Pociągiem za granicę? Gdzie pojechać koleją z Polski?

Pociągiem za granicę z Polski dojechać można, chociaż na tle innych europejskich krajów nadal wypadamy dość blado. Oferta kolejowa stale się rozwija, ale wciąż pozostawia wiele do życzenia. Na ten moment możemy dojechać pociągiem przede wszystkim do naszych sąsiadów.

Jednak jest kilka perełek i połączeń regionalnych, które zasługują na uwagę. Nierzadko dzieje się tak, że mieszkając w jakimś regionie nawet nie wiemy, że da się z niego zorganizować zagraniczną wycieczkę pociągiem. Skąd i w jakich kierunkach kursują pociągi międzynarodowe?

Początkowo ten artykuł miał zawierać wszystkie informacje praktyczne na temat cen, kupna biletów, rozkładów jazdy itd. Jednak w pewnym momencie rozrósł się do takich rozmiarów, że musieliśmy podzielić go na części. W poniższym tekście znajdziecie pomysły i inspiracje z listą połączeń międzynarodowych. Osobno przygotowane są teksty poświęcone możliwościom dojazdu pociągiem do różnych państw.

*Pisząc w tekście, że jakieś połączenie jest realizowane przez Intercity, używam skrótu myślowego. Nie wszystkie trasy są realizowane przez polski tabor kolejowy. Niektóre składy to np. wagony kolei czeskich lub austriackich, w porozumieniu z którymi stworzono konkretnie połączenie.

Planujesz podróż pociągiem za granicę? Sprawdź te artykuły:

1. Pociągiem za granicę: Rajd po stolicach

Jeśli chodzi o podróże pociągiem za granicę, to sąsiednie stolice są najbardziej oczywistym wyborem, więc od tego zaczniemy. Do jakich stolic można dojechać pociągami z Polski?

Praga

Chyba mało kto nie był w swoim życiu chociaż raz w Pradze. Mimo to jestem pewna, że w nadal w stolicy Czech pozostają miejsca, których jeszcze nie miałeś lub nie miałaś okazji odwiedzić. Do Pragi dojedziesz pociągami Intercity z Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Terespola, Warszawy, latem również z Trójmiasta i Poznania. Oprócz PKP do Pragi kursują pociągi Leo Express z Krakowa i Katowic oraz RegioJet z Przemyśla i Katowic.

Berlin

Berlin słynie z jednych z najlepszych na świecie muzeów i świetnej gastronomii. Do Berlina kursują pociągi Intercity z Krakowa, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Poznania i Trójmiasta oraz kilku mniejszych miast. Oprócz tego pociągi z Polski do Berlina wyjeżdżają z Wrocławia (Koleje Dolnośląskie – Pociąg do Kultury) oraz z miast przygranicznych, takich jak Szczecin czy Zielona Góra (oferta Polregio).

Wiedeń

Do stolicy Austrii dojedziesz pociągiem Intercity z Katowic, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Trójmiasta, Rzeszowa i kilku mniejszych miast. Na tej trasie kursują zarówno pociągi dzienne, jak i nocne, a bilety w korzystnych cenach można upolować w promocji Super Promo International. Wiedeń warto odwiedzić ze względu na klimatyczne jarmarki świąteczne, przepiękną architekturę, cesarskie pałace, barokowe biblioteki i niezwykle bogate zbiory muzealne.

Bratysława

Stolica Słowacji jest stosunkowo słabo znanym miastem wśród turystów i często niedocenianym. I faktycznie, w porównaniu do Pragi, Budapesztu czy Wiednia, Bratysława wypada dość blado. Co jednak nie zmienia faktu, że i tak warto ją odwiedzić. Do Bratysławy dojedziesz pociagiem Intercity z Przemyśla, Krakowa, Katowic, Terespola, Warszawy i kilku innych miast. Kupując bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, można je nabyć nawet za niecałe 15 euro.

Budapeszt

Do Budapesztu warto przyjechać w celu zwiedzania jednego z najpiękniejszych budynków Parlamentu na świecie, podziwiania miasta z Baszty Rybackiej czy pluskania się w licznych termach.

Z Polski do Budapesztu dojedziesz pociagiem Intercity z Katowic, Krakowa, Warszawy, Przemyśla, Terespola, Rzeszowa i Wrocławia. Koniecznie kup bilety z wyprzedzeniem, ponieważ szybko się wyprzedają, a na ostatnią chwilę są bardzo drogie.

Wilno

Wilno jest traktowane nieco po macoszemu przez turystów. To mało komercyjna, spokojna i nieco prowincjonalna stolica, która jednak posiada szeroką gamę atrakcji turystycznych. Jest choćby jednym z nielicznych na świecie miast, nad którymi można latać balonem. Do Wilna dojedziesz pociągiem ze stacji Kraków, Warszawa, Białystok i wielu innych miast mijanych po drodze.

Wskazówka: ze wzglęu na świetne siatki połączeń naszych sąsiadów łatwo zaplanować dłuższy rajd po stolicach, poczynając od Berlina, przez Pragę, Wiedeń, Bratysławę, na Budapeszcie kończąc.

2. Pociągiem za granicę na Morawy

Czeskie Morawy to bardzo malowniczy region, który może poszczycić się winnicami, ciekawymi miasteczkami, zamkami oraz krasowymi jaskiniami. To także świetna okolica dla fotografów. Na Morawy dojedziesz pociągiem Intercity do Brzecławia z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Przemyśla, Warszawy, Terespola. Brzecław jest również dobrą bazą wypadową, ponieważ w mniej niż godzinę dojedziesz z niego pociągiem do Wiednia i Bratysławy.

Morawy pociągiem za granicę
Morawy

3. Drezno i Szwajcaria Saksońska

Drezno to jedno z najpiękniejszych niemieckich miast, którego największą wartością turystyczną jest odbudowane po wojnie zabytkowe centrum oraz muzea na skalę światową. Do Drezna kursują pociagi Kolei Dolnośląskich, które oferują tzw. promocję drezdeńską. A kilkadziesiąt kilometrów od Drezna znajduje się słynna Szwajcaria Saksońska, z malowniczym Mostem Bastei i innymi przyrodniczymi atrakcjami.

Pociągiem za granicę do Drezna
Drezno

4. Pociągiem za granicę na Jarmak Bożonarodzeniowy w Salzburgu

Masz ochotę na jarmark bożonarodzeniowy? Wybierz się pociągiem do Salzburga! W tym pięknie położonym mieście żył i koncertował sam Mozart oraz powstała dobrze nam znana kolęda, Cicha Noc. Do tego Salzburg jest bardzo wciągający, z licznymi atrakcjami. Do Salzburga dojedziesz pociągiem Intercity z Warszawy, Krakowa i kilku mniejszych miast po drodze.

Pociągi za granicę do Salzburga

5. Na narty do Harrachova

Jeśli warunki na stokach po stronie polskiej nie są najlepsze, wskocz do pociagu do Czech! Pociągi startują z Jeleniej Góry średnio co godzinę lub dwie, po drodze mijając Szklarską Porębę. Odjazdy są dobrze zgrane z przyjazdami pociągów z Wrocławia. Bilet do Harrachova kosztuje 44 zł. Wycieczkę możesz przedłużyć o wizytę w mieście Liberec. Trasa z Polski do Czech objęta jest również ofertą Euro Nysa Ticket.

Wskazówka

W ramach biletu Euro Nysa można przez 1 lub 3 dni podróżować dowolną ilość razy transportem zbiorowym na pograniczu Polski, Czech i Niemiec.
Na narty do Czech pociągiem

6. Bawaria: Alpy, pałace i średniowieczne miasteczka

Nowe hitowe połączenie zachwyca możliwościami i… przeraża cenami. Dzięki pociągowi z Warszawy i Krakowa do Monachium, turyści z Polski mają możliwość zwiedzania Bawarii bez konieczności lotu samolotem. Na taki wyjazd warto przeznaczyć więcej czasu – wyjechać poza Monachium, odwiedzić piękne średniowieczne miasteczka, królewskie rezydencje oraz wybrać się w Alpy.

Ceny biletów na pociąg do Monachium są zawrotne, ale można wybrać połączenie nocne z miejscami siedzącymi i kupić je z wyprzedzeniem w ofercie Super Promo International. Wówczas można trafić na najniższy pułap cenowy z biletami za kilkadziesiąt euro w jedną stronę.

Pociąg z Polski do Monachium

7. Kraj morawsko-śląski

Śląsk, jako kraina historyczna, leży na terenie nie tylko Polski, ale i Czech. Po stronie czeskiej znajduje się kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić – Hradec nad Moravicí, Zamek Raduň, Šilheřovice, Zamek Kravaře czy miasteczko Štramberk.

Do najważniejszego miasta kraju morawsko-śląskiego, Ostrawy, dojeżdżają pociągi z Polski. Jakie? Intercity z Krakowa, Katowic, Trójmiasta, Warszawy, Przemyśla, Terespola i wielu innych. Oprócz tego w Ostrawie zatrzymują się pociągi Leo Express z Krakowa do Pragi. Naszym zdaniem Ostrawa nie jest zbyt interesujacym miastem. Za to stanowi świetny punkt wypadowy na wycieczki po okolicy.

Štramberk

8. Słowackie Tatry i malowniczy Spisz

Koleje Małopolskie w porozumieniu z kolejami słowackimi uruchomiły weekendowe połączenie z Muszyny do Popradu. Daje to turystom z Polski ogromne pole do eksploracji północnej Słowacji. Poprad jest bazą wypadową na wycieczki w Tatry słowackie. A to nie wszystko, bo Poprad leży na terenie pięknej krainy, czyli Spiszu. To właśnie tutaj możesz zwiedzić wspaniały Zamek Spiski i kilka ciekawych miasteczek.

Pociągiem za granicę w Tatry słowackie
Łomnica w słowackich Tatrach

9. Pociagiem za granicę do mniej popularnych miast

Kowno

Z Krakowa przez Warszawę i Białystok kursuje pociąg na Litwę, który zatrzymuje się m.in. w Kownie. Bilety nie są drogie, ponieważ z Krakowa kosztują 30 euro, a z Warszawy 25. Co warto zwiedzić w Kownie? W dawnej stolicy Litwy zobaczysz ładny rynek, zamek, punkty widokowe na miasto, okazałą bazylikę, gotycką kamienicę Dom Perkuna i kilka muzeów, w tym Muzeum Diabłów oraz podmiejski skansen. W Kownie również rozpoczyna się Szlak Zamków Nadniemeńskich.

Pociągiem za granicę: Lubeka

To hanzeatyckie miasto słynie przede wszystkim ze wspaniałej charakterystycznej architektury, która została wpisana na Listę UNESCO. Będąc w mieście koniecznie zobacz Bramę Holsztańską, dawny Szpital św. Ducha, Rynek z Ratuszem, spichlerze solne, kościół św. Marii, Muzeum Marcepanu. Do Lubeki regularnie kursują pociągi Polregio ze Szczecina.

Pociągiem za granicę do Lubeki
Lubeka

Graz

To wyjątkowo ładne miasto w Austrii łączą z Polską pociągi Intercity, kursujące do Austrii z Przemyśla, Warszawy, Katowic i Krakowa. Wycieczka pociągiem do Graz świetny pomysł na city break w Austrii, zwłaszcza gdy już ma się za sobą wizytę w Wiedniu. Graz posiada ciekawe muzea, punkty widokowe, Rynek, uroczą architekturę, zamek i góry w okolicy. Jest w czym wybierać!

Ołomuniec

Do Ołomuńca dojedziesz praktycznie każdym pociągiem kierującycm się z Polski do Pragi, a więc Leo Express i Intercity. Pociągi wyjeżdżają z Warszawy, Katowic, Krakowa, Przemyśla, Terespola czy Wrocławia. Sam Ołomuniec pełen jest ciekawych zabytków i uznawany jest za jedno z ładniejszych dużych miast w Czechach.

Frydlant

Niewielka, urocza miejscowość w pobliżu granicy czesko-polskiej, która słynie nie tylko z ładnej architektury, ale i pięknego zamku w stylu renesansowym. Co prawda wewnątrz nie można robić zdjęć, ale mogę potwierdzić, że obiekt jest urządzaony wspaniale i z przepychem. Miałam go okazję odwiedzić wiele lat temu i wówczas Frydlant bardzo mi się spodobał. Do miasteczka dojedziesz z biletem Euro Nysa przez Liberec, do którego kursują pociągi Kolei Dolnośląskich z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

Pociągiem za granicę do zamku Frydlant
Zamek Frydlant

Görlitz i Budziszyn

Mieszkańcy zachodniej Polski mają to szczęście, że tuż za granicą polsko-niemiecką ulokowało się jedno z najładniejszych miasteczek w Niemczech. Görlitz, bo o nim mowa, słynie przede wszystkim z zabytkowej architektury i ogromnej liczby zabytków. Z Dolnego Śląska dojedziesz też pociągiem do Budziszyna, miasta o tysiącletniej historii. Do Görlitz kursują pociągi KD z Wrocławia, Legnicy i Jeleniej Góry oraz Polregio z Zielonej Góry. Kiedyś połączenie KD do Görlitz było bezpośrednie, obecnie konieczna jest przesiadka w Zgorzelcu lub piesze przejście granicy.

Pociągiem za granicę do Gorlitz
Biblioteka w Görlitz

Pociągiem za granicę: Linz

Kolejne austriackie miasto, do którego można dojechać pociągiem z Polski. Zarówno w Linz, jak i w jego okolicach, znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim zachwycający klasztor Sankt Florian. Rodzinom może się spodobać atrakcja zwana Grottenbahn. Linz jest także domem dla kilku ciekawych muzeów, takich jak Muzeum Przyszłości czy Muzeum w Fabryce Stali. Do Linz dojedziesz pociągiem Intercity z Warszawy, Krakowa i kilku mniejszych miast.

Győr

To jedno z ważniejszych i ciekawszych miast na Węgrzech, w którym zatrzymują się pociagi Intercity, kursujące z Polski do Budapesztu. Győr słynie z barokowej architektury i basenów termalnych. Warto w nim zobaczyć katedrę, pałac biskupi z balkonem widokowym, kościół karmelitów, dawny kościół jezuicki z Muzeum Farmacji, zamek czy synagogę. W pobliżu miasta znajduje się olśniewający barokowy pałac Esterháza.

Pociągiem za granicę do Gyor
Győr

Pociągiem za granicę: Poczdam

Idealny pomysł na weekend, zwłaszcza jeśli już było się wcześniej w Berlinie. Poczdam można nazwać miastem-muzeum, ponieważ znajduje się w nim wiele zamków, pałaców i muzeów. Najsłynniejszym zabytkiem jest zespół parkowo-pałacowy Sanssouci z XVIII wieku, wpisany na Listę UNESCO. Do Poczdamu dojeżdżają pociągi Polregio m.in. ze Szczecina. Możesz się też tu dostać korzystając z pociągu Intercity do Berlina, a następnie z komunikacji miejskiej.

10. Cottbus, Mużaków i Diabelski Most

Do Cottbus (Chociebuż) warto wybrać się na weekend, przede wszystkim w celu zobaczenia Pałacu i parku Branitz. Między Cottbus a Zieloną Górą kursują pociągi Polregio. Do Cottbus docierają też bezpośrednie pociągi kolei niemieckich z Görlitz. Po zwiedzaniu miasta i pałacu można się wybrać do Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa, ponieważ pociągi zatrzymują się na położonych tuż przy parku stacji w Zasiekach i Forst.

Wskazówka: Z Forst lub Cottbus dojedziesz pociągami (z przesiadką w Döbern) do wpisanego na Listę UNESCO Mużakowa z pięknym parkiem i pałacem. Kilka kilometrów za Mużakowem znajduje się lubiany przez fotografów spot, Diabelski Most w Parku Rododendronów.

Pociągiem za granicę do Chociebuża
Pałac Branitz

11. Objazdówka po Słowacji

Po likwidacji pociągów z Polski do słowackiego Żylina, turyści mogą dojechać z Katowic do Zwadronia Kolejami Śląskimi, a tam przesiąść się do pociągu na Słowację do miejscowości Čadca. Pociągi z Polski do miasteczka Čadca skomunikowane są z pociągami do Żylina, a to świetna baza wypadowa. Możliwe, że w bezpośrednie połączenia z Polski do Żylina jeszcze powrócą, jednak ze względu na różne remonty nie przewiduje się tego w najbliższych kilku latach.

W okolicy Żylina zwiedzisz Liptovski Mikulasz, zamek w Trenczynie, unikatową wieś Čičmany, Park Narodowy Wielka Fatra lub Tatry Niżne. W tej okolicy można wziąć pod uwagę również Orawę, a w niej skansen Muzeum Wsi Orawskiej i Zamek Orawski.

Pociąg z Polski na Słowację
Zamek Orawski na Słowacji

12. Pociągiem za granicę: Skalne miasta

Czechy, zwłaszcza przy granicy z Polską i Niemcami, obfitują w skupiska fantastycznych formacji skalnych, często nazywanych skalnymi miastami. Na nasze szczęście, do wielu z nich można dojechać pociągiem z Polski.

Wskazówka: Oprócz wymienionego poniżej Skalnego Miasta w Adršpach, możesz dojechać również do Czeskiego Raju z Liberca lub Harrachova, do których z kolei dotrzesz pociągiem KD z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Z Polski pociągiem dostaniesz się również do Parku Narodowego Czeskiej Szwajcarii (Jelenia Góra/Wrocław-Liberec-Děčín-Hřenska lub Drezno-Hřensko).

Pociąg z Wrocławia do Skalnego Miasta

Sezonowo z Wrocławia przez Wałbrzych uruchamiany jest pociąg do czeskiego Adršpach, będącego bazą wypadową do słynnego Skalnego Miasta i Teplickich Skał. Pociąg kursuje jedynie w sezonie letnim w weekendy. Rozkłady jazdy ułożone są tak, że można zorganizować jedndniową wycieczkę z Wrocławia.

Pociąg z Wrocławia do Skalnego Miasta
Skalne Miasto w Czechach

13. Pociągiem za granicę… nad Bałtyk?

Pociągiem ze Świnoujścia dojedziesz nad Bałtyk w Niemczech. Pociągi zatrzymują się m.in. w Ahlbeck, Heringsdorf czy Zinnowitz. Sama niemiecka część wyspy Uznam jest jak nowy świat. Niby wybrzeże to samo, a jednak inne: brak parawanów, tandety, chińszczyzny, straganów i tłumów. Za to malownicze widoki, spokojne plaże, trasy rowerowe, urocze wioski z cudną architekturą. To świetny pomysł na wakacje nad Bałtykiem!

Pociągi ze Świnoujścia do Niemiec
Wyspa Uznam

14. Pociągiem za granicę: kierunek wschód

Wojna na Ukrainie nie wpłynęła na rozkład jazdy i PKP Intercity nadal realizują liczne połączenia między polskimi a ukraińskimi miastami. Co więcej, koleje przejęły większość zawieszonego ruchu lotniczego między Polską a Ukrainą. Pociągiem dojedziesz z Przemyśla do Lwowa, Kijowa, Charkowa, Dniepru, Zaporoża i na Krym, do Odessy. Do Lwowa dojedziesz pociągiem z Warszawy i Wrocławia, a do Kijowa z Warszawy. Kursują też pociągi ze stacji Chełm do Kijowa. Z wiadomych przczyn nie są to obecnie połączenia chętnie wybierane przez turystów.

Pociągiem za granicę do Kijowa
Kijów

15. Gdzie jeszcze możemy pojechać pociągiem za granicę?

Połączenia zlikwidowane lub zawieszone

W ostatnich latach zlikwidowano kilka ciekawych międzynarodowych połączeń. A szkoda, bo niektóre były naprawdę wybitne, np. pociąg z Wrocławia do Hamburga. Taką perełką była też najdłuższa trasa kolejowa w Europie, z Moskwy do Nicei. Pociągi tej relacji jechały przez Polskę, ale też Monte Carlo, Genuę, Mediolan, Weronę, Innsbruck.

Koleje Rosyjskie, które obsługiwały to połączenie, zawiesiły je początkiem pandemii. Niedługo później Rosja zaatakowała Ukrainę, więc trasa zniknęła z rozkładów jazdy i zapewne nieprędko, o ile w ogóle, wróci. Jedyna nadzieja, że może inne europejskie kraje zdecydują się na częściowe realizowanie trasy, np. z Warszawy do Nieci?

Zawieszone zostały również pociągi relacji Moskwa – Paryż przez Warszawę i Poznań. Tu również nie wiadomo, czy połączenie zostanie kiedykolwiek przywrócone. Podobnie sytuacja wygląda z pociągami na Białoruś, które kursowały m.in. z Krakowa i Warszawy do Grodna, Brześcia i Mińska.

Gdzie jechać pociągiem za granicę

Dokąd wkrótce dojedziemy pociągiem za granicę?

Pociąg z Polski do Chorwacji

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się planowany pociąg Regiojet z Krakowa do Splitu i Rijeki w Chorwacji. Pociągi miały ruszyć dwa lata temu, miały rok temu, pociąg nie ruszy i w 2024 roku. Wciąż nie wiadomo jak potoczą się losy szumnie zapowiadanego połączenia.

Pociąg do Brukseli i Amsterdamu

Regio Jet zawiódł również w przypadku swojej drugiej hitowej trasy, którą ogłosił już w 2021 roku. W 2022 miał zacząć kursować pociąg z Warszawy i Poznania przez Berlin, Amsterdam, Gandawę, Brugię, Antwerpię, Hagę, Rotterdam i Brukselę do Ostendy. Kończy się rok 2023, a po pociągu ani widu, ani słychu. Nadal czekamy na nowe informacje, podobnie jak w przypadku pociągu do Chorwacji.

Często mówi się też o następujących połączeniach:

  • Gdynia – Praga przez Poznań i Wrocław (miał być grudzień 2023, będzie grudzień 2024 r. To raczej pewniak);
  • Warszawa – Paryż przez Poznań (planowany jest na przełom 2023/2024 roku, ale jeśli będzie to zapewne później);
  • Kraków – Budapeszt przez Preszów, Koszyce, Eger (2024 r.).
  • Rail Baltica z Warszawy do Helsinek przez Kowno, Rygę, Tallin (2026 r.);
  • Warszawa – Barcelona przez kilka europejskich miast, na ten moment brak jakichkolwiek szczegółów.

Gdzie wam się marzy podróż pociągiem za granicę? Na jakie połączenie najbardziej czekacie? My nie możemy odżałować tego połączenia do Nicei i mamy nadzieję, że kiedyś znów wyjadą na tory pociągi z Polski w tamtym kierunku. Oprócz tego mamy już chyba z 10 zaplanowanych wycieczek pociągiem z Polski za granicę 🙂

Udanych podróży,

Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *