Zwiedzanie Alanyi. Atrakcje, jedzenie, transport

Zwiedzanie Alanyi jest dość oczywistym wyborem dla osób, króre spędzają wakacje w okolicy. I choć miasto nie może poszczycić się oszałamiającymi zabytkami, to jednak znajduje się w nim kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę. Z tego przewodnika dowiecie się co zwiedzić w Alanyi, gdzie zjeść, gdzie spać, jak się poruszać.

Zwiedzanie Alanyi

Jak dostać się do Alanyi?

Alanya położona jest na południowym zachodzie Turcji, na wschód od Antalyi, nad Morzem Śródziemnym. Jest jednym z najpopularniejszych kurortów na Riwierze Tureckiej. Do Alanyi najłatwiej dostać się z biurem podróży lub lotem czarterowym. Póki co tanie linie typu Ryanair czy Wizzair z Polski do Turcji nie latają, ale w przyszłości może to się zmienić. Ryanair póki co lata z Dublina do Bodrum oraz Dalaman, a bilety można kupić już za kilkadziesiąt euro w jedną stronę. Do Turcji latają takie biura podróży jak Tui, Coral Travel, Itaka czy Rainbow. Do Turcji lecieliśmy na pokładzie linii Enter Air (bez zarzutu), a sam lot trwał około 3 godzin.

Widok na port w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Ile kosztują bilety do Turcji?

Niestety bilety czarterowe do Turcji są zwykle dość drogie. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 700 zł w górę, w dwie strony z dużym bagażem (Tui). Warto polować na bilety last minute. Bardzo często bardziej opłaca się wykupić cały pakiet z hotelem i wyżywieniem, co może okazać się tańsze, niż kupienie samego biletu lotniczego. Tak też zrobiliśmy, co było bardzo wygodne. Mieliśmy wykupiony nocleg z wyżywieniem all inclusive, ale i tak większość czasu spędziliśmy poza hotelem. Zwiedzaliśmy, próbowaliśmy tureckiej kuchni na mieście, a sam fakt, że przyjechaliśmy do Alanyi z biurem podróży był ledwie odczuwalny.

Alanya w Turcji

Z jakim biurem podróży lecieć do Alanyi?

Zdecydowaliśmy się na Coral Travel, bo tylko termin oferowany przez to biuro był dla nas odpowiedni. Lecieliśmy z Poznania, mieszkaliśmy w hotelu w Kestel pod Alanyą. Wszystko odbyło się bez zarzutu, w sumie nie mamy się do czego przyczepić. Co prawda był to nasz pierwszy wyjazd z biurem podróży i nie mamy porównania, ale wydaje mi się, że naprawdę wszystko było w porządku. Więcej możecie przeczytać w naszym artykule o wyjeździe do Turcji z biurem podróży. Za wycieczkę dla dwóch osób z lotami, transferami, hotelem, wyżywieniem all inclusice i ubezpieczeniem zapłaciliśmy równoe 2222 zł. Wycieczkę kupiliśmy tydzień przed wylotem.

Punkt widokowy na wzgórzu Kale | Zwiedzanie Alanyi

Transfer z lotniska do Alanyi

Z racji tego, że podróżowaliśmy z biurem, na lotnisku czekał na nas bus i rezydent. Zostaliśmy odstawieni pod same drzwi hotelu. Podróż z lotniska była dość męcząca ze względu na zmęczenie wywołane nocnym lotem. Przejazd zazwyczaj trwa od 2-3 godzin, w zależności od ruchu na drodze i ilości pasażerów do rozwiezienia po hotelach. Moim zdaniem jest to jeden z minusów wakacji w Alanyi, bo wbrew pozorom między tymi dwoma miastami odległość wcale nie jest taka mała.

Dywany w Turcji

Dojazd z lotniska na własną rękę – między lotniskiem a dworcem autobusowym w Antalyi (Antalya Otogar) kursuje autobus numer 600. Bilety kupuje się w autobusie za 3,5 lira. Linia ta odjeżdża spod lotniska co około 30 minut. Z dworca autobusowego już nietrudno dostać się do Alanyi. Mamy do wyboru dolmusze lub bardziej wygodne autokary. Aby sprawdzić ich rozkłady jazdy i ceny, warto zajrzeć na tę stronę. Oprócz tego można skorzystać z taksówek i prywatnych transferów, które oferują rozliczne firmy (m.in. Alanya Online). Więcej informacji o transporcie z lotniska może znaleźć na jego oficjalnej stronie.

Widok z zamku na Alanyię | Zwiedzanie Alanyi

Jak zaplanować zwiedzanie Alanyi?

Alanya to miasto, które spokojnie zwiedzicie w jeden dzień. A tym, którym się śpieszy, to i nawet pół dnia wystarczy. Po centrum miasta najlepiej poruszać się pieszo. Jeżeli mieszkacie na obrzeżach, łatwo możecie się przemieszczać przy pomocy komunikacji miejskiej. Większość atrakcji znajduje się na świeżym powietrzu. Atrakcje są zazwyczaj otwarte dla zwiedzających każdego dnia. O ile mnie pamięć nie myli, to we wszystkich możliwych miejscach mogliśmy płacić kartą – w kasach biletowych, w autobusach, sklepach i restauracjach. Pamiętajcie, że Alanya to typowy kurort pełen hoteli i turystów. Miasto uchodzi za bezpieczne.

Riwiera Turecka | Zwiedzanie Alanyi

Co zobaczyć podczas zwiedzania Alanyi?

Muszę przyznać, że zwiedzanie Alanyi nie wprawiło nas w jakiś wielki zachwyt. Alanya zdaje się być całkowicie podporządkowana turystyce i wydaje mi się, że ciężko w tym mieście poznać i polubić Turcję. To fajna baza wypadowa na wakacje, ale jako samo miasto nie jest szczególnie zachwycające. Jednak znajduje się w Alanyi kilka miejsc, które zrobiły na nas wrażenie. Wszystkie z nich zlokalizowane są na wzgórzu zamkowym.

Zamek w Alanyi – seldżucka twierdza górująca nad miastem na wysokim cyplu. Z dołu nie wydaje się specjalnie wysoko położona, jednak widok z góry okazały się niezwykle malowniczo. Jak to zwykle bywa, miasto oglądane z lotu ptaka wydaje się ładniejsze. Bardzo podobał nam się widok na długą Plażę Kleopatry oraz ruiny cytedeli. Jest coś magicznego w tym spokojnym miejscu. Zachwyciły nas też widoki na cypel i jego wysokie klify. Spacer po wzgórzu i podziwianie jego atrakcji było najprzyjemniejszą rzeczą, jaką zrobiliśmy podczas zwiedzania Alanyi.

Zamek w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi
Alanya informacje praktyczne

Kolejka linowa – na wzgórze Kale można dostać się podróżując kolejką linową. Widoki świetne – widać miasto, widać morze i plaże. Moim zdaniem to taka atrakcja, z której naprawdę warto skorzystać i która znacznie ułatwia zwiedzanie Alanyi. Koszt przejazdu w dwie strony – 18 lir.

Czerwona Wieża – symbol miasta, część zamkowych fortyfikacji. Wewnątrz wieży znajduje się niewielkie Muzeum Etnograficzne. Polecam spacer wzdłuż murów otaczających wieżę, bardzo przyjemne widoki.

Red Tower w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Doki – wyjątkowe na skalę światową stocznie zbudowane w XIII wieku. Ciekawie prezentują się podziwiane z daleka. Jeszcze w XIX wieku korzystali z nich miejscowi rybacy.

Stocznia w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Jaskinia Damlatas – u podnóża wzgórza Kale znajduje się wejście do jaskini. W regionie odnaleziono ich ponad 500, ale tylko kilka z nich zostało udostępnionych dla zwiedzających. Jaskinia Damlatas jest niewielka, ale urocza. Wydaje się być napakowana do granic możliwości niewielkimi jeszcze stalagmitami i stalaktytami. Podbno warunki panujące w grocie mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Plaża Kleopatry – uznawana za jedną z najpiękniejszych w całej Turcji, zachwyca swą długością, złotym piaskiem i kolorem morza. Legenda mówi, że w tym miejscu mieli urządzać swe schadzki Marek Antoniusz i Kleopatra.

Plaża Kleopatry | Zwiedzanie Alanyi

Muzeum Archeologiczne – całkiem przyzwoite muzeum z ciekawymi eksponatami. Miejsce polecamy osobom zainteresowanym historią regionu oraz znudzonym plażowaniem. Na plus zasługuje przygotowanie tablic informacyjnych w języku angielskim, dzięki czemu wizyta w muzeum podczas zwiedzania Alanyi nabiera większego sensu z punktu widzenia turysty.

Punkt widokowy przy napisie I love Alanya – napis jak napis, przyjeżdża się tutaj dla widoków. A te potrafią być naprawdę ładne. Zwłaszcza podczas zachodów słońca.

I love Alanya | Zwiedzanie Alanyi

Port – jak to port: głośny, kolorowy, przyjemny. Warto się przespacerować, ładne widoki na latarnię morską i wzgórze Kale.

Port w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Co zobaczyć w okolicach Alanyi?

Serio, jeżeli chcecie się zachwycić Turcją, wyjedźcie z Alanyi! To dobra baza wypadowa, ale zwiedzanie Alanyi zajmie maksymalnie jeden dzień. Prawdziwe skarby do odkrycia czekają na was poza miastem, w rozległych górach Tauros. Szczególnie polecamy kaniony – Sapadere, Tazi i Koprulu (z raftingiem), antyczne miasto Selge oraz Side, Jaskinię Skrzatów i rejs po niezwykłym Zielonym Kanionie. Więcej na temat atrakcji w okolicach Alanyi przeczytacie w naszym przewodniku.

Okolice Alanyi

Gdzie zjeść podczas zwiedzania Alanyi?

Mimo wykupionego pakietu z wyżywieniem, nie jedliśmy tylko w hotelu. Jak to zawsze w naszych podróżach bywa, chcieliśmy spróbować lokalnej kuchni. Dzięki temu zebraliśmy kilka naprawdę dobrych adresów kulinarnych.

Mado – idealna miejscówka na śniadanie. Polecamy spróbować tu sławnych już tureckich śniadań, pysznych gozleme z serem lub mięsem, a także baklawy, która rozpływa się w ustach. Jak nie przepadam za baklawą, tak lokal Mado przekonał mnie do tego specjału.

Mado w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Durumcu Hasan Usta – przypadkowo znaleziony kebab, ale za to jaki! Rozpływał się w ustach. Bardzo polecamy to miejsce tym, którzy chcą poznać smak prawdziwego tureckiego kebaba. Niebo w gębie, zwłaszcza placek, w który zawijane jest całe nadzienie. Lokalu nie możemy znaleźć na mapie, więc dajemy znać, że jego żółte wnętrza znajdują się przy ulicy Damlatas.

kebab w Alanyi

Red Lobster Restaurant – nowy obiekt położony przy porcie. Z tarasu roztacza się piękny widok na morze. Do restauracji warto wstąpić na świeżą rybę i owoce morza. Ceny nie są niskie, raczej porównywalne do polskich za dania tego typu, może nawet wyższe. Ale jedzenie rewelacja. Bardzo ciekawie przygotowane krewetki, świeża sałatka oraz pstrąg z grilla. I to jaki! Według Marcina to najlepsza ryba, jaką jadł w życiu.

Caffe Della Via – urocza kawiarenka z pyszną kawą i jeszcze lepszymi smakołykami. Te serniki, te polewy! Koniecznie spróbujcie, raj dla podniebienia. Warto tu też spróbować prawdziwej tureckiej kawy.

Kawiarnia w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

My Durum – tu również trafiliśmy przypadkiem. Bardzo dobry kebab, trochę nijaki kumpir. Ale jak nie macie zbyt dużo czasu i chcecie coś szybko przekąsić w trakcie zwiedzania Alanyi, to śmiało możecie uderzać do My Durum.

Gdzie zjeść w Alanyi? W My Durum

Gdzie spać w Alanyi?

Oj, nie mały mieliśmy problem ze znalezieniem hotelu. Mieliśmy nadzieję, że trafimy na taki, który potem będziemy mogli polecać ze spokojnym sumieniem. Jednak nie do końca się udało. Już wyjaśniamy dlaczego.

Nocleg w Alanyi

Generalnie w hotelu Sun Star Resort było w porządku, nie mamy się do czego przyczepić. Ale my jesteśmy mało krytyczni, szukaliśmy jedynie bazy wypadowej w niskiej cenie, więc nam ich warunki odpowiadały. Ale jeżeli lubicie bardziej luksusowe i eleganckie miejsca, wybierzcie inny hotel. Także jeżeli macie w planie większość czasu wypoczywać w hotelu lub jedziecie z rodziną i potrzebujecie rozrywek i animacji dla dzieci. Owszem animacje jakieś są, ale niewiele. Zjeżdżalnia i brodzik dla dzieci jest, ale też niezbyt duży.

Nocleg w Alanyi

Na plus zasługuje duży basen, ładne i przestronne pokoje, przystanek pod hotelem, smaczne dania na ciepło serwowane w restauracji. Minusem jest ruchliwa droga przebiegająca obok, taka sobie plaża, obsługa słabo mówiąca po angielsku i niezbyt dobry wybór dań na zimno, warzyw itd. A, i jeszcze dość twarde łóżka (ale do przeżycia).

Podsumowując, Sun Star Resort polecamy osobom planującym budżetowe wakacje, które nie będą spędzać czasu w hotelu i są nastawione na zwiedzanie. W innym wypadku lepiej poszukać gdzie indziej. Co prawda hotel szczyci się pięcioma gwiazdkami i ma raczej dobre opinie, nie było w nim źle. Ale naszym zdaniem na pewno sporo mu jeszcze brakuje do tych pięciu gwiazdek. Jeżeli chcecie poczytać więcej o tym hotelu, zajrzyjcie do naszego wpisu o tym jak wyglądają wakacje w Turcji z biurem podróży.

Jedzenie w hotelu w Alanyi

Wycieczki zorganizowane z Alanyi

Na ulicach Alanyi na każdym kroku można napotkać biura organizujące wycieczki fakultatywne nawet do Kapadocji czy Stambułu. Jest to dobry sposób (i popularny) na zwiedzanie Turcji, gdy nie chcecie marnować czasu czy wypożyczać auta.Wycieczki są niedrogie i można je zarezerwować nawet z dnia na dzień. Ze swojej strony możemy polecić biuro Alanya Online. Na plus zasługuje bardzo uprzejmy i bezproblemowy kontakt z biurem, rozsądne ceny i ciekawa oferta. Wycieczki warto rezerwować i opłacać online, bo wówczas płacimy mniej (i to całkiem sporo).

Wakacje w Alanyi

Rezerwowaliśmy u nich kilka wycieczek, jednak nie wszystkie odbyły się z tą firmą ze względu na niewystarczającą liczbę chętnych. Do kanionu Sapadere zostaliśmy przeniesieni na wycieczkę z rosyjską grupą, a do Kanionu Tazi jechaliśmy z przewodniczką z biura Wujek i Mariolka. Także oba te biura możemy polecić. Niektóre biura oferują zorganizowane zwiedzanie Alanyi, ale to już naprawdę można zaplanować na własną rękę.

Wzgórze Kale w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Transport zbiorowy

Komunikacja miejska w mieście jest całkiem dobrze zorganizowana. Przystanki są widoczne, ale nie znajdziecie na nich rozkładów jazdy. Najwygodniej jest ściągnąć na telefon aplikację Moovit i za jej pomocą sprawdzać kierunki, linie i godziny odjazdów. Bilety kupuje się u kierowcy gotówką lub przykładając własną kartę płatniczną do czytnika. Bilet jednorazowy kosztuje 3 liry.

Turecka architektura w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Pomiędzy miastami można przemieszczać się dolmuszami oraz wygodniejszymi autokarami. W przypadku dolmuszy ciężko o jakieś konkretne informacje czy rozkłady jazdy. Jeśli chcecie jechać gdzieś autokarem, na przykład do Side czy Antalyi, warto sprawdzić stronę Obilet, gdzie znajdziecie potrzebne informacje o godzinach odjazdów i biletach. Dworzec autobusowy w Alanyi nazywa się Alanya Otogar, a można dojechać do niego autobusem miejskim numer 1.

Transport w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi
Dworzec autobusowy w Alanyi

Wypożyczenie auta może okazać się niezbędne, gdy nie chcecie brać udziału w wycieczkach zorganizowanych, a planujecie odwiedzić atrakcje przyrodnicze takie jak Kanion Sapadere czy Zielony Kanion. Do tych miejsc nie da się dojechać transportem zbiorowym. My zawsze podróżujemy bez auta, więc nie możemy się w tej kwestii wypowiadać. Z tego co widzimy, cena wypożyczenia auta na 3 dni oscyluje między 300 a 400 zł. Wypożyczalnie warto sprawdzać w internecie, np na tej stronie.

Ulice Alanya
Spokojne ulice Alanyi w trakcie pandemii koronawirusa

Plaże w Alanyi

Są lepsze, są też i gorsze. Kleopatra Plaji uznawana jest za jedną z napiękniejszych plaż w Turcji i to właśnie na niej polecamy korzystać z uroków wakacji. Plaże po drugiej stronie miasta, za wzgórzem Kale w stronę Kestel i Mahmutlar nie są już tak przyjemne. Żwirowo – kamieniste, przy ruchliwej drodze i z nieciekawym zejściem do wody.

Koronawirus w Turcji

Przed wylotem

Do 31 maja wszyscy turyści przybywający do Turcji zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wylotem. Testu nie muszą robić dzieci do 6 roku życia. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie są zwolnieni z obowiązku wykonania testu. Wynik testu musi być przetłumaczony na język angielski. Oprócz tego każdy podróży musi zarejestrować się na tej stronie w celu wygenerowania kodu HES, który będzie sprawdzany przed wejściem na pokład samolotu.

Na miejscu

W Turcji obowiązuje godzina policyjna, która zaczyna się o różnych godzinach, w zależnści od regionu. W Alanyi godzina policyjna zaczyna się o godzine 19:00, a kończy o 05:00 rano. Obowiązujący jeszcze w kwietniu weekendowy lockdown został rozciągnięty na cały tydzień i będzie trwał do końca Ramadanu, czyli do połowy maja. Co to oznacza? Że Turcy nie mogą wychodzić z domu, ale nie dotyczy to turystów. Restauracje działają tylko i wyłącznie na wynos. Hotele funkcjonują normalnie, chociaż strefy SPA powinny pozostawać zamknięte. W przestrzeni publicznej trzeba nosić maseczki.

Kolorowa ulica w Alanyi | Zwiedzanie Alanyi

Wydano też zakaz przemieszczania się między miastami. Biorąc pod uwagę jeszcze zakaz wychodzenia z domu dla Turków, wnioskujemy, że mogą się pojawić problemy z przemieszczaniem się, a samo zwiedzanie Alanyi może być utrudnione. Dlatego wybierając się w tym czasie do Turcji chyba najrozsądniej będzie zwiedzać z wycieczkami zorganizowanymi (które nadal mogą być organizowane).

Pamiętajcie, że restrukcje związane z pandemią potrafią zmienić się z dnia na dzień, więc zawsze sprawdzajcie aktualne informacje na rządowych stronach!

Płatności, waluta

Turecką walutą jest lira. Mimo to zwiedzanie Alanyi ułatwia możliwość płacenia w euro lub dolarach. W wielu miejscach ceny towarów czy wycieczek podawane są właśnie w tych dwóch walutach. Jednak dla turstów nie zawsze jest to korzystne. Dla sprzedawców 5 euro to będzie tyle samo, co 5 dolarów. Dlatego najlepiej dopytać o cenę w lirach i w ten sposób zapłacić, ewelantualnie lepiej już w dolarach. Praktycznie wszędzie dało się płacić kartą. Korzystaliśmy z karty Revolut. Kilka razy wybieraliśmy pieniądze z bankomatu, jednak każdorazowo wypłata była opciążona 5-procentową prowizją.

Plaża Kleopatry w Alanyi w Turcji | Zwiedzanie Alanyi

Karty muzealne

W poszczególnych regionach Turcji dla turystów przewidziano Museum Pass. W przypadku Alanyi jest to Museum Pass Mediterranean. Karta zniżkowa kosztująca 325 lir, zapewnia wejście do większości zabytków, atrakcji i stanowisk archeologicznych w prowincji Antalya, Mersin oraz Adana – czyli wzdłuż południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. Do tej karty wliczają się także atrakcje w Alanyi i wielu innych miejscach w okolicy (np Termessos, Perge, Aspendos, Side). Kartę można kupić na miejscu w muzeum/atrakcji lub online.

Kiedy i na ile jechać do Alanyi?

Zasadniczo zwiedzanie Alanyi i okolic to dobry pomysł przez cały rok. Jeżeli wybieracie się na wakacje i chcecie odpocząć, to warto wybrać się w tu w miesiąceach letnich. Bierzcie jednak pod uwagę tłumy, piekielne temperatury i wyższe ceny. Dlatego warto rozważyć miesiące między niskim a wysokim sezonem, takie jak kwiecień, maj, październik, listopad, a nawet i marzec.

Plaże w Alanyi

Zimą również może być przyjemnie. Oczywiście nie jest to pora na morskie kąpiele, ale i tak pewnie będzie tu trochę słoneczniej niż w Polsce. W końcu Alanya to miasto, w którym słońce świeci przez ponad 300 dni w roku! My byliśmy w Alanyi w kwietniu, co bardzo sobie chwalimy. Temperatury oscylowały wokół 25 stopni, słońce mocno grzało, ale nie było za ciepło. Idealna pogoda na zwiedzanie, a plażować też się dało. Jeżeli Alanya to wasza baza wypadowa, czy po prostu będziecie przez miasto przejeżdżać – jeden dzień na zwiedzanie Alanyi to aż nadto.

Alanya

Wiza, dokumenty

Od 2020 Polaków nie dotyczy obowiązek wizowy. Obywatele Polski mogą przebywać w Turcji bez wizy do 90 dni. Aby wlecieć do Turcji, trzeba posiadać paszport ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy. Warto też zadbać o stosowne ubezpieczenie. Turcja nie należy do UE, więc karta EKUZ na nic się nie przyda.

Panorama Alanyi

Jak widzicie zwiedzanie Alanyi może się okazać całkiem przyjemne. Nie jest to może miasto pełne zabytków, ale warto poświęcić te kilka godzin, by poczuć klimat wzgórza Kale i zamoczyć stopy w wodzie przy plaży Kleopatry.

Pozostałe artykuły z Turcji:

Magda

1 odpowiedź na “Zwiedzanie Alanyi. Atrakcje, jedzenie, transport”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *