Macedonia atrakcje – lista i plan wyjazdu

Zstanawiacie się, co można w tym niewielkim kraju zobaczyć? Na myśl pewnie przychodzi stolica, Skopje, a także Jezioro Ochrydzkie. Nie zdziwimy się, jeżeli nic innego nie wymyślicie – jeszcze kilka miesięcy temu sami nie mieliśmy o tym kraju pojęcia. Nie bez powodu Macedonia uznawana jest za najrzadziej odwiedzany kraj w Europie. Jednak to szybko się zmienia – coraz więcej turystów odkrywa uroki tego niewielkiego skrawka naszego kontynentu.

Na wstępie musimy zaznaczyć, że pomimo niewielkiego obszaru, Macedonia może się poszczycić wieloma naprawdę niezłymi atrakcjami. Co więcej, zwiedzanie Macedonii może się okazać bardzo różnorodne. Co prawda nie ma ona dostępu do morza, ale posiada za to dostęp do najstarszego jeziora w Europie – Jeziora Ochrydzkiego, a także pobliskiego jeziora Prepsa. Oczywiście w całym kraju jezior jest więcej (Debar, Mawrowo), jednakże to właśnie miejscowości położone nad dwoma pierwszymi, spełniają w głównej mierze warunki macedońskich kurortów wypoczynkowych. Oprócz tego, w Macedonii można odnaleźć niezwykłe, stosunkowo dzikie góry, które okazały się największym zaskoczeniem naszego wyjazdu. Oglądane wcześniej na zdjęciach w internecie nie wydawały się tak piękne i interesujące, jakie się okazały być na miejscu. Jeśli do tego dodamy urocze, niewielkie miasteczka (Kratovo, Kruszewo), parki narodowe (Mawrowo, Pelister, Galichica), starożytne miasta i ruiny (Heraklea, Stobi), wiekowe monastery (Tetovo, Treskawec, św. Naum, Bigorski monaster św. Jana Chrzciciela), ciekawą metropolię (Skopje), stoki narciarskie, winnice, wodospady (Kolesino, Smolare), jaskinie (Vrelo), kaniony i raftingi (Matka), starożytne megalityczne obserwatoria astronomiczne (Kokino), to nagle się okazuje, że dostajemy przepis na zapełnienie co najmniej 2 – tygodniowych, udanych wakacji.

Macedonia atrakcje

W Macedonii nie mieliśmy zbyt dużo czasu, bo jedynie 5 dni w okresie sylwestrowym. Jednak staraliśmy się wykorzystać je na maksimum. Może z listy ciekawych miejsc w Macedonii w tym artykule wybierzecie coś dla siebie. Co prawda skupiliśmy się raczej na najpopularniejszych miejscach, ale w opisach i zdjęciach znajdziecie chociaż dla siebie potwierdzenie, czy warto te atrakcje odwiedzić.

Monaster Treskawec | Macedonia atrakcje

Ten niezwykły prawosławny monaster pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej, znajduje się na górze Zlatowraw, niedaleko miasta Prilep. Co prawda sama cerkiew uległa zniszczeniom w pożarze w 2014 roku i wciąż jest remontowana (styczeń 2019), jednak XVII-wieczne freski znajdujące się na wewnętrznych ścianach świątyni wciąż olśniewają. Ogromnym atutem Treskawca jest jego położenie – monaster leży na wysokości ponad 1400 m.n.p.m. i samo zdobycie szczytu jest nie lada atrakcją. Wycieczka do Treskawca jest świetnym pomysłem na zapełnienie sobie połowy dnia w Macedonii na trekking z fantastycznymi widokami, któremu każdy podoła, a przy okazji można poznać nieco historii i kultury tego kraju. Nas urzekła panująca tam cisza – monaster jest miejscem odosobnienia, przyjeżdża do niego niewielu turystów. Treskawec to świetne miejsce na medytację i odpoczynek w spokoju. Zastanawiamy się czy ten stan jeszcze długo potrwa, gdyż zainteresowanie Macedonią wciąż rośnie i odwiedzający ten kraj będą chcieli pewnie oglądać więcej, niż samo Jezioro Ochrydzkie. W Treskawcu można spędzić noc, a jeżeli ktoś nie ma ochoty na wspinaczkę, do bram kompleksu świątynnego może dojechać autem. Widoki na okoliczne góry są urzekające. W pobliżu monasteru wiedzie kilka ciekawych ścieżek trekkingowych. Więcej informacji praktycznych znajdziecie pod poniższym linkiem.

Treskawec – atrakcje w Macedonii. Informacje

Treskawec, Macedonia atrakcje Treskawec, Macedonia atrakcje

Kanion Matka | Macedonia atrakcje

Kanion Matka, jest obok Jeziora Ochrydzkiego, sztandarową atrakcją Macedonii. Jego zwiedzanie ułatwia fakt, że leży w pobliżu stolicy i lotniska. Odwiedzając Kanion Matka w grudniu, nasze serca zostały podbite – pomimo (albo właśnie dzięki) surowego krajobrazu i niesprzyjającej aury. Zachwyciła nas obłędnie turkusowa woda, spokój tam panujący (w sezonie z pewnością jest bardziej tłoczno), majestatyczne, jasne skały wchodzące niemal pionowo do wody oraz ilość atrakcji w okolicy – po kanionie można pływać łódkami i kajakami, można wędrować wzdłuż niego albo wybrać się na trekking po licznych szlakach otaczających kanion i oglądać go z góry, odwiedzić kilka cerkwi czy  jaskinię Vrelo. Atrakcji na cały dzień! Na szczęście zimą również kursowały turystyczne stateczki, która zawiozły nas do jaskini Vrelo. Zimowy Kanion Matka bardzo przypadł nam do gustu i tylko możemy się domyślać, jak pięknie musi być tam latem i wiosną, kiedy wszystko jest zielone!

Klasztor św. Nauma | Macedonia atrakcje

Klasztor położony tuż przy granicy albańsko-macedońskiej, został założony w X wieku przez św. Nauma, ucznia Cyryla i Metodego. Na miejscu obecnej cerkwi stały kiedyś inne świątynie, a ta współczesna – znajdująca się w centralnym punkcie dziedzińca z pięknym widokiem na Jezioro Ochrydzkie – była budowana na przełomie XVI i XVII wieku. Freski zdobiące wewnętrzne ściany cerkwi pochodzą z XVIII wieku. Ze wszystkich cerkwi, które oglądaliśmy w Macedonii, ta zachwyciła nas najbardziej. Nie dość, że jej położenie jest ujmujące , (widok na góry i jezioro), to jeszcze jej wnętrze jest niezwykle interesujące. Klasztor jest miejscem spoczynku św. Nauma, a przykładając ucho do jego grobu, może się zdawać, że słyszymy bicie ludzkiego serca. To jednak prawdopodobnie dźwięk wydawany przez liczne strumienie przebiegające tuż pod klasztorem. Wizytę w Klasztorze św. Nauma można połączyć z fantastycznym rejsem po Jeziorze Ochrydzkim i wizytą w Zatoce Kości, co gorąco Wam polecamy.

Klasztor św. Nauma, Macedonia atrakcje

Prilep i Markovi Kuli | Macedonia atrakcje

Prilep jest miastem, które z pewnością nie będzie Wam od razu stawało przed oczami, gdy pomyślicie – atrakcje w Macedonii. A niesłusznie! Położenie Prilepu jest niezwykłe – jadąc do niego ze Skopje, będziecie zjeżdżać z wysokiej przełęczy i otworzy się przed Wami wówczas niezwykły widok na wielką dolinę, z jednej strony otoczonej ośnieżonym masywem górskim, a z drugiej również górami, ale skalistymi i poszarpanymi. Na jednej z nich znajduje się wysoki krzyż oraz Markowi Kuli, czyli Wieże Marka – pozostałości pradawnej cytadeli. Już same ruiny, wieże i schodki rozchodzące się wokół wzgórza prezentują się pięknie, ale jak dodać do tego panoramę okolicy – bajka! Czerwone dachy Prilepu zahaczają o samo podnóże góry, na początku widać tylko płaskowyż, a cały krajobraz wydaje się być szczelnie zamknięty na horyzoncie wysokimi górami. W Prilepie również można oglądać ruiny rzymskiej nekropolii czy liczne cerkwie. Nie dziwimy się więc, że scenarzyści Gry o Tron odwiedzili Prilep w poszukiwaniu miejsc, w których będą kręcić 6 sezon serialu! Podobno niektóre sceny były realizowane w okolicach Prilepu, ale trudno nam trafić na jakieś rzetelne informacje w tym temacie.

Jezioro Ochrydzkie | Macedonia atrakcje

Najstarsze jezioro Europy z roku na rok przyciąga ku sobie coraz więcej zagranicznych turystów, czemu już w ogóle się nie dziwimy. Jezioro jest bardzo duże, otaczają je majestatyczne góry, a woda jest niezwykle przejrzysta. Zdjęcia oglądane w internecie nie do końca oddawały urok tego miejsca. Owszem, wiedzieliśmy, że Jezioro Ochrydzkie z pewnością jest ładne, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak. Wizyta nad jeziorem będzie dobrym pomysłem zarówno na letni wypoczynek, jak i na ferie zimowe. Statki wycieczkowe kursują po jeziorze także zimą. I warto wziąć udział w takim rejsie bez względu na porę roku. Wspaniałe widoki gwarantowane!

 

Jezioro Ochrydzkie, Macedonia atrakcje

Ochryda | Macedonia atrakcje

Podobnie jak z rejsem po Jeziorze Ochrydzkim, być w Macedonii i nie zawitać do Ochrydy, to grzech. Ochryda jest bardzo interesującym miastem. Macedończycy uznają ją za perłę Macedonii. W mieście możecie oglądać przepiękne tureckie zabudowania, cytadelę, z której rozciąga się piękny widok na miasto, jezioro i góry, muzea i cerkwie. Ponoć w przeszłości w Ochrydzie było aż 365 świątyń – po jednej na każdy dzień roku!  Miasto może się okazać też świetnym punktem wypadowym na wycieczki po pobliskich górach czy nawet wypad do Albanii. Tym, co nas zaskoczyło to fakt, że w Ochrydzie znajduje się maleńki warsztat, w którym nie dość, że można oglądać produkcję papieru, to jeszcze jedną z trzech oryginalnych maszyn Gutenberga!

Macedonia atrakcje Ochryda, Macedonia atrakcje

Zatoka Kości | Macedonia atrakcje

Nie jest może to miejsce, do którego koniecznie będziecie jechać mając mało czasu w Macedonii, ale które na pewno warto zwiedzić podczas rejsu po Jeziorze Ochrydzkim! Statki wycieczkowe odbijające z Ochrydy w kierunku monasteru św. Nauma, zatrzymują się na krótki przystanek przy Zatoce Kości. Będziecie mieli wówczas do wyboru albo zostać na statku, albo zejść z pokładu, by pozwiedzać ciekawą wioskę – co oczywiście Wam polecamy. Zatoka Kości, to rekonstrukcja prehistorycznej wioski wzniesionej na palach umieszczonych w wodzie, która zbudowana była tutaj już około 1000 roku p.n.e. Domostwa – niektóre wyposażone, a także niewielkie muzeum są gratką dla miłośników historii. Poza tym, wioska oglądana z perspektywy Jeziora Ochrydzkiego wygląda bardzo interesująco. Po zwiedzaniu można wspiąć się na punkt widokowy nad zatoką, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Nazwa „Zatoka Kości” wzięła się od tego, że archeolodzy odnaleźli w tym miejscu setki kości, które stanowiły narzędzia oraz trofea. Do Zatoki Kości warto urządzić wycieczkę, jeśli spędzacie kilkudniowy urlop nad Jeziorem Ochrydzkim.

Zatoka Kości, Macedonia atrakcje Zatoka Kości, Macedonia atrakcje

Jaskinia Vrelo | Macedonia atrakcje

Niewielka, acz bardzo ładna grota, jest z pewnością świetnym urozmaiceniem podczas zwiedzania Kanionu Matka. Miejscami podświetlona i bardzo głęboka jaskinia Vrelo jest miejscem, które dobrze jest odwiedzić będąc w Kanionie. Nie będzie to raczej Wasz główny cel wizyty w tamtych rejonach, ale przebywając w okolicy szkoda by było do Vrelo nie zajrzeć. Warto rzucić okiem.

Macedonia atrakcje Macedonia atrakcje

Skopje | Macedonia atrakcje

Skopje jest kontrowersyjnym miastem, na co w głównej mierze wpływa fakt wydania przez rząd 300 milionów dolarów na budowę nowego, atrakcyjnego centrum miasta. Niezadowolenie ludzi zrodziło falę protestów, podczas których nowe budynki i muzea zostały obrzucone kolorowymi farbami. Miasto zostało zniszczone podczas trzęsienia ziemi, a jego odbudowie przysłużyli się także polscy architekci i inżynierowie. Urzekający jest Stary Bazar, gdzie można oglądać islamską architekturę, próbować bałkańskich specjałów i zaopatrzyć się w macedońskie pamiątki. Jakby nie było, oświetlone Skopje nocą wygląda ładnie i dobrze jest zatrzymać się w tym mieście chociaż na dwie, trzy godziny – jeden dzień góra. To właśnie w Skopje urodziła się i wychowała w albańskiej rodzinie Matka Teresa, a teraz można oglądać tam jej dom. I w Skopje znajduje się również bardzo ciekawe Muzeum Etnograficzne, do którego z pewnością warto skierować swe kroki.

Park Narodowy Galiczica | Macedonia atrakcje

Park Narodowy Galiczica obejmuje pasmo górskie o tej samej nazwie oraz Jezioro Ochrydzkie i Jezioro Prepsa. Planując wyjazd do Macedonii nie zwracaliśmy uwagi na ten park, kierując swe myśli bardziej w stronę Parku Narodowego Mawrowo – i niesłusznie. Okazało się, że macedońskie góry są nieprzebyte, majestatyczne i piękne. W zimowej krasie prezentowały się wyjątkowo i chyba każdy miłośnik gór od razu zakocha się w macedońskich szczytach. Warto przeznaczyć co najmniej jeden dzień na wędrówkę po tym parku narodowym, nawet spędzając wakacje z Ochrydzie. Ścieżki górskie wiodące przez Galiczice są świetnym punktem widokowym na oba wyżej wspomniane jeziora. Zaletą Parku Narodowego Galiczica jest fakt, że nie są to często odwiedzane góry. Nie ma tam infrastruktury turystycznej, wielu ścieżek czy turystów – tylko spokój i czysta natura.

Park Narodowy Galiczica | Macedonia atrakcje

Galiczica, Macedonia atrakcje

Góra Vodno | Macedonia atrakcje

To świetna alternatywa na zwiedzanie miasta – wyskoczyć ze Skopje na łono natury i poobserwować miejski gąszcz z innej perspektywy. Na Górę Vodno dojedziecie z centrum miasta, a autobus dowiezie Was na stację kolejki linowej. Już podczas krótkiej przejażdżki można podziwiać świetną panoramę. Na szczycie Vodno zbudowany jest prawdopodobnie najwyższy chrześcijański krzyż na świecie. Skopje oglądane z tej perspektywy prezentują się naprawdę dobrze. A jeśli obejrzycie się w drugą stronę, czeka Was miłe zaskoczenie – góry, doliny, lasy i dziki krajobraz. Coś pięknego! Nic, tylko ruszyć na wędrówkę między szczytami.

Vodno, Macedonia atrakcje Vodno, Macedonia atrakcje

Zdajemy sobie sprawę, że ta lista nie wyczerpuje nawet w połowie listy atrakcji w Macedonii. Ale mając na miejscu jedynie 5 dni, zwyczajnie nie byliśmy zwiedzić więcej. Największe wrażenie zrobiły na nas okolice Prilepu i Treskawec. O Kanionie Matka i Jeziorze Ochrydzkim od początku byliśmy przekonani, że będą piękne i teraz możemy tylko Was utwierdzić w przekonaniu, że rzeczywiście warto je odwiedzić. Co więcej, okazuje się, że Macedonia jest dobrym pomysłem nie tylko na wakacyjny urlop, ale też na zimowy wypad! Co Wam oczywiście bardzo polecamy ze względu na niższe ceny, brak turystów, spokój panujący na miejscu i odmienny, ośnieżony krajobraz, który chwyta za serce. 

 Macedonia atrakcje

 

Przykładowy plan wyjazdu | Macedonia atrakcje

DZIEŃ 1

Przylot do Skopje

Zwiedzanie miasta

wjazd kolejką na górę Vodno

nocleg w Skopje

DZIEŃ 2

Kanion Matka i Jaskinia Vrelo

Ewentualny trekking po okolicznych górach

Po południu obiad w Skopje i możliwość przejazdu do Tetova, gdzie można oglądać ciekawy „malowany” meczet Aladża

powrót do Skopje

nocleg

DZIEŃ 3

wczesnym rankiem przejazd do Ochrydy

Jeżeli podróżujecie własnym autem, warto zatrzymać się po drodze w Parku Narodowym Mawrowo i bigorajskim monasterze św. Jana Chrzciciela

nocleg w Ochrydzie

DZIEŃ 4

zwiedzanie Ochrydy

nocleg w Ochrydzie

DZIEŃ 5

Rejs statkiem po Jeziorze Ochrydzkim

Zatoka Kości

Klasztor św. Nauma

nocleg w Ochrydzie

DZIEŃ 6

Rankiem przejazd do ładnie położonej miejscowości Krusevo. Zwiedzanie miasteczka

Przejazd do Prilepu

Wejście do monasteru Treskawec

W miarę możliwości czasowych – podziwianie zachodu słońca z Markovi Kuli

nocleg w Prilep

DZIEŃ 7 

powrót do Skopje

wycieczka do pobliskiej miejscowości Kratovo, zwiedzanie miejscowości

w miarę możliwości czasowych – przejazd do Kuklicy, czyli kamiennego miasta lub Kokino – megalitycznego obserwatorium astronomicznego.

Powrót do Skopje

wylot lub ostatni nocleg w stolicy.

Nasz 5-dniowy, skondensowany plan wyglądał następująco:

DZIEŃ 1 – Skopje

DZIEŃ 2 – Kanion Matka, Jaskinia Vrelo, Góra Vodno

DZIEŃ 3 – Ochryda, zwiedzanie miasta

DZIEŃ 4 – rejs po Jeziorze Ochrydzkim, Sylwester

DZIEŃ 5 – Prilep i monaster Treskawec, nocny wylot do domu

UDANEJ PODRÓŻY!

5 odpowiedzi na “Macedonia atrakcje – lista i plan wyjazdu”

 1. Beata

  Przepiękne zdjęcia! Mnie najbardziej zaciekawiła informacja o Zatoce Kości (zboczenie zawodowe) i chętnie bym ją zwiedziła.

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Jak na 5 dni to naprawdę daliście radę! Macedonia staje się coraz popularniejsza, również jako destynacja na 1-2 dniowe wycieczki przy okazji wakacji w Albanii. Turkusowa woda w Kanionie Matka robi mega wrażenie.

  Odpowiedz
 3. Krzysiek

  Latem 2019 spędziliśmy 3 dni w Macedonii i mogę tylko potwierdzić informacje autorów bloga. Nie wszystkie z wymienionych miejsc odwiedzilsmy i z pewnością wrócimy do Macedonii na dłużej. Warto 🙂w

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *