Weekend w Barcelonie. Informacje praktyczne

Weekend w Barcelonie można zorganizować na wiele różnych sposób. W końcu to jedno z najsłynniejszych miast świata posiada tak pokaźną liczbę atrakcji, że naprawdę jest w czym wybierać. Do stolicy Katalonii można wracać bez końca, a zawsze znajdzie się coś nowego do zobaczenia. A więc ak zaplanować weekend w Barcelonie?

Weekend w Barcelonie

Z tego przewodnika dowiesz się:

Jak dostać się do Barcelony?

Gdzie zjeść w Barcelonie?

Jak poruszać się po mieście?

Gdzie spać?

Jak dostać się na lotniko?

Z których kart turystycznych skorzystać?

Mapka naszego wyjazdu

Loty do Barcelony

Weekend w Barcelonie bardzo łatwo zaplanować ze względu na bogatą siatkę połączeń z Polski. Do Barcelony lata Ryanair, Wizzair i LOT. Ten ostatni lata tylko z Warszawy. Ryanair lata na lotnisko El-Prat z Modlina i Krakowa, na lotnisko Reus z Gdańska, a do Girony z Krakowa, Wrocławia i Poznania. Girona oodalona jest od Barcelony o 100 km i może być dobrym wyborem, jeśli wizytę w Barcelonie chcemy połączyć ze zwiedzaniem Katalonii czy wakacjami na Costa Brava. Wizzair lata z Polski jedynie na lotnisko El-Prat, a konkretnie z Katowic, Krakowa, Gdańska i Warszawy.

Ceny biletów lotniczych

Najdroższe bilety oferuje LOT, aczkolwiek może się zdarzyć, że w sezonie bilety tego przewoźnika będa w podobnych cenach, a może nawet i tańsze, niż w Rayanarze czy Wizzairze. Rozstrzał cenowy jest spory, generalnie można znaleźć bilety do 600 zł w dwie strony (więcej byśmy nie zapłacili). Najtańsze bilety można kupić poza sezonem wakacyjnym, głównie zimą – zdarzają się nawet takie po 39 zł. Najczęściej da się na tej trasie kupić bilety w dwie strony za mniej niż 300 zł, to generalnie nie jest to najtańszy kierunek pod tym względem. Jeśli znajdziecie bilety za mniej niż 200 zł w dwie strony, to można to uznać za dobrą okazję. Zdarza się, że LOT w swojej cotygodniowej promocji Szalona Środa oferuje bilety na loty do Barcelony w nienajgorszych cenach.

Zwiedzanie Barcelony | Weekend w Barcelonie

Transfer z lotniska

Lotnisko El Prat

Metro

Transport między pierwszym a drugim terminalem lotniska jest darmowy. Metro zatrzymuje się na obu terminalach. Między miastem a lotniskiem kursuje pomarańczowa linia L9. Jadąc z lotniska na ostatnich pięciu stacjach metra można przesiadać się do innych linii, np , L1, L3 lub L8. Metro kursuje co kilka minut, mniej więcej od 05:00 rano do północy od poniedziałku do czwartku i w niedziele/święta, do 02:00 w piątki i całodobowo w soboty. Bilet na i z lotniska kosztuje 5,15 euro i można go kupić gotówką lub kartą w biletomatach. W ramach tego biletu dozwolona jest tylko jedna podróż, nie można się przesiadać.

Metrlo linia 9 na lotnisko El Prat | Weekend w Barcelonie
Trasa metra L9 kursującego na lotnisko El-Prat

Pociągi

Na i z lotnisko El-Prat kursują pociągi regionalne Rodalies de Catalunya (dokładnie ze stacji przy terminalu drugim). Linia jadąca do miasta to R2 Nord, a końcowy przystanek Maçanet-Massanes. Listę przystanków i rozkłady jazdy znajdziecie tutaj. Najwygodniej będzie wysiąść na przystanku Barcelona Passeig de Gràcia, który zlokalizowany jest mniej więcej w centrum miasta i gdzie można przesiąść się do innego środka transportu, np. metra. Pojedyńczy bilet można kupić za 4,60 euro w biletomacie lub kasie na stacji.

Aerobus

Z Plaça Catalunya na oba terminale kursują autobusy – Linia A1 na terminal 1 oraz linia L2 na terminal 2. Bilet w jedną stronę kosztuje 5,90 euro, a od razu kupiony w dwie strony – 10,20 euro. Można go kupić w biletomatach (kartą), w punktach sprzedaży przy przystankach (gotówką), u kierowcy (gotówką) i online na tej stronie. W tym samym miejscu znajdziecie rozkłady jazdy i listę przystanków w mieście. Autobusy kursują średnio co 5-10 minut, a czas przejazdu zajmuje pół godziny. Bilety na komunikację miejską w Barcelonie nie obowiązują w autobusach lotniskowych.

Weekend w Barcelonie - informacje praktyczne

Autobusy miejskie

Na lotnisko El Prat z centrum miasta (Pl. Espanya) jeżdżą autobusy nr 46. Linia kursuje mniej więcej od 05:00 rano do północy, co kilka, kilkanaście minut. Rozkłady jazdy można sprawdzić na tej stronie. Obowiązują bilety na miejską komunikację (pojedyńczy bilet na jedną strefę – 2,40 euro; lotnisko znajduje się w pierwszej strefie). Nocą na lotnisko można dostać się nocnymi liniami N16, N17 i N18. Linie te kursuja średnio co 20 minut i każda z nich zatrzymuje sie między innymi na Pl. Catalunya. Dokładne rozkłady jazdy do sprawdzenia tutaj. W autobusach nocnych nie działa karta Hola BCN!

Pałac Muzyki Katalońskiej | Weekend w  Baarcelonie
Pałac Muzyki Katalońskiej

Lotnisko Reus

Aby dostać się z tego lotniska do Barcelony ((niecałe 90 km), należy wsiąść do autobusu nr 50 jadącego na stację kolejową lub autobusową w Reus i tam przesiaść się do pociągu. Autobusy kursują co godzinę od 08:00 do 20:00 (odjezdżają pięć minut po każdej pełnej godzinie), a w wakacje do 23:05. Bilet kosztuje 3 euro. Aktualne informacje o autobusach w Reus znajdziecie na tej stronie. Bilet na przejazd pociągiem regionalnym z Reus do Barcelony kosztuje 8,40 euro, a rozkłady sprawdzicie tutaj. Przystanek końcowy w mieście nazywa się Barcelona-Sants (możliwośc przesiadki na metro, autobusy). Bezpośrednio z lotniska do Barcelony można dojechać tymi autobusami, niestety kursują one dość rzadko.

Casa Batlo | Weekend w Barcelonie
Casa Batlo

Lotnisko w Gironie

Autobusy Sagales

Lotnisko w Gironie oddalone jest od Barcelony o około 100 km. Tutaj właśnie lata Ryanair, a bilety na tej trasie często sprzedawane są w korzystniejszych cenach, niż na główne barcelońskie lotnisko El-Prat. Rozkład jazdy autobusów Saagales dostosowany jest do godziny przylotów i odlotów. Bilet w jedną stronę kosztuje 16 euro, kupując od razu w dwie strony – 25 euro. Rezerwacji dokonuje się na konkretny dzień, bez względu na godzinę, o której wsiądziemy do autobusu. Autobusy dojeżdżają na dworzec Barcelona Nord, gdzie można się przesiąść do metra, pociągu czy autobusu. Bilety kupuje się online lub na miejscu, ale wybierając drugą opcję trzeba liczyć się z tym, że może zabraknąć dla nas miejsca. Rozkłady jazdy i zakup biletów się na tej stronie.

Autobus + pociąg

Najpierw dojazd autobusem miejskim do Girony za niecałe 3 euro (np. linia L28 lub 602 firmy Sagales; godziny odjazdów można sprawdzić w Google Maps), potem przesiadka do pociągu jadącego do Barcelony. Pociągi regionalne kursują do Barcelony średnio co godzinę, bilety kosztuja 11,25 euro (do kupienia w kasach, biletomatach, online). Bilety na przejazd pociągami typu intercity są nieco droższe, a ceny różnią się. Najczęściej można je kupić za niecałe 14 euro. Rozkłady i ceny sprawdzicie tutaj.

Park Guell | Weekend w Barcelonie
Park Guell

Komunikacja miejska

System komunikacji miejskiej w Barcelonie jest jasny i klarowny, a korzystanie ze środków transportu nie powinno stanowić dla nikogo problemu. W Barcelonie działają autobusy, metro, kolejki linowe, tramwaje, kolej miejska i pociągi regionalne. Firmą obsługującą miejski transport zbiorowy jest TMB. W tym miejscu znajdziecie planer podróży po mieście, coś w stylu naszego „Jak dojadę”. Dzieci do 4 roku życia korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

Bilety jednorazowe

W Barcelonie funkcjonują bilety pojedyńcze, czasowe i wieloprzejazdowe. Bilety pojedyńcze nie uprawniają do przesiadek. Koszt biletu jednorazowego to aż 2,40 euro. Jeśli więc zamierzacie wielokrotnie korzystać z transportu publicznego, to zdecydowanie lepiej zainwestować w bilet czasowy lub wieloprzejazdowy.

Zakup biletów

Bilety można kupić w punktach sprzedaży TMB, w punktach informacji turystycznej, przez strone i aplikację TMB oraz w biletomatach, także na pokładzie autobusów (tylko bilety jednorazowe). Bilety kupione online – po zakupie generuje sie kod, który wpisuje sie w jakimkolwiek biletomacie, a ten drukuje nasz bilet. Miasto podzielone jest na strefy, ale nie ma potrzeby zawracać sobie tym głowy, bo cała Barcelona znajduje się w strefie pierwszej i prawdopodobnie tylko po niej będziecie się przemieszczać. Bilety podbija się w bramce wchodząc do metra lub przy przednim wejściu do autobusu.

Sagrada Familia | Weekend w Barcelonie

Bilety wieloprzejazdowe

To inaczej paczka określonej liczby biletów czasowych. Bilety czasowe ważne są przez maksymalnie 75 minut w jednej strefie i do trzech przesiadek między różnymi środkami transportu (przejazd pierwszy + trzy dozwolone przesiadki). Rodzaje paczek biletów:

T-casual

Paczka zawiera 10 biletów na 10 przejazdów, w ramach których można się przesiadać do różnych środków transportu. Jeden przejazd może trwać maksymalnie 75 minut w pierwszej strefie. Z każdą kolejną strefą czas obowiązywania biletu wzrasta o dodatkowe 15 minut. Bilety nie obowiązują na przejazd na lotnisko El-Prat. W pierwszej strefie paczka T-casual kosztuje 11, 35 euro, w drugiej 22,40 euro, w trzeciej 30,50 euro itd. Zakładam, że przyjeżdżając do Barcelony tylko na weekend, będziecie przemieszczać się jedynie w pierwszej strefie.

Widok na miasto w Parku Guell | Weekend w Barcelonie
Wieczór w Barcelonie

T-familiar

Paczka biletów na 8 przejazdów dla kilku osób. Bilety mają ważność 30 dni od chwili pierwszego skasowania. Koszt paczki na pierwszą strefę to 10 euro, na drugą 19 euro. Kiedy pierwsza osoba przejdzie bramkę w metrze kasując bilet, podaje go kolejnej osobie i ta druga również go kasuje przechodząc bramki. T-familliar równiez nie działa w lini L9 kursującej z i na lotnisko El-Prat.

T-group

Wieloosobowa karta, na którą składa się aż 70 przejazdów. Jest ważna przez 30 dni od momentu pierwszego skasowania. Podobnie jak w przypadku T-familiar, może korzystać z niej kilka osób w tym samym czasie. Karta nie obowiązuje dla Lini L9 kursującej na lotnisko. Tak jak w pozostałych przypadkach, w pierwszej strefie obowiązuje 75-minutowy limit dla jednego przejazdu, który wzrasta o 15 minut z każdą kolejną strefą. Paczka biletów kosztuje niecałe 80 euro w pierwszej strefie.

Wskazówka

Paczki biletów T-casual, T-familiar, T-group nie obowiązują na linię L9 kursująca na lotnisko, ale moga zostać wykorzystane jadąc z lotniska do miasta autobusem/pociągiem z ewentualną przesiadką w mieście na inną linię metra i na odwrót.

Hola BCN!

Korzystając z karty jesteśmy uprawnieni do nielimitowanych przejazdów wszystkimi środkami transportu zbiorowego (w tym kolej miejska, pociągi regionalne w strefie pierwszej, kolejka linowa na wzgórze Montjuic, linia L9 na lotnisko El-Prat) na terenie miasta w określonym czasie. Warianty czasowe karty: 48 h (16,40 euro), 72 h (32,80), 96 h (31 euro), 120 h (38,20 euro). Kartę podbijamy w czytniku przy każdym skorzystaniu ze środka transportu. Hola BCN! nie obowiązuje w autobusach nocnych. Kartę można kupić w biletomatach, w punktach sprzedaży TMB, online z 10% zniżką (następnie do odebrania na stacji metra). Karta kupiona przez internet jest ważna przez kolejne 90 dni.

Bilet dzienny

T-dia to bilet dobowy, który uprawnia do nielimitowanych przejazdów komunikacją miejską w wybranej strefie (W tym wypadku w strefie pierwszej) wszystkimi środkami transportu przez 24 godziny od momentu pierwszego skasowania biletu. T-dia kosztuje 10,5 euro. Można go też wykorzystać jedynie na przejazd na lotnisko linią L9 i z powrotem.

Port i centrum miasta | Weekend w Barcelonie
Widok na Barcelonę z kolejki linowej

Weekend w Barcelonie – którą kartę wybrać?

To zależy jak często zamierzacie przemieszać się środkami transportu publicznego. Jeśli tylko kilka razy, wystarczy paczka biletów typu T-casual. Jeżeli tylko raz, czy dwa – zwykły bilet jednorazowy. Wielokrotnie? To karta Hola BCN!. Moim zdaniem ta ostatnia karta jest najwygodniejsza, bo Barcelona jest dużym miastem, a wiele atrakcji znajduje się nieco dalej od centrum. Nigdy nie wiadomo kiedy łatwiej będzie podjechać przystanek czy dwa metrem. Do tego warto zwrócić uwagę na lokalizację wybranego noclegu, do którego może trzeba będzie dojeżdżać. Naszym zdaniem weekend w Barcelonie najbardziej ułatwia karta Hola BCN!. Jest ona też wygodna pod tym względem, że nie trzeba liczyć odbytych przejazdów i można skorzystać z komunikacji w każdej chwili, nawet gdy się tego wcześniej nie planowało.

Gdzie spać podczas weekendu w Barcelonie?

Noclegi w mieście

Barcelona posiada niezwykle bogatą ofertę noclegów. Można wybierać w hostelach, kilkugwiazdkowych hotelach, sieciówkach, niewielkich pensjonatach, domach nad morzem czy apartamentach. Ceny z reguły są dość wysokie, bo to bardzo oblegane przez turystów miasto. Dlatego polecamy szukanie noclegów ze sporym wyprzedzeniem. Jest drożej niż w Polsce, ale raczej taniej niż w Londynie, Paryżu czy Sztokholmie. Szukając noclegu warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, jak bezpieczeństwo w danej dzielnicy czy bliskość metra. Ze swojej strony polecamy noclegi w dzielnicy Gracia i Eixample.

Port z jachtami | Weekend w Barcelonie
Port w Barcelonie. Widok z tarasu w Muzeum Historii Katalonii

Który nocleg polecamy?

Apasios Fuster Apartments – Bardzo przyjemne i dobrze oceniane mieszkania w ładnej kamienicy i świetnej lokalizacji. Apartamenty znajdują się w eleganckiej, przepięknej dzielnicy Eixample, między Casa Mila a Sagrada Familia, rzut beretem od metra. W pobliżu działa mnóstwo świetnych knajpek. Mieszkanie jest bardzo duże i posiada ciekawy widok z okien. Chociaż nosi ślady użytkowania, okazało się zadbane, czyste, dobrze wyposażone i wygodne. Co prawda ceny nie należą do najniższych (około 1700 zł za 3 noce dla 3 osób), ale w weekend gdy rozgrywał się mecz Realu Madryt z FC Barceloną, ciężko było znaleźć coś przyzwoitego w rozsądnych cenach. Rezerwację zrobiliśmy przez portal Booking.

Gdzie zjeść w Barcelonie?

Weekend w Barcelonie to dobra okazja na podróże kulinarne. W tym mieście spotkało nas już kilka gastronomicznych wpadek. Jak to zwykle bywa w turystycznych miejscach, łatwo trafić do felernego lokalu. Ale też mamy kilka perełek, które z całego serca polecamy każdemu, kto zawita do Barcelony. Oto one:

Anita Flow

Świetna miejscówka na zakończenie zwiedzania Barcelony. W sam raz na kolację i drinka ze znajomymi, niekoniecznie na randkę (mało kameralny klimat). Na miejscu zastaniecie ciekawy wystrój i co najważniejsze, rewelacyjne jedzenie. Żeberka z dodatkami – 10/10, pyszne hummusy jesli wolicie coś lżejszego. Ciekawe drinki i różne tapasy, którymi można dzielić się przy stole. Guacamole ubijają sami gości, nachosy okazały się świeże i chrupiące, a największe wrażenie zrobiła na nas doskonała selekcja iberyjskich wędlin.

Cruix

Aż nie wiem od czego zacząć… Bezapelacyjnie Cruix zafundowało nam najlepszą podróż kulinarną ze wszystkich naszych wyjazdów. Nowa, dość elegancka restauracja niedawno otrzymała wyróżnienie w postaci gwiazdki Michelina. I całkowicie się z tym zgadzamy, bo cóż to była za uczta! Menu degustacyjne (39 euro) składało się z 12 różnych dań – aromatycznego, azjatyckiego bulionu, sałatki z pomidorków koktajlowych bez skórki, krokietów z kaczki (najlepsze!), wędzonego węgorza, tajskich lodów, pieczonych bakłażanów, taco z kawiorem i tequilą i jeszcze kilku innych przysmaków, których nazw teraz już nie pamiętamy.

Przy kolacji strzeliły nam dwie butelki wybornego wina, które specjalnie wybrał dla nas somellier. Menu degustacyjne zmienia się niemal codziennie. Połączenia smaków okazały sie tak zaskakujące, a samo wykonanie dań, ich konsystencja – delikanta, na najwyższym poziomie, że kolacja w Cruix zapewniła nam jeden, nieustanny zachwyt oczu, nosów i kubków smakowych. Polecamy z całego serca!

Don Kilo Italian Pizza

Jedna z najlepszych włoskich knajpek w Barcelonie. Mimo że lokal jest dużych rozmiarów, to w weekendy również ciężko o wolne miejsce, ale cudem udało nam się zdobyć osttani wolny stolik. Pizza z Don Kilo trafiła na naszą listę najlepszych pizz, jakie jedliśmy w życiu. Carbonara (12,90 euro) okazała się wyrazista, z jakościowymi składnikami, o pysznym cieście. Mocno pomidorowe gnocchi a’la sorrentina (9,90 euro) było równie dobre, spokojnie można byłoby takie serwować we Włoszech. Sernik (5 euro) smaczny, aczkolwiek nie w naszym stylu. Warto spróbować też innych, doskonale przyrządzonych włoskich specjałów. Nam szczególnie smakowało crocche’ napoletano (5 euro), czyli delikatne krokiety ziemniaczane.

Eat My Trip

Rewelacyjne śniadania. Pancakesy (10 euro) lżejsze niż puch, sweet korean (12 euro) wyraziste i pełne przełamujących się smaków, kawa bez zarzutu (duże cappuccino 3 euro). Ale śniadanie wygrały tosty z jajecznicą, guacamole i łososiem (guacascramble, 11 euro). Jakieś to było smaczne! Mała uwaga dla nielubiących czosnku: bo tego ci w tej pozycji pod dostatkiem. Przyjemny lokal, chociaż niewielki. Warto pomyśleć o rezerwacji. Niektóre dania serwowane w Eat My Trip wygląda jak małe dzieła sztuki.

Przekąski, kawa, niedrogie jedzenie i słodkości w ciągu dnia:

La Cala Barceloneta – kanapki od 2,5 do 4,5 euro, bowlsy za 5-6 euro, słodycze i kawa w ciekawej aranżacji, super klimat, tuż przy słynnej plaży

Cafe Equilibrium – wegańskie śniadania, brunche, wypieki, pyszna kawa. Popołudniami można zjeść kilka dań poniżej 10 euro.

Panaderia Sarret – klimatyczna piekarnia i cukeirnia (sernik!), do tego smaczne kanapki w korzystnych cenach.

Petrixol Cafe – churrosy! Ale i inne ciasta i kawa

Funky Bakers – pyszne wypieki i ciasta, smaczne kanapki, niedrogie przekąski

Petit Pastis – same słodkości w kolorowym wydaniu, warto spróbowac brownie.

Lekker Cafe – smaczna kawa i taniutkie francuskie śniadania

Targ La Boqueria – oczywista oczywistość, miejsce do którego i tak przychodzą wszyscy turyści bez względu na to, czy chcą coś zjeść. Od kolorów i zapachów aż kręci się w głowie. Warto czegoś tu spróbować. Zwłaszcza, że na targu można znaleźć niedrogie i sycące dania czy tapasy.

Ceny atrakcji

Weekend w Barcelonie to dość droga zabawa ze względu na ceny atrakcji. Te są stosunkowo wysokie, zwłaszcza jeśli się porówna je do innych europejskich miast. Zwłaszcza wizyta w Sagrada Familia i Casa Batlo może nadszarpnąć wyjazdowy budżet. Z drugiej strony, są to tak wyjątkowe miejsca, że warto raz sięgnąć głębiej do kieszeni i zobaczyć je chociaż raz w życiu. Z tych najpopularniejszych płatnych atrakcji wybrałabym trzy najlepsze: Sagrada Familia, Pałac Muzyki Katalońskiej i przejaźdżka kolejką Port Cable Car.

Sagrada Familia – 26 euro

Muzeum Sztuki Katalońskiej – 14 euro

Casa Batlo – 35 euro

Pałac Muzyki Katalońskiej – 14 euro

Teleferic de Monttjuic – 14,20 euro

Port Barcelona Cable Car – 11 euro w jedną stronę, 16 w dwie

Muzeum Historii Katalonii – 6 euro

Muzeum Pabla Picasso – 12 euro

Park Guell – 9 euro

Pałac Guell – 12 euro

Casa Mila – 27 euro

Katedra św. Eulalii – 9euro (15 euro z wizytą w Muzeum Diecezjalnym)

Casa Vicens – 16 euro

Bazylika Santa Maria del MAr – 8 euro

Bazylika Santa Maria del Pi – 10 euro (chociaż obecnie na tej stronie można odebrać darmowe zaproszenie na zwiedzanie świątyni).

Zamek Montjuic – 5 euro

Magiczne Fontanny | Weekend w Barcelonie
Magiczne Fontanny

Darmowe atrakcje – Barceloneta, Targ La Boqueria, spacer ulicami dzielnicy Bari Gotic, Gracia, Parc de la Ciutadella, punkt widokowy na wzgórzu Tibidabo, Magiczne Fontanny, łuk Triumfalny, port, La Rambla, punkt widokowy Bunkers del Carmen. Większość atrakcji i muzeów oferuje wstęp wolny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Poniedziałki – to dzień tygodnia, kiedy większość atrakcji jest nieczynna.

Karty turystczne

Weekend w Barcelonie mogą ułatwić karty turystyczne. Niestety, niekoniecznie tak bardzo, jak ma to miejsce np. w Amsterdamie, Paryżu czy Florencji. Takie karty są, ale ich zakup jest średnio opłacalny. Oprócz niżej wymienionych warto jeszcze sprawdzić karty Go City oraz iVenture Card, chociaż są to spore wydatki.

Zachód słońca w mieście | Weekend w Barcelonie
Zachód słońca nad Barceloną

Barcelona Card

Karta zapewnia bezpłatny wstęp do 25 muzeów i atrakcji, zniżki w kolejnych 90 miejscach, przejazd z i na lotnisko El-Prat oraz dodatkowo nielimitowane przejazdy transportem zbiorowym. Barcelona Card aktywuje się podczas pierwszego użycia, a jej ważność kończy się o północy po upływie wybranego przy zakupie czasu. Kartę kupuje się online lub w punktach sprzedaży, np. w Casa Batlo lub informacji turystycznej. Jeśli wybierzecie tą pierwszą opcję, to i tak trzeba wymienić ją na fizyczną kartę przy Placu Katalońskim.

Karta uprawnia do bezpłatnego wejścia do Muzeum Picasso, Muzeum Sztuki Katalońskiej, Muzeum Egipskiego czy Ogrodu Botanicznego. Zniżki: 1 euro do Sagrada Familia, 3 euro do Casa Batlo, 1 euro do bazyliki Santa Maria del Mar, 30 % zniżki do Muzeum Historii Katalonii, 25 % do Palau Guell, 20 % do szpitala Sant Pau. Działają trzy warianty czasowe karty: 2 dniowa (express, 20 euro; nie ma ma bezpłatnych wejść, tylko same zniżki), 3 dniowa (46 euro), 4 dniowa (56 euro). Patrząc na koszta wydaje mi się, że niewiele ta karta daje i niespecjalnie się opłaca.

La Rambla | Weekend w Barcelonie
La Rambla

Barcelona City Pass

Barcelona City Pass kosztuje 82 euro, a w cenę liczone jest: wejście bez kolejki do Sagrada Familia i Park Guell, autobus Hop-on Hop-off oraz 10% zniżki w kilku punktach miasta. A, jeszcze aplikacja z przewodnikiem po mieście. Moim zdaniem szału nie ma i zakup tej karty jest raczej bez sensu. Karta jest w pełni mobilna, można ją kupić przez internet i okazywać za pomocą telefonu. Z autobusów hop on – hop off można skorzystać tylko jednego dnia kalendarzowego, nie jest to liczone godzinowo. Czyli np. jeśli skorzystamy z niego raz w piątek wieczorem, to w sobotę rano już nie możemy, bo stracił on ważność. Podczas zakupu karty wybiera się dzień i godzinę wizyty w obu ww atrakcjach. Ta karta może się zwrócić tylko wówczas, gdy wykorzystamy sporo zniżek na inne atrakcje w mieście.

Articket

Jedna karta muzealna uprawniająca do wizyty w 6 wybranych muzeach w ciągu 12 miesięcy w cenie 35 euro. Bardzo opłacalna opcja. Do wybranych muzeów wchodzi się poza kolejką. Bilet można kupić online i wtedy odbiera się go w jednym z sześciu muzeów. Karnet uprawnia do wizyty w Museu Nacional d’Art de Catalunya, Museu d’Art Contemporani de Barcelona, Fundacio Miró Museum, Fundació Antoni Tàpies, Centre de Cultura Contemporània de Barcelona, Picasso Museum.

Casa Vicens | Weekend w Barcelonie
Casa Vicens

Barcelona Arqueo

Bilet łączony do czterech muzeów: Born Centre de Cultura i Memòria, Muzeum Egipskie, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Historii Barcelony. Jeśli interesuje nas historia miasta, to zakup biletu jest bardzo opłacalny, bo karnet kosztuje 14,5 euro. Bilet można kupić w którymś z czterech muzeum lub online i odebrać je w kasach muzeów. Ważność karnetu wynosi rok.

Barcelona Card Family

W cenę karty rodzinnej wliczony jest bezpłatny transport zbiorowy (w tym przejazd metrem lub pociągiem na lotnisko El-Prat), wizyta w Oceanarium, Poble Espanyol, szpitalu świętego Pawła, ZOO, Muzeum Czekolady, Muzeum Nauki CosmoCaixa, Muzeum Figur Woskowych, rejs łodzią, zniżnki np w Parku Rozrywki na wzgórzu Tibidabo. Jest to karta skierowana głównie do rodzin z dziećmi. Funkcjonują trzy wersje czasowe karty: 72 h, 96 h i 120 h. Karta 72-godzinna dla dorosłego kosztuje 70 euro, a dla dziecka 55 euro.

Mecz FC Barcelona

Chcieliśmy wybrać się na mecz FC Barcelona z Realem Madryt, a w internecie ciężko było o aktualne informacje na ten temat. Przedstawię więc nasze doświadczenia w tym temacie. Bilety na mecz tych dwóch drużyn są sprzedawane w nieco innym systemie, niż na pozostałe mecze. Są również droższe. Najtańsza pula biletów w 2021 roku kosztowała 75 euro, ale gdy bilety trafiły do sprzedaży, nie była ona dostępna. Bo pierwszeństwo mają kibice Barcelony, którzy najpierw kupują bilety. Dopiero później do oficjalnej sprzedaży trafia to, co zostało. Podobno dzieje się to na kilka dni przed terminem meczu, jednak jesienią 2021 roku sprzedaż na stronie internetowej klubu rozpoczęła się już na trzy tygodnie przed wydarzniem. Bilety można kupić też w kasach na miejscu.

Jak jest z dostępnością biletów? Ciężko stwierdzić, bo mecz odbywał się jeszcze w czasach pandemii. Według starszych relacji z internetu wynika, że można było bez problemu kupić bilety na miejscu, chociaż jest to ryzykowne ze względu na zainteresowanie meczami tych drużyn. Kiedy my kupowaliśmy online, zostało 14 dostępnych wejściówek. Ta liczba oczywiście się zmienia, bo nie wszyscy zarejestrowani kibice idą na konkretny mecz, więc wtedy ich miejsca trafiają do sprzedażowej puli. Za nasze bilety płaciliśmy 115 euro (były również takie za 90 kilka, ale wybraliśmy nieco lepsze miejsca). Wcześniej zapisaliśmy się do newslettera klubu, żeby otrzymać informację o rozpoczęciu sprzedaży. Dzięki temu udało nam się kupić bilety niemal od razu. Bilety kupowane przez pośredników sa wielokrotnie droższe, bo ich koszt to często 200-300 euro i więcej.

Camp Nou | Weekend w Barcelonie
Stadion Camp Nou

Kiedy zaplanować weekend w Barcelonie?

Jeśli zależy wam na spokoju i najniższych cenach – zimą, między listopadem a lutym (zazwyczaj kilkanaście stopni). Wiosna będzie dobrym wyborem, kiedy chcemy złapać trochę słońca, ale uniknąć największych tłumów. Lato jest naszym zdaniem kiepskim wyborem – bardzo wysokie temperatury, mnóstwo ludzi, ceny szybują w górę. Wczesna jesień to jeszcze dobry moment, kiedy można plażować i kąpać się w morzu, a turystów jest nieco mniej. Byłam w Barcelonie trzy razy – dwa razy we wrześniu i raz pod koniec października. Za każdym razem trafiałam na słoneczną pogodę, podczas której ubierałam ubrania z krótkim rękawkiem. W październiku wieczorem przydał sie już sweter. Podsumowując, wiosna lub jesień wydają się być najbardziej optymalnym czasem na weekend w Barcelonie.

Katedra św. Eulalli | Weekend w Barcelonie
Katedra w Barcelonie

Weekend w Barcelonie – pozostałe informacje praktyczne

Siesta – zazwyczaj między 16:00-19:00 większość knajp jest zamknięta.

Sklepy – galeria handlowe i większe sklepy zamknięte są w niedziele.

Kieszonkowcy – plaga Barcelony, warto uważać na swoje rzeczy osobiste, trzymać torebkę zawsze przy sobie, nie zabierać na zwiedzanie dokumentów i zwłaszcza uważać w tłumie oraz metrze. Poza tym Barcelona uznawana jest za stosunkowo bezpieczne miasto.

Darmowa niedziela – Weekend w Barcelonie warto zaplanować na początku miesiąca. Większość muzeów jest darmowa w pierwszą niedzielę miesiąca. Niektóre z nich mają inny dodatkowy darmowy dzień w tygodniu. Warto sprawdzać to na oficjalnych stronach atrakcji.

Na ile jechać? Choć opisujemy tutaj weekend w Barcelonie, to tak naprawdę w mieście spokojnie można spędzić tydzień, a i tak nie uda wam się zobaczyć wszystkiego. Dlatego do Barcelony warto wracać i odkrywać co rusz to nowe perełki. Lub przyjechać na dłużej 🙂

Bilety online – bilety do atrakcji kupujcie w internecie! W ten sposób unikniecie długiego stania w kolejkach do kas, a potem i tak trzeba swoje odstać do samego wejścia. Zwłaszcza w przypadku Sagrada Familia

Koronawirus – na ten moment zaszczepieni i ozdrowieńcy nie muszą robić testów przed przylotem (styczeń 2021). Osoby niezaszczepione musza wykonać przed przyjazdem test PCR lub antygenowy. Aktualne informacje do sprawdzenia tutaj.

Przechowywalnie bagażu – znajdują się na dworcach i lotnisku. Na dworcu Estacio del Nord mały bagaż zostawiony na cały dzień kosztuje 3,5 euro, duży 5 euro.

Czy warto spędzić weekend w Barcelonie?

Po stokroć warto! Nie tylko weekend w Barcelonie, ale i nawet tylko jeden dzień jest jak przeniesienie się do świata magii i bajek, bo nie ma drugiego tak baśniowego miasta na świecie. W Barcelonie można znaleźć dziesiątki ciekawych miejsc, atrakcji i pięknych ulic, a o kilku z nich pisaliśmy w naszym przewodniku. Do stolicy Katalonii warto wracać i wracać, bo zawsze znajdzie się coś nowego do zrobienia i zobaczenia. Może nie jesteśmy obiektywni, bo to jedno z naszych najukochńaszych miast? Kto wie. Lecz bez względu na to czy polubicie się z Barceloną, chyba każdy może przyznać, że jest to miejsce wyjątkowe i oryginalne. I właśnie dlatego warto je zobaczyć chociaż raz w życiu.

Udanej wycieczki, Magda

5 odpowiedzi na “Weekend w Barcelonie. Informacje praktyczne”

Barcelona marzy mi się od wielu lat, ale póki co jakoś wciąż się nie składa, by się tam wybrać. Ale jak już mi się to uda, to na pewno skorzystam z Twoich wskazówek. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *