Sztokholm. 18 atrakcji, które musisz zobaczyć!

Sztokholm to jedno z najciekawszych miast w Europie, idealnie nadające się na weekendowy city break. Weekend w Sztokholmie powinien dostarczyć wrażeń każdemu. 14 wysp, na których usadowiła się stolica Szwecji, pełnych jest historycznych zabytków, królewskich rezydencji, ciekawych muzeów i nietypowych rozrywek. W tym przewodniku prezentujemy wam Sztokholm i jego 15 atrakcji, które musicie zobaczyć, gdy pierwszy raz wybieracie się do stolicy Szwecji.

Artykuł powstał ze współpracy ze sztokholmską organizacją turystyczną Visit Stockholm.

Wszystkie informacje praktyczne na temat zwiedzania Sztokholmu spisaliśmy w tym artykule.

Sztokholm atrakcje

Sztokholm – mapa atrakcji

1. Skansen w Sztokholmie

Nasze ulubione miejsce w całym Sztokholmie, piękne o każdej porze roku. Powstał już w XIX wieku jako pierwszy skansen i ogród zoologiczny w Szwecji. Celem projektu było ukazanie życia w różnych rejonach Szwecji przed nastaniem epoki industrialnej. Muzeum Tradycyjnej Architektury obejmuje aż 150 zabytkowych budynków. I tak w skansenie możecie zobaczyć piekarnię, kuźnię czy dawną szkołę, a pracownicy skansenu w wiekowych kostiumach będą prezentować czynności, jakie wówczas wykonywano w tych miejscach. Na zakończenie dodam, że na terenie parku spotkacie zwierzęta żyjące w Szwecji, czyli niedźwiedzie, łosie, renifery, lisy czy króliki. Teren skansenu jest bardzo duży, można tam spędzić nawet cały dzień.

Godziny otwarcia: różne w zależności od porty roku, zimą od 10:00 do 15:00, latem znacznie dłużej. Aktualne godziny sprawdzicie tutaj. Bilety: dorśli 160 SEK, zniżki dla dzieci, studentów i seniorów. Dzieci do 4 roku życia wchodzą za darmo. Dojazd: tramwaj nr 7, autobus nr 67.

2. Muzeum Hallwyl

Muzeum jest niewielkie, za to wywoluje spore zdziwienie. A to za sprawą wspaniałego wyposażenia rezydencji hrabiego Hallwyla. Dał on wolną rękę swemu architektowi, by ten zaprojektował mu biuro pełne eksponatów przywiezionych z różnych stron świata, bez limitu finansowego. Koszt realizacji wyniósł 1,5 miliona ówczesnych koron szwedzkich! Efekt widać od razu. Wiktoriańskie wnętrza są bogatsze, niż niektóre pałace królewskie. Pięknie zdobione, wręcz ociekające przepychem, pełne niezwykłych kolekcji. W jej skład wchodzi też broń będąca podarkiem króla Stanisława Leszczyńskiego dla Fryderyka II Wielkiego.

Godziny otwarcia: codziennie z wyjątkiem poniedziałków | środa 12:00-19:00 | weekendy 11:00-17:00 | pozostałe dni 12:00-16:00. Bilety: darmowe | płatne wystawy czasowe. Dojazd: metro 13, 14, tramwaj nr 7, autobus nr 69, 76

3. Östermalms saluhall

Östermalms saluhall to hala targowa, która mieści się w XIX-wiecznym zabytkowym budynku. W przestronnej hali można zrobić zakupy lokalnych produktów, spróbować szwedzkiej kuchni w jednej z knajpek, a także kupić niedrogi posiłek na wynos. Nawet jeśli nie macie zamiaru nic zjeść, to i tak warto odwiedzić Östermalms saluhall, by nacieszyć się atmosferą. Najbliższy przystanek metra nazywa się Östermalmstorg.

4. Pałac Drottingholm

To właściwy dom szwedzkiej rodziny królewskiej, mieszczący się na Wyspie Królowej. Założenie pałacowe zostało wpisane na listę UNESCO, a obiekt jest udostępniony dla turystów. Rezydencja posiada kilka polskich akcentów. Do najważniejszych należą marmurowe lwy przed wejściem, przywiezione tu z Pałacu Ujazdowskiego w Warszawie. Jeszcze istotniejszy jest fakt, że pałac został wybudowany dla polskiej królewny i szzwedzkiej królowej, Katarzyny Jagiellonki. Pałacowe komnaty robią wrażenie i dużo mówią o szwedzkiej (oraz polskiej) historii.

Godziny otwarcia: co miesiąc inne. Znajdziecie je tutaj. Bilety: 140 SEK, zniżki dla młodzieży, studentów, dzieci do 4 roku życia zwiedzają za darmo. Bilety można kupić online lub na miejscu. Dojazd: autobus nr 177, 176 itp, latem można dopłynąć stateczkiem z centrum Sztokholmu.

5. Rejsy w Sztokholmie

Sztokholm leży na wyspach, dzięki czemu miasto otaczają liczne kanały. W związku z tym, komunikacja miejska obsługuje niewielkie promy pasażerskie. Do tego organizowane są rejsy wycieczkowe. W trakcie rejsu można zobaczyć główne atrakcje miasta, ale i miejsca, których turyści nie dostrzegą z poziomu ulic. Dwie najpopularniejsze wycieczki rejsowe, to Royal Canal Tour oraz Rejs pod mostami Sztokholmu. Wycieczki statkami organizuje firma Stromma. A jeszcze lepszym pomysłem jest wypożyczenie kajaka lub rowerku wodnego. To jeden z najlepszych sposobów na spędzenie czasu w Sztokholmie! Jedną z wielu wypożyczalni kajaków znajdziecie przy moście obok Muzeum Nordyckiego.

6. Stadshuset

Budynek, który z zewnątrz wygląda zupełnie niezachecająco i sprawia nieprzyjemne wrażenie, zyskuje przy bliższym poznaniu i zaskakuje ciekawymi wnętrzami. Bez wątpienia wrażenie robi rozmach, z jakim został zaprojektowany, a także jego potężne rozmiary. Ratusz pochodzi z początku XX wieku i został zaprojektowany w stylu narodowo-romantycznym. W Sali Błękitnej odbywa się co roku wielka uczta na cześć laureatów Nagrody Nobla. Z kolei Sala Złota wyłożona jest mozaiką wykonaną z 18 milionów kawałków szkła i złota. Stadshuset zwiedza się z przewodnikiem i podczas takiej wycieczki można się dowiedzieć naprawdę interesujących rzeczy!

Godziny zwiedzania: codziennie w j. angielskim o 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00, w j. szwedzkim o 12:00 i 14:00. Bilety: 130 SEK | Zniżki dla młodzieży, studentów, emerytów | Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo. Dojazd: autobus nr 3.

7. Nationalmuseum

Kolejne bardzo pozytywne zaskoczenie, jakie nas spotkało w Sztokholmie. Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się w pięknym budynku, a wystawy w nim prezentowane są nowoczesne. Było to jedno z pierwszych publicznych muzeów sztuki na świecie. Imponujące zbiory muzealne zasługują na uwagę osób, które lubią zwiedzać tego typu miejsca. Początek kolekcji dały dzieła zgromadzone przez króla Gustawa Wazę. W muzeum przedstawione sa kolekcje od XV do XX wieku. W Nationalmuseum obejrzycie dzieła Rembrandta, Renoira, Gaugina czy Cezanne. Godna uwagi jest największa na świecie kolekcja miniatur portretowych.

Godziny otwarcia: latem codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10:00 do 17:00 | reszta roku w czwartki 11:00-21:00, weekendy 10:00-17:00, pozostałe dni 11:00-17:00. Bilety: bezpłatnie | płatne wystawy czasowe. Dojazd: autobus nr 65, najbliższa stacja metra to Kungsträdgården.

8. Sztokholmska Biblioteka Publiczna

Sztokholm posiada jedną z najpiękniejszych bibliotek w Europie. Ogólnodostępna biblioteka publiczna mieści się w okrągłym budynku o kształcie rotundy. Została zaprojektowana przez szwedzkiego architekta Gunnara Asplunda niemal 100 lat temu i stanowi jeden z najbardziej znanych budynków w mieście. To pierwsza otwarta biblioteka w Szwecji, która jest dostępna dla każdego i nie wymaga zakładania karty bibliotecznej czy proszenia o pomoc pracowników. Zbiory biblioteki obejmują ponad 2 miliiony książek w ponad 100 językach, spośród których jednym z najpopularniejszych jest język polski.

Godziny otwarcia: latem codziennie z wyjątkiem niedzieli od 10:00 do 20:00, w sobotę od 12:00 do 16:00 | pozostałe miesiące codziennie od 10:00 do 20:00, w weekendy do 16:00. Bilety: wchodzi się za darmo, bez biletów. Dojazd: stacja metra Odenplan, autobus nr 1, 2, 4, 67 itd.

9. Junibacken

Sztokholm, z resztą jak i cała Szwecja, kojarzy się z kilkoma bajkami. Chociażby z rudowłosą Pippi, Dziećmi z Bullerbyn czy częściowo i Muminkami. Dlatego też w mieście powstało Muzeum Literatury dla Dzieci, które jest świetną atrakcją nawet dla dorosłych. Muzeum głównie skupia się na twórczości  Astrid Lindgren (której mieszkanie również można obejrzeć w Sztokholmie). W środku muzeum znajduje się największa dziecięca księgarnia w całej Szwecji, do tego na zewnątrz najmłodsi znajdą trochę zabawy na bajkowym placu zabaw. Musimy przyznać, że w zimowej odsłonie to miejsce prezentuje się wyjątkowo magicznie. Największą atrakcją muzeum są domy bajkowych postaci.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 17:00, w soboty od 09:00. Bilety: dzieci poniżej 2 roku życia – za darmo | dzieci między 2 a 15 rokiem życia – 140/180 SEK | 165-216 SEK. Ceny różnią się ze względu na dzień tygodnia (w weekendy drożej). Bilet kupiony w kasie kosztuje o 10 SEK więcej. Wejściówki można zakupić też tutaj. Dojazd: tramwaj nr 7, autobus nr 67.

10. Pałac Królewski

Reprezentacyjna reyzdencja rodziny królewskiej. Obecny pałac istnieje dopiero od XVIII wieku, gdyż pierwotna średniowieczna twierdza, a następnie renesansowy pałac, spłonęły w pożarach. Współczesny pałac został zaprojektowany w stylu rzymskiego baroku. W budynku można oglądać bogato zdobione sale, dziela sztuki, antyki i kilka niewielkich muzeów (Tre Konor, Muzeum Antyków, Zbrojownia). Ponieważ rezydencja posiada ponad 600 pomieszczeń, uznawana jest za jeden z największych tego typu oboektów w Europie. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że renesansowy pałac (spłonął) projektowali włoscy architekci, którzy działali także w śląskim Brzegu.

Godziny otwarcia: z reguły od 10:00 do 16:00, ale godziny mogą się różnić ze względu na miesiąc lub organizację wydarzeń w palacu. Bilety: 160 SEK | zniżki dla dzieci i studentów | dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo. Dojazd: autobus nr 2, 57, 72 itd. | najbliższa stacja metra Gamla Stan.

11. Djurgården

Wyspa Djurgården to naszym zdaniem najbardziej uroczy zakątek Sztokholmu. W tej okolicy znajdują się liczne muzea, a do tego można tam spacerować po pięknych parkach i z widokiem na wspaniałą architelturę miejską. Niegdyś wyspa była królewskimi terenami łowieckimi. Najpiękniejsze widoki z wyspy roztaczają się w okolicach mostu Djurgårdsbron. Przy moście wypożyczycie kajaki i rowerki wodne. Zaraz za nim rzuca się w oczy górujące nad okolicą Muzeum Nordyckie. Na wyspie można też odwiedzić Muzeum Vasa, Muzeum Abby, Park Rozrywki Gröna Lund, Junibacken, Muzeum Wikingów. Z pewnością warto też zajrzeć do przepięknego ogrodu Rosendals Trädgård, w którym zobaczycie pałac z muzeum czy klimatyczne szklarnie z kawiarniami i sklepikami.

12. Punkty widokowe w Sztokholmie

W przeciwieństwie do wielu europejskich stolic, Sztokholm niestety nie posiada spektakularnych punktów widokowych. Chociaż nie jest aż tak źle, bo w mieście znajdzie się kilka ciekawych miejscówek z ładnymi widokami. Naszym zdaniem najlepszym punktem widokowym na miasto jest Mariaberget oraz pobliska panoramiczna ścieżka Monteliusvägen. Z związku z tym, że oba miejsca leżą na niewysokim klifie, roztaczają się z nich ładne widoki na Gamla Stan, ratusz i okolice. Ładne widoki na park i Muzeum Nordyckie znajdziecie na tarasie widokowym w Skansenie. Innym popularnym spotem fotograficznym jest most obok Muzeum Narodowego, prowadzący na wyspę Skeppsholmen. W trakcie ładnej pogody warto przespacerować się na najwyższy naturalny punkt w Sztokholmie, Skinnarviksberget.

Na pewno można wziąć pod uwagę pod uwagę wieżę ratusza (tylko latem) lub SkyView. Choć to drugie miejsce oddalone jest od centrum miasta i atrakcję stanowi bardziej sam wjazd na punkt widokowy, niż same widoki. Jeszcze bardziej polecam weście schodami przy starej windzie Katarinahissen, skąd również można podziwiać fajne panoramy miejskie.

13. Muzeum Vasa

Bezsprzecznie niezwykłe miejsce, najpopularniejsze muzeum w Szwecji i historia, która jest dosłownie namacalna. Galeon Vasa, wybudowany w XVII wieku na polecenie króla Gustawa Adolfa, był jednym z najważniejszych okrętów szwedzkiej floty. Do jego budowy zastosowano nowinki techniczne, do tego jego rozmiary jak na tamte czasy były naprawdę imponujące. Vasa liczy niemal 70 metrów długości, posiada ponad 60 dział i 3 maszty za 10 żagli, waży 1200 ton, a zanużał się na ponad 4 metry głębokości. Niestety, jego wysokość w połączeniu z silnym wiatrem i otwartymi lukami strzelniczymi doprowadziły do zatonięca. Ponad 300 lat później wrak został wydobyty w częsciach z dna morskiego i rezkontruowany z oryginalnych fragmentów w 95 %. Obecnie można podziwiać niezwykły obiekt w Muzeum Vasa, które jest najbardziej znaną atrakcją Sztokholmu.

Godziny otwarcia: wrzesień – maj od 10:00 do 17:00, w środy do 20:00 | latem od 08:30 do 18:00. Bilety: od października do kwietnia 170 SEK | pozostałe miesiące 190 SEK| Osoby poniżej 18 roku życia wchodzą za darmo | Bilet łączony do Vasa i Muzeum Wraków za 290 SEK. Dojazd: autobus nr 67, tramwaj nr 7.

14. Gamla Stan

Sztokholm posiada starówkę zlokalizowaną na niewielkiej wyspie, pełnej uroczych uliczek i kamienic z XVII i XVIII wieku. Gamla Stan to zdecydowanie najpopularniejsza wśród turystów część miasta. Znajdują się tu liczne sklepy z pamiątkami, kawiarnie i restauracje. Momentami panuje tu nieco jarmarczny klimat, a w sklepikach sprzedawane jest badziewie made in china. Ale tak czy siak warto wybrać się na spacer po okolicy. Przede wszystkim ze względu na piękną architekturę i kilka ciekawych zabytków, w tym Muzeum Nobla, rynek Stortorget czy kościół św. Mikołaja. Na Rynku zimą organizowany jest niewielki Jarmark Świąteczny.

15. Muzeum Abby

W stolicy Szwecji nie mogło zabraknać muzeum poświęconemu słynnemu zespołowi. Według wyliczeń, Abba jest zaraz obok Volvo, najbardziej dochodowym szwedzkim towarem eksportowym. Zespół wydał ponad 300 milionów płyt i na stałe zapisał się w historii światowej muzyki. Muzeum Abby to interaktywna placówka, w której można poznać historię zespołu, obejrzeć ich szalone stroje, pośpiewać, posłuchać starych histów, a nawet potańczyć. Fajne miejsce, zwłaszcza dla fanów Abby.

16. Sztokholm a stacje metra

Ponieważ Sztokholm posiada stacje metra zaprojektowane także przez artystów, miejską sieć metra nazywa się najdłużsża galerią sztuki na świecie.

Na pewno są to jedne z najciekawszych przystanków, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Sieć metra liczy sobie ponad 100 kilometrów, a większość stacji została w jakiś sposób udekorowana. Do najciekawszych przystanków metra należy T-Centralen, Radhuset i Stadion.

17. Kościół Riddarholmen

Niewątpliwie to wyjątkowe miejsce pod względem historycznym. Przede wszystkim dlatego, bo spoczywają tu niemal wszyscy szwedcy królowie i królwe. Luterański kościół ze swoja wysoką wieżą na stałe wpisał się w krajobraz miasta, dominując nad jego centrum i często pojawiając się na pocztówkach oraz w przewodnikach. Ta świątynia jest jednym z najstarszych budynków w Sztokholmie. Początkowo, w XIII wieku, był to klasztor. W związku z reformacją został zlikwidowany i zaadaptowany na kościół luterański. Wewnętrzne ściany światyni zdobią interesujące herby królewskiego Zakonu Serfinów.

18. Muzeum Wikingów

Muzeum Wkinigów jest małe i kompaktowe, dlatego jego zwiedzanie nie męczy ani nie przytłacza. Choć nie posiada rozbudowanych wystaw i eksponatów, na miejscu można dowiedzieć się podstawowych faktów o Wikingach. Największą atrakcją muzeum jest przejażdżaka wagonikami i poznawanie sagi rodu Wikingów. Spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jestem tym mejscem bardzo pozotywnie zaskoczona.

Na koniec…

Reasumując, Sztokholm posiada ogromną liczbę muzeów, a do tego liczne pałace, parki i inne ciekawe atrakcje. Dlatego warto do niego przyjechać na dłużej lub kilka razy. Powyższa lista jest ledwie wierzchołkiem góry lodowej, gdyż w stolicy Szwecji można zobaczyć o wiele więcej interesujących miejsc. Sami byliśmy w Sztokholmie już trzy razy i nadal nie udało nam się odwiedzić nawet połowy polecanych miejsc. Co waszym zdaniem jeszcze warto zobaczyć w Sztokholmie?

Udanej podróży, Magda

12 odpowiedzi na “Sztokholm. 18 atrakcji, które musisz zobaczyć!”

Kasiu mieszkam w Stockholmie pięć lat u znam te wszystkie atrakcje bardzo dobrze. Są super. Zapomniałaś o Kaknaturnet. W Pozdrawiam.

Czy może mi ktoś podpowiedzieć, gdzie w Sztokholmie kupuje się bilety na autobus, tramwaj i metro ?

zajrzyj do naszego drugiego artykułu o zwiedzaniu Sztokholmu z informacjami praktycznymi, tam jest wszystko szczegółowo wyjaśnione 🙂

Bardzo dziękuję za ten artykuł. Właśnie planuję rodzinny wyjazd do Sztokholmu. Jeszcze do końca nie wiedziałam, co pragnę tam zobaczyć, ale dzięki Tobie mam już konkretniejszy plan. Cudowne zdjęcia i jeszcze lepszy wkład merytoryczny! Podziwiam i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *