Jak dostać się nad Jezioro Garda? Jak poruszać się nad Gardą?

Jak dostać się nad Jezioro Garda? Samolotem, pociągiem, a może własnym autem? Który sposób będzie najłatwiejszy, który najwygodniejszy, a który najkorzystniejszy cenowo? Jak dojechać do poszczególnych miejscowości nad Jeziorem Garda oraz w jaki sposób zwiedzać okolice jeziora? O tym wszystkim dowiecie się z poniższego przewodnika, który otwiera serię artykułów na temat Jeziora Garda.

Port w Limone sul Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Jezioro Garda położone w północnej części Włoch, jest dla nas bardzo łatwo dostępnym kierunkiem turystycznym. Okolice jeziora są też jednym z najpopularniejszych regionów Włoch, bardzo chętnie odwiedzanych przez Polaków. Wyjazd do północnych Włoch może się okazać bardzo zróżnicowany – po Jeziorze Garda można pływać statkami wycieczkowymi, żeglować, uprawiać nad nim sporty ekstremalne. Do tego dochodzą klimatyczne, włoskie miasteczka, winnice i sady, parki rozrywki, stanowiska archeologiczne, ciekawe muzea, platformy widokowe, wodospady, kaniony, ścieżki rowerowe oraz przepiękne góry. Ta różnorodność Jeziora Garda przyciąga ku sobie amatorów zarówno wypoczynku, jak i aktywnego zwiedzania czy miłośników sportu.

Rejs po Jeziorze Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

 

Krok 1. Lot do Włoch | Jak dostać się nad Jezioro Garda?

Jak najłatwiej (i często najtaniej) dostać się nad Jezioro Garda? Samolotem! To właśnie do Bergamo tanie linie lotnicze (Wizzair, Ryanair) oferują nam często najkorzystniejsze ceny na loty z Polski. Rozstrzał cenowy, jak to zwykle bywa, jest szeroki, ale generalnie bilety do Bergamo zazwyczaj są stosunkowo tanie. Kupione z wyprzedzeniem lub w promocji kosztują często 39 zł w jedną stronę, zazwyczaj bez problemu można znaleźć ceny oscylujące wokół 50-100 zł w jedną stronę. W najlepszej sytuacji są członkowie klubu Wizzair, którzy mogą kupować bilety w korzystniejszych cenach. Wiedząc, że bilety oferowane na połączenia między Polską a Bergamo są jednymi z najtańszych i znając ich ceny, więcej niż 100 zł w jedną stronę  (bez potrzeby) byśmy nie zapłacili. Doskonałym przykładem jest nasza czerwcowa podróż nad Jezioro Garda – za bilety z Katowic do Bergamo w dwie strony zapłaciliśmy 79 zł, a kupiliśmy je około dwa miesiące przed wylotem. Dodatkowy atut stanowi fakt, że Bergamo jest doskonale skomunikowane z niemal każdym większym miastem w Polsce – do Bergamo dolecimy z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy czy Gdańska. Bergamo jest świetną bazą wypadową na zwiedzanie Lombardii i okolic, także Jeziora Como czy Alp i Mediolanu, a nawet Wenecji. Może też stanowić niezły punkt przesiadkowy dla reszty Włoch.

Jak dostać się nad Jezioro Garda

Inną opcją, z pewnością o wiele wygodniejszą, może być bezpośredni lot do Werony liniami Wizzair z Warszawy, a nawet lot do Wenecji (z Krakowa, Wrocławia, Warszawy. Ryanair, Wizzair, EasyJet) i przejazd pociągiem lub Flixbusem do Werony. Warte uwagi jest również połączenie lotnicze do Mediolanu, na lotnisko Malpensa. W wakacje bilety niestety zazwyczaj są droższe, ponieważ to szczyt sezonu. O zakupie biletów na lato lepiej pomyśleć z wyprzedzeniem. Dobrym pomysłem jest wybranie się nad Gardę właśnie poza sezonem, kiedy turystów jest mniej, a ceny niższe. Połączenia lotnicze między polskimi miastami a Bergamo są całoroczne. W tym artykule skupię się nad dojeździe nad Jezioro Garda od strony Bergamo, ponieważ jest to najczęściej wybierana opcja, sami z niej skorzystaliśmy,  loty do Werony  (Wizzair) odbywają się tylko w okresie zimowym, a z Wenecji i Werony łatwo już się nad jezioro dostać. Aktualizacja: od 2 sierpnia 2020 roku Wizzair poleci z Krakowa do Werony.

Krok 2. Przejazd nad Jezioro Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Widok na Torbole | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Tutaj sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana. Po ochoczym zakupie biletów okazało się, że dojazd nad Jezioro Garda jest lekko utrudniony. Trudność polega głównie na braku bezpośrednich połączeń nad samo jezioro. Jeszcze w przypadku południowego brzegu Jeziora Garda nie jest to problematyczne, bo do miasteczek położonych na południu można dojechać pociągiem, o tyle dojazd nad północne brzegi akwenu potrafi być męczący i zająć nawet połowę dnia. Jakkolwiek byście nie kombinowali i bez względu na to, czy wybieracie się na północ, czy na południe Gardy, najpierw musicie dojechać do Bresci lub Werony, ewentualnie Trydentu. Tam musicie się przesiąść do autobusu lub pociągu, który  dowiezie Was do punktu docelowego.

 • Werona – Z lotniska do Werony dostaniecie się specjalnie oznaczonym autobusem lotniskowym, który kursuje mniej więcej od 5 rano do 23 wieczorem, bilet kosztuje 6 euro, a przejazd trwa około 15 minut. Bilety możecie kupić na stronie przewoźnika ATV Verona, którego link do strony podajemy w dalszej części przewodnika. Możliwe jest też skorzystanie z autobusu miejskiego numer 199. Z Werony dojedziecie w krótkim czasie pociągiem do Desenzano, Sirmione lub Peschiery na południu Gardy, skąd możecie kontynuować dalszą podróż, a także do Lazise, Bardolino, Gardy, a po przesiadce w Gardzie – dalej do Malcesine, Torbole, Riva del Garda. Podróż na zachodni brzeg ułatwi rejs promem (np. do Limone, Gargnano, Gardone, Salo), ale pamiętajcie, że promy kursują tylko od kwietnia do października. Jesienią i zimą konieczny będzie dojazd pociągiem z Werony do Desenzano, a tam przesiadka do autobusu numer 27. Można też kombinować z przejazdem z Werony do Trydentu autobusem, a tam przesiąść się do jednego z licznych autobusów kursujących do Riva del Garda, Arco, Torbole (linia nr B301, B205 itp.). Lot do Werony będzie najwygodniejsza opcją, jeśli bazę wypadową nad Gardą będziemy mieli przy południowym brzegu jeziora, np. w Desenzano czy Sirmione.
 • Wenecja – Jeśli jedziecie na południowy brzeg Gardy, musicie dojechać do Werony (autobusem lub pociągiem, w ciągu godziny odjeżdża po kilka pociągów, bilety na przejazd pociągiem regionalnym po około 10 euro),  a dalej podróż będzie wyglądała podobnie, jak w punkcie opisanym wyżej. Jeśli jedziecie na północ, rozważcie podróż autobusem (np. Flixbus) do Trydentu, gdzie złapiecie autobus (np. bus numer B301, B205), jadące do Riva del Garda, Arco i Torbole. Autobusy kursują bardzo często, przejazd do Trydentu z Wenecji trwa około 3 godzin, a dalej do Jeziora Garda godzinę z minutami. Wysiadając na lotnisku Treviso blisko Wenecji, do miasta możecie dojechać autobusem miejskim numer 351 albo wygodniejszym autobusem lotniskowym Terravision (11 euro). Jeśli lecicie na lotnisko Marco Polo, to do centrum Wenecji możecie dojechać autobusem nr 15, 25a itp. Godziny odjazdów można sprawdzić np. w Google Maps. Pamiętajcie, ze Wenecja ma dwa dworce kolejowe – Mestre, położone na stałym lądzie i Santa Lucia, w centrum zabytkowej Wenecji. Bardziej szczegółowe informacje o tym, jak się dostać z Werony (a tym samym z Wenecji) nad Jezioro Garda, przeczytacie w kolejnych punktach.
 • Mediolan – z Mediolanu do Bresci kursują liczne pociągi. Pociągi odjeżdżają dosłownie co kilka minut. Regionalne jadą ponad godzinę i bilety kosztują 7,30 euro, szybkie pociągi jadą pół godziny i są dość drogie, bilety mogą kosztować nawet ponad 20 euro. Do Werony również kursuje z Mediolanu mnóstwo pociągów, wolniejsze regionalne za 12 euro z hakiem i dużo droższe pociągi szybkie, intercity.
Północna część Jeziora Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?
 • Bezpośrednio z lotniska w Bergamo – kursują autobusy firmy Autostradale do Brescii (12 euro) oraz Flixbus do Werony (ceny od 59 zł w górę).
 • Z przesiadką w Bergamo – jest to opcja tańsza, ale z pewnością bardziej czasochłonna. Najpierw należy dojechać autobusem miejskim do Bergamo.

Strona przewoźnika Autostradale – https://autostradale.it/

Krok 3. Ewentualny dojazd z lotniska do Bergamo | Jak dostać się nad Jezioro Garda?

Jeśli korzystacie z bezpośredniego połączenia między lotniskiem w Bergamo a Brescią lub Weroną, ten punkt możecie ominąć. Jeśli jednak chcecie się dostać w kierunku jeziora pociągiem, najpierw musicie dojechać z lotniska do miasteczka Bergamo. Do centrum Bergamo oraz na dworzec kolejowy najłatwiej dostać się komunikacją miejską. Na tej trasie kursuje autobus numer 1, opatrzony symbolem samolotu. Bilet kosztuje 2,30 euro i ważny jest przez 90 minut (Ticket 3 Zone – TARIFFA C). Autobus kursuje co 20 minut w dni robocze, a co 40 minut w niedziele i święta. Czas przejazdu wynosi około 20 minut, trzeba jednak brać pod uwagę możliwość wystąpienia korków na drodze. Bilety można zakupić w automacie obok przystanku.

Niewielki port w Torbole | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Jeśli planujemy pobyt w Bergamo na dłużej niż jeden dzień, warto od razu zakupić 72-godzinny karnet uprawniający do nielimitowanych przejazdów komunikacją miejską – również na lotnisko- za 7 euro. Wówczas zakup z pewnością się opłaci. Zwłaszcza, że bilet obejmuje również wjazd zabytkową kolejką do górnego miasta. Część autobusów jeździ do centrum miasta, a niektóre z nich tylko pod dworzec kolejowy. Pełna lista przystanków wygląda następująco:

 • Città Alta – Colle Aperto (Upper Town)
 • Stazione Inferiore Funicolare (Lower Funicular Station)
 • Porta Nuova (City Center)
 • Stazione Autolinee – Via Bono (Bus Station – Via Bono) – przystanek pod dworcem kolejowym, na którym musicie wysiąść
 • Aeroporto Orio al Serio “Il Caravaggio” (Orio al Serio “Il Caravaggio” Airport)

Ta strona jest odpowiednikiem naszego „Jak dojadę” i możecie na niej sprawdzić dokładne godziny odjazdów, mapy i przystanki:

https://www.atb.bergamo.it/en/google-transit

Krok 4. Przejazd z Bergamo do Bresci lub Werony | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

 • Dojazd do Bresci – W Bergamo trzeba się przesiąść do pociągu lub autobusu  jadącego do Bresci lub Werony. Bilet na pociąg regionalny do Bresci kosztuje 4,90 euro, a pociągi kursują średnio co godzinę. W przypadku autobusów, bardziej się opłaca jechać z samego lotniska do Bresci autobusem firmy Autostradale za około 12 euro, niż z Bergamo autobusem firmy Go Opti za prawie 30 euro.
 • Dojazd do Werony – Żeby dojechać do Werony pociągiem… i tak musicie przesiąść się do drugiego pociągu w Bresci. Ceny biletów są zróżnicowane. W przypadku dojazdu do Werony, lepszym wyborem będzie autobus, na przykład Flixbus. Bilety na tej trasie można kupić już za 20 zł, jednak trzeba pomyśleć o nich z wyprzedzeniem – połączeń jest niewiele i miejsca mogą zostać szybko wyprzedane. Trasę z Bergamo do Werony obsługuje także przewoźnik Go Opti, jednak jego taryfy cenowe są bardzo wysokie, gdyż przejazd do Werony kosztuje prawie 30 euro. Warto też pamiętać, że ceny biletów na przejazd Flixbusem z samego Bergamo do Werony są o wiele tańsze, niż z lotniska – z Bergamo można kupić bilet już za około 20 zł w jedną stronę.

Wskazówka: Nie musicie kupować biletów na pociąg z wyprzedzeniem – te regionalne, czyli z najtańszymi biletami, mają stałe ceny. W przypadku autobusów oczywiście warto pomyśleć o tym wcześniej, bo kursują one stosunkowo rzadko i miejsca mogą zostać wykupione wcześniej. Zarówno w przypadku autobusów, jak i pociągów, bilety można kupić przez internet. Pamiętajcie, aby bilety w formie papierowej skasować w kasowniku na peronie przed wejściem do pociągu, inaczej podczas podróży możecie otrzymać mandat.

Pociągi – https://www.trenitalia.com/en.html

Flixbus –  https://www.flixbus.it/

Rozkład jazdy autobusów – https://www.busradar.pl/https://www.rome2rio.com/

Kiedy jesteście już w Bresci już Weronie…

Jeśli wybierasz się na południowy brzeg Gardy | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Czyli chcesz dojechać do Sirmione, Peschiery i Desenzano ? Wystarczy przesiąść się w Bresci lub Weronie na autobus lub pociąg do któryś z tych miejscowości. Dojazd na południowy brzeg Gardy nie stanowi dużego kłopotu i nie zajmuje aż tak dużo czasu. Z wszystkich miejscowości położonych nad samym Jeziorem Garda, jedynie Peschiera i Desenzano posiadają połączenia kolejowe, dlatego najłatwiej jest dotrzeć właśnie do nich.

 • Desenzano – Z Bresci do Desenazano dojedziecie pociągiem regionalnym już w 15 minut za 3,30 euro lub droższym, za ponad 15 euro. Pociągi są częste, ale ceny zróżnicowane. Możecie pokonać tę trasę także na przykład autobusem nr 34, który jednak jedzie stosunkowo długo, bo aż prawie godzinę. Z Werony do Desenzano dojedziecie w 23 minuty, bilety kosztują albo 4,45 euro albo 15 euro, pociągi kursują dość często.
 • Do Sirmione – dojedziecie z Desenzano w 10 minut linią 26 i tą samą linią z Werony za około 40 minut i z Peschiery w 10 minut.
 • Do Peschiery – dojedziecie pociągiem z Werony za 3,55 euro lub 15 euro w 13 minut, pociągi również kursują często. Dojedziecie do Peschiery również z Bresci za 4,80 euro pociągiem regionalnym lub za niecałe 15 euro szybszym. Z Werony do Peschiery kursują również autobusy, na przykład linia 26 lub 164.

Wskazówka: między Sirmione, Desenzano, a Peschierą możecie też pływać statkami.

Informacje o godzinach odjazdów i cenach biletów znajdziecie tu – https://www.arriva.it/search

Punkt widokowy w Riva del Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Jeśli wybierasz się na zachodni brzeg Gardy | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Jeśli jedziesz do Salo, Limone, Gargnano – najlepiej będzie dostać się z Bergamo lub lotniska w Bergamo do Bresci, ewentualnie Desenzano.

 • z Bresci– w samej Bresci możecie przesiąść się na autobus nr 202, który dowiezie Was do konkretnej miejscowości, na przykład do Salo, Toscolano Maderno, Gargnano. Jeśli jedziecie dalej na północ, do Rivy lub Limone, w Gargano musicie przesiąść się do autobusu numer 27.
 • z Desenzano – drugą opcją jest przejazd pociągiem z Bresci do Desenzano, gdzie wsiądziecie do autobusu linii 27, jadącej przez wszystkie miejscowości na zachodnim wybrzeżu aż do Rivy. Trzecią opcją jest prom. Promy dopływają do takich miejscowości, jak Limone, Salo, Gardone, Gargnano, Maderno i wielu innych. Ten sposób podróżowania po Jeziorze Garda jest czasochłonny, jednak sam w sobie stanowi atrakcję.

Wskazówka: Dobrze jest pamiętać, że Jezioro Garda leży na styku trzech regionów, które obsługują różni przewoźnicy autobusowi! Dlatego po drodze trzeba się tyle razy przesiadać, a przejazdy są czasochłonne. Google Maps nie zawsze pokazuje wszystkich przewoźników, dlatego warto sprawdzać też stronę Busradar.com lub Rome2rio.com, a także strony poszczególnych przewoźników, np. Arriva.it.

Informacje o statkach i promach na Jeziorze Garda znajdziecie tutaj – http://www.navigazionelaghi.it

Jak dostać się nad Jezioro Garda

Jeśli wybierasz się na północny brzeg | Jak dostać się nad Jezioro Garda?

Czy podróżujesz do Riva del Garda, Arco czy Torbole – w tym wypadku nie ma większej różnicy czy dojedziecie tam przez Brescię czy  Weronę. Tak czy siak czeka Was długa podróż i kilka przesiadek. Jednak od strony Bresci tych przesiadek może być mniej. Jako, że cały tydzień spędziliśmy w Riva del Garda, testowaliśmy oba sposoby – z lotniska z Bergamo jechaliśmy do Riva del Garda przez Brescię, zachodnią stroną jeziora, a wracaliśmy  przez Weronę, wschodnią częścią jeziora.

 • Przez Gargnano – Jeśli wybierzecie przesiadkę w Bresci, możecie stąd dojechać do Riva del Garda autobusem numer 202, wysiadacie po drodze Gargnano i przesiadacie się do autobusu nr 27 jadącego już do Rivy. Przesiadkę w Gargnano możecie wykorzystać na zwiedzanie miasteczka, naprawdę warto.
 • Przez Desenzano – Drugą opcją jest krótki (15-minutowy) przejazd pociągiem z Bresci do Desenzano, (które również można przy okazji zwiedzić), a stamtąd dojechać do Rivy już bezpośrednim autobusem nr 27. Z Desenzano, Peschiery lub Sirmione można też dopłynąć do Rivy promem. Możliwości jest oczywiście więcej – np. przejazd do Salo, Gargnano lub Limone i stamtąd rejs do Rivy.
 • Przez Werone – Jeżeli jednak wybierzecie drogę przez Weronę, musicie dojechać pociągiem z Werony do Rovereto lub Mori, a tam przesiąść się na autobus do Riva del Garda. Oczywiście można też dojechać do Werony z Bergamo lub bezpośrednim autobusem z lotniska w Bergamo, tam się przesiąść do pociągu do Desenzano, a w Desenzano w autobus numer 27 do Riva Del Garda. Kombinacji jest dużo. Z tych sposobów bardziej przypadło nam do gustu podróżowanie przez Brescię zachodnim brzegiem, które zakłada mniej przesiadek.

Wskazówka: Przewoźnik autobusowy Arriva, którym możecie dojechać m.in. do Salo, Limone czy Rivy, oferuje bilet całodzienny za 7 euro, dzięki któremu możecie korzystać z przejazdów autobusowych w ciągu jednego dnia bez limitów. Jednak sami próbowaliśmy kupić bilet dwa razy i bezskutecznie, jakby pracownicy dworca nie wiedzieli o co nam chodzi. Jeden z nich powiedział, że bilet możemy kupić na stacji kolejowej w Bresci, ale na dojście tam nie mieliśmy już czasu. Warto jednak pytać, może traficie na zorientowanego pracownika.

Rozkłady jazdy znajdziecie na tej stronie – https://www.trentinotrasporti.it/

widok na Jezioro Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Jeśli wybierasz się na wschodni brzeg Gardy | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Jeśli podróżujesz do Lazise, Bardolino, Gardy, wówczas najwygodniej będzie dojechać do Werony (bezpośrednio autobusem z lotniska lub Bergamo albo pociągiem z Bergamo w przesiadką w Bresci – tak samo jak w poprzednich przypadkach opisanych wyżej) i tam przesiąść się na autobus do któryś z tych miejscowości. Ewentualnie tak jak w pozostałych przypadkach, można dojechać do Desenzano lub Peschiery i tam rozpocząć rejs do któregoś z miasteczek położonych na wschodnim brzegu. Do Lazise, Gardy, Bardolino dojedziecie z Werony autobusami linii 163 lub 164. Jadąc do Malcesine, czeka Was przesiadka w Gardzie do linii 483 lub 484 (484 jedzie aż do Riva del Garda). Do Malcesine można też dopłynąć statkiem z Limone, położonym za zachodnim brzegu.

Rozkłady jazdy znajdziecie na tej stronie – https://www.atv.verona.it/Atv_Verona_home_page

Wybrzeże jeziora w Riva del Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Jak sami dostaliśmy się nad Gardę?

Długo kombinowaliśmy jak dostać się nad Jezioro Garda. Do Bergamo przylatywaliśmy popołudniu i chcieliśmy jeszcze cokolwiek tego dnia zobaczyć. Dlatego kupiliśmy bilety na bezpośrednie połączenie z lotniska w Bergamo do Bresci. W Bresci przesiedliśmy się do autobusu do Salo, w którym mieliśmy około dwugodzinny postój na zwiedzanie miasteczka. Z Salo o godzinie 19 wyjechaliśmy autobusem do Riva Del Garda, a na miejscu byliśmy około 20.30.

Nasz dzień wyglądał tak:

14.30 – przylot na lotnisko w Bergamo

15:00- bezpośredni autobus z lotniska do Bresci

16:00 – przesiadka do autobusu nr 202 do Salo

17:15-19:00- zwiedzanie Salo

19:03 – autobus nr 27 do Riva del Garda

20:20 – przyjazd do Rivy, spokojny spacer po mieście.

Jak wracaliśmy na lotnisko w Bergamo? Przez Weronę – najpierw autobusem do Rovereto, stamtąd pociągiem do Werony, a z Werony mieliśmy wrócić bezpośrednim autobusem na lotnisko w Bergamo. Nie wróciliśmy, ponieważ nasz autobus był oznaczony złym numerem i kierunkiem jazdy niż wskazane na bilecie, a kierowca powiedział nam, że to nie nasz autobus. Autokar okazał się naszym już po odjeździe i odlocie samolotu do Polski. Jak możecie się domyślać, wersja z jazdą przez Weronę kompletnie nam nie przypadła do gustu i w przyszłości będziemy korzystać z połączeń przez Brescię, zachodnim brzegiem jeziora.

Widok z jeziora na Limone sul Garda | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

Samochodem lub autobusem z Polski

Wiele osób decyduje się też na przejazd z Polski do Włoch samochodem. Taka wycieczka objazdowa jest świetnym pomysłem, bo daje nam dowolność w kształtowaniu trasy, na miejscu nie jesteśmy uzależnieni od transportu publicznego, możemy dojechać wszędzie, gdzie tylko mamy ochotę. Taka forma podróżowania wokół Jeziora Garda jest bardzo popularna, jednak trzeba pamiętać, że nie wszędzie wjedziemy autem, miejsca parkingowe są ograniczone, a na drogach wokół Gardy w ciągu lata tworzą się korki. Trasa z Polski do Włoch prowadząca przez Niemcy i Austrię wynosi około 1100 kilometrów, a jej przejazd zajmuje niewiele więcej, niż 10 godzin. W tym wypadku trzeba doliczyć niestety koszta paliwa, ewentualnych opłat na autostradach. Autobusem z Polski również dojechać się da, na przykład z przesiadką w Pradze lub Wiedniu lub bezpośrednio z Warszawy autokarem Eurolines. Autobus z Warszawy do Werony jedzie prawie 24 godziny, a bilety w jedną stronę kosztują często około 250 zł. Tutaj z kolei męcząca może się okazać sama jazda do Włoch. Oba przypadki wydają się mniej korzystne od podróży samolotem zarówno pod względem cenowym, jak i czasowym, a i komfort podróży jest o wiele większy w trakcie lotu. Do Mediolanu lub Wenecji możemy też dojechać pociągiem z Wiednia, jeśli jednak nie uda nam się upolować biletu w promocyjnej cenie na długo przed wyjazdem (ok. 30 euro), to normalny koszt biletu będzie bardzo wysoko (100-200 euro). Dlatego zdecydowanie polecamy Wam samolot jako najlepszy środek transportu do Włoch, w kierunku Jeziora Garda.

Port w Malcesine | Jak dostać się nad Jezioro Garda ?

A morał z tego jest taki, że najlepiej wypożyczyć auto 🙂 Podróżowanie wokół Jeziora Garda transportem publicznym jest możliwe, ale często męczące. Przewoźników, sposobów dostania się gdzieś i kombinacji jest naprawdę sporo. Uciążliwość stanowią niestety częste przesiadki, które staramy się obrócić na naszą korzyść – w końcu każda przesiadka to okazja do zwiedzania kolejnego, pięknego miejsca. Jeśli jednak chcielibyście wybrać się nad Jezioro Garda bez samochodu, to się nie martwcie. Transportem publicznym dojedziecie do większości ciekawych miejsc, także nie ma co się zastanawiać, tylko kupować bilety lotnicze do Włoch!

Nasze inne przewodniki o Jeziorze Garda – przewodnik kulinarny ‚Gdzie zjeść nad Gardą’, Najładniejsze miasteczka nad Gardą, Monte Baldo i Malcesine, Co zobaczyć nad Jeziorem Garda?, Jezioro Garda – informacje praktyczne, Jezioro Tenno, Wodospad Varone, Szlak Busatte-Tempesta, Jezioro Ledro.

Magda

Como w jeden dzień – informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *