Wyspa Hvar w Chorwacji. Atrakcje i zwiedzanie

Wyspa Hvar marzyła mi się od wielu lat i nie zawiodłam się. Widoki na tej podłużnej wyspie okazały się tak piękne, jak to się zwykło o nich mówić. Hvar promuje się jako najbardziej słoneczne miejsce w Europie i temu również się nie dziwię – w końcu na wyspie słońce świeci przez 2715 godzin w ciągu roku. Ten przewodnik pomoże wam zaplanować wymarzone wakacje na wyspie Hvar.

Wyspa Hvar. Atrakcje i zwiedzanie

Wyspa Hvar – mapa

Ciekawostki o wyspie Hvar

Hvar to czwarta co do wielkości chorwacka wyspa, która jest niezwykle długa i wąska, a jej linia brzegowa osiaga niemal 300 kilometrów. Wyspa od zawsze miała znaczenie strategiczne i była już zasiedlana w neolicie. Jej historyczny krajobraz kształtowali później Ilirowie oraz Grecy. Pierwszą osadą na wyspie był Stari Grad, który obecnie uznawany jest za jedno najstarszych miast zarówno Chorwacji, jak i Europy. W następnych stuleciach wyspa należała kolejno do Rzymian i Bizancjum. Średniowiecze i czasy nowożytnie to burzliwy czas w historii Hvaru, gdyż wyspa przechodziła z rąk do rąk – należała m.in. do Wenecjan, Chorwatów, Bośniaków, Węgrów, Francuzów czy Brytyjczyków.

Zwiedzanie wyspy Hvar

Jeszcze 11 000 lat temu, wyspa Hvar była częścią lądu. Jednak w wyniku podnoszenia się poziomu wód, doliny zostały zalane, a Hvar oddzielony od konynentu. Najwyższy szczyt wyspy, Sveti Nikola, liczy sobie 628 m.n.p.m. Hvar ma istotne znaczenie dla Chorwatów, gdyż w czasie renesansu była centrum sztuki i literatury, a tworzyli i żyli tu tacy poeci, jak Petar Hektorovic czy weneccy malarze. Winnice ulokowane na południu wyspy słyną z wina czerwonego, produkowanego ze znanego szczepu Plavac Mali.

Hvar uznawany jest za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Ciężko się z tym nie zgodzić podziwiając takie obrazki, jak na załączonych zdjęciach. Palmy, kolorowe kamieniczki, kamienne domy, kościelne wieża na tle gór i niebieska toń morza sprawia, że te iście wakacyjne widoki przyciągają turystów z całej Europy.

Hvar informacje praktyczne

Wyspa Hvar – atrakcje i ciekawe miejsca

Miasto Hvar

Twierdza Hiszpańska

Jeden z najwspanialszych widoków, jakie widzieliśmy w życiu. Charakterystyczna architektura miasteczka, czerwone dachy, granatowe morze, jachty i wyspy na horyzoncie – coś wspaniałego! Jeśli przyjeżdżacie na Hvar tylko na jeden dzień, to po prostu musicie tu przyjść, to takie must see na wyspie. Twierdza Španjola jest wzmiankowana już w źródłach z XIII wieku, jednak za stulecie jej powstania uznaje się wiek XVI. Sama forteca może nie jest jakoś porywająca, ale dla tych widoków, które się z niej roztaczają, warto trochę się pomęczyć i wspiąć się na mury licznymi schodami. Bilet wstępu kosztuje (o ile mnie pamięć nie myli) aż 7 euro, ale że odwiedzaliśmy twierdzę przed 09:00 rano, to bramy zastaliśmy otwarte, a nikt wejściówek nie sprzedawał ani nie sprawdzał. Godziny otwarcia – codziennie od 09:00 do 20:00.

Punkt widokowy w Twierdzy Hiszpańskiej w Hvarze | Wyspa Hvar
Nazwa „Twierdza Hiszpańska” wzięła się od tego, że przy rozbudowie fortecy brali udział hiszpańscy inżynierowie.

Klasztor franciszkański z muzeum

Pięknie ulokowany klasztor franciszkański znajduje się przy plaży Lucica, tuż nad samym morzem. Już z zewnątrz prezentuje się wyjątkowo malowniczo, a jeśli jesteście zainteresowani architekturą i historią, to warto wejść do środka, by zobaczyć piękne krużganki (za darmo) oraz dodatkowo płatne muzeum. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 5 euro, a klasztor otwarty jest dla zwiedzających codziennie z wyjątkiem niedzieli od 09:00 do 15:00 oraz od 17:00 do 19:00.

Katedra

XVII-wieczna katedra św. Szczepana, nad którą dominuje wieża z łukowatymi oknami. Katedra powstała na bazie wcześniejszego, XIV-wiecznego gotyckiego opactwa benedyktynów.

Katedra świętego Szczepana | Wyspa Hvar

Arsenał

Imponująca budowla z początków XVII wieku, która służyła Wenecjanom za miejsce do napraw łodzi. Na terenie arsenału mieści się najstarszy teatr miejski w Europie oraz niewielkie Muzeum Współczesne.

Arsenał w Hvarze | Wyspa Hvar

Port

Port w Hvarze pełen jest łodzi rybackich, luksusowych jachtów i statków wycieczkowych. Wdłuż promenady przechadzają się spacerowicze w cieniu parasoli restauracji i rozłożystych palm. Do tego oczy przechodniów cieszy wspaniała chorwacka architektura, między którą przewijają się wyjątkowe, renesansowe smaczki. A nad wszystkim góruje masywna Twierdza Hiszpańska. Raj dla oczu! Już bardziej śródziemnomorsko być nie może.

Miasto Hvar

Uliczki starego miasta

Magiczne! Kamienne, ciche, pełne kwiatów i prania. Najlepiej spaceruje się nimi rano, gdy miasto dopiero budzi się do życia, a na Hvar nie zdążyły jeszcze przypłynąć łodzie z turystami. Jeśli lubicie klimatyczne miasteczka, to ulicami Hvaru będziecie oczarowani. Warto usiąść w jednej z restauracji lub kawiarni, powoli sączyć kawę lub drinka i napawać się widokami.

Satri Grad

Choć Stari Grad uznawany jest za najstarsze miasto Chorwacji, to po pobycie na wyspie Vis wiemy już, że palmę pierwszeństwa dzierży jednak dużo starsze miasto Vis. Co jednak nie odbiera ani trochę z uroku Starego Gradu, którego uroda aż kłuje po oczach. Kamiennie ulice i budynki zdają się być jeszcze starsze, niż w mieście Hvar i tchną historią. Ciche uliczki zachęcają do spacerów i odkrywania między nimi uroczych restauracji i sklepików. Do tego w mieście znajduje się kilka naprawdę ciekawych zabytków, takich jak Muzeum Starego Gradu, klasztor Dominikanów przypominający zamek czy renensansowy Dwór petara Hektorovica.

RÓWNINA STARI GRAD

W okolicach Starego Gradu już w starożytności uprawiano winorośla i oliwki. Starozytni Grecy dzielili pola na geometryczne, prostokątne działki o identycznej wielkości. Prace archeologów na tych żyznych terenach pomogły odkryć pozostałości po antycznych gospodarstwach, które są najlepszym przykładem systemu gospodarczego z tamtych czasów. Dlatego Równina Stari Grad na Hvarze została wpisana na listę UNESCO.

Co jeszcze warto zobaczyć?

  • Miasteczko Jelsa;
  • Miasteczko Vrboska (przepięknie to wygląda, wkrótce tam wracam!)
  • Sveti Nikola, czyli najwyższy szczyt na wyspie;
  • Pola lawendy wokół wioski Brusje;
  • Archipelag Pakleni.

Plaże

Większość plaż na Hvarze jest żwirkowo-kamienista, chociaż w zatoczkach w okolicach Jelsy zdarzają się i piaszczyste. Plaże na Hvarze to głównie niewielkie zatoczki. Do najładniejszych zaliczają się:

  • Dubovica – kamienista, z barem, wypożyczalnią leżaków.
  • Milna – żwirkowo kamienista, dużo restauracji i wypożyczalni sprzętów wodnych oraz plażowych.
  • Jagodna – niewielka, częściowo piaszczysta, a częściowo żwirowo-kamienista, obok restauracja.
  • Pišćena – malownicza zatoczka, do której można dopłynąć łódką z Hvaru.
  • Bočić – niewielka, żwirkowa, sporo cienia.
  • Lučišća – spokojna, niemal dzika, bez żadnych udogodnień, dojazd tylko szutrową drogą niepolecaną autom z niskim zawieszeniem.
  • Žutica – żwirkowa, niewielka, z cieniem i obłędnie przejrzystą wodą.
  • Lucica – niewielka kamienista plaża w mieście Hvar, z pięnymi widokami i turkusową wodą.
  • Grebišće – piaszczysta plaża w okolicy Jelsy.

Pola lawendy

Wyspa Hvar słynie z lawendy. Miastem, które kojarzy się z lawendą jest Velo Grablje, bo właśnie w okolicy tej miejscowości znajduje się najwięcej lawendowych pól. Velo Grablje to niewielka, niemal opuszczona wioska położona uroczo w sercu hvarskich gór. Historia uprawy lawnedy na Hvarze tak naprawdę jest dość młoda, bo zaczęła się ledwo w XX wieku. W pewnym momencie Hvar był jednym z największych importerów lawendy na świecie. Rośliny tej nie produkuje się już na Havrze na taką masową skalę, jak jeszcze miało miejsce to wiek temu. Obecnie ta wonna roślina najchętniej kupowana jest przez turystów jako pamiątka. Mieszkańcy okolic wzbogacili się na lawendzie, a następnie przebranżowili na turystykę. Na przełomie czerwca i lipca w Velo Grablje odbywa się Festiwal Lawendy, podczas którego można obejrzeć pola lawendy, zakupić lawendowe produkty oraz odwiedzić Muzeum Lawendy i obejrzeć proces destylacji.

Lawenda na Hvarze | Wyspa Hvar

Jak sie dostać na Hvar?

Krok pierwszy, czyli dojazd do Chorwacji

Konieczny będzie lot do Dubrownika, Splitu (lub innego chorwackiego miasta i przejazd autobusem do któryś z dwóch wymienionych portów). Do Dubrownika lata z Polski LOT z Warszawy (raczej drogie bilety) i Wizzair z Wrocławia oraz Warszawy. Do Splitu również dolecimy na pokładzie lini LOT z Warszawy oraz Wizzair z Krakowa, Lublina, Katowic, Wrocławia, Poznania i Warszawy. Są to połączenia sezonowe, co oznacza, że samoloty przestają kursować jesienią, zazwyczaj pod koniec października. Poza sezonem będzie konieczny lot do Zagrzebia liniami Lot + autobus/pociąg do Splitu lub Dubrownika. Ewentualnie można rozważyć loty np. z Berlina. Oprócz tego z Pragi do Splitu kursuje pociag, a od roku 2023 prawdopodobnie Kraków zyska połączenie kolejowe także ze Splitem.

Port w Hvarze | Wyspa Havr

Krok drugi, czyli prom na wyspę Hvar

Z lądowej części Chorwacji można dostać się na Hvar właśnie z portu w Splicie lub Dubrowniku. Dostępne są połączenia:

Prom pasażersko-samochodowy ze Splitu do Starego Gradu, około 4 razy dziennie, bilety za osobę – 43 kuny. Do miasta Hvar ze Splitu pływa katamaran (tylko dla pasażerów niezmotoryzowanych), 3/4 razy dziennie, bilety za 110 kun. Raz dziennie można też dostać się katamaranem do Jelsy, w cenie 63 kun. Z kolei z Dubrownika do miasta Hvar odpływa codziennie o 07:00 rano katamaran (tylko pasażerowie niezmotoryzowani), bilety za 240 kun. Rejs trwa aż ponad 3 godziny, dlatego zdecydowanie lepiej jest wypłnąć ze Splitu.

Dodatkowo na Hvar wypływają promy z okolicznych wysp. Są to Brac (Bol codziennie przed 11:00 rano, bilet za 110 kun), Vis (codziennie między 16:00 a 17:00 w zależności od dnia, bilety za 34 kuny), Lastovo (między 15:00 a 17:00 w zależności od dnia, bilety za 44 kuny), Korcula (06:00 rano, 120 kun). Wszystkie jednostki pływające między wyspami, to katamarany nie przeznaczone do przewodu pojazdów. Bilety można kupić w kasach w porcie lub na tej stronie. Zawsze warto też tu sprawdzić aktualne rozkłady.

WSKAZÓWKA

Przykładowa „objazdówka” po wyspach Dalmacji: Split – Vis – Brac – Hvar – Korcula – Lastovo – Split. Mozna poruszac się tylko promami, bez konieczności wracania do częsci kontynentalnej Chorwacji.
Panorama Hvaru z Twierdzy | Wyspa Hvar

Transport zbiorowy

Wyspa Hvar posiada lokalny transport autobusowy, który umożliwia przemieszczanie się po wyspie. Autobusy ułatwiają zwiedzanie Hvaru podczas jedno czy dwudniowej wycieczki. Jednak jeśli zatrzymujecie się na wyspie na dłuższy pobyt, warto wówczas rozważyć wypożyczenie auta bądź skutera. Za obsługę lokalnego transportu odpowiada firma Cazmatrans. Dostępne połączenia: Hvar – Stari Grad (27 kun), Hvar – Jelsa (39 kun), Hvar – Vrboska (3 kuny), Hvar – Sucuraj (65 kun). Bilety kupuje się tylko za gotówkę u kierowcy lub online przez aplikację Cazmatrans. Dzieci do 6 roku życia podróżują za darmo. Na przystankach można znaleźć aktualne rozkłady jazdy. Na wyżej podanej stronie znajduje się wyszukiwarka połączeń, jednak na ten moment nie działa. Warto mieć na uwadze, że połączenia są rzadkie. Najczęściej kursuja autobusy między Hvarem a Starym Gradem, średnio co dwie godziny pięć razy dziennie. Rozkłady jazdy można też sprawdzić na tej stronie.

Uliczki w mieście Hvar o poranku | Wyspa Hvar

Wypożyczenie auta/skutera

Fajnym pomysłem jest objazdówka po wyspie Hvar. W głównych miastach działają wypożyczalnie aut i skuterów. Wypożyczalnię skuterów widzieliśmy m.in. przy dworcu autobusowym w mieście Hvar. Koszty wypożyczenia skutera na jeden dzień oscylują między 40-50 euro, w zależności od rodzaju pojazdu. Cena zmniejsza się przy wynajmie długoterminowym. Wypożyczenie auta na jeden dzień to koszt 80-100 euro, w zależności od kategorii pojazdu. Przykładowe wypożyczalnie skuterów i samochodów znajdziecie tu, tu i tutaj.

Wypożyczenie auta i skutera na Hvarze | Wyspa Hvar

Wyspa Hvar – Gdzie zjeść?

Najwięcej dobrych restauracji znajdziecie w mieście Hvar i Stari Grad. Co możemy polecić?

Figa, Hvar – śniadaniówka. Smacznie i klimatycznie. To miejsce raczej nastawione na turystów, bo Chorwaci takich śniadań nie jadają.

Konoba Kokot, Dol – prosta, lokalna kuchnia i domowe smaki.

Mediterraneo Dine & Wine, Hvar – kuchnia śródziemnomorska, duży wybór dań mięsnych i rybnych, przyjemny ogródek. Nieco bardziej elegancko, dania pięknie podane.

Trica Gardelin, Vrboska – ładna lokalizacja, smaczne ryby i owoce morza, niezła pizza.

Black Pepper, Hvar – romantycznie, z klimatem, jedzenie 10/10, miła obsługa, dania pięknie podane.

Lola Bar, Hvar – jeśli znudzi wam się kuchnia chorwacka, warto zajrzeć do tego lokalu, gdzie serwowane są dania z całego świata, smaczne i urozmaicone.

Grano Duro Pizza&Bar, Stari Grad – bardzo smaczna pizza i pasta, do tego dobre drinki i świetny klimat.

Wyspa Hvar – noclegi

Hvar, jako jedna z najpopularniejszych wysp w Chorwacji, posiada bogatą ofertę nocegową. Turyści mają do wyboru hotele, pensjonaty, domki na wynajem, duże wille czy apartamenty. Na wschodzie wyspy, w okolicach miasta Hvar i Stari Grad, warto zatrzymac się jeśli chcemy sporo zwiedzać, pływac na inne wyspy czy mieć dostęp do licznych restauracji i rozrywek. Wschód wyspy polecany jest osobom, które szukają ciszy i spokoju. Noclegów można szukac na stronie Booking.com, Agoda, Airbnb, Casamundo czy Novasol. Warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem, gdyż Chorwacja w sezonie jest mocno obleganym kierunkiem.

Polecane noclegi na wyspie Hvar:

Labranda Senses – nieduży, nowocześnie urządzony i dobrze oceniany resort, położony na odludziu tuż przy morzu. Wygodne pokoje i hotelowa restauracja z możliwościa wyboru pobytu all inclusive; Vrboska.

Apartaments Nicola – żadne luksusy, zwyczajne proste studia w niskich cenach, za to lokalizacja rewelacyjna – przy samej plaży w spokojnej okolicy; Bogomolje.

Villa Oceanus – dla dużych grup; prosto urządzona, komfortowa willa z basenem nad samym morzem; okolice miasta Hvar.

House Morko – Pięknie położony nad kanałem, w malowniczym miasteczku kamienny dom z dwoma sypialniami, do tego bardzo przyjemnie urządzony i wygodny; Vrobska.

Villa Margarita – klimatyczny dom wakacyjny z ogrodem, widokiem na morze i jacuzzi; w sam raz dla dużej rodziny; Zavala.

Town House Rosario – przepiękny, klimatyczny pensjonacik w kamiennym domu, z komfortowymi pokojami i ofertą SPA; Stari Grad.

Apartament Lucy – proste, wygodne i niedrogie mieszkanko odpowiednie dla osób, które na krótko chcą zatrzymać się w mieście Hvar.

Wyspa Hvar – pozostałe informacje praktyczne

Kiedy jechać? – na city break zasadniczo przez cały rok, w celu wypoczynku – najcieplej jest latem, ale też wtedy na wyspie panuje największy tłok i ceny ida w górę. Dlatego idealnym czasem na wyjazd na Hvar jest wiosna i wczesna jesień.

Na ile jechać? Zwiedzanie miasta Hvar i Stari Grad można połączyć w ciągu jednodniowej wycieczki. By do tego zobaczyć Wyspy Pakleni, Vrobską i Jelsę, pola lawendy i kilka ładnych plaż, na samo zwiedzanie można przeznaczyć około 3-4 dni. Wypoczynek na plaży to już osobista kwestia.

Parkingi – w Hvarze obok Hvar Bus Station i sklepu Konzum znajduje sie spory parking (8 kun/godzina). W Starym Gradzie płatny parking (8 kun/godzina) znajduje się przy Ul. Nikole Tesle.

Pamiątki – zdecydowanie lawenda! Ewentualnie oliwa, wino, przyprawy.

Siesta – w Chorwacjji, podobnie jak we Włoszech, obowiązuje popołudniowa siesta. Większość restauracji jest zamykana między 15:00 a 18:00.

Waluta, płatności – w większości miejsc można płacić kartą, ale np w autobusach bilety kupuje się tylko gotówką, dlatego warto mieć jej zapas. Do płatności kartą używaliśmy Revoluta. Walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna, jednak w 2023 Chorwacja wchodzi do strefy Euro. Bankomat, który nie pobiera prowizji, to m.in. Privredna Banka Zagreb.

Zakupy – obok dworca autobusowego znajduje się duży i dobrze wyposażony market Konzum oraz niewielki targ.

Dokumenty – Chorwacja nie jest w strefie Schengen, ale na ten moment można tam lecieć z paszportem lub dowodem osobistym.

Promenada w Starym Gradzie | Wyspa Hvar

Wyspa Hvar – czy warto?

Wyspa Hvar to taka kwintesencja śródziemnomorskiego klimatu. Oferuje najbardziej chorwackie widoki, jakie sobie można tylko wyobrazić. Makia, winnice, łagodne wzgórza, zatoki, plaże, lokalna kuchnia, słońce i urocze miasteczka – to wszystko stwarza idealne warunki dla słonecznych wakacji!

Pozostałe artykuły z Chorwacji:

Udanej podróży, Magda

Panorama miasta | Wyspa Hvar

1 odpowiedź na “Wyspa Hvar w Chorwacji. Atrakcje i zwiedzanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *