Komunikacja miejska w Pradze. Metro, autobusy, tramwaje

Komunikacja miejska w Pradze jest świetnie zorganizowana, a poruszanie się po stolicy Czech nie powinno nastręczać żadnych problemów. Poniższej znajdziesz szczegółowe informacje przydatne podczas planowania wycieczki do Pragi. Pamiętaj tylko, że mimo naszych najlepszych chęci, pewnie informacje mogą się zmienić. Aktualnych informacji, takich jak ceny biletów, zawsze szukaj na oficjalnej stronie miejskiego transportu zbiorowego.

Wybierasz się w podróż do Czech? Nasz blog podróżniczy może Ci się przydać!

Komunikacja miejska w Pradze: jak poruszać się po Pradze?

W Pradze można korzystać z metra, autobusów, tramwajów, trolejbusów, pociągów, promów rzecznych, z czego najbardziej przydatne dla turystów będą pierwsze trzy. Pociągi obsługujące trasy miejskie i podmiejskie oznaczone są literą S.

Rozkłady jazdy transportu zbiorowego w Pradze zdecydowanie najwygodniej sprawdzać w Google Maps. Oprócz tego możliwości dojazdu sprawdzisz w dedykowanej wyszukiwarce, którą znajdziesz na tej stronie.

Praga transport zbiorowy

Metro w Pradze

Metro w Pradze skłaada się z trzech linii: zielonej A, żółtej B i czerwonej C. Pociągi kursują w szczycie co 2-4 minuty, poza szczytem co 5-10 minut. Wszystkie linie metra kursują przez cały tydzień, mniej więcej od 05:00 rano do północy. Ponieważ większość tras prowadzi podziemnymi tunelami, metro pozostaje najsprawniejszym środkiem przemieszczania się po mieście. Najważniejsze są trzy przesiadkowe stacje: Mustek, Florenc i Muzeum.

Tramwaje w Pradze

Sieć tramwajowa w Pradze jest bardzo rozbudowana. Po mieście kursują linie od numeru 1 do 28. W godzinach szczytu odjazdy następują co 5-8 minut, poza godzinami szczytu do 15-20 minut. Kursy odbywają się mniej więcej od 05:00 rano do północy. Warto się wybrać na przejażdżkę tramwajem 23. Tę linię obsługuje stary, czerwony skład, a po drodze można oglądać ładne widoki. Nocą, między północą a 05:00 nad ranem, kursują nocne linie tramwajowe 91-99, w odstępach 20-30 minutowych. Głównym przystankiem, na którym krzyżują się trasy wszystkich nocnych linii, jest przystanek Lazarská.

Autobusy miejskie w Pradze

Autobusy w Pradze obsługują samo miasto, jak i jego okolice. Linie dzienne (100-299) kursują między 05:00 rano a północą, w pozostałych godzinach na drogi wyjeżdżają linie nocne (901-917). Do autobusów można wsiadać wszystkimi drzwiami.

Metro Komunikacja miejska w Pradze

Komunikacja miejska w Pradze a dojazd na lotnisko

Port Lotniczy w Pradze leży kilkanaście kilometrów od ścisłego centrum miasta. Czas przejazdu wynosi, w zależności od wybranej trasy, około 20 minut. Trasę tę obsługują jedynie autobusy miejskie, a konkretnie te linie:

  • Autobus miejski nr 119 kursująca do przystanku Nádraží Veleslavín, skąd można dojechać linią A do centrum miasta;
  • Autobus miejski nr 100 kursująca do przystanku Zličín;
  • Autobus miejski nr 191 kursująca do przystanku Petřiny i Anděl;
  • Airport Express dojeżdżający na główny dworzec autobusowy;
  • Nocny autobus nr 910.

Bilety na linię ekspresową (AE) można kupić u kierowcy, w kasach kolei czeskich czy na lotnisku w hali przylotów, a dokładnie w Visitor Centre.Bilet w jedną stronę kosztue 100 CZK i nie obowiązuje na środki komunikacji miejskiej w Pradze, więc nie można z nim się przesiadać np. do metra. Przejazd dla dzieci między 6 a 15 rokiem życia objęty jest zniżką (50 CZK).

Kolejka naziemna na wzgórzu Petrin

Wjazd trwa ledwie cztery minuty, ale znacząco usprawnia zwiedzanie, a po drodze można oglądać ładne widoki na Pragę. Bilety można kupić w biletomatach na dolnej lub górnej stacji kolejki (w Google Maps oznaczona jako Újezd) za 60 koron. Posiadacze biletów czasowych nie muszą dodatkowo kupować biletu na kolejkę.

Komunikacja miejska w Pradze: Bilety

Ponieważ w Pradze obowiązuje zinteggrowany system transportu zbiorowego, na wszystkie środki komunikacji miejskiej obowiązują te same bilety. Przewidziane są zniżki dla seniorów i dzieci do 15 roku życia, studentów. Dzieci do 15 roku życia podróżują za darmo. Praga nie jest podzielona na strefy, dlatego ceny biletów są stałe. W czasie obowiązywania biletów można się przesiadać i wówczas nie trzeba ponownie kasować drukowanych biletów. Za większe bagaże trzeba dopłacić 20 CZK.

  • Bilet 30-minutowy: 30 CZK
  • Bilet 90-minutowy: 40 CZK
  • Karnet 24-godzinny: 120 CZK
  • Karnet 72-godzinny: 330 CZK

Komunikacja miejska w Pradze: gdzie i jak kupić bilety?

Bilety możesz kupić w biletomatach na niektórych przystankach i na wszystkich stacjach metra, w tramwajach, autobusach i tramwajach, w aplikacji PID Litačka (kupiony w ten sposób bilet trzeba aktywować przed podróżą), w punktach sprzedaży takich jak kioski.

Bilet drukowany należy skasować przed wejściem do metra lub na pokładzie autobusu/tramwaju. Bilety w tramwajach i autobusach można kupić tylko za pomocą karty bankowej. Niektóre biletomaty na przystankach przyjmują jedynie gotówkę. Z kolei bilety na promy rzeczne można zakupić już na samym promie.

Mam nadzieję, że teraz komunikacja miejska w Pradze nie ma przed Tobą żadnych tajemnic!

Udanej podróży, Magda

Autobusy i tramwaje Komunikacja miejska w Pradze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *