Co zobaczyć w Amsterdamie? Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to muzea i trudno się z tym nie zgodzić. W końcu Amsterdam muzeami stoi i szkoda byłoby nie wejść chociaż do jednego z nich. Ale czy oprócz muzeów jest w tym mieście co robić? Jak zaplanować weekend w Amsterdamie i co warto zwiedzić? Czy osoba nie lubiąca muzeów będzie się w Amsterdamie nudzić?
Scheepvaartmuseum | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Nazwa ciężka do wymówienia, więc po prostu zapamiętajcie, że chodzi o Muzeum Morskie Holandii. Jest to jedna z tych placówek, w której sztuki doświadcza się na wielu poziomach – także sensorycznym. W Scheepvaartmuseum zwiedzanie urozmaica odpowiednia gra świateł, dźwięki i muzyka, a nawet podłoga uformowana specjalnie w ten sposób, aby tworzyła iluzję chodzenia po pokładzie statku na pełnym morzu. Muzeum Morskie to już sam piękny budynek z okazałym dziedzińcem oraz potężny statek udostępniony zwiedzającym. Do tego zbiory prezentowane są w miły dla oka sposób. Są sale z atrakcjami dla dzieci, są pomieszczenia ze wspólczesnymi zdjęciami o tematyce ekologicznej i klimatycznej, są niesamowite zbiory historyczne. To jedno z bardziej profesjonalnych muzeów, w jakich kiedykolwiek byliśmy.
Praktycznie – czynne codziennie od 10:00 do 17:00, bilety po 16,5 euro, dojazd tramwajem nr 14, autobusem nr 22, 48 lub pieszo z dworca. Strona muzeum tutaj.
Dzielnica Jordaan | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Dzielnica Jordaan to nasza ulubiona okolica w mieście. W przeciwieństwie do dzielnicy czerwonych latarnii i obszaru między dworcem kolejowym a Placem Dam, jest spokojniejsza, bardziej zadbana, klimatyczna, a naszym zdaniem i ładniejsza. Do tego znajdziecie tu mnóstwo fajnych restauracji i kawiarnii. Warto przysiąść nad brzegiem kanału, w którego wodach odbijają się kolorowe kamienice i chłonąć atmosferę. Podobno dzielnica bywa czasem zatłoczona, ale w czasach koronawirusa była to prawdziwa ostoja spokoju dająca wytchnienie od chaosu panującego w okolicach Placu Dam. To takie Amsterdam w najlepszym wydaniu, który znamy z pocztówek.
Rijksmuseum | Co zobaczyć w Amsterdamie?
200-letnie muzeum należy do najokazalszych w całej Europie i stanowi jedną z głównych atrakcji Amsterdamu. I nie ma co się temu dziwić, bo gotycko-renesansowe mury Rijksmuseum kryją w swych wnętrzach dzieła najwybitniejszych artystów, takich jak Rembrandt, Hals czy Vermeer. To także kolekcja sztuki azjatyckiej, zjawiskowa biblioteka, olbrzymie sale z wysokimi witrażami, bardzo ciekawa rzeźba. Co ciekawe, rzeźba specjalnie nas nie interesuje, a to właśnie w Rijksmuseum zrobiła na nas większe wrażenie, niż kolekcje malarstwa. W muzeum znajdziecie ponad 5000 eksponatów pochodzących z ostatnich sześciu wieków oraz ogromną kolekcję fascynującego malarstwa holenderskiego. Dla osób lubiących zwiedzanie muzeów, jest to punkt obowiązkowy na mapie Amsterdamu.
Praktycznie – czynne codziennie od 09:00 do 17:00. Warto zrobić rezerwację i zwiedzać rano lub pod koniec dnia. Bilety po 19 euro. Dojazd na Museumplein tramwajami 1, 7, 5, 19 itd. Do sprawdzenia w Google Maps. Strona muzeum tutaj.
Hortus Botanicus | Co zobaczyć w Amsterdamie?
W Amsterdamie znajduje się jeden z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie, który pochodzi już z XVII wieku. Niewielki, kameralny i bardzo malowniczy ogród botaniczny, to idealne miejsce na ucieczkę od zgiełku miasta i znalezienie wyciszenia w cieniu roślin i drzew. W ogrodzie oprócz roślin można podziwiać niewielkie szklarnie, motylarnie, zabytkowe oranżerie, palmiarnie i pawilon heksagonalny. Niektóre pomieszczenia bardziej przypominają gęstą dżunglę, niż ogród w środku miasta. Naszym zdaniem to jedno z najprzyjemniejszych miejsc w całym Amsterdamie!
Praktycznie – otwarty codziennie między 10:00 a 17:00, w wakacje w niektóre dni tygodnia do 20:00 lub 21:00. Bilet wstępu za 9,75 euro. Dojazd tramwajem nr 14, ale spokojnie może też pieszo. Strona ogrodu tutaj.
Muzeum van Gogha | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Największa kolekcja obrazów holenderskiego malarza na całym świecie. Trzy piętra dzieł Vincenta van Gogha, a także innych malarzy – Degasa, Toulouse-Lautreca, Moneta. Do tego kilka rekwizytów związanych z artystą i jego listy. To tutaj możecie oglądać „Pokój van Gogha w Arles” czy jedne ze „Słoneczników”. W tym muzeum oglądaliśmy obrazy, których nie znaliśmy i nawet nie połączylibyśmy z van Goghiem, więc zwiedzanie okazało się dobrą lekcją sztuki. Co prawda nie było tu tych, o których zobaczeniu na żywo marzę najbardziej, ale i tak nie żałujemy wizyty. Dzieła, które znajdują się w muzeum, pierwotnie należały do krewnych Vincentra. Najpierw do jego brata, następnie bratowej, ich dzieci, by ostatecznie znaleźć swe miejsce w nowoczesnym muzeum. Placówka zasłynęła z jednej z najgłośniejszych muzealnych kradzieży obrazów w historii. Muzeum jest bardzo oblegane, warto zrobić wcześniej rezerwację.
Praktycznie – czynne od 09:00 do 17:00/19:00/21:00 w zależności od miesiąca, każdorazowo trzeba sprawdzić na oficjalnej stronie. Bilety do kupienia tylko online. Kosztują 19 euro. Strona muzeum tutaj.
Rejs po kanałach | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Przecinające Amsterdam kanały tworzą tkankę tego miasta i są jego malowniczym symbolem. Nie ma lepszego pomysłu na podziwianie Amsterdamu, niż z perspektywy łodzi. W ten sposób można dotrzeć do zaułków, ulic i zakamrków, do których na własnych nogach może byście nie trafili. Na amsterdamskim kanałach ruch panuje niemal przez całą dobę. Warto wybrać się na rejs w ciągu dnia, ale też i nocą, kiedy wszystkie budynki i ulice są pięknie oświetlone. Podstawowa wersja godzinnego rejsu kosztuje 17 euro. Jednak jeżeli macie taką możlwość, wybierzcie jakąś mniejszą firmę, może z kameralniejsza łodzią, na której będzie tylko kilka osób lub może nawet tylko Wy sami. Te duże łódki są głośne, śmierdzące, nie wpływają w wąskie kanały, bo się nie mieszczą i zawsze mnóstwo na nich ludzi. Także rejs po kanałach tak, ale tymi typowymi turystycznymi łódkami już nie. Lepszy będzie nawet rower wodny, niż taki rejs.
Hermitage | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Jak tylko dowiedziałam się, że w Amsterdamie znajduje się największy poza Petersburgiem oddział rosyjskiego muzeum-giganta, od razu wiedziałam, że to będzie jeden z głównych punktów naszego programu. I słusznie, bo amsterdamski Hermitage nas zachwycił. Ogromne wrażenie robi szmaragdowa sala z galerią wiekowych kostiumów. I choć tego typu atrakcje za bardzo nas nie interesują, ta w Hermitagu ogromnie nam się podobała. Prezentowane w szklanych gablotach stroje i biżuteria są wyjątkowe. Kolejna wystawa również okazała się fascynująca. To wysoka i ciemna Galeria Portretów przedstawiająca dzieła, których bohaterami jest holenderskie społeczeństwo. Część wystaw jest czasowa – na przykład od 2019 do 2020 roku jedną z głównych wystaw tworzy kolekcja biżuterii i strojów z rosyjskiego dworcu. Od przyszłego roku będzie to wystawa poświęcona carom i rycerzom.
Praktycznie – czynne codziennie od 10:00 do 17:00. Można kupić bilet na jedną wystawę za 15-18 euro lub jeden łączony za wszystkie za 25 euro. Dojazd metrem lub tramwajem nr 4. Strona muzeum tutaj.
Dzielnica Pijp | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Kolejna przyjemna dzielnica zdala od centrum, chyba jeszcze przyjemniejsza, niż Jordaan. Gdybyśmy mieli zamieszkać w Amsterdamie, to właśnie tutaj. W dzielnicy Pijp jest naturalnie, swojsko, życie toczy się własnym rytmem, a większość osób spotykana na chodnikach to mieszkańcy miasta, nie turyści. W okolicy znajdziecie mnóstwo fajnych restauracji, parków, ulic, sklepów, barów i kawiarenek. Jeżeli szukacie spokojniejszej alternatywy dla dzielnicy czerwonej latarnii na spędzenie wieczoru, to dzielnica Pijp będzie dobrym wyborem.
Moco Museum | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Przyjemne, pomysłowe muzeum pełne kolorów i oryginalnych prac współczesnych artystów. Bardzo fajny klimat i miejsca warte polecenia osobom, które cenią sobie sztukę współczesną i prace takich malarzy, jak Dali, Warhol czy Banksy. Na miejscu można też oglądać ładne iluminacje i barwne pomieszczenia pełne świateł. Jeżeli jednak nie interesuje Was taki rodzaj sztuki, to bioroąc pod uwagę cenę biletów, odpuściłabym. Nam się podobało, chociaż za sztuką współczesną nie przepadamy. Ta prezentowana w Moco Museum naprawdę nas zaciekawiła. Muzeum zostało założone z myślą o młodszej publice i to da się w Moco odczuć. Widać to po średnim wieku odwiedzających muzeów i dość instagramowych wystawach. Ale i tak nam się podobało.
Praktycznie – czynne codziennie od 08:30 do 20:00. Ceny biletów zależą od godziny, np. rano są po 13,5 euro, w ciągu dnia po 19,5 euro! Dojazd metrem lub tramwajem nr 2, 12, 7, 5, 14 itd. Strona muzeum tutaj.
Pasaż Oersoep | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Szklana mozaika w stylu art deco ozdobiła jeden z amsterdamskich pasaży, nawiązując do wody, historii miasta i holenderskich kanałów wodnych. Ściany zdobią też lustra i żyrandole. Nie jest to miejsce, do którego specjalnie jechałabym pół miasta. Ale że znajduje się w jego centrum, to warto zahaczyć o Oersoep podczas spaceru między dworcem kolejowym a Placem Dam.
Targ kwiatowy | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Bloemenmarket to jedyny na świecie pływający targ kwiatowy, który powstał już w XIX wieku. Początkowo kwiaciarze pływali do klientów ze swoimi dostawami, by miasto w końcu wyznaczyło dla nich obszar, gdzie na stałe moga cumować swoje łódki i zakończyć prowadzenie obnośnego handlu. Pierwszy raz widziałam to miejsce w kwietniu wiele lat temu i z całego pobytu w Amsterdamie, to zachwyciło mnie najbardziej. Pełne było tulipanów najróżniejszych odmian i kolorów. W sierpniu żywych tulipanów już nie sprzedawali, ale na tym targu możecie kupić pamiątki i cebulki kwiatów, a potem zasadzić je po powrocie do domu.
Our Lord in the Attic | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Trzy domy połączone w jeden, a w nim… kościół i plebania! Kiedy w XVII-wiecznej Holandii przewagę zdobywał kościół reformowany, katolicy stracili możliwość publicznego wyznawania kultu. Dlatego w niczym nie wyróżniającej się kamienicy powstał tajny kościół na poddaszu, gdzie wierni gromadzili się, by odprawiać mszę. W tym miejscu mieszkał też ksiądz, który sprawował pieczę nad parafią. W rzeczywistości władze zdawały sobie sprawę, że w kamienicy odbywały się zgromadzenia religijne, jednak przymykały na to oko. Muzeum posiada niebywały klimat i jest niezwykle oryginalne. Bo kto widział w innym miejscu na świecie kościół w mieszkaniu? Oprócz samej kaplicy, w Our Lord in the Attic możemy oglądać sale muzealne i pomieszczenia, z których korzystano w poprzednich wiekach. Miejsce robi ogromne wrażenie. Naszym zdaniem to jedna z tych atrakcji w Amsterdamie, które trzeba zobaczyć.
Praktycznie – czynne codziennie od 10:00 do 18:00, w niedziele od 13:00 do 18:00. Bilety za 12,50 euro. Najlepiej przyjść pieszo. Strona kościoła tutaj.
Pałac Królewski i Plac Dam | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Monumentalny pałac królewski w Amsterdamie zbudowany w stylu klasycystycznym pełnił niegdyś rolę ratusza, a obecnie oprócz siedziby królewskiej, jest także najokazalszym przykładem architektury holenderskiego Złotego Wieku. Pałac oglądany z Placu Dam może wręcz przytłaczać swoimi rozmiarami i ponurymi kolorami, ale warto się nie zniechęcać i zwiedzić jego rozległe wnętrza. W pałacu można podziwiać wspaniale zdobione komnaty pełne rzeźb i obrazów znanych artystów, mebli i antyków. Mimo, że Plac Dam to jeden z najpopularniejszych miejsc w całym mieście, to jednak niewiele osób wie i decyduje się na możliwość zwiedzania pałacu.
Praktycznie – czynne codziennie od 10:00 do 17:00. Bilety za 10 euro. Dojazd na Plac Dam tramwajami lub pieszo. Strona pałacu tutaj.
Dom Rembrandta | Co zobaczyć w Amsterdamie?
XVII-wieczna kamienica, w której mieszkał i pracował Rembrandt. Wnętrza wypełnione są po brzegi jego dziełami, które nadają kamienicy bardziej wygląd muzeum, niż domu. Budynek chylił się ku upadkowi, jednak na progu XX wieku ze względu na jego sławnego mieszkańca, zdecydowano się nie poddać go rozbiórce, a odremontować. Na podstawie obrazów Remprandta pieczołwicie oddtworzono wygląd wnętrz z lat, w których malarz w nich mieszkał. Tak więc oprócz obrazów mistrza, możemy tam podziwiać kuchnie, pracownie czy sypialnie. To niesamowite uczucie, móc zobaczyć w jakich (przybliżonych) warunkach mógł żyć i pracować wielki artysta, w których pokojach tworzył swoje dzieła, a w których oddawał się zwykłym, ludzkim czynnościom.
Praktycznie – czynne od wtorku do niedziele od 10:00 do 18:00. Bilety za 14 euro. Dojazd tramwajem nr 14, metrem, najlepiej pieszo. Strona muzeum tutaj.
Museum van Loon | Co zobaczyć w Amsterdamie?
Nazwa muzeum pochodzi od nazwiska zamożnej rodziny, która mieszkała w tym domu w XIX wieku. Pierwszym właścicielem rezydencji był jeden z uczniów Rembrandta. Wnętrze domu zostało nienaruszone poza drobnymi remontami i prezentuje się w niezmienionej formie niemal od XVII wieku. Pokoje (a raczej komnaty) wyłożone są barwną boazerią i pełno w nich przedmiotów, które w ciągu stuleci zgromadziła rodzina van Loon – antyków, srebra, porcelany, rzeźb i obrazów, a wszystkie razem pokazują jak mogło wyglądać życie w mieszczańskiej rezydencji przed wiekami. Całości dopełnia gęsty ogród pełen wiekowych drzew i kwiatów. Rezydencja bardziej przypomina pałac, niż „zwyczajny” kupiecki dom. Uwielbiamy zwiedzać takie miejsca, dlatego i Wam bardzo polecamy odwiedzić to muzeum! Inną tego typu placówką jest Willet-Holthuysen Museum, jednak nie możemy opisać wrażeń z tej wizyty, bo podczas naszego pobytu w Amsterdamie, muzeum było w remoncie.
Praktycznie – czynne od środy do niedzieli od 10:00 do 17:00. Bilet za 10 euro. Dojazd metrem lub dojście pieszo. Strona muzeum tutaj.
Kościoły
W Amsterdamie znajduje się kilka świątyń godnych uwagi. Jest to między innymi Nieuwe Kerk, w którym pochowani są sławni Holendrzy i odbywają się wnim koronacje i śluby królewskie. W kościele nie odprawia się mszy, za to organizowane są w nim koncerty i wystawy. Z kolei Oude Kerk to najstarszy kościół w Amsterdamie, zlokalizowany w dzielnicy czerwonych latarnii. W kościele znajduje się 2500 grobów, w których pochowano ponad 10 000 osób, w tym znanych Holendrów. Początkowo była to świątynia katolicka, by w XVI wieku stać się kościołem protestanckim. Kościoły w Holandii są bardzo charakterystyczne i warto odwiedzić chociaż jeden z nich.
Dzielnica czerwonych latarnii
Do tego miejsca mam bardzo mieszane uczucia. Kiedy trafiłam tu przypadkiem po raz pierwszy w wieku 14 lat, byłam w szoku. Na studiach – zachwycona, impreza życia. Teraz? Chciałam uciekać stąd jak najszybciej. Wszystko zależy od tego, czego szukacie. Jeżeli towarzystwa, nowych znajomości, imprez, to tak, dzielnica czerwonych latarnii może Wam się spodobać. Jeżeli chcecie zwiedzać i mieć spokój, unikałabym tego miejsca jak ognia. W środku dnia ludzie wymiotujący na ulicach, obsceniczne zachowanie nastolatków, faceci sikający do kanałów, śmietnik na ulicach, nagie prostytutki robiące wyzywające pozy i gesty w szybach z czerwonymi kotarami, hałas i tłok… no co kto lubi, ale tym razem spacer po tej okolicy wyjątkowo mnie zmęczył. W Amsterdamie znajdziecie wiele ładniejszych, spokojniejszych i ciekawszych miejsc. Aczkolwiek jest to dość nietypowe miejsce, które na pewno warto odwiedzić chociaż raz w życiu. Zwłaszcza, jeżeli chcecie poimprezować.
Spacery i architektura
Tak naprawdę największy urok Amsterdamu tkwi w jego niesamowitej architekturze. Owszem, miasto posiada jedne z najlepszych muzeów na świecie, jednak jego oryginalność tworzą liczne kanały, kolorwe dzielnice i malownicze budynki. Najlepszym pomysłem na zwiedzanie Amsterdamu jest spokojny spacer lub/i rejs kanałami i podziwianie architektury. Krzywe kamienice są nierówne ze względu na niestabilne podłoże. Duże okna budynków mają za zadanie ułatwić wciąganie przez nie mebli za pomocą haka umieszczonego u szczytu większości z budynków. Być może kolory elewacji w innych miastach wyglądałyby dziwnie, ale w Amsterdamie czerwone, czarne czy fioletowe kamienice tylko potęgują urok miasta. Więc nawet jeżeli nie jesteście fanami zwiedzania muzeów i różnych atrakcji lub nie chcecie wydać fortuny na bilety wstępu, to i tak do Amsterdamu warto pojechać. Właśnie chociażby po to, by bez końca spacerować ciekawymi ulicami i poznawać blaski i cienie grzesznego miasta.
Inne miejsca
Tak się akurat składa, że uwielbiamy zwiedzać muzea. I po lekturze tego przewodnika możecie odnieść mylne wrażenie, że w Amsterdamie nie ma nic innego ciekawego do roboty. Jest, tylko w czasie jednego weekendu nie byliśmy w stanie zobaczyć wszystkich miejsc. Poza tym podróżowaliśmy do Amsterdamu w czasach epidemii koronawirusa, więc niektóre atrakcje były dla nas niedostępne z powodu ograniczonej liczby odwiedzających lub zwyczajnie nie starczyło nam na nie czasu.
Synagoga Portugalska i Biblioteka Ets Haim – tego miejsca najbardziej nie możemy odżałować. Jak zawsze zapomnieliśmy, że w soboty synagogi są z reguły zamknięte. A na zwiedzaniu tego miejsca zależało nam ze względu na niezwykłą bibliotekę Ets Haim. Tak więc musicie się zadowolić zdjęciami znalezionymi w internecie i koniecznie pamiętać o wizycie w tym miejscu podczas wycieczki do Amsterdamu!
Heineken Experience – lubimy zwiedzać winiarnie, małe browary i destylarnie. Ale w Amsterdamie uznaliśmy, że wolimy zobaczyć inne muzea, niż właśnie to dedykowane popularnemu piwu. Ale tak gwoli ścisłości, zainteresowanych informujemy, że jest i można je zwiedzać. Podobno to fajna wycieczka.
Stadion Ajax – coś co kompletnie wykracza poza nasze zainteresowania, ale dla fanów piłki nożnej może to być spore przeżycie. A więc tak, zwiedzanie stadionu tej holenderskiej drużyny jest możliwe.
Foodhallen i Market 33 – pierwszy bardzo znany, drugi nieco mniej ze względu na większą odległość od centrum miasta i fakt, że czynny jest tylko w tygodniu. Dwie hale pełne małych restauracji, konceptów i barów, w których można próbować specjałów z całego świata. Nie wiem jak to jest normalnych czasach, ale w podczas epidemii koronawirusa konieczna była wcześniejsza rezerwacja stolika. Nie można było sobie przyjść ot tak. Oczywiście miejsc już nie było na dwa tygodnie przed wyjazdem. Dlatego polecamy pomyśleć o tym wcześniej!
Muzea i inne atrakcje – Tropenmuseum, KattenGabinet, Beginaż, Dom Anny Frank, Muzeum Diamentów, Amsterdam Museum, Muzeum Kanałów, Stedeljik Museum, NEMO- po prostu nie zdążyliśmy. Doba ma w końcu tylko 24 godziny. Ale przynajmniej mamy powód, aby po raz kolejny do Amsterdamu wrócić.
Jak widać, podczas zwiedzania Amsterdamu ciężko jest uniknąć wizyty chociaż w kilku muzeach. Jednak Amsterdam to nie tylko muzea, ale też mieszczańskie domy-pałace, browar, ogrody, piękne ulice i interesująca architektura. Nawet jadąc do Amsterdamu bez zamiaru zwiedzania muzeów, na pewno nie będziecie się nudzić. Miasto ma do zaoferowania o wiele więcej! Ale tak czy sia namawiamy Was, abyście wstąpili chociaż do jednej takiej atrakcji. Bo amsterdamskie muzea to naprawdę ciekawe miejsca.
Tutaj znajdziecie nasz przewodnik kulinarny z Amsterdamu
Magda
7 odpowiedzi na “Co zobaczyć w Amsterdamie? Weekend w Amsterdamie”
Nie pogardziłbym takim weekendem 🙂 Dzięki za super inspiracje!
Świetny, kompletny przewodnik i ekstra zdjęcia!
Bardzo dużo atrakcji! Ja na pewno wybrałabym Dom Rembrandta i targ kwiatowy. Przydałoby się trochę więcej czasu, niż weekend…
Amsterdam ciągle figuruje na mojej liście. A ten targ kwiatowy cudny! Byłam na takim targu w Bangkoku i spędziłam tam chyba kilka godzin 😀
Byłam w Amsterdamie bardzo krótko, udało mi się tylko zwiedzić Rijksmuseum i pospacerować po mieście. Przy kolejnej okazji na pewno odwiedzę Dom Anny Frank, muzeum Rembrandta i Van Gogha. To miasto zdecydowanie wymaga dłuższego pobytu.
Amsterdam ma taki fantastyczny klimat – zwiazany z morzem – muzeum morskie – jakze mogloby go tu zabraknac, wszechobecne rowery sa jego znakiem firmowym i znakiem rozpoznawczym. Cudowne miejsce i przecudne sa te Twoje zdjecia. Pozdrawiam serdecznie Beata Redzimska
Bardzo dobre opracowanie amsterdamskich atrakcji, dzięki!
Zapraszamy do nas!