Zwiedzanie Neapolu. Informacje praktyczne

Zwiedzanie Neapolu, wbrew obiegowym opiniom, warto rozłożyć na więcej niż jeden dzień. Miasto budzące skrajne emocje posiada całą gamę atrakcji, których nie sposób zwiedzić nawet w jeden weekend. Z tego przewodnika dowiecie się jak zaplanować zwiedzanie Neapolu.

Zwiedzanie Neapolu | Informacje praktyczne

Loty do Neapolu

Do Neapolu dolecimy Ryanairem z Modlina, Krakowa i Wrocławia, a także z lotniska Chopina w Warszawie liniami Wizzair. Przedział cenowy jest dość spory. Najdrożej jest w sezonie wakacyjnym, jesienią i zimą bilety mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. Warto szukać biletów z wyprzedzeniem i celować w miesiące wiosenne i jesienne.

Leciałam z Wrocławia, a za bilety płaciłam 125 zł w jedną stronę. W niskim sezonie często widziałam bilety po 40-80 zł w jedną stronę, ale generalnie nie jest to najtańszy kierunek jeśli chodzi o same bilety lotnicze, zwłaszcza latem. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i szukać. Jeśli nie lubicie latać tanimi liniami, możliwy jest lot z przesiadką, np połączenie Lufthansy z Warszawy z przesiadką w Monachium.

Transfer z lotniska

Lotnisko w Neapolu jest położone dość blisko głównego dworca kolejowego i centrum miasta. Mamy kilka opcji do wyboru:

Alibus – bezpośrednie połączenie lotniska z dworcem kolejowym przy Piazza Garibaldi oraz z portem. Bilet kosztuje 5 euro. Można go kupić u kierowcy, w kiosku na lotnisku lub w automatach zlokalizowanych przy wyjściu z lotniska, a także przez stronę/aplikację Unico Campania. Te dwa ostatnie bilety upoważniają do korzystania ze środków transportu w Neapolu w ciągu 90 minut od momentu skasowania. Bilet kupiony u kierowcy ważny jest tylko na jeden przejazd autobusem lotniskowym. Autobusy kursują średnio co 15-20 minut, rozkłady można sprawdzić w Google Maps lub na tej stronie. Aby dojść na przystanek musimy wyjść z terminalu lotniska, przejść na wprost przez parking i po dosłownie kilku krokach po prawej stronie znajduje się zatoczka z przystankiem.

Galleria Umberto I | Zwiedzanie Neapolu

Taksówka – na Piazza Garibaldi powinna kosztować około 20 euro.

Komunikacją miejską – kilkaset metrów od lotniska znajduje się przystanek Maddalena/Aeoporto Civile, z którego można dojechać bliżej centrum miasta, np. w okolice Muzeum Archeologicznego autobusem nr 182.

Z lotniska do Sorrento – Oprócz dojazdu do centrum Neapolu można też dostać się bezpośrednim autobusem do Sorrento, bilet kosztuje 10 euro. Niestety tych połączeń w ciągu dnia jest ledwie kilka, ostatni na ten moemnt o godzinie 19:00. Tutaj można sprawdzić rozkłady jazdy.

Uliczki Neapolu | Zwiedzanie Neapolu

Połączenia z innymi miastami

Jako jedno z największych miast we Włoszech, Neapol jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi regionami Włoch. Do stolicy Kampanii można dojechać pociągami z Rzymu, Bari, Mediolanu, Wenecji czy Bolonii. Oprócz tego na terenie kraju można korzystać z lotów, np Ryanair czy Alitalia. Na tej stronie można znaleźć rozkłady jazdy pociągów i ceny biletów. Podróżowanie pociągami po Włoszech jest łatwe i wygodne. Pozostają również autobusy, m.in. Flixbus, który czasem oferuje bardzo niskie ceny na przejazdy.

Kiedy jechać do Neapolu?

Odradzamy miesiące wakacyjne. Upały, tłumy i wyższe ceny nie sprzyjają udanemu zwiedzaniu. Na zwiedzanie Neapolu zdecydowanie bardziej polecamy wiosnę, jesień, a nawet i zimę. Może zimą nie ma w Neapolu zawrotnych temperatur, ale zawsze można tu złapać trochę więcej słońca niż w Polsce. Moim zdaniem najprzyjemniejsze do zwiedzania są miesiące wiosenne. Jest już ciepło, ale nie za gorąco, turystów jeszcze nie tak dużo, jak w wakacje, wszystko kwitnie, ceny noclegów nieco korzystniejsze.

Wezuwiusz i Neapol | Zwiedzanie Neapolu

Na ile jechać do Neapolu?

Wszystko oczywiście zależy od możliwości czasowych, ale zasadniczo Neapol to dobry kierunek na weekendowy city break. W ciągu jednego dnia można przejść się po historycznym centrum, zobaczyć z zewnątrz główne atrakcje, zjeść pizzę i dzień zakończyć na jednym z punktów widokowych. W ciągu dwóch dni można już zobaczyć całkiem sporo z głownych atrakcji miasta. Ale żeby zobaczyć naprawdę wszystko, to trzeba na to minimum 3-5 dni.

Architektura w Neapolu

Chociaż większość atrakcji położona jest w historycznym centrum, to jednak poza jego granicami również znajduje się ich sporo – chociażby zamek na wzgórzu Vomero, katakumby, ogród botaniczy czy Muzeum Montesanto. Dojazdy do tych miejsc też zajmują trochę czasu. Ja byłam w Neapolu dwa razy i wciąż nie udało mi się zobaczyć wszystkiego…

Castel Nuovo | Zwiedzanie Neapolu

Koronawirus we Włoszech

Na ten moment (połowa czerwca 2021) Kampania wraz z Neapolem znajduje się w żółtej strefie, a więc restauracje, atrakcje i hotele działają normalnie. W przestrzeni publicznej obowiązuje noszenie maseczek. Przed przyjazdem do Włoch konieczny będzie test na covid-19, na szczęście uznawany jest również tańszy antygenowy. Oprócz tego swój przyjazd trzeba zarejestrować na tej stronie. Testy muszą robić też zaszczepieni. Obowiązek testów dla zaszczepionych zostaną prawdopodobnie zniesione, gdy UE opracuje jednolity paszport szczepionkowy. Sytuacja wciąż jest bardzo płynna i restrykcje zmieniają się czasem z nida na dzień, dlatego przed podróżą zawsze sprawdzajcie aktualne informacje na rządowych stronach.

Gdzie spać?

Zasadniczo przyjmuje się, aby unikać okolic dworca kolejowego. Najwygodniej jest spać w centro storico ze wzglęu na bliskość atrakcji. Położona na wzgórzu dzielnica Vomero może zaskoczyć hotelami z pięknymi widokami. Z kolei dzielnice nadmorskie są już nieco bardziej eleganckie, a przy tym droższe. Oferta noclegowa w Neapolu jest bardzo rozbudowana, a ceny rozsądne. Można znaleźć i wsaniałe butikowe hotele z basenami, są też hostele jak i klimatyczne pensjonaty.

Polecam nocleg w B&B Art House. Bardzo fajna lokalizacja – tuż przy słynnej pizzeri L’antica Pizzeria da Michele, pięć minut pieszo od katedry i historycznego centrum i na tyle blisko stacji kolejowej, że można się do niej przejść w trakcie 15-minutowego spaceru. Ten niewielki pensjonat posiada kilka czystych, wygodnych i przestronnych pokoi z prywatnymi łazienkami. Śniadanie – typowo włoskie. Pyszny ciepły rogalik prosto z piekarni i capuccino. Bardzo rozsądne ceny (za 2 noce płaciłam ) oraz miły i pomocny właściciel. Nocleg rezerwowałam na ostatnią chwilę przez wyszukiwarkę Booking.

Nocleg w Neapolu

Gdzie zjeść w Neapolu?

Palazzo Petrucci – najsmaczniejsza margherita, jaką jadłam podczas tego pobytu w Neapolu. Pizza idealna!

Osteria Il Gobbetto – wyróżniona gwiazdką Michelina, restauracja z pysznymi lokalnymi daniami, rybami i owocami morza oraz świetnym klimatem. Do tego wyjątkowo niskie ceny jak na taką jakość i smak.

Gdzie zjeść w Neapolu? Palazzo Petrucci
Palazzo Petrucci

Birdy’s Bakery – jeśli macie dosyć typowych włoskich śniadań na słodko, to warto wstąpić tu z samego rana.I te ich ciasta <3

Panamar – na przepiękne i pyszne kanapki w owocami morza.

Ristorante di Parthenope – Znalazłam przypadkiem, tuż przy dworcu. I byłam bardzo pozytywnie zaskoczona! Pizza nadziewana ricottą i prosciutto cotto rozbiła bank. To była jedna z najlepszych pizz w moim życiu.

Pizza neapolitańska | Zwiedzanie Neapolu
Ristorante di Parthenope

Tandem Ragu – ragu to jedna ze specjalności regionu. W Neapolu przyrządza się dwa rodzaje tego sosu: ragu nepoletano oraz ragu alla genovese. To typowe domowe dania, a najlepszego ragu znajdziecie właśnie w Tandem Ragu.

52 Kalo – nieco dalej od centrum, tuż przy morzu znajdziecie świetną pizzę, również wyróżnioną gwiazdką Michelin.

Tandem Ragu | Zwiedzanie Neapolu
Tandem Ragu

Sorbillo , L’antica da Michele, di Matteo – trzy najsłynniejsze pizzerie w Neapolu, do których zawsze ustawiają się kolejki. W da Michele kręcono sceny z Julią Roberts do filmu „Jedz, módł się i kochaj”, w di Matteo jadł sam Bill Clinton. Warto zajśc do chociaż jednej z nich i spróbować, przekonać się, która jest najlepsza 🙂

Pizza w Sorbillo | Zwiedzanie Neapolu
Sorbillo

Spuzzulliamm– a jeśli chcecie zjeść w naprawdę lokalnym miejscu wśród samych Włochów i nie chce wam się stać w kolejce do L’antica da Michele, dosłownie 50 metrów dalej znajdziecie świetną restaurację, której nawet nie ma na mapie. Jadłam tam i mieszkałam na przeciwko. Widziałam, że non stop mieli ruch, do późnych godzin wieczornych. A pizza? Jak to w Neapolu, klasa.

Trattoria Speranzella – Idealne miejsca dla tych, którzy chcą spróbować i pysznej pizzy, ale też kuchni neapolitańskiej. Warto tu spróbować lokalnych dań. Do tego restauracja znajduje się na ładnej uliczce. Na plus ceny i super klimat.

Kuchnia neapolitańska | Zwiedzanie Neapolu
Trattoria Speranzella

Ceny w Neapolu

Zwiedzanie Neapolu uprzyjemnia fakt, że nie jest to drogie miasto jak Rzym czy Wenecja. Miasto głównie zwiedza się pieszo, a bilety na komunikację miejską nie są drogie. Dla przykładu, bilet całodzienny uprawniający do nielimitowanego korzystania z transportu publicznego na terenie miasta kosztuje mniej niż 4 euro. Słynna pizza neapolitańska kosztuje 4, 5 euro. Noclegi również można znaleźć w bardzo korzystnych cenach. Większy wydatek mogą stanowić bilety do atrakcji, które często kosztują kilka euro. Ale na szczęście w mieście da się znaleźć też darmowe atrakcje.

Katedra w Neapolu | Zwiedzanie Neapolu

Komunikacja miejska w Neapolu

W Neapolu kursuje metro, autobusy, kolejki linowe, windy tramwaje, trolejbusy i pociągi podmiejskie. Jednak zwiedzanie Neapolu to głównie poruszanie się pieszo, bo spora część atrakcji zlokalizowania jest w historycznym centrum wyłączonym z ruchu samochodowego.

Metro – dwie linie, dla turystów większe znaczenie ma linia 1, którą można dojechać na stację Toledo, do zamku Sant’ Elmo czy dworzec kolejowy. Bilety można kupić w automatach na stacjach metra, w kasach lub u kierowców pojazdów naziemnych (ciut drożej), a także w kioskach oznaczonych literą T.

Basilica Reale | Zwiedzanie Neapolu

Bilety – dostępne są dwa rodzaje. Bilety ANM oraz zintegrowane bilety TIC. Te drugie umożliwiają dodatkowo korzystanie z linii metra numer 2 oraz pociągów podmiejskich. Druga różnica wynika z faktu, że pojedynczy bilety ANM pzeznaczony jest na jeden przejazd, jednym środkiem transportu. Zintegrowany bilet TIC umożliwia poruszanie się różnymi środkami transportu w ciągu 90 minut od momentu skasowania – czyli można się do woli przesiadać w granicach całego Neapolu.

Bilety kasuje się zaraz pod wejściu do autobusu/tramwaju/trolejbusu i po wejściu do stacji metra. Bilet jednorazowy ANM kosztuje 1,10 euro, a zakupiony w kasie na stacji metra lub u kierowcy 1,50 euro. Bilety można kupić też przez aplikację Unico Campania, ale z tej opcji wyłączone są przejazdy metrem. Zintegrowany bilet 90-minutowy kosztuje 1,60 euro.

Bilet całodzienny– jeżeli macie zamiar często się przemieszczać, nocujecie poza centrum lub chcecie zobaczyć atrakcje poza centro storico, polecam kupić bilet całodzienny. Kosztuje on 3,5 euro i z nim można podróżować do woli po całym mieście. Dostępna jest również opcja tygodniowa za 12,5 euro.

Bezpieczeństwo w Neapolu

Zwiedzanie Neapolu pod tym względem nastręcza trochę kłopotów bo kradzieże kieszonkowe wśród turystów zdarzają się tu podobno bardzo często. Nas osobiście to nie spotkało, ale osoby z naszej rodziny już tak. Na tłocznych ulicach trzeba mieć oczy do okoła głowy i szczególnie dobrze pilnować bagażu w metrze. i na dworcu kolejowym. Najlepiej trzymać torbę/plecak przed sobą.

Pałac Królewski | Zwiedzanie Neapolu

Na co uważać? Na okolice dworca po zmroku, na pędzące skutery. Chodząc ulicami miasta nosiłam plecak na dwóch ramionach, który jest trudniej wyrwać niż torebkę. Starałam się iść bokiem chodnika, niezbyt blisko ulicy. Rzadko wyciągałam aparat, na ulicach zdjęcia robiłam głównie telefonem. I próbowałam nie rzucać się w oczy, wyglądałam całkiem zwyczajnie. Zapasową kartę do bankomatu i dokumenty zostawiałam w hotelu, przy sobie miałam niezbędne minimum i niedużą ilość gotówki.

Kolorowe ulice Neapolu

Karty turystyczne w Neapolu

Artecard – karta umożliwa wejście do trzech atrakcji za darmo, a do każdej kolejnej zakup o 50% tańszego biletu. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie atrakcje są wliczone do karty. Artecard daje także nielimitowany dostęp do środków transportu w mieście. Karta kosztuje 21 euro, a dla studentów 12 euro, także jej ceny są bardzo korzystne. Można ją kupić na lotnisku, w punktach informacji turystycznej, przez aplikację oraz na tej stronie. Występuje jeszcze drugi wariant karty obejmującej cały region. Jej koszt to 32 euro. Obie karty ważne są przez trzy dni od momentu ich pierwszego użycia.

Neapol | Informacje praktyczne

Naples Pass – karta turystyczna, która działa w formie aplikacji na telefon. Obejmuje atrakcje Neapolu i okolice oraz nielimitowane przejazdy transportem zbiorowym. Podstawowa wersja karty oprócz transportu obejmuje darmowe wejście do katakumb San Gennaro, wycieczkę po Burbon Gallery, San Gennaro Museum, podziemia przy kościele San Lorenzo Maggiore, Museodivino. Do tego liczne zniżki, m.in. na promy płynące na Procidę. Karta jest ważna trzy dni i kosztuje 48 euro. Z kolei najbardziej rozbudowana karta za 87,5 euro obejmuje także zwiedzanie Pompei, Herkulanum czy Pałacu Królewskiego. Warto sobie obliczyć ile wyniosa was bilety kupowane osobmo do tych atrakcji i czy na pewno chcecie je odwiedzić, bo Naples Pass to już niemały wydatek. Więcej informacji o karcie i jej wersjach znajdziecie tutaj

Neapol | Przewodnik

Pozostałe informacje praktyczne

W pierwszą niedzielę miesiąca część muzeów można zwiedzać za darmo

W odróżnieniu od innych włoskich miast, w Neapolu większość muzeów i innnych zabytków jest czynna w poniedziałki, a zamyka się je w środy lub czwartki.

Jeśli ubierzecie się zbyt skąpo, możecie zostać nie wpuszczeni do świątyń. Byłam świadkiem jak jeden z pracowników wyprosił dwie dziewczyny w szortach z katedry.

Piazza Bellini – to dobre miejsce dla tych, którzy chcą imprezować. Sprawdzałam kilka lat temu, było warto 🙂

Przejazdy kolejkami miejskimi (funicolare) jest objęty takimi samymi biletami, jak na metro czy autobusy; koszt również jest identyczny. Funicolare ułatwiają zwiedzanie Neapolu, gdy momentami trzeba iść pod górkę. Warto skorzystać z kolejki Mergellina, bo z górnej stacji jest już rzut beretem od wspaniałego punktu widokowego Belvedere di Sant’Antonio a Posillipo

Pozostałe artykuły z Neapolu i okolic:

Restauracje w Neapolu

Zwiedzanie Neapolu przynosi mnóstwo skrajnych wrażeń. Ale jedno jest pewne – choć głośny, brudny i z pozoru groźny, Neapol może poszczycić się niesamowitymi zabytkami, które warto zobaczyć w trakcie chociaż jednej krótkiej wizyty w mieście.

Magda

Panorama Neapolu

4 odpowiedzi na “Zwiedzanie Neapolu. Informacje praktyczne”

Interesują mnie te karty trzydniowe, ale na Kampanię (koszt 32 euro). Czy trzeba je jakoś specjalne aktywować np. przed pierwszym przejazdem autobusem?

A z tego co zauważyłem to wiele muzeów jest zamkniętych we wtorki.

one się automatycznie aktywują same podczas pierwszego użycia 🙂

Mam pytanie,czy kupując na lotnisku w Neapolu bilet na Ailbus do dworca centralnego można od razu kupić bilet na powrót? Z tym że w drodze powrotnej najpierw wejdę do metra (3 przystanki) a potem do Ailbus. Podobno bilet Ailbus ważny 90 minut z lotniska a jak z drogą powrotną? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat, ale skoro jedynie bilet kupiony u kierowcy ważny jest tylko na jeden przejazd, to wydaje mi się, że można kupić już na powrót w biletomacie i podczas powrotu najpierw wsiąść do metra. Aczkolwiek nie mam 100% pewności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *