Słowenia – Jaskinie Szkocjańskie czy Postojna?

Jaskinie Szkocjańskie czy Postojna? To pytanie zadaje sobie wiele osób odwiedzających Słowenię. Dlaczego? Czasem brakuje czasu, by zwiedzić oba miejsca, możemy mieć problem z transportem lub z finansami – bilety do jaskiń nie należą do najtańszych. A więc – którą wybrać? Która z nich jest piękniejsza?

Niestety musimy was rozczarować. Nie znajdziecie tutaj jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie potrafimy kategoricznie stwierdzić, które miejsce jest lepsze – oba są tak niezwykle piękne i ujmujące, że nie chcemy brać na siebie takiej odpowiedzialności, by mówić komuś którą grotę powinien wybrać. Możemy jedynie spróbować opisać te miejsca, udzielić kilku praktycznych informacji, opowiedzieć o naszych subiketywnych odczuciach, którymi – jesli zechcecie – bedziecie mogli się sugerować. Do tego znajdziecie tutaj masę pięknych zdjęć, które mają Was zachęcić do wizyty w obu jaskiniach.

Dlaczego warto odwiedzić Jaskinie Szkocjańskie i Jaskinię Postojna?

Zarówno Jakinia Postojna, jak i Jaskinie Szkocjańskie są jednymi z najwspanialszych cudów natury w Europie oraz wizytówkami Słowenii. Odwiedzajac ten niewielki kraj, nie sposób nie odwiedzić chociaż jednej jaskini, których jest tu niezliczenie dużo. Dzięki krasowemu ukształtowaniu terenu Słowenii, na tym niewielkim obszaze znajduje się ogromne skupisko niezwykłych grot. Postojna i Jaksinie Szkocjańskie należą do popularniejszych, które odwiedzane są co roku przez miliony turystów.

W tym miejscu musimy zaznaczyć, że są to całkowicie dwa odmienne miejsca, nie podobne do siebie. Dlatego porównywanie ich ze sobą jest chybione.  Każda z nich prezentuje inne walory, posiada inne zadziwiające cechy. Częstokroć zdarza się, że gdy w krótkim odstępie czasu zwiedzamy wiele jaskiń, ich obraz dość szybko może zacierać się w pamięci, a poszczególne groty mylić ze sobą. Jedank te dwa miejsca są na tyle charakterystyczne, że nie sposób ich pomylić  z jakakolwiek inną podziemną formacją skalną.

Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna

Spacerujac po Jaskini w Postojnej można odnieść wrażenie, że trafiło się do niezwkłego kosmicznego miasta, położonego na innej planecie. Ilość i fantazyjność poszczególnych stalagmitów i stalaktytów jest wprost fascynująca. Niektóre z nich są tak wysokie, że można poczuć się jak podczas wędrówki między wysokimi budynkami. Nam te najwyższe i najbardziej orygialne skały przypominały nieco barcelońską Sagrade Familie. Gdybyśmy mogli napisać scenariusz do jakiegoś fantastycznego filmu i wybrać miejsce, w którym film zostałby nakręcony – byłaby to wlaśnie jaskinia Postojna.

Zanim rozpoczniecie podziemną wedrówkę, przez kilka minut będziecie podróżować niewielkimi wagonikami, które zawiozą Was do właściwego punktu, gdzie rozpoczniecie zwiedzanie. Ale cóż to będzie za przejażdżka! Świetliste pomieszczenia, ciemne groty, kompleksy skał i ich kolory – całokształt jest po prostu oszałamiający. Tych stalagmitów i stalaktytów jest tam po prostu setki tysięcy i nie da sie ich zliczyć. Wrażenie robi ogrom jaskini, jej różnorodność i fantazyjne kształty. Nie bez przyczyny Postojna jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Słowenii. Co prawda bilety są dość drogie, ale nie żalujemy ani jednego wydanego grosza.

Jaskinia Postojna

Jaskinie Szkocjańskie

Z kolei jaskinie Szkocjańskie są zupełnie innym typem jaskini, odróżniającym się od wszystkich innych podziemnych królestw, jakie widzieliśmy do tej pory. Tak jak w przypadku Postojnej pisaliśmy o podobieństwie do kosmicznego miasta, tak Jaskinie Szkocjańskie porównać możemy do jakiegoś pozdziemnego, zaginionego królestwa. Jeśli oglądaliscie Władce Pierścieni, wyobraźcie sobie, że trafiliście do Morii, podziemnego królestwa krasnoludów. Początkowo jaskinia może wydawać się niepozorna. Zwłaszcza, jeżeli najpierw zwiedzaliście finezyjną Postojną. Bo co może jeszcze Was zaskoczyć po takich widokach jak w tej pierwszej?

Jaskinie Szkocjańskie - zdjęcie poglądowe z oficjalnej strony jaskini

A jednak – coś może. Po przejściu dwóch czy trzech podziemnych grot, nagle otwiera się przed Wami widok nie z tej ziemi. Niewyobrażalna przestrzeń, pionowe skały, po zboczach których wiedze ledwie widoczna ścieżka oświetlona żółtym światłem, tworząca złotą linię w ciemności. Z dołu dochodzi do Waszych uszu huk rwącej podziemnej rzeki, a sufit ginie w ciemności. To miejsce jest tak absolutnie fantastyczne, że nie da się tego opisać zwykłymi słowami. Co gorsza, nie możemy sobie pomóc zdjęciami, gdyż w tej jaskini – w przeciwieństwie do Postojnej- w niektórych miejscach obowiązuje zakaz fotografowania. Poza tym, w takich ciemnościach i tak ciężko byłoby o dobre zdjęcia.

Może właśnie dlatego Jaskinie Szkocjańskie są mniej popularne niż Jaskinia Postojna. W internecie nie znajdziecie zbyt dużo zdjęć i opisów, które mogą zachęcić do odwiedzin w tym miejscu. Możemy jednak zagwarantować, że będzie to jeden z najbardziej niezapomnianych widoków, jakie dane Wam będzie ujrzeć przez całe życie. Ta jaskinia, ta przestrzeń po prostu nie może nie zrobić na Was wrażenia. Stojąc na początku ciasnej ścieżki oświetlonej złotym światłem, zapiera aż dech w piersiach na myśl, że zaraz będziecie nią spacerować, że zaraz poczujecie niezwykła adrenalinę i ujrzycie jeszcze bardziej spektakularne widoki.

Jaskinie Szkocjańskie - zdjęcie poglądowe z oficjalnej strony jaskini

Po przejściu kilku kroków Waszym oczom ukaże się most zawieszony nad przepaścią między skałami, wysoko w powietrzu. Będziecie widzieć strome, nieużywane już schody wykute w skale, wschodzące wprost do rzeki. W jaskiniach panuje mrok, atmosfera tajemniczosci i pewnej wzniosłości. Wygladają one jak podziemne państwa, w których żyją ludzie lub stworzenia ukryte przed światem zewnętrznym i o których nie mamy pojęcia. Widząc takie miejsca jak te, aż trudno uwierzyć, że pod naszymi stopami mogą  kryć się takie cuda natury.

Które lepiej odwiedzić – Jaskinie Szkocjańskie czy Postojną?

Z wyżej opisanych powodów, nie da się porównywać tych dwóch jaskiń, gdyż mają one zupełnie odmienny charakter. W Postojnej zachwycajaą stalagmity i stalaktyty, ich kolory, kształty i najwymyślniejsze formacje. Ciekawą atrakcją jest również przejażdżka podziemnym pociągiem. W Jaskiniach Szkocjańskich wrażenie robi przede wszystkim przestrzeń, huk wody i świadomość siły natury. Do tego bardzo interesujące jest już same wyjście z podziemi. Sprawia wrażenie ukrytego w gąszczu, zdala od cywilizacji. Oba miejsca są niezwykłe i godne polecenia. Po wizycie w obu jaskiniach nie wyobrażamy sobie wycieczki do Słowenii bez odwiedzenia chociaż jednej z nich.

Wyjście z J. Szkocjańskich
Wyjście z J. Szkocjańskich

Minusy jaskiń?

Minusem jaskini w Postojnej może byc stały tłumek odwiedzających i nienajniższa cena biletów. Spora liczba odwiedzających Postojną nie utrudnia jednak przyjemnego zwiedzania, a miejsce jest warte swojej ceny.  W przypadku Jaskiń Szkocjańskich możemy mieć problem z dojazdem. Jeżeli podróżujemy z Ljubljany transportem publicznym, niestety będziemy musieli się przesiadać. Problem znika, gdy przemiszczamy się samochodem.

Predjamski Grad – atrakcja w okolicy Postojnej

Niedaleko Postojnej znajduje się kolejna niezwykła atrakcja, którą dobrze jest uwzględnić podczas planowania wycieczki do jaskini. Zwłaszcza, że istnieje możliwosci zakupu biletu łączonego do obu atrakcji. Około 10 km od Postojnej leży niesmaowity zamek  – Predjamski Grad. Ten unikatowy zamek wbudwany jest w stumetrową skałę, zasłaniając wejście do jaskini, która także wchodzi w skład zamkowych pomieszczeń. Warownia powstala w XII wieku i zostawała niezdobyta przez 700 lat. W XV wieku zamieszkiwał ją rozbójnik porównywany do Robin Hooda czy Janosika – Erazm Lugger, który rabował przejeżdąające obok karawany, a łupy rozdawał biednym.

Podczas oblężenia Predjamskiego Gradu, jego obrońcy mogli niepostrzeżenie opuszczać go licznymi korytarzami i jaskiniami, dzięki czemu nigdy nie zabrakło im zaopatrzenia. Gdy na zamku panował jego najsłynniejszy włodarz, wyżej wspomniany Erazm, doszło do wojny węgiersko – austriackiej, między Fryderykiem III a królem Korwinem. Erazm stanął po stronie węgierskiej, co doprowadziło do oblężenia Predjamskiego Gradu przez wojska austriackie. Z racji położenia zamku, pozostawał on wciąż niezdobyty. Jednak Erazm nie przetrwał oblężenia – zginął w wyniku zdrady jednego ze swoich sług. Gdy Erazm udał sie tam, gdzie nawet król chodzi piechotą, niewierny slużący zapalił świeczkę w oknie, wskazując miejsce, w które Austriacy mają wycelować kulę armatnią. Obecnie zamek, wraz z częścią przylegających do niego jaskiń, udostępniony jest dla zwiedzających. Większe wrażenie twierdza robi oglądana z zewnątrz niż w środku. Jednak gdy wybieracie sie także do jaskini Postojnej, warto zakupić bilet łączony do obu atrakcji.

Informacje praktyczne – Jaskinia Postojna i Predjamski Grad

Dojazd – do Postojnej można dojechać zarówno pociągiem, jak i autobusem. Pierwszy pociąg do Postojnej odjeżdża z Ljubljany już po 4 rano, a każdy kolejny co około godzinę. Przejazd trwa również około godziny. Bilet kosztuje 5,80 euro, a ulgowy 4,06 euro. Ostatni pociąg do Ljubljany odjeżdża o 22:46. Autobusy kursują rzadziej. Pierwszy odjeżdża o godzinie 07:40. Bilet kosztuje 6 euro, a czas przejazdu wynosi około godziny. Ostatni autobus do Ljubljany odjeżdża o 21:10. Do jaskini można oczywiście dojechać też autostradą A1 w kierunku Triestu.

Rozkład jazdy autobusów – https://www.nomago.si/

Rozkład jazdy pociągów – http://www.slo-zeleznice.si/en/

Zakup biletów – Jaskinię Postojna zwiedza się z przewodnikiem o wybranej przy zakupie biletu godzinie. Bilety można kupić online na stronie internetowej jaskini, co polecamy z tego względu, że macie wówczas zapewnione miejsce w grupie o interesującej Was godzinie, w wybranym przez Was dniu i nie zdarzy się tak, że przyjedziecie do jaskini na marne.

Ceny biletów do jaskini – Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 27,90 euro. Dla studentów i młodzieży 22,30 euro, dla dzieci do 16 roku życia 16,50 euro, a dla dzieci do 5 roku życia –  1 euro.

Ceny biletów do Predjamskiego Gradu – bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 14,90 euro, dla młodzieży i studentów 11,90 euro, dla dzieci między 6 a 15 rokiem życia 8,90 euro, a dla dzieci do 5 roku życia 1 euro.

Cena biletów łączonych – Warto zakupić bilet łączony na wizytę w Jaskini Postojna oraz w Predjamskim Gradzie, ale tylko w wypadku gdy odwiedzamy jaskinię w wakacje – wówczas między jaskinią a zamkiem kursuje darmowy bus, a także poza sezonem –  gdy dysponujemy własnym autem i jesteśmy w stanie dojechać do zamku na własną rękę. Między Jaskinią Postojna a Predjamskim Gradem jest 9 kilometrów. Może ktoś z Was będzie miał ochotę na wędrówkę. Bilet łączony kosztuje 38,50 euro dla osoby dorosłej, 30,80 euro dla młodzieży i studentów, dla dzieci od 6 do 15 roku życia 23,10 euro, dla dzieci do 5 roku życia 2 euro.

Godziny otwarcia

Jaskinia Postojna - godziny otwarcia

Adres – Jamska cesta 30, 6230 Postojna

Strona internetowa https://www.postojnska-jama.eu/en/

Informacje praktyczne – Jaskinie Szkocjańskie

Dojazd – warto połączyć zwiedzanie Postojnej z Jaskiniami Szkocjańskimi tego samego dnia. Niestety do tych drugich nie kursuje żadne bezpośrednie połączenie, a nawet jadąc z przesiadką, trzeba będzie zaplanować w okolicy nocleg. Najlepiej będzie dojechać tam autem. Z Ljubljany to 78 km, a z Postojnej 31 km. Do Jaskiń Szkocjańskich również dojeżdża się autostradą A1. Jeśli planujemy podróż pociągiem z Postojnej tego samego dnia, dobrze jest zaplanować wizytę w Postojnej przed południem. O godzinie 13:14 odjeżdża z Postojnej pociąg do miejscowości Divaca. Tam należy przesiąść się do busa kierującego się do Divača(Škocjanske jame). Cały przejazd zajmuje 53 minut i kosztuje 3,44 euro za bilet normalny, a 1,77 euro za bilet ulgowy. Przesiadkę w tym samym miejscu trzeba odbyć jadąc do jaskini z Ljubljany z tym, że z Ljubljany odjeżdża jeszcze jeden pociąg – pierwszy o 12:10, a kolejny o 13:17. Przejazd trwa około 2 godzin i kosztuje 7,70 euro za bilet normalny i 3,85 euro za bilet ulgowy. Na miejscu pozostaje szukać noclegu lub wrócić do Ljubljany stopem. Z Ljubljany odjeżdża też autobus do miejscowości Divaca (godzina 07: 40, przejazd trwa godzinę i 15 minut, cena biletu 7,70 euro), jednak pomiędzy dworcem a jaskiniami trzeba przejść jeszcze 4 km. Można też wziąć taksówkę lub złapać stopa.  Wiele osób decyduje się na spacer z dworca do jaskiń dobrze oznakowanymi ścieżkami.

Jaskinie Szkocjańskie

Ceny biletów – od listopada do lutego dorośli płacą 16 euro, emeryci i studenci 12 euro, dzieci i młodzież 7,5 euro. W lipcu i sierpniu dorośli płacą 20 euro, emeryci i studenci 16 euro, dzieci i młodzież 10 euro. Przez resztę roku dorośli płacą 18 euro, emeryci i studenci 14 euro, a dzieci i młodzież 9 euro. Bilety kupuje się na miejscu.

Godziny otwarcia

Adres – Matavun 12, 6215 Divača

Strona internetowa – http://www.park-skocjanske-jame.si/

Mimo, że bilety do obu jaskiń nie są tanie, wciąż uważamy, że były to bardzo dobrze spożytkowane pieniądze. Naprawdę warto!

Jaskinia Postojna

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *