jest tego typu miejscem. Nie chodzicie po licznych salach i nie oglądacie wielu dzieł, a tylko jedno, z jednej platmofrmy widokowej. Odwiedziny w tym miejscu nie zajmują też dużo czasu. Panorama to ogromny obraz zawieszony na ścianach rotundy, przedstawiający Bitwę pod Racławicami, której przewodził Tadeusz Kościuszko.

Oryginalne dzieło uzupełnione jest o eksponaty, by jeszcze mocniej przekonać odbiorców, że znajdują się w centrum działań wojennych. Obraz powstał w głównej mierze dzięki pracy Kossaka i Styki we Lwowie, pod koniec XIX wieku. Został namalowany na płótnie liczącym 15 metrów, a do jego stworzenia wykorzystano 750 kilogramów farby. Nic dziwnego, że przed kasami biletowymi ustawiają się kolejki.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

od 1 kwietnia do 31października

codziennie od godziny 08:00 do 19:30

od 1 listopada do 31 marca

poniedziałek nieczynne

wtorek 09:0-16:30

środa 09:00-16:30

piątek 09:00-16:30

sobota 09:00-18:30

niedziela 09:00-19:30

ul. Purkyniego 11 Normalny: 30 PLN

Ulgowy: 23 PLN

Bezpłatne: 0 PLN
dzieci do lat 3

zakup biletów online –

https://panoramaraclawicka.pl/rezerwacja/index.html

Bilety kupuje się na konkretną godzinę. Pierwszy seans rozpoczyna się pół godziny po otwarciu Panoramy, a ostatni – na pół godziny przed zamknięciem. Warto zakupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ Panorama cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

DODATEK: Bilet zakupiony w Panoramie Racławickiej uprawnia także do bezpłatnego zwiedzenia wystaw stałych Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Etnograficznego (do końca roku kalendarzowego) oraz wystawy stałej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej (do 7 dni od daty seansu).

Bilet ulgowy: uczniowie, studenci, nauczyciele, emeryci, kombatanci, osoby powyżej 65 roku życia, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe, Wrocław

Neorenesansowy gmach Muzeum Narodowego z XIX wieku, to bodajże najpiękniejszy budynek w całym Wrocławiu. Szczególne wrażenie robi jesienią, kiedy czerwone mury Muzeum oplecione przez gęsty bluszcz, mienią się różnorodnymi kolorami. Bluszcz jest tak gęsty, że nie widać spod niego ścian budynku. Oświetlony w nocy, odbijajacy się w wodach Odry, jest jednym z najpiękniejszych widoków, jakich możecie uświadczyć we Wrocławiu. Do tego wspaniałe zbiory sztuki europejskiej, polskiej i śląskiej, a także zbiory sztuki wschodu i współczesnej, w ciekawy sposób zapełnią Wam czas na co najmniej 2 godziny. Warto wejść do środka, chociażby ze względu na piękny dziedziniec z oszklonym dachem znajdujący się wewnątrz Muzeum. Miłośnicy sztuki będą zadowoleni.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

od 1 października do 31 marca

poniedziałek nieczynne

wtorek 10:00-16:00

środa 10:00-16:00

czwartek 10:00-16:00

piątek 10:00-16:00

sobota 10:00-17:00

niedziela 10:00-17:00

od 1 kwietnia do 30 września

poniedziałek nieczynne

wtorek 10:00-17:00

środa 10:00-17:00

czwartek 10:00-17:00

piątek 10:00-17:00

sobota 10:00-18:00

niedziela 10:00-18:00

pl. Powstańców Warszawy 5  

wystawa stała
normalny – 20 zł
ulgowy – 15 zł
grupowy – 10 zł
rodzinny – 10 zł

uczniowie i studenci do 26 roku życia – 1 zł
specjalny – 3 zł
w soboty wstęp bezpłatny
 

wystawa stała+czasowa
normalny – 25 zł
ulgowy – 17 zł
grupowy – 15 zł
rodzinny – 15 zł
specjalny – 5 zł
 

wystawa czasowa

normalny – 10 zł
ulgowy – 5 zł
grupowy – 7 zł
rodzinny – 7 zł
specjalny – 3 zł

http://www.mnwr.art.pl/

Zatoka Gondoli i Bastion Ceglarski

Świadomie nie wymieniliśmy tego miejsca w akapicie poświęconym punktom widokowym, gdyż nie jest to typowa atrakcja obserwacyjna. Tuż obok Muzeum Narodowego, a na przeciwko Panoramy Racławickiej, znajduje się chyba najromantyczniejsze miejsce w całym Wrocławiu – Zatoka Gondoli i Bastion Ceglarski. Ruiny starego bastionu tworzą niewysoką górkę, na którą można wejść, a z której rozprościera się przepiękna panorama na Ostrów Tumski, rzekę i okoliczne zabudowania.

Między Bastionem a murami Muzeum, leży urocza, cicha zatoczka, nazywana Zatoką Gondoli. Na jej początku przerzucony jest nad wodą wąski most przeznaczony tylko dla pieszych. W zatoce znajduje się przystań, z której wypływają niewielkie statki na rejsy po Odrze oraz wypożyczalnia kajaków. Kajaki to świetny pomysł na zwiedzanie Wrocławia! Obok przystani cumuje ogromna barka, na której znajduje się baro – knajpa, gdzie zjecie, zrobicie grilla, wypijecie piwo. Kochamy to miejsce!

Zatoka Gondoli, Wrocław

Plac Społeczny – idealna miejscówka wiosną i latem

Ciekawie zaadoptowana przestrzeń na ogromnym placu, gdzie krzyżują się liczne wrocławskie drogi i wiadukty. Pod nimi znajduje się przejście podziemne. Tuż u jego wylotu stworzono przestrzeń, gdzie można na leżaku wypić piwo, spróbować przysmaków serwowanych w food truckach i posłuchać dobrej muzyki podczas koncertów znanych zepsołów. [SPROSTOWANIE: W 2018 Plac Społeczny – Przestrzeń Kreatywna nie otworzy się z powodu problemów finansowych. Cała akcja powróci w 2019 roku].

Most Grunwaldzki 

Czyli najpiękniejszy i ponoć ulubiony przez mieszkańców Wrocławia, most. Najlepiej prezentuje się nocą, od strony placu Grunwaldzkiego, kiedy to w Odrze odbijają się światła Urzędu Wojewódzkiego, Muzeum Narodowego i samego mostu.

Most Grunwaldzki, Wrocław

Bulwary

Wrocław ma dużo bulwarów rzecznych, co wynika z tego, że leży nad licznymi rzekami, fosami i ciekami wodnymi. Pięknie odnowione bulwary prowadzące od Mostu Grunwaldzkiego, pod Muzeum Narodowym, nad Zatoką Gondoli, aż do Hali Targowej, z widokiem na Ostrów Tumski, idealnie nadają się na spacery. Stąd tez niedaleko do przyjemnych bulwarów Politechniki Wrocławskiej.

Wrocław

Polinka 

Od bulwarów niedaleko już do kontrowersyjnego projektu, czyli do kolejki linowej poprowadzonej nad Odrą. Polinka miała być przeznaczona dla studentów politechniki, którzy marnowali sporo czasu próbując się przedostać z terenu kampusu do innych budynków uczelni, położonych po drugiej stronie rzeki. Wiele mieszkańców miasta krytykowało ten projekt. Kolejka jest jednak udostępniona dla wszystkich i każdy może z niej korzystać. Będzie stanowić sporą atrakcję dla dzieci.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Poniedziałek 07:00 – 18:00

Wtorek 07:00 – 18:00

Środa 07:00 – 18:00

Czwartek 07:00 – 18:00

Piątek 07:00 – 18:00

Sobota 11:00 – 18:00

Niedziela 11:00-18:00

Wybrzeże Wyspaińskiego Normalny: 3 PLN

Ulgowy: 1,5 PLN

Studenci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej nie muszą kupować biletów. Bilet ulgowy przysługuje uczniom oraz studentom innych uczelni.

Muzeum Odry na statkach

Niezwykle ciekawą i mało znaną atrakcją Wrocławia jest Muzeum Odry. Siedziba Muzeum jest nietypowa, ponieważ znajduje się na barkach i statkach! Bo jakież inne miejsce nadawałoby się do tego lepiej? Muzeum funkcjonuje na trzech statkach, w tym na barce Irena przycumowanej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Wszystkie barki pływały kiedyś po Polsce, ale mimo to pozostają w doskonałym stanie. Obecnie należą do Otwartego Muzeum Techniki. Zostały specjalnie zaadaptowane w ten sposób, by można było na nich organizować lekcje, konferencje czy wydarzenia kulturalne. Na barkach możemy oglądać kotłownie, maszynownie i ciekawe wystawy poświęcone żegludze śródlądowej w Europie. Statki można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-15:00. Więcej informacji na temat muzeum znajdziecie na stronie Fundacji Otwartego Muzeum Techniki.

Strona internetowa – http://www.fomt.pl/

9. Pergola i okolice

Pergola, Wrocław

To miejsce, na które z pewnością natkniecie się we wszystkich przewodnikach o Wrocławiu. I nic w tym dziwnego – na niewielkim terenie nagromadzenie atrakcji jest ogromne. Jest co zwiedzać, gdzie zjeść, gdzie odpocząć na łonie natury, gdzie wypić piwo – czyli wszystko, co może składać się na idealny podróżniczy dzień. Pergola to jedno z ulubionych miejsc wrocławian. Dlaczego?

Hala Stulecia

To miejsce, którego chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Hala widowiskowo – sportowa wybudowana na początku XX wieku, niezmiennie przyciąga ku sobie turystów. Miejsce, w którym odbywają się kocerty, zawody sportowe, rewie na lodzie, konferencje i targi, zadziwia swoją architekturą. W chwili powstawania, kopuła Hali Stulecia (niegdyś nazywanej Halą Ludową), była największą tego typu konstrukcją na świecie. Modernistyczna hala powstała z okazji Wystawy Stulecia, mającej uczcić zarówno dotychczasowy dorobek Śląska, a także stulecie zwycięskiej bitwy pod Lipskiem w 1813 roku. Pionierskie podejście architekta, Maxa Berga oraz rozmach i oryginalność, z jaką stworzył budowlę – zadziwiaja do dziś.

Halę Stulecia można zwiedzać łącznie z Centrum Poznawczym. Zwiedzanie samego Centrum Poznawczego jest o 2 zł tańsze w przypadku każdego biletu, niż zwiedzanie łączne z Halą Stulecia. Istnieje również możliwość zakupienia biletu łączonego na zwiedzanie Hali Stulecia, Centrum Poznawczego i Plastycznej Panoramy Lwowa za 22 zł (bilet normalny) lub 17 zł (bilet ulgowy). Trzeba jednak pamietać, że Plastyczna Panorama Lwowa czynna jest jedynie w weekendy.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

kwiecień-październik

od poniedziałku do niedzieli

od godziny 10:00 do 18:00

listopad-marzec

od poniedziałku do niedzieli

od godziny 09:00 do 17:00

Nieczynne w pierwszy poniedziałek miesiąca

ul.Wystawowa 1 Bilety łączne:

Normalny: 14 PLN

Ulgowy:11 PLN

Grupowe: 9 PLN

Rodzinne: 35 PLN

http://halastulecia.pl/

Bilet ulgowy: Dzieci i młodzież szkolna, studenci do 26 roku życia, seniorzy 60+, osoby niepełnosprawne.

Wejście bezpłatne: opiekunowie osoób niepełnosprawnych, kombatanci.

Bilet rodzinny: 2 osoby dorosłe + do 3 dzieci do lat 16. Rodzinom wielodzietnym biorącym udział w programach Rodzina Plus oraz Karta Dużej Rodziny przysługuje pełna opcja zwiedzania w ramach najtańszego biletu rodzinnego (30 zł za całą rodzinę bez względu na ilość osób).

Pawilon Czterech Kopuł

Również został wybudowana z okazji Wystawy Stulecia, u progu XX wieku. Wraz z przylegającą doń Halą Stulecia, od 2006 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od niedawna w pawilonie funkcjonuje oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prezentujący sztukę współczesną.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Sezon letni (od 1.04 do 30.09)
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00–17.00
Środa: 9.00–17.00
Czwartek: 10.00–17.00
Piątek: 10.00–19.00
Sobota: 10.00–20.00
Niedziela: 10.00–18.00

Sezon zimowy (od 1.10 do 31.03)
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00–16.00
Środa: 9.00–16.00
Czwartek: 10.00–16.00
Piątek: 10.00–18.00
Sobota: 10.00–20.00
Niedziela: 10.00–18.00

ul. Wystawowa 1

 wystawa stała

Normalny : 5 PLN

Ulgowy: 3 PLN
Uczniowski/studencki: 1 PLN
Rodzinny: 4 PLN
Grupowy : 4 PLN
Specjalny:  3 PLN

wystawa czasowa

Normalny: 12 PLN
Ulgowy: 6 PLN

Rodzinny: 7 PLN
Grupowy: 7 PLN
Specjalny: 3 PLN

http://pawilonczterechkopul.pl/pl/

Ulgowy przysługuje emerytom i rencistom; bilet bezpłatny przysługuje dzieciom do lat 7. Bilet można zakupić przez internet. We wtorki zwiedzanie wystawy czasowej jest darmowe.

Pergola

Pergola, Wrocław

Ogrodowa, zacieniona aleja okalająca fontannę multimedialną, niegdyś stanowiła tor wyścigów konnych. Najpiękniejsza pergola w Polsce liczy sobie aż ponad 600 metrów i składa się z masywnych betonowych słupów zwieńczonych kratą, które to opłata gęsta winorośl. Liście najpiękniej wyglądają jesienią, kiedy mienią się tysiącem barw.

Fontanna Multimedialna

Fontanna multimedialna, Wrocław

Wrocławska fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z większych na świecie. Wyposażona z 300 dysz, z których woda może tryskać na wysokość 40 metrów, robi imponujące wrażenie. Fontanna jest  podświetlana, a do wodnych pokazów wykorzystywane są efekty dźwiękowe. Przy fontannie odbywają się pokazy dzienne, nocne, a także specjalne, które ściągają tłumy. Show odbywa się tylko wiosną i latem. Zimą fontanna zamienia się w lodowisko.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

od maja do października

codziennie

pokazy dzienne

co godzinę od 10:00 do 17:00

pokazy nocne

od 18:00 do 21:40

ul. Wystawowa 1 bezpłatny http://www.wroclawskafontanna.pl/#/DZIE%C5%83

Pokazy Dzienne odbywają się codziennie od 10.00 do 17.00 do końca sezonu, czyli końca października. Pokaz trwa od 4 do 18 minut i rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie. Show towarzyszy muzyka i pokazy świetlne. Pokazy Nocne są prezentowane codziennie w godzinach od 18.00 do 22.00 do końca sezonu. Ostatni nocny pokaz odbywa się o godzinie 21:40. Odbywają się również pokazy specjalne, o których informacje znajdują się na stronie (link w prawej kolumnie tabelki).

Ogród Japoński

To niesamowity skrawek Japonii w Polsce i unikat na skalę europejską. We Wrocławiu mamy pare pięknych ogrodów i parków, ale żaden nie równa się z Ogrodem Japońskim. Choć niewielki, robi on niesamowite wrażenie – zwłaszcza wiosną, kiedy bujna i kolorowa roślinność pochłania wszystko do okoła. Setki azjatyckich kwiatów, drzew, krzewów, liczne pawilony, stawy i mostki nadają temu miejscu niepowtarzalnyego uroku.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

Od 1 kwietnia do 31 października

– codziennie w godzinach 9.00 – 19.00

Od 1 listopada do 31 marca

– ogród nieczynny

ul. A. Mickiewicza 1 Normalny: 4 PLN

Ulgowy: 2 PLN

Bezpłatnie: dzieci do lat 3

https://ogrod-japonski.wroclaw.pl/

Most Zwierzyniecki i Przystań Zwirezyniecka

Drewniana przeprawa mostowa powstała w tym miejscu już w XVII wieku i początkowo nazywana była „Mostem Przepustkowym”, ponieważ podczas epidemii dżumy właśnie tutaj były sprawdzane przepustki przed wjazdem do miasta. w XIX wieku powstał na jego miejscu most stalowy, jednoprzęsłowy, z pięknymi secesyjnymi zdobieniami i latarniami, które po zmroku dodają konstrukcji niebywałego uroku. Most cudem ocalał, gdyż armia niemiecka w 1945 roku spodziewając się natarcia Rosjan od strony mostu, założyła na nim łądunki wybuchowe. Armia Czerwona przybyła jednak z innej strony, a most możemy podziwiać w niezmienionej formie do dziś.

Most Zwierzyniecki, Wrocław

Most Zwierzyniecki najpiękniej prezentuje się po zmroku, gdy jego światła odbijają się w wodach rzeki. Warto przejść się pobliskim parkiem, tuż nad Starą Odrą, by podziwiać rzekę, Przystań Zwierzyniecką, z której odpływają statki wycieczkowe, oraz ciekawe zabudowania po stronie rzeki. Uliczki znajdujące się między Mostem Zwierzynieckim a Placem Grunwaldzkim, tworzą jedną z najładniejszych części Wrocławia. Rejon Pergoli i rzeki, blisko centrum miasta, szerokie aleje i wąskie uliczki, wyremontowane kamienice, zielone skwery tworzą okolicę, w której chyba każdy mieszkaniec Wrocławia chciałby mieszkać.

Za Przystanią Zwierzyniecką zlokalizowane jest ZaZOO Bar, gdzie na miejskiej plaży wypijecie dobre piwo, zjecie smaczną pizzę, posłuchacie muzyki i odpocznienie po całym dniu zwiedzania. Na tyłach ZOO oraz ZaZOO Bar będziecie mieć dobry widok na Kładkę Zwierzyniecką. Jest to idealne miejsce na oglądanie zachodów słońca wśród zieleni. Gdy przejdziemy kładką na drugą stronę i skęcimy w prawo, dojdziemy do Hydropolis, czyli  do multimedialnego centrum wiedzy o wodzie, które jest umieszczone w XIX-wiecznym zbiorniku wody czystej.

Eksperymentalne osiedle WUWA

To modelowe modernistyczne osiedle mieszkalne, które stworzono w 1929 roku na specjalną wystawę dotyczącą budownictwa, niedaleko Parku Szczytnickiego. Ówcześni czołowi architekci zaprojektowali 32 budynki, w tym budynki użyteczności publicznej, na przykład przedszkola i biurowce. Podobnych eksperymentalnych osiedli jest w Europie niewiele. Zwiedzanie osiedla jest świetną okazją by dowiedzieć się, jak w dwudziestoleciu międzywojennych wyglądało mieszkanie nowoczesne. Zadziwiające jest to, że wszystkie budynki zostały zbudowane i wyposażone w ciągu trzech miesięcy. Część pomieszczeń zachowało oryginalny wystrój, który można podziwiać podczas wycieczki.

O możliwość zwiedzania osiedla z przewodnikiem najlepiej pytać (również drogą mailową) w Hali Stulecia i Centrum Poznawczym. Takie wycieczki organizowane są co jakiś czas w weekendy, a ich koszt wynosi 15 zł od osoby. Ilość miejsc jest ograniczona, a chętnych sporo, dlatego warto śledzić wrocławskie portale (np. https://www.wroclaw.pl/), gdzie na bieżąco udostępniane są informacje o tego typu wycieczkach.

Adres – ul. Kopernika pod Dębem Dziadek

Strona internetowa – http://www.wuwa.eu/

Park Szczytnicki

To jeden z największych i najpiękniejszych parków we Wrocławiu, który bardziej niż park przypomina las. Znajdziecie tu drzewa pochodzące z Azji i Ameryki Południowej, a także lisy, kuny i ponad 90 gatunków ptaków. Park zaprojektowany w stylu angielskim, pochodzi już z XVIII wieku. Wiele zyskał dzięki królewskim ogrodnikom, którzy przybyli się nim zajmować aż z Berlina, a jego szczególny rozwój datuje się na czas Wystawy Stulecia. Wtedy to postawiono w nim XVI-wieczny drewniany kościół, który wcześniej znajdował się w Starym Koźlu. W parku znajdziemy liczne cieki wodne, niewielkie stawy i mostki nad nimi przerzucone, a wszystko to – zwłaszcza wiosną – wprowadza nastrój spokoju. Klimatyczny park często jest plenerem dla sesji fotograficznych. I nic w tym dziwnego, gdyż jest to bardzo „widokowe” miejsce.

Park Szczytnicki, Wrocław

Wyspa Opatowicka

Dla spragnionych adrenaliny również mamy coś godnego polecenia. Wyspa Opatowicka, niegdyś zwana Wyspą Miłości, była w poprzednich stuleciach terenem rekreacyjnym, gdzie mieszkańcy Wrocławia spędziali wolne chwile na łonie natury. Przed wojną zbudowano nań amifiteatr oraz port, do którego przybijały statki wycieczkowe. Już samo wejście na wyspę dostarcza atrakcji, gdyż droga prowadzi przez utworzoną nad rzeką kładkę. W swych wysokich konarach drzew, wyspa skrywa Park Linowy. I to ne byle jaki, gdyż posiada on aż 5 poziomów trudności. Testowaliśmy je sami i musimy przyznać, że dwa ostatnie rzeczywiście dostarczają sporej dawki adrenaliny i polecamy je raczej osobom, które wysokości się nie lękają. Park będzie stanowił ciekawą atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych.

Strona internetowa – http://opatowicka.pl/ 

Gdzie zjeść w okolicy Hali Stulecia?

A kiedy zgłodniejecie, warto wybrać się na Olszewskiego 128, gdzie zjecie porządny i spory obiad w znośnych cenach. Oprócz tego, pod Halą Stulecia ustawiony jest rząd foodtrucków, w których możecie próbować różnych przysmaków. Zaskakujące niskie ceny są przy samej Fontannie Multimedialnej. W namiotach zjecie zapiekankę czy kiełbasę z grilla za 5 zł, a piwo wypijecie za mniej niż 10 zł. Tuż przed Mostem Zwierzynieckim, na przeciwko przystanku „Kliniki”, znajdziecie też wrocławskiego PasiBusa, który wśród burgerów nie ma sobie równych.

10. Arkady i ul. Świdnicka

Ulica Świdnicka uznawana jest za najbardziej reprezentacyjną arterię w mieście. Przy ulicy i w jej okolicach znajdują się okazałe budowle, takie jak CH Renoma, Opera Wrocławska, piękne kamienice i kościoły, liczne sklepy i kawiarnie. Zwiedzanie warto rozpocząć od skrzyżowania ulicy Świdnickiej z ulicą Piłsudskiego, przy której znajduje się nowy budynek Teatru Muzycznego Capitol. Tutaj też znajdziemy lubiane przez Wrocławian miejsce, a raczej miejsca, w których można dobrze zjeść i wypić porządne, tanie piwo w cenach niższych, niż w okolicach Rynku. Mowa o wiadukcie kolejowym, pod którym znajdują się liczne bary i restauracje. Miejsce to popularnie zwane „Pod Nasypem” szczególnie klimatyczne staje się podczas letnich wieczorów.

Pod Nasypem, Wrocław

Pomnik Anonimowego Przechodnia

Niewiele jest tego typu w Polsce obiektów, które zgarnęły tak dużo nagród na międzynarodowych konkursach. Pomnik Anonimowego Przechodnia był już wielokrotnie wyróżniany zarówno w Polsce, jak i za granicą (kilkakrotnie jako jedyny polski akcent w tego typu konkursach). Pomnik przedstawia postacie naturalnej wielkości, które z jednej strony ulicy „wchodzą” pod ziemię, a  z drugiej strony „wychodzą” (niegdyś w tym miejscu znajdowało się przejście podziemne). Postacie „noszą” ubrania z lat ’70 ubiegłego stulecia. To bardzo melancholijny i oryginalny pomnik, który przykuwa uwagę. Chociaż, mieszkając już dość długo we Wrocławiu, często przechodzi się obok niego jak obok zwyczajnych ludzi…

Pomnik Anonimowego Przechodnia, Wrocław

Dobra Karma

Dobre zwiedzanie najlepiej rozpocząć od dobrego lunchu. Teraz podzielimy się z Wami informacjami o naszym ukochanym miejscu na kulinarnej mapie Wrocławia, które bije na głowę wszystkie inne tego typu miejscówki w mieście. Dobra Karma, bo o tej restauracji mowa, oferuje wszystko, czego złakniony podróżnik może pragnąć. Po prostu wyśmienite dania sporządzane z regionalnych produktów, niezwykle oryginalne połączenia smakowe, które  wbijają w fotel, przyzwoite porcje i jak na taką jakość jedzenia – dobre ceny. Za lunch w Dobrej Karmie zapłacimy 26 zł (wersja wegetariańska) lub 29 zł (wersja mięsna). W skład lunchowego zestawu wchodzi zupa – najczęściej będzie to chłodnik (latem) lub rozpływający się w ustach krem.

Naszym zdecydowanym faworytem jest krem z buraków z białą czekoladą i jagodami oraz krem z batatów. Bogowie, cóż to były za uczty…Do tego drugie danie – codziennie inne, codziennie wykwintne, codziennie przepyszne. Oryginalność i smak podawanych tu potraw, w połączeniu z dobrymi cenami, jest naprawdę zadziwiająca. Wystrój i atmosfera w Dobrej Karmie jest bardzo przyjemna. Jest dość elegancko i przestronie, aczkolwiek nie jakoś wybitnie zobowiązująco. Za posiłek ze standardowego menu zapłacicie średnio 25 -30 zł. Porcje są idealnie wyważone – na pewno się nimi najemy, ale nie aż tak, by nie móc się potem ruszyć z krzesła. Za potrawy takiej jakości w innej restauracji kasowaliby pewnie trzy razy więcej. Moglibyśmy się rozpływać nad tą restauracją przez kolejne akapity, ale pora przejść do kolejnych atrakcji.

Adres – ul. Kościuszki 23

Strona internetowa – https://www.facebook.com/dobrakarma216

Centrum Handlowe Renoma

Ktoś mógłby pomyśleć, że jakim cudem w podróżniczym przewodniku po Wrocławiu znalazła się tu wzmianka o centrum handlowym? A jednak. Renoma została założona w 1930 roku i zachwyca wspaniałą elewacją, bogatą w złote zdobienia i rzeźby. Modernityczny budynek był jednym z pierwszych domów handlowych we Wrocławiu. Warto przyjrzeć się Renomie  nocą, kiedy jest pięknie oświetlona. A jeszcze lepiej będzie, gdy do Renomy wejdziemy. A dokładnie, gdy wjedziemy na jej parking znajdujacy się na dachu. Rozprościera się stamtąd piękny widok na maisto. Jest to jeden z niewielu darmowych punktów widokowych w centrum Wrocławia z bardzo ładną panoramą. Innym tego typu punktem widokowym jest dach Galerii Dominikańskiej, jednak widok z parkingu nie jest tak widowiskowy jak w Renomie.

Opera

Opera, Wrocław

Zachwycający gmach Opery Wrocławskiej to coś, czego przy zwiedzaniu nie możecie pominąć. Co więcej, podpowiemy Wam, jak zwiedzić również wnętrze tego niezwykłego budynku! Zwiedzanie wnętrza Opery nie jest łatwym zadaniem, do jej środka nie można wejść ot tak z ulicy. Jednak cieszy to, że władze Opery powoli zaczynają działać w tym kierunku, by umożliwić nam poznanie działalności Opery od środka, nie tylko podczas spektakli.

Raz w miesiącu organizowane są wycieczki, podczas których zwiedzimy foyer, widownię, scenę, a także pracownie artystyczne. Wycieczki dla grup odbywają się w jeden poniedziałek miesiąca o godzinie 11:00, a dla osób indywidualnych – w niedzielę o godzinie 12:00. Zwiedzanie trwa około godziny. Bilet wstępu na zwiedzanie poniedziałkowe kosztuje 5 zł, a na niedzielne 10 zł. Zapisy odbywają się podczas wysłania maila ze wskazaniem, którą wycieczką jesteśmy zainteresowani, na adres – labirynt@opera.wroclaw.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Grupa może liczyć maksymalnie 100 osób. Na stronie Opery podawane są konkretne daty, podczas których odbędzie się zwiedzanie. Zwiedzanie Opery jest naszym zdaniem jedną z ciekawych atrakcji, jakie oferuje nam Wrocław. Bogato zdobione wnętrza, scena i widownia z początków XIX wieku zachowały się do naszych czasów. Budynek szczególnie pięknie prezentuje się nocą, gdy się jasno oświetlony.

Opera, Wrocław

Hotel Monopol

To najpiękniejszy hotel we Wrocławiu, w Polsce, a najpewniej i na świecie. Nocują w nim celebryci, reprezentacja Polski w piłce nożnej, politycy. W hotelu Monopol mieści się restauracja i bar na dachu, skąd można podziwiać centrum miasta. Hotel jest bardzo stary, gdyż został założony już w XIX wieku. Z hotelowego balkonu przemawiał Adolf Hitler i śpiewał Jan Kiepura. W hotelu kręcono też wiele polskich filmów.

Hotel Monopol, Wrocław


12. Teatr Lalek i okolice

Teatr Lalek, Wrocław

Przepiękny, noebarokowy budynek z XIX wieku stanowi świetną atrakcję zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Warto wybrać się ze swymi pociechami chociaż na jeden spektakl. Budynek znajduje się tuż u wejścia do niewielkiego, acz ładnego Parku Staromiejskiego. W Parku dzieci na pewno ucieszą się na widok bajkowej karuzeli. Z kolei na przeciw parku ulokowane jest Wrocławskie Centrum SPA, w budynku wyglądającym niczym pałac. Są to XIX – wieczne łaźnie miejskie, wpisane na listę zabytków, w których obecnie mieszczą się baseny. Sale basenowe naprawdę robią wrażenie.

Belweder, Wzgórze Partyzantów i Fosa Miejska

Bardzo przyjemnym miejscem jest Wzgórze Partyzantów, zlokalizowane między Placem Dominikańskim a Dworcem PKP, tuż obok Parku Staromiejskiego . Liczne alejki poprowadzone przez wzgórze, oferują ładne widoki na fosę miejską i zdobne kamienice . Na szczycie wzgórza znajduje się stare obserwatorium astronomiczne, które teraz kryje w sobie ustronną restaurację. Wzgórze to pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich.

Na wzgórzu w XIX wieku powstał przepiękny belweder z rzędem kolumn, fontanną i tarasem widokowym na miasto. W belwederze przez lata mieściło się wiele różnych lokali – dyskotek, restauracji i kasyn. Niestety, budynek niszczał coraz bardziej i był zaniedbywany przez dzierżawców. Serce się krajało, gdy spoglądaliśmy na rujnujący się obiekt. Ma on ogromny i niewykorzystany potencjał i przychodzą nam do głów setki pomysłów, jak można byłoby zagospodarować ten teren. Na szczęście miasto rozwiązało umowę z dzierżawcą i istnieje nadzieja, że cały obiekt zostanie zagospodarowany jak należy. Mimo zaniedbania, miejsce to robi spore wrażenie i może będziecie mieć szczęśćie – podczas zwiedzania uda Wam się wejść po imponująych schodach na taras.

Centrum Zajezdnia i punkt widokowy na Wzgórzu Gajowickim

Centrum Zajezdnia to muzeum poświęcone powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Zostało ono umiejscowione nie bez przyczyny w starej zajezdni trmwajowej. W tym miejscu w 1980 roku wybuchły pierwsze wrocławskie strajki i to właśnie tutaj formowała się wrocławska Solidarność. Uwielbiamy Zajezdnię za wkład, jaki wniosła w rozwój okolicy. Mieszkamy dokładnie na przeciwko nowego muzeum i od początku powstania Centrum jesteśmy świadkami wszystkich wydarzeń, jakie się w niej odbywają. Koncerty, pikniki, imprezy rodzinne, zloty, festyny historyczne, kino plenerowe, to tylko początek długiej listy. Samo muzeum w fascynujący sposób opowiada, za pomocą słów świadków historii miasta i regionu, o przeszłych, ale nie tak znów odległych, wydarzeniach. Na terenie Centrum mieści się również restauracja serwujące smaczne, domowe obiady.

Godziny otwarcia Adres Wstęp Strona

wakacje (VII–VIII)

poniedziałek nieczynne

wtorek – środa: 10.00 – 18.00

czwartek: 11.00 – 18.00

piątek – niedziela: 11.00 – 19.00

rok szkolny (IX – VI)

poniedziałek nieczynne

wtorek – środa: 9.00 – 17.00

czwartek: 10.00 – 17.00

piątek – niedziela: 10.00 – 18.00

ul. Grabiszyńska 184 normalny: 10 PLN

ulgowy: 5 PLN

rodzinny: 25 PLN

grupowy: 30 PLN od grupy

http://www.zajezdnia.org/

Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Grupy zorganizowane są zobligowane do zwiedzania z przewodnikiem. Dodatkowa opłata za zwiedzanie z przewodnikiem: 75 zł Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom. Wejście darmowe przysługuje dzieciom do 6 roku życia oraz osobom powyżej 60 roku życia. Bilety rodzinne przysługują dwóm osobom dorosłym i dwójce (lub więcej) dzieci.

Punkt Widokowy na Wzgórzu Gajowickim

Teraz zdradzimy Wam informacje o naszym ukochanym miejscu, obok którego mieszkaliśmy 7 lat. Kilka kroków od Zajedni przy Grabiszyńskiej znajduje się górka, która nazywana jest Wzgórzem Gajowickiem. Wzniesienie liczy sobie 138 m.n.p.m. Niegdyś w tym miejscu znajdowało się wysypisko śmieci, jednak górka została zaadoptowana na tereny rekreacyjne, gdzie obecnie przychodzi się na spacer czy piwo ze znajomymi. Z górki rozprościera się bardzo ładny widok na Wrocław ze Sky Towerem na pierwszym planie. Tutaj warto przyjść obejrzeć zachód słońca lub rozgwieżdżone niebo.

Jeśli widoczność jest dobra, można dojrzeć Sudety, a na pewno Ślężę. Widok na miasto z tej perspektywy jest bardzo ciekawy. Bez żadnych upiększeń, miasto się pokazuje takim, jakim jest naprawdę. A więc widzimy piękne kamienice, brzydkie blokowiska, wieże katedr czy szklane biurowce. Wzgórze jest również jednym z niewielu darmowych punktów widokowych w mieście, na którym z pewnością nie spotkacie turystów. Niedaleko Wzgórza, bo przy Alei Pracy, znajduje się knajpa Samos, gdzie zjecie najlepsze piergogi w mieście, dobrą pizzę i inne dania obiadowe w bardzo korzystnych cenach.

14. Dzielnica Czterech Wyznań

Niewielka dzielnica to gratka dla miłośników zarówno ciekawych zabytków, jak i dobrego jedzenia. Na terenie dzielnicy odbywa się mnóstwo kulturalnych wydarzeń – koncerty w synagodze pod Białym Bocianem, pokazy specjalne zagranicznych filmów w kinie Nowe Horyzonty, spotkania z podróżnikami w pubach, warsztaty kulinarne w restauracjach i wiele innych. Poza tym, nagromadzenie rewelacyjnych restauracji na tak małym obszarze jest naprawdę niezwykłe. Codziennie można byłoby stołować się w innej restauracji i nawet miesiąc to byłoby za mało, by odwiedzić każdą z nich. Różnorodność jest spora i gdziekolwiek byście nie weszli – nie zawiedziecie się.

Skąd nazwa dzielnicy? W obrębie kilku przecznic sąsiadują ze sobą  prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, Synagoga pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.  Już sam spacer między pięknie odnowionymi kamienicami czy nad fosą będzie przyjemnością. Tuż u wylotu ulicy Włodkowica ujrzycie Nardowe Forum Muzyki, czyli ostatnią chlubę Wrocławia, miejsce wielu koncertów i innych artystycznych wydarzeń.

ulica Włodkowica, Wrocław

Gdzie zjeść w Dzielnicy Czterech Wyznań?

Doskonała pizza w Vaffa Napoli (pizzeria córka Pieca na Szewskiej) czy Pizzeria Bube, najlepsze w Wrocławiu jedzenie meksykańskie w Panczo, wykwintne przystawki w Szynkarnii, doskonałe śniadania w Charlotte i Central Cafe, nie do podrobienia azjatyckie Osiem Misek, uznawana za najlepszą restaurację w mieście włoska La Maddalena czy knajpa z najpiękniejszym wystrojem i ogródkiem we Wrocławiu, czyli Bułka z Masłem. Nie można również zapomnieć o barze Mleczarnia z urokliwym ogródkiem pod synagogą, najlepszym sushi w mieście w Sushi Corner czy smacznych frytkach z Frytki i Sos. Moglibyśmy wymieniać tak bez końca, bo dzielnica Czterech Wyznań jest prawdziwym kulinarnym sercem Wrocławia i „naj” pod każdym względem.

Gdzie na drinka/piwo w Dzielnicy Czterech Wyznań?

Ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli macie ochotę na dobrego drinka, wybierzcie się na Pasaż Pokoyhof. Centralny dziedziniec pasażu kusi wieczorami widmem dobrej zabawy w barowych ogródkach. Pasaż wraz z okalającymi go budynkami powstał już na początku ubiegłego stulecia, a na jego terenie odbywa się wiele imprez i wydarzeń kulturalnych.  W tym ciekawym miejscu znajdziecie kilka klimatycznych pubów, na przykład Szajbę. Warto zajść do wspomnianej już wyżej Mleczarni, do DOJUTRA czy AleBrowar Wrocław z doskonałymi rzemieślniczymi piwami. Tak naprawdę praktycznie w każdym miejscu w obrębie tej dzielnicy wypijecie coś dobrego.

Pasaż Niepolda. Czy warto?

Tutaj też znajduje się osławiony Pasaż Niepolda, czyli zagłębie wrocławskich klubów. Czy polecamy? Ciężko powiedzieć. Swego czasu odwiedzaliśmy to miejsce często (naprawdę często. Praktycznie tam mieszkaliśmy). Był to początek studiów i imprezy na Pasażu Niepolda wspominamy dobrze. Od dawna jednak tam nie chodzimy i często trafiają do naszych uszu niepochlebne opinie na temat zgromadzonych tam klubów. Jednak jeśli ktoś szuka „grubej” imprezy w klubie, to powinno mu się na Niepolda spodobać.

Sporą zaletą jest to, że kluby położone są jeden przy drugim. Nie spodoba Ci się w jednym, wchodzisz do następnego. Najlepiej wspominamy klimatyczny klub Bezsenność i zlokalizowany w jego piwnicach klub Drugie Dno. Zdecydowanie polecamy te miejsca (a także cały Pasaż) w tygodniu, na przykład podczas Studenckich Czwartków. W weekendy pasaż jest okropnie zatłoczony i trzeba sporo cierpliwości, by dobrze się bawić w takim tłumie.

Synagoga pod Białym Bocianem

Synagoga Pod Białym Bocianem powstała już w XVIII wieku, a jej nazwa pochodzi od gospody „Pod Białym Bocianem”, która wcześniej stała na jej miejscu. W czasie Nocy Kryształowej synagogi nie podpalono ze względu na bliskość innych budynków. Hitlerowcy urządzili w synagodze warsztat. Budynek przetrwał wojnę, jednak przez wiele lat komunistycznego reżimu nie funkcjonował. Dopiero w 1996 roku został gruntownie wyremontowany, a obecnie jest centrum religijno – kulturalnym, w którym odbywają się nie tylko nabożeństwa, ale i koncerty i przedstawienia. Na dziedzińcu pod synagogą ulokowane są klimatyczne ogródki kilku pubów i restauracji (Mleczarnia, La Maddalena).

Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław

Godziny otwarcia Synagogi Adres Wstęp Strona

Poniedziałek – Czwartek
10:00 – 17:00

Piątek, Niedziela
10:00 – 16:00

ul. P. Włodkowica 7 bezpłatny http://fbk.org.pl/

15. Podwórka, świetliki i galeria neonów

Jak to na duże miasto przystało, Wrocław może się poszczycić długą listą całkiem niezłych graffiti. Oprócz tego, na uwagę zasługują liczne podwórka, których upiększaniem zajmują się sami mieszkańcy. I tak możemy wymienić świetlik przy ulicy Kościuszki 160. W nieciekawej bramie znajdziecie lustra zamontowane na ziemi pod odpowiednim kątem, w których odbija się niebo. Z kolei przy ulicy Dubois 16 odkryjecie klatkę schodową, na której od parteru po ostanie piętro, wiszą między schodami rowery pomalowanie na biało i czarno. Na ulicy Rydgiera ułżono ogromne serce z kolorowych kafli, a w przejściu podziemnym obok Galerii Dominikańskiej – napis „dzień dobry” w kilkudziesięciu językach.

Prawdziwym hitem są podwórka w bramach przy ulicy Roosvelta 5 i 8. Tam, na ponad kilusetmetrowych powierzchniach, znajdziecie obrazy i rzeźby wykonane przez mieszkańców, a także przedstawiające ich samych wraz ze zwierzętami. W tworzeniu ogromnego muralu brał niemal każdy mieszkaniec okolicy. Ten wyraz artyzmu mieszkańców ulicy Roosvelta jest naprawdę oszałamiający. Mimo, że o jego istnieniu wiedzieliśmy już dłuższy czas, to murale i tak bardzo nas pozytywnie zaskoczyły. To miejsce jest jak z bajki! A mając świadomość tego, w jaki sposób powstało – od razu serce rośnie.

Innym, bardzo ostatnio popularnym miejscem, jest Galeria Neonów, znajdująca się między ulicą Ruską a ulicą św. Antoniego (przy Dzielnicy Czterech Wyznań). Cała zamieszanie z neonami wynikło dzięki Fundacji Neod Side, która odzyskuje stare neony z terenu całego województwa i Wrocławia. Do tej pory fundacja odzyskałą blisko 60 neonów, które przez ostatnie kilkadziesiąt lat oświetlały dworce, kina czy duże domy handlowe. Zaniedbane neony odzyskują swój dawny blask w uroczym, kolorwym podwróku przy ulicy Ruskiej 46. W zaułku tym mieście się też kilka knajp (jak ktoś lubi potańczyć, to polecamy Czarnego Kota), a same neony najlepiej oglądać oczywiście nocą.

Z racji tego, że we Wrocławiu zachowało się wiele pięknych kamienic, w kilku z nich możemy oglądać oryginalne klatki schodowe. Częstokroć są to ukryte, popdające w ruinę skarby, na które nikt nie zwraca uwagi. Zdarza się jednak, że można natrafić na zachwycające wnętrza, które zostały odrestaurowane, a mieszkańcy kamienic o nie po prostu dbają. Idealnym przykładem takiego miejsca jest kamienica przy ulicy Wita Stwosza 16. Długie, kręcone i drewniane schody w niezwykle szerokiej klatce schodowej są imponujące i wyglądają jak  w bajkowym zamku.

Inną ciekawą klatkę schodową znajdziecie w Pałacu Ballestremów. Budowla przeszła gruntowny remont, jednak zachowały się w niej bogato zdobione sztukaterie, sufity czy gotyckie okna. Do dawnego pałacu można wejśc latem (ul. Włodkowica 4 ).

OVO i Poczta Główna

Między Galerią Dominikańską a Pocztą Główną postawiono bardzo ciekawy budynek, w którym znajduję Hotel Hilton, kasyno, liczne bary, kawiarnie i eleganckie restauracje. Sam budynek został laureatem wielu prestiżowych konkursów wybierającyh najlepsze nowoczesne budynki. OVO szczególnie ładnie prezenetuje się wewnątrz, na dziedzińcu, na którym co piątek odbywają się darmowe koncerty jazzowe, a w inne dni tygodnia lekcje jogi i różne ciekawe wydarzenia kulturalne. Budynek OVO jest połączony z ceglaną Pocztą Główną , gdzie znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników poczty – jedyne w Polsce Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Brzmi nudno? Niekoniecznie. Muzeum posiada najstarsze znaczki w Polsce, listy Jana Kazimierza, dokumenty podpisane przez Tadeusza Kościuszko, pocztowe dyliżansy czy mapy z XIX wieku.

Poza centrum – atrakcje w innych dzielnicach miasta i poza Wrocławiem

Kilka ciekawych atrakcji znajduje się też poza ścisłym centrum. Do tych miejsc możemy zaliczyć:

Tor Wyścigów Konnych na Partynicach. Jeżeli odwiedzacie Wrocław w niedzielę, bardzo polecamy wybrać się na wyścigi konne. Niesamowite przeżycie!

-okazały zamek piastowski w Leśnicy, w którym obecnie się mieści się prężnie działające Centrum Kultury

-gotycko – renesansowy zamek w Wojnowicach, z ceglanym mostem i arkadowym dziedzińcem; nietypowy i  doskonale zachowany zamek zachwyca architekturą i ciekawym położeniem – z każdej strony otacza go fosa, dlatego często nazywany jest Zamkiem na Wodzie.

labirynt w parku na Brochowie pochodzący z lat ’90. Wysokość żywopłotu wynosi ponad dwa metry

-uroczo położony zamek Topacz z Muzeum Motoryzacji (które zainteresuje nawet tych, co motoryzacją się nie ciekawią)

Browar Mieszczański pochodzący z XIX wieku, leżący na terenie bardzo ładnego osiedla Huby, rzut beretem od Dworca PKP. Browar jest już nieczynny, ale jego odrestaurowane pomieszczenia służą celom kulturalnym. Obecnie organizowane w nim są przedstawienia teatralne, koncerty czy zloty Food Trucków.

-teren rekreacyjny i jezioro pod Wrocławiem: Zielona Oliwka. Jeżeli w upalny dzień szukacie ochłody blisko natury, wybierzcie się do Kiełczowa, na ulicę Rzeczną 58. Znajdziecie tam świetną gospodę w ceglanym budynku, jezioro, pomosty, hamaki, grille pod zadaszeniem, spokojną muzykę i wszystko czego dusza zapragnie do weekendowego odpoczynku. To miejsce idealnie nadaje się na zorganizowanie większej imprezy pod chmurką.

Zielona Oliwka, Wrocław

-inne jeziora: Jezioro Dziewicze, które znajduje się przy żółtym szlaku pieszym z Wrocławia do Katowic, niedaleko Siechnic. Niedaleko Siechnic (przy stacji kolejowej Zakrzów – Kotowice), leży inny dziki i piękny zbiornik wodny – Jezioro Panieńskie.

Planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Kopernika, które organizuje pokazy w cyfrowym planetarium, czyli komputerowe projekcje nieba na półsferycznym ekranie.

-dla dzieci: Kolejkowo, czyli największa makieta kolejowa w Polsce znajdująca się tuż obok Dzielnicy Czterech Wyznań, w okazałym budynku dawnego Dworca Świebodzkiego. Makieta przedstawia Wrocław i Dolny Śląsk

Góra Ślęża, czyli najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego, który w dawnych czasach stanowił pogański obiekt kultu solarnegoo. Obecnie jest to jeden z ulubionych celów weekendowych wycieczek wrocławian. Z masywnej góry roztacza się piękny widok na okolicę i Sudety. Niedaleko Ślęży znajduje się również Zalew Mietkowski z kilkoma kąpieliskami (np. w Borzygniewie).

Arboretum na Pawłowicach, czyli park specjalistyczny, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy. Na terenie parku zbudowany został w XIX wieku pałac. Wzdłuż parku i stawu poprowadzone są liczne ścieżki edukacyjne. W parku odbywają się koncerty zwane Wieczorami Pawłowickimi.

Stary Cmentarz Żydowski, który obejmuje Muzeum Sztuki Cmentarnej. Nekropolia wyróżnia się na tle innych tego typu cmentarzy przede wszystkim ze względu na niezwykłe zdobienia i bogactwo symboliki. Cmentarz jest miejscem pochówku wielu znanych osób.

… i wiele, wiele innych.

Jak zaplanować trasy zwiedzania?

Wykonanie zdjęć do tego przewodnika zajęło nam 4 pełne dni, z czego w ciągu jednego przemieszczaliśmy się na rowerach. Jednak nasze zwiedzanie było znacząco przedłużone, ponieważ bardzo dużo czasu poświęcaliśmy na zrobienie ładnych zdjęć, szukanie ciekawych ujęć. Nie zawsze też odwiedzane przez nas atrakcje były czynne i odwiedziny musieliśmy przekładać na inny dzień. Mimo to, zaskoczył nas ogrom atrakcji zlokalizowanych we Wrocławiu, a zwiedzenie ich wszystkich w ciągu jednego weekendu jest po prostu niewykonalne.

W jedeń dzień

Wrocław da się zwiedzić w jeden dzień, jednak będą to najprawdopodobniej tylko najpopularniejsze atrakcje miasta. Gdybyśmy mieli we Wrocławiu tylko jedną dobę, przeznaczylibyśmy ją na zwiedzenie ulicy Świdnickiej (Opera, Renoma, Hotel Monopol itp.), Rynku, placu Solnego i okolic, (wnętrza Ratusza i Zamku Królewskiego, wejście na Mostek Czarownic), Uniwersytetu Wrocławskiego (Wieża Matematycna, Aula Leopoldina), Ossolineum, Hali Targowej, Ostrowa Tumskiego oraz okolic Pergoli. Jeśli rozpoczniemy zwiedzanie wczesnym rankiem, może uda zahaczyć się również o Dzielnicę Czterech Wyznań. W przypadku braku dostatecznej ilości czasu, warto przemyśleć zwiedzanie miasta na rowerze.

W dwa dni

Dwa dni są optymalnym czasem na zwiedzenie Wrocławia. Pierwszy dzień poświęcilibyśmy na południową część miasta, aż do Odry, a kolejny dzień, na północno – wschodnią część miasta, czyli atrakcje zlokalizowane na Śródmieściu. Pierwszego dnia trasę zaplanowalibyśmy w następujący sposób: Dworzec PKP – Arkady z Pomnikiem Anonimowego Przechodnia – świetlik na podwórku przy ul. Kościuszki – Renoma – Opera – Hotel Monopol – Teatr Lalek – Wzgórze Partyzantów z Belwederem – Muzeum Archeologiczne – OVO – Poczta Główna – Panorama Racławicka – Muzeum Narodowe – Zatoka Gondoli i Bastion Ceglany – Bulwary – Hala Targowa – Plac Nankiera (kaplica Hochberga, Instytut Filologii Polskiej) – Mauzoleum Piastów Śląskich – Ossolineum – Uniwersytet Wrocławski – uliczki wokół Rynku – Ratusz – Muzeum Pana Tadeusza – Muzeum Farmacji – Plac Solny

Drugi dzień: Wyspa Słodowa – Przystań Kardynalska – Most Zakochanych – Ostrów Tumski – Ogród Botaniczny – podwórka przy ul. Roosvelta – Park Tołpy – Hala Stulecia – Pergola – Ogród Japoński – Fontanna Multimedialna – Most Zwierzyniecki – rejs po Odrze – przejazd do Dzielnicy Czterech Wyznań – Pałac Królewski – Synagoga Pod Białym Bocianem – Fosa – Wrocławskie Neony.

Musimy jednak zaznaczyć, że wejście do każdej z atrakcji (np. Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe, Pałac Królewski) i muzeum jest raczej niewykonalne w tak krótkim czasie. Przygotowując ten artykuł zjeździliśmy Wrocław wzdłuż i wszerz w ciągu czterech dni, a do większości atrakcji i tak nie wchodziliśmy, bo albo już kilkakrotnie byliśmy w nich wcześniej, albo zwyczajnie brakowało nam czasu. Dlatego przed przyjazdem do Wrocławia dobrze jest rozeznać się w sytuacji, poczytać i przemyśleć, co tak naprawdę chcemy zobaczyć. Nie każdego będzie interesować Muzeum Farmacji lub Wyspa Opatowicka.

Trzy, cztery dni i więcej

Jeżeli chcemy zwiedzać na spokojnie, bez pośpiechu, wchodzić do poszczególnych atrakcji, trzy dni wydają się być minimalnym czasem, jaki musimy poświęcić na zwiedzanie Wrocławia. W ciągu trzech dni raczej bez trudu powinno udać się wejść do większości zabytków. Oczywiście, idealna sytuacja zachodzi gdy mamy do dyspozycji większą ilość czasu – cztery czy pięć dni pozwolą nam delektować się klimatem miasta, spacerować jego uroczymi uliczkami, odwiedzać liczne kawiarnie i restauracje, a także instytucje kulturalne. W ciągu tygodnia poznamy Wrocław bardzo dobrze, a także zwiedzimy jego okolice i atrakcje położone na obrzeżach.

Podsumowanie

Oczywiście opisane wyżej atrakcje nie są jedynymi, jakie we Wrocławiu znajdziemy. Mimo, że mieszkamy tu już tyle lat i na potrzeby tego artykułu, a także podczas własnych spacerów, zawędrowaliśmy w każde z tych miejsc, we Wrocławiu pewnie znajdą się jeszcze takie atrakcje, które zaskoczą i nas. Jak widać, miasto ma bardzo wiele do zaoferowania i warto tu spędzić co najmniej weekend. A najlepiej to jeszcze kilka dodatkowych dni, by móc w spokoju cieszyć się jego urodą, klimatem i licznymi zabytkami. Mieszkając tu już tyle lat, często zapominamy o tym, jaki Wrocław jest piękny. Opatrzeni z miejskimi atrakcjami, nie zwracamy już na nie zbytniej uwagi. Aby napisać ten artykuł, wczuliśmy się w rolę turysty, który do Wrocławia przyjeżdża po raz pierwszy.

Postaraliśmy się przedstawić zarówno najpopularniejsze atrakcje, jak i te mniej znane. Pisanie tego tekstu przypomniało nam, za co tak naprawdę kochamy Wrocław. Pokazaliśmy Wam kilka miejsc, które darzymy szczególnym sentymentem, a których nie znajdziecie w przewodnikach. Dlatego bierzcie, korzystajcie i dzielcie się z innymi. Przyjeżdzajcie i odkrywajcie taki Wrocław, jakim my go widzimy – czyli najpiękniejszym polskim miastem.

Wrocław nocą

15 odpowiedzi na “Wrocław atrakcje – co warto zobaczyć i zjeść?”

O mój Boże!!! Ten wpis jest absolutnie genialny!!! Jestem wrocławianką, ale w wieku 12 lat wyjechałam do szkoły do Warszawy i mieszkam tu już łącznie 17 lat. Do Wrocławia przyjeżdżam do mamy zawsze na święta i w wakacje. Większość tych atrakcji znam doskonale (nawet zdawałam egzamin do wspomnianej szkoły urszulanek). Moja babcia dawno dawno temu pracowała w Hali Targowej. A przy wzgórzu na Grabiszynskiej moi dziadkowie mieli ogródek dzialkowy, to był nasz stały punkt wypadowy gdy byliśmy dziećmi. Do opery chodziłam na zajęcia z baletu, a teraz pracuje tam wielu moich znajomych. Jako dziecko kilkukrotnie byłam w teatrze lalek… ehh cudownie wrócić wspomnieniami do tamtych czasów! O wielu jednak atrakcjach nie miałam pojęcia i na pewno wrócę do tego postu gdy w sierpniu przyjadę z mężem do Wrocławia i nie będziemy wiedzieć gdzie pójść 🙂 szczerze dziękuję za ten post!

A my dziękujemy pięknie za taki komentarz! Pozytywne opinie osób, które dobrze znają dane miejsce, są dla nas ogromnym komplementem i kolejną dawką motywacji <3

Dobry przewodnik – jednak nie rozumiem wstawki ze Ślężą, Siechnicami itd., bo to dla mnie osobny temat. Tym bardziej, że nie wyczerpuje ciekawych miejsc w samym mieście – jest głównie centrum i Grunwald. Podsumowując: bardzo tendencyjne podejście do tematu ;).

WoW! To jest najlepszy przewodnik jaki kiedykolwiek czytalam, a dodatkowo trafilam na niego na tydzien przed moim wyjazdem do Wroclawia. Co prawda bylam tam kilka razy, ale teraz, czytajac ten wpis oraz ogladajac zdjecia poczulam dziwna tesknote w sercu..jakbym chciala tam zyc, bo miasto to jest takie…niepolskie !!! Dziekuje za ten wpis i pozdrawiam serdecznie!

dziękujemy bardzo za miłe słowa i zapraszamy do Wrocławia! Zawsze znajdzie się tu coś ciekawego do zrobienia 🙂

Byłem w Kolejkowie sam i nie wiem, czy to dlatego, że wcześniej widziałem Miniatur Wunderland w Hamburgu, ale nie zrobiło na mnie wrażenia. Widziałem, że dzieci były zadowolone z wizyty, ale ja żałowałem wydanych pieniędzy.

Też nam się wydaje, że jest to atrakcja raczej skierowana bardziej do dzieci i dorośli nie będą mieli aż takiej satysfakcji z wizyty. A o Miniatur Wunderland nie słyszeliśmy, zapisujemy sobie na przyszłość, bo myślimy o wycieczce do Hamburga 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *