Transport zbiorowy na Majorce. Majorka bez auta

Transport zbiorowy na Majorce jest całkiem dobrze zorganizowany. Sprawdziłam, przetestowałam i mogę śmiało polecać. Jeśli nie chcecie wypożyczyć auta, możecie spokojnie planować zwiedzanie wyspy autobusami i pociągami. W tym wpisie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje konieczne do zorganizowania objazdówki po Majorce bez wypożyczania samochodu.

Transport zbiorowy na Majorce

Pozostałe artykuły z Majorki:

Transport zbiorowy na Majorce – moje wrażenia

Przed wyjazdem sporo czytałam o transporcie zbiorowym na Majorce i zazwyczaj przeważała opinia, że lepiej wypożyczyć auto. No jasne, że zawsze lepiej zwiedza się autem. Mamy wtedy całkowity luz, dowolność w układaniu trasy, możemy zatrzymać się gdzie chcemy i zobaczymy o wiele więcej miejsc (często mniej turystycznych). Ale nie zawsze mamy możliwość wypożyczenia auta, dlatego i tym razem postawiłam na lokalną komunikację autobusową. Z transportu zbiorowego na Majorce korzystałam 15 razy. Ani razu autobusy się nie spóźniły ani nie odjechały przed czasem. Wszystkie kursowały zgodnie z rozkładami jazdy znalezionymi w internecie. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że mogłam akurat mieć szczęście i spóźnienia się zdarzają, zwłaszcza w sezonie.

Ale generalnie w kwietniu 2022 roku poruszanie się autobusami po Majorce okazało się dla mnie całkowicie bezproblemowe i łatwe w obsłudze. Minusy? Autobus nie jedzie bezpośrednio do celu, często trasa prowadzi na około. A więc autem dojedzie się szybciej. Konieczne też były częste przesiadki w dużych węzłach przesiadkowych ( np. w Campos), ale to już nie było aż tak męczące, bo autobusy mają w miarę skorelowane ze sobą rozkłady jazdy. A ewentualna dłuższa przesiadka to zawsze szansa na niezaplanowane zwiedzanie nowej okolicy. Mimo to warto uzbroić się w cierpliwość.

Cala Figuera | Transport zbiorowy na Majorce

Na czym opiera się transport zbiorowy na Majorce?

Turyści na Majorce moga korzystać z autobusów, pociągów, metra w Palmie i tramwaju turystycznego z Soller do Port de Soller. Z czego najczęściej korzysta się z autobusów, bo pociągi kursują do mniej turystycznie atrakcyjnych miejscowości. Dlatego przez cały pobyt na Majorce korzystałam tylko z autobusów, poza tym te przejazdy były szybsze, niż pociągiami.

Autobusy

Transport zbiorowy na Majorce obsługuje firma TIB. Ich oficjalna strona internetowa jest bardzo przejrzysta i intuicyjna, można na niej znaleźć wszystkie niezbędne informacje w języku angielskim. Autobusami da się dojechać niemal wszędzie, nawet do najmniejszych miejscowości na wyspie. Co prawda w tym celu czasem trzeba sie przesiadać, ale generalnie da się. Wszystkie autobusy, którymi jechałam, były nowoczesne i wygodne. Dla pasażerów w środku działa darmowe wifi (zaskakująco sprawnie), do tego można w kilku miejscach podładować telefony. Na ekranach wyświetla się nazwa kolejnego przystanku oraz cała procedura podróży dla osób, które korzystają z autobusu pierwszy raz. Do pojazdu wchodzi się przednimi drzwiami, a wychodzi środkowymi. Jeśli chcemy wysiąść, musimy chwilę przed przystankiem zasygnalizować to kierowcy, naciskając przycisk stop.

Autobusy firmy TIB | Transport zbiorowyna Majorce

Pociągi i tramwaj

Na Majorce istnieją trzy linie kolejowe i wszystkie wyjeżdżają z Palmy. Taryfy cenowe są identyczne, jak w przypadku autobusów. Bilety kupuje się na stacjach w biletomatach lub kasach, kasuje się je wchodząc na peron oraz go opuszczając. Dostęne są trasy:

Linia T1: Palma de Mallorca – Inca

Linia T2: Palma de Mallorca – Sa Pobla

Linia T3: Palma de Mallorca – Manacor

Oprócz tego z Palmy do Soller, przez Dolinę Pomarańczy, kursuje pociąg turystyczny. Przejazd nim w dwie strony to koszt 25 euro i warto kupić bilety z wyprzedzeniem, gdyż dziennie odbywa się tylkon5,6 przejazdów, a trasa latem jest oblegana. Do tego z Soller do Port do Soller kursuje zabytkowy tramwaj (co 30-60 minut przez cały rok). Bilet na przejazd tramwajem to koszt 7 euro. Najbardziej opłaca się kupić bilety łączone na tej stronie na przejazd pociągiem i tramwajem w obie strony za 32 euro.

Pociag do Soller
Trasa pociągu z Palmy do Soller

Bilety

Transport zbiorowy na Majorce bazuje na identycznych biletach zarówno w pociągach, jak i autobusach. Oznacza to, że na przejazd autobusami i pociągami obowiązuje ten sam system taryfowy. Majorka jest podzielona na cztery strefy i cena biletu będzie zależała od liczby pokonanych przystanków/stref. Bilet na poruszanie się po jednej strefie kosztuje 1,80 euro. Przy przekroczeniu jednej strefy, bilet będzie kosztował 2,70 euro, dwóch stref – 3,60 euro, trzech – 4, 50 euro, czterech – 5,40 euro. Czyli za bilet autobusowy lub kolejowy na Majorce nie zapłacicie więcej, niż 5,40 euro. W ramach jednej opłaty za przejazd można się przesiadać dwa razy, o ile nie upłynęło 60 minut od opuszczenia pierwszego pojazdu. Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo.

Ceny biletów autobusowych

Zakup biletów

Bilety kolejowe kupuje się w kasach na dworcu lub biletomatach. Kasuje się je przy wejściu i wyjściu z peronu. Ich cena jest stała. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku biletów autobusowych, bo tu ma spore znaczenie sposób, w jaki bilety kupujemy. Można je kupić w biletomatach na dworcach lub w autobusie – u kierowcy gotówką lub jakąkolwiek kartą płatniczą. Z tym że kupując gotówką u kierowcy, za przejazd zapłaci się o wiele więcej! Na przykład zamiast maksymalnej opłaty 5,40 euro – 9 euro. Dlatego odradzam ten sposób płatności.

Płatność kartą wygląda w ten sposób, że wchodząc do autobusu pierwszymi drzwiami przykładacie swoją kartę do czytnika. To samo robicie wychodząc z autobusu. Wtedy automatycznie z waszego konta pobierana jest opłata za przejazd (często nawet z kilkudniowym opóźnieniem). Na jednej karcie może podróżować maksymalnie do 5 osób., a każdy kolejny pasażer płaci za bilet mniej (wg tableki taryfowej wstawionej powyżej). Za każdy brak drugiego odbicia karty przy wychodzeniu z autobusu, naliczana jest kara w wysokości 50 centów od osoby.

Trzecią kategorię stawek stanowią bilety na przejazd na lotnisko w Palmie. W tych autobusach obowiązuje taki sam system kupowania biletów, ale ich ceny są już wyższe. Do płatności za bilety w autobusach używałam karty Revolut. Łącznie za przejazdy autobusami (15 razy) zapłaciłam 45 euro, co daje 3 euro za przejazd.

Strefy i bilety
Podział Majorki na strefy

Rozkłady jazdy

Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie TIB oraz w Google Maps. Przez cały wyjazd korzystałam z tego drugiego i wszystko zgadzało się w 100 procentach. Na wszystkich przystankach (przynajmniej na tych, z których korzystałam), znajdziecie aktualne rozkłady jazdy.

Dworzec w Palmie

Główny dworzec autobusowy w Palmie nazywa się Estacio Intermodal Palma. Jest on najlepiej skomunikowaną stacją na wyspie. Stąd da się dojechać niemal w każdy zakątek Majorki. W jednym miejscu znajduje się dworzec kolejowy, autobusowy i stacja metra. Na dworcu znajdziecie sklepy, kawiarnie, biletomaty, informacje, tablice z kierunkami i peronami, kasy biletowe, przechowywalnie bagażu.

Zabytkowy tramwaj w Port de Soller | Transport zbiorowy na Majorce

Przykładowe trasy przydatne turystom

Częstymi węzłami przesiadkowymi są miasta Manacor, Inca, Campos, Alcudia, Llucmajor. Do tych miast bezproblemowo dotrzecie autobusem lub pociągiem.

Bezpośrednie trasy autobusowe

203: Palma de Mallorca – Valldemossa – Deia – Soller – Port de Soller

302: Alcudia – Picafort – Playa de Muro

232: Soller – Fornalutx

401: Palma – Porto Cristo

301: Palma – Pollenca – Port de Pollenca

519: Llucmajor – Cala Pi

515: Campos – Portopreto (okolice PN Mondrago)

516: Campos – Santanyi – Cala Figuera

517: Campos – Cala des Moro, Colonia de Sant Jordi

501: Palma de Mallorca – Campos

Linia 104, 105: Palma de Mallorca – Magaluf

Linie wakacyjne

Niektóre z nich kursują już od kwietnia.

521: Cala d’Or – Portopetro – Cala Mondrago

231: Alcudia – Lluc – Fornalutx, Soller – Port de Soller

334: Alcudia – Formentor

324: Alcudia – Playa de Muro

422: Cala Ratjada – Cala Agulla – Capdepera – Cala Mesquida

424: Cala Millor – Son Servela – Capdepera – Cala Agulla

427: Cala Romantica – Porto Cristo

Mapa połączeń autobusowych

Transport zbiorowy na Majorce a wycieczki zorganizowane

Jeżeli gdzieś nie da się dojechać, warto skorzystać z jednodniowych wycieczek zorganizowanych, które oferuje m.in. Moja Majorka i Cocomano. Byłam na takiej wycieczce z Moją Majorką i bardzo sobie ją chwalę. W ciągu jednego dnia zwiedziliśmy Valldemossę, Port de Soller, Fornalutx, Drogę Węża, sanktuarium Lluc, Alcudię, Formentor i kilka innych miejsc. Te wycieczki są świetną opcją, jeśli macie mało czasu i nie wypożyczacie auta. Zwłaszcza, że dojazd na Formentor poza sezonem jest dość ograniczony, a do Sa Calobra obecnie w ogóle nie da dojechać się bez auta.

Valldemossa | Transport zbiorowy na Majorce

Transport zbiorowy na Majorce a transfer na lotnisko

Na lotnisko można dostać się autobusem miejskim z Palmy oraz autobusem TIB z kilku innych miast na wyspie. Jednak trzeba pamiętać, że autobusy TIB kursują tylko w okresie letnim. Jeżeli wybieracie się na Majorkę poza sezonem, konieczny będzie dojazd do Palmy i tam przesiadka do autobusu miejskiego na lotnisko.

Autobus miejski A1 i A2 – niebiesko-biało-zielone pojazdy; Linia A1 jeździ do Palmy, linia A2 do S’Arenal. Zatrzymują się na wprost wyjścia z hali przylotów, w mieście można wejść do A1 na przystanku na przeciwko wejścia do Estacio Intermodal, czyli głównego dworca. Bilet kupuje się u kierowcy tylko za gotówkę, koszt przejazdu to 5 euro od osoby. Kursy rozpoczynaja się około 4-5 nad ranem i odbywają się mniej więcej do północy, w ciągu dnia co 15 minut, po godzinie 21:00 do 30 minut. Dokładne rozkłady jazdy można sprawdzić na stronie EMT oraz w Google Maps.

Aerotib – czerwono-żółte autobusy firmy TIB, które kursują w czterech kierunkach. Linia A11 kursuje na zachód wyspy, do Camp de Mar przez Magaluf. A32 kursuje na północny wschód wyspy, do Can Picafort przez Alcudię i Playa de Muro. Linia A42 kursuje na wschód wyspy, do Cala Bona przez Cala Millor i Porto Cristo. A51 kursuje na południe Majorki, do miasta Campos. Są to linie wakacyjne. Bilety można kupić u kierowcy kartą lub gotówką (o wiele drożej). Cena biletu zależy od pokonywanej odległości i liczby stref, najmniej za przejazd zapłacicie 4,05 euro (prawie 7 euro gotówką), a maksymalnie 8,10 euro (gotówką ponad 13 euro). Rozkłady jazdy sprawdzicie na stronie TIB i w Google Maps.

Capdepera | Transport zbiorowy na Majorce

Komunikacja miejska w Palmie

W Palmie można korzystać z autobusów EMT oraz metra. Bilety kupuje sie u kierowcy tylko gotówką za 2 euro od osoby lub w kioskach i autoryzowanych punktach sprzedaży EMT. Bilet jednorazowy nie uprawnia do przesiadek. Możliwy jest zakup karnetu na 10 osobnych przejazdów za 15 euro. Kierowca w autobusie przyjmie maksymalnie 10 euro (z wyjatkiem sytuacji, gdy kupuje się więcej biletów). Dzieci do 5 roku życia podróżują za darmo. Rozkłady najwygodniej sprawdzać w tej wyszukiwarce lub w Google Maps. W innych, mniejszych miastach Majorki również można korzystać z autobusów firmy TIB lub poruszać się pieszo. W Palmie można korzystać też metra, które tak naprawdę są kolejką naziemną dobrze skomunikowaną z pociągami. Bilety dostępne sa w biletomatach na stacjach metra.

Cala des Moro | Transport zbiorowy na Majorce

Skutery, taksówki

Bardzo fajnym pomysłem na zwiedzanie Majorki, jest wypożyczenie skutera. W kurortach i turystycznych miejscowościach dość łatwo znaleźć wypożyczalnie. Jeśli nic się nie zmieniło, to dzień wypożyczenia skutera powinien kosztować 30-40 euro. Przykładowe wypożyczalnie znajdziecie tu i tu. W moim hostelu (The Boc Hostel – City, Palma) była możliwość wypożyczenia skutera.

Miałam tez okazję jeden raz jechać taksówką. Napotkałam na drodze znak z informacją i numerem telefonu. Zadzwoniłam, a 5 minut później siedziałam już w taksówce. Za przejazd z Parku Naturalnego Mondrago do Portopetro zapłaciłam około 5 euro. Na tablicy informacyjnej znajdziecie ceny przejazdów w tej okolicy, czyli na południu wyspy.

Czy polecam transport zbiorowy na Majorce?

Zdecydowanie mogę polecić transport zbiorowy na Majorce tym, którzy mają obawy przed wyjazdem na wyspę. Przede wszystkim Majorka jest piękna i interesująca, ma mnóstwo ciekawych zabytków, miasteczek, widoków i szlaków. Warto się wybrać na wyspę nie tylko w celu plażowania. Do tego wyspa posiada całkiem sprawnie zorganizowany transport zbiorowy, który bez trudu można ogarnąć, a korzystanie z niego jest łatwe i przyjemne. Jest to moim zdaniem bardzo dobry kierunek dla osób, które zazwyczaj zwiedzają bez auta.

Wiadomo, że autem jest łatwiej i wygodniej, no ale nie zawsze się da. Jesli więc wybieracie się na Majorkę i martwi was ta kwestia, to mogę zapewnić, że mimo częstych przesiadek i długich przejazdów, da się dojechać na Majorce niemal wszędzie. Po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo wiadomo, że przemieszczanie się autbusami zajmuje więcej czasu niż autem.

Formentor | Transport zbiorowy na Majorce

Osoby, które maja bardzo mało czasu, a za to bogate plany, lepiej, by wypożyczyły auto. Jeśli jednak mimo to nie chcą lub nie mogą, pokażę tu mój przykładowy plan zwiedzania Majorki korzystając tylko z autobusów i wycieczek:

1 dzień: Cala Figuera, Santanyi, Cala des Moro, Park Naturalny Mondrago, Portopreto

2 dzień: Smocze Jaskinie w Porto Cristo, Arta, Capdepera, Cala Agulla i Cala Mesquida

3 dzień: wycieczka zorganizowana, czyli Valldemossa, Port de Soller, Fornalutx, Sa Foradada, trasa Ma10 z punktami widokowymi, Droga Węża i Ca Calobra, sanktuarium Lluc, Formentor i Alcudia.

4 dzień: Palma de Mallorca i Deia

Ostatni dzień można zamienić na odpoczynek i plażowanie, np. w Cala Pi. Gdybym nie jechała na wycieczkę zorganizowaną trzeciego dnia, wybrałabym się wtedy na Cap de Formentor i do Alcudi, a ostatniego dnia zwiedziła górskie miejscowości, czyli Valldemossę, Deię, Fornalutx i ewentualnie Soller i Port de Soller.

Cala Agulla | Transport zbiorowy na Majorce

Jak widzicie, dla chcącego nic trudnego. Każdy bez problemu poradzi sobie podróżując po Majorce transportem zbiorowym!

Pozostałe artykuły z Majorki:

Udanej podróży, Magda

72 odpowiedzi na “Transport zbiorowy na Majorce. Majorka bez auta”

Dzień dobry, przeczytałam dziś Wasz wpis o Majorce, szkoda że w zeszłym roku nie wiedziałam tyle co wiem teraz. Ale nie jest za późno na tę wiedzę, gdyż za 2 tygodnie ponownie wybieram się na inną jej część. Wiem już że mogę płacić za autobusy kartą debetową a nie kupować pojedynczych biletów u kierowcy. Zastanawiam się czy po wejściu do autobusu i poinformowaniu kierowy gdzie chcę jechać on wpisuje kwotę z cennika tę niższą? i wtedy przykładam kartę a potem kolejny raz jak wysiadam? Pytam o to gdyż wydaje mi się że jak patrzyłam w zeszłym roku , to kierowca wbijał taką samą kwotę ( tę wyższą ) i dlatego myślałam że ta zniżka dotyczy tylko mieszkańców wyspy którzy mieli charakterystyczne , inne karty. Czy mogłabym prosić o potwierdzenie tego faktu?

kierowcy nie trzeba informować gdzie sie jedzie 🙂 po prostu się wchodzi i od razu przykłada kartę, bez rozmowy z kierowcą. Wychodząc z autobusu przykłada się znowu kartę przy środkowych drzwiach i wtedy system sam oblicza ile sie przejechało i jaką kwotę pobierze z konta – maksymalnie może to być 5,40 euro za przejazd 🙂

Witam.
Jeszcze jedno pytanie o „kasowanie” biletu w autobusie. Co, gdy chcę zapłacić za 3 osoby? Mogę wybrać ilość biletów przed przyłożeniem karty, czy przykładam 3 razy? Tak samo przy wysiadaniu?

wtedy przykłada się trzy razy, za każdą osobę osobno. Na jednej karcie może podróżować do 5 osób. Tak samo wychodząc z pojazdu. Jeśli zapomni sie skaować podczas wychodzenia, wtedy doliczana jest opłata 50 centów za każdą osobę.

Witam,
Mam pytanie jak z przesiadkami w autobusie, czy wychodząc z 1 autobusu muszę przyłożyć kartę wychodząc a następnie wchodząc do drugiego przyłożyć . Czy wystarczy tylko przyłożyć wychodząc z drugiego autobusu.

kartę należy przykładać każdorazowo przy wejściu i wyjściu z pojazdu, bez względu na przesiadki 🙂

Czy jak kupuje się bilet w automacie na przystanku to można kupić kilka i mieć np na kilka przejazdów już ?

Niestety biletomaty widziałam tylko na dworcu głównym w Palmie, nigdzie indziej.

A jak wygląda ewentualna kontrola biletów przy płatności kartą przy tych czytnikach? Czy one coś drukują czy jak?

Pewnie tak jak w niektórych miastach w Polse, jak np we Wrocławiu gdzie bilety można nabijać na kartę płatniczą wewnątrz pojazdu. W razie kontroli karta jest przykładana do czytnika kontrolera, który sprawdza bilety. Chociaż przez cały pobyt na Majorce nie widziałam ani jednej kontroli, bo właściwie już sam kierowca decyduje kogo wpuści do środka i nie pozwoli wejść bez biletu.

Witam,
mam pytanie odnośnie przesiadek. Jeśli kupuję bilet kartą debetową wchodząc do autobusu, a później chce się przesiąść do innej linii, to wychodząc nie kasuję ponownie karty tylko robię to już wchodząc do tej nowej linii? i na koniec przejazdu w tej nowej linii dopiero kasuję na wyjściu (czyli drugi raz)?

Kartę odbija się za każdym razem wchodząc i wychodząc z autobusu, bez względu na przesiadki 🙂

Witam, mam pytanie odnośnie przesiadek.
Jeśli kupuję bilet kartą debetową, odbijam ją przy wejściu do autobusu, to czy jak chcę zmienić linię w ciągu 60 minut, to drugi raz odbijam już w nowej linii?
Czyli przy wyjściu z pierwszej linii nie odbijam w ogóle, dopiero drugi raz przy wejściu do nowej linii i trzeci raz przy zakończeniu jazdy?
pozdrawiam

kartę odbija się za każdym razem podczas wchodzenia i wychodzenia z autobusu, bez względu na przesiadki 🙂

Nie do końca rozumiem płacenie kartą debetową, czyli rozumiem np. Visą?Bo wchodzę przykładam karte, wychodzę przykładam…a w jaki sposób jest to ewidencjonowane i sprawdzane czy zapłaciłam?Jakaś kontrola i jak mam udowodnić zapłatę? kierowca daje kwit?

Tak, np. Visa, Revolut. Kierowca nie wydaje żadnych biletów ani paragonów. To działa pewnie na podobnej zasadzie jak w niektórych polskich miastach. Na przykład we Wrocławiu wchodząc do tramwaju można kupić bilet wybierając odpowiedni na czytniku i przykładając kartę. Ale nie dostaje się żadnego potwierdzenia,, papierka – niczego. A w razie kontroli po prostu sprawdzana jest karta płatnicza, na której „nabity” jest przejazd.

Poza tym ani razu nie widziałam tam kontroli (nie mówię, że takich nie ma, po prostu ja nie trafiłam), więc całkiem możliwe, że od sprawdzania kto ma bilet jest po prostu kierowca – bo wchodząc do pojazdu przednimi drzwiami albo kupuje się u niego bilet za gotówkę, albo przykłada kartę do czytnika. Inaczej nie wpuści do pojazdu 🙂

Dzień dobry 🙂 wybieramy się na Majorkę i chciałam zapytać o biletomaty, czy są one gęsto ulokowane czy np tylko na dworcach kolejowych ? Czy można kupić bilety w biletomacie „na zapas” i odbijać wybrany po wejściu do autobusu? Czy zawsze trzeba go kupować bezpośrednio przed podróżą i czy zawsze jest taka możliwość jeśli chodzi o jakieś mniejsze miejscowości i mniej oblegane przystanki autobusowe

Biletomat widziałam tylko na dworcu kolejowym w Palmie. Jednak najpowszechniejszym sposobem kupowania biletów jest zakup u kierowcy, kartą lub gotówką.

A mnie skasowało 17,25€ za przejazd 2 osób z alcudii do palmy. Także nie wiem czemu aż tyle płacąc karta oczywiście. A już spowrotem płacił karta mąż i skasowało 10 €. Ta sama linia.

bardzo dziwnie, ewidentnie jakaś pomyłka systemu. Może warto do nich napisac i poprosic o zwrot? Czasem też jednego dnia pobierało za kilka poprzednich dni, więc może akurat wtedy sie skumulowało?

A co w przypadku dzieci poniżej 3 lat i wózków. Czy za nie też odbijam kartę? Bardzo pomocny wpis!

Dzieci do 4 roku życia podróżuja za darmo. Chociaż na stronie TIB napisane jest, że „o ile nie zajmują miejsca”, więc ciezko stwierdzic czy chodzi o przestrzeń w autobusie na wózek czy miejsce siedzące. Kierowca na pewno da znać podczas kupowania 🙂

A mnie skasowało 17,25€ za przejazd 2 osób z alcudii do palmy. Także nie wiem czemu aż tyle płacąc karta oczywiście. A już spowrotem płacił karta mąż i skasowało 10 €. Ta sama linia.

Mam pytanie dotyczące podróży autobusem. Jadąc pierwszy raz autobusem skąd wiedzieć w którym momencie wcisnąć guzik aby zasygnalizować kierowcy że chce się wysiąść?
Chodzi mi o orientację skąd wiedzieć gdzie jest przystanek aby nie zasygnalizować zbyt późno.

Ja korzystam w Google Maps, w UE internet działa na takich zasadach jak w Polsce (darmowy roaming), wiec na bieżąco obserwowałam trasę 🙂

Czy jest jakaś komunikacja „nocna” która pozwoli dostać się z lotniska do Cala Ratjada po przylocie o 24 i dostać się na powrót na 6:30 na lotnisko. Wg rozkładów dziennymi już nie zdążę. Pozostaje zamówić przejazd? Pozdrawiam

Aby dostać się do Cala Ratjada, trzeba złapać autobus z Palmy z przesiadką w Manacor. Z lotniska niestety nic bezpośrednio nie jeździ, a o tych godzinach można jedynie zorganizowac prywatny transport/taksówkę/jakąś firmę przewozową lub zaplanować nocleg w Palmie 🙁

Hej, dzięki za ten wpis!! ? Bardzo pomocny, będę na bieżąco czytać kolejne, bo piszesz bardzo przejrzyście. A czy to możliwe, że z lotniska nie ma bezpośredniego autobusu do Cala d’or? Na TIB nie widzę 🙁 Calę d’or wybraliśmy ze względu na śliczne plaże i tani nocleg, ale może jest jeszcze lepsze miejsce?

Z tego co widzę, nie ma bezpośredniego autobusu z lotniska do Cala d’or. Żeby nie jechać już do miasta, najwygodniej będzie pojechać lotniskowym autobusem do Campos, a tam przesiąść się do autobusu jadącego do Cala d’or (numer 515). O samym miasteczku słyszałam same dobre opinie i to na pewno dobra okolica na wakacje 🙂

Bardzo pomocny wpis. Dzięki za niego ❤️
Czyli podsumowując, jadąc Calla Ratjada na Formentor muszę kupić 2 bilety po 5,40€? Bilet uprawnia do 2 przesiadek, a ja, według google muszę się przesiąść aż czterokrotnie.

z tego co widzę, to tak :O najlepiej dostać się do Alcudi i stamtąd złapać wakacyjną linię na Formentow. Tylko nie wiem czemu, ale obszar między Cala Ratjada a Alcudią to jakaś czarna dziura, mimo że to tak blisko, nie ma żadnego połączenia autobusowego między tymi okolicami, co jest dziwne. Biorąc pod uwagę liczbę przesiadek, to rozważyłabym chyba jakąs wycieczkę jednodniową z lokalnym biurem czy coś w tym stylu. Tak dla wygody i świętego spokoju. A jeśli autobusami, to chyba najkrócej wychodzi Cala Ratjada – Manacor – pociąg do Inca – autobus do Alcudii i stamtąd już na Formentor, ale brzmi jak wyzwanie 😀 no i tez zalezy jak to się spina z rozkładami jazdy, bo może się okazać, że wygodniej będzie dojechać do Palmy i stamtąd ruszyć na Formentor

Witam, czy za przejazd można płacić zwykłą kartą płatniczą (nie kredytową) złotówkową? Nie mam konta walutowego ani karty kredytowej. Czy wtedy z karty ściąga odpowiednią ilość złotówek po normalnym kursie, czy jakimś wygórowanym? Rozumiem, że jadąc w dwie osoby jedna osoba dwa razy klika tą kartą przy wejściu i później wychodząc przy wyjcou też klika dwa razy i tym samym opłaca bilet dla dwóch osób?

można płacić każdą kartą i wówczas opłata za przejazd powinna być ściągana według kursu banku, w którym ma się konto. Ja korzystałam z Revoluta, bo ma bardzo dobry przelicznik. Co do podbijania karty to tak, kartę przybliża się do czytnika tyle razy, ile osób podróżuje przy użyciu jednej i tej samej karty (maksymalnie może 5) i każda kolejna osoba płaci mniej za bilet, zgodnie z infografiką ze strony TIB (tabelka z cenami w artykule).

Uznajmy, że jadę z arenal do soller i arenaloraz palma jest to jedna strefa następnie w ciągu 60 min od poprzedniego autobusu wsiadam w autobus z palmy do soller i przekraczam strefę to jak to jest rozliczane? Płacę 1,8 za 1 przejazd i później za kolejny 2,7 ?

Super wpis! Wiele przydatnych informacji! Dzięki 🙂
Mam pytanie odnośnie tego kiedy sie kończy okres wakacyjny. Wybieram się na Majorkę w ostatnim tygodniu września i zastanawiam się czy letnie linie będą jeszcze kursować 🙂

Na stronie TIB można sprawdzić rozkłady jazdy i każda linka w swoim rozkładzie w PDF ma zapisane daty od kiedy do kiedy kursuje 🙂

W tekście jest zamieszczony link do wyszukiwarki jazdy, tam mozna jeszcze wszystko sprawdzić 🙂 mozliwe, że po wakacjach rozkłady jazdy sie zmienia

Nie wydaje mi się, na stronie nie znalazłam żadnej informacji na ten temat. Takie karnety z reguły przeznaczone są tylko dla jednego pasażera.

Dzień dobry, fantastyczny poradnik! Czy wymagane wczesniej jakies zarejestrowanie na stronie przewoznika karty platniczej, czy nie ma żadnych formalności i dowolna kartę visa/mastercard przykłada się w autobusie?

Nic nie trzeba rejestrować, nie ma żadnych wcześniejszych formalności. Po prostu przykłada się kartę i to tyle 🙂

A jak wygląda kwestia bagaży? jeśli jedziemy z lotniska do Alcudii z walizkami – wnosimy je do środka ? jest dodatkowa opłata za bagaż?

NIgdzie nie trafiłam na informację o jakiś dodatkowych opłatach za bagaż, a dokładnie przejrzałam strone TIB. Więc zakładam, że takich opłat nie ma. Jeśli autobusy są takie jak miejskie, wnosi się je do środka. Jeśli bardziej jak autokar, to zakładam, że mają one bagażniki. Sama nie sprawdzałam, ponieważ podróżowałam z bagażem podręcznym 🙁

Do Alcudii będzie raczej jechał taki autobus, jak pierwsze zdjęcie pionowe z autobusami od góry. Takie kursują na dłuższych dystansach.

Cześć, bilety autobusowe można zakupić rownież online. Wówczas na maila otrzymujecie bilet z kodem QR (format PDF), kod trzeba odbić tylko i wyłącznie przy wsiadaniu do autobusu. Ważność takiego biletu od 00:00 danego dnia, do 05:00 dnia następnego. Cennik taki sam, jak przy płatności kartą w autobusie.

Witam, jadac w dwójkę odbijam przy wejściu dwa razy a wychodząc wystarczy raz? Dziś jechałam i odbijam przy wyjściu raz i policzyło ale nie byłam pewna czy nie muszę tego zrobić dwa razy tak jak przy wejściu i podjęłam się drugi raz przyłożenia karty i wyskoczył błąd. Wyszłam, i w sumie nie wiem jak powinno to wyglądać?

Dziękuję za przejrzysty wpis 🙂 Będe czytać dalej na Twoim blou 🙂

Mam jednak pytanie co do: „W ramach jednej opłaty za przejazd można się przesiadać dwa razy, o ile nie upłynęło 60 minut od opuszczenia pierwszego pojazdu.” Co to oznacza?
Rozumiem, że w każdym autobusie musze odkliknąć sie dwa razy, czy to znaczy, że za drugie przejazd w ciagu 60 minut nie zostanie policzona opłata? I czy liczy sie czas wejsci czy wyjscia z autobusu?

Dziekuje 🙂

Dziękuję za przejrzysty wpis 🙂 Będe czytać dalej na Twoim blou 🙂

Mam jednak pytanie co do: „W ramach jednej opłaty…można się przesiadać dwa razy, o ile nie upłynęło 60 minut”” Co to oznacza?
Rozumiem, że w każdym autobusie musze odkliknąć sie dwa razy, czy to znaczy, że za drugie przejazd w ciagu 60 minut nie zostanie policzona opłata? I czy liczy sie czas wejsci czy wyjscia z autobusu?

Dziekuje 🙂

Witam
Niedawno wróciłam z Córką z Majorki
Skorzystałam z tego artykułu i jeździłyśmy transportem publicznym.
Wszystko się zgadza( oprócz tego, że autobusy podmiejskie czasami się spóźniają)
Pragnę dodać, że warto być wcześniej, jeżeli chce się skorzystać z lini dalekobieżnych. Czasami jest zbyt duża ilość osób do miejsc i przychodzenie na ostatnią chwilę wiąże się z tym, że można nie dostać się do autobusu.
Za autobusy podmiejskie płaciłyśmy u kierowcy po 2 euro od osoby( Trzeba mieć pieniądze. Córka chciała zapłacić kartą i nie mogła)
Naromiast w dalekobieżnych autobusach przykładała kartę raz za siebie, raz za mnie i świetnie działało. Trzeba pamiętać, że jak się wychodzi koniecznie znowu odbijamy kartę( jeżeli tego nie zrobimy potrącane jest 0,30 euro)
Na lotnisko z Palmy jechałyśmy podmiejskim i zapłaciliśmy 5 euro od osoby
Za taksówkę nocną z lotniska do el Arenal zapłaciłyśmy 19,50 euro
Jeżeli ktoś chciałby skorzystać z polecanych w tym blogu zorganizowanych wycieczek, musi to zrobić z conajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. My chciałyśmy na sponta i było to niemożliwe. W jednej firmie nie było już miejsc w tych dniach, co byłyśmy, a druga miała wycieczki tylko w określonych dniach i niestety nie udało nam się dopasować. Niemniej byłyśmy zadowolone z wycieczek, które same sobie zorganizowałyśmy dzięki transportowi publicznemu.
Polecam bardzo fajną alternatywę dla wycieczki pociągiem i tramwajem. Jest ona na pewno też fajna i atrakcyjna. Wybrałyśmy inna opcję. Pociąg jedzie tylko 2 razy dziennie o określonych godzinach i tak też wraca. Ma połączenie z tramwajem. Niestety nie można kupić jazd oddzielnie. Żeby np pojechać do Sollen autobusem i potem do portu Sollen tramwajem. Lub pojechać w jedną stronę pociągiem i tramwajem, a wrócić autobusem. My wybrałyśmy jazdę autobusem. Z Palmy do miejscowości Valldemossa. Zwiedziłyśmy tą malownicza miejscowośćcoś, przekąsiłyśmy coś i wróciłyśmy na przystanek. Wsiadłyśmy do następnego autobusu i pojechałyśmy przepiękna wijącą się jak wstążka trasą do miejscowości Deíá, która była po drodze. Mała, górska bardzo urokliwa miejscowość. Znowu wsiadłyśmy do autobusu i krętą drogą pojechałyśmy do Soller. Potem do Port de Soller. Wracałyśmy tą sama drogą i za całość zapłaciłyśmy 10.40 euro od osoby. Można było wybrać powrót szybką trasą, ale ta nam się bardziej podobała. Także podsumowując zwiedzanie transportem publicznym było bardzo ciekawe i udane.
Dziękujemy za ten artykuł, bo dzięki niemu miałyśmy wiedzę jak to wszystko ogarnąć i łatwo było nam się poruszać po Majorce autobusami.
Pozdrawiamy

Witam właśnie jesteśmy na Majorce ,podróżujemy autobusami TIB ,płaciłyśmy najpierw kartą kredytową za przejazdy i było Ok ,następnego dnia niestety już nie działała na terminalu mimo że środki były nie było żadnej blokady,więc zaczęłam płacić debetową i odradzi po przyłożeniu do terminala pobrało mi 20 euro ,w nocy dostałam powiadomienie ,że pobrało kolejne 20 euro następnego dnia po przyłożeniu do terminala to samo przy wejściu 20 euro i w nocy kolejne 20 euro czy miał ktoś podobną sytuacje ? Karta kredytowa w sklepie działa a nie działa w autobusie

Opłaty za przejazd mogą być pobierane zbiorczo nawet po kilku dniach, a nie jednorazowo przy każdym zbliżeniu karty do czytnika w autobusie. Proszę podliczyć ile razy jeździliście autobusami, w ile osób, na jakich odległościach. Może się okazać, ze pobrało łącznie kwoty za wszystkie przejazdy. A druga rzecz, czy przykładacie kartę do czytnika drugi raz, wychodząc z autobusów?

Na stronie TIB znalazłem taką informację : Każda podróż wykonana kartą bankową jest obciążana następnego dnia jedną łączną kwotą dzienną za wszystkie wykonane podróże.
Twój bank może obciążyć Cię kwotą do 20 €, aby sprawdzić, czy Twoja karta jest aktywna. Ta wstępna opłata jest automatycznie anulowana po naliczeniu ceny przejazdu. Może w Pani przypadku miała miejsce kilkukrotnie taka sytuacja? Banki działają dobrze, ale … nie zawsze. Mam nadzieję, że pieniądze wróciły na Pani konto.

Super pomocny wpis! 🙂 Akurat w tym roku wybieramy się pierwszy raz na Majorkę w okolocie Alcudii (Playa de Muro na początku maja).
Bardzo zależy nam na odwiedzeniu Akademii Rafy obok Manacor i chciałam zapytać czy jest możliwy dojazd transportem publiczny z Playa de Muro /Alcudii do Manador?
Z góry dziękuję za pomoc! 🙂

Czyli mając hotel w sillot ma wschodzie wyspy a chcąc jechac do palmy busem będę mieć przesiadkę w Monacor? Czy bezpośrednio do palmy? Jaka linia jest do palmy jeśli jest bezposrednia?:) dziekuje z góry;)

Bardzo dobry wpis. Jasno i czytelnie wszystko wyjaśnione.
Właśnie planuję trekking trasami GR 221 i GR 222 przez Majorkę i rozkminiam połączenia autobusowe między szlakami. Wpis bardzo mi pomógł.
Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Z cala dor do valdemossy (przesiadka w campos , później w Palmie) zapłaciliśmy za 2 os 16 euro, na powrocie 18 euro ( pochodzilismy po palmie) czy na pewno policzyło nam odpowiednią opłatą ? Wydawało nam się , że zapłacimy trochę mniej, a nie potrafimy do tego dojść sami

Właśnie szukałem info na temat transportu a tu taka perełka, dziękuję za tak dokładny opis i reakcję osób pytających, bardzo pomocne.

Witam,
Czy przy przy przyłożeniu omyłkowo 2 razy karty do czytnika przy wysiadaniu, mimo że tylko jedna osoba podróżuje i na wejsciu zostala skasowana 1 osoba, naliczona zostanie dodatkowa opłata, za drugiego pasażera ?

Takie rzeczy pewnie można sprawdzić na oficjalnej stronie transportu, w zakładce pytania i odpowiedzi jeśli taka jest.

Super wpisy bardzo mi się przydały, ponieważ pierwszy raz wyruszam na Majorkę i będę korzystała z autobusów. Pozdrawiam i dzięki.

Cześć! Czy kartę np. Revolut (do odbijania w autobusie) trzeba mieć fizyczną czy można przyłożyć telefon?
Z góry ogromne dzięki!

Wydaje mi się, że skoro kartą można, to i telefonem, niestety nie mam wiedzy na ten temat i nie chcę wprowadzić w błąd 🙁

Dzień dobry, jeżeli wsiadam do autobusu odbijam dwa razy kartę ( 2 osoby), a przy wysiadaniu też dwa razy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *