Atrakcje w Porto – co zobaczyć w mieście? Wybór jest całkiem spory, bo w końcu to druga co do wielkości metropolia Portugalii. Do tego posiada wyjątkową, wręcz magiczną atmosferę, wspaniałą architekturę, spektakularne punkty widokowe i kilka niezłych zabytków. Z tego artykułu dowiecie się, które z nich warto zobaczyć.
Stolica państwa | Atrakcje w Porto
Pierwsze wzmianki o Portus Cale pochodzą z V wieku i nikt specjalnie się nie zdziwi czytając, że osadę prawdopodobnie założyli Rzymianie. Stała się ona ważnym portem, więc była odbijana niczym piłeczka – raz przez Wizygotów, raz przez Maurów, by ostatecznie trafić w 868 roku do pierwszego hrabiego Portugalii, Vimary Peresa. W 1386 roku Porto zostało rezydencją królewską, lecz szybko utraciło miano stolicy na rzecz Lizbony.
Jedzący flaki | Atrakcje w Porto
Wiek XV przyniósł początek wielkiej eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi terenów, co miało wpływ na rozwój miast portowych, w tym Porto. Pochodzący stąd Henryk Żeglarz wyruszył na podbój Ceuty, a to wydarzenie zapoczątkowało serię kolejnych podróży i odkryć nowych obszarów, głównie tych położonych na wybrzeżach Afryki. Statki były wyposażane w najlepszej jakości mięsa, pozostawiając ludności miast portowych produkty gorszego sortu, na przykład flaki. Stąd mieszkańcy Porto często określani są mianem tripeiros, co znaczy „jedzący flaki”. Dziś tę potrawę uznaje się za jeden z symboli miasta.
Niezwyciężone miasto | Atrakcje w Porto
W trakcie wojen napoleońskich Porto nadano miano Cidade Invicta, Niezwyciężone Miasto – gdyż mieszkańcy tak zaciekle bronili się przed wrogimi wojskami, że te musiały ustąpić im pola. Społeczność miejska potrafiła sprzeciwić się nie tylko zewnętrznemu wrogowi, ale także koronowanym głowom, którym była poddana. Porto jest znane z republikańskich rewolt skierowanych przeciwko królowi Carlosowi I. Niektóre z nich były krwawo tłumione. W XIX stuleciu dotarła tu rewolucja przemysłowa i tak narodził się jeden z portugalskich gigantów.
Turystyczny bum | Atrakcje w Porto
Później Porto nieco zeszło na boczne tory, ustępując pola Lizbonie. Stare budynki przykrył kurz wieków, ale one wciąż szepczą nam historię o dawnej potędze miasta. Porto posiada niezwykle melancholijną atmosferę i nadmorski klimat. Może to sprawka mew latających nad miastem, morskiej bryzy, kapryśnej pogody czy tajemniczych ulic i zaułków? Ciężko stwierdzić, ale to właśnie w Porto najłatwiej zrozumieć, czym jest tak naprawdę saudade. Od kilku lat atrakcje w Porto przyciągają coraz większą rzeszę turysów, a popularność miasta wciąż rośnie. Pod koniec 2019 roku byliśmy ogromnie zaskoczeni wzrostem zaintresowania tym miastem i potężnymi tłumami, które spotkaliśmy na głównych ulicach pomimo listopadowej, paskudnej pogody.
Palacio da Bolsa – najokazalsza atrakcja w Porto
Historyczny budynek giełdy to punkt obowiązkowy zwiedzania Porto. Obejrzycie tu ogromne komnaty zdobione arabskimi motywami, dzieła sztuki, eleganckie komnaty oraz przepych i kunszt największych portugalskich artystów. To absolutne must see w Porto. Zwiedzanie z przewodnikiem uatrakcyjnia poznanie tego miejsca, które robi na turystach przeogromne wrażenie. Po stokroć warto!
Informacje praktyczne – czynne codziennie od listopada do marca od 09:00 do 13:00 i 0d 14:00 do 17:30, a od kwietnia do października od 09:00 do 18:30. Pałac zwiedza się z przewodnikiem, liczba osób w grupie jest ograniczona, dlatego warto wcześniej zarezerwować wizytę. Dostępne języki podczas zwiedzania – portugalski, angielski, hiszpański i francuski. Bilet wsepu – 10 euro. Studenci, uczniowie i seniorzy – 6,5 euro.
Ribeira – najpiękniejsza dzielnica w Porto
Ribeira jest najstarszą częścią miasta, w której mieszkali niegdyś najbiedniejsi mieszkańcy. Budynki są zaniedbane i odrapane, a spod kurzu wieków przebijają się niesmaowite kolory charakterystycznych, wysokich i wąskich kamienic. Warto przejść się nadrzecznym bulwarem, na którym tętni życie pośród stolików kawiarni. Najlepsze atrakcje w Porto? Zdecydowanie wędrówka po tej okolicy!
Najbardziej ruchliwą ulicą w Porto jest nadbrzeżna promenada Cais da
Ribeira. Znajduje się przy niej wiele restauracji i kawiarni, w których można
skosztować miejscowych trunków i dań, a przy okazji cieszyć się widokiem
rzeki i Ponte Luís I. Jest to z pewnością najbardziej urokliwa część Starego
Miasta. Nieregularne, wąskie kamienice, pokryte kafelkami o przeróżnych
kolorach sprawiają wrażenie, jak gdyby ktoś przypadkiem poustawiał je
w złej kolejności. Wąskie, ciemne uliczki, tak charakterystyczne dla
starszych miast, aż się proszą, by się w nie zagłębić.
W 2015 roku napisałam o tej dzielnicy: „Stara Ribeira wygląda wręcz jak Miasto Duchów. Wymarłe alejki obsadzone są z dwóch stron smukłymi kamieniczkami chylącymi się ku upadkowi, o wysokich oknach. Większość z nich jest zaniedbana, niektóre wręcz wołają, jeśli nie o pomstę do nieba, to o renowację. Spoglądając na okolicę, można dostrzec minioną potęgę miasta, która koncentruje się obecnie w innych dzielnicach i na innych aspektach życia.”.
Obecnie po dzielnicy wędruje większa liczba turystów, ale wciąż ta okolica pozostaje spokojną, melancholijną i niezwykle interesującą. Polecamy przejść na druga stronę rzeki, skąd rozprościera się najpiękniejsyz widok na Porto. Zabudowania Ribeiry przypominają klocki lego ułożone na sobie warstwowo, jakby jeden wyrastał z kolejnego. Ten kolorowy miraż zostanie Wam w pamięci na długo.
Kościół św. Franciszka – najpiękniejsza świątynia w Porto
To świątynia stworzona z wykorzystaniem złota. W jej wnętrzu wszystkie rzeźby zostały pokryte złotem, do czego zużyto ponad 700 kilogramów tego kruszczu. Początkowo gotycki kościół zbudowana między XIV a XV wiekiem, w kolejnych stuleciach nabrał barokowego charakteru. Został zniszczony podczas wojen cywilnych, obecnie figuruje jako zabytek na liście UNESCO. Jakie są nasze odczucia po zwiedzaniu? Spędziliśmy tam ponad godzinę i nie chcieliśmy wyjść. Tego nie da się opisać słowami, a niestety nie możemy pokazać wam zdjęć, bo robienie ich we wnętrzu jest zakazane. Ale koniecznie, naprawdę koniecznie zobaczcie to miejsce będąc w Porto! To z pewnością jeden z najwspanialszych zabytków całej Portugalii. Te detale, to morze złota, te rzeźby – coś niezwykłego!
Przy kościele można zwiedzać ciekawe Muzeum Trzeciego Zakonu św. Franciszka wraz z katakumbami. Te podziemne katakumby są dość przerażające, a chodzenie po nagrobkach było dziwnym przeżyciem.
Informacje praktyczne – we wnętrzu kościoła nie można robić zdjęć. Bilet wstęu kosztuje 4,5 euro, Kościół i muzeum otwarte są codziennie od lipca do września od 09:00 do 20:00, w marcu, czerwcu i październiku od 09:00 do 19:00, aod listopada do lutego od 09:00 do 17:30.
Ponte Dom Luis I – najbardziej znana atrakcja w Porto
Spacer po dwupoziomowym moście jest kwintesencją pobytu w Porto i po prostu trzeba ułożyć trasy zwiedzania tak, by obejrzeć Porto z tej ciekawej konstrukcji. W końcu to znak rozpoznawczy miasta – zbudowany na cześć króla Ludwika I. Liczy on 385 metrów szerokości, a skonstruował go uczeń Gustave’a Eiffela, Théophile Seyrig. Most łączy ze sobą dwie miejscowości – Porto i Vila Nova de Gaia. Jest to architektoniczny wyczyn, ponieważ dolną kondygnacją podróżują samochody, górną metro oraz piesi, a oba piętra połączone są stalowym łukiem.
Górna kondygnacja mostu to także rewelacyjny punkt widokowy. Polecamy Wam tam pójść zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, kiedy całe miasto bije w niebo złota łuną świateł.
Czy wiecie czym jest tzw. Drugi Chrzest? Każda osoba zamieszkująca Porto, która kończy 15 lat, udaje się z rodziną na Ponte Luís I, gdzie przy dopingu najbliższych wspina się na barierkę i skacze do rzeki. Naturalnie, z dolnej kondygnacji. Jeśli ktoś żywi obawy i odmawia skoku (szczęśliwie Duero ma spokojny nurt), delikwenta wrzuca do wody głowa rodziny, najczęściej ojciec. Dotyczy to bez wyjątku każdego mieszkańca Porto. Do tej pory nie zanotowano skoków z górnej kondygnacji.
Stojąc na moście można odnieść wrażenie, że Porto jest niewielkich rozmiarów, niczym miejscowość licząca nie więcej niż kilka tysięcy mieszkańców. Ta złudna impresja bierze się z położenia Porto. Jest ono usytuowane na wielu wzgórzach, więcpodczas schodzenia w dolinę rzeki wydaje się, że zabudowania kończą się na otaczających rzekę z dwóch stron wzniesieniach. Nic bardziej mylnego. Aglomeracja ta liczy sobie prawie 2 mln mieszkańców. Wybierając się na spacer, należy się przygotować na żmudną wędrówkę w górę i w dół, na podziwianie z wysokości wolno płynącej rzeki, a z dołu fasad kamienic i kościołów.
Księgarnia Lello – najbardziej oblegana atrakcja w Porto
Jedna z najoryginalniejszych księgarni na świecie, Livraria Lello, podobno była inspiracją, którą odnalazła w Porto J. K. Rowling pisząc książki o młodym czarodzieju. Długie kręcone schody, fantazyjne zdobienia półek, magiczne stosy książek – to miejsce, które każdy fan Harrego Potter chciałby zobaczyć. A w razie spotkania z młodymi ludźmi, wyjętymi rodem z opowieści o Harrym Potterze, bez strachu – są to miejscowi żacy. W Porto, które jest jednym z głównych ośrodków naukowych w kraju, jest ich całkiem sporo. Różnią się oni od reszty studenckiej braci swoim oryginalnym ubiorem. Noszą długie, czarne szaty, na których wyszywają imiona swoich miłości. W dniu odebrania dyplomu ukończenia studiów, każdy student podczas wielkiej fety wrzuca swą togę do ogromnego gara, w celu zniszczenia postrzępionej już szaty.
Informacje praktyczne – Wejście do księgarni kosztuje 4 euro, które później można wykorzystać kupując książkę. Bilet kupicie w kasie obok wejścia. Voucher można zamówić też na tej stronie, ale już za 5 euro. Warto ro zrobić, jeśli nie chce wam się stać dwa razy w długiej kolejce. Księgarnia jest czynna od 10:00 do 19:30 w tygodniu i do 19:00 w weekendy.
Niestety, ksiegarnia jest bodaj najpoopularniejszą atrakcją w mieście i nawet poza sezonem trzeba odstać co najmniej ponad godzinę, aby do niej wejść. W listopadzie kolejka wyglądała tak:
Niestety, miejsce to jest niesamowicie oblegane. Dwa dni pod rząd próbowaliśmy dostać się do tej księgarni, jednak nie uśiechało nam się stanie w deszczu przez dwie godziny, więc za każdym razem rezygnowaliśmy. A jeśli również nie macie ochoty stać w takiej kolejce, to polecamy Wam zajrzeć do Galerii de Paris – kawiarni, a zarazem wystawy zabawek. Fantastyczne, klimatyczne miejsce!
Capela das Almas – najpiękniejsze azulejos w Porto
Świątynią Dusz to niewielki kościółek, w którym modlili się żeglarze wyruszający na podbój nowych lądów. Jeśli któryś z nich zginął na morzu, mówiło się, że jego dusza wracała do tego miejsca i zostawała na stałe. Fasada świątyni w całości pokryta jest błękitnymi azulejos, co sprawia wrażanie, jak gdyby kościół był namalowany. Obrazy przedstawiają sceny biblijne i aż biją w oczy odcieniami niebieskiego. To chyba najpięknieszy kościół, jaki kiedykolwiek widzieliśmy! Jest niczym barwny motyl wśród mrocznych ulic Porto.
Capela das Almas
Dworzec Sao Bento – najładniejszy dworzec w Porto
Azulejos to niewątpliwa atrakcja Porto. Jeśli komuś imponują błękitne płytki, obowiązkowym punktem programu zwiedzania będzie Dworzec São Bento. Ta niewielkich rozmiarów budowla jest w środku w całości wyłożona miniaturowymi kafelkami, przedstawiającymi najważniejsze wydarzenia z historii miasta i kraju. Imponujące i estetyczne miejsce. Kunszt i precyzja, z jaką płytki zostały ułożone w wielki obraz, niezmiennie zadziwia od 1896 r.
Kościół Kleryków + punkt widokowy
Kościół barokowy, z liczącą sobie 75 metrów wieżą widokową, stanowi świetny punkt widokowy. Przez wiele lat obiekt ten był najwyższą wieżą w Porto. Warto wspiąć się na górę i podziwiać niezwykłą panoramę miasta.
Informacje praktyczne – od godziny 09:00 do 19:00. Bilet wstępu na wieżę widokową i do Clericos Museum – 6 euro, dodatkowo wizyta w kościele – 6,5 euro, a wieczorne wejście tylko na wieżę – 5 euro.
Praca de Liberdade
To bardzo długi i okazały plac, przy którym figurują majestatyczne budynki ratusza miejskiego i innych instytucji miejskich. Rozmiary budynków i ich zdobione fronty prezentują się niesamowicie.
Katedra Se
Zbudowana na skalnym wzniesieniu w XII w. jako kościół obronny. Masywne, romańskie mury skrywają surowe wnętrza z barokowymi akcentami, a także piękne krużganki zdobione azulejos. Obok katedry znajduje się średniowieczny Pałac Arcybiskupa. Jednak miejsce usytuowania budynku okazało się dość niefortunne – msze nieustannie zakłócała gra świerszczy, które nie wiadomo dlaczego akurat tutaj znalazły swoje siedlisko. Kościół zaczęto wiec nazywać Katedrą Świerszczy.
Praktycznie – od kwietnia do października katedra czynna od 09:00 do 18:30, od listopada do marca od 09:00 do 17:30. Wejście do katedry jest darmowe, a zwiedzanie krużganków kosztuje 3 euro.
Z placu przed katedrą rozciąga się jeden z najbardziej niesamowitych punktów widokowych w mieście. Polecamy go o każdej porze dnia, a już najbardziej pod wieczór. Miło się obserwuje światła, które powoli zaczynają robłyskać w tysiącach okien.
Igreja do Carmo i Igreja das Carmelitas
Rozległy plac, przy którym stoją dwa kościoły, z charakterystczną ogromną palmą po środku, stanowi jedną z wizytówek miasta. Jedna ze świątyń to Igreja do Carmo, kościół karmelitów, a druga – Igreja das Carmelitas – karmelitanek. Z racji tego, że kościoły – według prawa kanonicznego – nie mogły stykać się nawet jedną ścianą, wybudowano między nimi szeroką na metr kamienicę, która, oprócz praskich kamienic i podobnej znajdującej się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, jest najwęższą konstrukcją tego typu na świecie. Przez lata zamieszkiwała ją rodzina, która niestety została stamtąd eksmitowana. Jeden z jej członków pytany o to, jak mu się mieszka w innym miejscu, odpowiadał, że nowa lokalizacja nie odpowiada mu, ponieważ kiedyś do kościoła mógł iść w kapciach, a teraz droga na mszę zajmuje mu 15 minut. Kościoły są oczywiście ozdobione błękitnymi kafelkami.
Atrakcje w Porto – muzea
National Museum Soares dos Reis
To najstarsze portugalskie muzeum narodowe, które szczyci się jedną z najlepszych kolekcji sztuki tego kraju. Kolekcja obejmuje wystawy malarstwa, rzeźby, ceramiki i mebli z XIX i XX wieku. Muzeum znajduje się w potężnym pałacu Carrancas. Ciekawe miejsce dla fanów sztuki.
Informacje praktyczne – czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków od godziny 10:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 5 euro.
Muzeum Sztuki Sakralnej i Archeologiczne
Innym mniejznanym muzeum w Porto jest Muzeum Archeologiczne połączone z Muzeum Sztuki Sakralnej. Domyślam się, że nie każdy jest takim muzealnym świrem jak my i przyjeżdżając do Porto możecie szukać innych atrakcji. Jeżeli jednak to wasza kolejna wizyta w mieście albo macie sporo czasu i interesujecie się sztuką lub historią, to warto zajrzeć także tutaj. Muzeum częściowo znajduje się w Igreja dos Grilos i można w nim oglądać kilka naprawdę ciekawych eksponatów.
Praktycznie – czynne codziennie z wyjątkiem niedzieli od 10:00 do 18:00, w sobotę z przerwą między 12:30 a 13:00. Bilet wstępu kosztuje 3 euro.
Romantic Museum
Rezydencja arystokratyczna z XIX wieku, w której ostatnie lata życia spędził król Karol Albert z Sardynii znalazł schronienie po abdykacji.
Praktycznie – bilet 2,20 euro, poniedziałki zamknięte, w niedzielę od 10:00 do 12:30, reszta dni od 10:00 do 17:30.
Museu do Carro Eléctrico
Muzeum tramwajów w starej elektrownii. Można tu podziwiać małe wagony przypominające te z Lizbony. Bardzo klimatyczne miejsce. Najstarszy model tramwaju pochodzi z 1872 roku.
Praktycznie – W poniedziałki czynne od 14:00 do 18:00, przez resztę tygodnia od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu za 4 euro).
Casa Museu Guerra Junqueiro
Barokowy pałac należący do portugalskiego pisarza Juanquerio. W rezydencji znajdziecie kolekcję antyków, biżuterii, wyrobów z metali szlachetnych.
Praktycznie – Czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałkow od 10:00 do 12:30 oraz od 14:00 do 17:30. W niedzielę otwarte tylko od 14:00 do 17:30. Bilet wstępu 2,20 euro.
Portugalskie Centrum Fotografii
Zlokalizowane jes w starym więzieniu, w którym można oglądać wystawę starych zdjęć oraz ponad stuletnich aparatów fotograficznych.
Praktycznie – czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10:00 do 18:00 w tygodniu, w weekendy od 15:00 do 17:00. Zwiedzanie darmowe.
Kościół św. Ildefonsa
Barokowy kościół z XVIII wieku, który zachwyca fasaą zdobioną płytkami azulejos. To jeden z bardziej charakterystycznych punktów na turystycznej mapie Porto.
Bolhao Market
To najstarszy targ w mieście, na którym można dostać oczopląsu od widoku kolorowych warzyw i intensywnych zapachów. Tutaj spróbujecie egzotycznych owoców i zobaczycie z bliska życie codzienne mieszkańców Porto. Spora grupa mieszkańców większość czasu spędza na morzu, dlatego często to kobiety pełnią funkcję głowy rodziny.
Podczas zwiedzania Porto przewodniczka opowiedziała nam taką anegdotkę – zwykło się mawiać, że mieszkanki Porto są najzaradniejszymi niewiastami w całym kraju. Co rano jeżdżą podmiejską kolejką do portu, gdzie odbierają od mężów ładunek ze świeżymi rybami. Wracają tym samym środkiem transportu, a inni podróżni kierujący się do pracy wiedzą, by nie wsiadać do ostatniego wagonu. Motorniczy uruchamia wtedy klimatyzację, ponieważ przejażdżka pociągiem, w którym unosi się przykry zapach ryb, z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. W głównej mierze to właśnie te kobiety zajmują się sprzedażą ryb na targu, na który zawożą je w wiklinowych koszach, noszonych na głowie.
Praktycznie – Godziny otwarcia – od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 – 17:00, w soboty do godziny 13:00, w niedziele zamknięte. Bilet wstępu – wejście darmowe
Atrakcje w Porto to także degustacja…porto!
To właśnie w Porto oraz w dolinach wzdłuż Duero produkowane są mocne wina – wytrawne Tawny, słodkie Ruby czy długo dojrzewające Vintage. Wzgórza po obu stronach rzeki, od miejscowości Peso da Régua aż do granicy z Hiszpanią, porastają winogrona, z których wytwarza się wino porto.
Przez wieki wzdłuż stromych brzegów utworzono tysiące wąskich tarasów pod uprawę winorośli. Od 2001 r. ten unikatowy krajobraz wpisany jest na Listę UNESCO. Miasto częściowo zawdzięcza sukces tego wina na światowych rynkach Anglikom, którzy jako pierwsi w nim zasmakowali. Na początku XVIII w. podpisali z Porto umowę handlową (najkrótszy kontrakt międzynarodowy w historii, gdyż składał się tylko z trzech artykułów) oraz rozpowszechnili ten rodzaj wina na świecie. Teraz nieodmiennie kojarzy się on w Anglii z czasami wiktoriańskimi.
By najlepiej zrozumieć fenomen wina porto, warto zaznajomić się z tematem od środka – skorzystać z możliwości zwiedzenia jednej z wielu winnic, co stanowi jedną z najciekawych atrakcji w Porto. Wycieczkę można zacząć od rejsu po Duero specjalnym statkiem, zwanym barco rabelo. Służy on do transportowania rzeką beczek z winem, jednak od pewnego czasu daje również szansę obejrzenia miasta z innej perspektywy. Barco Rabelo zabierze nas do jednej z 50 winnic znajdujących się w Porto, gdzie można pospacerować po piwnicach, poznać historię trunku oraz sposoby jego wytwarzania, degustować różnorakie rodzaje alkoholu, także zakupić dla siebie butelkę lub dwie.
Pałac Arcybiskupów
Potężny, barokowy pałac biskupii położony blisko katedry Se, który dominuje nad zabudową centrum miasta. Warto go odwiedzić, bo w pałacu można podziwiać absolutnie przepiękną, monumentalną klatkę schodową i kilka ciekawych pomieszczeń i komnat. Do tego z okien pałacu roztacza się przepiękny widok na Ponte Luis I, rzekę i jej oba brzegi.
Praktycznie – czynne codziennie z wyjątkiem niedzieli od 09:00 do 18:00 z przerwą między 13:00 a 14:00. Bilet wstępu kosztuje 5 euro i jeśli mnie pamięć nie myli, to w kasach można było kupić jakiś bilet łączony, bodajże uprawniający do wstęu do katedralnych krużganków. Warto o to dopytać w kasie biletowej.
Igreja da Santa Clara
To unikat na skalę światową. Wnętrze barokowej świątyni, której budowa została ukończona w XV wieku, w całości pokryte jest złotem. Takie miejsca jak to, dobitnie obrazują dawną potegę i bogactwo Portugalii.
Miradouro da Vitoria
Jeden z najciekawszych punktów obserwacyjnych w całym miejście. Wejście na plac jest bezpłatne i rozciąga się niecodzienny widok na czerwone dachy kamienic, na zakurzone podwórka, katedrę Se, rzekę i most. Miejsce zdecydowanie godne uwagi, z którego można podziwiac plątanie ulic, czerwonych dachów i kościelnych więż. Spośród wszystkich atrakcji w Porto, to jedno z naszych ulubionych miejsc.
Mosteiro da Serra do Pilar
Gdyby ktoś kazał mi wybrac najlepsze atrakcje w Porto, to bez wątpienia padłoby na punkty widokowe. Jeśli ze słynnego mostu roztacza się piękny widok, to jaki musi być ten podziwiany spod Mosteiro da Serra do Pilar, położonego powyżej mostu? Niedość, że z nieco wyższego poziomu mamy jeszcze lepszy widok na całe centrum miasta i rzekę, to jeszcze w tym obrazku mieści się sam metalowy most. To zdecydowanie najlepsze miejsce na podziwianie zachodu słońca w Porto.
Praktycznie – Klasztor można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10:00 do 18:00, a bilety kosztują 2 lub 4 euro, w zaleśności od wybranej wystawy,
Majestic Café i wiekowa apteka
Chociaż to kawiarnia, traktowana jest w Porto jako atrakcja. To zabytkowy lokal, położony przy najruchliwszej i najbardziej popularnej ulicy w Porto – Rua Santa Catarina. Może jest w nim trochę drogo, ale jeżeli chcecie spotkać portugalskie gwiazdy, polityków czy artystyczną bohemę, to warto tu wstąpić na małą kawę. Na tej samej ulicy znajduje się ciekawa apteka, której wystrój przypomina wiek XIX i nie zmieniła się od wielu lat. Piękne freski na suficie i przyrządy farmaceutyczne sprzed wieków robią wrażenie.
Atrakcje w Porto – podsumowanie
Może i Porto przeżyło już swoje lata chwały, może i opowiada o dawnej potędze Portugalii – właśnie w tym tkwi jego urok. Jest perłą, klejnotem koronnym tego małego państwa. Miasto na dalekim zachodzie, zmagające się z potęgą oceanu i sąsiedniej stolicy nie zostaje w tyle, lecz eksponuje swe wartości, których jest bez liku. Nostalgiczna atmosfera tego miasta, które tak silnie związane jest z morzem, robi ogromne wrażenie! Choć wydawało nam się, że widzieliśmy już wszystkie atrakcje w Porto, to podczas pisania tego arykułu okazało się, że jeszcze sporo przed nami i warto zastanowić się nad kolejnym weekendem w tym mieście
Nasze pozostałe artykuły z Portugalii:
- Zwiedzanie Porto – informacje praktyczne
- Gdzie zjeść w Lizbonie?
- Pnkty widokowe w Lizbonie?
- Peniche – surfing w Portugalii
Magda
2 odpowiedzi na “Atrakcje w Porto. Co zobaczyć?”
Bardzo dużo relacji czytałam i oglądałam z Porto. Praktycznie wszyscy byli zachwyceni, ochom i achom nie było końca.
Wasz wpis to potwierdza. Zdjęć ze słynnej księgarni widziałam sporo, ale że taka kolejka, szok. Co by jednak nie mówić, księgarnia jest piękna, podobnie jak wiele przez Was wymienionych miejsc. Nie byłam i ciągle odkładam, a teraz wszystko odłożyła za nas pandemia.
Pozostają wspaniałe relacje, taka jak Wasza. Piękne miasto i chyba trzeba na jego zwiedzenie przeznaczyć dobrych kilka dni.
Wy zwiedziliście bardzo dużo.
Pozdrawiam:-)
O nie!!! Przez ten wpis zaczęłam tak strasznie, STRASZNIE żałować, że podczas podróży do Portugalii nie odwiedziłam Porto! Teraz muszę kombinować kiedy i jak to nadrobić! Zdjęcia fantastyczne, a opis wskazuje na to, że się zakocham od razu.