Atrakcje w Neapolu są zachwycające. Bogato zdobione świątynie, ostentacyjne pałace, ogromne muzea, piękne punkty widokowe. Stolica Kampanii nie cieszy się najlepszą renomą, często uznawana jest za miasto brudne i chaotyczne. I my z tym nie dyskutujemy, wszakże mamy oczy. Jednak Neapol to nie tylko korki, śmieci i hałas. W plątaninie wąskich ulic można odkryć niesamowite atrakcje, których listę przedstawiamy poniżej.
Wzgórze Vomero
Jeśli chodzi o atrakcje w Neapolu, to moje absolutnie ulubione miejsce w całym mieście. Na Wzgórzu Vomero znajdziecie kilka ciekawych atrakcji, takich jak słynny Zamek Sant’Elmo oraz potężny klasztor – Certosa di San Martino – z krużgankami i ciekawym muzeum. Ale tym, co zachwyca najbardziej, jest widok z Belvedere di San Martino. Jak dotąd jest to moje top jeśli chodzi o panoramy miast, jakie widziałam w życiu.
Ciepłe barwy zabudowań miejskich ciągnące się po horyzont, kopuły barokowych światyń, błękitne niebo, a nad tym wszystkich cierpliwie górujący Wezuwiusz. Widok nie do podrobienia, który warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Do tego dzielnica Vomero jest bardzo przyjemną okolicą, w której można znaleźć sporo fajnych knajpek i barów.
Praktycznie:
Certosa e Museo di San Martino – bilet wstępu kosztuje 6 euro, dla osób poniżej 25 roku życia 2 euro, a poniżej 18 – wejście za darmo. Klasztor z muzeum można zwiedzać codziennie z wyjątkiem środy od 08:30 do 18:00. Bilet wstępu można kupić online tutaj lub w kasach pod Zamkiem Sant’Elmo.
Castel Sant’Elmo – zwiedzanie kosztuje 5 euro, otwarty codziennie od 08:30 do 18:30.
Dojazd – na Wzgórze Vomero można dojechać linią metra numer 1.
Museo Dociesano
Pierwsza świątynia, którą zwiedzałam w Neapolu. Zachwyt od pierwszego kroku. Muzeum znajduje się na terenie kościoła Santa Maria Donnaregina w centro storico Neapolu. Wnętrze świątyni ozdobione jest pięknymi XVII-wiecznymi freskami, a w prezbiterium można oglądać niedużą, ale bardzo ciekawą wystawę malarstwa i rzeźby.
Praktyczne: kompleks świątynny znajduje się bardzo blisko neapolitańskiej katedry w historycznym centrum miasta. Zwiedzać go można tylko w weekendy, w soboty od 09:30 do 16:30, w niedzielę do 14:00. Bilet wstępu kosztuje 6 euro.
Podziemia Neapolu
Napoli Sotterranea, czyli kilometry długich i wąskich korytarzy położonych około 40 metrów pod ziemią w samym centrum Neapolu. Podziemia można zwiedzać podczas godzinnej wycieczki z przewodnikiem. Warto! Miasto powstało na tufie wulkanicznej, którą wykorzystywali już starożytni Grecy. Z pozosotawionych przez nich jaskiniach Rzymianie zbudowali akwedukty i cysterny, które były wykorzystywane przez ludzi aż do XVII wieku, do epidemii dżumy. Później przez wieki wyrzucano tam śmieci, by w trakcie II wojny światowej korzystać z tuneli jako ze schronów przeciwbombowych.
Wycieczka odbywa się w języku włoskim lub angielskim, więc jeśli dostaniecie się na włoską, koniecznie poczytajcie coś wcześniej o zwiedzanym miejscu. Inaczej puste i wąskie korytarze niewiele będą wam mówić. Po drodze przeciska się przez bardzo wąskie tunele trzymając jedynie świecę, także nie polecam osobom z klaustrofobią.
Praktycznie – bilety i wejście do podziemi znajduje się pod adresem Piazza San Gaetano 68. Wycieczki odbywają się codziennie przez cały rok. W języku włoskim co godzinę od 10:00 do 18:00, w języku angielskim co dwie godziny od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 9 euro.
Pałac Królewski
Mało kto zagląda do Pałacu Królewskiego w Neapolu – zwiedzałam go całkowicie sama! A szkoda, bo jego wnętrza są zachwycające. Na wstępie wita nas monumentalna, marmurowa sala, której schody prowadzą na piętro do blisko 30 pomieszczeń. A te udekorowane są oryginalnymi meblami, freskami i obrazami. Pałac dynastii Burbonów w Neapolu to jedno z tych miejsc, które moim zdaniem koniecznie trzeba zobaczyć będąc w mieście.
Praktycznie – bilet wstępu kosztuje 6 euro. Otwarty codziennie z wyjątkiem środy od 09:00 do 20:00. Pałac znajduje się przy Piazza del Plebiscito.
Katedra
Katedra pod wezwaniem św. Januarego skrywa kilka skarbów. Św. January, jako patron Neapolu, ma duże znaczenie dla historii miasta. Miał on swym wstawiennictwem ochronić jego mieszkańców przed epidemią dżumy w XVI wieku. W tej największej świątyni w mieście można podziwiać baptysterium z mozaikami datowane na V wiek, renesansową kaplicę czy zachwycającą kaplicę del Tresoro. Coś pięknego!
Praktycznie – Zwiedzanie Duomo jest darmowe, z dwoma wyjątkami. Wejście do Baptysterium kosztuje 1,5 euro, a do kaplicy del Tesoso (o ile mnie pamięć nie myli) 3 euro. Katedra zamykana jest w ciągu dnia, dlatego najlepiej przyjść do niej po 8 rano lub późnym popołudniem. Przy katedrze znajduje się Museo del Tesoro di San Gennaro, ale moim zdaniem nie jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć przy pierwszej wizycie w mieście. Muzeum jest czynne codzienne od 09:00 do 17:00. Bilet wstępu kosztuje 6 euro.
Katedra w Neapolu Kaplica del Tesoro Museo del Tesoro di San Gennaro
Palazzo Zevallos-Stigliano
Barokowy pałac przy ulicy Toledo mieści w sobie muzeum sztuki dzieł od XVI do XX wieku. Chociaż wystawa okazała się bardzo interesująca, to i tak największe wrażenie zrobił nam mnie sam pałac, a dokładnie wewnętrzny dziedziniec. Najsłynniejszym dziełem wystawianym w pałacu jest obraz Caravaggia „Martino di San Ursula”.
Praktycznie – Pałac znajduje się przy ulicy Toledo, więc łatwo dojechać do niego metrem. Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10:00 do 19:00 w tygodniu i do 20:00 w weekendy. Bilet wstępu kosztuje 5 euro.
Stacje metra
Część stacji metra w Neapolu została zaprojektowana jako galerie i nazywane są Stacjami Sztuki. Trzeba przyznać, że rozmach, kolory i oryginalność neapolitańskich stacji potrafią umilić podróż po mieście. Szczególnie polecamy stację metra Toledo!
Museo Capella San Severo
Niewielkie, niepozorne muzeum ukryte między uliczkami oblegane jest niemal bez przerwy. Dlaczego ludziom chce się stać w kolejce do tego miejsca? Bo w Museo Capella San Severo można podziwiać jedne z najpiękniejszych rzeźb świata. Początkowo była to kaplica dziękczynna, następnie rodzinny grobowiec. Centralną część kaplicy zajmuje słynna rzeźba autorstwa Giuseppe Sanmartino, przedstawiająca Jezusa przykrytego całunem. Sała przykryta jest sufitem pełnym XVIII-wiecznych fresków. Niestety w środku obowiąuje zakaz robienia zdjęć, dlatego nie mogę pokazać wnętrza kaplicy. Ale naprawdę warto odwiedzić to miejsce!
Praktycznie – bilet kupiony na miejscu kosztuje 8 euro, a online 10. Ten drugi gwarantuje nam szybsze wejście do kaplicy. Kaplicę można zwiedzać od czwartku do poniedziałku w godzinach 09:00-17:00.
Quartieri Spagnoli
Kolejne miejsce, którego będąc w Neapolu nie można pominąć. Nie jest to jedna atrakcja czy zabytek, a po prostu dzielnica. Ale za to jaka! Piękna w swej brzydocie, klimatyczna, pełna świetnych restauracji i barów, pięknie ozdobiona. Gdzie z każdego rogu patrzą na nas wizerunki świętych, a po ulicach mkną skutery. Warto tu się wybrać na spacer i usiąść przy stole jednej z restauracji.
Chiesa del Gesu Nuovo
Absolutnie piękna świątynia. Kolejna już, ale co zrobić, skoro w Neapolu jest ich tak wiele? I co jedna to piękniejsza. Ten kościół można określić mianem muzeum, bo wewnątrz znajduje się ogroma kolekcja barokowych dzieł szkoły neapolitańskiej. Freski na sufitach i kopułach, jak to zazwyczaj, przedstawiają sceny biblijne. Ten kościół jest moim zdaniem najpiękniejszy w całym Neapolu i naprawdę warto go zobaczyć od wewnątrz.
Praktycznie – kościół można zwiedzać za darmo. Według oficjalnej strony możliwe to jest codziennie od 07:00 do 13:00 oraz od 16:00 do 20:00
Galleria Umberto I
Jeśli chodzi o nietypowe atrakcje w Neapolu, to na uwagę z pewnością zasługuje galeria handlowa wybudowana w stylu neorenesansowym. Potężny pasaż ze szklanym dachem został zbudowany w XIX wieku i do tej pory można w nim robić zakupy czy wypić szybką kawę. Kopuła licząca sobie 56 metrów wysokości robi ogromne wrażenie. Galleria Umberto I może przypominać tą z Mediolanu. I nic w tym dziwnego, bo architekci wzorowali się właśnie na tej mediolańskiej. Zwiedzając galerię zwróćcie uwagę na mozaiki podłogowe!
Klasztor San Lorenzo Maggiore
Klasztor nie pełni już funkcji kościelnej, a obecnie możemy w nim zwiedzać Museo dell’Opera di San Lorenzo Maggiore, dawny reflektarz z bogato zdobionym freskami sufitem oraz antyczne podziemia. I to właśnie to ostatnie miejsce przyciąga tu najwięcej turystów. Klasztor powstał na ruinach greckiej agory i rzymskiego forum. Schodząc pod ziemię możemy zwiedzić starożytną ulicę handlową. Moim zdaniem zwiedzanie klasztoru nie jest koniecznością, jeśli macie mało czasu i jest to wasza pierwsza wizyta w Neapolu. Ale to ciekawe miejsce warto odwiedzić jeśli interesujecie się historią i chcecie lepiej poznać miasto.
Praktycznie – Kompleks klasztorny czynny jest codziennie od 09:30 do 17:30. Bilet wstępu kosztuje 9 euro. Wejście do klasztoru znajduje się dosłownie na przeciwko wejścia do podziemi Neapolu (Napoli Sotterranea), które zwiedza się z przewodnikiem.
Castel Nuovo
Charakterystyczna bryła zamku jest jednym z symboli Neapolu. Ten XIII-wieczny zamek został wybudowany na polecenie króla Karola Andegaweńskiego, gdy postanowił przenieść stolicę księstwa z Palermo do Neapolu. W oczy rzucają się cztery okrągłe gotyckie wieże, nadające budowli przysadzistego charakteru. Warto wejść do środka, chociażby ze względu na dobrze zachowaną XVI-wieczną salę św. Barbary, w której można oglądać freski malarza Giotto.
Praktycznie – zamek można zwiedzać codziennie z wyjątkiem niedzieli od 08:30 do 17:00. Bilet wstępu kosztuje 6 euro. Do zamku można dojechać metrem na stację Municipio.
Basilica Reale
Bazylika Królewska w Neapolu przypomina nieco rzymski Panteon. Ale nic w tym dziwnego, bo była na nim wzorowana. Kopuła tej oryginalnej światyni liczy sobie aż ponad 50 metrów wysokości. Kościół znajduje się przy jednym z najpopularniejszych placów w mieście.
Galleria Borbonica
To kolejne ciekawe podziemia. Galleria Borbonica to nigdy nieukończony tunel, którego budowę zlecili Burbonowie. Miał on łączyć Pałac Królewski z centrum miasta. W kolejnych latach tunele służyły na schrony przeciwbombowe w trakcie wojny, a także za składowisko skonfiskowanych aut (które nawiasem mówiąc nadal można pod ziemią oglądać). Chociaż z pozoru może się wydawać, że chodzenie ciemnymi korytarzami to żadna rozrywka. Jednak obrazowo przedstawiane przez przewodników historie sprawiają, że zupełnie inaczej patrzy się na mijane tunele.
Praktycznie – obecnie zwiedzanie podziemi odbywa się podczas wycieczek w piątki, soboty i niedziele o 10:00, 12:00, 15:00 i 17:00. Bilet kosztuje 10 euro, a wycieczkę można zarezerwować tutaj.
Museo San Domenico Maggiore
Tutaj spotkało mnie rozczarowanie, ponieważ przez pandemię muzeum mogą zwiedzać tylko grupy 10-osobowe. Dlaczego indywidualni turyści nie są wpuszczani? Tego niestety nie potrafię zrozumieć. Zostało mi tylko zwiedzanie świątyni, która – jak chyba większość kościołów w mieście – zachwyciła mnie wystrojem. Muzeum mieści się na terenie kompleksu klasztornego z XIV wieku, w którym przebywał m.in. Tomasz z Akwinu. W muzeum można zobaczyć grobowce królów arragońskich. Szczególną uwagę warto poświęcić Kaplicy Brancaccio oraz Kaplicy św. Krzyża. Na zdjęciach wszystkie klasztorne sale prezentują się bardzo ciekawie.
Praktycznie – muzeum zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających 19 czerwca 2021. Zwiedzanie samej bazyliki jest darmowe, a bilet wstępu do wszystkich pomieszczeń muzealnych kosztuje 5 euro, a trasa rozszerzona (z wizytą w celi św. Tomasza) 7 euro. Bilety można zakupić tutaj. Muzeum czynne jest od 10:00 do 18:00. Klasztor znajduje się przy Piazza San Domenico Maggiore.
Palazzo Como
Palazzo Como to renesansowa budowla, w której mieści się muzeum Gaetano Filangieri. Przez wieki pałac pełnił różne funkcje – był rezydencją, archiwum, klasztorem, a nawet fabryką piwa. Niewielkie muzeum składa się tylko z sali o pięknej posadzce. Można w niej podziwiać porcelane, obrazy, rzeźby, antyki, monety czy biżuterie. Warto też wspiąć się schodami na balkon i tam obejrzeć resztę kolekcji i całe wnętrze z ciekawej perspektywy.
Praktycznie – Palazzo Como znajduje się przy Via Duomo. Bilet wstępu kosztuje 3 euro. Muzeum można zwiedzać od 10:00 do 16:30 codziennie z wyjątkiem niedzieli. Bilety można kupić też tutaj.
Klasztor Sata Chiara
Na cały kompleks składa się dzwonnica, bazylika i zespół klasztorny z muzeum. Klasztor św. Klary powstał w XIII wieku z polecenia Karola Andegaweńskiego. Niestety, naloty aliantów w trakcie II wojny światowej zniszczyły kościół, w tym freski, których autorem był Giotto. Renesansową świątynię udało się odbudować, jednak wnętrze bazyliki posiada teraz surowy wystrój. Największą atrakcją klasztoru jest XVIII-wieczny ogród otoczony krużgankami i ławkami ozdobionymi kolorową majoliką. Niestety, przez pandemię ogród pozostaje zamknięty dla zwiedzających.
Praktycznie – Zwiedanie części klasztornej kosztuje 6 euro. Jest ona otwarta codziennie od 09:30 do 17:30, a w niedziele od 10:00 do 14:30. Bazylika otwarta jest dla zwiedzających od 07:30 do 13:00 i od 16:00 do 20:00. Kompleks znajduje się przy Via Santa Chiara.
Co jeszcze? | Atrakcje w Neapolu
Wielkim rozczarowaniem były atrakcje zamknięte z powodu koronawirusa. W Neapolu spędziłam dwa dni i nie było możliwości, żebym zobaczyła chociaż połowę atrakcji. Dlatego nie zgadzam się z opinią, że w Neapolu wystarczy spędzić maksymalnie jeden dzień. Owszem, ale tylko gdy chcemy spacerowć ulicami miasta i nie zaglądać do kościołów i muzeów. Osoby, które chcą dogłębniej poznać miasto i zwiedzić jego atrakcje, powinny przeznaczyć na to co najmniej 2-3 dni, a najlepiej do 5.
Czego nie zdążyłam zobaczyć? | Atrakcje w Neapolu
Museo Capodimonte – pełne niesamowitych zbiorów. To jedno z ważniejszych włoskich muzeów.
Ogród Botaniczny – w trakcie pandemii można go zwiedzać w określonych godzinach po wysłaniu specjalnej rezerwacji.
Muzeum Archeologiczne – nawet nie próbowałam, bo jest zbyt duże, a ja miałam zbyt mało czasu. To jedno z najważniejszych muzeów nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Nie tylko same starożytne eksponaty w Pompejów i Herkulanum wprawiają w podziw, ale i same sale, w których są wystawiane.
Castel dell’Ovo – średniowieczny zamek zwany Jajecznym.
Katakumby – podziemny cmentarz, na który w sumie składają się aż trzy kompleksy. Zwiedzanie katakumb musi robić ogromne wrażenie! Do tego warto podjechać na Cmentarz Fontanelle, z którym wiążą się liczne ciekawe historie.
Museo Pignatelli – neoklasycystyczna rezydencja z bogato zdobionymi komnatami, ogrodem i wystawą powozów.
Girolamini – niestety obecnie w remoncie, ale na pewno wrócę do Neapolu, by zobaczyć niesamowitą bibliotekę i resztę niezwykłego klasztoru.
Pio Monte di Misericordia – kościół z dziełami Caravaggia
Palazzo dello Spagnolo – niesamowity pałac, który słynie z ciekawej klatki schodowej
Purgatorio ad Arco – tu także nie udało mi się wejść ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji w trakcie pandemii. Świątynia słynie z motywu uskrzydlonych czaszek pojawiających się wewnątrz, z podziemnego hypogeum i niewielkiego muzeum.
Sant’ Anna dei Lombardi – kościół znany z niezwykłej architektury (brak transeptu)
Belvedere di Sant’Antonio a Posilipo – jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na miasto i Wezuwiusza.
A przecież to i tak jeszcze nie wszystko!
Informacje praktyczne | Atrakcje w Neapolu
W pierwszą niedzielę miesiąca część muzeów można zwiedzać za darmo.
W odróżeniu do innych włoskich atrakcji, zabytki w Neapolu zazwyczaj działają w poniedziałki, a pozostają zamknięte w środy lub czwartki.
Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. Zbyt skąpy strój może skutkować wyproszeniem ze zwiedzanego kościoła lub w ogóle z niedopuszczeniem do wejścia.
Bilety do Museo Capella San Severo warto kupić online, wtedy stanie w kolejce będzie nieco krótsze, niż z biletem kupionym na miejscu.
Naples Pass | Atrakcje w Neapolu
Karta turystyczna, która działa w formie aplikacji na telefon. Obejmuje atrakcje Neapolu i okolice oraz nielimitowane przejazdy transportem zbiorowym. Podstawowa wersja karty oprócz transportu obejmuje darmowe wejście do katakumb San Gennaro, wycieczkę po Burbon Gallery, San Gennaro Museum, podziemia przy kościele San Lorenzo Maggiore, Museodivino. Do tego liczne zniżki, m.in. na promy płynące na Procidę. Karta jest ważna trzy dni i kosztuje 48 euro. Z kolei najbardziej rozbudowana karta za 87,5 euro obejmuje także zwiedzanie Pompei, Herkulanum czy Pałacu Królewskiego. Warto sobie obliczyć ile wyniosa was bilety kupowane osobmo do tych atrakcji i czy na pewno chcecie je odwiedzić, bo Naples Pass to już niemały wydatek. Więcej informacji o karcie i jej wersjach znajdziecie tutaj.
Artecard | Atrakcje w Neapolu
Karta umożliwa wejście do trzech atrakcji za darmo, a do każdej kolejnej zakup o 50% tańszego biletu. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie atrakcje są wliczone do karty. Artecard daje także nielimitowany dostęp do środków transportu w mieście. Karta kosztuje 21 euro, a dla studentów 12 euro, także jej ceny są bardzo korzystne. Można ją kupić na lotnisku, w punktach informacji turystycznej, przez aplikację oraz na tej stronie. Występuje jeszcze drugi wariant karty obejmującej cały region. Jej koszt to 32 euro. Obie karty ważne są przez trzy dni od momentu ich pierwszego użycia.
Mam nadzieję, że ten przewodnik chociaż trochę przekonał was do zwiedzania Neapolu i pokazał, że to miasto ma też swoje jasne strony. Nie taki Neapol straszny, jak go malują. A teraz napiszę coś zaskakującego. Neapol jest jednym z tych miast, odnośnie którego możemy powiedzieć „zwolnijcie, może nawet odpuśćcie zwiedzanie”. Bo Neapol to klimat, stan umysłu, atmosfera. Atrakcje w Neapolu nie uciekną. Warto się poddać temu klimatowi, a zabytki i muzea zwiedzać przy okazji.
Pozostałe artykuły z Neapolu i okolic:
- Zwiedzanie Neapolu. Informacje praktyczne
- Wybrzeże Amalfi w jeden dzień
- Wakacje na Wybrzeżu Amlfi to zły pomysł!
Magda
3 odpowiedzi na “Atrakcje w Neapolu. Co zobaczyć?”
Byłam w Neapolu w 2019 i mówiąc szczerze zauroczyło mnie to miasto! Jest bardzo specyficzne i nie każdemu może przypaść do gustu, mnie jednak bardzo odpowiadało i z chęcią wybrałabym się tam ponownie, bo również nie udało mi się wszystkiego zobaczyć 😉
Cześć ! Super wpis. Pytanie czy 4-5 dni starczą na wszystkie atrakcje + 1-2 razy wykąpanie się w morzu. Celuje w następny rok w na marzec lub październik. Z tego co czytałem morzę wtedy już jest ciepłe + nie ma takiego upał. Na pewno chciałbym zwiedzić Pompeje, Wezuwiusz i wszystkie zamki. Raczej jestem z osób ,co lubią zwiedzać i robią po 15-20 km dziennie minimum ,więc intensywny dzień to dla mnie norma:) Pozdrawiam
1 dzień na Wezuwiusza, 1 dzień na Pompeje, 3 dni na Neapol. Tyle czasu spokojnie wystarczy. Co do kąpieli w morzu to zależy gdzie chcecie jechać na plaże. W Neapolu są jakies plaże, ale ponoc takie sobie. Nie wiem na ile, bo sami tam nie byliśmy. A dojazdy gdzieś poza miasto mogą zająć trochę czasu. Nawet nie wiemy, gdzie w pobliżu znajdują się jakies ładniejsze miejsca do kąpieli w morzu. Chyba dopiero na półwyspie Sorrento. Nie jest to niemożliwe, aczkolwiek utrudnione, bo Neapol to prawdziwe zagłebie zabytków. My w tym tekście uwzględniliśmy ledwie te najpopularniejsze. Można to próbować zaplanowac na zasadzie, że np. zwiedzanie do 16:00 a potem 2-3 godzinki na plaży.