Zwiedzanie Londynu – informacje praktyczne

Zwiedzanie Londynu – jak je zaplanować? Jak dolecieć do Londynu? Gdzie spać w Londynie? Gdzie zjeść w Londynie, a co zwiedzić? Przygotowaliśmy dla Was kompletny przewodnik dotyczący lotów do Londynu, poruszania się po mieście, atrakcji i innych informacji praktycznych, które przydadzą Was się podczas planowania Waszego wyjazdu. Londyn to idelane miejsce na weekendowy city break przez cały rok. Jednak ze względu na ceny, nie polecamy planowania wycieczki z dnia na dzień. Organizując wszystko z wyprzedzeniem jesteśmy w stanie sporo oszczędzić, chociażby na lotach, dojazdach na lotnisko i noclegach. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Londynu? Jak zorganizować zwiedzanie Londynu, żeby nie zbankrutować?

Loty do Londynu | Zwiedzanie Londynu

Zwiedzanie Londynu stało się bardzo łatwe i ogólnodostępne dzięki tanim liniom lotniczym. Siatka połączeń lotniczych realizowanych przez linie Wizzair czy Ryanair stale ewoluuje, ale jedno pozostaje bez zmian – najwięcej korzystnych połączeń z Polski znajdziemy właśnie na trasach do Londynu. Loty do Londynu odbywają się z dużą częstotliwością – najczęściej co najmniej jeden lot dziennie, a zdarzają się lotniska, z których samoloty odlatują do Londynu częściej. Dzięki temu bardzo łatwo zaplanować nie tylko weekendowy wypad, ale i nawet jednodniowe zwiedzanie Londynu – można wylecieć nad ranem, a wrócić do Polski późnym wieczorem.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Loty do Londynu realizowane są niemal z każdego polskiego lotniska – z Wrocławia, Poznania, Katowic, Krakowa, Gdańska, Warszawy, Bydgoszczy, Szczecina, Rzeszczowa, Łodzi, Olsztyna czy Lublina. Żadne inne miasto w Europie nie jest dla nas tak łatwo dostępne, jak Londyn. Co więcej, samoloty lądują na różnych lotniskach, tak więc mamy możliwość lądowania na lotnisku Stansted, Luton, Gatwick, London City czy Heathrow. Linie latające do Londynu to Ryanair, Wizzair, LOT, British Airways. Koszt biletów? Rozpiętość jest ogromna. Generalnie łatwo jest znaleźć bilety za mniej niż 100 zł w jedną stronę, zwłaszcza jesienią i zimą. My na przykład kupiliśmy już dwa razy bilety do Londynu po 39 zł w jedną stronę. Ale w okolicach świąt, majówek, długich weekendów ceny biletów szybują wysko w górę, potrafią kosztować nawet kilkaset złotych w jedną stronę. Na wyspach mieszka wiele Polaków, którzy wracają na święta do domu i przewoźnicy skrzętnie to wykorzystują. Znając średnie ceny, bez potrzeby więcej niż 100 zł za bilet w jedną stronę byśmy nie zapłcili. Najlepiej obserwować ceny i jeśli pojawią się takie poniżej 100 zł, to nie ma co się zastanawiać i brać! Opłaca się wykupić członkowstwo w klubie Wizzair, bo wtedy możemy liczyć na niższe ceny, często po 39 zł w jedną stronę.

Wycieczka do Londynu | Zwiedzanie Londynu

Transfer z lotniska | Zwiedzanie Londynu

Szkopuł tkwi w tym, że tanie linie lotnicze nie latają na główne lotniska w mieście, tylko do miejscowości położonych wokół Londynu (coś w stylu jak nasz polski Modlin). I jeśli nie pomyśli się o tym z wyprzedzeniem, to za transfer z lotniska można zapłacić więcej, niż za same bilety lotnicze.

 • London Stansted – najtańszy sposób to dojazd autobusem National Expres. Kursuje całą dobę co około pół godziny. Do centrum Londynu (Victoria Station) jechaliśmy godzinę z minutami. Do miasta z lotniska wyrusza kilka linii, my polecamy A7 jadącą do dworca Victoria, który znajduje się blisko głównych atrakcji, w centrum Londynu, koło stacji metra. Bilety kupione z wyprzedzeniem kosztują 5 funtów (+1 funt opłaty rezerwacyjnej). Im bliżej wyjazdu, tym drożej. W dniu wyjazdu mogą kosztować 12 funtów. Bilety można kupić online lub na przystanku u pracownika firmy, który sprzedaje bilety. Bilet kupuje się na godzinę, ale jeśli są wolne miejsca na wcześniejsze/późniejsze połączenie, to można jechać także nim.  Bilet kupiony online przez stronę EasyBus musi być wydrukowany. Bilety kupowane na ostatnią chwilę warto kupić od razu w dwie strony, bo wtedy będa o kilka funtów tańsze. Bilety kupowane bezpośrednio na stronie National Expres są droższe, niż kupione na strone EasyBus. Inni przewoźnicy – Terravision. Kursuje z lotniska z na Victoria Station (8 funtów w jedną stronę w jedną stronę, 6 funtów powrót). Z lotniska do Londynu odjeżdża także pociąg, jedzie on około 50 minut, bilet kosztuje 24 funty, a kupiony w obie strony o kilka funtów mniej.
 • London Luton – na lotnisko jedzie się niby godzinę z hakiem, my jechaliśmy ponad 3. Wyjeżdżając po 16 z dworca King’s Cross trafiliśmy na takie korki, że ledwo zdążyliśmy na samolot. Warto wziąć to pod uwagę i zaplanować na powrót więcej czasu. Na lotnisko lata głównie Wizzair, ale też i Ryanair (np. z Krakowa i Rzeszowa). Lotnisko Luton obsługuje przewoźnik National Expres, bilety od 5 funtów w jedną stronę + 1 funt opłata rezerwacyjna. Im bliżej wyjazdu tym drożej. Bilety kupione na przejazd z tą firmą są tańsze na stronie EasyBus, niż na stronie National Expres. Kupując na tej pierwszej stronie należy wydrukować bilety. Można je tez kupić przed wejściem do autobusu od pracownika firmy.   Kursują co 20-30 minut, w weekendy trochę rzadziej, w zależności od pory dnia. Autobusy jadą do Victoria Coach Train Station. Bilety kupione na ostatnią chwilę mogę kosztować nawet 12 funtów, w takiej sytuacji warto kupić od razu w dwie strony, bo będzie to nieznacznie tańsze. Inni przewoźnicy – Greenline, nr 757. Bilety można kupić przez stronę EasyBus za conajmniej 10 funtów, przez stronę przewoźnika za 11,5, kupiony od razu w dwie strony – niecałe 18 funtów (są zniżki studenckie – 8 funtów za bilet). Terravision – bilet w jedną stronę na dworzec Victoria kosztuje 11 funtów, bilet powrotny kupiony od razu 6-8 funtów. Terravision kursuje całą dobę co 30 minut. Pociągiem – najpierw lotniskowym autobusem na Luton Aiport Parkway, odjeżdża co 10 minut, jedzie 5-10 minut. Bilet można kupić online, kosztuje niecałe 3 funty. Stamtąd odjeżdża pociąg (w 30-40 minut) na londyński dworzec Pancras (obok King’s Cross).  Bilet w jedną stronę kosztuje 19,11 funtów, a kupiony od razu w dwie 33 funty z hakiem. Na stronie kolei można kupić od razu bilet łączony z samego lotniska do Luton Aiport Parkway i dalej na pociąg za 22 funty.
 • London Gatwick – na to lotnisko lata póki co tylko Wizzair z Gdańska oraz Krakowa oraz EasyJet z Krakowa. EasyBus kursuje z lotniska w Gatwick do stacji West Brompton. Bilet kupiony ze sporym wyprzedzeniem kosztuje 4 funty, im bliżej wyjazdu tym drożej (do 10 funtów). Bilety kupione online trzeba drukować, można też kupić bilet przed samym odjazdem pod autobusem. Ze stacji West Brompton trzeba jeszcze podjechać metrem do centrum Londynu. EasyBus z Gatwick odjeżdża z północnego i południowego terminala. EasyBus kursuje także do stacji London Royal Park i Fulham Road, bilety również od 4 funtów. Czas przejazdu z lotniska do centrum Londynu wynisi 1,5-2 godziny. Inni przewoźnicy: National Expres. Bilety od 1,99 £ kupione na stronie EasyBus, bilety tańsze na tej stronie niż na oficjalnej stronie National Expres, najlepiej jest jechać na stację Victoria. Kursują co 30 minut. Pociąg Gatwick Express odjeżdża z dworca kolejowego Victoria, odjeżdża co 10-20 minut, jedzie 30 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 17,80-19,90 £, w dwie strony 34,70 £. Pociąg ThamesLink, jadący na stację Victoria i dalej, m.in. do dworca Pancras. Bilet w jedną stronę kosztuje 12 £, w dwie strony 24 funty, ale można kupić bilet w dwie strony „anytime”, czyli bez wyznaczonej godziny i zapłacić za niego 21 funtów z hakiem. 
Tate Modern London | Zwiedzanie Londynu
 • Heathrow – na to lotnisko z Polski lata LOT, z Warszawy. Z tego lotniska do centrum Londynu dojedziecie niebieską linią metra na Piccadilly Circus. Metro jedzie do centrum Londynu około 50 minut. Lotnisko leży w 6 strefie, więc bilet w jedną stronę kosztuje 5,70 £, a z kartą Oyster 5 £. Tutaj można sprawdzić rozkład jazdy metra. Z lotniska Heathrow można też dojechać pociągiem do stacji Paddington za 37 funtów w dwie strony, a w jedną 22 funty. Pociąg odjeżdża co 15 minut mniej więcej od 5 rano do północy. Dokładny rozkład jazdy można sprawdzić tu. Na tej samej stronie kupicie bilety. Na to lotnisko kursują też smaoloty linii British Airways. I uwaga tu niespodzianka – wbrew pozorom, te linie lotnicze oferują bilety w przystępnych cenach. Np. szukając w grudniu biletów na styczeń znaleźliśmy mnóstwo połączeń z Warszawy za 150 zł. Biorąc pod uwagę bliskość tego lotniska do miasta, może się okazać, że będzie to najlepsza i najwygodniejsza opcja dostania się do Londynu. A możliwe, że kupując późno bilety, to i najtańsza. Warto porównywać ceny.
 • London City – na to lotnisko lata LOT z Warszawy. Do centrum Londynu (np. stacja metra Bank) odjeżdża pociąg DLR, jedzie około 20 – 30 minut w zależności od stacji docelowej. Bilet kosztuje 2,80 £. Rozkład jazdy znajdziecie tu. Bilety kupi się na stacji DLR w kasie biletowej.

Ważne!  Minus taki, że mieliśmy kupione bilety  z lotnisk Stansted (National Expres przez Easybus) na konkret godzinę z lotniska, przed nami ustawiły się w kolejce osoby, które kupiły dopiero na przystanku swoje bilety i wchodziły one do autobusu przed nami, a my musieliśmy czekać na kolejny i zwiedzanie Londynu rozpoczęliśmy później, niż to planowaliśmy. Z kolei powrót z Londynu na lotnisko Luton zajął nam ponad 3 godziny. Dlatego trzeba pamiętać, że godziny odjazdów mogą być płynne i brać większy zapas czasu, zwłaszcza na powrót na lotnisko. Pamiętajcie też, że bilety kupione na stronie EasyBus powinny być wydrukowane.

St. James Park w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Jak zwiedzać Londyn | Zwiedzanie Londynu

Pieszo + metrem. Zwiedzanie Londynu może okazać się męczące, bo miasto jest bardzo rozwleczone i nie ma czegoś takiego jak ściesłe centrum, starówka czy rynek, wokół którego położone są główne atrakcje miasta. Londyńskie zabytki rozrzucone są po całym mieście i w niemal każdej dzielnicy znajdzie się coś godnego uwagi. Wiele ciekawych miejsc położonych jest blisko siebie, na przykład w dzielnicy Kenisington znajdziecie na jednej ulicy Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki i Muzeum Wiktorii i Alberta, a tuż obok pałac Kensigton i Royal Albert Hall. Aż tyle, że spokojnie można zapełnić cały dzień zwiedzania. Ale żeby dotrzeć już do kolejnych najbliższych atrakcji (np. Buckingham Palace), mamy już do wyboru ponad 2-kilometrowy spacer lub metro.

Tower of London czy Tower Bridge znajdują się już w zupełnie innej części miasta, do której – o ile nie mamy dużo czasu i sił – najlepiej dojechać metrem. Bliższe dystance warto pokonywać autobusami. W ogóle wydaje nam się, że jeśli nie macie zbyt dużo czasu, to Wasza pierwsza wizyta w Londynie i chcecie zobaczyć jak najwięcej topowych londyńskich atrakcji, warto zrobić sobie mini wycięczkę objazdową piętrowym autobusem. Sami bardzo często korzystaliśmy z tych autobusów, bo Londyn zwiedzaliśmy z tatą, który nie miał aż tyle energii do biegania po całym mieście. Warto przemyśleć zwiedzanie strefowe, kolejnych dzielnic. Jednego dnia np. Nothing Hill, drugiego City i tak dalej. W obrębie danej dzielnicy przemieszczać się pieszo, a pomiędzy dzielnicami metrem lub autobusem.

City of London | Zwiedzanie Londynu

Zwiedzanie Tematyczne | Zwiedzanie Londynu

Dobrym pomysłem na zwiedzanie Londynu są wycieczki tematyczne. Lodnyn to według nas taki mikrokosmos, w którym znajduje się tyle ciekawych miejsc, zabytków i różnorodnych atrakcji, że miasto można zwiedzać latami i zawsze znajdzie się coś nowego, co można obejrzeć. W Londynie znajdziecie światowej klasy muzea – od British Museum po Muzeum Sherlocka Holmesa. Możemy zwiedzać spektakularne królewskie pałace – Kenisngton, Hampton Court, Buckingham Palace. Parlament to nie tylko Big Ben, ale przepiękne wnętrza Pałacu Westministerskiego. Są też świątynie – katedra św. Pawła czy Westminster Abbey.

Harry Potter w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Są kolorowe dzielnice, Notting Hill, Camden Town, Greenwich z obserwatorium astronomicznym i pałacem królowej. Są ogrody i parki,  punkty widokowe, szklane wieżowce, obiekty związane z wojną, jak Churchill War Room, HML Belfast. Tuż obok znajdziecie Tower Bridge i Tower of London. A są to jedynie najpopularniejsze atrakcje w mieście, lista powinna być o wiele dłuższa. W Londynie znjadziecie nawet średniowieczny cmentarz prostytutek czy Fabrykę Kołysanek. Ciekawym pomysłem jest zwiedzanie Londynu szlakiem literackim lub filmowym. Popularnym motywem są odwiedziny w miejscach, które są w jakiś sposób powiązane z książkami o Harrym Potterze czy Jamsie Bondzie. Zwiedzanie Londynu może być bardzo urozmaicone i nawet jeśli byliście w tym mieście wiele razy, to pewnie i tak znajdzie się jakiś nowy powód, by tam wrócić

Co zobaczyć w Londynie? | Zwiedzanie Londynu

Zwiedzanie Londynu może trwać latami. Nie wiem czy w internecie istnieje jakakolwiek wyczerpująca lista dotycząca londyńskich atrakcji. Do Londynu można wracać wielokrotnie i zawsze znajdzie się jeszcze coś nowego do zobaczenia czy zrobienia. W tym miejscu wymienimy najpopularniejsze atrakcje w Londynie, o których słyszał chyba każdy. Wiele lat temu spędziliśmy w Londynie trochę czasu i zwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc, jednak z tamtych wizyt nie ostały się żadne zdjęcia. Ale w planach mamy kolejne odwiedziny stolicy Wielkiej Brytanii, więc nasza lista będzie stale urozmaicana! Nasza trasa weekendowa trasa zwiedzania wygląda następująco:

Muzeum Historii Naturalnej to jeden z najpiękniejszych londyńskich budynków i do muzeum przychodzi się głównie z powodu jego wnętrza. Muzeum ciekawe będzie dla dzieci. Wystawy prezentują kości dinozaurów (w tym jednego prawie żywego ;)), minerały czy plaster z pnia sekwoi mający średnicę 6 metrów. Może eksponaty nie są najbardziej interesujące (chociaż sekwoja zrobiła na nas wrażenie, podobnie jak szkielet płetwala zawieszony na głównym holu), ale ten XIX-wieczny budynek przypominający jakieś zamczysko czy nawet potterowy Hogwart, wart jest odwiedzin! Jedyne, co nas zraziło, to zatrważające tłumy.

Praktycznie – wejście darmowe, czynne codziennie od 10:00 do 17:50, ostatnie wejście o 17:30, strona tutaj, dojazd metrem na stację South Kensington, adres – Cromwell Road London SW7 5BD. 

Wnętrze Muzeum Historii Naturalnej | Zwiedzanie Londynu

Muzeum Wiktorii i Alberta to jedno z największych londyńskich muzeów, w którym zobaczycie przedmioty, meble, ceramike, stroje, komnaty, rzeźby i obrazy pochodzące z wszystkich kontynentów, z okresu do kilku tysięcy lat wstecz. Budynek muzeum robi wrażenie, zwłaszcza jego wewnętrzny dziedziniec. Niektóre wystawy są bardzo imponujące. Chociaż lwia część eksponatów, to duplikaty. Trochę dziwnie oglądało się rzeczy, które nie są oryginalne, ale z drugiej strony może to i dobrze. Jeśli oryginały zostały zniszczone, ale zachował się ich duplikat?Dla nas bomba. A jeśli oryginały zostały na miejscu, tam gdzie je stworzono, to jeszcze lepiej. W końcu ogromna część londyńskich muzeów, to arcydzieła przywiezione z całego świata. Tak czy siak muzeum jest ogromne i interesujące, warto wstąpić do niego chociaż na jedną godzinkę. Godzinka oczywiście nie starczy, by obejrzeć te wszystkie cuda. Ale lepsze coś niż nic.

Praktycznie – wejście darmowe, czynne codziennie od 10:00 do 17:45, w piątki do 22:00, strona tutaj, dojazd metrem na stację South Kensigton, adres – Cromwell Road, London, SW7 2RL. 

Sciense Museum niestety nie zrobiło na nas wrażenia. Muzeum techniki raczej zaintersuje dzieci i osoby zainteresowane technicznymi sprawami. Na miejscu okropny tłok. Jeśli macie dużo czasu, to można zajść, ale specjalnie w tym celu bym tam nie jechała. Praktycznie – muzeum jest darmowe, czynne codziennie od 10:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:15, strona tutaj, dojazd metrem na stację South Kensington, adres – Exhibition Road, South Kensington, London SW7 2DD. 

Buckingham Palace, czyli barokowy, największy na świecie pałac królewskich (600 komnat!!!), oficjalna rezydencja monarchów brytyjskich. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Londynie. Pałac może nie robi aż tak dużego wrażenia z zewnątrz, jednak podczas pierwszej wizyty w mieście warto się udać w miejsce, które tak mocno kojarzy się z Wielką Brytanią. Przy okazji może załapiecie się na zmianę warty. Co istotne, pałac Buckingham można zwiedzać. Marzy nam się to od dawna, bo kto by nie chciał obejrzeć wnętrza potężnego zabytku, w którym znajdują się bogato zdobione komnaty i dzieła sztuki? Niestety, zwiedzanie to wciąż odkładamy na kiedyś, bo bilety wstępu przyprawiają o ból głowy. W ciągu dnia ciężko też jest zrobić zdjęcie bez tłumku w kadrze – pod pałacem zawsze przebywa sporo osób.

Buckingham Palace | Zwiedzanie Londynu

Praktycznie – z zewnątrz pałac można podziwiać o każdej porze dnia i nocy. Wnętrze pałacu można zwiedzać tylko latem, kiedy rodzina królewska przebywa na wakacjach. W 2020 roku Buckingham Palace będzie można zwiedzać od 18 lipca do 27 września w godzinach 09-30-19:30 do końca sierpnia, we wrześniu do 18:30, ostatnie wejścia odpowiednio o 17:15 i 16:15. Turystom oferowane są dwie trasy zwiedzania. 1) The State Rooms, bilety po 26 funtów, 24 funty dla osób powyżej 65 roku życia i studentów, dzieci poniżej 5 roku życia zwiedzają za darmo; 2) Royal Day Out, zawierającą w sobie wycieczkę The State Rooms, wejście do Royal Mews oraz Queen’s Gallery, bilety po 49 funtów (246 zł!), zniżki dla studentów i seniorów. W ciągu roku zdarzają się okazje do zwiedzania pałacu i są to ekskluzywne wycieczki, o których informacje znajdziecie na tej oficjalne stronie pałacu. Na przykład od 21 grudnia do 2 lutego można zwiedzać The State Rooms w cenie 85 funtów. Dojazd metrem na stację Green Park, Victoria lub St. James Park. Adres – Westminster, London SW1A 1AA. 

Park st. James, to jeden z wielu londyńskich parków, w którym warto zatrzymać się na chwilę podczas spaceru. W końcu zwiedzanie Londynu nie musi się opierać jedynie na odwiedzaniu darmowych muzeów! Sprzyja temu lokalizacja parku – pomiędzy Buckingham Palace a budynkiem Parlamentu. Park w jesiennej szacie prezentował się przepięknie!

Westminster Abbey z historycznego i symbolicznego punktu widzenia to jedno z najważniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii. To tutaj koronuje się brytyjskich władców, już od XI wieku, począwszy od Wilhelma Zdobywcy. Tutaj też są oni chowani po śmierci. Swoje nagrobki mają w tej anglikańskiej świątyni wybitni uczeni, artyści, politycy. W Westminster Abbey znajdziecie grób Newtona, Darwina czy Georga Orwella. Wnętrze zwiedzałam raz, kilkanaście lat temu i pamiętam, że zrobił ono na mnie ogromne wrażenie.

Praktycznie – bilety można kupić online (tańsze o 2 funty) lub na miejscu, za 21 funtów. Zniżki dla studentów, seniorów (18 funtów przez internet, 20 funtów na miejscu). Tańsze bilety przysługują też dzieciom od 6 do 16 roku życia, dzieci do 5 roku życia wchodzą za darmo. Czynne zazwyczaj do 15:30 poza niedzielą, chociaż godziny otwarcia są płynne i dobrze jest wcześniej sprawdzić je na tej stronie. Dojazd metrem na stację Westminster. Adres – 20 Deans Yd, Westminster, London SW1P 3PA. 

Pałac Westminsterski (Parlament w Londynie) okazał się największym zaskoczeniem naszego wyjazdu. Wszyscy kojarzymy wspaniały, neogotycki budynek brytyjskiego parlamentu ze słynną wieżą Big Bena (nazwa pochodzi od dzwonu znajdującego się na wierzy; sama wieża tak naprawdę Wieża Elżbiety). Ale wiedzieliście, że Parlament można zwiedzać również w środku? Chociaż nie jest to tania przyjemność, zdecydowaliśmy się na taką wycieczkę i jesteśmy zachwyceni! Ogromnie ubolewamy nad tym, że w środku nie można robić zdjęć, także nie pokażemy Wam relacji z wycieczki. Ale uwierzcie nam na słowo – jeśli chcecie zwiedzić wnętrze jednego z londyńskich zabytków, niech to będzie Pałac Westminsterski. Zwiedzaliście kiedyś Parlament w Budapeszcie? To możecie mieć jakieś porównanie. Z tym że Parlament w Londynie jest kilkakrotnie większy, bardziej okazały, spektakularny wręcz. Poszczególne sale wyglądają niczym pałacowe komnaty, pełne są złota, rzeźb, malowideł ściennych, obrazów, witraży, mebli. Nie da się tego opisać, to trzeba zobaczyć na własne oczy. Jedyne miejsce, w którym można robić zdjęcia, to Westminster Hall z wiekowym, drewnianym stropem, największym w Europie północnej. Już sam ten widok wart jest swojej ceny! W kategoriach zwiedzania i zabytków, to dla nas największy londyński sztos.

Praktycznie – wycieczki odbywają się głównie w soboty, czasem w ciągu tygodnia. Bilety kupuje się na tej stronie na konkretną godzinę. Można zarezerwować wycieczkę z audioguide lub z przewodnikiem w j. angielskim, francuskim, niemieckim itp. (niestety brak polskiego). Przed wejściem do Parlamentu czeka nas kontrola zbliżona do tej na lotnisku. Bilety należy kupować z wyprzedzeniem, ponieważ rozchodzą się bardzo szybko. Pierwsze wejście przewidziane jest zazwyczaj na 09:20, ostatnie na 16:30. Sami zwiedzaliśmy z audiogidem, przyszliśmy do Parlamentu jakieś 20 minut przed czasem i od razu mogliśmy rozpocząć wycieczkę, bez czekania na wyznaczoną na bilecie godzinę. Wycieczka z przewodnikiem kosztuje 26, 5 £, z audioguidem 19,5 £. Z tego co zauważyliśmy w trakcie zwiedzania, to wycieczka z przewodnikiem weszła do jednej sali więcej, niż my. Tak czy siak, nawet zwiedzane bez przewodnika, to miejsce Was zachwyci. Dojazd metrem na stację Westminster. Adres – Westminster, London SW1A 0AA. 

Pałac Westminsterki w Londynie | Zwiedzanie Londynu

London Eye, czyli młyńskie koło i najpopularniejszy punkt widokowy w mieście. Miałam okazję się nim przejechać w dzieciństwie i pamiętam to doskonale – byłam zachwycona, widok był obłędny. Czy to dziecięca radość i jeden z pierwszych punktów widokowych, na jakich byłam, a może Lodnon Eye faktycznie pozwala zachwycić się miastem z tej nietypowej perspektywy? Tego nie wiem, ale to diabelskie koło na stałe wpisało się w krajobraz miasta i jest jedną z bardziej obleganych atrakcji. Koło obraca się wolno, bo wykonuje tylko jeden obrót w ciągu 30 minut i dzięki temu jesteśmy w stanie podziwiać każdy detal tej panoramy bez obawy, że cokolwiek nam umknie. Z chęcią wróciłabym tam jeszcze raz.

Praktycznie – Niestety bilety na London Eye są drogie, dlatego drugi raz nie zdecydowałam się na przejażdżkę. Bilet kupiony na miejscu tego samego dnia kosztuje aż 30 funtów. Kupując go online z wyprzedzeniem zapłacimy 10 procent mniej, 27 funtów, a dzieci 22 funty. Studenci jesli kupią bilet online, zapłacą 16 funtów, warto skorzystać! Godziny otwarcia różnią się w zależnosci od miesiąca – czasem koło obraca się do 21:30, czasem 20:30, kiedy indziej do 18:30. Dlatego przed zaplanowaniem trasy zwiedzania lepiej sprawdzić godziny otwarcia na tej stronie. Najbliższe stacje metra to Westminster oraz Waterloo Station. Adres – Lambeth, London SE1 7PB. 

London Eye | Zwiedzanie Londynu

Soho to jedna z najbardziej interesujących części miasta. Zwiedzanie Londynu bez wieczornej wizyty w Soho? Nie ma opcji! Ta dzielnica to barwna mieszanka obrazów, smaków, języków i zapachów z całego świata. Z jednej strony to teatry, puby, kina, eleganckie restauracje, modne sklepy, drogie nieruchomości. Z drugiej – dom imigrantów z różnych stron świata, nieznane kluby i kabarety, wolność artystyczna. Soho zachwyca zwłaszcza wieczorem, kiedy tętni życiem, a kolorowe światła i iluminacje odbijają się w szklanych witrynach sklepów. Tutaj każdy pub, każdy sklep czy restauracja jest udekorowany w wyjątkowy, zachwycający sposób. Ulice Soho to takie małe dzieła sztuki, a życia tętniącego na ulicach tej dzielnicy powinien doświadczyć każdy, kto wybiera się do Londynu.

Chinatown to skrawek Chin w centrum Londynu. Mnóstwo azjatyckich knajp i sklepów, przepiękne lampiony i latarnie, przyjemny klimat. Ale tym, co najbardziej na urzekło w Chinatown, to zapachy. Po przejściu dwóch kroków poczuliśmy się jak w Chinach, wróciły do nas wspomnienia i myśleliśmy tylko o tym, gdzie by tu zjeść bao albo kaczkę po pekińsku. Bardzo klimatyczna okolica!

Chinatown | Zwiedzanie Londynu
Chinatown w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Goodwin’s Court to uroczy zaułek w dzielnicy Soho, który podobno jest w jakiś sposób powiązany z Harrym Potterem. Owszem, może wypłukłe duże okna przywodzą na myśl sklep Ollivandera, ale sama ulica nie zrobiła na nas szczególnie dużego wrażenia. Czy miała ona zainspirować autorkę książek o czarodziejach, czy reżyserów filmu, tego nie wiemy. Jeśli jesteście w okolicy, warto tu zajrzeć, ale nie ma większego sensu jechać tam specjalnie. Może w ciągu dnia i bez rusztowania uliczka będzie prezentować się lepiej.

Goodwin's Court London - ulica Pokątna? | Zwiedzanie Londynu

Covent Garden Market to jedna z londyńskich hal targowych – głośna, barwna, pięknie przystrojona i nieco hipsterska. Na nas zrobiła duże wrażenie, zwłaszcza świąteczne dekoracje przypadły nam do gustu. Ten market tętni życiem i muzyką. Znajdziecie tu owoce, warzywa, przyprawy, kwiaty, a także niewielkie knajpki. W poszczególne dni w hali pojawiają się sprzedawcy konkretnych wyrobów, na przykład poniedziałki są poświęcone antykom, w inne dni ubraniom, a weekendy sztuce. Naprawdę warto wstąpić tu na kilka chwil i nacieszyć się klimatem.

Praktycznie – market czynny jest w tygodniu od 08:00 do 19:00, w sobotę do 18:00, w niedzielę od 11:00 do 16:00. Strona tutaj. Najbliższa stacja metra – Covent Garden. Adres – The Market Bldg, Brentford WC2E 8RF. 

Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Regent Street – dwa najbardziej znane place w Londynie, czyli Piccadilly Circus i Trafalgar Square, położone są stosunkowo blisko siebie. Piccadilly Circus to wstęp do dzielnicy Soho, gdzie życie tętni 24 godziny na dobę. Charaterystyczny dla tego placu jest budynek z z reklamami świetlnymi. Od placu wychodzi Regent Street, czyli jedna z najpopularniejszych ulic handlowych w Londynie. Z kolei Trafalgar Square ma upamiętniać XIX-wieczną bitwę pod Trafalgarem. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się plac, niegdyś położone były stajnie królewskie. Z wysokiej kolumny okolicę obserwuje Nelson. Przy placu znajduje się National Gallery, jedno z najważniejszych brytyjskich muzeów.

Piccadilly Circus | Zwiedzanie Londynu
Świąteczne światła w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Dzień drugi rozpoczęliśmy pod Katedrą św. Pawła, która długo pozostawała najwyższym budynkiem w Londynie. Obecnie górują nad nią szklane wieżowce, jednak katedra wciąż zachwyca ogromem. Zwłaszcza duże wrażenie robi potężna kopuła, na której znajduje się punkt widokowy. Świątynia istniała w tym miejscu już w czasach rzymskich, później powstał tu kościół normański, który uległ ostatecznemu zniszczeniu w czasie Wielkiego Pożaru w XVII wieku. Katedra uzyskała obecny kształt w 1710 roku. Wnętrza anglikańskiego kościoła udostępnione są do zwiedzania. Katedra była świadkiem pogrzebów wielu znanych osób, na przykład Churchilla, Thatcher, admirała Nelsona, jak i bardziej radosnych wydarzeń, m.in. ślubu Księcia Karola i Diany.

Praktycznie – zwiedzanie katedry jest biletowane, ale w niedziele i święta można wchodzić do kościoła bezpłatnie. Wewnątrz nie można robić zdjęć. Bilet normalny kosztuje 20 funtów, kupiony online na tej stronie – 17 funtów. Przewidziane są zniżki dla seniorów, dzieci i studentów. Katedra jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 08:30-16:30. W niedzielę odbywają się nabożeństwa. Pod katedrą byliśmy właśnie w niedzielę i zauważyliśmy, że wszyscy wchodzą tam bez biletów. Podeszliśmy więc do strażnika wpuszczającego do wnętrza, a ten pokazał nam, że mamy wchodzić. W środku zwiedzanie było ograniczone, nie mogliśmy podejść bliżej ołtarza. Ale nie narzekamy! W końcu zaoszczędziliśmy po 20 funtów. Dojazd metrem na stację St. Pauls. Adres – St. Paul’s Churchyard, London EC4M 8AD. 

St. Paul Catherdral | Zwiedzanie Londynu
Katedra św. Pawła w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Millennium Bridge pieszy most nad Tamizą, z ciekawym widokiem na katedrę św. Pawła, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, szklane wieżowce oraz Tower Bridge w oddali. Został on wybudowany, jak sugeruje nazwa, z okazi nowego millenium. Jeśli oglądajcie film o Harrym Potterze i Księciu Półkrwi, to z pewnością to miejsce kojarzycie. Warto przejść się tędy spacerując od katedry w stronę muzeum.

Millennium Bridge | Zwiedzanie Londynu

Tate Modern, Globe Theatre, Borough Market – Tate Modern to muzeum sztuki nowoczesnej, które powstało w industrialnym budynku starej elektrowni. Nowoczesna kolekcja Tate Modern jest uznawana, obok MoMA w Nowym Jorku, na najciekawszą na świecie. Nawet jeśli nie jesteście fanami sztuki współczesnej, to warto zainteresować się tym miejscem ze względu na darmowy punkt widokowy na jego szczycie. Widok na dzielnicę City jest wyjątkowy! Z 10 piętra dobrze widoczne stają się rozmiary miasta i jego rozległość, a katedra św. Pawła ciekawie kontrastuje ze szklanymi drapaczami chmur. Z kolei Teatr Globe to wyróżniający się, uroczy budynek, który znajduje się tuż obok Tate Modern i silnie mkontrastuje z nim, jak i z innymi zabudowaniami w okolicy. Nie jest to oryginalny budynek teatru elżbietańskiego, dla którego William Shakespeare pisał swoje sztuki, a jedynie jego rekonstrukcja. Ze względu na wysokie ceny biletów, nie zwiedzaliśmy budynku teatru, chociaż oglądana na zdjęciach nietypowa scena i widownia, robą spore wrażenie. W pobliżu znajduje się najsłynniejszy londyńskie market, Borough Market, na którym w przystępnych cenach zjemy potrawy z całego świata. Warto wybrać się tam na szybki lunch.

Praktycznie – zwiedzanie muzeum, a tym samym wejście na punkt widokowy, jest darmowe. Czynne codziennie od 10:00 do 18:00, w piątki i soboty do 22:00. Na punkt widokowy wjeżdża się windą znajdującą się po prawej stronie za sklepem z pamiątkami. Strona muzeum tutaj. Teatr Globe można zwiedzać codziennie, chociaż godziny mogą znacznie się różnić, ponieważ muszą być dostosowane do godzin przedstawień i prób. Najlepiej sprawdzić dostępność wycieczek na tej stronie. Bilety kupuje się na miejscu lub online na określoną datę i godzinę. Wycieczki zazwyczaj zaczynają się o 09:30 i odbywają się co 30 minut aż do 17:00. Bilet normalny kosztuje 17 funtów, przewidziane są zniżki dla dzieci, studentów i seniorów. Dojazd autobusem 381 lub metrem na najbliższą stację Mansion House Station. 

City of London to jedna z dzielnic Londynu, która posiada prawa miejskie. To tutaj działają największe firmy handlowe, bankowe i ubezpieczeniowe. Jest to, obok Nowego Jorku, największe centrum finansowe świata. A te wszystkie firmy mają swoje siedziby w szklanych drapaczach chmur o fantazyjnych kształtach. Spacer między nimi to nielada gratka, jednak najlepszym pomysłem jest podziwianie całej panoramy City. Dobrym punktem widokowym jest chociażby Tower Bridge i południowy brzeg Tamizy. Na to, jak obecnie wygląda City, miała wpływ przede wszystkim II wojna światowa. Niemieckie naloty doszczętnie zniszczyły zabytkową dzielnicę, a ogień, który strawił większość budynków, nazywany jest Drugim Wielkim Pożarem Londynu. Jednym z niewielu ocalałych budynków była Katedra św. Pawła. Na terenie City znajduje się sporo zabytków, często mniej znanych i obleganych, niż te z topowej listy. W City można zwiedzać Bank of England, Muzeum Londynu, Temple Church czy Tower of London.

Tower Bridge i HML Belfast. Tower Bridge to zbudowany w stylu wiktoriańskim most zwodzony, jeden z najpopularniejszych zabytków w Londynie. Niezwykły most charakteryzuje się dwoma wieżami przypominającymi nieco wiekowe zamki. Dwie wieże połączone są u góry szklanymi kładkami dla pieszych, wznoszoącymi się 30 metrów ponad jezdnią i 40 nad poziomem rzeki! Choć może się wydawać, że most jest wiekowym zabytkiem, to faktycznie młoda konstrukcja, bo powstała u końca XIX wieku. Może będziecie mieć szczęście i traficie na moment, kiedy przęsła mostu podnoszą się do góry przed nadpływajacym statkiem. Most jest o tyle niezwykły, że można go również zwiedzać wewnątrz. Rzut beretem od mostu unosi się na wodzie HML Belfast, poteżnych rozmiarów krążownik marynarki wojennej z czasów II wojny światowej. Krążownik również można zwiedzać w środku. Jego imponujące rozmiary robią wrażenie!

Praktycznie – przejście mostu dolną częścią jest darmowe, a zwiedzanie mostu w środku kosztuje już 8,80 £. Czynne codziennie od 09:30 do 17:00 (o tej godzinie ostatnie wejście do środka). Strona tutaj. Dojazd autobusem 42, 78, 343, metrem na stację Tower Hill lub London Bridge. Adres – London SE1 2RY. 

Tower of London to londyńska twierdza z czasów Wilhelma Zdobywcy, która była fortecą i pałacem monarchów. Ostatni raz jako pałac Tower of London funkcjonowała w XVI wieku. Ale twierdza najbardziej znana jest z tego, że była więzieniem. I to takim, z którego nie dało się uciec, bo wejście znajdowało się tuż nad wodą. Było to więzienie przeznaczone także dla znamienitych głów (niektórych ściętych ;)) – króla Henryka IV, Anny Boleyn, Jane Grey, Thomasa More’a czy Thomasa Cromwella. Z Tower of London wiąże się wiele legen, w tym historie o duchach więźniów, torturach, czy też o krukach, które obecne w twierdzy symbolizować mają potęgę imperium brytyjskiego. Twierdza skrywa sale pełne skarbów, zbroi, broni, a także insygniów królewskich i korony.

Praktycznie – Czynne od wtorku do soboty w godzinach 09:00-16:30, w niedziele i poniedziałki od godziny 10:00. Ostatnie wejście o 16:00. Bilet wstępu kosztuje aż 24,5 £. Strona tutaj. Dojazd metrem na stację Tower Hill. Adres –  St Katharine’s & Wapping, London EC3N 4AB. 

Dworzec kolejowy King’s Cross to jeden z najpiękniejszych budnków w całym Londynie. Elewacja stacji wygląda niczym zamek z bajki. Zaskoczyła nas wielkość tej XIX- wiecznej budowli. Mój tato, zagorzały wielbiciel Wrocławia twierdził, że wrocławski dworzec kolejowy nie ma sobie równych. Po wizycie w Londynie zmienił zdanie, a to według nas najlepsza rekomendacja 😉 Pobyt w Londynie warto zaplanować tak, by z lotniska (lub na lotnisko) dojechać korzystając z przystanku przy King’s Cross. My właśnie tak zrobiliśmy, na lot powrotny zarezerwowaliśmy przejazd autobusem spod tego dworca. Fani Harrego Pottera z pewnością kojarzą to miejsce, bo pojawia się ono w książkach i filmach co najmniej kilka razy.

…i jednak są miejsca, których lepiej nie odwiedzać. Na stację King’s Cross udają się fani opowieści o młodym czarodzieju. Wewnątrz dworca znajduje się imitacja peronu 9 i 3/4 z wózkiem i kuframi „wzjeżdżającymi” w ścianę, gdzie można zrobić sobie zdjęcie. „Peron” nie znajduje się we właściwej hali dworca, gdzie przyjeżdżają pociągi, a w nowoczesnej hali z kasami i usługami. I ta kolejka do zrobienia zdjęcia… Chociaż jesteśmy dorośli, rozczarowanie było spore. Może brzmi to śmiesznie, ale było trochę tak, jakby dzieciństwo przepełnione Harrym Potterem zostało odarte z magii. Ale może Wam się spodoba 🙂

Peron 9 i 3/4 w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Podczas tego weekendu nie udało nam się odwiedzić wielu miejsc ze względu na niedostatek czasu. Inne, typu London Eye, British Museum, Kensigton Palace czy Muzeum Madame Tussaud nie zostały tu przedstawione, ponieważ z pierwszej wyprawy do Londynu nie zachowały się żadne zdjęcia. Ale do Londynu mamy w planach wracać i przewodnik ten będzie stale urozmaicany o kolejne ciekawe miejsca. Których z zaplanowanych atrakcji nie udało nam się odwiedzić podczas weekendu w Londynie?

 • muzea: British Museum, National Gallery, Sir John Soane’s Museum;
 • Leadenhall Market, przepiękny, XIV-wieczny daszony rynek w dzielnicy City;
 • Ruins of the St. Dunstan in the East – niesamowite ruiny kościoła z parkiem w jego wnętrzu w samym sercu nowoczesnego City;
 • Twinings Tea Shop, najstarszy sklep z herbatą w Londynie;
 • Temple Church, kościół Templariuszy rozławiony przez film Kod Leonardo da Vinci;
 • Fabryka Kołysanek (Lullabay Factory);
 • Dennis Severs’ House;
 • darmowy punkt widokowy Sky Garden (wejście trzeba rezerwować wcześniej tutaj);
 • przez opóźnienie samolotu do Londynu nie zdążyliśmy też do dzielnicy Notting Hill oraz Camden Town;

Teraz wiemy, że zobaczenie tego w ciągu dwóch dni jest niemożliwe do wykonania. Już same muzea typu British Museum ciężko zobaczyć w ciągu kilku godzin! Ale przynajmniej już mamy listę miejsc do odwiedzenia podczas kolejnej wycieczki.

Co zwiedzić w Londynie? | Zwiedzanie Londynu

Komunikacja miejska | Zwiedzanie Londynu

Zwiedzanie Londynu bardzo ułatwia dobrze rozbudowana komunikacja miejska. Bez tego ciężko byłoby zobaczyć wiele miejsc rozsianych po całym mieście. Londyn jest poteżny, a jego komunikacja miejska świetnie rozwinięta i na pierwszy rzut oka – ciut skomplikowana. Dlatego postaramy się wyjaśnić wszystko w telegraficznym skrócie:

 • Komunikacja – po Londynie możemy poruszać się autobusami, metrem, metrem naziemnym, tramwajami, koleją naziemną DLR oraz pociągami.
 • Strefy – Londyn jest podzielony na strefy. Im więcej stref pokonacie, tym więcej zapłacicie za bilet. Kupując jednorazowy bilet w biletomacie sprawdźcie na rozpiskach, które zazwyczaj na nich widnieją, w jakiej strefie znajduje sie Wasz przystanek docelowy i taką strefę zaznaczcie podczas kupowania biletu; Większość najpopularniejszych londyńskich atrakcji leży w strefie 1-3.
 • Peak i Off-Peak – bilety kupione na przejazd w godzinach szczytu są droższe, niż poza godzinami szczytu. Dotyczy to metra i kolei w dni robocze. Szczyt, czyli Peak, obejmuje godziny od 06:30 do 09:30 oraz od 16:00 do 19:00. Reszta dnia to off-peak, czyli poza szczytem.
 • Jednorazowy bilet kartonikowy – generalnie nie opłaca się, bardzo drogi. Bilet na przejazd w 1 strefie kosztuje aż 4,90 £, a cena rośnie im więcej stref chcemy pokonać. Bilet jednorazowy kartonikowy na strefy 1-5 w szczycie kosztuje aż 18,10 £.
 • Karta Oyster – czyli karta przedpłacona. Za samą kartę wpłacacie 5 £ depozytu, a do tego określoną kwotę, z której pobierane są opłaty za przejazd. Wchodząc do metra czy autobusu przykładacie taką kartę do czytnika.
 • Pay as you go – opłata za przejazd pobierana jest dopiero po wyjściu z metra, kiedy wychodząc przyłożycie Oyster Card do czytnika po raz drugi; z kolei w autobusach kartę podbija się tylko raz, wchodząc przednimi drzwiami do środka i wtedy też pobierana jest opłata za przejazd. Istotne! Nie można kupić biletów autobusowych u kierowcy. Jeśli chcemy jeździć autobusami, musimy posiadać Oyster Card lub Travel Card, o którym przeczytacie w kolejnych akapitach.
 • Ceny – pojedynczy przejazd z Oyster Card w jednej strefie kosztuje 2,40 £, w 1-2 strefie – 2,40 £ poza szczytem i 2,80 £ w godzinach szczytu, w 1-3 strefie – 3,30 £ w godzinach szczytu i 2,80 £ poza szczytem i tak dalej. Czyli jak widzicie, pojedyncze bilety są o wiele tańsze z kartą Osyter, niż kupowanie jednorazowo.
 • Capping – dzienne limity w opłatach za przejazdy. Jeśli jeździcie w ciągu dnia w danej strefie X razy, to opłaty za przejazd będą pobierane tylko do określonego pułapu. Ceny są wyszczególnione dla każdej strefy. Czyli opłata za przejazd nie jest pobierana za każdy osobny przejazd metrem, tylko po zakończeniu całej podróży, w którą wliczone są przesiadki. Możemy przesiadać się niezliczoną ilość razy, a capping określa maksymalną stawkę, jaka zostanie pobrana dla danych stref. Jeśli przekroczymy tę kwotę, kolejne przejazdy odbywają się „za darmo”, nie jest pobierana za nie dodatkowa opłata. Dla przykładu, limit dla 1 strefy wynosi 6,80 £ w godzinach szczytu i poza nimi. W strefach 1-3 maksymalna kwota, jaką zapłacimy na przejazdy, to 8 £. W strefach 1-6 capping jest identyczny bez względu na tu, czy podróżujemy w trakcie szczytu czy poza nim. Dopiero w strefach 7-9 różnica w cenie jest znacząca. Np. jadąc między strefą 1 a 9 w czasie szczytu limit wynosi 17,80 £, a poza szczytem 12,50 £. Limity są dziennie lub tygodniowe. Z tym że tygodniowe nie obowiązują kart Oyster,  tylko na karty contactless, czyli umożliwiające płatności zbliżeniowe.
 • Contactless – nie musimy posiadać karty Oyster, kwotę na przjeazdy możemy nabić na nasza kartę zbliżeniową i ją podbijać przy każdym wejściu/wyjściu z metra itp. Podobno nie warto jednak korzystać z tej opcji ze względu na niekorzystny kurs.
 • Zwrot Oyster Card – możemy ją zwrócić wyjeżdżając z Londynu, w automatach i otrzymać zwrot środków i depozytu. Jednak wtedy możemy mieć na karcie maksymalnie 10 £. Nie wiemy czemu, ale nam automat wydał i resztę z karty i same Oyster Card, które wróciły z nami do domu.
 • Płatność – automatach możemy płacić karta i gotówką. Ile nabić na Oyster Card? Są dwie opcje, możemy albo kupić kartę na określoną ilość dni i zapłacić wskazaną cenę, albo wpłacić taką kwotę, jaką chcemy – minimum 5 funtów plus 5 funtów depozytu. Sami podczas weekendu w Londynie wybraliśmy Oyster Card na dwa dni, za co zapłaciliśmy 19 funtów od osoby.
 • Gdzie kupić Oyster Card – w automatach na dworcach i stacjach metra, w punktach informacji turystycznej oraz w punktach sprzedaży Oyster Ticket Stops.
 • Dzieci – do 11 lat podróżują za darmo z opiekunem odorosłym posiadajacym ważny bilet. Na jednego dorosłwego może przypadać czwórka dzieci.
 • Autobusy i tramwaje – gotówką nie kupimy biletów ani w automatach na przystankach, ani u kierowcy. Machamy rękę, aby kierowca zatrzymał się na przystanku (bo niektóre są na żądanie). Wsiadamy przednimi drzwiami podbijając kartę Oyster lub okazując Travel Card, wysiadamy uprzednio naciskając guzik stop. Bilet autobusowy jest stały, kosztuje 1,50 £, na tramwaj kupiony na przystanku – 2,60 £. Limit dzienny wynosi 4,50 £, a tygodniowy z kartą zbliżeniową 21,20£. Wciągu godziny od pierwszego podbicia karty, możemy przesiadać się przy użyciu tej samej karty.
 • Visitor Oyster Card – jeśli zamówicie kartę Oyster z wyprzedzeniem do domu, otrzymacie zniżki w różnych sklepach, atrakcjach i restauracjach. Należy doliczyć opłatę na wysyłkę. Poza tym sama karta działa identycznie, jak to zostało opisane powyżej. Listę zniżek znajdziecie na tej stronie. Nie wydają się one jednak na tyle interesujące, żeby decydować się na dodakotwą opłatę związaną z wysyłką karty do domu.
 • Aktualne informacje z planerem przejazdów znajdziecie na oficjalnej stronie komunikacji miejskiej w Londynie.
Londyn atrakcje | Zwiedzanie Londynu

London Pass | Zwiedzanie Londynu

Londyn, tak jak większość turystycznych miast w Europie, oferuje karty zniżkowe dla zwiedzających. Zwiedzanie Londynu dzięki tym kartom może być o wiele tańsze! London Pass to karta turystyczna, którą kupuje się na określoną ilość dni i dzięki karcie wchodzi do niezliczonej ilości atrakcji oraz muzeów. Na pierwszy rzut oka cena takiej karty turystycznej może wydawać się horrendalna, ale kiedy porównamy ją z cenami biletów do poszczególnych atrakcji okaże się, że cena Lodon Pass wcale taka wygórowana nie jest. Przykładowo, najtańsze jednodniowe London Pass kosztuje aż 66 funtów, czyli 333 zł. Majątek, zwłaszcza jeśli do Londynu lecicie w kilka osób. Ale policzmy. Załóżmy, że w ciągu jednego dnia chcecie zwiedzić Teatr Globe (15 funtów), London Bridge (9 funtów), Tower of London (22 funty), Westminster Abbey (20 funtów), HMS Belfast (16 funtów). Kupując wejściówki osobno, bardzo szybko przekroczycie pułap 66 funtów. A jeśli od razu kupicie kartę, to razemz nią macie wstęp do dosłownie dziesiątek różnych atrakcji, w tym rezydencji i pałaców królewskich takich jak Windsor (20 funtów) czy na stadion Wembley (19 funtów). Posiadacze London Pass wchodzą do niektórych atrakcji bez kolejki.

Wskazówka! Mamy tylko dwa zastrzeżenia – po pierwsze, jeśli jest to Wasza pierwsza wycieczka do Londynu, naszym zdaniem nie warto kupować London Pass. W Londynie znajdziecie tyle niesamowitych darmowych atrakcji, że na pierwszy raz starczy aż nad to. Wystarczy spojrzeć na atrakcje wymienione we wcześniejszych akapitach. Większość z nich oglądaliśmy tylko z zewnątrz, a i tak ledwo starczyło czasu, by w dwa dni je zobaczyć. Najistotniejsze jest to, że londyńskie muzea są darmowe, a tych jest od groma i wszystkie są niezmiernie ciekawe. Po drugie, wydaje nam się, że jednodniowe London Pass trochę mija się z celem, bo nie ma opcji, że uda Wam się w ciągu jednego dnia zobaczyć nawet 1/3 miejsc, które możecie za darmo zwiedzić z kartą. Jeśli zastanawiacie się nad kupnem opcji 1-dniowej karty, najpierw wybierzcie miejsca, które chcecie zwiedzić, policzcie ile Was wyniesie kupowanie pojedynczych biletów i porównajcie kwotę z ceną 1-dniowej London Pass. Jeśli ta będzie wyższa, kupcie kartę. Ale miejcie też na uwadze, że Londyn jest ogromny i ciężko będzie zobaczyć tego samego dnia np. zamek Windsor i 5 innych zabytków od środka. Naszym zdaniem Lodnon Pass opłaci się wówczas, gdy jest to Wasza kolejna wizyta w Londynie i widzieliście już większość bezpłatnych atrakcji, muzeów itp. i szukacie czegoś nowego. Im „dłuższa” karta, tym więcej się zaoszczędzi. Opłaci się również kupując ją na conajmniej dwa  i więcej dni. Wydaje nam się, że karta 2-dniowa jest bardziej opłacalna, niż jednodniowa. 91 funtów to dużo, ale w ciągu dwóch dni jesteście w stanie zobaczyć o wiele więcej i karta na pewno wtedy się zwróci, podobnie jak jeszcze droższe karty! Zwłaszcza, jeśli jesteście fascynatami Londynu i chcecie dużo zwiedzać.

Rodzaje London Pass:

 • London Pass – bez komunikacji miejskiej; 1-dniowa 66 funtów, 2 dniowa 91 funtów, 3-dniowa 109 funtów, 6-dniowa 149 funtów, 10-dniowa 179 funtów; przewidziane są zniżki dla dzieci. Aktywuje się podczas pierwszego użycia.
 • London Pass + Travel: w trakcie działania karty uprawnia do nielimitowanego korzystania z komunikacji miejskiej. Karta 1-dniowa 88 funtów, 2-dniowa 111 funtów, 3-dniowa 139 funtów, 6-dniowa 194 funty, 10-dniowa 234 funty; Aktywuje się podczas pierwszego użycia.

Gdzie kupić London Pass? Kartę kupuje się przez internet na tej stronie, z możliwością wysyłki pod wskazany adres lub odbioru w Londynie. Jednak najwygodniejszą formą użytkowania London Pass będzie zainstalowanie aplikacji o tej samej nazwie, a następnie kupienie i pobranie na telefon karty. Zamiast fiycznej karty posiadamy mobilną i to ona uprawnia nas do wstępów do poszczególnych atrakcji czy komunikacji miejskiej. Działa ona na takich samych zasadach jak fizyczna karta, również aktywuje się od pierwszego użycia, czyli wejścia do metra czy do pierwszej zwiedzanej atrakcji.

City break w Londynie | Zwiedzanie Londynu

London Days Out – TravelCard | Zwiedzanie Londynu

London Days Out – oferta, która zezwala wejść dwóm osobom na jednym bilecie do poszczególnych atrakcji. Dwa sposoby otrzymania promocji: 1) zakup jednodniowej lub tygodniowej karty TravelCard umożliwiającej nielimitowane przejazdy metrem, pociągami, autobusami w Londynie. Na pierwszą i drugą strefę (centrum Londynu, w tych strefach znajduje się większość głównych atrakcji miasta) karta jednodniowa kosztuje 13,10 £, a tygodniowa 35,10 £. Obowiązuje tylko w przypadku zakupu papierowej karty na którejś ze stacji kolejowych w Londynie. Promocja nie obejmuje biletów kupionych w automatach czy kart Oyster. 2) posiadanie biletu kolejowego, w tym z londyńskich lotnisk oprócz Heathrow Expres, opatrzonych logiem National Rail. Nie musimy go faktycznie wykorzystać, chodzi jedynie o posiadanie ważnego biletu (kupionego na miejscu) na każdy dzień korzystania z promocji 2 for 1. Jeśli więc chcemy korzystać z niej przez 7 dni, każdego dnia powinniśmy posiadać ważny bilet na jakikolwiek przejazd pociągiem, kupiony na którejkolwiek stacji kolejowej, np. Victoria, Paddington, King’s Cross, London Bridge, St. Pancras czy Waterloo.

Minus? Do tygodniowej lub miesięcznej TravelCard potrzebujemy zdjęcia o wymiarach 4,5 cm x 3,5 cm. Aby skorzystać z promocji należy na tej stronie znaleźć atrakcje, które chcemy odwiedzić i do każdej z nich wydrukować kupon. Kupon razem z TravelCard lub biletem kolejowym pokazuje się w kasie biletowej poszczególnych atrakcji. Oferta obejmuje najważniejsze londyńskie atrakcje, takie jak London Eye, Tower Bridge czy Westminster Abbey. Nie ma limitu atrakcji, możecie zwiedzić tyle ile zechcecie. Bilety okresowe TravelCard możemy nabić na Oyster Card. Bilety okresowe ważne są do godziny 04:30, nie są 24-godzinne.

Big Ben | Zwiedzanie Londynu

Kiedy jechać do Londynu? | Zwiedzanie Londynu

Czy zwiedzanie Londynu warto zaplanować zimą? Londyn warto zobaczyć o każdej porze roku, każdy miesiąc ma swoje wady i zalety. Oczywiście zwiedzanie Londynu najlepiej zaplanować na miesiące letnie, kiedy miasto jest  zielone, pogoda sprzyjająca, ludzie spędzają czas w plenerze, a niektóre atrakcje prezentują się wówczas najokazalej – np. ogrody Kew albo pałac Buckingham, który otwarty jest dla zwiedzających tylko w miesiącach letnich. Ale wtedy też Londyn odwiedza najwięcej turystów. Pięknie też jest w okresie świątecznym, kiedy całe miasto mieni się tysiącami barwnych światełek i dekoracji. W teorii w miesiącach jesienno zimowych jest taniej i luźniej. Od siebie możemy dodać, że Londyn jest raczej zatłoczony przez cały rok. Zwiedzaliśmy miasto w połowie listopada, czyli niby poza szczytem sezonu i nie w święta, a tłumy były takie, że bardzo szybko zmęczyliśmy się przedzieraniem przez nie. Także wydaje nam się, że nieważne kiedy do Londynu przyjedziecie, tłoczno będzie tak czy siak – przynajmniej na pewno w okolicach topowych londyńskich atrakcji. Niemniej jednak, w mieście jest co robić przez cały rok i Londyn jest idealnym pomysłem na weekendowy city break czy to w środku lata, czy zimy.

Instagramowe miejsca w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Na ile jechać do Londynu? | Zwiedzanie Londynu

Zależy ile mamy czasu. Na zwiedzanie Londynu możemy poświęcić weekend, możemy tydzień, możemy nawet miesiąc i więcej. Mieszkając w Londynie nawet rok i dłużej ciężko będzie zobaczyć wszystko, co miasto ma nam do zaoferowania. Na szczęście dzięki tanim lotom do Londynu można wracać wielokrotnie i zawsze znajdziemy coś nowego. Nawet jednodniowa wycieczka będzie dobrym pomysłem – na przykład na zwiedzanie konkretnego muzeum, pałacu czy zwykłe zakupy. Oczywiście w jeden weekend ciężko jest zobaczyć nawet tylko najpopularniejsze atrakcje miasta. Dlatego lepiej odpuścić sobie zwiedzanie wszystkiego i na szybko, a spacerować po mieście spokojnie, szukać swoich ulubionych miejsc, perełek, chłonąć klimat miasta. I tak nie uda Wam się zobaczyć wszystkiego i pewnie nie raz nie dwa do Londynu wrócicie. Żeby zobaczyć większość typowych turystycznych atrakcji miasta, to trzbea by było co najmniej tygodnia na to, a i tak pewnie ten tydzień to byłoby za mało. Sama spędziłam kiedyś tydzień w Londynie i w tym czasie udało mi się zwiedzić jedynie najpopularniejsze miejsca w mieście plus pojechać na wycieczkę do zamku Windsor i na parę godzin do Oxfordu. Także im dłużej, tym lepiej. Ale nawet jeden dzień w Londynie to fajny pomysł!

Co zobaczyć w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Ceny w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Niestety zwiedzanie Londynu jest drogie. Okropnie drogie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ograniczenie wydatków. Drogie są noclegi, drogie jest jedzenie, poszczególne atrakcje są wybitnie drogie. Co najmniej 100 zł za pojedynczą wejściówkę do niektórych zabytków jest w Londynie normą. Jak można zaoszczędzić?

Loty – bardzo często można zakupć bilety lotnicze po 39 zł, zdarzają się nawet promocje typu 19 zł w jedną stronę (najczęściej listopad-styczeń z wyłączeniem okresu świąteczno-noworocznego);

Transfer z lotniska – o ile zaplanujemy wyjazd z wyprzedzeniem, możemy zakupić bilety z lotniska po kilka funtów

Komunikacja miejska – odpuścić jendorazowe bilety! Tylko i wyłącznie Oyster Card, ewentualnie TarvelCard ze względu na promocję 2 for 1;

Jedzenie – Ciężko znaleźć restauracje, w której za jedno danie zapłacicie mniej niż 15 funtów. Aby zaoszczędzić, można korzystać z sieciówek, jeść w barach, które mają tańsze posiłki (typu fish&chips, burgery). Warto zjeść posiłek w porze lunchu, kiedy to ceny potrafią być niższe lub łatwo znaleźć okazyjne ceny oraz szukać street foodow, zwłaszcza na targach. Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że w dużych drogich miastach można zjeść niedrogo w azjatyckich knajpkach.

Atrakcje – w Londynie znajduje się mnóstwo darmowych atrakcji. Na tyle dużo, że weekendowe zwiedzanie Londynu może polegać tylko i wyłącznie na odwiedzinach w darmowych atrakcjach, a i tak zostanie Wam sporo do zobaczenia podczas kolejnego pobytu. Co ważne, angielskie muzea wszyscy zwiedzają za darmo! A w Londynie znajdziecie kilka naprawdę rewelacyjnych, których zwiedzanie może zapełnić o wiele więcej czasu, niż skąpy weekend. Jeśli chcecie zwiedzać płatne atrakcje, z pewnością opłaci się zakup London Pass lub TravelCard.

Noclegi – jest drogo, im bliżej wyjazdu, tym drożej. Najważniejsza sprawa – w tak drogich miastach, jak Londyn, najlepszym sposobem na zaoszczędzenie paru funtów jest szukanie noclegu z wyprzedzeniem! Przykładowo, sprawdzając w grudniu ceny na marzec, najtańsze noclegi to nieciekawe hostele po 200-300 zł za dwie noce dla dwóch osób. Sprawdzając Booking w grudniu na listopadowy weekend dla dwóch osób, łatwo znaleźć całkiem dobrze się prezentujące prywatne pokoje w tej samej cenie. Najtaniej oczywiście będzie w hostelach. Warto szukać tez na Airbnb lub couchsurfingu (z tego drugiego sami nigdy nie korzystaliśmy, ale w internecie znajdziecie dziesiątki poleceń tej formy noclegu). Korzystne ceny znajdziemy też w sieci EasyHotel, a jeśli szukamy z wyprzedzeniem, to w Ibisie czy Best Western Hotel. Ale przy tym trzeba zwracać uwagę na lokalizację, bo te tańsze noclegi zazwyczaj są sporo oddalone od centrum.

Jednodniówki – zwiedzanie Londynu łatwo zaplanować tylko na jeden dzień – rano wylot i powrót wieczorem. Nie zobaczymy w ciągu dnia zbyt dużo, ale akurat uda nam się odwiedzić jedno z muzeów, zrobić zakupy czy pospacerować po Soho. Tym samym można sporo oszczędzić na noclegu.

Panorama Londynu | Zwiedzanie Londynu

Gdzie zjeść w Londynie? | Zwiedzanie Londynu

Zwiedzanie Londynu a podróże kulinarne? Może być ciężko, oczywiście ze względu na ceny. Co polecamy?

Patty & Bun – rewelacyjne burgery! Zwłaszcza z jagnięciną, pycha. Do tego świetne dodatki typu kulki serowe czy frytki w sosie z mięsem z kaczki. Burgery też wegańskie i wegetariańskie. Wszystkie burgery po 9 funtów z hakiem, dodatki 3-5 funtów. Zdarzają się promocje dla studentó w ciągu dnia, np. określony burger za 6 funtów. Fajny klimat, kilka lokalizacji w mieście. My jedliśmy w Soho. Tutaj strona z adresami i menu. Ogólnie bardzo dobre, ale samym burgerem po ciężkim dniu zwiedzania nie najedlibyśmy się. Musieliśmy dopchać dodatkami.

Apero Restaurant & Bar – Na śniadania, obiady i kolacje. My próbowaliśmy śniadań. Smaczne, chociaż jadłam w życiu lepsze szakszuki. Przepyszna kawa, spory wybór dań, dobra lokalizacja, niezłe ceny. Śniadania od 6 do 12 funtów. Te po 7 to na przykład toty z jajkiem i bekonem (7£), wegańska owsianka  z daktylami i syropem (6£), szakszuka (7£), naleśniki i francuskie tosty (9,5£), śniadanie angielskie (12,50£). Mają fajną opcję lunchową – od poniedziałku do piątku za dwa dania w porze lunchowej zapłacicie 13,95 £, a za trzy – 16,95 £. Strona z menu i adresem tutaj.

Brown & Rosie – Typowa śniadaniówka, fajna lokalizacja, również koło Muzeum Historii Naturalnej. Ładny, ale niewielki lokal. Całkiem niezłe tosty, bardzo dobre angielskie śniadanie. Zakres cen od 6 do 12 funtów, jednak większośc poniżej dziesiątki. Strona z adresem i menu tutaj.

Muriel’s Kitchen – cudowne miejsce, jasny i przyjemny lokal. Świetne śniadania, bardzo dobre ceny (poszczególne pozycje śniadaniowe po mniej niż 5 funtów, np. zwykłe tosty z marmoladą za 1,5 funta), dobra lokalizacja. Bardzo oblegane miejsce, do środka ustawia się kolejka. Oprócz zwykłych smacznych śniadach, dużo słodkości do wyboru (portugalskie pastel de nata za 2 funty!), a także brunche, lunche i koktajle. Dania obiadowe po 10-12 funtów, np. lazania za 9,90 £. Strona z menu i adresem tutaj.

Roti King – super knajpka z malezyjką kuchnią obok dworca King’s Cross. Bardzo dobre ceny jak na Londyn (najdroższa pozycja z owocami morza za 7,5 £, 2-daniowy lunch między 12:00 a 15:00 za 5 funtów), duże porcje, smacznie. Może lokal z zewnątrz nie prezentuje się zbyt zachęcajaco, ale będąc w okolicy warto skusić się na azjatycki obiad. Pooglądajcie sobie w google zdjęcia jedzenie w Roti King, ślinka Wam pocieknie od razu! Strona z menu i adresem tutaj.

Benito’s Hat – meksykańskie jedzenie na dworcu King’s Cross, z widokiem na peron 9 i 3/4. To jest tak – jak jesteście głodni, spłukani i przed podróżą, to tak. Porcja lunchowa (burrito, nachosy i picie za 8,95 £) była bardzo duża, nie dojedliśmy ich. Cena też zachęca. Samo buritto było okej, ale bez szału. Więc raczej nie będziemy polecać, żeby specjalnie jechać tam w tym celu. Chociaż wiem, że knajpka ma kilka lokalizacji w mieście. Strona z menu i adresami tutaj.

Gdzie spać w Londynie? | Zwiedzanie Londynu

Noclegi w Londynie są drogie, niebotyczne drogie. Co gorsza, w parze z ceną nie idzie jakość. Jeśli nie musicie się przejmować budżetem, to oczywiście, znajdziecie w Londynie przepiękne hotele kilkugwiazdkowe. Ale niestety pułap cenowy jest wysoki. Już same ceny hosteli na weekend dla dwóch osób to koszt co najmniej 200-300 zł i niestety, nie będą to jakieś przyjemne przybytki. Londyn jest ogromny i wiele hoteli, hosteli, pensjonatów znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum. Generalnie są to najtańsze noclegi, jakie można znaleźć w internecie, ale z drugiej strony pojawia się pytanie, ile zapłacimy za dojazdy metrem? Trzeba porównać ceny noclegu na obrzeżach z cenami w centrum, jeśli doliczymy do tego koszta komunikacji miejskiej. Pokoje w rzeczywistości wyglądają inaczej, niż na zdjęciach – są małe, brudne, zniszczone, stare i bardzo często wilgotne, przez londyński klimat. Bardzo łatwo w Londynie trafić kiepsko z noclegiem i nikogo to nie powinno dziwić.

Nam przytrafiła się podobna historia. Noclegu zaczęliśmy szukać 2-3 miesiące przed wyjazdem. Lecieliśmy w trzy osoby, więc było trochę trudniej, no i nie chcieliśmy brać hostelu, bo był to pierwszy od dawna wyjazd mojego taty. Przez miesiąc codziennie przeczesywałam internet i nic nie pasowało…noclegi były albo oddalone po 15-20 kilometrów od miasta, albo naprawdę źle oceniane, albo już na zdjęciach widoczne było, że są brudne. A ceny w centrum zwalały z nóg. I nagle jednego dnia pojawił się pokój położony 5 minut od Muzeum Historii Naturalnej w pięknej dzielnicy Kensington (Curzon House Hotel), obok metra, 3-osobowy, w znośnej cenie (509 zł za jedną noc dla 3 osób), z balkonem i śniadaniem, do tego pięknie wyglądający. Na zdjęciach. Na miejscu okazało się, że te zdjęcia zrobione był jakieś 30 lat temu. Hotel, chociaż świetnie położony, z pięknym widokiem, w ładnym budynku, wewnątrz był w opłakanym stanie i wymagał remontu. Było w nim przeraźliwie zimno, łazienka była paskudna i mała, ściany brudne, o śniadaniu lepiej nie mówić. Na szczęscie łóżka okazały się wygodne i pokój ogólnie był czysty. W tej lokalizacji i cenie? Okej, nie narzekamy. Ale jeśli ktoś szuka luksusów, to stanowczo nie. Zależało nam na fajnym noclegu ze względu na tatę. A z rozczarowania zapomnieliśmy zrobić zdjęcie w środku…

Londyn informacje praktyczne | Zwiedzanie Londynu

 • Kontrole – Jeśli zwiedzanie z plecakiem, każdorazowo będzie on sprawdzony przed wejściem do muzeów, kościołów, innych atrakcji.
 • Wtyczki – z trzema bolcami, konieczny będzie adapter.
 • Czas – godzina do tyłu w stosunku do polskiego czasu.
 • Paszport czy dowód? – Do końca 2021 roku możemy do Wielkiej Brytanii podróżować z dowodem, chociaż bardziej polecamy paszport. Na lotnisku Stansted z paszportem kontrola odbywała się w kilka minut, a osoby z dowodem musiały stał w kolosalnej kolejce;
 • Zwiedzanie Londynu– nie ma co szaleć. I tak i tak nie zobaczycie wszystkiego. Lepiej powoli odkrywać zaułki, ulice, ciekawe miejsca i wrócić do Londynu na kolejny weekend/weekendy.
 • Napiwki – do ceny posiłu doliczany jest automatycznie napiwek za serwis w wysokości 12,5%. Jeśli nie chcecie zostawić napiwku, a na paragonie jest napisane, że jest on dobrowolny, możecie powiedzieć, że poprosicie rachunek bez doliczanej kwoty i zapłacicie tylko za to, co zamówiliście. Z tego co się orientujemy, to nie wszędzie będzie można z tego zrezygnować, ale akurat w tych miejscach, gdzie jedliśmy, na paragonie była wyszczególniona taka opcja.
 • Lokalizacja noclegu – atrakcje w Londynie są rozsiane po całym mieście i okolicach, dzielą je często nawet dziesiątki kilometrów. Jak więc szukać noclegu, by samo zwiedzanie Londynu nie było uciążliwe? Powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy . 1) co chcemy zwiedzić. Na przykład jeśli zależy nam zwiedzaniu Notting Hill i Camden Town, to szukajmy hotelu w tych okolicach. 2)bliskość metra – absolutnie najważniejsza sprawa. Zwłaszcza jeśli chcemy spać daleko od centrum. 3)Lotnisko, na którym lądujemy. Jeśli lądujemy na Luton na północ od Londynu, to lepiej nie szukać noclegu po drugiej stronie miasta. Oczywiście najwygodniej byłoby spać w Westminster, City of London czy Kenington, jednak ceny potrafią odstraszyć. Ale warto szukać! Nam udało się znaleźc nocleg w Kensington i pomijając fakt, że hotel domagał się remontu, to okolica okazała się przepiękna, a bliskość metra, lokali gastronomicznych, sklepów i zabytków ułatwiła zwiedzanie Londynu.
 • City Tour – zwiedzanie Londynu na dachu czerwonego autobusu. Fajny pomysł jeśli to Wasz pierwszy wypad do Londynu i nie macie zbyt dużo czasu. Informacje, ceny, rozkłady znajdziecie na tej stronie.
 • Tłumy – słyszeliśmy, że zwiedzanie Londynu w sezonie jest męczące ze względu na tłumy odwiedzających. Więc pojechaliśmy poza sezonem, w listopadzie, a było tak tłoczno, że w wielu miejscach po prostu odechciewało się być. Nie wyobrażamy sobie jak to musi wyglądać w szczycie sezonu. Trzeba się przygotować na to, że nie będziemy tam jedynymi turystami.

Zwiedzanie Londynu długo pozosotawało w naszej sferze marzeń. Co prawda oboje byliśmy w tym mieście w dzieciństwie, ja nawet przez tydzień mieszkałam u angielskiej rodziny, przy okazji zwiedzając miasto i okolice. Była to moja pierwsza typowo turystyczna podróż za granicę, którą wspominam z ogromną nostalgią. Londyn jawił mi się wówczas jako niezwykle klimatyczne, wręcz spektakularne miasto i takim chciałam je widzieć nadal. Niestety, za każdym razem gdy chcieliśmy wybrać się do Londynu, odstraszały nas albo ceny, albo niedawne ataki terrorystyczne. Raz nawet zrezygnowaliśmy z wyjazdu mimo, że posiadaliśmy już bilety. Czy po latach Londyn wciąż nas zachwyca?

Tak. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że nie każdy się w nim odnajduje i wiele osób Londyn krytykuje. My osobiście nie możemy przejść obojętnie obok niezwykłych muzeów, niestandardowych atrakcji, tej  mieszanki kulturowej, barwnych ulic i niesamowitej atmosfery. Jak pewnie już zauważyliście, zwiedzanie Londynu potrafi dać niezły wycisk finansowy, ale też może się okazać świetnym turystycznym przeżyciem, okazją do obejrzenie wspaniałych wystaw, spektakli czy zwyczajnych zakupów z koleżanką.

Listopad w Londynie | Zwiedzanie Londynu

Czy warto jechać do Londynu? Zdecydowanie tak, ale niekoniecznie posiłkować się utartymi listami atrakcji, nawet takimi, jak nasza. To tylko podpowiedź i wskazanie najbardziej znanych miejsc w mieście. Londyn stworzony jest do powolnego odkrywania nowych miejsc, nieznanych atrakcji, ukrytych perełek i nieśpiesznych spacerów nad Tamizą. I to właśnie takie zwiedzanie Londynu jest naszym zdaniem najlepszym sposobem na poznanie miasta i to Wam polecamy. 

Magda

10 odpowiedzi na “Zwiedzanie Londynu – informacje praktyczne”

To prawda, do Londynu można wracać wielokrotnie i zawsze znajdzie się coś ciekawego do zobaczenia lub zrobienia. Na szczęście, że bilety nie są drogie.

Byłam już w Londynie, ale to miasto jest tak gigantyczne, że można je chyba zwiedzać w nieskończoność…! Piękne miejsca i epickie foty. Muszę sobie ten wpis zapisać, żeby móc do niego wrócić, gdy będę po raz kolejny w UK! <3 Dzięki za super notkę i pozdrowienia serdeczne!

To fakt, wielkość miasta momentami aż przytłacza, a tym bardziej ilość atrakcji!

Świetny poradnik, dla osoby, która nie była nigdy w Londynie z pewnością bardzo przydatny. Dzięki takim artykułom można wiele rzeczy zrobić łatwiej i oszczędzić czas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *