Jezioro Ledro – perła w cieniu Gardy

Jezioro Ledro to ukryta perła pozostająca w cieniu Gardy. Położona ledwie kilkanaście kilometrów od swej większej i popularniejszej sąsiadki, może nam zaoferować wszystko, czego pragniemy od prawdziwych, włoskich wakacji. Dlaczego warto pojechać nad Jezioro Ledro, co warto tam zrobić i zobaczyć, jak tam dojechać oraz o informacjach praktycznych na ten temat, przeczytanie w niniejszym przewodniku. 

Jezioro Ledro

Jezioro Ledro i Dolina Ledro

Podłużnie ciągnące się Ledro, obramowane jest wysokimi, zielonymi górami. Położone w północnych Włoszech, w Trydencie, ledwie rzut beretem od zjawiskowych Dolomitów Brenta, stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników górskich jezior. Jezioro to serce doliny o tej samej nazwie, położonej na wysokości około 655 m.n.p.m. Obwód akwenu wynosi 10 kilometrów, a wzniesienia, góry, cyple i półwyspy zapewniają podczas wędrówki wokół niego wciąż zmieniający się krajobrazu. Jezioro Ledro jest źródłem rzeki Ponale, wzdłuż której ciągnie się jeden z najpopularniejszych szlaków pieszo-rowerowych o tej samej nazwie. Wody niewielkiego jeziora zasilają elektrownię w Riva del Garda. Ledro uznawane jest także za jedno z najczystrzych włoskich jezior.

Jezioro Ledro

Dlaczego warto jechać nad Jezioro Ledro?

Tym, co nas najbardziej urzekło nad Jeziorem Ledro, to jego niebywały kolor wody. Zdjęcia, które oglądacie w tym przewodniku, nie zostały ruszone w żadnym programie graficznym, są to naturalne kolory. Głęboki granat ze środka jeziora powoli zmieniał się im bliżej brzegu, jaśniał i przechodził tuż przy skraju w tak intensywnie błękitne barwy, że trudno było uwierzyć w rzeczywistość oglądanego tam przez nas spektaklu natury. Turkusowe wody malowniczego jeziora aż się prosiły, by się w nim zanurzyć, popływać łódką, podziwiać krajobrazy. Kolejną zaletą jeziora, są otaczające je góry.

Jezioro Ledro

Zielone, niewysokie, przez który prowadzą szlaki widokowe, również na samo jezioro. Aż się prosi, aby rozpocząć wędrówkę! Właśnie te góry sprawiają, że Jezioro Ledro wydaje się być odcięte od świata i przed nim ukryte. Może to ich zasługa, że spotkaliśmy tam tak niewiele osób? Zadziwiająca jest również roślinność Doliny Ledro, nie dziwi więc utworzenie w tym regionie Rezerwatu Biosfery UNESCO, ze względu na niezwykłą bioróżnorodność Valle di Ledro.

Jezioro Ledro

Spokojna atmosfera nad Jeziorem Ledro

Podczas pobytu nad Ledro zastanawialiśmy się, jak to możliwe, że do doliny nie walą tłumy drzwiami i oknami. Do doliny stosunkowo łatwo się dostać, czemu sprzyja położenie w pobliżu Jeziora Garda. Nad Jezioro Ledro prowadzi dobra droga, miejscowości w okolicy stanowią tez niezłą bazę wypadową dla wędrówek po górskich szlakach. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę piękno tego miejsca, tym bardziej może dziwić mała popularność Jeziora Ledro, które zdaje się pozostawać z cieniu Gardy i być ukrytą perłą Alp Wschodnich. Nad Ledro można odnaleźć wytchnienie, chwilę spokoju i relaksu. Wyjątkowo ujęła nas wręcz kojąca atmosfera panująca nad Ledro. To miejsce idealnie nadaje się na letni wypoczynek.

Jezioro Ledro

Jezioro Ledro

Ścieżka wokoł Jeziora Ledro

Prawdziwym hitem okazała się dla nas trasa biegnąca wokoł jeziora. 10 – kilometrowy szlak, który można przejść w stosunkowo krótkim czasie, naprawdę zachwyca. Wijąca się wzdłuż brzegu ścieżka jest łatwa i przyjemna. Przejdzie ją każdy, zarówno osoby ze słabą kondyncją, jak i dzieci. A widoki po drodze są wprost niezapomniane. Między roślinnością otaczającą Jezioro Ledro dostrzec można niewielkie, dzikie plaże, pomosty, wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Jezioro Ledro

Ścieżka wiedzie też przez malutkie, klimatyczne wioski, takie jak Molina di Ledro czy Mezzolago. Wznosi się czasem w górę, by móc podziwiać jezioro z szerszej perspektywy, by potem opaść do samego brzegu i dostrzec chyba wszystkie możliwe odcienie błękitu. Ścieżka jest rewelacyjnie utrzymana i zagospodarowana. Przez większość czasu tu przy brzegu wiedzie ogrodzenie zabezpieczające drogę. Co chwila można się natknąć na kosze na śmieci, oznakowania czy stoły i ławy, przy których można urządzić sobie piknik. Będąc nad Jeziorem Ledro, jest to według nas obowiązkowy punkt programu, który dostarczy Wam mnóstwo pozytywnych, estetycznych wrażeń. Szlak wokół Ledro to wędrówka dla każdego, którą każdemu też polecamy.

Jezioro Ledro

Pieve di Ledro, Jezioro Ledro

Całą listę pięknych szlaków górskich nad Jeziorem Ledro znajdziecie tutaj:

https://www.komoot.com/guide/172482/hiking-around-lake-ledro

Jednodniowa wycieczka nad Jezioro Ledro znad Jeziora Garda

Momentami ciężko jest uwierzyć, że w pobliżu największego włoskiego jeziora, Gardy, znajduje się miejsce tak malownicze, jak Dolina Ledro. Wystarczy przejechać ledwie 15 kilometrów i już można znaleźć się w innym świecie. W Valle di Ledro jest wszystko, czego dusza zapragnie podczas pobytu we Włoszech. Są ładne, klimatyczne miasteczka, zabytki, plaże, górskie szlaki, atrakcje przyrodnicze, możliwość uprawiania sportów wodnych, ścieżki rowerowe. Atutem jest także bliskość wspomnianego już wcześniej Jeziora Garda, do którego można wybierać się na całodniowe wycieczki. Plus stanowią także dobre połączenia autobusowe z okolicznymi miastami, między innymi z Riva del Garda. Wizyta nad Ledro jest genialnym pomysłem na jednodniowy wypad gdzieś dalej, w okoliczne góry i złapania oddechu od tłocznych miejscowości nad Gardą.

Jezioro Ledro

Co można robić nad Jeziorem Ledro?

Opcji jest naprawdę sporo, bo Jezioro Ledro daje nam możliwość spędzenia czasu w najróżniejszy sposób. Leniuchy znajdą swoje miejsca na czterech oficjalnych plażach (jedna dostępna dla psów), na licznych pomostach, małych cyplach i ukrytych, niewielkich plażach. Przyjemne będą spokojne spacery po okolicznych miejscowościach – po Molinie, Mezzolago czy Pieve di Ledro. Jeśli lubicie dłuższe spacery, to na pewno warto udać się już na wspomniany wcześniej spacer dokoła Jeziora Ledro. Fani sportów wodnych również nie mogą narzekać – nad jeziorem mieszczą się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, kajaków, łódek, żaglówek. To samo tyczy wielbicieli górskich wędrówek – w okolicy znajdziecie dosłownie dziesiątki szlaków. Region Trentino i obszar dokoła Gardy wprost słynie z liczby pięknych, widowiskowych szlaków. Z Doliny Ledro możecie się udać na wędrówkę szczytami do okoła Jeziora Ledro, na szlak Ponale, do Pregasiny, w której początek mają liczne ścieżki, między innymi na spektakularny szczyt Punta Larici. W okolicy przebiega też od groma szlaków rowerowych, także górskich. Nad jeziorem można też łowić ryby.

Jezioro Ledro

Jezioro Ledro

Jeżeli interesują Was atrakcje przyrodnicze, to w okolicy znajdziecie wąwóz D’Abiss, wodospad Store czy wodospad Ampola. A jeśli szukacie mocniejszych wrażeń, do odpowiedniej dawki adrenaliny dostarczą Wam liczne ferraty położone w okolicznych górach. Ferraty, czyli nieco trudniejsze i wyczynowe ścieżki górskie o charakterze wspinaczkowym, podczas których mamy kaski na głowach, jesteśmy przypięci asekuracyjnymi linami. Mało? W kilkanaście minut dojedziecie do przepięknego Jeziora Garda, gdzie możecie zwiedzać urocze miasteczka (Riva del Garda, Torbole, Malcesine, Limone), po którym możecie pływać statkami czy uprawiać sporty wodne, takie jak windsurfing. Osoby interesujące się historią również powinny być usatysfakcjonowane – w Molinie znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych wpisanych na listę UNESCO, Palafitte del Lago di Ledro. Jak widzicie, nad Jeziorem Ledro każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jezioro Ledro

Jezioro Ledro – informacje praktyczne

  • Dojazd – nad Jezioro Ledro dojedziecie własnym autem drogą numer SS240 od strony Riva del Garda lub Storo, do którego można dostać się też z południowo zachodniego brzegu Jeziora Garda (m.in. miasto Salo, Dsenzano, Brescia). Transport publiczny – nad Jezioro Ledro dojedziecie bezpośrednim autobusem numer 214 z Riva del Garda, który do Moliny dojeżdża według rozkładu w 27 minut, co w teorii może się nieco wydłużyć. Co istotne, w weekendy zazwyczaj jeździ mnie autobusów. Jeśli chcecie się wybrać nad Jezioro Ledro, najpierw musicie się dostać do Riva del Garda. Do Riva dojedziecie bezpośrednim autobusem numer 27 (przewoźnik Arriva) z Desenzano, Salo, Gargnano, Limone, z Werony pociągiem z przesiadką w Rovereto do autobusu lub autoubusem 163 z przesiadką w Gardzie do autobusu numer 484, do Rivy dopłyniecie także promem z większości miejscowości położonych nad Jeziorem Garda. Od strony Mediolanu i Bergamo dojedziecie do Rivy przez Brescię (autobus nr 27 do Salo, gdzie przesiadacie się do autobusu numer 202).

Wskazówka: Jezioro Garda leży na styku trzech regionów, dlatego obsługuje je wielu przewoźników, których połączenia nie zawsze wyświetlają się w Google Maps lub różnych wyszukiwarkach typu Busradar. Najlepiej jest sprawdzać rozkłady jazdy bezpośrednio na stronach przewoźników lub w udostępnionych przez nich aplikacjach.

Strony z rozkładami jazdy:

  1. Z Riva del Garda do Molina di Ledro – https://www.trentinotrasporti.it/
  2. Z Bresci, Desenzano, Salo, Gargnano, Limone do Riva del Garda – https://www.arriva.it/
  3. Rozkład rejsów po Jeziorze Garda – http://www.navigazionelaghi.it/risultati.aspx?lake=Garda
  4. Z Werony do Riva del Garda – https://www.atv.verona.it/Atv_Verona_home_page
  5. Pociągi z Werony do Rovereto – https://www.trenitalia.com/
  6. Jak dostać się nad Jeziorem Garda – https://wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/wlochy/jak-dostac-sie-nad-jezioro-garda/

Jezioro Ledro

  • Gdzie spać? Jeśli chcecie spać w Riva del Garda, skąd blisko już nad Ledro, polecamy Aprtamenty Fabbri w centrum miasta. Nad Lago di Ledro znajdują się kempingi, hotele, pensjonaty. Największy ich wybór znajdziecie w Molinie i w Peve.  Niezły hotel z widokiem na Jezioro Ledro znajdziecie w Molinie i jest to Cima D’Oro. Przyjemny kemping z dobrą infrastrukturą i dostępem do plaży, znajduje się w Molinie – https://www.campingalsole.it/
  • Gdzie zjeśc? Również najwięcej restauracji znajdziecie w Molinie. Co ciekawe, ceny w Dolinie Ledro są stosunkowo niższe, niż nad Jeziorem Garda. Przy plażach znajdują się liczne budki z jedzeniem i napojami. My możemy polecić przyjemną restaurację z widokiem na Jezioro Ledro, we wspomnianym wyżej hotelu Cima D’Oro.
  • Kiedy najlepiej jechać nad Jezioro Ledro? Naszym zdaniem latem, najlepiej w maju i czerwcu albo we wrześniu i październiku, poza szczytem sezonu kiedy pogoda jeszcze dopisuje. Na początku czerwca mieliśmy nad Ledro temperaturę rzędu 30 stopni, można się było kąpać w jeziorze.
  • Ile czasu poświęcić na Lago di Ledro? To zależy co Was interesuje. Jeśli szukacie pomysłu na jednodniową wycieczkę znad Jeziora Garda, Dolina Ledro doskonale się na to nada, w ciągu jednego dnia można obejść całe jezioro, wyjść w góry, zobaczyć bardzo wiele. Ale tak jak zaznaczyliśmy to już w tekście, Jezioro Ledro jest idealnym pomysłem na dłuży pobyt i wypoczynek.
  • Jak dolecieć? Najpierw musicie dolecieć do Werony, Bergamo, Mediolanu lub Wenecji, skąd dalej możecie przemieszczać się wypożyczonym autem lub transportem zbiorowym do Riva del Garda, skąd kursują też utobusy nad Jezioro Ledro.

Jezioro Ledro jest prawdziwą perłą alpejskich włoskich dolin, która pozostaje nieco na uboczu, nieodkryta jeszcze przez masową turystyką, która zawładnęła Jeziorem Garda. Wizyta nad jeziorem to doskonały pomysł na jednodniową wycieczką, jak i na dłuższy pobyt. My jesteśmy w lazurowych wodach Lago di Ledro zakochani i już tu się głowimy nad tym, kiedy by to zawitać do Doliny Ledro na dłużej.

Magda

 Jezioro Ledro

 Jezioro Ledro

Jezioro Ledro

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *