Odkryj Czeski Krumlow. Pomysł na jednodniową wycieczkę z Pragi

Czeski Krumlow (Český Krumlov) regularnie pojawia się w zestawieniach wszelkiej maści, traktujących o najpiękniejszych, najbardziej zachwycających miasteczkach Europy. Jest też często wymieniany jako najbardziej, zaraz po Pradze, interesująca miejscowość w całych Czechach.

Z resztą tych podobieństw do stolicy jest o wiele więcej, ale o tym później. Powiedziałam sobie – sprawdzam. Czy było warto? Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie? Jak zorganizować taką wycieczkę?

Wpis powstał we współpracy z organizacją turystyczną Visit Czechia, na zaproszenie której wybrałam się Flixbusem w ostatnią podróż do Czech.

Planujesz podróż do Czech? Nasz blog podróżniczy może być źródłem inspiracji!

Czeski Krumlow
Oświetlony zachodem słońca jesienny Czeski Krumlow, Wieża Zamkowa

O co tyle szumu?

Czeski Krumlow, nazywany też Bramą Szumawy, ulokował się na Pogórzu Szumawskim. 30 km od Czeskich Budziejowic, 170 km od Pragi, blisko granicy z Austrią.

Gdybym miała wymienić jedną rzecz, która najbardziej wyróżnia Czeski Krumlow, to właśnie jego niezwykłe położenie. W zakolach Wełtawy (tak, tej samej, która przepływa przez Pragę), szczelnie oplatającej z każdej strony najstarszą część miasta, na cyplu o kształcie podkowy, w otoczeniu wzgórz przysłaniających horyzont. Dzięki temu wokół miasta wyrosło kilka zarówno naturalnych, jak i stworzonych przez ludzi punktów widokowych. A to coś, co my, turyści, lubimy najbardziej!

Od czego się zaczęło, czyli historia Czeskiego Krumlowa

Pierwsze ślady osadnictwa – najstarsze w całym regionie – pochodzić mogą nawet sprzed 50 tysięcy lat. Okolice te zamieszkiwali celtowie, a na przełomie VI i VII wieku, ich miejsce zajęły plemiona słowiańskie.

W XII stuleciu tereny obecnego miasta weszły pod panowanie szlacheckiego rodu Vitkowiców. Założyciel roku, Vitek I, podzielił swe terytoria między pięciu synów. Każdy z synów założył później odrębny ród (do czego nawiązuje herb miasta, przedstawiający pięciolistną różę). Drugiemu według starszeństwa, Vitkowi II, przypadł Krumlow. To właśnie syn protoplasty rodu założył w XIII wieku tzw. Hrádek, czyli najstarszą część zamku na wzgórzu.

Pierwsze potwierdzone wzmianki o zamku pochodzą z 1240 roku i opisują wielki turniej rycerski, jaki miał w nim miejsce. Kilkanaście lat później opisano już osadę rozwijającą się u podnóża wzgórza zamkowego. Jednak gdy ród Vitkowiców w Krumlowie wygasł, miejscowość została przekazana ich krewnym z rodu Rožmberk. Nadchodząca epoka miała być czasem dobrobytu i rozwoju miasteczka.

Ciekawostka

Rozwój osadnictwa oraz górnictwa przyniósł miastu duży napływ ludności niemieckiej oraz dominację języka niemieckiego w życiu codziennym. Szacuje się, że XIX wieku ponad 70% mieszkańców Czeskiego Krumlowa posługiwało się językiem niemieckim. Finał tej historii jest taki, że po zakończeniu II wojny światowej większość mieszkańców pochodzenia niemieckiego opuściła te okolice.
Punkt widokowy Czeski Krumlow
Punkt widokowy między mostem a ogrodami zamkowymi

Wolne Miasto Górnicze Czeski Krumlow

Rozkwit średniowiecza to także rozkwit Czeskiego Krumlowa, w którym budowano świątynie i do którego przybywały zakony, górnicy, a rolnicy sprzedawali swe dobra na lokalnych targach. Można powiedzieć, że Rosenbergowie przynieśli okolicy same dobrodziejstwa: kilkadziesiąt murowanych domów, sklepy mięsne, papiernie, jarmarki, browary, a w końcu i prawa miejskie. Oczywiście nie obeszło się bez ciągłych ulepszeń w zamku, który stawał się coraz bardziej okazały.

Zniszczenia wojen husyckich szczęśliwie ominięły Czeski Krumlow, a miasteczko stanowiło ośrodek katolickiego oporu i intelektualną stolicę regionu. To dało podwaliny dla renesansu, którego liczne śladny możemy oglądać tu po dziś dzień. Od XV wieku Czeskim Krumlowem rządziła rada, a dzięki górnictwu i bliskości szlaków handlowych, mieszkańcy bogacili się.

Wilhelm z Rožemberku

Ten nasjłynniejszy z Rosenbergów, mecenas sztuki, dyplomata, burgrabia, a nawet kandydat do tronu Polski, był najznamienitszym członkiem swego rodu i przebudował zamek w Czeskim Krumlowie w stylu renesansowym. Uczyniło to z siedziby Wilhelma jedną z najpiękniejszych europejskich rezydencji. Miasto i zamek upiększali włoscy oraz czescy architekci, inwestując w remonty ogromne sumy pieniędzy. To, oraz kolejne bezpotomne zgony i zawirowania polityczne sprawiły, że ród Rosenbergów w XVII wieku utracił swoją wspaniałą siedzibę na rzecz cesarza Rudolfa II.

Zawirowania

Wojna Trzydziestoletnia i najazdy szwedzkie kilkukrotnie sprowadziły na miejscowość łupieżce ataki. Oostatecznie Czeski Krumlow został przekazany rodowi Eggenbergów. Jego przedstawicielom nadano tytuł książęcy, tym samym tworząc Księstwo Krumlowskie. Również i ten ród zapisał się w historii zamku, przebudowując go w stylu barokowym.

Również w tym przypadku bezdzietne śmierci członków rodu zakończyły ich panowanie, co doprowadziło do przekazania włości jeszcze kolejnej rodzinie – Schwarzenbergom. Za ich największą spuściznę uznaje się wkład w ogromny rozwój gospodarczy miasta i regionu Szumawy. Wiek XVIII i XIX to stały wzrost gospodarczy, a chlubą Czeskiego Krumlowa była największa wówczas na świecie papiernia. W mieście budowano szkoły, synagogi, szpitale, sierocińce, fabryki, linie kolejowe.

Rynek Czeski Krumlow
Rynek w Czeskim Krumlowie

XX wiek w Czeskim Krumlowie

W kolejnych latach Czeski Krumlow wchodził w skład cesarstwa Austriacko-Węgierskiego, a po I wojnie światowej – Czechosłowacji. XX-lecie międzywojenne przyniosło miastu stabilny progres gospodarczo-kulturalny. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej Czeski Krumlow został przekazany Cesartwu Niemieckiemu, co spotkało się z buntem armii czechosłowackiej.

Doprowadziło to do zaciekłej bitwy o Krumlow, mającej miejsce 1 i 2 października 1938 roku. Miasto doznało dotkliwych zniszczeń, a 20 października triumfalnie wjechał do niego Adolf Hitler. Jednak przedstawiciel rodu Schwarzenbergów nawet nie wpuścił go do zamku. Czeski Krumlow w czasie wojny pozostawał pod okrupacją, a rodzinę Schwarzenbergów wysłano do obozów koncentracyjnych. Miasteczko, już bez zaciekłych walk, wyzwolili Amerykanie w 1945 roku. Po wojnie zamek został wywłaszczony przez państwo, a jego właściciele, razem z lokalnymi przemysłowcami, otrzymali zakaz powrotu do kraju.

Czeski Krumlow obecnie

Pomimo znacznych zniszczeń wojennych czy nawet ogromnej powodzi z 2002 roku, pierwotna tkanka miasta zachowała się do naszych czasów, dzięki czemu zabytkowy układ urbanistyczny Czeskiego Krumlowa został wpisany na Listę UNESCO. W miejscowość zaczęto inwestować, odnawiać zaniedbane z czasie komunizmu zabytki. Do Czeskiego Krumlowa coraz częściej zaglądali turyści i ekipy filmowe. W miasteczku kręcono choćby (nominowany do Oscara za najlepsze zdjęcia) film Iluzjonista, z Edwardem Nortonem w roli głównej. Organizowane są w nim cykliczne wydarzenia, w tym Święto Pięciolistnej Róży i Międzynarodowy Festiwal Muzyczny.

Zwiedzanie Czeskiego Krumlowa

Praga w miniaturze?

Może tak bym tego nie nazwała, ale turyści lubią nazywać w ten sposób Czeski Krumlow. I trzeba przyznać, że to zabytkowe miasteczko ma więcej współnego ze stołeczną sąsiadką, niż mogłoby się to początkowo wydawać.

Wspomnieliśmy już o rzece, która zakrętami przecina oba miasta. Mamy dwa potężne zamki, największe w całym kraju (z tym że palmę pierwszeństwa dzierżą jednak praskie Hradczany). Nie może też zabraknąć tłumu turystów, zwłaszcza z Azji. Architektura Czeskiego Krumlowa to miks stylów, ale zabudowania centrum pochodzą głównie z XIV-XVI wieku i zostały zaprojektowane w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Kolejnym podobieństwem do Pragi jest fakt, że Czeski Krumlow w średniowieczu również stał się centrum dla alchemików. Swe prace nad eliksirem miłości prowadził tu znany alchemik, Antonín Michael z Ebbersbachu.

Kolorowe zabudowania Czeski Krumlow
Ulica Kájovská

Czeski Krumlow: zamek numer 2

Co mnie zaskoczyło, to rozmiary krumlowskiego zamku. Jest naprawdę potężny! Plasuje się na drugim miejscu, zaraz po Hradczanach, pod względem wielkości w całych Czechach. Przez wieki rezydencja rozrastała się, zyskując nowe skrzydła, wieże i wystrój. Na cały kompleks zamkowy składa się łącznie pięć dziedzińców, czterdzieści budynków i późnobarokowe ogrody z teatrem. Do dziś na terenie zamku, który liczy aż 6 hektarów, możemy oglądać Zamek Dolny, piękną wieżę z malowidłami z XVI wieku, która skupia na sobie niemal całą uwagę podczas zwiedzania miasta. Pierwotnie gotycka, ostatecznie renesansowa wieża, liczy 86 metrów wysokości.

Dominujący nad miasteczkiem zamek to także Dom Burgrabiego, stajnia, warzelnia soli, stara apteka, mennica, Zamek Górny z rezydencją Rosenbergów, Most Płaszczowy i słynny teatr barokowy w ogrodach królewskich. Wspomniany wyżej teatr z XVIII wieku należy do najlepiej zachowanych w całej Europie i porównuje się go m.in. do teatru w pałacu wersalskim. Zamkowe elewacje zdobią głównie renesansowe malowidła i sgraffita.

Jak wygląda zwiedzanie zamku w Czeskim Krumlowie?

Podczas zwiedzania zamku w Czeskim Krumlowie turyści mogą zobaczyć renesansowe i barokowe wnętrza, kaplicę św. Jerzego, Salę Maskaradową, odzobioną obrazami Josefa Lederera, sypialnie, sale bankietowe, jadalnię, elementy orygianlnego wyposażenia wnętrz, powozy, gobeliny, rokokowe malowidła ścienne, antyki. W fosie, nad którą zwiedzający przechodzą mostem, żyją nieździwedzie. Oprócz rezydencji można też wejść do Muzeum Zamkowego, w którym zebrano przeróżne przedmioty stanowiące niegdyś wyposażenie zamku. Muzeum jest niewielkie i raczej skromne, chociaż niektóre artefakty i komnaty zwracają uwagę (np. sala jadalna).

Zwiedzanie zamku w Czeskim Krumlowie
Widok na zamek i dzielnicą Latran

Bilety do zamku, godziny otwarcia

Zamek w Czeskim Krumlowie zwiedzać można w 6 wariantach. Niestety nie ma jednego, łączonego biletu i na każdą trasę/obiekt przewidziany jest osobny bilet. Wyjątkiem są ogrody zamkowe, które można zwiedzać za darmo. Ponieważ dni otwarcia różnią się znacząco ze względu na terminy, przed wycieczką koniecznie sprawdź aktualne informacje na oficjalnej stronie zamku. Przewidziane są zniżki dla dzieci, młodzieży i seniorów. Bilety można kupić online lub w kasie na miejscu. W serwisie zakupowym nie wyświetlają się wszystkie możliwe godziny zwiedzania, więc w razie niedostępności biletów w internecie, można je jeszcze kupić na miejscu.

Trasy zwiedzania zamku w Czeskim Krumlowie

Zwiedzanie na trasie I i II odbywa się tylko w grupach z przewodnikiem. Wejście na dziedzińce zamkowe jest darmowe.

  • Trasa I: barokowe i renesansowe komnaty, kaplica zamkowa, Sala Maskaradowa itd; czynne od końca marca do końca października, głównie od wtorku do niedzieli, między 09:00 a 16:00. Bilet normalny kosztuje 240 korony. Wycieczka trwa około godziny.
  • Trasa II: skupiona wokół historii rodu Schwarzenberg, wiedzie przez XIX i XX-wieczne pomieszczenia. Trasa czynna od maja do końca września, w lipcu i sierpniu codziennie z wyjątkiem poniedziałków między 09:00 a 17:00, wiosną i jesienią tylko w weekendy, między 09:00 a 16:00. Bilet normalny to koszt 220 koron. Zwiedzanie trwa około godziny.
  • Muzeum Zamkowe i wieża: otwarte przez cały rok, poza sezonem codziennie z wyjątkiem poniedziałków między 09:00 a 15:30, od kwietnia do końca października codziennie od 09:00 do 16:30, w wakacje do 17:30. Bilet normalny kosztuje 180 koron.
  • Stajnie: czynne jedynie w lipcu i sierpniu codziennie z wyjątkiem poniedziałków, między 10:00 a 16:00. Bilet normalny to koszt 50 koron.
  • Ogrody zamkowe: czynne codziennie od kwietnia do końca października między 08:00 a 17:00, w pozostałych miesiącach do 19:00. Wstęp darmowy. Między mostem a ogrodami najlepszy punkt widokowy na miasto.
  • Teatr barokowy: czynny od 1 maja do końca października od wtorku do niedzieli, z licznymi wyjątkami, w godzinach między 10:00 a 15:00; bilet normalny kosztuje 280 koron.
Sala w Muzeum Zamkowym Czeski Krumlow
Jedna z muzealnych sal zamkowych

Czeski Krumlow: atrakcje

Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie oprócz słynnego zamku? W miasteczku nie brakuje dziwnych tworów typu Muzeum Tortur, Muzeum Motorów, Muzeum Figur Woskowych czy wystawy poświęconej znanym postaciom filmowym. Poniżej przedstawiamy te atrakcje w Czeskim Krumlowie, którym faktycznie warto poświęcić uwagę:

Plac Svoronosti – ryneczek z ładnymi kamienicami i ratuszem z XVI wieku. Powstał on poprzez połączenie ze sobą renesansową attyką trzech domów podcieniowych. W budynku ratusza działa Informacja Turystyczna oraz Muzeum Tortur.

Most Płaszczowy – oryginalny, pięciopiętrowy most z XVIII wieku nad glęboką fosą, jeden z lepszych punktów widokowych w mieście. Łączy górny zamek z ogrodami i tearem. To jeden z pierwszych tego typu mostów na całym świecie.

Kopalnia Grafitu – przed zwiedzaniem założysz odzież górniczą i otrzymasz specjalną lampę. Do wnętrza kopalni zjedziesz kolejką górniczą. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, trasa wycieczki wynosi 2 km, z czego pieszo pokonuje się tylko 800 metrów. W sezonie wycieczki odbywają się dość regularnie, wiosną i jesienią po uprzedmim umówieniu. Wycieczka w j. angielskim dla osoby dorosłej to koszt 250 koron. Szczegóły tutaj.

Rejsy po Wełtawie – popularne są rejsy tratwami z flisakami. Polecamy skorzystanie z usług Voroplavba, ponieważ firma ta prowadzi też muzeum drewnianch tratw. Zwiedzający muzeum mogą wspiąć się na wieżę widokową dawnego kościoła św. Jošta, w którym to znajduje się muzeum. Drugą popularną firmą organizującą spływy, jest Malecek Rafting.

Browar Český Krumlov – zwiedzanie browaru, degustacje, sklepik z pamiątkami, restauracja. Szczegóły tutaj.

Kolorowe kamieniczki na rynku w Czeskim Krumlowie
Rynek w Czeskim Krumlowie, czyli Plac Svoronosti

Świątynie

Kościół św. Wita – o surowym, jasnym wnętrzu, zdobionym złoconymi ołtarzami i amboną,a także XV-wiecznymy freskami. Wieża świątyni wyraźnie odznacza się w strukturze miasta.

Klasztor minorytów -wybudowany w stylu gotycko-barokowym. W jego wnętrzach znajduje się ciekawe muzeum klasztorne. Największym skarbem klasztoru są krużganki oraz kaplica św. Wolfanga, ozdobiona gotycko-barokowymi malowidłami. Sam klasztorny kościół z barokowym wyposażeniem, również robi wrażenie. Bilet normalny do klasztoru kosztuje 150 koron, a jego wnętrza można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków między 10:00 a 16:00.

Kościół św. Jošta – pełnił w przeszłości różne, wręcz absurdalne funkcje. W pewnym momencie był zwykłym domem mieszkalnym, a nawet… kasynem.

Muzea w Czeskim Krumlowie

Muzeum Regionalne działające w dawnym kolegium Jezuitów. Wystawy w nim prezentowanie opowiadają o historii miasta i jego mieszkańców. Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 09:00 do 12:00 oraz od 12:30 do 17:00. Wstęp kosztuje 60 koron.

Bajkowy Dom – Muzeum Lalek to prywatna kolekcja składająca się z 400 zabawek historycznych i współczesnych. Wystawa jest czynna od kwietnia do października codziennie między 10:00 a 17:00, w pozostałych miesiącach od 11:00 do 16:00. Bilet normalny kosztuje 100 koron, a ulgowy 50. Właściciele kolekcji prowadzą też sklep z winami, gdzie można degustować trunki.

Muzeum Fotoatelier Seidel, które przedstawia historię fotografii, zdjęcia miasta i okolic sprzed 100 lat, pracownię, prace i mieszkanie Josefa i Františka Seidel. Czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków między 09:00 a 12:00 oraz 13:00 a 17:00. Zwiedzanie indywidualne kosztuje 170 koron.

Egon Schiele Art Centrum to muzeum poświęcone życiu i twórczości Egona Schiele, znanego malarza i grafika. Placówka czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków między 10:00 a 18:00. Bilet normalny kosztuje 220 koron.

Muzeum Handlu i Towarów, czynne codziennie od 10:00 do 18:00. Wstęp darmowy.

Punkty widokowe na Czeski Krumlow: Chcesz zobaczyć Czeski Krumlow z jeszcze innej perspektywy? Wybierz się na wędrówkę do Górę Krzyżową (Křížová hora), skąd rozpościerają się świetne widoki na miasto i okolice. Najpopularniejsze punkty widokowe w mieście to Wieża Zamkowa, Most Płaszczowy i taras między mostem a ogrodami zamkowymi, Seminární zahrada, skrzyżowanie ulic Kaplicka i Objížďková oraz punkt powyżej ulicy Objížďková, obok dworca autobusowego.

Czeski Krumlow: informacje praktyczne

Jak dojechać do Czeskiego Krumlowa?

Dojazd do Czeskiego Krumlowa jest łatwy ze względu na świetnie zorganizowany transport publiczny w Czechach. Między Pragą z miasteczkiem regularnie kursują autobusy, w tym zielone Flixbusy. Bilety na przejazd w jedną stronę można kupić już za około 20-30 zł. Dwie godzinki i jesteś na miejscu. To świetny kierunek na jednodniową wycieczkę z Pragi. Bilety kupisz na stronie Flixbusa oraz w dedykowanej aplikacji. Ze względu na liczne promocje dla posiadaczy aplikacji Flixbusa, szczególnie polecam ten drugi wariant.

Oprócz tego do Czeskiego Krumlowa dojedziesz autobusem (również Flixbusem) z Czeskich Budziejowic i z austriackiego Linz. Rozkłady jazdy różnych przewoźników najwygodniej sprawdzać w Google Maps, gdzie po wybraniu interesującego nas połączenia można przejść na stronę przewoźnika i zakupić bilet.

Pociągi z Pragi do Czeskiego Krumlowa? Jeżdżą, ale bardzo rzadko. W listopadzie było to tylko jedno połączenie dziennie. Za to trochę więcej połączeń ma Krumlow z pobliskimi Czeskimi Budziejowicami. Rozkłady jazdy można sprawdzić na stronie kolei czeskich. Pamiętaj, że dworzec kolejowy w Czeskim Krumlowie znajduje się około 2 km od centrum.

Jedziesz autem?

Pamiętaj, że zabytkowe centrum miasteczka jest wyłączone z ruchu samochodowego, a za złamanie zakazu wjazdu grożą wysokie mandaty. Auta można zostawiać na kilku płatnych parkingach, które są rozsiane wokół centrum. Ich lokalizacje znajdziesz na tej stronie.

Czeski Krumlow informacje praktyczne
Ostrów w Czeskim Krumlowie

Gdzie spać w Czeskim Krumlowie?

Noclegi w Czeskim Krumlowie można rezerwować w popularnych wyszukiwarkach, takich jak Booking, Agoda czy Airbnb. W mieście warto zostać na noc, bo gdy po południu wyjeżdżają większe grupy, zabytkowe centrum staje się spokojne i bardziej klimatyczne (poza sezonem wręcz wyludniowe). Noclegów w Czeskim Krumlowie, zważywszy na jego niewielkie rozmiary, jest bardzo dużo. Minusem są dość wysokie ceny. Oryginalny nocleg w Czeskim Krumlowie? Sprawdź pensjonat w XV-wiecznej baszcie o nazwie Krumlov Tower.

Klimatyczny nocleg, pięknie urządzony pensjonat ze śniadaniem? Zapoznaj się z ofertą Penzion KOVÁRNA.

Tani nocleg w Czeskim Krumlowie? Może Cię zainteresowac Penzion TOP.

Gdzie zjeść w Czeskim Krumlowie?

W Czeskim Krumlowie warto zjeść w restauracji Švejk. Serwują tu pyszne potrawy kuchni czeskiej. Fajny klimat, miła obsługa, można płacić kartą. Porcje duże, smaki zaskakujące. Królik okazał się bardzo aromatyczny i delikatny, do tego ciekawe puree i smaczny sos. Dobra była też czeska zupa z prawdzikami, ziemniakami, jajkiem i świeżym koprem oraz knedliki nadziewane morelami. A jeśli szukasz przytulnej kawiarni na kawę, deser czy śniadanie, to zajrzyj do Masna 130 Espresso Bar lub Bistro Topinka. Z kolei jeśli nie masz ochoty na kuchnię czeską, wybierz się na wietnamską kolację w My Saigon albo na całkiem niezłą pizzę Nonna Gina.

Zwiedzanie Czeskiego Krumlowa

Poruszanie się po mieście

Czeski Krumlow jest niewielkim miasteczkiem, które możesz zwiedzić o własnych siłach. Dworzec autobusowy znajduje się kilka minut pieszo od zabytkowego centrum, dokładnie 550 metrów od Muzeum Regionalnego. Do zamku prowadzą krótkie schody, a wejście na zamkową wieżę również nie jest wyczerpujące. Głównie za sprawą półpięter, na których można zatrzymać się na krótki odpoczynek.

Czeski Krumlow: kiedy i na ile jechać?

Zazwyczaj radzimy jechać poza sezonem wakacyjnym. Choć latem jest najpiękniej, jest też najtłoczniej. Nawet w listopadzie podczas mojej wizyty było dość tłoczno. Dlatego unikaj zwiedzania w szczycie sezonu wakacyjnego. Wiosną, jesienią, a nawet zimą w miasteczku będzie równie przyjemnie. Unikałabym też letnich weekendów, kiedy szczególnie dużo turystów odwiedza Czeski Krumlow.

Plus wyjazdu latem jest taki, że organizowane są wówczas spływy pontonowe/kajakowe po Wełtawie. Poza sezonem nie można zwiedzać całego zamku, a jedynie wieżę i Muzeum Zamkowe. Dlatego najbardziej optymalnym czasem na odwiedziny w Czeskim Krumlowie wydaje się wiosna i jesień, do końca października.

Na ile jechać do Czeskiego Krumlowa? Można na pół dnia. Kilka godzin wystarczy na spokojny spacer, wizytę w zamku (obowiązkowa!) i podziwianie miasta z jednego z punktów widokowych. Ale warto zostać na cały dzień, bo Czeski Krumlow ma w zanadrzu jeszcze kilka ciekawych atrakcji. Warto też zajść na obiad do jednej z klimatycznych restauracji i cieszyś się spokojną mieściną pod koniec dnia, po opuszczeniu jej przez grupy zorganizowane.

Czeski Krumlow: karta turystyczna

Český Krumlov Card umożliwia wejście do 5 atrakcji w mieście na podstawie jednego biletu. Są to:

  • Muzeum Regionalne
  • Klasztor minorytów z muzeum klasztornym
  • Muzeum Zamkowe i Wieża
  • Egon Schiele Art Centrum
  • Muzeum Fotoatelier Seidel

Karta turystyczna kosztuje 400 koron czeskich dla osoby dorosłej i 200 dla dzieci, młodzieży, studentów, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Łączna zniżka wynosi 50% w stosunku do kwoty, jaką by się wydało kupując osobne wejściówki do wymienionych muzeów. Karta jest ważna przez 12 miesięcy od chwili zakupu. Można ją kupić w punkcie informacji turystycznej na rynku lub w każdym muzeum wymienionym powyżej (z wyjątkiem Muzeum Zamkowego).

Czeski Krumlow: czy warto?

Zdecydowanie tak! Miasteczko to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę z Pragi. Jest ładne, zadbane i spójne. Posiada zadziwiającą, jak na swoją wielkość, liczbę atrakcji. Zamek to wyjątkowa atrakcja Czeskiego Krumlowa, a spacery po kolorowych tylko uprzyjemniają zwiedzanie. Przede wszystkim to jedna z najpiękniej położonych miejscowości nie tylko w samych Czechach, ale i całej Europie.

Udanej podróży, Magda

13 odpowiedzi na “Odkryj Czeski Krumlow. Pomysł na jednodniową wycieczkę z Pragi”

Wielkie dzięki za ten wpis! Człowiek myśli, że Czechy to tylko Praga, a tu taka perła i to tak blisko. Zapisuję na przyszłość.

Czechy skrywają wiele takich perełek! Udanych przyszłych wojaży i dzięki za komentarz 🙂

Wszędzie tylko Praga i Praga, a tu proszę jakie ciekawe miejsce. Tekst, zdjęcia a przede wszystkim porady, jak zwykle na najwyższym poziomie.

Bardzo mnie zaciekawila Twoja opowieść i przepiękne zdjęcia😍😍. Uwielbiam takie miejsca , gdzie czuje się wręcz oddech dawnych czasów. Dziękuje, podałaś pomysł na najbliższy wyjazd😘

Bardzo mnie zaciekawila Twoja opowieść i przepiękne zdjęcia😍😍. Uwielbiam takie miejsca , gdzie czuje się wręcz oddech dawnych czasów. Dziękuje, podałaś pomysł na najbliższy wyjazd😘

Nie miałem pojęcia o tym mieście a teraz czuję, że muszę tam jechać ! Uwielbiam za to Wasz blog – wszystkie informacje podane w niesamowicie ciekawy sposób a do tego kompleksowo !

Liberec, Hradec Kralove i Ostrawa to znałam poza Prwgą- naprawdę nie miałam pojęcia , że istnieją inne tak piękne miejscówki . Świetny pomysł na majówkę .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *