Wodospad Varone nad Jeziorem Garda

Wodospad Varone z pewnością nie jest atrakcją pokroju wodospadu Niagara, Iguazu czy Detian. Nie należy nawet do popularniejszych wodospadów zlokalizowanych w Europie. Czemu więc zachwyca się nim tyle osób? Czemu zachwycał się Owidiusz, dlaczego pisał o Cascata Varone Tomasz Mann, dlaczego na jego otwarcie – jako atrakcji turystycznej – przybył w XIX wieku Jan Wettyn, król Saksonii? To niepozorne zjawisko przyrodnicze posiada ogromną siłę rażenia – w ciągu tysięcy lat było w stanie wyrzeźbić wąwóz w skale, a obecnie przyciąga ku sobie wielu ciekawskich, którzy przebywają nad Jeziorem Garda. 

Wodospad Varone

Skąd się wziął Wodospad Varone ?

Od ponad 20 tysięcy lat wodospad rzeźbi skały, dzięki czemu powstał cały Parco Grotta Cascata Varone, na który składają się dwie jaskinie – Grotta Inferiore oraz Grotta Superiore, a także niewielki, ciekawie wijący się wąwóz. Gdy w czwartorzędzie zniknął na dobre wielki lodowiec znajdujący się na tym obszarze, powstało wówczas Jeziora Garda, Dolina Sacra i inne, okoliczne doliny. Powstały rzeki drążące skały i jeziora je zasilające. I tak, Wodospad Varone zasilają wody z pobliskiego Jeziora Tenno. Siła spadającej wody, żwiru, piasku i kamieni przez dziesiątki lat rzeźbiła groty, jaskinie, wąwozy, dzięki czemu obecnie możemy oglądać Parco Grotta Cascata Varone.

Udostępnienie Cascata Varone dla zwiedzających miało miejsce już w 1874 roku, co było głośno komentowane wśród wyższych sfer cesarstwa austro-węgierskiego, które wówczas tłumnie spotykały się w pobliskim Arco, jednym z najmodniejszych kurortów. Wodospad Varone leży 3 kilometry od Riva del Garda i Jeziora Garda, a w XIX wieku miasto to leżało jeszcze w granicach Austro-Węgier. Wodospad Varone stanowił jedną z inspiracji dla „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna, dekadenckiego niemieckiego pisarza.

Wodospad Varone

Erozja gór trwa do dziś – rocznie woda zabiera ze sobą około 2 milimetrów skał na obszarze, po którym spływa z ogromną siłą woda. Na dole, przy wejściu do jaskiń, wąwóz przecina skały na długości 55 metrów. W wyższych partiach liczy sobie już ponad 70 metrów. Sama woda spada z wysokości 98 metrów.

Jak wygląda Wodospad Varone ?

Jadąć do Cascata Varone, spodziewaliśmy się jakiegoś pojedynczego wodospadu i żadnych innych cudów, dlatego na miejscu spotkało nas bardzo miłe zaskoczenie. Wodospad Varone okazał się miejscem o wiele bardziej ciekawym, niż wcześniej oczekiwaliśmy. Przed wejściem do właściwych grot i wąwozu można oglądać dwa mniejsze, różne od siebie wodospady, a także ładny ogród botaniczny z roślinnością, której w Polsce nie spotkamy w pierwszym lepszym ogródku. Cały park geologiczny położony jest na zboczu góry, także z tarasów widokowych można podziwiać ciekawy widok na pobliskie miasto.

Wodospad Varone

Wąwóz i ścieżka prowadząca do Wodospadu Varone

Pierwszy efekt 'wow’ wywołuje u nas widok wąwozu. Niewielki, ale ciekawie się wijący, wysokie, z prześwitami na górze, zdaje się być zapowiedzią czegoś jeszcze lepszego. I tak właśnie się dzieje – idąc metalową, krętą ścieżką przytuloną do mokrej ściany wąwozu, w którym powoli ukazują nam się kolorowe światła podkreślające walory estetyczne tego miejsca, coraz bardziej nam się zaczyna w tym miejscu podobać. Ścieżka prowadząca środkiem wąwozu wzdłuż wody choć niedługa, prezentuje się naprawdę spektakularnie. Kończy się ona platformą widokową na dolną część Cascata Varone. Zwłaszcza podświetlona na kolorowo, w ciekawy sposób pokazuje potęgę przyrody, którą próbuje okiełznać ręka człowieka.

Ale na nic te próby, Wodospad Varone i tak nas pokonuje. Czytaliśmy gdzieś, że do parku geologicznego trzeba zabrać kurtkę, o czym oczywiście zapomnieliśmy. Mijane przez nas osoby odziane w kurtki, kaptury, górskie buty, dziwnie patrzyły na nasze krótkie spodenki, kapelusze i ogólnie, ten wakacyjny wizerunek. I nie chodzi o to, że w klapkach tam nie da się wejść. Da, ale łatwo o poślizgnięcie! Okazało się, że Wodospad Varone zafundował nam taki prysznic, że opuszczaliśmy go całkiem przemoczeni!

Gra świateł przy Wodospadzie Varone

Ale ten prysznic, który nam zgotował Wodospad Varone okazał się tym, co nas przy nim najbardziej urzekło. Wysokie skały wąwozu utrudniały dostęp światła do tego miejsca, jednak przez prześwity na samej górze dostawały się promienie porannego słońca. Wodospad Varone podziwialiśmy zaraz po otwarciu, od 9 rano, kiedy od wschodu do wąwozu wpadało silne światło, które podświetlało wirujące w powietrzu krople. Efekt był spektakularny!

Wyższa platforma widokowa na Wodospad Varone

Wodospad Varone ma to do siebie, że nie da się go podziwiać w całej okazałości. Nieco skryty przed światem pozwala nam jedynie na oglądanie jego fragmentów. Osłonięty skałami wąwozu, otwiera się dla nas jedynie na platformach widokowych zlokalizowanych w dwóch, wcześniej wspomnianych jaskiniach. O ile w niższej grocie zafascynowała nas gra świateł i kręte ściany wąwozu, o tyle w grocie położonej wyżej, Wodospad Varone pokazał nam już swą potęgę. Na dole zmokliśmy, ale z górnej jaskini wyszliśmy przemoczeni do suchej nitki. Platforma widokowa znajduje się wyjątkowo blisko spadających z hukiem kaskad wody. Teraz gdy się tak zastanawiamy, to wydaje nam się, że chyba jeszcze nigdzie nie znajdowaliśmy się w tak bliskiej odległości wysokiego wodospadu. Huk wody był potężny. Mieliśmy wrażenie, że woda wiruje w powietrzu, otacza nas z każdej strony, unosi wszystko dookoła. Przed wyskoczeniem spod skały w stronę barierki oddzielającej od wodospadu, musieliśmy nabrać głębokiego oddechu. Dopiero w tym miejscu widać prawdziwą potęgę przyrody i jasne staje się, że żaden człowiek nie okiełzna takiej siły. Możemy jedynie się cieszyć, że dane nam jest to i tak komfortowe podziwianie tej siły skrywanej przez skały.

Jednodniowa wycieczka – Wodospad Varone, Canale, Jezioro Tenno

Wodospad Varone, średniowieczne miasteczko Canale i Jezioro Tenno leżą koło siebie i stanowią wprost idealny pomysł na jednodniową wycieczkę znad Jeziora Garda. Powyżej Cascata Varone znajduje się spokojne, klimatyczne miasteczko Tenno. Jeszcze wyżej, wpisane na listę najpiękniejszych włoskich miejscowości, Canale – z domami z kamienia, ukwieconymi oknami, uroczymi zaułkami, spokojną atmosferą  i wspaniałym widokiem. Z Canale można przejść krótkim i łatwym szlakiem do niewiarygodnie turkusowego Jeziora Tenno, który w porównaniu do Jeziora Garda, stanowi wręcz oazę spokoju i niezwykłą atrakcję przyrodniczą, którą naprawdę warto zobaczyć. Najlepiej podczas leniwego pikniku, kosztowania włoskich specjałów i spokojnego spaceru ścieżką dookoła niewielkiego jeziora.

Jezioro Tenno

Dojazd – niestety transport publiczny jest, ale nie najlepiej zorganizowany. Między Wodospadem Varone a Canale i Jeziorem Tenno nie kursują autobusy, trzeba wrócić z powrotem z Varone do Riva del Garda. Stąd odjeżdża jeden autobus w kierunku Tenno, Canale i Jeziora Tenno – autobus nr 211 w stronę Jeziora Tenno i Canale (najlepiej w wyszukiwarce wpisywać kierunek na Ville del Monte, gdzie znajduje się przystanek). Autobusy odjeżdżają co godzinę po 12, 13, 14 i 16, 18. Problem polega na tym, że autobusy powrotne… jest tylko jeden! Wyszukiwarki pokazują jeden jedyny autobus nr 211, który z Ville del Monte (zaraz pod wioską Canale), odjeżdża już o 14.11. W ten sposób na zwiedzanie Canale i Jeziora Tenno zostaje Wam godzina… Częsty problem, który uniemożliwił nam odwiedzenie nad Gardą wielu miejsc. Warto spytać na stacji o autobusy albo pojechać tam wypożyczonym autem, rowerem (bardzo pod górę!). Można też próbować pieszymi, górskimi szlakami.

Wodospad Varone – informacje praktyczne

  • Dojazd – Wodospad Varone położony jest na północnym brzegu Jeziora Garda we Włoszech. Do Jeziora Garda możecie dojechać z Mediolanu, Bergamo, Werony, Wenecji, do których dolecicie z Polski np. tanimi liniami Wizzair, Ryanair, EasyJet. Najtańsze są zazwyczaj bilety do Bergamo, my swoje kupiliśmy na czerwiec 2019 za 39 zł w jedną stronę. Parco Grotte Cascada Varone położone jest 3 km od Riva del Garda. O tym, jak dojechać do tego miasta możecie przeczytać w naszym przewodniku na ten temat, który zamieszczony jest poniżej. Będąc już w Riva del Garda, do Cascata Varone możecie dojechać autem, autobusem miejskim, rowerem, a nawet dojść pieszo. Autem – drogą SS421, park będzie dobrze oznakowany, znajduje się zaraz za bezpłatnym parkingiem po lewej stronie przed ostrym zakrętem. Autobusem miejskim – z centrum Riva del Garda (np. z przystanku przy ulicy viale Martiri) autobusem miejskim nr 1, które w wyszukiwarkach często oznaczony jest numerem nr 861 lub 862. Autobusy zatrzymują się tuż za zakrętem, przy którym znajduje się Wodospad Varone, na przystanku Varone Cascata. Bilet kupiony u kierowcy kosztuje 1 euro i jest ważny 70 minut, a kupiony przez aplikację (Trentino Transporti), kosztuje 0,90 centów.
  • Bilety wstępu – wejście uprawniające do zwiedzania Parco Grotta Cascata Varone kosztuje 6 euro. Bilet grupowy (grupa min. 20 osób) kosztuje 4,5 euro dla osoby, bilet rodzinny 22 lub 26 euro, w zależności czy wejść chce rodzina z dwójką, czy trójką dzieci.
  • Godziny otwarcia – W marcu i październiku od 09:00 do 17:00, w kwietniu i wrześniu od 09:00 do 18:00, od maja do końca sierpnia od 09:00 do 19:00, od listopada do lutego od 10:00 do 17:00.

Wodospad Varone

  • Kiedy zwiedzać Wodospad Varone? Naszym zdaniem rano, najlepiej wiosną i latem. Świetlny spektakl, który rozegrał się na naszych oczach, wart jest wczesnej pobudki i rozpoczęcia zwiedzania zaraz po otwarciu. Takie światło zobaczymy rano i więcej go będzie z pewnością wiosną i latem, niż w środku zimy. Bez względu na to, Wodospad Varone oczywiście warto zobaczyć o każdej porze roku. Polecamy ranne godziny także ze względu na mniejszy tłok. O 9 rano przy Cascara Varone były oprócz nas ledwie 3, 4 osoby. Kiedy o godzinie 10 opuszczaliśmy teren parku, połowa parkingu była już zapełniona. Zwiedzając Wodospad Varone rano, pozostaje Wam cała reszta dnia na zagospodarowanie.
  • Co ze sobą zabrać? Koniecznie coś przeciwdeszczowego, jakieś okrycie głowy i buty, w których unikniecie potknięcia na pierwszym zakręcie. Jakaś osłona na aparat czy telefon też może się przydać.
  • Zwierzęta – na teren parku można wchodzić z psami.
  • Udogodnienia – jeden darmowy parking, tuż przed wejściem. Toalety, sklepy z pamiątkami, kawiarnia.
  • Przydatne strony:

Jak dostać się nad Jezioro Garda? – https://wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/wlochy/jak-dostac-sie-nad-jezioro-garda/

Rozkład jazdy autobusów do Cascata Varone, Canale – https://www.trentinotrasporti.it/

Strona internetowa Parco Grotta Cascata Varone – https://www.cascata-varone.com/en/varone-waterfall-cave-park.htm

 Wodospad Varone, który wygląda najpierw bajkowo, podświetlony pastelowymi kolorami, w górnej grocie przenosi nas do innego wymiaru, fantastycznego świata gry świateł i cieni, wody i skał, kolorów. Położony tak blisko Jeziora Garda, idealnie się nadaje na krótką wycieczkę i spacer. Nie byliśmy w stanie uchwycić wielkości tego miejsca i spływającej zewsząd wody, dlatego musicie nam uwierzyć trochę na słowo, że naprawdę warto zobaczyć Wodospad Varone. W 2020 roku powstanie kolejne, trzecia już platforma widokowa na jeszcze wyższym poziomie, która pozwoli podziwiać wodospad w całości. Także my już wiemy, kiedy chcemy zobaczyć Wodospad Varone po raz kolejny!

Magda

Wodospad Varone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *