Zwiedzanie Hradczan w Pradze: atrakcje, dojazd, bilety

Zwiedzanie Hradczan to bodaj najpopularniejsza, oprócz wizyty na Moście Karola, atrakcja w Pradze. Co prawda niektóre spoty na terenie tej części miasta są niemiłosiernie wręcz zatłoczone. Jednak Hradczany są dość rozległe i kryją w sobie więcej perełek, niż sama katedra św. Wita i zamek. Wciąż można na Hradczanach znaleźć miejsca ustronne i rzadko odwiedzane przez turystów. Jak dojechać na Hradczany, ile kosztują bilety wstępu, co można zwiedzić na Hradczanach? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Wybierasz się w podróż do Czech? Nasz blog podróżniczy może Ci się przydać!

Zwiedzanie Hradczan w Pradze

Co musisz wiedzieć o Hradczanach w Pradze?

Hradczany to położona na wzgórzu, górująca nad Pragą dzielnica królewska, niegdyś będąca osobnym miastem. Z racji swojej rangi na jej terenie przez wieki powstawały liczne światynie i pałace. Najważniejszym zabytkiem na Hradczanach jest katedra św. Wita i Zamek Praski, będący największym na świecie kompleksem zamkowym. Oprócz tych dwóch miejsc turyści najchętniej odwiedzają też słynną Złotą Uliczkę.

Jednak zwiedzanie Hradczan może urozmaicić, ponieważ w dzielnicy znajdziesz mnóstwo dodatkowych i niedocenianych atrakcji. Tak więc na wizytę na Hradczanach można spokojnie przeznaczyć cały dzień, wypełniony po brzegi pięknymi miejscami. Warto wiedzieć, że słynna Złota Uliczka w Pradze, od godzin popołudniowych udostępniana jest do zwiedzania za darmo i bez tłumów (ale domki z wystawami pozostają już wówczas zamknięte).

Zwiedzanie Hradczan: atrakcje, które warto zobaczyć

Zwiedzanie Hradczan możesz zacząć od Placu Hradczańskiego

W pobliżu Placu Hradczańskiego warto zajrzeć do niewielkiego barokowego kościoła św. Jana Nepomucena, ktorego największą atrakcją są piękne freski na kopule górującej nad ośmiokątną nawą. Na placu zwróć również uwagę na barokowy Pałac Toskański. Twój wzrok z pewnością przykuje też Martinický Palác. To przepiękny renesansowy budynek, którego zewnętrzne ściany zdobią figuralne sgriafitto. Z placu można oglądać malowniczą panoramę Pragi.

Zamek Praski na Hradczanach

Monumentalny zespół zamkowy składa się z pałaców, muzeów, rezydencji, świątyń, obiektów administracyjnych i fortyfikacyjnych, które reprezentują wiele stylów architektonicznych. Kompleks podzielony jest aż na trzy dziedzińce, które łącznie z zabudowaniami zajmują obszar 45 hektarów.

Historia Zamku na Hradczanach

Początkowo w miejscu dzisiejszego zamku istaniała osada słowiańska, a w IX stuleciu ród Przemyślidów wybudował tu prawdopodobnie drewniany pałac i kilka świątyń. Rozkwit Hradczan przypadł na XIV wiek i panowanie Karola IV, który inwestował w rozwój zamku, przeniósł do niego swój dwór oraz rozpoczął budowę kościoła św. Wita.

Jednak na kolejne 100 lat Hradczany utraciły swoją rangę, ze względu na przeniesienie królewskiej siedziby do pałacu znajdującego się w miejscu, gdzie obecnie stoi Miejski Dom Reprezentacyjny. Jednak król Władysław II Jagiellończyk powrócił w wieku XV na Hradczany. Wtedy też powstała Sala Władysławowska, którą można oglądać podczas zwiedzania zamku. Kolejni władcy przebudowywali już rezydencje we włoskim stylu renesansowym. Wielki pożar w 1541 zniszczył szereg zabudowań, na miejscu których powstały później szlacheckie pałace.

Zamek Praski na Hradczanach

Cesarz Rudolf II, znany ze swojego zamiłowania do sztuki i alchemii, zgromadził w zamku pokaźną kolekcję malarstwa i rzeźby, a także zlecił wykonanie Sali Hiszpańskiej. Wówczas też powstała Złota Uliczka, w której mieszkała zamkowa administracja, służba, obrońcy zamku i rzemieślnicy, w tym królewscy alchemicy.

Zamek nieco podupadł za panowania Habsburgów, zwłaszcza po najazdach szwedzkich, którzy zgrabione zbiory Rudolfa II wywieźli do Szwecji (i gdzie część z nich znajduje się do dziś). Dopiero Maria Teresa dołożyła starań, by Zamek na Hradczanach odzyskał dawny blask. Rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę renowację zamku, tym razem w stylu barokowym. Do XX wieku zamek pozostawał siedzibą królewską, a po zmianach politycznych w 1918 roku – prezydencką.

Ciekawostka

Podobno Zamek w Pradze jest większy niż Windsor. Ma 570 metrów długości i 128 metrów szerokości!

Katedra św. Wita w Pradze

Miejsce koronacji i pochówku czeskich królów. W katedrze przechowywane są też czeskie regalia. Gotycka katedra ukończona została dopiero 600 lat od momentu rozpoczęcia budowy w 1344 roku. Zajęła miejsce romańskiej rotundy i póniejszej bazyliki. Podczas zwiedzania katedry w Pradze warto zwrócić uwagę na pięknie zdobioną kaplicę św. Wacława, skarbiec koronny, późnogotyckie oratorium królewskie, kryptę królewską, kolorowe witraże (jeden z nich jest autorstwa Alfona Muchy).

Świątynia jest długa na 124 metry, w najszerszym miejscu sięga 60 metrów, a sklepienie znajduje się na poziomie 33 metrów. Za to dominująca wieża wznosi się na wysokość niecałych 97 metrów. Fasada świątyni jest pięknie zdobiona, a jej główny punkt stanowi rozeta o średnicy 10 metrów. Do wnętrza kościoła prowadzą trzy portale z płaskorzeźbami świętych. Warto też zwrócić uwagę na uroczyste wejście do katedry, znajdujące się na III dziedzińcu. To tak zwane Złote Drzwi z XIV wieku, ozdobione unikatową gotycką mozaiką przedstawiającą sąd ostateczny i wizerunki Karola IV z żoną, Elżbietą Pomorską. Mozaikę wykonaną z ponad milionów kawałków szkła i marmurów.

Obok Złotych Drzwi znajduje się też wejście na południową wieżę z punktem widokowym, na szczyt której prowadzi 287 schodów. Wnętrze świątyni posiada tzw. sklepienie sieciowe, które po raz pierwszy w Europie zastosowano właśnie tutaj. Trójnawowa świątynia jest wysoka, strzelista, ciemna i surowa, jednak charakteru dodają jej kolorowe witraże.

Galeria Obrazów Zamku Praskiego

Najstarsza, nieprzerwanie istniejąca galeria malarstwa w Czechach, której zalążki stworzył cesarz Rudolf II. Niestety pierwotna kolekcja została niemal w całości rozgrabiona podczas najazdów szwedzkich, a do naszych czasów zachowała się jej niewielka część. Mimo to w kolejnych wiekach kolekcja była systematycznie powiększana o kolejne dzieła europejskie stworozne między XV a XVIII stuleciem. Wystawa prezentowana jest w oryginalnych renesansowych stajniach. Turyści mogą obejrzeć tu dzieła artystów czeskich i międzynarodowych, takich jak Tycjan, Cranach czy Rubens.

Zwiedzanie Hradczan: Stary Pałac Królewski

Główna siedziba czeskich władców od X do XVI wieku i najstarsza zachowana część zamku. Jego największa atrakcją jest dużych rozmiarów Sala Władysławowska, która w momencie powstania w XIV wieku była prawdopodobnie największą tego typu sklepioną przestrzenią świecką bez wewnętrznych kolumn. Do sali prowadzą słynne Schody Jeździeckie, po których wjeżdżali rycerze na koniach, na turnieje przeprowadzane w środku. We wnętrzach Starego Pałacu Królewskiego na zwiedzających czeka wystawa dotycząca historii zamku.

Wieża Prochowa Mihulka

Obecnie mieści się w niej wystawa poświęcona straży zamkowej. Za czasów secarza Rudolfa II swoje warsztaty mieli tu prascy alchemicy i poszukiwacze kamienia filozofów.

Bazylika św. Jerzego na Hradczanach

To druga najstarsza świątynia w Pradze, zbudowana w X wieku w stylu romańskim. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat była miejscem pochówków władców z dynastii Przemyślidów. Z kolei fasada kościoła została przerobiona w stylu barokowym.

Bazylika św Jerzeego zwiedzanie Hradczan

Złota Uliczka i Wieża Daliborka

Bajkowa uliczka z kolorowymi domkami, w których można oglądać wystawy prezentujące życie na Złotej Uliczce przez ostatnie 500 lat. W przeszłości nazywano ją Ulicą Złotników. Zamieszkiwała je administracja zamku, wartownicy, później biedota miejska, a w XX wieku nawet Franz Kafka (dokładnie w domu nr 22). A więc zobaczysz tu dom zielarza, warsztat złotniczy, karczmę, dom wróżki, pokój alchemika. Nie mogło też zabraknąć sklepików z pamiątkami.

Przy uliczce znajduje się Biała Wieża, której najbardziej znanym więźniem był alchemik Edward Kelley. Chcąc ucieć z więzienia wyskoczył z wieży, ale doznane przy tym obrażenia wkrótce doprowadziły do jego zgonu. Nad domkami, poddaszem muru, poprowadzono korytarz obronny łączący Białą Wieżę z Wieżą Daliborka. W części korytarza znajduje się wystawa zbroi, broni i kostiumów.

Atrakcje w Pradze Złota Uliczka

Muzeum Zabawek w Pradze

Całkiem ciekawe i ładnie przygotowane muzeum z zabawkami czeskimi i światowymi, od XVIII do XXI wieku. Na wystawie zobaczysz pokaźną kolekcję lalek Barbie czy najstarsze modele pociągów i samolotów. Muzeum mieści się w historycznym Domu Burgrabiego na terenie zamkowym. Jest to druga pod względem wielkości ekspozycja zabawek na świecie.

Zwiedzanie Hradczan: Ogrody

W okolicach zamku warto odwiedzić Ogrody Królewskie, Ogrody Pałacowe, Jeleni Prikop, Ogrody na Wałach.

Ogrody Królewskie w Pradze

Założone w 1534 roku przez Ferdynanda II, były jednym z pierwszych renesansowych ogrodów w Europie na północ od Alp. Zakochany w żone król zlecił również budowę Pałacu Letniego, nazywanego na jej cześć Belwederem Królowej Anny (Jagiellonki). Teren ogrodu to przyjemne miejsce na spacer oraz świetny punkt widokowy na Pragę. Wejście do Ogrodów Królewskich jest darmowe.

Ogrody Pałacowe pod Zamkiem Praskim

Na ten kompleks ogrodowy składa się aż pięć historycznych ogrodów (Ledeburski, Mały i Wielki Pálffyovski, Kolovratski i Mały Fürstenberski), których największym atutem są niesamowite widoki na Pragę. Ogrody te to przede wszystkim balustrady, rzeźby, pergole, schody, pasaże, kwiatowe kobierce i fontanny. Ogrody powstawały przez kilka wieków, począwszy od średniowiecza aż do XIX stulecia.

Salmovský Palác

W tym pałacu przebudowanym w stylu klasycystycznym w XIX wieku, mieści się oddział Galerii Narodowej. Wystawy koncentrują się głównie na malarstwie XIX wieku, od klasycyzmu po romantyzm. Pałac połączony jest z sąsiednim Pałacem Schwarzenbergów.

Pałac Sternbergów

Jeden z najpiękniejszych barokowych budynków świeckich na Hradczanach, z dachem mansaradowym w stylu francuskim. Wewnątrz pałacu można podziwiać bogato zdobione sztukaterie sufitowe i freski. W Pałacu mieści się oddział Galerii Narodowej, prezentujący dzieła Starych Mistrzów. Wystawa jest zaprezentowana w ten sposób, że skupia się na ośrodkach, w jakich powstawały dzieła sztuki. Na odwiedzających czeka kolekcja ikon rosyjskich, malarstwo włoskie z okolic Florencji, Padwy i Sieny, a także flamandzkie i holenderskie od XV do XVIII wieku. Odkryjesz tu obrazy Rubensa, Brueghela, van Dycka i Borcha. Nnie brakuje też sztuki niemieckiej – zwłaszcza norymberskiej, ale i hiszpańskiej oraz francuskiej.

Wskazówka: w kasach Galerii Narodowych w Pradze możesz nabyć 10-dniowy karnet, który uprawnia do wizyty w każdym oddziale galerii, również w wymienionych wyżej pałacach. Koszt takiego karnetu wynosi 680 CZK. Podczas niektórych świąt możliwy jest darmowy wstęp do muzeów. Darmowe dni zwiedzania znajdziesz tutaj.

Pałac Schwarzenbergów

Ten budynek od razu przykuwa uwagę: nieco przypomina zamek, a jego ściany ozdobione są sgraffito. To najlepszy przykład architektury czeskiego renesansu w Pradze. W pałacu również mieści się Galeria Narodowa prezentująca dzieła sztuki dawnej i obrazy Starych Mistrzów. W muzeum znajdziesz dzieła takich artystów jak Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Rembrandt i Rubens. Jednak główny rdzeń muzeum stanowią dzieła czeskiego baroku.

Czym jest sgraffito? To popularna zwłaszcza we Włoszech w czasach renesansu metoda zdobienia ścian, polegająca na nakładaniu na siebie kolejnych kolorowych warstw tynku lub gliny, a następnie ścierania jeszcze niezaschniętych fragmentów warstw. W wyniku tych czynności powstawały wielobarwne wzrory. W Polsce możemy oglądać sgraffito na niektórych warszawskich kamienicach lub na Zamku w Grodnie (Dolny Śląsk).

Pałac Rosenbergów

Rezydencja powstała w XVI wieku i zaprojektowano ją w stylu renesansowym. Był siedzibą potężnego rodów Rosenbergów. Jednak za czasów Marii Teresy jego przeznaczenie uległo zmianie, gdy zajął go Instytut Szlachcianek. Była to instytucja o charakterze religijnym, do której wstępowały ubogie szlachcianki. Instytutem kierowała przeorysza z rodu Habsburgów. Najciekawszym miejscem w pałacu jest barokowa kaplica Trójcy Świętej. Obecnie pałac poddawany jest renowacji i nie wiadomo kiedy nastąpi jego ponowne otwarcie.

Pałac Lobkowiczów

Pierwszy renesansowy pałac powstał na miejscu dwóch kamienic już w XVI wieku. Jednak po pożarze i przejęciu rezydencji przez rodzinę Lobkowiczów, przebudowano go w stylu wczesnobarokowym. Sam obiekt zachwyca przede wszystkim pięknymi sztukateriami, ale warte uwagi jest również muzeum w nim działające. Wystawy obejmują dzieła sztuki średniowiecznej i renesansowej, w tym Canaletta, Bruegla, Cranacha i Velazqueza, zbroje i broń, ceramikę, instrumenty, oryginały rękopisów Mozarta czy Beethovena i największy na świecie zachowany serwis obiadowy z Delft. Do tego z pałacu rozciągają się ładne widoki na Pragę. Pałac Lobkowiczów na Hradczanach to także biblioteka składająca się z 65 000 woluminów, w tym wydanie Apokalipsy z XV wieku, ilustrowane drzeworytami przez Albrechta Dürera

Loreta

Loreta to sakralny, barokowy kompleks, na który składa się niewielkie muzeum, dziedziniec otoczony arkadami, słynny domek loretański i rokokowy kościół Narodzenia Pańskiego. Oprócz pięknej architektury można tu zobaczyć gotycką pietę z XV stulecia. kaplice, balustradę z rzeźbami aniołów wykonanymi z piaskowca czy skarbiec z przedmiotami liturgicznymi, w tym monstrancję zwaną Praskim Słońcem, wysadzaną ponad 6000 diamentów. Loreta to jedna z najciekawszych atrakcji na Hradczanach.

Nowy Świat

Romantyczna i spokojna okolica przy uliczce Nový Svět, przy której stoją kolorowe domki. To XIV-wieczne przedmieście Hradczan, początkowo zamieszkiwane przez osoby związane z Zamkiem Praskim, a następnie przez biedotę. Brukowane uliczki były chętnie odwiedzane przez artystów. Ze schodów prowadzących na uliczkę rozciągają się ładne widoki na Hradczany i katedrę św. Wita. Okolica pięknie prezentuje się zwłaszcza jesienią i jest świetnym spotem fotograficznym. Przy Nowym Świecie, w drewnianym domu o charakterze wiejskim działa klimatyczna kawiarnia. Warto też wstąpić do bardzo dobrej restauracji Vinobona Vibe & Bistro. Przy Nowym Świecie wznosi się też monumentalny Pałac Černín, przy którym w sezonie letnim udostępnione są ładne ogrody.

Klasztor na Strahovie

Jedna z najstarszych budowli romańskich w Europie, najważniejszy klasztor norbertanów, po kilku przebudowach obecnie prezentuje styl barokowy. Klasztor ufundował w XII stlueciu książę Władysław II. Prawdziwa perełka i miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć na Hradczanach.

W skład klasztoru wchodzi bazylika. Początkowo wybudowana w stylu romańskim, następnie przerobiona w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym, jest jedną z najpiękniejszych świątyń w Pradze. Ma jasne wnętrza, kremowe ściany, duże okna i strop ozdobiony sztukateriami. Z bazyliką związane są dwie ciekawostki. Pierwsza to organy, na których grywał sam Mozart, a druga to fresk przzedstawiający Bitwę pod Wiedniem i Jana III Sobieskiego.

Kolejna część klasztoru to Galeria Obrazów mieszcząca się m.in. w dawnym kościele św. Rocha. Galeria powstała w XIX wieku i składa się z ponad 1000 dzieł, od XIV do XIX wieku. To jedna z największych prywatnych kolekcji nie tylko w Czechach, ale i w Europie środkowej. Ciekawe eksponaty można oglądać również w Gabinecie Osobliwości, którego największym skabem jest pochodzący z IX wieku łaciński ewangeliarz pisany uncjałą i złotym atramentem.

Jednak największym skarbem klasztoru na Strahovie jest wspaniała biblioteka, której zbiory liczą przeszło 200 000 tomów, w tym 3000 rękopisów. Wartość księgozbioru jest ogromna – uznaje się go za najcenniejszy, najstarszy i największy w całych Czechach. Dodatkowo w klasztorze zebrano niemal komplet zachodniego piśmiennictwa poświęconemu chrześcijaństwu. Biblioteka składa się z dwóch sal – Teologicznej i Filozoficznej. Każda została zaprojektowana w innym stylu i zachwyca równie mocno. Obok klasztoru działa browar klasztorny, gdzie piwo wytwarza się co najmniej od 1400 roku.

Zwiedzanie Hradczan: Villa Richter

W tej neoklasyscystycznej willi znajdującej się na terenie winnicy, działają restauracje. Ich restayracyjne ogródki są jednymi z najlepszych punktów widokowych na Pragę.

Zwiedzanie Hradczan – informacje praktyczne

Zwiedzanie Hradczan: Jak dojechać na Hradczany?

Jak wcześniej wspomniałam, Hradczany wbrew pozorom są dość spore i można się dostać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest tramwaj (linia nr 22, 23) na przystanek Pražský hrad, skąd w kilka minut dojdziesz na Plac Hradczański (Hradčanské náměstí), gdzie możnesz zacząć zwiedzanie. Drugą opcją jest zwiedzanie od góry, mianowicie dojazd tramwajem 22 lub 23 na przystanek Pohořelec i wizyta w klasztorze na Strahovie, następnie zejście niżej do Lorety i dalej w dół w kierunku Placu Hradczańskiego.

Oczywiście można też zacząć od dołu i na przykład wysiąść na przystanku Malostranská, skąd Starymi Schodami Zamkowymi ( piękne widoki!) można wspiąć się do Zamku Praskiego. Na ten przystanek dojeżdżają tramwaje nr 22 i 23 oraz metro. Ładna trasa na Hradczany zaczyna się też z Malej Strany, dokładnie z ulicy Thunovskiej, gdzie początek swój mają Schody Zamkowe prowadzące na Plac Hradczański.

Jak dojechać z dworca autobusowego Florenc na Hradczany? Można bezpośrednim autobusem 191 do przystanku Šporkova, ale wówczas trzeba jeszcze pokonać 600 metrów pieszo, również po schodach. Najwygodniej jest wsiąść do metra, np. do linii B i wysiaść na stacji Malostranská, a tam przesiąść się do tramwaju nr 22 lub 23, jadącego na przystanek Pražský hrad. Kombinacji oczywiście jest więcej, wszystkie możliwości sprawdzisz w Google Maps. Bilety kupisz w biletomatach na stacjach metra, kartą płatniczą w tramwajach, w dedykowanej aplikacji. Koszt biletu 30-minutowego to 30 CZK, a 90-minutowego – 40 CZK. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Komunikacja miejska w Pradze.

Bilety wstępu na Hradczany

Bilety do Zamku Praskiego, Złotej Uliczki i Katedry św. Wita

Na teren kompleksu zamkowego na Hradczanach możesz wejść za darmo. Darmowe jest także zwiedzanie niektórych ogrodów, Złotej Uliczki po jej oficjalnym zamknięciu oraz nowej części katedry św. Wita. Na zwiedzanie pozostałych atrakcji Zamku Praskiego obowiązują trzy rodzaje biletów: na trasę zwykłą, na stałe wystawy oraz na wieżę katedry św. Wita. Co obejmują te bilety i ile kosztują?

  • Podstawowa pętla: Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego. Katedra św. Wita, Złota Uliczka, w poprzednich latach również Pałac Rosenbergów. Bilet normalny kosztuje 250 CZK, a ulgowy 125 CZK.
  • Wystawy stałe: Historia Zamku Praskiego, Wystawa Straży Zamkowej, Galeria Obrazów Zamku Praskiego. Bilet normalny kosztuje 250 CZK, a ulgowy 175 CZK.
  • Punkt widokowy na wieży katedry: 150 CZK.

Ulga przysługuje dzieciom między 6 a 16 rokiem życia, studentom do 26 roku życia oraz seniorom powyżej 65 roku życia. Dodatkowo przewidziano w sprzedaży bilety rodzinne za 500 CZK. Istnieje możliwość wypożyczenia audio przewodnika za 350 CZK na trzy godziny + 500 CZK depozytu, a także zwiedzanie Zamku Praskiego z przewodnikiem w cenie 250 CZK za godzinę. Niestety żadna z wersji nie ma dostępnego zwiedzania w języku polskim.

Gdzie kupić bilet na Hradczany? W Centrach Informacyjnych na dziedzińcu II i III, a na wieżę katedry w niej samej. Bilet można też zakupić przez internet na tej stronie. Nie ma możliwości zakupu pojedyńczych wejściówek, np. tylko na Złotą Uliczkę. Osoby chcące fotografować zwiedzanie wnętrza muszą wykupić specjalne pozwolenie dla fotografó za 50 CZK. Dzieci oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą zwiedzać za darmo. Co ważne, to bilet na Hradczany jest ważny dwa dni. Jeśli bierzesz udział w mszy świętej w katedrze św. Wita, nie musisz kupować biletu.

Uliczka na Hradczanach zwiedzanie Hradczan

Zwiedzanie Hradczan: bilety do pozostałych atrakcji

  • Pałac Lobkowiczów: 290 CZK. Mozliwość zakupu biletu łączonego do pałacu i Zamku Praskiego za 490 CZK.
  • Galeria Narodowa w Pałacu Sternbergów: 180 CZK/100 CZK
  • Galeria Narodowa w Pałacu Schwarzenbergów: 250 CZK/140 CZK
  • Loreta: 210 CZK, kilka rodzajów zniżek.
  • Klasztor na Strahovie: 150 CZK biblioteka, 80 CZK Galeria Obrazów; przewidziane zniżki.
  • Muzeum Zabawek: 180 CZK, zniżki dla dzieci i studentów, płatność tylko gotówką.
  • Ogrody Pałacowe pod Zamkiem Praskim: 140 CZK/110 CZK.

Godziny otwarcia atrakcji

Zwiedzanie Hradczan a godziny otwarcia Zamku Praskiego

Po kompleksie zamkowym można spacerowac od 06:00 do 22:00. W sezonie, czyli od 1 kwietnia do 31 października, wszystkie atrakcje czynne są dla zwiedzających w godzinach 09:00-17:00. 1 listopada do 31 marca zamykane są godzinę wcześniej, o 16:00. Wyjątki: zwiedzanie Katedry św. Wita w niedziele – wówczas można wejść do środka (poza mszą) dopiero od 12:00. Drugim wyjątkiem jest taras widokowy na wieży katedry. W zimie można na niego wchodzić od 10:00 do 17:00, a latem do 18:00. Tereny wystawowe, m.in. Prague Castle Riding School, są otwarte przez cały rok między 10:00 a 18:00. Ogrody zamkowe i królewskie niestety pozostają zamknięte mniej więcej od listopada do marca. Aktualne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie Zamku Praskiego.

Klasztory i świątynie na Hradczanach

Loretę można zwiedzać codziennie od 10:00 do 17:00. Z kolei klasztor na Strahovie czynny jest codziennie od 09:00 do 17:00, z 30-minutową przerwą o 12:00. Pamiętaj, że kasy biletowe zamykają się wcześniej, najpierw o 11:30, następnie o 16:30. Do początku 2024 roku część Galerii Obrazów pozostaje zamknięta z powodu remontu.

Godziny otwarcia oddziałów Galerii Narodowych

Muzea na Hradczanach można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków, od 10:00 do 18:00. W każdą pierwszą środę miesiąca muzea otwarte są do godziny 20:00.

Hradczany i Mala Strana

Jak zaplanować zwiedzanie Hradczan?

Zaczęłabym od góry i powoli kierowali się ku Wełtawie, odwiedzając po drodze mijane atrakcje. Pierwsze kroki skierowałabym ku Klasztorze na Strahovie, następnie odwiedziłabym Loretę i Nowy Świat. Starmtąd ruszyłabym na Plac Hradczański, gdzie zahaczyłabym o muzea w trzech pałacach. Po wizycie w Galeriach Narodowych pora na wizytę w Zamku Praskim, którego dokładne zwiedzanie może zająć nawet połowę dnia. Wycieczkę zakończyłabym w ogrodach pod zamkiem oraz w Ogródach Królewskich. Starymi Zamkowymi Schodami zeszłabym na sam dół, do dzielnicy Mala Strana i Ogrodów Wallensteina.

Z kolei jeśli chcesz mieć ładne zdjęcia ze Złotej Uliczki, zaczęłabym od drugiej strony, czyli z samego rana zaraz po otwarciu zwiedziła właśnie to miejsce, następnie resztę kompleksu zamkowego i powoli kierowała się w górę – przez Galerie Narodowe i Loretę do klasztoru na Strahovie. Nie zaleca się wjazdu na Hradczany samochodem ze względu na niewielką dostępność parkingów.

Na terenie Zamku Praskiego, przy Złotej Uliczce, znajdują się toalety. Po Hradczanach można spacerowac z psem, ale już nie wolno wchodzić do biletowanych atrakcji oraz ogrodów zamkowych. Chętni mogą wziąć udział w mszy świętej w katedrze św. Wita. Rozkład godzinowy sprawdzisz na stronie katedry. Zanim wejdziesz na teren Zamku Praskiego, musisz przejść przez wykrywacz metali i krótką kontrolę bezpieczeństwa. Nie zaczynaj w lecie zwiedzania Zamku Praskiego w okolicy południa, ponieważ kolejki do kontroli bezpieczeństwa potrafią być bardzo długie.

Wskazówka

O każdej pełnej godzinie na Placu Hradczańskim odbywa się zmiana warty. Uroczysta zmiana warty z udziałem orkiestry ma miejsce o 12:00.

Kulinarne zwiedzanie Hradczan

Gdzie zjeść na Hradczanach? W ciągu zwiedzania zrobiłaym przerwę na obiad w knajpce Vinobona lub Kuchyň. Na kawę i coś słodkiego wybrałabym kawiarnię Cosmai Café lub Kavárna U Raka. Pamiętaj, że na terenie Hradczan nie ma zbyt wielu restauracji. Na zwiedzanie Hradczan zabierz ze sobą wodę i przekąski. W kilku kawiarniach można zakupić butelkę wody, ale ceny są bardzo wysokie.

Zwiedzanie Hradczan: mapa

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zwiedzanie Hradczan nie ma przez Tobą tajemnic!

Udanej wycieczki, Magda

Punkt widokowy na Hradczanach Zwiedzanie Hradczan

1 odpowiedź na “Zwiedzanie Hradczan w Pradze: atrakcje, dojazd, bilety”

Hradczany w Pradze to prawdziwa kopalnia historii i architektury. Katedra św. Wita robi wrażenie, a Zamek Praski wyrasta na największy kompleks zamkowy na świecie! Dzięki za przypomnienie o tych magicznych miejscach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *