Calanques i Cassis w Prowansji

Calanques i Cassis to dwa skarby wybrzeża Prowansji, które zachwycą wszystkich lubiących kontakt z naturą. Błękitna woda, wysokie klify, punkty widokowe, plaże, porty rybackie, szlaki i urocze miasteczko – to wszystko można zobaczyć w Parku Narodowym Calanques, ledwie kilkanaście kilometrów od centrum Marsylii.

Calanques i Cassis

Mapa najładniejszych calanques

Czym są calanques?

Mówi się, że calanques to śródziemnomorskie fiordy. To inaczej głębokie, trudnodostępne doliny otoczone wapiennymi skałami, charakterystyczne dla południowego wybrzeża Francji i Korsyki. Ich najwspanialsze przykłady można znaleźć między Marsylią a Cassis, gdzie utworzono Park Narodowy Calanques. Te formy geologiczne tworzą przestrzeń dla pieszych wycieczek, jak i dla rejsów czy do wspinaczek. Do dzikich zatok nie ma możliwości dojazdu autem, co czyni ten teren niemal dziewiczym. Obecnie francuskie calanques są jednym z najbardziej znanych miejsc wspinaczkowych w Europie.

Klify w Parku Narodowym Calanques

Calanques to podobno najczęściej odwiedzany Park Narodowy w całej Francji. Rocznie ma go odwiedzać około 3 milionów turystów.

Przez znaczny napływ turystów w ostatnich latach, władze parku starają się regulować jego zwiedzanie. Dlatego dojazd autem do poszczególnych calanques jest niemożliwy nie tylko ze względu na trudne warunki przyrodnicze. Do tego w 2021 roku zakazało kotwiczenia statkom wycieczkowym w niektórych zatokach i przy plażach.

Turkusowa woda w Calanques de Port Pinu

Park Narodowy Calanques

Ten chroniony obszar to jedyny nadbrzeżny park narodowy w Prowansji, do tego jest też pierwszym podmiejskim Parkiem Narodowym w Europie. Ciągnie się od granic Marsylii aż do uroczego miasteczka Cassis. Oprócz niezwykłych formacji skalnych można tu znaleźć niewielkie plaże i jaskinie, z czego w jednej, Cosquera, odkryto paleolityczne malowidła ścienne. Na terenie parku narodowego żyją nietoperze, orły i największe jaszczurki w Europie. W wodach przybrzeżnych zdarza się zauważyć żółwie i delfiny. Niezwykłe formacje skalne rozciągają się też pod wodą, gdzie w najgłębszym miejscu jeden kanion liczy sobie 1500 metrów.

Niezwykłe formacje skalne wystające z morza w Parku Narodowym Calanques

Trochę historii

W czasach prehistorycznych między skałami i zatokami żyli ludzie, jednak morze było wówczas położone jakieś 15 kilometrów dalej. Wraz z ociepleniem klimatu i wzrostem poziomu wód, mieszkalnictwo w tym rejonie zaczęło zanikać. Masyw górski był wykorzystywany jako kamieniołom do budowy rzymskich dróg czy budynków użyteczności publicznej. Niegdyś wzdłuż wybrzeża znajdowało się ponad 1000 wież strażniczych, których zadaniem było ostrzeganie przed atakami piratów. W wodnej toni znajduje się wiele ciekawostek dla płetwonurków – wraki samolotów i statków pochodzących nawet z czasów rzysmkich.

Calanques to prawdziwy skalny ogród na brzegu morza

Gaston Rebuffat, słynny francuski alpinista

Cassis – brama do Calanques

Ciężko znaleźć jakieś informacje na temat tej malowniczej miejscowości, chociaż jest to brama do calanques i bardzo oblegane miejsce. W słoneczną niedzielę początkiem kwietnia, port w Cassis dosłownie pękał w szwach i niełatwo było o wolne miejsce w kawiarniach i restauracjach.

Cassis w Parku Narodowym Calanques we Francji

Podobno kto widział Paryż, a nie widział Cassis, ten nic nie widział. Moim zdaniem tego, kto wymyślił ten slogan, lekko poniosło. Niemniej jednak Cassis faktycznie jest bardzo uroczą miejscowością, po której warto się przejść przy okazji zwiedzania Parku Narodowego Calanques. A już zdecydowanie bardziej podobało mi się Cassis, niz Marsylia.

Rejs po Calanques

Klify otaczające wąskie zatoki sięgają nawet kilkuset metrów, są majestatyczne i imponujące, a woda w nich przybiera piękne kolory turkusu. Dlatego to świetne miejsce na rejsy, podczas których można podziwiać calanques z ciekawej perspektywy. Wysokie klify i wąskie zatoki robią ogromne wrażenie – kształt skał, turkusowy kolor wody, śródziemnomorska roślinność – to coś wyjątkowego, co przyciąga do tego miejsca spragnionych kontaktu z naturą. Zatoki, do których wpływają niewielkie łodzie, są naprawdę spektakularne!

Rejsy z Marsylii – Łodzie z Marsylii płyną minimum 2-3 godziny w zależności od wybranej opcji i w ofercie mają dla chętnych dodatkowo płatne postoje na kąpiele w morzu czy wizytę przy zamku If. Rezerwację biletu na konkretny dzień można zrobić najwcześniej dzień przed terminem rejsu, gdyż ze względu na warunki pogodowe wycieczka można zostać odwołana. Bilety można kupić w kasie w porcie lub na tej stronie. Koszt rejsu dla jednej osoby do 30 euro.

Rejsy z Marsylii do Calanques

Rejsy z Cassis – odbywają się codziennie przez cały rok. Turyści mają do wyboru rejs do trzech zatok (45 minut, 17 euro), 5 (65 minut, 21 euro), 8 (90 minut za 24 euro) oraz 9 (2 h, 29 euro). Wycieczkę można wykupić w kasie w porcie pół godziny przed rozpoczęciem rejsu. Rejsy odbywają się od maja do września między 09:00 a 17:30 (w lipcu i sierpniu do 18:30), w kwietniu do 17:00, w październiku do 16:30, w zimowych miesiącach zazwyczaj od 09:30/10:00 do 15:30. Aktualne godziny można sprawdzić tutaj.

Rejsy z Cassis do Parku Narodowego Calanques

Najlepsze punkty widokowe

Jeszcze lepszym pomysłem na podziwianie calanques, są spacery po dziesiątkach tras, które zostały utworzone na terenie parku narodowego. Najdłuższa z nich rozpoczyna się już w Marsylii, a kończy w Cassis. Wszystkie turystyczne trasy są dobrze opisane na oficjalnej stronie parku narodowego. Zwiedzanie calanques jest w teorii możliwe przez cały rok, jednak między czerwcem a końcem września dostęp do parku narodowego może zostać ograniczony przez ryzyko występowania pożarów. Takie informacje pojawiają się na stronie parku oraz w aplikacji My Calanques.

Najlepsze punkty widokowe i trasy:

– Calanque de Port Miou

– Calangue de Port Pin

– Pointe d’en Vau

– Belvedere de Sugiton

– Plage Sauvage de Morgiou

– Calanque de Sormiou

Belvedere de Sugiton; źródło: Unsplash

Dojazd do calanques

Do niektórych calanques można dojechać tylko autem, do innych transportem zbiorowym. Pisząc dojechać, mam na myśli najbliższy mozliwy punkt, gdzie znajduje się przystanek lub parking, a z którego można rozpocząć wędrówkę. Poniżej opiszę sposoby dotarcia do niektórych zatok przy pomocy transportu publicznego. Oprócz tego opis dojazdu do popoularnych zatoczek znajdziecie na tej stronie.

Klimatyczna uliczka w Cassis w PN Calanques

Port Pin, Calanques Port Miou, Pointe d’en Vau

Najlepiej wyruszyć z Cassis. Do miejscowości można dojechać autobusem M08 z Marsylii z przystanku przy rondzie Castellane (Prado Castellane). Bilet do kupienia u kierowcy i o ile mnie pamięć nie myli, przejazd w jedną stronę kosztował jakieś 2-2,5 euro. Rozkłady jazdy można sprawdzić w tej wyszukiwarce, jednak z racji tego, że jest ona mało intuicyjna i w języku francuskim, można to też zrobić w Google Maps. Przejazd z Marsylii do Cassis trwał około godziny. Istnieje też opcja dojazdu pociągiem na stację kolejową Cassis, która jest oddalona od miasteczka o kilka kilometrów. Stamtąd do portu kursują darmowe autobusy skoorelowane z rozkładem jazdy pociągów.

Calanque Port Pin

Belvedere de Sugiton, Plage Sauvage de Morgiou

Autobus miejski B1 odjeżdżający z przystanku Castellane do Luminy Campus. Stąd macie już do przejścia około 2,5 kilometra na punkt widokowy Belvedere de Sugiton, na samą plażę ponad 3 km. Bilet obowiązujący na tej trasie to ten sam, który kupuje się korzystając z komunikacji miejskiej w Marsylii. Można go zakupić np. w biletomatach na stacjach metrach i przystankach, u kierowcy (drożej) lub w dedykowanej aplikacji Le Ticket.

Calanque de Sormiou

Autobus miejski nr 23 odjeżdżający z przystanku Métro Rond Point du Prado do Sormiou Cayolle. Obowiązują bilety jak w komunikacji miejskiej w Marsylii, można je kupic w biletomatach, aplikacji, u kierowcy, a rozkład jazdy najlepiej sprawdzić w Google Maps. Z przystanku do zatoki jest do przejścia około 3,5 kilometra. To popularne miejsce ze względu na bliskość miasta oraz rozmiary – zatoka de Sormiou jest największas w tej okolicy.

Trudność szlaków

Szlaki sa bardzo różne. Niektóre to łatwe trasy spacerowe (np. Port Pin). inne mogą przypominać bardziej wymagające trasy górskie. Jeżeli nie zależy wam na schodzeniu do samych zatok, a na podziwianiu calanques z góry, dobrym pomysłem będzie pokonanie trasy do poszczególnych punktów widokowych bez schodzenia stromymi kamieniami na sam dół – ten można zobaczyć podczas rejsu z pokładu stateczku. Przykład – niezbyt trudna trasa do Belvedere de Sugiton bez schodzenia na plażę w zatoce. Szczegółowe opisy szlaków znajdziecie na tej stronie.

Rejs łodzią do calanques we Francji

Pozostałe informacje praktyczne

Gdzie zjeść – polecam Divinio, szczególnie na degustację lokalnych specjałów (sery, wędliny, trufle, wina, pyszne kanapki).

Jak dostać się na południe Francji – loty do Marsylii realizuje jedynie Ryanair z Krakowa oraz Berlina. Można też lecieć Wizzairem do Nicei z Warszawy lub Krakowa, a stamtąd dojechać do Marsyliii pociągiem lub Flixbusem. Oprócz tego do Marsylii można lecieć z przesiadką, np. Lufthansą.

Gdzie spać – Marsylia jest dobrą bazą wypadową na zwiedzanie okolicy, w tym calanques. Ze swojej strony mogę polecić świetny The People Hostel, który w swej ofercie ma również ładne pokoje prywatne. Obiekt jest nowy, czysty, tani, posiada liczne udogodnienia i leży w dobrej lokalizacji.

O czym pamiętać – zwiedzając pieszo Park Narodowy Calanques zabierzcie ze sobą porządne buty, okrycie głowy, krem z filtrem, picie i coś do jedzenia. Na szlakach nie spotkacie sklepów czy restauracji.

Bilety – zwiedzanie Calanques jest darmowe.

Park Narodowy Calanques to coś, czego możemy pozazdrościć mieszkańcom Marsylii. No bo spójrzmy – chcesz pochodzić po górach? Masz na wyciągnięcie ręki dziesiątki kilometrów szlaków. Marzysz o plażowaniu? Nic trudnego, znajdziesz tu rajskie plaże i zatoczki. Wolisz pospacerować po malowniczym miasteczku i zjeść coś dobrego? Zajrzyj do Cassis. Sporty ekstremalne? Od wyboru do koloru – nurkowanie, wspinaczka, inne sporty wodne. Żeglowanie, rejsy, punkty widokowe z klifów – uzbiera się z tego długa lista zajęć i atrakcji. Dlatego jeśli będziecie w Marsylii, bardzo polecamy wam wizytę w tym urokliwym miejscu!

Udanej podróży, Magda

Pozostałe artykuły z Francji:

5 odpowiedzi na “Calanques i Cassis w Prowansji”

Rewelacyjne miejsce, o którym nie wiedziałam. Świetne zdjęcia i dużo praktycznych informacji. Z pewnością wrócę do Twojego wpisu, jak będę planować podróż do Marsylii i Parku Narodowym Calanques. Mam nadzieję, że już niedługo.

Do Cassis jedzie autobus 78 z Castellane (rondo w przebudowie). Bardzo ładne miasteczko, ale duże przewyższenia do pokonania, gdy chce się pochodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *