Procedura na lotnisku krok po kroku

Procedura na lotnisku to coś, co każdy z nas musi przejść i z reguły za tym nie przepadamy. Stanie w kolejkach, wyciąganie rzeczy z zapakowanego plecaka, ściąganie kurtek, butów, pasków, nie należą do naszych ulubionych czynności związanych z podróżami. Na naszej stronie staramy się zachęcać Was do wyjazdów, ale też i udzielać praktycznych rad z nimi związanymi. Pamiętamy też o osobach, które jeszcze samolotem nie leciały i mają obawy nie tylko przed lotem, ale i przed samą procedurą na lotnisku. W końcu większość z nas przeżyło swój pierwszy lot i pamięta jak to jest. 

Procedura na lotnisku

I właśnie dla osób, które pierwszy raz udają się w podróż samolotem, stworzyliśmy poradnik, jak zachować się na lotnisku krok po kroku. Możliwe, że gdy poznacie szczegóły i zobaczycie jak to wszystko wygląda od środka, na miejscu nie będziecie się stresować i unikniecie ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji.

Rutyna | Procedura na lotnisku

Dobre jest to, że procedura na lotnisku zawsze wygląda tak samo. Jest to jakiś określony ciąg czynności, które wykonujecie w ten sam sposób na każdym lotnisku świata. W pewnym momencie, po iluś tam odbytych lotach, pewne nawyki wchodzą w krew i poszczególne czynności, począwszy od odpowiedniego spakowania się, na drukowaniu biletów kończąc, przychodzą naturalnie. Każde lotnisko na świecie ma mniej więcej identyczne zasady i kolejność wykonywania poszczególnych czynności (z pewnymi wyjątkami, o których również wspomnimy). Również na oficjalnych stronach lotniska można znaleźć informacje na temat tego, ile czasu przed odlotem musimy być na miejscu, czy możemy mieć bilety w formie mobilnej, jak wygląda dojazd na lotnisko, albo czego nie można ze sobą zabrać na pokład. O wszystkim można dowiedzieć się przed wyjazdem, a nawet już na miejscu, gdyż na lotniskach zazwyczaj widnieją wszelakie napisy informacyjne, na przykład dotyczące niedopuszczalnej zawartości naszych bagaży.

Procedura na lotnisku

A więc zacznijmy od początku. O czym musimy pamietać?

Bagaż podręczny| Procedura na lotnisku

Przed wyruszeniem na lotnisko najpierw się spakujecie. Dobrze jest zawczasu przemyśleć tę kwestię, by na miejscu uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i stresu. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że na pokład możecie zabrać ze sobą zazwyczaj bagaż podręczny, a duży bagaż, na przykład walizkę, nadacie do luku bagażowego. Każda linia lotnicza ma inną politykę dotyczącą bagażu. Niestety najgorzej wygląda to u tanich przewoźników, z którymi najczęściej latamy. Wizzair i Ryanair zaostrzyli swoją politykę bagażową, także na pokład możecie zabrać ze sobą jedynie niewielki plecaczek/torebkę/torbę na laptopa o wielkości  40 cm x 20 cm x 25 cm. Z kolei dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego w liniach Wizzair, to 40 x 30 x 20 cm. W obu przypadkach torba podręczna nie może ważyć więcej, niż 10 kilogramów. Linie LOT pozwalajaą na bagaż podręczny o wymiarach 50 x 40 x 23. I właśnie te ostatnie wymiary są najczęściej spotykanymi na całym świecie. Jednak przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie stronę przewoźnika by upewnić się, ile możecie zabrać ze sobą na pokład samolotu.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ jeśli zabierzecie ze sobą bagaż nadwymiarowy, zostaniecie obciążeni dodatkową opłatą, zazwyczaj jest to kwota oscylująca między 25 a 50 euro, w zależności od linii. Każda linia lotniczna ma na swojej stronie wyraźnie podane wymiary bagażu podręcznego. A mimo to, najróżniejsze fora i grupy na Facebooku nieustannie zalewają pytania w stylu „lecę do Londynu, mam za duży bagaż, czy się przyczepią do mnie?”. A odpowiedź jest taka, że nikt odpowiedzi na to dać nie umie. Może się zdarzyć, że obsługa na lotnisku przymknie na to oko, albo nie zauważy Waszego bagażu. Ale najprawdopodobniej zwrócą na za duży bagaż uwagę, zważą go lub wsadzą do specjalnej klatki sprawdzającej wymiary i będziecie zmuszeni dopłacić kilkadziesiąt euro za kilka centrymetrów za dużego bagażu. Chyba nikt nie ma ochoty w ten sposób zaczynać podróży, dlatego warto zainteresować się tym jeszcze w domu i zadbać o odpowiednie wymiary, zainwestować w odpowiednią walizkę lub plecak i uniknąć takich stresujących sytuacji.

Na tych przykładowych stronach linii lotnicznych możecie sprawdzić obowiązujące wymiary bagażu podręcznego:

LOT – https://www.lot.com/il/pl/bagaz-podreczny

Wizzair – https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/baga%C5%BC#/

Ryanair – https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/Czesto-zadawane-pytania/bagaz

Easy Jet – https://www.easyjet.com/pl/ogolne-warunki/oplaty

Ukraine Airlines – https://www.flyuia.com/pl/pl/information/baggage

Norwegian – https://www.norwegian.com/pl/informacje-o-lotach/bagaz/bagaz-podreczny/

Lufthansa – https://www.lufthansa.com/si/pl/bagaz-podreczny

Emirates – https://www.emirates.com/pl/polish/before-you-fly/baggage/

Dojazd na lotnisko | Procedura na lotnisku

Aby zapewnić sobie komfort podróży i spokój ducha, warto pojechać na lotnisko ze sporym zapasem czasu – zwłaszcza, jeżeli to Wasza pierwsza podróż samolotem. Nam z reguły się to nie udaje i zazwyczaj pędzimy na lotnisko na złamanie karku, Uwierzcie, to nic przyjemnego, gdy stoicie w korku w centrum miasta i zastanawiacie się, czy zdążycie na lot. Nie warto tak ryzykować. Zawsze istnieje potencjalne ryzyko, że coś nieprzewidzianego wydarzy się na drodze. Najczęściej może to być korek spowodowany wypadkiem. Już kilka razy zdarzyło nam się, że jadąc na lotnisko w innym mieście, utknęliśmy na autostradzie i cudem zdążyliśmy na odprawę. Od tamtej pory, gdy lot mamy odbyć z innego miejsca, niż to, w którym mieszkamy, staramy się wyjechać tam jak nawcześniej się da, często nawet dzień wcześniej. Przed podróżą dokładnie zaplanujcie czym na lotnisko dojedziecie, kiedy musicie wyjechać z domu i na jaki terminal dojechać. Niektóre lotniska mają spore rozmiary i podzielone są na terminale. Zdarza się, że terminale oddalone są od siebie nawet o kilkanaście kilometrów (np. lotnisko Ben Guriona w Tel Awiwie), dlatego dobrze jest wiedzieć, z którego terminalu odbywa się Wasz lot. Wszystko oczywiście można sprawdzić na stronie lotniska.

Procedura na lotnisku

Ile czasu wcześniej być na lotnisku? | Procedura na lotsniku

Każda linia lotnicza może mieć inną politykę odnośnie czasu, do którego najpóźniej wpuszcza na pokład samolotu. Dlatego warto sprawdzić na stronie przewoźnika, o której godzinie zaleca przyjazd na lotnisko.

Na niektórych lotniskach procedura odprawy trwa dość długo, na przykład na lotnisku Ben Guriona w izraelskim Tel Awiwie. Zaleca się, by do portu lotniczego przybyć co najmniej trzy godziny przed planowanym odlotem. Podbnie wygląda sprawa, gdy lecicie do Izraela z Warszawy izraelskimi liniamii El – Al. Wówczas zostaniecie poddani szczegółowej kontroli bagażowo-osobistej już w Warszawie, co może zająć wiele czasu.  Oczywiście, na przeróżnych forach natraficie na „wiarygodne” informacje, że komuś udało się przejść odprawę w pół godziny i na lotnisku wystarczy być godzinę przed. Czy piszące to osoby dadzą Wam gwarancję, że właśnie tak będzie i jeśli nie zdążycie na samolot z tego powodu, kupią Wam nowe bilety? NIGDY nie wiecie jak potoczy się odprawa w Waszym przypadku, jak długa będzie kolejka, ile pytań zostanie Wam zadanych przy kontroli dokumentów. Lepiej mieć w zapasie trochę czasu i poczekać na lotnisku, niż potem w pośpiechu gnać do portu. Dlatego tak istotne jest, żeby przed wyjazdem upewnić się jakie zasady obowiązują u danego przewoźnika i na konkretnym lotnisku, jak na nie dojechać i ile czasu Wam to zajmie.

Procedura na lotnisku

W przypadku lotów międzykontynentalnych, na lotnisku powinniśmy być przynajmniej trzy godziny wcześniej. Stanowiska odprawy i nadawania bagażu otwierane są zazwyczaj na dwie-trzy godziny przed odlotem, a zamykane około 40 minut przed odlotem. Jeśli leciecie do kraju leżącego w UE, dwie godziny powinny wystarczyć (godzina to absolutne minimum). Łatwiej jest na lotach w granicach UE tylko z bagażem podręcznym. Wówczas obowiązuje zasada, że pasażer musi stawić się pod samolotem pół godziny przed planowanym odlotem, a jeśli doliczyć dotego kontrolę bagażu podręcznego, to na lotnisku powinniśmy stawić się najpóźniej godzinę przed odlotem.

Odprawa | Procedura na lotnisku

Kolejną istotną kwestią jest odprawa. Odprawa polega na sprawdzeniu dokumentów, numerów rezerwacji, zapoznaniu się z regułami obowiązującymi podczas lotu. Istnieją dwa sposoby odprawy – online, którą można zrobić w domu lub odprawa na lotnisku. Z reguły, gdy linie lotnicze (najczęściej tanie) oferują odprawę online i jej nie zrobicie, wówczas za odprawę na lotnisku będziecie musieli dodatkowo zapłacić (zazwyczaj od 30 do 50 euro). Dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie oficjalną stronę linii lotniczych i przeczytajcie informacje na ten temat – czy musicie zrobić odprawę w domu, czy możecie zrobić ją za darmo na lotnisku. Jeśli zapomnicie o odprawie online, czeka Was niemały wydatek na lotnisku! Co istotne, odprawę można zrobić tylko w określonym czasie. Z reguły są to około dwie doby przed odlotem. Można wykupić również opcję umożliwiającą wcześniejsze zrobienie odprawy online.

Procedura na lotnisku

Odprawę zarówno internetową, jak i tą na lotnisku, zazwyczaj można zrobić tylko do określonej godziny. W przypadku odprawy internetowej, można ją zrobić maksymalnie do 3 godzin przed odlotem. W przypadku odprawy na lotnisku, zazwyczaj można  zrobić ją do około 40 minut przed odlotem samolotu. Pamiętajcie, że każda linia lotnicza może mieć inną politykę odnośnie jej kwestii, dlatego tak istotne jest zapoznanie się ze stroną internetową tej linii i zamieszczonymi na niej informacjami. Odprawa przez internet wygląda zazwyczaj w ten sposób, że musicie potwierdzić dane pasażerów (nazwiska, daty urodzenia, numer dokumentu, na podstawie którego będziecie podróżować. Te dane nie są jednak wymagane w trakcie podróży po krajach należących do strefy Shengen) oraz zaakceptować zasady dotyczące samej podróży, np. zakaz wnoszenia na pokład samolotu określonego przedmiotu.

Procedura na lotnisku

Odprawa na lotnisku i bagaż nadawany | Procedura na lotnisku

Odprawa na lotnisku ma miejsce zawsze w sytuacji, gdy linia lotnicza nie oferuje możliwości odprawy online (wówczas odprawa na lotnisku jest darmowa) lub gdy zapomnicie odprawić się online, gdy przewoźnik daje taką możliwość (wówczas zazwyczaj odprawa jest dodatkowo płatna). Odprawa na lotnisku ma często miejsce w przypadku lotów międzykontynentalnych. Niektóre linie lotnicze  nie przewidują możliwości odprawy online, dlatego wtedy nie musicie się o nic martwić w domu i wszystko załatwicie już na lotnisku.

Podczas kupowania biletów na lot będziecie mieli możliwość wykupienia opcji zabrania ze sobą dużego bagażu rejestrowanego. Takiego bagażu, na przykład dużej walizki, nie możecie zabrać ze sobą na pokład, tylko zostanie on nadany do luku bagażowego, czyli takiego „bagażnika” samolotu. Załóżmy więc, że dojechaliście już na lotnisko i  wchodzicie do terminalu (odloty/departures). Zazwyczaj na każdym lotnisku wszystko wygląda identycznie. Wtedy są możliwe dwie sytuacje: zrobiliście już odprawę, macie już bilet i tylko bagaż podręczny, więc od razu kierujecie się do kontroli bagażowo – osobistej. Jeśli jednak musicie jeszcze zrobić odprawę lub/i nadać bagaż rejestrowy, udajcie się do stanowiska odprawy.

Procedura na lotnisku

Gdy dojedziecie na lotnisko, musicie kierować się do tego wejścia, które oznaczone jest napisem „odloty” lub w języku angielskim – „departures”. Po wejściu do terminalu zauważycie, że w pewnym miejscu wiszą na ścianie rzędy telewizorów. Są to stanowiska oznakowane napisem „check in” lub „odprawa”. Jeśli wykupiliście duży bagaż rejestrowany, skierujcie swe kroki w kierunku tych telewizorów. Na każdym z nich wyświetla się nazwa linii, numer lotu i miejsce docelowe, w które samolot leci oraz godzina wylotu. Na tych ekranach szukacie nazwy miasta, do którego lecicie. Pod każdym z tych ekranów siedzi przy stanowisku osoba, która zajmie się Waszym bagażem i dokona Waszej ewentualnej odprawy. Gdy już zauważycie ekran z nazwą Waszego miejsca podróży, ustawcie się w kolejce.

Stanowiska bagażowe otwierane są zazwyczaj około 2 godzin przed planowanym odlotem, a zamykane 40 minut przed odlotem. Podany czas może się różnić w zależności od polityki przewoźnika. W ciągu tego czasu musicie dokonać odprawy i nadania bagażu, w przeciwnym razie nie zostaniecie już wpuszczeni na pokład.

Procedura na lotnisku

Gdy podejdziecie do stanowiska, zostaniecie poproszeni o dokument (paszport lub dowód) oraz o pokazanie biletu. Dokumenty z biletami zostaną sprawdzone,  a Wy zostaniecie poproszeni o położenie Waszej walizki lub torby na taśmę, która znajduje się obok stanowiska, przy którym stoisz. Wówczas Wasz bagaż zostanie zważony (podobnie jak w przypadku bagażu podręcznego, bagaż nadawany obowiązują limity wielkości i wagi. Informacje na ten temat możecie znaleźć na tych samych stronach, które podałam wyżej w akapicie o bagażu podręcznym oraz na każdej oficjalnej stronie linii lotniczej). Obsługująca Was osoba naklei na Wasz bagaż naklejkę z danymi, dokąd leci i do kogo należy, a następnie taśma z bagażem ruszy i zabierze go do luku bagażowego. Jeśli wcześniej nie było możliwości zrobienia odprawy online, za darmo zostanie Wam wydrukowana karta pokładowa, która uprawa do wejścia do samolotu.  Zostaną Wam zwrócone dokumenty i wtedy możecie ruszać dalej. Jeżeli dokonaliście odprawy online, to pokazujecie wygenerowaną kartę pokładową z dokuemntami, a wszystkie czynności przy stanowisku odprawy na lotnisku sprowadzają się tylko do sprawdzenia kart, dokumentów i nadania bagażu. Nie musicie się przejmować, jeśli nie znacie angielskiego. Na każdym lotnisku nadanie bagażu wygląda identycznie. Nie musicie nic mówić (no może poza grzecznościowym przywitaniem), wystarczy podać obsługującej Was osobie dokumenty z biletem oraz położyć bagaż na taśmę. To tyle.

W jakiej formie możemy mieć bilet? | Procedura na lotnisku

Obecnie istnieją dwie formy biletów – papierowe i mobilne. Bilety papierowe otrzymamy zawsze wtedy, gdy odprawimy się na lotnisku i przy stanowisku odprawy zostanie nam wręczona nasza karta pokładowa, czyli bilet. Niektóre linie lotnicze (np. Wizzair, Ryanair) oferują możliwość korzystania z aplikacji na telefon, w której można dokonać odprawy, ściągnąć bilet na telefon i go zapisać w pamięci. Wówczas nie trzeba drukować biletu, a na lotnisku wystarczy pokazać bilet mobilny zapisany na telefonie. Oczywiście oprócz tego można mieć tradycyjny bilet – po prostu odprawić się online i kartę pokładową, która wyświetli nam się na ekranie po dokonaniu odprawy, wydrukować. Ona będzie naszym biletem wstępu do samolotu. My zazwyczaj staramy się mieć przy sobie wydrukowany bilet nawet wtedy, gdy możemy użyć mobilnego. Wszystko to na wypadek, gdyby coś nam się stało z telefonem, na przykład bateria się rozładowała.

Procedura na lotnisku

Na różnych stronach i forach bardzo często się pojawiają pytania w stylu ” Czy Wizzair pozwala mieć mobilne karty pokładowe na lotnisku w Paryżu?”. Błąd w tym pytaniu jest taki, że to nie zależy od linii lotniczych, tylko od konkretnego lotniska. Tak więc kolokwialnie mówiąc, Wizzair nie ma tu nic do gadania, bo jeżeli lotnisko w Paryżu nie daje możliwości korzystania z biletów zapisanych w telefonie, to żadna linia lotnicza tego nie obejdzie. To wszystko zależy od infrastruktury i nowoczesności lotniska. Najnowocześniejsze lotniska na świecie oraz większość lotnisk położonych w Europie daje możliwość korzystania z mobilnych kart pokładowych. Nie jest to jednak regułą i przed podróżą należy się upewnić, że posiadacie odpowiednią formę biletu. Gdzie? Jak zwykle na stronie internetowej lotniska. Każda linia lotnicza podaje na swojej stronie informacje o lotniskach, na których mobilne karty pokładowe nie są dozwolone (np. Agadir w Maroko). Wizzair na swej stronie posiada nawet specjalną wyszkuiwarkę, w której możecie sprawdzić jakie lotniska i na jakich trasach akceptują mobilne katy pokładowe.

Innym sposobem na sprawdzenie, czy na danym lotnisku dozwolone są mobilne karty pokładowe, jest dokładnie przestudiowanie pobranej z aplikacji karty pokładowej. Mobilne karty pokładowe posiadają kod kreskowy, który na lotnisku jest skanowany i uprawnia Was do wejścia do samolotu. Jeśli karta nie posiada kodu kreskowego, oznacza to, że bilet trzeba wydrukwać. Zazwyczaj też w takim przypadku pojawia się informacja, że karta pokładowa powinna zostać wydrukowana.

OSTRZEŻENIE dla osób lecących z Turku w Finlandii. Tanie linie lotnicze jednak lubią namieszać i naciągnąć pasażerów na dodatkowe koszta. Tak to miało miejsce podczas naszego lotu z Turku. Jesteśmy posiadaczami aplikacji mobilnej Wizzair, za pomocą której zawsze dokonujemy odprawy i wszędzie, gdzie się da, używamy mobilnych kart pokładowych. Tak też było w Turku. Wyszliśmy z jakiegoś mylnego założenia, że każde lotnisko w Europie posiada możliwość korzystania z mobilnych kart pokładowych. Odprawiliśmy się według obowiązujących zasad, dzień wcześniej przez aplikację. Pod koniec odprawy pojawia się na ekranie przycisk „pobierz kartę pokładową”. Tym razem nie pobraliśmy karty od razu i się nawet nad tym nie zastanawialiśmy. Bo po co? Skoro odprawa została zrobiona, kartę można pobrać na aplikację w każdej chwili. Nic bardziej mylnego! Gdy dojechaliśmy na lotnisko i podczas nadawania dużego bagażu przy stanowiski odprawy nie mogliśmy otworzyć naszych kart pokładowych ani w aplikacji, ani przez normalną stronę internetową Wizzair. Okazało się, że przewoźnik… blokuje możliwość pobierania kart pokładowych na 3 godziny przed odlotem! Nie mogliśmy wyświetlić swoich kart, tym samym musieliśmy zapłacić 60 euro za ponowne zrobienie odprawy na lotnisku! Mimo, że Wizzair umożliwił odprawę za pomoca aplikacji i nigdzie nie pojawiła się informacja, że karty pokładowe muszą być pobrane od razu. Przewoźnik informuje na swojej stronie, że jeśli na danym lotnisku używanie mobilnych kart pokładowych nie jest możliwe, że przy próbie zrobienia odprawy przez aplikację, pojawi się na ten temat informacja ze wskazaniem, że bilety należy wydrukować. Nam się taka informacja nie pokazała, a przez myśl nam nie przeszło, że kogoś może obchodzić moment, w którym ściągniemy bilety na telefon. Podczas kontroli biletów innej parze z Polski obsługa spisywała dane z telefonu na kartkę papieru… Jak widać, organizacja lotniska w Turku to porażka, a jeszcze większą pomyłką jest polityka tanich linii lotniczych. Od tamtej pory obsesyjnie dokładnie sprawdzamy, czy poprawnie dokonaliśmy odprawy, a bilety ściągamy od razu na telefon – co również radzimy i Wam!

Kontrola biletów | Procedura na lotnisku

Gdy odejdziecie od stanowiska odprawy, z pewnością zauważycie gdzieś w pobliżu kolejną kolejkę. I tam własnie musicie się kierować. Jeśli kolejki nie widzicie, to szukacje drogowskazów kierujących do kontroli osobisto-bagażowej. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie biletu. Obecnie najczęściej spotykanym sposobem jest przyłożenie telefonu z wyświetloną na nim mobilną kartą pokładową lub drukowanego biletu do czytnika. Innym sposobem jest kontrola biletu dokonana przez pracownika lotniska – to on weźmie od Was bilet i przyłoży do czytnika. Miejsca, w których odbywa się kontrola biletowa są zazwyczaj dobrze widoczne i oznakowane. Znajdziecie je bez trudu.

Procedura na lotnisku

Kontrola bagażowa – co można ze sobą zabrać ? | Procedura na lotnisku

Kiedy pracownik lotniska odda Wam bilet lub gdy specjalny skaner zeskanuje Wasz bilet, od razu przechodzicie do kontroli osobisto – bagażowej (security control). Jeśli ktoś Was odprowadza, może z Wami dojść najdalej do tego momentu. Ten fragment procedury lotniskowej stwarza najwięcej nieporozumień.  Głównie chodzi o to, co można zabrać ze sobą dalej – informacje na ten temat można znaleźć na stronie lotniska, linii lotniczych, podczas odprawy, na lotnisku na specjalnych znakach informacyjnych. Jednak pasażerowie notorycznie próbują naginać zasady i potem dziwią się, że czegoś nie mogli ze sobą zabrać.

Aby poddać się kontroli bagażowej, musicie podejść do jednej z taśm, na których znajdują się duże koszyki. Do koszyka (lub kilku koszyków, jeśli się nie mieścicie) wkładacie wyciągnięte z plecaka i kieszeni:

 • klucze
 • portfel, monety
 • telefon
 • dokumenty, bilety
 • elektronikę – aparaty, kamety, laptopy, powerbanki
 • kosmetyczkę

ponadto zostaniecie poproszeni o ściągnięcie:

 • okrycia głowy
 • kurtek, płaszczy, nawet swetrów
 • butów, jeśli są wysokie i zakrywają obszar powyżej kostek
 • pasek
 • metalowe elementy Waszego ubioru – biżuterię, szelki, zegarki

kosmetyczka powinna być:

 • przezroczysta
 • zamknięta
 • powinna zawierać wszystkie posiadane przez Was ciecze – kosmetyki, nawet tusze do rzęs czy szminki, perfumy i kremy (chociaż w praktyce jeszcze nigdy nikt nie kazał nam schować do kosmetyczki luzem wrzuconej do torby pomadki czy tuszu)
 • powinna zawierać jedynie płyny umieszczone z butelkach nie przekraczających 100 ml
 • łączna zawartość płynów w kosmetyczce nie powinna być większa niż 1 litr
 • możecie mieć kilka kosmetyczek, które łącznie nie przekraczają 1 litra. Nam z pewnością kilka razy zdarzyło się przekroczyć ten limit, ale zdaje się, że jedyną sprawdzaną rzeczą w przypadku kosmetyczek jest objętość poszczególnych płynów oraz przezroczysta, zamknięta kosmetyczka.
 • można przewoźić maszynki do golenia pod warunkiem, że są zabezpieczone w opakowaniu oraz nożyczki o długości ostrza nieprzekraczającej 6 cm
 • niektóre linie (np. Ryanair, Wizzair) wprowadzają dodatkowe ograniczenia co do wymiarów kosmetyczek, żądając np. by kosmetyczki miały wielkość 20 x 20 cm, jednak w praktyce nie jest to egekwowane. (Przynajmniej nigdy nie widzieliśmy, by w jakikolwiek sposób było to sprawdzane. Kontroli bagażu o której piszemy, dokonuje obsługa lotniska i oni stosują się do ogólnych zasad. Wymiary bagażu ich nie interesuja, ponieważ ta kwestia pozostaje pod jurysdykcją konkretnych przewoźników).

Jeśli którekolwiek z Waszych kosmetyków przekracza wielkość 100 ml, zostanie Wam skonfiskowany i wyrzucony. Przezroczyste kosmetyczki i bezbarwne 100 ml opakowania na kosmetyki bez problemu można dostać za grosze w drogeriach typu Rossmann.

Co można a czego nie można mieć przy sobie?

 • nie można mieć napojów, wody. Jedynie puste butelki, które można napełnić wodą z kranu lub w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach po przejściu kontroli osobisto – bagażowej. Ewentualnie wodę w pojemniku mającym maksymalnie 100 ml, zapakowanym do szczelnego przezroczystego opakowania.
 • nie można mieć ostrych narzędzi, scyzoryków, noży.
 • nie można mieć jakiejkolwiek broni i przedmiotów, za pomocą których można komuś zrobić krzywdę – broni palnej, fajerwerków, zabawek w kształcie broni, kusz, łuków, harpunów, mieczów, szabli, rzutek, gwoździ, siekiery, sprzętu górskiego, młotków, wiertarek itp.
 • nie można substancji łatwopalnych i wybuchowych.
 • nie można drutów i szydełek.
 • można buty na obcasie.
 • można dodatkowy koc, poduszkę, książkę do czytania.
 • jeśli posiadacie leki (nie mówimy tu o Ibrupromie, tylko np. o insulinie), musicie posiadać zaświadczenie lekarskie powtwierdzające, że jej potrzebujecie i w razie potrzeby okazać je podczas kontroli. Zazwyczaj podróżujemy z apteczką, z której mamy wrzucone luzem listki różnych podstawowych leków, typu Gripex, tabletki na gardło, na bół głowy i nigdy nikt nie zwrócił nam na to uwagi. Można przewozić niezbędne leki wymienione w zaświadczeniu lekarza, nawet jeśli ich objętość przekracza 100 ml.
 • nie tylko można, a wręcz trzeba zabrać ze sobą na pokład samolotu wszystkie wartościowe przedmioty, jakie posiadacie. Pieniądze, elektronikę, przedmioty delikatne. Mogą one ulec zniszczeniu w luku bagażowym, dlatego same linie lotnicze zalecają, by mieć je przy sobie, ponieważ zazwyczaj nie biorą one odpowidzialności za zniszczony bagaż.
 • w bagażu podręcznym możecie mieć jedzenie, jednak pamiętajcie o pewnych zakazach obowiązujących w poszczególnych krajach oraz o przepisach cłowych. Wiele zależy też od kierunku naszej podróży – na przykład we Francji mogą nam skonfiskować sery, które uznawane są za płynne. Z kolei do Kanady nie zabierzemy w bagażu podręcznym wędlin. Z Tajlandii nie wywieziecie statuetek i wizerunków Buddy.
 • Istnieje ograniczona ilość alkoholu i papierosów, jaką może przewieźć jeden pasażer. Ilość takich specyfików, które możecie przewieźć w swoim bagażu, możecie sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zgranicznych, gdzie dla każdego państwa jest dokładnie wyszczególnione, co można przewieźć, a czego nie i w jakiej ilości:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Na oficjalnych stronach linii lotniczych oraz lotnisk możecie znaleźć wyszczególnione informacje, czego nie możecie zabrać na pokład samolotu. Znajdziecie na nich informacje dotyczące przewozu zwierząt, sukien ślubnych, prochów zmarłych, sprzętu narciarskiego i wielu innych, nietypowych bagaży.

Po wyłożeniu wszystkch opisanych rzeczy do koszyka na taśmie, taśma przesunie się z Waszymi rzeczami do specjalnego skanera, który sprawdzi, czy wszystkie przewożone przez Was przedmioty są dozwolone. W trakcie procedury może podejść do Was pracownik lotniska, która każe Wam wyjąć z torby wszystkie kosmetyczki i elektronikę. Ale Wy już wiece co macie zrobić i wykonacie tą wycznność od razu, bez proszenia. Tylko raz nam się zdarzyło, że poproszono nas o pokazanie biletu.

Procedura na lotnisku

Kontrola osobista – co ubrać ? | Procedura na lotnisku

Oczywistym jest, że na czas lotu i podróży najlepiej ubrać się wygodnie. Ale prócz tego, przestrzegamy jeszcze kilku dodatkowych zasad, by cała procedura na lotnisku odbywała się jak najsprawniej się da. Chodzi nam konkretnie o to, że na podróż staramy się nie ubierać żadnej biżuterii, niepotrzebnych pasków, zegarków. Wszystko to będziemy musieli ściągać i wkładać do koszyka, a jeśli o tym zapomnimy, to przedłuży naszą kontrolę osobistą i jeszcze narobi niepotrzebnego stresu. W momencie gdy nasz bagaż powoli sunie w koszyku do kontroli, a my zdjęliśmy już z siebie wierzchnie okrycia, wszystkie paski i elementy metalowe, ewentualnie buty w razie potrzeby, ustawiamy się obok taśmy i czekamy aż strażnik z naprzeciwka da nam znak, że możemy już przejść do niego pod bramką na drugą stronę. Te bramki do wykrywacze metalu, które od razu zapipczą, kiedy odkryją przy nas jakiś metalowy element. Dlatego dla świętego spokoju lepiej takie przedmioty zostawić w domu lub spakować do bagażu. Zazwyczaj też stojąc w kolejce do kontroli osobisto-bagażowej sprawdzamy kieszenie, czy nie ostała się tam jakaś zbłąkana moneta, spinka czy kolczyk.

Procedura na lotnisku

Po przejściu bramki możecie od razu zabrać z taśmy swój prześwietlony bagaż, udać się na bok na ławki lub przygotowane do tego stoły i tam z powrotem spakować swoje rzeczy. Czasem się zdarza, że wołający strażnik zanim dopuści Was do bagażu poprosi Was na bok, by przeprowadzić kontrolę na obecność środków wybuchowych lub sprawdzić czy posiadacie przy sobie jakieś niebezpieczne elementy. Zazwyczaj polega to na tym, że pracownik lotniska każe wystawić przed siebie ręcę (mówiąc to również gestykuluje, więc łatwo zorientować się o co mu chodzi). Wówczas on przejdzie jakimś specjalnym papierkiem wokół Waszych rąk lub czymś w stylu niewielkiego wykrywacza metalu, ewentualnie wzdłuż Waszego ciała albo też delikatnie sprawdzi Was rękoma (czyli oklepie po całym ciele, jak to robi np. policja podczas przeszukania). Takiej kontroli zawsze dokonuje osoba tej samej płci. W Izraelu kazano mi wejść na niewielki stołek i dopiero wówczas sprawdzono mnie na obecność materiałów wybuchowych. Całą procedura trwa zazwyczaj może około 10 sekund i już po chwili pracownik lotniska wskazuje Wam drogę do Waszego bagażu. Jeśli cokolwiek w Waszym bagażu znajduje się tam nielegalnie lub wzbudzi wątpliwości obsługi lotniska, zostaniecie poproszeni o ponowne położenie torby na początku  taśmy i przejście pod bramką lub o wyciągnięcie tego, co w torbie być nie powinno. Jeśli odmówicie, obsługa zrobi to za Was. Czasem też biorą do ręki kosmetyczkę i przyglądają się jej sprawdzając, czy wszystkie płyny mają odpowiednią wielkość.

Procedura na lotnisku

Dlatego dla własnego spokoju lepiej spakować się i ubrać tak, by oszczędzić sobie podczas kontroli dodatkowego stresu. Po całej kontroli możecie spakować się i ruszyć dalej. Cała kontrola osobisto-bagażowa trwa zazwyczaj do pół godziny, w skrajnych przypadkach, gdy kolejka jest długa, może nieco dłużej. Z czego tak naprawdę większość czasu to oczekiwanie w kolejce na swoją kolej. Właściwa kontrola, od momentu wyłożenia bagażu do odbioru go po drugiej stronie, trwa zazwyczaj tylko kilka minut. Procedura na lotnisku, a naprawdę ten fragment, są najmniej lubianym momentem podczas całego pobytu na lotnisku. Ale odpowiednie przygotowanie i nastawienie pomoże Wam przejść ten fragment szybko i bezstresowo, o ile przestrzegacie podstawowych zasad wyżej opisanych.

Kontrola dokumentów | Procedura na lotnisku

Kontrola dokumentów będzie miała miejsce tylko w przypadku, gdy lecicie poza strefę Shengen. Jeśli lecicie do jakiegoś europejskiego państwa, po przejściu kontroli osobisto – bagażowej jesteście już „wolni”. Macie czas na relaks przed podróżą, na zakupy czy zjedzenie posiłku i skorzystanie z toalety. Niestety ceny na lotniskach są obrzydliwie wysokie i wielokrotnie zawyżone. Dlatego o obiedzie lepiej jest pamietać jeszcze przed wyjściem z domu. Jak lotnisko długie i szerokie, wszędzie znajdziecie miejsca do siedzenia, kontakty do ładowania telefonów, toalety i tablice, na których wyświetla się status najbliższych lotów – godzina planowanego odlotu, na jakim etapie jest przygotowanie do lotu oraz numer bramki (gate), czyli wejścia, spod którego wejdziecie na pokład samolotu. Bramka zazwyczaj oznaczona jest numerem, a tablice z numerami bramek są dobrze widoczne, umieszczone przy konkretnej bramce tak, aby każdy je widział nawet z daleka. Całe lotnisko jest zawsze oznakowane, więc bez problemu znajdziecie drogowskazy wskazujące kierunek, w którym musicie iść, aby znaleźć Waszą bramkę.

Procedura na lotnisku

Jeśli lecicie poza strefę Shengen, po kontroli bagażu czeka Was jeszcze kontrola dokumentów. Tutaj droga jest prosta, bo od taśmy bagażowej przechodzicie prosto do budki, w której siedzi straż graniczna – nie da się zabłądzić. Czekacie w kolejce, gdy budka się zwolni, podchodzicie do strażnika i dajecie mu dokument. Tutaj znowu nie musicie się martwić, że nie znacie angielskiego. W większości przypadków strażnicy nie pytają o nic, tylko sprawdzają dokumenty, a jeśli pojawi się już pytanie, to tylko o to, dokąd lecicie. Wystarczy tylko powiedzieć „Lizbona”, „Londyn” czy „Rzym”, dokumenty zostaną Wam zwrócone i możecie już przejść dalej, do hali, w której oczekujecie na swój lot. (Jednak zdarzają się wyjątki, jak np. podczas lotów do Izraela, kiedy zadanych pytań może być więcej).

Podczas zakupów przed samym odlotem przy kasach zawsze zostaniecie poproszeni o okazanie Waszej karty pokładowej. Kontrolujcie tablice odlotów – na ekranie będzie się wyświetlać status Waszego lotu. Kiedy pracownicy zjawią się pod bramką i zaczną wpuszczać pasażerów na pokład samolotu, na tablicy odlotów pojawi się przy Waszym locie napis „boarding”. Wówczas musicie udać się do Waszej bramki i ustawić w kolejce. Kiedy dojdziecie do wejścia do samolotu, obsługa poprosi Was o pokazanie dokumentu i karty pokładowej, którą zeskanuje. Po sprawdzeniu dokumentów zostaniecie przepuszczeni do samolotu. Jeśli na tablicy przy Waszym numerze lotu widnieje napis „gate closing” (zamykanie bramki), „last call” (ostatnie wezwanie) najgorszym przypadku „gate closed” (bramka zamknięta), a Was nadal nie ma pod wejściem do samolotu – biegnijcie do bramki ile tylko macie siły, bo inaczej nie zostaniecie wpuszczeni do samolotu. Wejście do samolotu odbywa się na kilka sposobów – albo przez bramkę i podpięty do niej „rękaw”, czyli swego rodzaju korytarz prowadzący prosto do wnętrza samolotu, albo poprzed wyjscie na nogach z terminalu i przejście do podstawionego zaraz przy wyjściu samolotu. Trzecim sposobem jest przejście przez bramkę do autobusu, który dowozi Was płytą lotniska pod sam samolot. Czasem zdarza się, że jeszcze przed wejściem do samolotu jego obsługa poprosi Was o okazanie biletu.

Procedura na lotnisku

Co jeśli spóźnicie się na wejścia do samolotu? | Procedura na lotnisku

Jeśli obsługa otrzyma informacje, że pasażer Kowalski przeszedł odprawę i kontrolę, a nie zjawił się przed wejściem do samolotu, na tablicy odlotów pojawia się wówczas napis „last call”, czyli ostanie wezwanie i ostatania szansa na dostanie się do samolotu. Zdarza się, że obsługa lotniska ogłasza wtedy przez głośniki, że pasażer Kowalski proszony jest do bramki nr XYZ. Jednak nie każda linia praktykuje tę zasadę i może się zdarzyć, że jeśli zbyt długo będzie trwało oczekiwania na maruderów, samolot po prostu odleci bez nich.

Procedura na lotnisku

Po przylocie | Procedura na lotnisku

Jeśli przylatujecie z kraju położonego w strefie Shengen do kraju w strefie Shengen, po wyjściu z samolotu i wejściu na lotnisko do strefe przylotów (arrivals) w pierwszej kolejności mijacie taśmy, na których po kilku minutach powinien pojawić się Wasz bagaż nadawany, z luku bagażowego. Każda taśma posiada ekran, na którym wyświetla się, którego lotu dotyczy. Pasażerowie na własną rękę ściągają bagaże z taśmy. Nie obowiązuje Was żadna kontrola. Po ewentualnym odebraniu bagażu nadawanego kierujecie się już tylko za znakami prosto do wyjścia z lotniska.

Jeśli przybywacie na lotnisko z kraju leżącego poza strefą Shengen, czyli z każdego innego zakątku świata, po wyjściu z samolotu czeka Was szybka kontrola dokumentów, zazwyczaj bez zadawania żadnych pytań, a następnie odbiór bagażu nadawanego z taśmy w hali bagażowej (baggage hall) i wyjście z lotniska. W niektórych krajach obowiązują wizy, dlatego podczas kontroli dokumentów lub w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu będziecie musieli okazać swoją wizę lub ją na lotnisku wyrobić. Jednak wszystko jest na tyle dobrze oznakowane, że każdy powinien się na lotnisku odnaleźć. Miejsca, gdzie można wyrobić wizę oznaczone sa zazwyczaj napisem „Visa” lub „Immigration”. Pamiętajcie także, by zwracać uwagę na znaki przy ustawianiu w się w kolejkach do kontroli dokumentów. Zazwyczaj istnieje podział na kolejki dla obywateli danego kraju (citizens) i dla cudzoziemców (foreigner). 

Procedura na lotnisku

Wyjątki | Procedura na lotnisku

Zdarza się, że niektóre lotniska stosują jakieś wyjątkowe procedury, ale są to rzeczy, które sami ogarniecie natychmiast i nie musicie się nimi przejmować. Dla przykładu:

 • Przy samym wejściu na lotnisko Boryspol w Kijowie w pierwszej kolejności musicie zaraz przy wejściu do temrinalu położyć na taśmie Wasze bagaże w celu ich sprawdzenia. Nie musicie ich rozpakowywać, normalna kontrola osobisto – bagażowa czeka Was jeszcze później.
 • Lotnisko Changi w Singapurze uznawane jest za najlepsze na świecie z kilku powodów – to, co pasażerów stresuje najbardziej, czyli kontrola osobisto-bagażowa, jest tam maksymalnie zneutralizowana i odbywa się na samym końcu. To lotnisko nie jest podzielone w standardowy dla portów lotniczych sposób. W Singapurze najpierw możesz korzystać z rozrywek, robić zakupy, zjeść coś dobrego, obejrzeć film, pójść do ZOO, odpocząć w ogrodach, podziwiać wystawy. Wszystko to zostało stworzone z myślą o komforcie pasażerów. Dopiero na sam koniec kierujecie się do szklanego pomieszczenia, a kontrola bagażu odbywa się tuż przed samym wejściem do samolotu.
 • Na lotnisku we Wrocławiu podczas sprawdzania biletów, obsługa lotniska prosi pasażerów o podanie kodu pocztowego, pod którym mieści się ich adres zamieszkania.
 • Nie zawsze można odprawić się przez internet. Na przykład linie Scoot i Cebu Pacific nie przewidują możliwości odprawienia się online. Odprawy dokonuje się za darmo na lotnisku przy stanowisku linii lotniczych.
 • Lotnisko w Budapeszcie obsługuje najwięcej połączeń Wizzair z siatki tego przewoźnika (ponieważ są to węgierskie linie lotnicze). Gdy lecieliśmy z Budapesztu do Macedonii, po przyjeździe na lotnisko okazało się, że mniej więcej w tym samym czasie startuje około 15 innych samolotów tej linii. A czynne stanowiska odprawy były tylko… cztery. Możecie się tylko domyślać, jak bardzo stresująca to sytuacja była. Nigdy w życiu nie widzieliśmy takiej kolejki – nie tylko na lotnisku, ale w ogóle nigdzie. Do samolotu musieliśmy biec i załapaliśmy się na ostatnie wezwanie tylko dlatgo, że samolot był opóźniony. Lecąc z tego lotniska warto wziąć to pod uwagę i dojechać do portu wcześniej.
 • O absurdalnej sytuacji na lotnisku w Turku pisaliśmy już we wcześniejszych akapitach
 • Na wszystkich lotniskach w Iranie kontrola osobista i bagażowa podzielona jest na dwie strefy – w jednej do kontroli podchodzić mogą jedynie kobiety, w drugiej mężczyźni. Lotnisko w Teheranie było też jedynym, na którym skonfiskowano nam kosmetyki w sprayu.
 • Na niektórych lotniskach można znaleźć automaty, w których można odprawić się samemu.
 • Z racji swej wielkości, na lotnisku w Dubaju przez kontroąa paszportową pracownicy lotniska kierują do odpowiedniego pociągu, którym pasażerowie przemieszczają do odpowiedniego terminalu, gdzie czeka ich kontrola dokumentów i odbiór bagażu.
 • Procedura lotniskowa  Izraelu jest bardzo specyficzna. Podczas sprawdzania paszportów mogą zostać Wam zadane szczegółowe pytania dotyczące Waszego celu przyjazdu do Izraela, o to co macie w torbie, czy dostaliście od kogoś jakieś prezenty, czy posiadacie broń, z kim podróżowaliście po Izraelu, po co byliśmy w Egipcie, Maroku czy innym arabskim kraju, jeśli posiadacie pieczątki w paszporcie z tych państw. Kontrola na izraelskich lotniskach jest na tyle złożona, że w tym miejscu odsyłamy Was do naszego poradnika, w którym opisaliśmy ją krok po kroku:

Kontrola na lotniskach w Izraelu – fakty i mity. Jak ją przejść krok po kroku?

Jeżeli w przyszłości spotkają nas na jakimś lotnisku inne tego typu „anomalie”, postaramy się ten poradnik uaktualnić. Jednak są to sytuacje wyjątkowe, ponieważ procedura na lotnisku zazwyczaj wyglada dokładnie tak samo. Może po przeczytaniu tego tekstu wydawać się Wam, że cała procedura na lotnisku trwa bardzo długo i jest skomplikowana, a nie jest. Jest to ciąg określonych, powtarzalnych czynności, które wykonuje przed Wami każdy pasażer – wystarczy go naśladować. Poza tym, lotniska są dobrze oznakowane, a jego pracownicy zawsze chętnie poinformują dokąd musicie się udać. Jeśli zapoznaliście z praktycznymi informacjami, które Wam tutaj przedstawiliśmy, nie macie się już czego obawiać, bo na wszystko jesteście przygotowani.

Nieznajomość języka nie powinna dla Was stanowić utrudnienia, ponieważ obsługa lotniska jest przygotowana na to, że wielu pasażerów może nie znać angielskiego. Oczywiście istnieją wyjątki, kiedy to obsługa lotniska może Wam zadać pytanie po angielsku (np. w Izraelu), ale i na to są sposoby ( np. wydrukowanie sobie napisu, że nie znamy konkretnego języka lub prośba o zmianę języka podczas rozmowy, jeśli rozmówca zna też inny język, który Wy znacie itp.). Jeśli dobrze się spakujecie, odprawicie, przyjedziecie o czasie i nie zabierzecie ze sobą niedozwolonych rzeczy, na miejscu nie czekają Was żadne niespodzianki, a cała procedura na lotnisku przebiegnie dokładnie tak, jak to wyżej opisaliśmy. Żeby Wam ułatwić zadanie, podsumujemy wszystkie informacje w jednym miejscu. Standardowa procedura na lotnisku krok po kroku:

1.Odprawa/check in

-w domu przez stronę internetową lub aplikację mobilną zazwyczaj do dwóch dni przed odlotem. Jeśli jesteście już odprawieni i macie tylko bagaż podręczny, po wejściu na lotnisku od razu kierujecie się do kontroli osobisto-bagażowej. Jeśli macie bagaż nadawany, oddajecie go przy stanowisku odprawy razem z okazaniem biletu i dokumentu.

-zaraz po wejściu na lotnisko, przy stanowiskach „check in” (odprawa), jeśli linia lotnicza nie umożliwia odprawy online lub o niej zapomnieliście. Połączone z  okazaniem dokumentu i rezerwacji/karty pokładowej i ewentualnym nadaniem bagażu rejestrowanego.

2. Sprawdzenie biletów:

-poprzez sprawdzenie biletów papierowych lub mobilnych przez obsługę lotniska lub

– poprzez przyłożenie mobilnej karty pokładowej do specjalnego czytnika.

3. Kontrola bagażu:

-wyciągnięcie z bagażu podręcznego do koszyka na taśmie elektroniki, kosmetyczki, kluczy, metalowych przedmiotów i wszystkiego, co zawiera baterię.

-Wcześniejsze pozbycie się napojów

-Ściągnięcie okrycia głowy, okrycia wierzchniego, ewentualnie butów.

4. Kontrola osobista:

-Przejście przez bramkę wykrywającą metal itp.

-Ewentualne poddanie się kontroli na obecność materiałów wybuchowych dokonywane przez osobę tej samej płci.

-Odebranie rzeczy osobistych z taśmy i ponowne spakowanie plecak.

5. Kontrola dokumentów:

-tylko w przypadku lotów poza strefę Shengen.

6. Czas wolny z oczekiwaniu na samolot:

-trzeba znaleźć odpowiedni gate, z którego wejdziemy do samolotu.

-Można zrobić zakupy, kupić wodę, coś zjeść.

-Trzeba kontrolować tablice, na których wyświetla się status naszego lotu. Gdy przy naszym locie pojawia się napis „boarding” lub „last call”, natychmiast trzeba udać się pod wskazane wejście do samolotu.

7. Kontrola podczas wejścia do samolotu:

-przed wejściem sprawdzone zostaną karty pokładowe, dokumenty

-pracownicy linii lotniczej mogą mierzyć bagaże, które przekraczają obowiązujące wymiary, w razie ich przekroczenia – zażądać dodatkowej opłaty za nadbagaż

8. Wejście do samolotu:

-Polega albo na wyjściu z terminalu na płytę lotniska i piesze przejście do samolotu

-Albo na podjechaniu czekającym przy wyjściu lotniskowym autobusem dowożącym pasażerów do odpowiedniego samolotu

-Albo na przejściu rękawem „korytarzem” łączącym budynek lotniska z samolotem.

-Czasem jeszcze w wejściu do samolotu pracownicy linii lotniczej sprawdzają karty pokładowe. 

9. Lot.
10. Opuszczenie pokładu po wylądowaniu.
11. Ewentualna kontrola dokumentów przy lotach odbywających się spoza Shengen i wyrobienie wizy.
12. Odbiór bagażu z taśmy.
13. Opuszczenie lotniska.

Może brzmi skomplikowanie, ale w praktyce nie jest. Najbardziej stresujący jest pierwszy raz, ale gdy już go przejdziecie, nie będziecie się już nigdy więcej tym martwić. Zobaczycie, że to nic innego, niż zwykła procedura mająca nam zapewnić bezpieczeństwo na pokładzie samolotu i im częściej będziecie ją wykonywać, tym łatwiej będzie Wam to przychodzić. Po pewnym czasie cała procedura na lotnisku stała się dla nas automatyczną czynnością, do której nie przywiązujemy wagi, bo dokładnie wiemy co się zaraz stanie. Zazwyczaj podróżujemy wyłącznie z bagażem poręcznym i wówczas cała procedura na lotnisku zajmuje nam około godziny.

Procedura na lotnisku

Procedura na lotnisku może nie jest najprzyjemniejszą częścią podróży, ale odbywa się po to, by zapewnić nam podczas lotu bezpieczeństwo. Łatwo się przyzwyczaić do określonych czynności wykonywanych na lotniskach. Ważne tylko, by pamiętać o podstawowcyh zasadach, które obowiązują na wszystkich lotniskach świata. Procedura na lotnisku nie jest skomplikowana i jeśli będziemy przestrzegać opisanych wyżej zasad, to wszystkie czynności związane z lotem nie będą sprawiały problemów. Mamy nadzieję, że ten poradnik rozwiał Wasze obawy związane z pierwszym lotem i od teraz będziecie z niecierpliwością oczekiwać swojej wymarzonej podróży. 

Magda

Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie są nasze sposoby na kupowanie tanich biletów lotniczych, zajrzyjcie tutaj:

Jak kupować tanie bilety lotnicze? – poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *