Butter chicken wege. Przepis na indyjskie danie

Butter chicken to bodaj najpopularniejsze danie rodem z Indii. W internecie można znaleźć przeróżne przepisy na tę potrawę, a my w tym tekście prezentujemy nasz sposób przygotowania butter chicken, tyle że… bez kurczaka, w wersji wegetariańskiej. Butter chicken jest na tyle prostym w wykonaniu daniem, że spokojnie sobie poradzi z nim każdy kuchenny debiutant. Co więcej, to także dobra potrawa na pierwszy raz z kuchnią indyjską!

Wpis powstał we współpracy z portalem kulinarnym przepisy.pl

Przepis na butter chicken

Czym jest butter chicken?

W prostym tłumaczeniu, to kurczak maślany. Ale ta maślaność bardziej odnosi się do konsystencji sosu, bo tu nie masło gra główną rolę. Potrawa ta nieco przypomina tikka masala, jednak ta jest daniem kuchni brytyjskiej, które inspiruje się kuchnią indyjską. Butter chicken to rodzj azjatyckiego curry, o kremowej konsystencji sosu poopimidorowo – śmietanowego i z delikatnym, wcześniej marynowanym mięsie. Do przygotowania butter chicken w wersji wegetariańskiej wykorzystałam tofu, ale jeszcze lepiej może się sprawdzić ser paaner.

Najważniejszy składnik butter chicken

Przygotowanie tej potrawy jest naprawdę proste i szybkie. Kluczowymi składnikami receptury są przyprawy, które nadają daniu niepowtarzalny smak azjatyckiej kuchni. Uwielbiam kuchnię indyjską za jej wielowymiarowość smaków, jaką osiąga dzięki przyprawom. A królową tychże przypraw jest garam masala. Jeśli nie możecie jej dostać w sklepie, łatwo stworzyć ten składnik samemu. Wystarczy użyć takich przypraw, jak pieprz czarny, kmin rzymski, kolendra, liść laurowy, kardamon, goździki, cynamon, pieprz cayenne, gałka muszkatołowa.

Murgh makhani

Butter chicken pochodzi z północnych Indii, a dokładnie wywodzi się z tradycji kulinarnych Pendżabu, gdzie znane jest pod nazwą murgh makhani. Danie powstało w latach ’50 ubiegłego wieku przez przypadek. Dwóch właścicieli restauracji (Kundana Lal Jaggi i Kundana Lal Gujrala) wymieszało resztki kurczaka tandoori z bogatym w masło sosie z pomidorów. Ten rodzaj kurczaka kojarzony jest głównie z miastem Dheli. Przepis na indyjskiego kurczaka szybko rozprzestrzenił się po całym świecie do tego stopnia, że obecnie jest jedną z najpopularniejszych potraw azjatyckich. Murgh makhani w Indiach jada się na śniadanie, chociaż w europejskich restauracjach jest to danie raczej obiadowe.

Składniki na butter chicken

Do przygotowania butter chicken konieczne są (porcja dla 2-3 osób). Najczęściej robię to danie „na oko” i nie sugeruje się dokładnym ilościami składników. Czasem daje więcej tofu czy pomidorów i przypraw, czasem mniej. Gotujmy tak jak lubimy 🙂

  • pierś z kurczaka lub podudzia z kurczaka/ w wersji wege tofu lub ser paneer – 3 kostki tofu lub sera, dwie piersi z kurczaka lub minimum 4 podudzia z kurczaka
  • puszka krojonych pomidorów – 400 gram (można też wykorzystać świeże i spażone ze skórki pomidory lub passatę pomidorową)
  • puszka mleka kokosowego lub duże opakowanie gęstej śmietany
  • małe opakowanie gęstego jogurtu, np. typu greckiego
  • pół cytryny
  • kawałek startego świeżego imbiru – minimum 2 cm
  • świeża kolendra
  • cebula – wedle uznania, dodaję 2 duże
  • czosnek – ile kto lubi, dodaję kilka ząbków
  • garść orzechów nerkowca lub pasta z orzechów nerkowca
  • Masło – łyżka lub dwie, w zależności od ilości smażonego mięsa/sera/tofu
  • Jednna łyżka oliwy
  • cukier trzcinowy – 2/3 łyżeczki
  • Przyprawy: garam masala (lub zamienniki wypisane we wcześniejszych akapitach), kurkuma, pieprz, sól, papryka ostra, kardamon, cynamon, liść laurowy,
Składniki na butter chicken

Przygotowanie

Krok 1. Marynata

Mięso/ser/tofu należy zamarynować, najlepiej na całą noc lub minimum kilka godzin. Butter chicken można przygotować bez wcześniejszej marynaty, ale dłuższe marynowanie pogłębi smaki i nada składnikom charakteru. Marynata składa się z małego opakowania jogurtu wymieszanego z sokiem z cytryny, łyżki oliwy, startego imbiru i czosnku, garam masala, kurkumy, kminu rzymskiego, papryki ostrej (dodaję na oko, w zależności od ilości porcji). Mięso/ser/tofu wymieszać w marynacie i odstawić do lodówki na noc.

Krok 2. Smażenie

Przygotowaną wcześniej marynatę podsmażyć na łyżce masła, aż mięso nie będzie surowe. Następnie przełożyć do miski obok.

Krok 3. Sos

Na tej samej patelni rozgrzewamy masło i dodajemy wszystkie przyprawy – szczyptę lub do łyżeczki, w zależności od wielkości porcji oraz osobistych preferencji. Kroimy cebulę, dorzucamy ją do przypraw i masła, podsmażamy. Ścieramy trochę świeżego imbiru i czosnku i również smażymy. Garśc orzechów nerkowca zblendować i dorzucić na patelnię. Po kilku minutach wlać na patelnię passatę lub pomidory w puszce. Można doprawić 1-2 łyżeczkami cukru trzcinowego lub białego, dla podkreślenia słodkości sosu. Na koniec zblendować na gładki sos. Jeśli lubicie ostre przyprawy, warto do sosu dodać chili.

Krok 4. Łączenie składników

Do sosu na patelni dorzucić mięso/ser/tofu i gotować pod przykryciem przez kilka minut. W międzyczasie dodać do sosu mleko kokosowe lub opakowanie gęstego jogurtu. Jeśli nie używacie zmielonych orzechów nerkowca, w tym miejscu można dodać do sosu 2,3 łyżki pasty z orzechów. Po gotowaniu pod przykryciem, sos i mięso/ser/tofu powinny mieć delikatną, kremową konsystencję.

Kuchnia indyjska | Butter chicken

Z czym podawać butter chicken?

Butter chicken najlepiej podawać z ryżem basmati lub jaśminowym. Na koniec można zagęścić sos dzięki użyciu pasty z orzechów nerkowca. Sos koniecznie posypcie świeżą kolendrą, która będzie przełamywać smaki. Do tego warto przygotować indyjski chlebek naan, na który przepis można znaleźć na stronie przepisy.pl. Mniej znaną opcją jest również pochodzący z tego kraju chlebek, na który recepturę znajdziecie tutaj.

Więcej przepisów i przewodników kulinarnych znajdziesz na naszym blogu w tym miejscu.

Smacznego!

Magda

2 odpowiedzi na “Butter chicken wege. Przepis na indyjskie danie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *