Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Najładniejsze miasteczka nad Gardą leżą na jej północnym, czy południowym brzegu? Położone są bliżej jeziora, czy wysoko w górach? Są duże, tłoczna i głośne, a może raczej spokojne, wyludnione i kameralne? Z zabytkami, z plażami, ze szlakami górskimi, mniejszymi jeziorami, winnicami, zamkami, klimatycznymi uliczkami, kolorowymi kamienicami? W końcu które z nich są najładniejsze?

Riva del Garda, Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Z Jeziorem Garda jest już tak, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Właśnie za tę różnorodność pokochaliśmy największe włoskie jezioro. I nie jest to tylko czcze gadanie, bo już na wstępie możemy wymienić całą listę istotnych różnic między każdą z miejscowości, które odwiedziliśmy. Przed wyjazdem spodziewaliśmy się, że po zwiedzaniu trzech, czterech miast nad Gardą, szybko się znudzimy. Bo to wszystko takie samo, w końcu się opatrzymy i jezioro nie będzie robić na nas już takiego wrażenia. Nic bardziej mylnego! Każda miejscowość nad Jeziorem jest na tyle różnorodna i wyjątkowa, że nie sposób jej pomylić z jakąkolwiek inną.

 najładniejsze miasteczka nad Gardą

Wybierając miejscowość, w której chcecie spędzić najwięcej czasu, zwiedzić ją, znaleźć w niej nocleg, warto zastanowić się, co nas tak naprawdę interesuje. Chciałbyś pojechać w Dolomity albo obejrzeć pobliskie alpejskie jeziora? Marzysz o odpoczynku i ładnych plażach?  Szukasz kempingu? Interesuje Cię historia, zamki? Szukasz klimatycznej, spokojniejszej miejscowości? Chcesz odwiedzić winnice?  Dobre połączenia kolejowe? Dużo zwiedzania? Odpowiedź na te pytania pozwoli Wam wybrać najlepszą dla Was miejscowość nad Jeziorem Garda – taką, którą możecie odwiedzić i zwiedzić lub w której spędzić więcej czasu, znaleźć nocleg i bazę wypadową.

 najładniejsze miasteczka nad Gardą

Wybór jest ogromny, bo ilość pięknych miasteczek nad Jeziorem Garda jest aż momentami przytłaczająca. Wszystkie ciekawe, z atmosferą, z pięknymi widokami, z zabytkami, rewelacyjnymi restauracjami. Które z nich są najładniejsze? Które mają najwięcej zabytków, najlepsze plaże, są dobrze skomunikowane z pozostałymi?

Nad Jeziorem Garda odwiedziliśmy łącznie 10 miejscowości, a do tego zwiedzaliśmy pięć położonych ciut dalej, w promieniu 15 kilometrów od jeziora, a także Weronę. Teraz pokażemy Wam te miasteczka, wskażemy dlaczego nam się podobały, a czym rozczarowały i napiszemy, które są naszym zdaniem najładniejsze, a co w niektórych nam się nie podobało. Istotne jest to, że są tu opisane najładniejsze miasteczka nad Gardą, ale w naszej opinii. To co nam się nie spodobało, Wam może przypaść do gustu i na odwrót. Traktujcie wszystko, co tu napisane, nie jako wyrocznię, a coś pomocniczego, co Wam podpowie, które miejscowości mogą się okazać warte odwiedzin lub stanowić dla Was dobrą bazę wypadową. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże w ułożeniu planu Waszego idealnego pobytu nad Jeziorem Garda.

 najładniejsze miasteczka nad Gardą

1. Riva del Garda | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla nas niekwestionowany faworyt. Może to wynikać z tego, że w Rivie mieliśmy bazę wypadową i to właśnie w tym miasteczku spędziliśmy najwięcej czasu. Tutaj też po raz pierwszy zaparło nam nad Gardą dech w piersiach. Podczas pierwszego porannego spaceru po Rivie nie mogliśmy uwierzyć, że gdzieś może być tak piękne i (a niech tam, niech zabrzmi to banalnie), momentami aż z wrażenia i wzruszenia chwytało nas za serca. Rive del Garda w idealny sposób współgrała z naszymi oczekiwaniami względem pobytu nad Jeziorem Garda. Ma zabytki, ma punkty widokowe, ma ładne plaże, ma przepiękny widok na jezioro, kolorowe ulice, mnóstwo przyjemnych restauracji, liczne ścieżki rowerowe, winnice, jest stosunkowo dobrze skomunikowana z innymi miasteczkami, w okolicy zaczyna się wiele wspaniałych szlaków – i górskich, bardziej wymagających, ale też łatwych i przyjemnych, dla osób ze słabszą kondycją lub rodzin z dziećmi.

Riva del Garda, Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Kamienice są masywne, wysokie, kolorowe, eleganckie, wszystkie tworzą majestatyczną, wręcz obrazkową całość. Najbardziej urzekający był widok na jezioro otoczone górami – zwłaszcza z punktów widokowych, na przykład z dzwonnicy. Typowe włoskie uliczki ciągnące się po horyzont, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Szczególnie podobały nam się niewiarygodne góry, które otaczały Rivę z każdej strony. Miejscami niemal pionowe, skaliste szczyty, zdają się osłaniać Rive del Garde przed światem zewnętrznym.

Riva del Garda, Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Co nas zaskoczyło, to stosunkowo niewysokie ceny, w porównaniu do takich miejscowości, jak na przykład Sirmione. W Rivie łatwo było znaleźć dobre restauracje z przystępnymi cenami, a do tego sklepy, na obrzeżach supermarkety – mając nocleg z kuchnią można zaoszczędzić na jedzeniu na mieście i naprawdę tanio i dobrze gotować w domu. Kolejny plus – spodziewaliśmy się, że miasteczko będzie o wiele bardziej oblężone. Może to kwestia jego wielkości i dość szerokich ulic, ale tłum jakoś się rozkładał, było spokojnie, momentami aż wręcz kameralnie. Nie napotykaliśmy żadnych uciążliwych tłumów, hałasu, dużych wycieczek. Wystarczyło odbić w niewielkie uliczki i już można było cieszyć się sercem tego miasta niemal w prywatny sposób. Ten spokój i przyjemna, wakacyjna atmosfera panująca w Rivie, okazała się dla nas największą zaletą. Riva jest na tyle duża, by coś się w niej działo, by znaleźć coś dla siebie i imprezować z innymi osobami, a na tyle niewielka, by zaszyć się między wąskimi uliczkami, odnaleźć w niej spokój i relaks.

Riva del Garda, Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Jedyny minus stanowi dojazd z lotniska – jest dłuższy i uciążliwszy (ze względu na przesiadki), niż w przypadku miejscowości położonych na południu Gardy. Pod każdym innym względem Riva del Garda okazała się dla nas strzałem w dziesiątkę, kwintesencją włoskich wakacji, idealną bazą wypadową oraz jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie widzieliśmy w życiu. W Riva del Garda jest wszystko, czego można zapragnąć na prawdziwych włoskich wakacjach – plaże, włoska kuchnia, cudowna architektura, zabytki, wysokie góry, statki i żagle, winiarnie, a nawet możliwość uprawiania sportów wodnych.

Riva del Garda, Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla amatorów górskich wędrówek, dla osób, które wolą jeziora otoczone górami, dla lubiących eleganckie, majestatyczne i zadbane włoskie miasteczka, dla lubiących zwiedzać,  dla rowerzystów i pasjonatów kolarstwa górskiego A i plażowicze również będą zadowoleni.

Nie dla tych, co nie lubią dłużących się przejazdów, szukają malutkich i nieznanych miejscowości, niskich cen, szerokich i długich plaż, nie są zainteresowani górami czy większym zwiedzaniem.

2. Desenzano del Garda | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Sami jesteśmy zaskoczeni, że akurat Desenzano del Garda znalazło się na podium naszej subiektywnej listy najładniejszych miasteczek nad Gardą. Owszem, spodziewaliśmy się, że Desenzano jest ładnie, ale nie, że aż tak! Gdybyśmy mieli wybrać jakąś miejscowość na bazę wypadową na południowym brzegu Gardy, to byłoby to właśnie klimatyczne Desenzano. W tym miasteczku możecie spacerową po uroczym molo i jeszcze piękniejszym niewielkim porcie, otoczonym przez arkadowe dziedzińce i ładne restauracje. W Desenzano panuje jakiś taki wakacyjny, luźny klimat.

Desenzano del Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Co nas zaskoczyło, to również brak tłumów, miejsce na ulicach skąpanych w słońcu. W Desenzano – podobnie jak w Rivie – znajdziecie szerokie bulwary, skwery i place, a także urocze, kameralne uliczki i zaułki, w których ulokowały się niewielkie restauracje. Plaże w sercu miasta sprzyjają odpoczynkowi po intensywnym zwiedzaniu. Gdy teraz, na świeżo, myślimy o Desenzano, to najlepiej pasuje nam do niego określenie „przyjemne miasto”. Chyba nawet bardziej od architektury, widoków urzekła nas sama atmosfera Desenzano.  Dodatkowy plus stanowi to, że miasto jest doskonale skomunikowane i jako jedno z niewielu nad Gardą, posiada połączenia kolejowe, na przykład z Weroną.

Desenzano del Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla tych, którym nie chce się jechać daleko z lotniska i dalej wzdłuż jeziora, dla osób, które chcą mieć możliwość przemieszczania się wokół jeziora i zwiedzania, dla lubiących rejsy statkami (a nawet parowcami!), dla tych, co szukają połączenia – ładne miasteczko i przyjemne plaże w centrum.

Nie dla tych, co szukają bardziej kameralnych miejsc i mniejszych miasteczek.

Desenzano del Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą Desenzano del Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

3. Malcesine | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Chyba nie ma piękniej ulokowanej miejscowości nad Gardą, niż Malcesine. Położone na wcinającym się w jezioro cyplu miasteczko, przyciąga wzrok już z dala dzięki wspaniale zachowanemu zamkowi. Zamek wyniośle góruje nad Malcesine, co najlepiej widać z pobliskiego masywu górskiego Monte Baldo. Mnóstwo przepięknych uliczek, liczne restauracje, sporo zabytków to największe atuty Malcesine. Kolejnym plusem miejscowości, jest pierwsza na świecie kolejka linowa wjeżdżająca na Monte Baldo, która obraca się podczas jazdy o 360 stopni. Na Monte Baldo mają swój początek liczne szlaki piesze i rowerowe, a widoki (niewiarygodnie piękne widoki!) mogą podziwiać z góry nie tylko rowerzyści i piechurzy, ale także osoby, które samego chodzenia po górach nie lubią. Zamek w Malcesine z pewnością zaciekawi każdego (a już na pewno widok z wieży zamkowej). I jedną z najlepszych rzeczy, które możecie zrobić nad Jeziorze Garda, jest właśnie spacer promenadą w Malcesine. Kolorowe miasteczko oraz wyeksponowany zamek na tle gór i jeziora, prezentują się naprawdę wspaniale. Malcesine jest dość dobrze skomunikowane z pozostałymi miasteczkami nad Gardą.

Malcesine, najładniejsze miasteczka nad Gardą Malcesine, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla osób lubiących ładnie położone miasteczka, historię i zabytki, kolejki i szlaki górskie, rejsy statkami, promami, żaglówkami.

Nie dla tych, co szukają blisko ładnych plaż, nie dla tych co nie lubią długich przejazdów z przesiadkami.

4. Gargnano | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

W Gargnano doskonale się odnajdą osoby, które szukają spokojniejszej, niezatłoczonej, a równie pięknej miejscowości nad Gardą. Gargnano nie jest aż tak popularne, jak jego sąsiadka Limone lub miasteczka z południowego brzegu jeziora. Dzięki temu panuje w nim spokój, cisza, brak tam większych grup turystów, mniejsze uliczki są niemal wyludnione.

Gargnano, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Kolejną zaletą Gargnano są jego zabytki – ciekawe kościoły, monaster św. Franciszka, oryginalna promenada, spektakularna Villa Betoni. Wspaniały jest widok z góry na Gargnano, a także kolorowe ulice – miasto jest wyjątkowo ładnie ozdobione kwiatami.

Do tego można w Gargnano naliczyć dziesiątki wielobarwnych, niewielkich drzwi wejściowych w starych kamienicach. Następnym plusem jest dobra komunikacja – do Gargnano chyba najłatwiej jest dojechać ze wszystkich możliwych miejscowości nad Jeziorem Garda. Z miasteczka odpływają promy, odjeżdżają autobusy – zarówno na północ, do Limone i Riva del Garda, a także na południe, do Desenzano, Salo i Bresci.

Gargnano, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Gargnano otaczają góry, przez które wiedzie kilka ciekawych, mało znanych szlaków, a tuż poza historycznym centrum miasta można odpocząć na plaży. Architektura Gargnano wyraźnie wyróżnia się na tle innych miast położonych nad jeziorem. Gargnano wydaje się być perfekcyjnym miejscem na bazę wypadową nad Jeziorem Garda. Ma piękną architekture, mnóstwo zabytków, spokojny klimat, plaże, doskonałe połączenia z resztą miejscowości w regionie.

Gargnano, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla lubiących ciekawą architekturę, zabytki, dla chcących zamieszkać w spokojnej miejscowości bez tłumów, ale mającej dostęp do autobusów i promów umożliwiających zwiedzanie dalszych części jeziora.

Nie dla tych, co szukają miasteczka, gdzie coś się cały czas dzieje.

Gargnano, najładniejsze miasteczka nad Gardą

5. Limone Sul Garda | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Do Limone Sul Garda mamy dość ambiwalentny stosunek. Z jednej strony, gdy po raz pierwszy ujrzeliśmy Limone z autobusu jadącego drogą nad miasteczkiem, to po prostu nas wgniotło w fotele z wrażenia. Jakie to piękne miejsce! Nasze oczekiwania względem Limone poszybowały jeszcze wyżej. W końcu tyle osób uznaje tę miejscowość za najpiękniejszą nad Jeziorem Garda. Płynąc do Limone statkiem, również byliśmy zachwyceni widokami.

Limone sul Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

A po całym dniu zwiedzania zadawaliśmy sobie pytanie, jak coś tak uroczego z zewnątrz, może podczas zwiedzania stracić cały czar? Limone nie do końca sprostało naszym oczekiwaniom. Zakładamy, że miał na to wpływ nieznośny wprost upał (35 stopni w cieniu), nasze poparzenia słoneczne, obtarcia na nogach od chodzenia i niemiłosierny tłum. Bo okazało się, że Limone zwiedzaliśmy podczas narodowego święta… Dlatego nasza ocena jest niejednoznaczna.

Limone sul Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Niezaprzeczalnie jest to miasteczko ładne, ciekawe, wspaniale położone, z kilkoma niezłymi atrakcjami. Jednak o wiele większe wrażenie zrobiło na nas Limone oglądane z zewnątrz. Hałas, spiekota i tłum na ciasnych uliczkach nas wykończyły. Nie zróbcie tego samego błędu, nie jedźcie do Limone ani w szczycie sezonu, ani w weekend, a już tym bardziej nie w święto narodowe.

Limone sul Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Obok Limone Sul Garda znajduje się bardzo ładny wodospad Sapiano, do którego można dojść w 20 minut. Kolejną, nowa atrakcją jest ścieżka pieszo rowerowa, przyklejona do skał wiszących nad samym lustrem jeziora. Ścieżka ma obiegać całe Jezioro Garda dookoła, a jej pierwszy fragment powstał właśnie w Limone. Miasteczko może stanowić dobrą bazę wypadową na zwiedzanie jeziora, a zwłaszcza jego zachodniego brzegu. Mimo wszystko uważamy, że żadna inna miejscowość nie wygląda tak pięknie z poziomu statku lub drogi, jak właśnie Limone Sul Garda.

Limone sul Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla tych, co lubią, kiedy coś się dzieje, gdzie mogą zawrzeć nowe znajomości.

Nie dla tych, co szukają większego spokoju i szerokich plaż w centrum miasteczka.

Limone sul Garda, najładniejsze miasteczka nad Gardą

6. Toscolano Maderno | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Tocolane Maderno spodobało nam się z kilku powodów. Po pierwsze, jego wąskie, kolorowe uliczki są niemal uśpione i tchną spokojem oraz tajemnicza aurą. Po drugie, wystarczy wyjść na główną promenadę, by spotkać ludzi, wejść do restauracji, zabawić się. Bardzo ciekawe jest miejsce, w jakim znajduje się sama miejscowość.

Toscolano Maderno, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Centralna, najładniejsza część Toscolano Maderno ciągnie się wzdłuż półwyspu, co z daleka wygląda rewelacyjnie. Jeszcze lepiej prezentują się rzędy żaglówek i łódek, oglądane czy to na tle świątyń zbudowanych przy samym brzegu, czy to na tle góry obrośniętej majestatycznymi cyprysami.

Toscolano Maderno, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Kolejną zaletą jest plaża- chyba najładniejsza, jaką do tej pory widzieliśmy nad Jeziorem Garda. Zadbana, w środku miasta, ale trochę na uboczu, przy spokojnej alei obstawionej wyrafinowanymi willami, z dobrą infrastrukturą turystyczną. Co istotne, plaża częściowo składa się z piasku, o co nad Gardą wcale nie tak łatwo. Dopiero schodząc do brzegu można napotkać żwir. Nieco dalej od centrum znajduje się jeszcze kilka innych, bardzo ładnych plaż.

Plaża w Toscolano Maderno, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Bardzo pozytywnie musimy ocenić skomunikowanie miasteczka – da się do Toscolano dojechać bezpośrednio z Bresci, z Desenzano, da się dopłynąć promami, a niektóre z nich przewożą samochody i pasażerów na wschodni brzeg jeziora. W góry też blisko, w okolicy można znaleźć kilka fajnych, rzadziej uczęszczanych szlaków. Toscolano Maderno jest też spore, więc można w nim znaleźć hotele oferujące konkurencyjne ceny, kempingi, sklepy, nawet supermarket. Jedyny minus stanowi główna droga, która biegnie między brzegiem jeziora a centrum miasta. Jest strasznie ruchliwa, co niestety bardzo psuje klimat centralnej części Toscolano Maderno. Na szczęście odbiegające od głównej drogi uliczki, są spokojne i klimatyczne. Blisko Toscolano znajduje się ładnie położone Muzeum Papieru.

Toscolano Maderno, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? W sumie dla wszystkich. No chyba, że ktoś nie lubi hałasu samochodów podczas kolacji czy drinka. Mimo to, Toscolano posiada mnóstwo zadatków, by stać się idealną bazą wypadową na zwiedzanie miasteczka.

Toscolano Maderno, najładniejsze miasteczka nad Gardą

7. Sirmione | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Do Sirmione mamy podobny stosunek, jak z Limone Sul Garda. Wszyscy się tym miasteczkiem fascynują, a my się pytamy – dlaczego? Oczywiście, jest to bardzo ładna miejscowość, kolorowa, z ciekawą architekturą, jednak naszym zdaniem, w połowie nie umywa się do wspomnianych już wcześniej Rivy del Garda, Limone czy Malcesine. Architektura jest bardzo mieszana, mało spójna. A to włoska kamieniczka, a to kamienny dom, a to nowoczesne hotele. Duży tłok, ceny wysokie.

Sirmione, najładniejsze miasteczka nad Gardą Sirmione, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Mimo to, Sirmione dysponuje kiloma silnymi atutami. Są to głównie zabytki.  Na uwagę zasługuje przepiękny Zamek Scaligeri. Mało który zamek wygląda tak malowniczo i jest tak doskonale zachowany. A ta turkusowa woda widoczna z zamkowych wież, dosłownie jak na Karaibach! Niezwykłe jest też stanowisko archeologiczne Grotto di Catullo, które wspaniale prezentują się na tle turkusowych wód jeziora. Jeszcze są termy, ładne świątynie, kilka przyjemnych uliczek też się znajdzie. Najpiękniej Sirmione wygląda oglądane z zamkowej wieży.

Sirmione, najładniejsze miasteczka nad Gardą Sirmione, najładniejsze miasteczka nad Gardą Sirmione, najładniejsze miasteczka nad Gardą

W centrum miasteczka znajduje się ładna, niewielka plaża, a na samym końcu cypla, na którym ulokowało się miasteczko, można znaleźć oryginalną plażę uformowaną z głazów. Sirmione jest też względnie dobrze skomunikowane z innymi miastami, w okolicy znajduje się sporo parków i jeszcze więcej ładnych plaż. Także podsumowując, atutów jest sporo. Jednak nie jest to miejsce, które wybralibyśmy na dłuższy wypoczynek czy bazę wypadową na zwiedzanie okolicy. Według nas Sirmione bardziej nadaje się na jednodniową wycieczkę z innego miasteczka nad Gardą. I proszę, nie zlinczujcie nas za to. Wiemy, że Sirmione ma mnóstwo zwolenników, a to jest tylko nasze subiektywne zdanie. Komuś może się spodobać, komuś innemu nie. Nam się Sirmione podobało, ale nie na tyle, ile się spodziewaliśmy.

Sirmione, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla wielbicieli zamków, historii, zabytków. Dla osób szukających ładnych, długich plaż, relaksu i wypoczynku, tętniącej życiem miejscowości, dobrze skomunikowanej z innymi pobliskimi miastami.

Nie dla tych, co szukają spokoju, niższych cen, górskich szlaków, możliwości uprawiania sportów ekstremalnych.

Sirmione, najładniejsze miasteczka nad Gardą

8. Torbole | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Torbole położone jest w tej samej części Jeziora, co Riva del Garda. Więc, podobnie jak Riva, oferuje przepiękne widoki na Jezioro oraz pobliskie góry. Musimy przyznać, że otaczające północną część jeziora masywy górskie najlepiej wyglądają podziwiane właśnie z Torbole. W tej miejscowości najlepiej odnajdą się fani sportów, także ekstremalnych. Torbole jest mekką windsurferów, których dosłownie dziesiątki można dostrzec na okolicznych wodach. Na miejscu znajduje się mnóstwo wypożyczalni sprzętu wodnego, rowerów, kajaków. Torbole ma także bardzo ładne plaże, malownicze centrum miasta z typowymi włoskimi kamieniczkami. Jest dobrze skomunikowane, łatwo dojechać stąd do Rivy (a najlepiej tam dojść, bo to ledwie kilka minut pieszo), do Arco, do Malcesine. W Torbole zaczyna się jeden z najpiękniejszych szlaków pieszych nad Jeziorem Garda, szlak Busatte-Temptesta. Przez Torbole przebiega kilka zadbanych ścieżek rowerowych. Dla nas jednymi minusem był fakt, że miasteczko jest niewielkie, a w ciągu dnia zatłoczone – głównie sportowcami biegającymi ze swymi deskami.

 Torbole, najładniejsze miasteczka nad Gardą plaża w Torbole, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla miłośników gór, kolarstwa, sportów wodnych.

Nie dla tych, co szukają mniej popularnych miasteczek, nie lubią długich dojazdów z przesiadkami.

Torbole, najładniejsze miasteczka nad Gardą

9. Salo | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Salo było pierwszym miasteczkiem, które odwiedziliśmy nad Jeziorem Garda i to właśnie w Salo wyrwało nam się pierwsze „wow” na widok jeziora. W Salo znajduje się najdłuższa w okolicy promenada wiodąca nad Gardą, z której można podziwiać front miasteczka. W Salo znajdziecie trochę ciekawych zabytków, muzea, mnóstwo świetnych restauracji. Miejscowość jest dobrze skomunikowana z pozostałymi miasteczkami nad Gardą.

Salo, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Tylko nam się to Salo wydało jakieś takie… bardzo ekskluzywne. Mijane przez nas osoby były zawsze dobrze ubrane, z zakupami z modnych sklepów, ceny w restauracjach nie najniższe. Może to wynikało z tego, że sami byliśmy po podróży i czuliśmy się jak brudasy. Tym, czym nas Salo zachwyciło, to spokojna, wręcz kojąca atmosfera i pewna niewyszukana elegancja. Do tego dużo ciekawych miejsc do zwiedzania. Musimy też przyznać, że w Salo przechadzaliśmy się jednymi z najpiękniejszych uliczek ze wszystkich miasteczek nad Gardą, na których spokojnie tętni życie. Uwagę przyciągają przepięknie malowane fronty kamienic i zdobione balkony. W okolicy znajduje się ciekawa willa z ogrodami Vittoriale degli italiani.  Salo na pewno warto odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki.

Salo, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla tych, co szukają spokojnej i eleganckiej miejscowości, nie są zainteresowani górskimi wędrówkami. Dla osób, które lubią zwiedzać.

Nie dla tych, co szukają górskich szlaków, wolą jeziora otoczone górami i miejsca bardziej „na luzie”.

A teraz przejdziemy do kilku innych miast i wiosek, położonych w bliskiej odległości od Jeziora Garda i które warto zwiedzić przy okazji. Te miasteczka nie są co prawda położone tuż nad brzegiem Gardy, jednak z niektórych z nich widać jezioro i stanowią one dobry punkt wypadowy, a na pewno super pomysł na kilkugodzinne wycieczki znad Gardy. 

10. Arco | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Teoretycznie granice administracyjne Arco sięgają aż samego brzegu jeziora, jednak wciśnięte między Rive del Garda i Torbole, swą starówkę Arco posiada kilka kilometrów od Gardy. Arco niegdyś było uznawane za jeden z najelegantszych kurortów, upodobali je sobie również amatorzy wspinaczki górskiej. W Arco można też przechadzać się naprawdę ładnymi ulicami, zwiedzić kilka ciekawych miejsc.

Naszym faworytem pozostaje jednak niesamowity zamek, a raczej jego umiejscowienie. Na wysokiej skale górującej nad miastem, z której roztacza się spektakularny widok na samo Arco, dalsze partie gór i fragment jeziora.  Już nie możemy się zdecydować z której strony zamek prezentuje się lepiej – z dołu, czy z góry. To miejsce trzeba zobaczyć!

Arco, najładniejsze miasteczka nad Gardą Arco, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla tych, którzy szukają idealnego miejsca do wspinania się po skałach i dobrej bazy wypadowej w góry, ale położonej blisko jeziora, z dobrym dojazdem, z uroczymi uliczkami w centrum i zabytkami.

Nie dla tych, co chcą mieć bezpośredni dostęp do Jeziora Garda.

Arco, najładniejsze miasteczka nad Gardą

11. Canale | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Canale uznano za jedną z najładniejszych wiosek nie tylko nad Gardą, ale i w całych Włoszech. Uściślając, Canale nie leży nad samym brzegiem, ale w odległości około 10 kilometrów od Gardy. Chociaż oglądaliśmy wcześniej zdjęcia Canale i wiedzieliśmy czego się spodziewać, na miejscu i tak byliśmy oszołomieni z zachwytu. Canale jest tak oryginale, że nie da się pomylić tego miasteczka z żadnym innym.

Canale, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Wysokie, kamienne domy, chłodne uliczki i tunele ozdobione ściennymi malowidłami, czerwone kwiaty na parapetach okien, cisza, spokój i niewiarygodny wręcz nastrój. Do tego ciekawe położenie, na zboczu góry, z widokiem na inne, pobliskie miejscowości. Momentami widać w prześwitach fragmenty Jeziora Garda, a pieszo można dojść do innego, alpejskiego jeziora Tenno.

W okolicy znajduje się kilka innych, równie ładnych miasteczek, np. Tenno. Warto poświęcić na ich eksplorowanie co najmniej jeden dzień, bo są równie ciekawe i intrygujące, co miasta położone nad Gardą, a do tego nie tak oblegane.

Canale, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla szukających prawdziwego włoskiego spokoju z klimatycznej włoskiej wiosce, z dobrym dostępem do dwóch jezior i gór.

Nie dla tych, co szukają nocnego życia, gwaru ulic, nie lubią długich przejazdów, wolą być nad samym brzegiem Gardy.

Canale, najładniejsze miasteczka nad Gardą

12. Molina di Ledro | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Molina di Ledro, położona w pięknej dolinie Valle di Ledro, to idealny pomysł na wakacje dla osób, które chcą odpocząć od tłumów przebywających nad Jeziorem Garda. Położone ledwie 14 kilometrów od Riva del Garda miasteczko, jest dobrze skomunikowane z miastami nad Gardą, do Rivy kursują autobusy. Molina di Ledro jest położona w górach, nad wspaniałym Lago di Ledro o niezwykle lazurowej wodzie.

Molina di Ledro, najładniejsze miasteczka nad Gardą

W Molinie mają początek spektakularne szlaki górskie – wokół jeziora (zarówno przy brzegu, jak i górskimi szczytami), do Pregasiny, do wąwozu Gorg d’Abiss, do wodospadów Ampola czy Store, na szczyt Punta Larici ze wspaniałym widokiem na Gardę. Łatwo stąd dostać się na szlak rowerowo-pieszy Ponale. W Molinie znajdziecie uroczą plażę, kempingi, hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ładne górskie zabudowania, zabytki. Czyli wszystko, czego dusza zapragnie podczas włoskich wakacji! My jesteśmy w Molinie zakochani i z pewnością wrócimy tam kiedyś na dłużej.

Molina di Ledro, najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla tych, co szukają wytchnienia i pięknego alpejskiego jeziora z lazurową wodą i plażami, a także bliskości atrakcji przyrodniczych i górskich szlaków.

Nie dla tych, co jednak wolą urlop spędzić nad samą Gardą i szukają klimatu charakterystycznego dla miasteczek położonych tuż nad jej brzegiem.

13. Pieve di Ledro | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Pieve di Ledro jest położone po drugiej stronie Jeziora Ledro i jest jeszcze ładniejsze, niż Molina di Ledro. Do tego Pieve di Ledro to o wiele spokojniejsza miejscowość, o nieco górskim charakterze. Bliski dostęp do Jeziora Ledro i Gardy, a także do gór, to największe atuty Pieve di Ledro. Wystarczy odjechać od Jeziora Garda o dosłownie kilkanaście kilometrów i już można znaleźć w innym świecie. Pieve to typowa, alpejska wioska, jednak posiadająca ten charakterystyczny włoski sznyt, który wszyscy tak bardzo uwielbiamy. Sielska, otoczona polami i łąkami, a także majestatycznymi szczytami gór, z drewnianymi domami o skośnych dachach, z pięknymi włoskimi budynkami z kamienia, uroczymi kolorowymi uliczkami i małym kościółkiem w centrum. Super klimat, warto wstąpić na krótką przechadzkę podczas pobytu nad Jeziorem Ledro.

Dla tych, co szukają spokoju, bardziej górskiego klimatu, ale chcą mieć też bliski dostęp do dwóch pięknych jezior.

Nie dla tych, co szukają bezpośredniego dostępu do brzegu jeziora i miejsc, w których dzieje się coś więcej.

14. Werona | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Jeśli mowa o Jeziorze Garda, to ciężko pominąć Weronę, która często stanowi punkt wypadowy na krótkie wycieczki nad Jezioro Garda. Podczas naszej pierwszej wizyty w Weronie, jakieś trzy lata temu, miasto w ogóle nie przypadło nam do gustu. Podczas naszej drugiej wizyty w Weronie zadawaliśmy sobie pytanie – jak to możliwe?

Niby dlaczego Werona wcześniej nam się nie spodobała? Teraz jesteśmy tym miastem zachwyceni – jego przepiękną architekturą, kształtem i pastelowymi kolorami kamienic, ukwieconymi balkonami, uroczymi restauracjami, ukrytymi zabytkami, muzeami, ogrodami, pałacami. A największe wrażenie zrobiły na nas niezwykle oryginalne świątynie w Weronie, nie da się ich porównać do żadnych innych. Mamy niedosyt i chcemy spędzić w Weronie więcej czasu, bo naprawdę jest tego warta.

Werona, Najładniejsze miasteczka nad Gardą Werona, Najładniejsze miasteczka nad Gardą Werona, Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Dla kogo? Dla osób chcących zwiedzać muzea, zabytki, ogrody, pałace, szukające nocnego życia, gwarnego miejsca i chcące jedynie wyskoczyć nad Gardę w ramach wycieczki

Nie dla tych, co szukają spokoju, wypoczynku i chcą spędzić więcej czasu nad samym Jeziorem Garda.

15. Mezzolago | Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Mezzolago to kolejna wioska położona w pięknej dolinie Ledro, w której czas jakby się zatrzymał, a turyści omijają ją raczej szerokim łukiem. Piękne kamienne domy, klimatyczne uliczki, widok na góry i otaczające wioskę łąki, dobre połączenia z innymi miastami w okolicy, dwa kroki nad Jezioro Ledro, czego chcieć więcej? Mezzolago ma już wyraźnie mocniejszy alpejski klimat. Najbardziej w Mezzolago spodobały nam się urocze malowidła na ścianach domów, przedstawiające ludzi podczas różnych czynności, prawdopodobnie mieszkańców i ich zajęcia. Coś fantastycznego!

Dla kogo? Dla tych, co szukają prawdziwego wytchnienia i spokoju, a także szlaków górskich i dobrego dostępu do dwóch jezior.

Nie dla tych, co lubią, gdy coś się dzieje i gwarny charakter włoskich miasteczek położonych nad Gardą.

Gdzie nam się nie podobało nad Jeziorem Garda?

Nad Gardą znajduje się wiele innych, równie ładnych i ciekawych miasteczek. My zwiedziliśmy ledwie kilka z nich, tych najpopularniejszych. Spory niedosyt mamy co do wschodniego brzegu – tam zostało nam jeszcze do zobaczenia Bardolino, Garda, Lazise.  Zupełnie nie podobało nam się Gardone de Riviera, a także miejscowości na południowym brzegu, takich o typowo wypoczynkowym charakterze, na przykład w   Moniga czy Manerbie. Składają się one głównie z nowszych już zabudowań, hoteli. Brak w nich tych typowych, włoskich uliczek, kamienic, widoków. Miejsca te możemy polecić osobom, które szukają miasteczek z ładnymi, długimi plażami i potencjalnie niższymi cenami. Często łatwiej jest znaleźć dobry, tani nocleg w Moniga, niż w Riva del Garda. Miejsca te są też skomunikowane z okolicą, również promowo. Jednak jeśli szukacie miasteczka z typowym włoskim klimatem i starówką, to tam ich nie znajdziecie.

Gardone, Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Tak osobiście, to nam południowa część Gardy specjalnie się nie podobała. Jest ona dla nas bez porównania z północną, otoczoną górami odbijającymi się w lazurowej tafli jeziora, z licznymi szlakami i atrakcjami przyrodniczymi. Ale to wszystko jest już kwestią gustu. Gdybyśmy chcieli wypocząć na plaży, pewnie wybralibyśmy południowy brzeg.

Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Które miasteczko podobało nam się najbardziej?

Bezapelacyjnie serca skradła nam Riva del Garda, w której można odnaleźć wszystkiego po trochu – plaż, gór, winnic, zabytków, wytchnienia, imprez, sportów ekstremalnych, atrakcji przyrodniczych. Moglibyśmy zamieszkać też w spektakularnym Malcesine. Gdybyśmy mieli wybrać miasteczko na południu, byłoby to Desenzano, ze względu na klimat, dobrą komunikację i ładne plaże. Dla amatorów gór polecamy północną część Jeziora Garda, dla wielbicieli plaż i szukających relaksu – południową. Dla chcących zamieszkać w spokojnej, urokliwej, ale dobrze skomunikowanej miejscowości z możliwością plażowania i ciekawymi zabytkami – odpowiednim miejscem może się okazać Gargnano lub Toscolano Maderno. Wiele przydatnych informacji na temat Jeziora Garda znajdziecie na tej stronie: http://www.visitgarda.com/en/garda_lake/

Najładniejsze miasteczka nad Gardą Najładniejsze miasteczka nad Gardą

Pamiętajcie, że to bardzo subiektywny przewodnik, oparty na naszych opiniach, doświadczeniach, na tym co trafia w nasze gusta, a co nie. Może być tak, że Was Riva Del Garda w ogóle nie ruszy, a zakochacie się w Sirmione, kto wie. Wszystkie opisane tutaj miejsca to naszym zdaniem najładniejsze miasteczka nad Gardą, w których można sobie urządzić bazę wypadową lub które co najmniej warto odwiedzić podczas wycieczki. Może opisy tych miejscowości pomogą Wam wybrać kierunek podróży, ale traktujcie je z przymrużeniem oka, jako podpowiedź. Najlepiej jest pojechać i przekonać się samemu, wyrobić sobie własne zdanie. W końcu, każdy z nas kocha Włochy za co innego 😊

Magda

Najładniejsze miasteczka nad Gardą

W tym artykule znajdziecie informacji o tym, jak można dojechać nad Jezioro Garda –

 https://wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/wlochy/jak-dostac-sie-nad-jezioro-garda/

Jedna odpowiedź do “Najładniejsze miasteczka nad Gardą”

  1. Lk

    Witam, super artykuł. Właśnie rezerwujemy wakacje i z pewnością skorzystamy z rad. Poproszę o info w jakim okresie byliście nad Gardą?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *