Atrakcje na Majorce. Co zobaczyć?

Atrakcje na Majorce nie sprowadzają się jedynie to rajskich plaż, chociaż te słusznie uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Do Majorki byłam nastawiona sceptycznie, bo co niby takiego można zobaczyć na wyspie imprez i plażowiczów? Otóż dużo, bardzo dużo. Oj Majorko, potrafisz zaskoczyć! Co warto zobaczyć na wyspie podczas pierwszego wyjazdu?

Atrakcje na Majorce

1. Cala des Moro

Ta niewielka i dość ukryta zatoczka była jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam na Majorce. Chociaż wyspa posiada niezliczoną ilość malowniczych plaż i zatok, to jednak Cala des Moro zachwyca szczególnie. Możliwe, że dzięki niezwykłym kolor wody i falom, które sprawiają, że oglądanie zatoki z góry jest kojące. Mogłabym cały dzień wpatrywać się w skłębione morskie wody zatoki. Nie ma na niej zbyt dużo miejsca ani żadnej infrastruktury, do tego dotarcie do niej nie jest aż tak łatwe. Mimo to, ta plaża nudystów cieszy się niesłabnącą popularnością. Warto przespacerować się ścieżkami nad zatoką, z których to można podziwiać ją z ciekawych perspektyw. Okolicznym terenem zajmuje się jedna rodzina, a w ramach pomocy za utrzymanie plaży, można wrzucić do wyznaczonej puszki symboliczny datek.

Cala des Moro | Atrakcje na Majorce

Do Cala des Moro można dojechać autem lub autobusem nr 517 z Campos lub z Sanatanyi (do tych miejscowości da się dojechać np. z Palma de Mallorca, więc konieczna będzie przesiadka). Z przystanku do przejścia pozostaje kilometr głównie asfaltową drogą, a pod koniec schodami w dół i przez zatoczkę S’Almonia. Bezpłatny parking znajduje się przy głównej ulicy, niedaleko przystanku. Przy samym zejściu do plaży lepiej nie stawać, gdyż są to miejsca dla mieszkańców i grożą za to wysokie mandaty. Jeśli chcecie plażować w Cala des Moro, to lepiej wybrać się tu z samego rana, by zająć miejsce. W najbliższej okolicy nie ma żadnych sklepów ani barów. Noclegi znajdziecie w Cala Llombards czy położonych kawałek dalej Cala Sanatanyi, Cala Figuera czy Colonia de Sant Jordi. W tej ostatniej miejscowości znajduje się przyjemny i kameralny pensjonat Boutique Hostal Colonial.

2. Capdepera

Urocza Capdepera oferuje turystom jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Majorce. Mowa o XIV-wiecznym zamku na wzgórzu, w którego murach niegdyś mieściło sie ponad sto domostw mieszkańców. Zamek został zbudowany w celach strategicznych, by odpierać ataki z morza – na przykład piratów. Należał do systemu obronnego wschodniej Majorki, który tworzyły przede wszystkim wieże wartownicze. Kojarzycie scenę z Władcy Pierścieni, gdy Gondor przesyła sygnał ogniowy do Rohanu? W ten sam optyczny sposób mieszkańcy Majorki ostrzegali się o nadchodzącym niebezpieczeństwie. A jeśli lubicie ładne miasteczka, to warto przespacerować się też po samej Capdepera.

Do Capdepera dojedziecie bezpośrednim autobusem z miasta Arta (autobus nr 411; do tej miejscowości da się dotrzeć np. z Palmy i innych większych miast), z pobliskiego Cala Ratjada, Cala Mesquida (411, 424), Cala Millor czy Porto Cristo (autobus 424). Baza noclegowa w okolicy jest bardzo urozmaicona, gdyż Capdepera znajduje się w pobliżu nadmorskich kurortów. Zwiedzanie zamku kosztuje 3 euro i można go odwiedzać codziennie od 10:00 d0 17:00 od 1 listopada do końca marca, do 19:00 w kwietniu, maju i październiku oraz do 21:00 od 1 czerwca do końca września. Aktualne informacje znajdziecie na tej stronie. Bezpłatny parking znajduje się m.in. przy Carrer del Sol.

Miasteczko Capdepera | Atrakcje na Majorce

3. Formentor

Faworyt jeśli chodzi o atrakcje na Majorce bijące największą popularność. Słynny obrazek z latarnią na klifach co rusz pojawia się na zdjęciach i w przewodnikach z wyspy. Nie ma co się dziwić, bo widoki w tym zakątku Majorki są oszałamiające. Jeśli lubcie podziwiać naturę, góry, klify w zestawieniu z morzem oraz ciekawe punkty widokowe, to koniecznie wybierzcie się na półwysep Formentor. Co prawda obecnie do samej latarni nie można dojechać autem ani autobusem (zamknięta droga), ale na Mirador Es Colomer już tak. Klify sięgają niemal 250 metrow, a ich beżowe odcienie w zestawieniu z granatowym morzem i zielonymi lasami prezentują się zjawiskowo.

Formentor | Atrakcje na Majorce

Na półwysep Formentor można dostać się autem, autobusem, z wycieczką zorganizowaną lub podczas rejsu np. z Palmy. Co najmniej do końca maja 2022 roku mają trwać prace remontowe na ostatnim odcinku drogi do latarni. Między 15 czerwca a 15 września dojazd do latarni jest całkowicie niedozwolony, z wyjątkiem jednego autobusu. Można za to dojechać do punkt widokowy Es Colomer, ale w godzinach między 10:00 a 22:30 jedynie autobusem, ze zorganizowaną wycieczką lub taksówką. Poza tymi godzinami odcinek jest otwarty dla turystów indywidualnych z własnymi samochodami. Od 29.04 do 14.06 będzie kursował autobus nr L334 z Alcudi przez Port de Pollenca do Platja de Formentor (piękna plaża!). Od połowy czerwca ruszy linia aż do samej latarni, ale nadal nie ma na ten temat żadnych konkretnych informacji. Postaramy się to aktualizować na bieżąco, bo zasady dojazdu na Formentor zmieniają się praktycznie co rok.

4. Cala Agulla

Atrakcje na Majorce zdominowane są przez plaże, ale nie ma co się dziwić, bo te są wyjątkowe. Ach, co to jest za plaża! Byłam zachwycona zarówno widokami, jak i cała infrastrukturą. Długa, szeroka, z krystaliczną wodą przy brzegu i obłędnym turkusem w dalszych partiach morza. Z leżakammi, barami, ratownikami, blisko hoteli i miasta. Do tego otoczona niewysokimi wzgórzami, które nadają jej charakteru. Niech za jej urodą przemówi fakt, że Cala Agulla niejednokrotnie została wyróżniona Błękitną Flagą. Podobno w sezonie jest dość zatłoczona, mimo że liczy sobie aż 500 metrów długości. Muszę przyznać, że nawet w kwietniu byłam zaskoczona liczbą plażowiczów, co i tak nie odbierało jej uroku.

Do Cala Agulla można dotrzeć autobusem 424 kursującym wzdłuż wschodniego wybrzeża z Porto Cristo, przez Cala Millor i Capdepera, z miasta Arta autobusem nr 411 oraz z innych części Majorki z przesiadką w mieście Moli lub Manacor do autobusu nr 411. W okolicy znajdziecie bogatą infrastrukturę hotelową, wiele restauracji oraz sklepów. Między Font de Sa Cala a plażą Cala Agulla kursuje pociąg turystyczny (ale tylko w miesiącach letnich). W tej okolicy warto zarezerwować nocleg w pięknym Hotel The Place z basenem i widokiem na dachu, Grupotel Aguait Resort & Spa i Mamboo Hotel i THB Cala Lliteras przy Cala Agulla.

5. Valldemossa

Atrakcje na Majorce to także urocze miasteczka. W Valldemossie jestem absolutnie zakochana i ze wszystkich miasteczek na Majorce, które widziałam, ją uważam za najpiękniejszą. A przecież konkurencję ma niemałą! Miejscowość słynie z położenia między górami, z bytności Chopina i Sand w tutejszym klasztorze Kartuzów, z uroczych ulic ozdobionych kwiatami i św. Cataliny Tolmas. Większość domów posiada przy wejściu kaflowe, jedyne w swoim rodzaju obrazki przedstawiające sceny z życia świętej. Zainteresowani życiem Chopina mogą odwiedzić niewielkie muzeum poświęcone jego pobytowi w Valldemossie. Do tego warto zobaczyć panoramę miasteczka z kilku punktów widokowych oraz udać się na spokojny spacer malowniczymi ulicami.

Panorama gór i miasteczka Valldemossa | Atrakcje na Majorce

Do Valldemossy można dostać się bezpośrednim autobusem nr 203 z miasteczek takich jak Palma, Deia czy Soller. Wejście do Muzeum Chopina kosztuje 5 euro i możliwe jest codziennie od 10:00 do 17:30. Tutejszym specjałem jest coca te patata, czyli bułeczki ziemniaczane. Polecano nam spróbować tych z Ca’n Molinas. W centrum miasteczka i zaraz przy przystanku autobusowym znajduje się parking, gdzie godzina parkowania kosztuje 2 euro, a każda kolejna euro więcej. Pyszne kanapki i tapasy zjecie w QuitaPenas.

6. Park Naturalny Mondrago

Pierwszy raz zobaczyłam to miejsce na zdjęciach z drona i od razu wiedziałam, że muszę tu przyjechać. Na miejscu okazało się, że rezerwat prezentuje się inaczej niż na zdjęciach – lepiej! Plaża S’Amalador była pierwszą, jaką zobaczyłam na Majorce. Gdy wyłonila się moim oczom po wyjściu z lasu… oczy wyszły mi z orbit 😀 Zachwycające miejsce! Jasny, sypki piasek, czysta woda, niesamowite odcienie błękitu, skały, niewielkie zatoczki, rajskie rośliny, przyjemne szlaki spacerowe. Idealne miejsce, w którym można połączyć plażowanie z aktywnym wypoczynkiem. Dosłownie kawałek raju.

Dotarcie do Parku Mondrago bez auta jest zdecydowanie łatwiejsze w sezonie. Wówczas międz miejscowością Cala d’Or a Cala Mondrago kursuje sezonowa linia 521 (w tym roku od 29 kwietnia do 31 padziernika). Autobusy kursują codziennie, od rana do wieczora co 45 minut. Do Cala d’Or można dojechać autobusem numer 515 z Campos, do którego z kolei dojeżdżają autobusy z Palmy i Manacor.

Poza sezonem najbliżej położone są przystanki w Portopetro (515 do Cala d’Or i Campors) oraz Cala Figuera. Jechałam do tej drugiej autobusem nr 516, do którego przesiadłam się w Campos. Z Cala Fuguera ruszyłam na kilkukilometrowy spacer aż do Portopetro. Jednak niewygodne buty udaremnniły mi dotarcie do celu i w Barca Trencada zamówiłam taksówkę za niecałe 6 euro do Portopetro. Powrót taksówką do Cala Figuera kosztowałby 22 euro. W parku nie znajdziecie infrastruktury plażowej, jedynie parking, czyste plaże i cztery szlaki, a dodatkowo na Cala Mondrago restaurację i toalety. Polecany nocleg – Inturotel Esmeralda Park w Cala d’Or.

Szlak nr 2 w Parku naturalnym Mondrago | Atrakcje na Majorce
Szlak numer 2 w PN Mondrago | Atrakcje na Majorce

7. Soller i Port de Soller

Na temat Soller i Port de Soller słyszałam mnóstwo pozytywnych opinii i dlatego moje oczekiwania były zbyt wygórowane. Owszem, są to ładne miejsca, między którymi kursuje turystyczny tramwaj. Ich największym atutem jest położenie, bo sama architektura i ulice nie są już tak zachwycające. Warto tu zajrzeć na chwilę, pospacerować. Jednak nie jest to moim zdaniem miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc pierwszy raz na Majorce. Ale co człowiek to opinia, dlatego najlepiej wyrobić ją sobie samemu. Znam osoby, które Soller i Port de Soller uwielbiają. Możliwe, że moje rozczarowanie wynikało z kolejności zwiedzania. Gdy najpierw widziało się Valldemossę i Deia, to ciężko to przebić. Nie oznacza to jednak, że Soller i Port de Soller są nieładne.

Lodyy pomarańczowe w Port de Soller
Gałka lodów za 2 euro, ale warto! | Atrakcje na Majorce

Najbardziej wyróżniającym się miejscem w Soller jest plac przy kościele de Sant Bartomeu, pod którym przejeżdżają zabytkowe tramwaje. Trzeba przyznać, że ten obrazek jest wyjątkowo malowniczy. Do tego Soller i Port de Soller leżą w Dolinie Pomarańczy, dlatego koniecznie spróbujcie tu pysznych lodów o smaku pomarańczy. W Dolinie Pomarańczy jadłam najlepsze słodkie pomarańcze w życiu!

Do Soller i Port de Soller można dojechać autobusem numer 203 z miejscowości Deia, Valldemossa, Alcudia i Palma de Mallorca. Możliwy jespt także dojazd pociągiem który jednak kursuje dość rzadko, ledwie pięć/sześć razy dziennie, a bilet kosztuje aż 25 euro w dwie strony. Przejazd tramwejm między Soller a Port de Soller to koszt 7 euro. Warto rozważyć zakup biletu łączonego na przejazd pociągiem i tramwajem we wszystkie strony za 32 euro. Bilety i rozkłady znajdziecie tutaj. Jeśli szukacie pięknego i komfortowego noclegu z widokami, koniecznie sprawdźcie Bikini Island & Mountain. Przyjemny pobyt spędziecie też w Hotelu Marina, Es Port i Los Geranios.

Zabytkowy tramwaj w Port de Soller | Atrakcje na Majorce

8. Atrakcje na Majorce – jaskinie

Zwiedzanie majorkańskich jaskiń było jednym z moich marzeń. Jest ich dość wiele, a że miałam niewiele czasu, postanowiłam odwiedzić jedną, najsłynniejszą, czyli Drach Cave. Moje uczucia po zwiedzaniu są mieszane. Pierwszy raz zwiedziałam jaskinie w taki sposób. Zazwyczaj na jedną turę wycieczki wpuszczanych jest kilkunastu, maksymalnie 20-30 turystów. Do Do Drach Cave w tym samym czasie wchodzi od 300 do 500 turystów… do tego spacer po jaskin odbywa się indywidualnie, bez przewodnika. Także idzie się wężykiem w grupie setek turystów i o grotach nie dowiaduje się nic. Przyznam, że spacer jaskiniami wśród grup emerytów z Niemiec robiących sobie selfie co dwa metry był bardzo męczący.

Z drugiej strony jaskinie są naprawdę piękne. Wrażenie robi głębokość, na jaką się schodzi, liczne zbiorniki wodne oraz las stalagmitów i stalaktytów. Do tego w jaskini znajduje się jedno z największych podziemnych jezior na świecie. Zachwycił mnie koncert muzyki klasycznej na żywo. Po jeziorze w ciemnościach płynie pięknie oświetlona łódka, a w niej gra niewielka orkiestra na żywo. Po koncercie turyści moga przepłynąć się po jeziorze, chociaż sam rejs jest bardzo krótki. Wizyta w jaskini bardzo mi się podobała, ale drugi raz bym się nie wybrała ze względu na mankamenty samego zwiedzania.

Smocze Jaskinie | Atrakcje na Majorce

Praktycznie | Atrakcje na Majorce

Smocze Jaskinie znajdują się w miejscowości Porto Cristo, do której można dojechać bezpośrednim autobusem numer 401 z Palma de Mallorca. Z przystanku do jaskini jest jakieś półtora kilometra do przejścia, ale w tym samym miejscu można przesiąść się do linii 424 lub 425 jadącej bezpośrednio pod bramy jaskini. Linie 424 kursują do jaskiń z miejscowości Cala Agulla, przez Cala Millor czy Cala Bona. W Porto Cristo znajduje się jeszcze jedna piękna jaskinia, Coves des Hams.

Wstęp do Smoczych Jaskiń (Coves del Drac) kosztuje 16 euro (kupione online) lub 17 euro (kupione na miejscu). Od połowy marca do końca pażdziernika jaskinie można zwiedzać codziennie o 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00, a poza tymi miesiącami o 10:30, 12:00, 14:00 i 15:30. Bilet dla dzieci do 12 roku życia kosztuje 9/10 euro, a dzieci do 2 roku życia wchodzą za darmo. Na mijescu znajduje się duży bezpłatny parking.

9. Fornalutx

Kolejna zachwycająca miejscowość na Majorce. Fornalutx to niewielkie, kamienne miasteczko, które zostało wpisane na listę UNESCO, więc jego zmienianie, rozbudowywanie czy remontowanie jest ściśle regulowane. Można je obejść w krótkim czasie, dlatego będąc w tej okolicy koniecznie się w nim zatrzymajcie. Otoczone zielonymi górami Fornalutx robi przyjemne wrażenie. Wioska ma niemal 1000 lat i w jej architekturze łatwo dostrzec wpływy arabskie. W końcu przez wieki pozostawała w niemal niezmienionym stanie. Miejscowość ma unikalny charakter, uznaje się ją za najpięniejszą na Majorce i jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii. Ja jestem nią totalnie zauroczona.

Do miasteczka dostaniecie się w kilka minut autobusem nr 232 z centrum Soller. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking i auta można zostawiać wzdłuż drogi, ale ze względu na niewielkie rozmiary Fornalutx, nie ma tam zbyt wiele wolnego miejsca. Jeśli tylko macie okazję, koniecznie spróbujcie rewelacyjnych pomarańczy, których w miejscowości nie brakuje. Smaczne i ładnie podane dania zjescie w Restaurant Cafe Med.

10. Cala Mesquida

Jest to moja ulubiona plaża na Majorce. Uwielbiam ją za klimat, lekkie odizolowanie, spokój, widoki, niezmieksi kolor wody. Sama miejscowość to niewielki kurort, chociaż to nawet zbyt duże słowo. W okolicy znajduje się sporo ekskluzywnych hoteli i apartamentów. Piaszczysta plaża jest szeroka i długa, a tuż za nią znajdują się spore wydmy i drewniana kładka, po której można spacerować. Na Cala Mesquida wypożyczycie leżaki, a tuż przy niej zjecie w kilku barach i restauracji. Ze skał otaczających Cala Mesquida roztaczają się spektakularne widoki. Jeśli wrócę na wakacje na Majorce, to tylko tutaj. Okolica wydała mi się cicha i spokojna, dlatego dobrze będą się w niej czuć osoby szukające ustronnych miejsc.

Do Cala Mesquida dojeżdża autobus 422 z Cala Agulla, Cala Ratjada oraz Capdapera. Z przystanku na plażę do przejścia jest jakieś 500 metrów. Miejscowość jest niewielka, ale znajdziecie w niej sklepy i kilka restauracji, np. La Terrazza z pięknym widokiem. Większy wybór noclegów i restauracji znajduje się w pobliskiej Cala Retjada. W tej okolicy warto zarezerwować nocleg w pięknym Hotel The Place z basenem i widokiem na dachu, Grupotel Aguait Resort & Spa i Mamboo Hotel i THB Cala Lliteras przy Cala Agulla.

11. Alcudia

Alcudia to niegdysiesjzy fort feniski oraz rzymska osada. To bardzo spokojne i klimatyczne miasto przesiąknięte hisotirą. Wiczorny spacer po Alcudi okazał się na tyle przyjemny, że przy kolejnym pobycie na Majorce chętnie zostałabym tu na dłużej. Zwłaszcza, że w okolicy znajduje się wiele świetnych plaż i atrakcji. Podczas wizyty w mieście koniecznie przejdźcie się po murach miejskich, z których roztaczają się ładne widoki na Alcudie i okolice. Do tego znajduje się tu kilka ciekawych zabytków, w tym liczne świątynie czy arena do walki z bykami. W Alcudi znajdziecie piękne plaże, w tym najdłuższą na Majorce Platja de Alcudia oraz jedną z najpiękniejszych, Platja de Muro. W pobliżu miasta można wybrać się na spacer po Parku Naturalnym de s’Albufera de Mallorca, a dzieci powinny być zadowolone z wizyty w parku wodnym.

Alcudia posiada połączenie autobusowe z Palmą. Na tej trasie kursuje autobus numer 302, a czas przzejazdu to 50 minut. Możliwy jest też dojazd do Port de Soller autobusem nr 231. Do tego po okolicy kursuje jeszcze kilka lokalnych autobusów. Z miasteczka warto wybrać się w rejs na trudnodostępną, otoczoną klifami Platja des Coll Baix. Stąd odjeżdżają latem autobusy na półwysep Formentor. W okolicy znajdują się też stanowiska archeologiczne i kilka innych atrakcji. Specjałów kuchnii hiszpańskiej możecie spróbować w Sa Portassa, a jeśli szukacie bardziej eleganckiego miejsca, zajrzyjcie do Nisi by Giuseppe. Polecane noclegi w okolicy to Uniwersal Aparthotel Elisa, ARA Alcudia, BQ Alcudia Sun Village na pobyt z dziećmi

12. Lluc

W Lluc znajdziecie najważniejsze miejsce kultu religijnego na Majorce, sanktuarium maryjne Lluc. Z powstaniem tej barokowej świątyni wiąże się ciekawa historia. Podobno osławioną figurkę Czarnej Madonny znalazł pastuszek, który odniósł ją do pobliskiego kościoła. Jednak w niewytłumaczalny sposób figurka wróciła na miejsce jej odnalezienia. Sytuacja powtórzyła się kilka razy, więc ostatecznie wybudowano dla niej świątynię w miejscu, które sama wskazała. Po tych wydarzeniach Czarna Madonna została obrana patronką Majorki.

Wnętrze sanktuarium jest ciemne, tajemnicze i interesujące, jak cała jego historia. Nie jest to może atrakcja, którą koniecznie musicie zobaczyć za pierwszym razem na Majorce, ale będąc w okolicy na pewno warto tu wstąpić. Na miejscu można też zwiedzić piękny ogród botaniczny oraz muzeum przyklasztorne, a do tego wynająć nocleg w celi klasztornej.

Do Lluc można dojechać autobusem 312 z Muro oraz 231 z Alucdia i Pollenca oraz Port de Soller. Po drodze autobus zatrzymuje się też przy punkcie widokowym Mirador ses Barques. Przy sanktuarium znajduje się duży płatny parking (6 euro), pole biwakowe, restauracje. Zwiedzanie sanktuarium jest darmowe.

13. Sa Foradada

Mirador Sa Foradada to jeden z najbardziej spektakularnych punktów widokowych na Majorce. Widok podziwiany z tego miejsca jest prosty i surowy, ale nadal piękny. Podobno gdy austriacki arcyksiążę Ludwik Salvator zobaczył niezwykłą panoramę, postanowił kupić tu posiadłość. Obecnie znajduje się w niej muzeum poświęcone księciu oraz ogrody ze znaną, białą altaną. Formacja skalna widoczna na zdjęciu wciana się w głąb morza aż na 400 metrów. Jest ona ostoją dla ptactwa i morskich zwierząt, dlatego obszar ten wpisano na listę UNESCO. Przy punkcie widokowym działa restauracja i jest to popularne miejsce wieczornych imprez.

Punkt widokowy Sa Foradada | Atrakcje na Majorce

Niedaleko punktu widokowego, przy drodze Ma10 zatrzymuje się autobus 203 kursujący z Palmy do Valldemossy, Deia i Soller. Przejście z drogi do punktu widokowego zajmuje kilka minut. Możliwa jest wędrówka na sam doł, aż do samej skały. Ceny w restauracji obok są dość wysokie, ale podobno jedzenie jest tego warte. Wieczorami trudno tu o wolne miejsce parkingowe ze względu na popularność Sa Foradada. Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu blisko ulicy. Do skały można dopłynąć też łodzią z Port de Soller. Muzeum w Son Marroig jest czynne codziennie z wyjątkiem niedzieli od 09:30 do 14:00 i od 14:30 do 15:30. Bilet wstępu kosztuje 4 euro.

14. Deia

Deia to jedna z najbardziej popularnych i najładniejszych miejscowości na Majorce. Moim zdaniem miasteczko najlepiej prezentuje się z zewnątrz, z punktów widokowych. Uliczki są ładne, aczkolwiek nie tak urocze jak chociażby w Valldemossie czy Fonralutx. Do tego Deia rozlewa się po kilku wzgórzach i dolinach, więc ciężko się połapać, gdzie znajduje się jej początek, koniec czy centrum. Duże wrażenie zrobiły na mnie szczyty pasma Serra de Tramuntana, które górują nad miejscowością. Deia uznawana jest za miasto artystów, gdyż na przestrzeni wieków gościło tu ich całkiem sporo. Choćby Picasso czy autor książki „Ja, Klaudiusz”. Miejscowość odwiedzają znani ludzie, gwiazdy, nawet była tu księżna Diana. Deia posiada sporo ekskluzywnych sklepów i hoteli oraz świetnych restauracji. Poza spacerem po Deia warto wybrać się na plażowanie w zatoce Cala Deia.

Do Dei można dojechać autobusem numer 203 z Palmy, Valldemossy czy Soller. Restauracja Bens d’Avall została wyróżniona gwiazdką Michellina. Oprócz tego dobrze zjecie w Ca Na Marca oraz Sebastian. La Residencia to piękny i luksusowy hotel, w którym zatrzymują się znane gwiazdy, a jedna noc kosztuje tu kilka tysięcy. Jednym z tańszych i ładniej położonych noclegów jest Hostal Villa Verde. W Deia znajduje się kilka małych płatnych parkingów i z tego co wyczytałam za godzinę postoju płaci się 1,5 euro, ale nie jestem tej infomacji pewna na 100 proceny.

15. Cala Figuera

Cala Figuera nazywana jest najpiękniejszym portem rybackim na Majorce i faktycznie nie można odmówić jej uroku. Niewielka zatoka ze szmaragdową wodą pełna jest kolorowych łodzi, sieci rybackich i garaży dla łódek i kutrów. Ze wszystkich stron otaczają ją jasne domy, a wody zatoki przybierają niesamowite odcienie turkusu. Bardziej przejrzystą wodę znajdziecie w niewielkiej zatoczce „tuż za rogiem”, w Caló d’en Boira. Ta zatoczka jest spokojniejsza, na miejscu spotkałam kilku malarzy. Woda w tym miejscu jest tak niesamowicie turkusowa, a zarazem przejrzysta, że mimo głębokości nawet z daleka widać jej dno. W tym miejscu warto rozpocząć spacer do Parku Naturalnego Mondrago, o którym wspominałam we wcześniejszych akapitach.

Do Cala Figuera można dojechać z Palmy lub z Manacor z przesiadką w mieście Campos (z 501 do 516) lub z pobliskiej Santanyi. Miejscowość jest niewielka, ale bardzo malownicza i spokojna. Na miejscu znajdziecie biuro turystyczne Redstar Tour, które w okresie wiosenno letnim organizuje rejsy po okolicznych plażach i zatokach. Przy Carrer Juan Sebastián Elcano znajduje się bezpłatny parking.

16. Portopetro

Tej miejscowości nie było w moim planie, trafiłam tu przypadkiem, a wyjechałam zauroczona. Portopetro posiada równie ładny port, co Cala Figuera. Do tego wysokie, białe domki nad samym brzegiem morza prezentują się wyjątkowo ładnie. W miejscowości zaskoczyła mnie ilość dobrych restauracji wypełnionych po brzegi, klimat i spokój. Wydaje mi się, że to bardzo przyjemna baza na dłuższy pobyt na Majorce. Zwłaszcza, że w okolicy znajduje się wiele słynnych zatok i plaż.

W okresie letnim do Porto Preto dojeżdża wakacyjna linia autobusowa nr 521 z Cala d’Or, a oprócz tego przez cały rok kursuje tu autobus numer 515 z Campos oraz Cala d’Or. Na obiad lub kolację polecam dwie klimatyczne i pięknie położone restauracje – Na Petra oraz Norai. Nie należą do najtańszych, ale serwują pyszne dania. Przy samym porcie można parkować auta na bezpłatnych miejscach (białe linie).

17. Sa Calobra i droga węża

Słynna droga na Majorce, która została zbudowana specjalnie dla turystów. Jej założeniem było wprawienie w podziw, dostarczenie turystom nie tylko pięknych widoków, ale i emocji oraz adrenaliny przy jej pokonywaniu. Celem było, aby przciągnąć turystów do miejsca trudnodostępnego, które zapamiętają na długo i będą mogli się pochwalić mówiąć „przejechałem Sa Calobra!”. Na temat tej widokowej drogi słyszałam wiele pozytywów, ale też ostrzeżeń, że trasa jest przerażająca. Dla mnie nie była, jeździliśmy gorszymi. Ale z pewnością może być taka dla kierowców, osób z lękiem wysokości i przestrzeni, pasażerów większych pojazdów czy przemierzających tego typu drogi po raz pierwszy. Droga Węża faktycznie jest imponująca, widoki po drodze spektakularne i wyjątkowe. Skaliste góry robią ogromne wrażenie, a efektu wow dodaje widok drogi, którą za chwilę będzie się przemierzać.

Droga została zbudowana li tylko przy użyciu ludzkich rąk, bez ciężkiego sprzętu. Dlatego uznawana jest arcydzieło inżynierii drogowej. Kręta trasa licząca 12 kilometrów, prowadzi do uroczej zatoczki. Dalej promenada wzłuż morza wiedzie do niewielkiej, kamienistej plaży między klifami – Torrent de Pareis. Jest to początek kanionu o tej samej nazwie, który liczy 8 kilometrów, a jego przejście rekomendowane jest tylko doświadczonym piechurom. W porcie Sa Colabra i na pobliskiej plaży można latać dronem. Przed samą zatoką znajduje się płatny parking (2 euro za dzień).

Byłam zaskoczona tym miejscem, bo Torrent de Pareis widywałam zazwyczaj na zdjęciach zrobionych z drona. Z ziemi plaża prezentuje się nieco inaczej i nie zrobiła na mnie jakiegos wielkiego wrażenia. Za to wejście do wąwozu już tak. Gdyby nie liczni turyści, okolica zdawałaby się odizolowana od świata. Jeszcze do niedawna możliwe było dojechanie do Sa Colabra transportem zbiorowym, jednak obecnie jedyna możliwością jest auto, wycieczka zorganizowana, rower lub rejs z Port de Soller. W pobliżu drogi węża znajduje się kolejna ładna zatoka, Cala Tuent z punktem widokowym.

18. Santanyi

Urokliwe miasteczko, do którego również trafiłam przypadkiem. I jakże dobrze się stało! Santanyi zbudowane jest z piaskowca wydobywanego w okolicznym kamieniołowie. Z tego samego budulca stawiano i nadal się stawia liczne budynki na całej wyspie. Miejscowość posiada więc spójny, śródziemnomorski charakter, którą twórzy przede wszystkim ładna zabudowa. Do tego dwa razy w tygodniu odbywa się tu lokalny targ, blisko stąd do słynnych zatok i plaż oraz znajdziecie tu sporo dobrych restauracji, ciekawych zabytków i muzeów. Biorąc to wszystko pod uwagę, Santanyi okazuje się świetnym miejscem na zwiedzanie dla osób lubiących tego typu miasteczka, a nawet i bazą wypadową do eksplorowania okolicy.

Przez Santanyi przejeżdża autobus numer 515 z Campos do Cala d’Or, 516 do Cala Figuera oraz 517 do Colonia de Sant Jordi, dlatego najpierw najpielpiej dojechać do Campos z Palmy, a następnie przesiąść się do któregoś z tych autobusów. Zwiedzanie Santanyi warto połączyć z wizytą w PN Mondrago, Cala Fugiera oraz Cala des Moro i Es Trenc. Zjeść warto w restauracji Laudat wyróżnionej gwiazdką Michelina, Retroway z międzynarodową kuchnią oraz w Inimi. Noclegi w mieście i okolicy są raczej dość drogie.

19. Droga Ma10 i punkty widokowe

Najsłynniejsza droga na Majorce, uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Popularna wzdłuż kolarzy, przebiega wzdłuż wybrzeża, przy uroczych miasteczkach i widowiskowych punktach widokowych. Droga wiedzie przez pasmo górskie Serra de Tramuntana i oferuje wspaniałe widoki zarówno na szczyty, jak i na morze, zbiorniki wodne, dolinę pomarańczy i miasteczka. Oprócz miejscowości znajdujących się przy Ma10 i wymienionych w tym przewodniku, warto zatrzymać się przy punkcie widokowym na Piug Major (oznaczony w Google Maps jako Mirador Ma-10), Mirador de s’Entreforc oraz Mirador ses Barques.

Słynną drogę przemierzają autobusy linii 203 oraz 231.

20. Palma de Mallorca

Stolica Majorki przypominająca nieco Barcelonę. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę jeśli lubicie city breaki. Ja co prawda miałam nieco większe oczekiwania względem Palmy, ale to pewnie dlatego, że słyszałam wiele zachwytów na temat miasta i widziałam tyle ładnych miast i miasteczek, że wysoko im stawiam poprzeczkę. Tak czy siak, ścisłe zabytkowe centrum Palmy posiada ładną, momentami secesyjną architekturę, gwarne place i ciche uliczki, mnóstwo rewelacyjnych restauracji i sklepów, a do tego sporo atrakcji.

Najbardziej podobały mi się ściesłe okolice katedry, reszta miasta była po prostu okej. Jak dla mnie Majorka ma tyle zachwycających miejsc, że nic się nie stanie jeśli pominiecie szczegółowe zwiedzanie jej stolicy podczas pierwszej wizyty na wyspie.

Katedra w Palma de Mallorca | Atrakcje na Majorce
Katedra w Palmie | Atrakcje na Majorce

Wycieczkę do Palmy warto też wziąć pod uwagę, gdy nie dopisuje pogoda. Zwłaszacza, że w stolicy wyspy można zwiedzić Muzeum Majorki, potężna gotycką katedrę, zamek Belver z punktem widokowym, Pałac Królewski La Almudaina, Aquarium, Muzeum Sztuki Współczesnej, łaźnie arabskie, targ miejski, klasztor św. Klary i jeszcze kilka mniejszych muzeów oraz świątyń. W okolicy Palmy warto zajrzeć do rezydencji-muzeum Museu La Granja d’Esporles oraz przepięknego ogrodu botanicznego Jardins d’Alfàbia.

Smacznie zjeść można w Calixto, Bar Espana, Baazar Tapas, Rawcoco i w Pizzeria Los Dos Hermanos. Palma de Mallorca jest najlepiej skomunikowanym miastem na wyspie. Nocleg mogę polecić w The Boc Hostel City, jeden z najlepszych w jakich spałam.

21. Arta

Kolejne ładne miasteczko na Majorce, które warto zobaczyć podczas zwiedzania wyspy. Zwłaszcza, że jest to często węzeł przesiadkowy, dlatego tym bardziej można z tego skorzystać i udać się na krótki spacer po miejscowości. Aarta słynie z tego, że w starożytności w jej okolicach wyplatano kosze wyklinowe. Obecnie w kilku sklepach mozna kupić pamiątki w postaci przedmiotów z wykliny. Arta może poszczycić się licznymi atrakcjami, w tym kilkoma stanowiskami archeologicznymi o dużym znaczeniu, Regionalnym Muzeum Sztuki czy świetnym punktem widokowym przy Sanktuarium San Salvador. W okolicy miasteczka położone są jaskinie Arta, przez wielu uznawane za najpiękniejsze na całej Majorce.

Do Arty można dojechać autobusem numer 411 z Manacor, Capdapere, Cala Ratjada i Cala Agulla oraz autobusem 421 do Colonia de Sant Pere. Do miejscowości łatwo też dojechać z Palmy z przesiadką w Moli (z 401 do 411). Możliwy jest zakup karty zniżkowej do zwiedzania miasteczka i okolic. Smacznych tapasów i hiszpańskich dań spróbujecie w La Casita Arta.

Atrakcje na Majorce – czy warto?

Plaże i atrakcje na Majorce działają na turystów jak magnes. Mimo że z jednego końca wyspy na drugi da się dojechać w niecała godzinę, to Majorka jest miejscem pełnym ukrytych skarbów, krajobrazów i obłędnych widoków. Na wyspie znajduje się tak wiele ciekawych atrakcji, plaż i zabytków, że kilka dni to zdecydowanie za mało, by zobaczyć je wszystkie. Do tego klimat, pogoda, kuchnia sprawiają, że na Majorkę chce się wracać. Atrakcje na Majorce kiedyś wydawały mi się nudne i nieciekawe. W jakim błędzie byłam!

Pozostałe artykuły z Hiszpanii:

Udanej podróży, Magda

9 odpowiedzi na “Atrakcje na Majorce. Co zobaczyć?”

Interesujące jak wiele można powiedzieć na ten temat. Myślałem, że nie dotrwam do końca, ale wywód jest odpowiednio poprowadzony i przyjemnie i szybko się to czyta. Czekam na więcej wpisów, które mają podobną wartość 🙂

Świetnie napisane, bardzo dużo skorzystaliśmy, mnóstwo praktycznych informacji. Dziękujemy bardzo😊.

Czy zobaczenie tych wszystkich pięknych miejsce w ciągu 4 dni jest możliwe? Wybieram się na Majorkę i chce jakoś zaplanować pobyt żeby zobaczyć jak najwięcej

Tak, wszystkie te miejsca widziałam wlasnie w 4 dni 🙂 tyle ze jednego dnia wybrałam się na wycieczkę zorganizowana z polskim przewodnikiem, podczas której zobaczyłam polowe z tych miejsc. Bez tej wycieczki nie dałabym rady zobaczyć wszystkiego poruszając się tylko lokalnym transportem

Moja Majorka, wszystko jest opisane w drugim artykule o organizacji wyjazdu na Majorkę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *