Zupa szczawiowa kojarzy mi się z dzieciństwem. Babcia zbierała latem na pobliskiej łące liście szczawiu i przyrządzała aromatyczną, lekko kwaskowatą zupę podawaną z jajkiem. Co dom, to inny przepis na szczawiową. My połączyliśmy kilka przepisów i wyszło nam z tego coś naprawdę smacznego.
Zupa szczawiowa jest daniem charakterystycznym dla tradycyjnej kuchni Polskiej, chociaż jej odmiany można spotkać także w krajach Europy wschodniej oraz w kuchni żydowskiej. Jest to typowo letnia zupa, ponieważ szczawu nie przechowuje się, dlatego tak bardzo kojarzy się z latem.
Składniki | Zupa szczawiowa
Przepisów na zupę szczawiową jest wiele i można je dowolnie modyfikować. Najczęściej przygotowuje się zupę na ciepło na podstawie bulionu lub chłodnik szczawiowy. My poszliśmy o krok dalej, bo zrobiliśmy krem. Podczas gotowania liście szczawiu przekształciły się w nieapetyczną papkę, a że lubimy, kiedy w naszej zupie nic nie pływa, to przygotowany wywar na koniec zmiksowaliśmy w blenderze. Nie wiem jak to robiła moja babcia, że po ugotowaniu zupy, szczaw nadal wyglądał apetycznie. Czego użyliśmy do zrobienia zupy szczawiowej?
- jeden, dwa litry wody
- kostka bulionowa
- dwa pęczki młodego szczawiu
- kilka ziemniaków
- jogurt naturalny
- przyprawy
Specjalnie nie podaję dokładnej ilości składników, bo wszystko zależy od tego co lubicie i dla ilu osób szykujecie obiad. Zupę można przygotować na wcześniej ugotowanym rosole lub po prostu, na osolonej wodzie. Wody może być litr, a mogą być i 3 litry, w zależności czy lubicie gęstrze czy rzadsze kremy oraz dla ilu osób gotujecie. Zamiast ziemniaków można dodać jajka, zazwyczaj dodaje się także koperek (my nie dodajemy, bo nie przepadamy). W tradycyjnych przepisach zamiast jogurtu dodaje się śmietany. Jak widzicie możliwości jest mnóstwo, a w doborze składników panuje spora dowolność. Ostatecznie smak szczawiu jest na tyle intensywny i niepowtarzalny, że czego byście do zupy nie dodali, to i tak będzie wyjątkowa i smaczna. Warto eksperymentować!
Wykonanie zupy szczawiowej
Zagotować osoloną wodę. Dodać kostkę rosołową warzywną, a następnie kilka ziemniaków (w zależności jak dużą porcję przygotowujecie. My w niecałych 2 litrach wody gotowaliśmy 6 średniej wielkości młodych ziemniaków). Kiedy ziemniaki będą ugotowane, wrzucić dokładnie umyty i pokrojony szczaw. Gotować przez kilkanaście minut. W międzyczasie doprawić dowolnymi przyprawami. U nas to była duża ilość pieprzu, kilka liści laurowych i odrobina majeranku, tymianku i rozmarynu. Jeszcze w trakcie gotowania można dodawać jogurt naturalny rozrobiony wcześniej w osobnej misce z kilkoma łyżkami gorącej zupy lub śmietanę po ostygnięciu wywaru. Po gotowaniu wszystko zblendować na krem. Krem nie musi być gładki, my specjalnie nie blenderowaliśmy do końca, żeby w zupie pływały drobniutkie kawałki młodych ziemniaków.
Smacznego! Magda
Tutaj znajdziecie nasze pozostałe przepisy KLIK.