Atrakcje w okolicach Alanyi na Riwierze Tureckiej dosłownie wyrwały nas z butów. Nie spodziewaliśmy się takich cudów, takich widoków. Szczególnie Góry Tauros i ich przyrodnicze skarby skradły nasze serca. Z tego artykułu dowiecie się jakie atrakcje w okolicach Alanyi warto zobaczyć.
Czy warto zwiedzać Riwierę Turecką w pobliżu Alanyi?
Wiele osób przebywających w Alanyi wybiera się na wycieczki do Pamukkale albo do Kapadocji. My z tego pomysłu zrezygnowaliśmy. Odległości są spore, a przecież atrakcje w okolicach Alanyi są tak liczne, że spokojnie mielibyśmy co robić i przez kolejny miesiąc. Dlatego poniżej znajdziecie miejsca w niezbyt dużej odległości od miasta, do których dojedziecie z wycieczkami, transportem zbiorowym lub na własną rękę. Gwarantujemy wam, że będziecie zachwyceni!
Zielony Kanion | Atrakcje w okolicach Alanyi
Jedno słowo – zachwycający. Inaczej nie da się tego opisać. Jeśli jeszcze traficie na dobrą pogodę, kiedy słońce wydobywa z cieni wszystkie możliwe barwy, to jakby wygrać na loterii. Zielony Kanion to tak naprawdę sztuczne jezioro zaporowe, które powstało po zbudowaniu tamy na rzece Manavgat. Tama Oymapınar liczy sobie aż 185 metrów i jest jedną z najwyższych zapór w całej Turcji. Więc do powstania tego niezwykłego miejsca, rękę przyłożył także człowiek. Jednak wszystkie zachwyty, które spotkają was podczas rejsu, to tylko i wyłącznie dzieło natury.
Zielony Kanion dzieli się na mały i duży. Najbardziej zachwycił nas odcinek dużego kanionu. Drzewa rosnące w wodzie, a także na surowych skałach w niemożliwych miejscach, pinowe ściany skał wpadające wprost do wody, wodospady, orły latające nad wodą o niesamowitym kolorze turkusu… to trzeba zobaczyć! Więcej o tym miejscu przeczytacie w naszym artykule „Zielony Kanion. Rejs po Jeziorze w Turcji”.
Side | Atrakcje w okolicach Alanyi
Side to nie tylko popularny kurort, ale także miejscowość pełna antycznych skarbów. Na wysuniętym w morze cyplu zwiedzać można ruiny starożytnego miasta słynącego z piracta i handlu niewolnikami. Oznakami bujnej przeszłości Side jest pięknie zachowany amfiteatr, śwątynia Apolla czy agora. Nam w Side się podobało. Poza sezonem okazało się miejscowością spokojną i kameralną (w trakcie wakacji pewnie wygląta to inaczej ze względu na popularność kurortu). Side na pewno spodoba się fanom historii. Do tego zachwyciły nas przepiękne plaże Side!
Park Narodowy Kanionu Koprulu | Atrakcje w okolicach Alanyi
Trzon tego parku narodowego tworzy przejrzysta rzeka Kopru, przy której koncentruje się znaczna ilość atrakcji. Jej wody żłobią góry Tauros od tysięcy lat, dzięki czemu powstału tu liczne kaniony. A jak kaniony, to i rafting! Warto skorzystać, jeśli lubicie tego typu atrakcje.
Jeżeli jednak wolicie spokojniejsze zwiedzanie, to koniecznie odwiedźcie punkt widokowy na Kanion Tazi. Jest to najwyższy kanion w Turcji i jeden z najwyższych na świecie, a jego ściany sięgają nawet 400 metrów wysokości. Tej przestrzeni, tego piękna nie da się opisać tak po prostu, to trzeba zobaczyć.
Podczas zwiedzania Parku Narodowego Kanionu Koprulu nie sposób ominąć starożytnych rzymskish mostów, pochodzące z II w.n.e. Po jednym z nich nadal jeżdżą samochody, co daje spory zastrzyk adrenaliny. Jeżdżąc górskimi serpentynami koniecznie zatrzymajcie się na kilku punktach widokowych. Zdjęcia nie oddają ogromu Gór Tauros. To pasmo górskie ciągnie się ponad 1500 kilometrów wzdłuż tureckiego wybrzeża i 200 kiloemtrów w głąb lądu.
A tutaj już kolejne miejsce, kolejny punkt widokowy na turkusową rzekę. Jej kolory są niesamowite! Z całej wycieczki to chyba właśnie ten widok zapadł mi najbardziej w pamięć. Wycieczka do Kanionu Koprulu dostarczyła mi tylu wrażeń i emocji, że pod koniec dnia już tylko licho pochlipywałam w chusteczkę. Niesamowite widoki, wspaniała przyroda, kontakt z naturą, góry. Jeżeli macie wybrać tylko jedną atrakcję w okolicach Alanyi, to neich to będzie właśnie to miejsce. Po więcej widoków zajrzyjcie do naszego artykułu „Kanion Koprulu, Selge i Kanion Tazi”.
Jaskinia Skrzatów | Atrakcje w okolicach Alanyi
Niewielka, acz bardzo ładna jaskinia położona jest dość wysoko w Górach Tauros. Zaskocznie wzbudził w nas fakt, że w okolicach Alanyi odkryto aż ponad 500 grot! Niestety tylko kilka z nich jest udostępnionych dla turystów, w tym właśnie Jaskinia Cuceler. Choć jest ona dość mała, to i tak zachwyciły nad jej skały, formy naciekowe, stalagmity i stalaktyty przybierające piękne barwy. Dlatego też grota nazywana jest niekiedy Jaskinią Tęczową.
Kanion Sapadere | Atrakcje w okolicach Alanyi
Jeśli chodzi o atrakcje w okolicach Alanyi, to Kanion Sapadere jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów przebywających w okolicy. I wcale się temu nie dziwimy. Dojazd jest krótki, widoki po drodze piękne, a sam kanion – rewelacyjny! My uwielbiamy takie miejsca, więc zwiedzanie nas zachwyciło.
Kanion Sapadere nie jest długi, bo liczy sobie ledwie ponad 300 metrów długości. Wzdłuż wartkiej i przejrzystej rzeki poprowadzono kładki dla zwiedzających zawieszone nad wodą, a z nich możemy podziwiać niezwykłe kolory rzeki, liczne wodospady i naturalne baseny. W niektórych z nich można nawet się kąpąc, ale to chyba atrakcja tylko dla śmiałków – temperatura wody nie przekracza 10 stopni! Wędrówkę po kanionie zwieńczy widok na najwyższy wodospad. Tutaj znajdziecie nasz artykuł o tym pięknym miejscu.
Selge | Atrakcje w okolicach Alanyi
Wizytę w Selge można połączyć z wycieczką do Kanionu Koprulu, to miejscowość znajduje się właśnie na terenie tego parku narodowego. Ciężko mi opisać jak wielkie emocje wywołało we mnie zwiedzanie tego malowniczego miejsca. Może była to kwestia bardzo długiej przerwy w podróżowaniu spowodowanej przez epidemię covid-19? Możliwe. Jednak chyba naprawdę ciężko byłoby stwierdzić, że okolice Selge nie są piękne.
Selge to starożytne miasto położone na wysokości ponad 1200 m.n.p.m. Historycy nadal spierają się co do powstania miasta. Jedna z hipotez przyjmuje, że mieli założyć je Spartanie. I choć teraz Selge może wydawać się niepozorne, to w czasach swojej świetności było jednym z najsilniejszych i najważniejszych miast w okolicy.
Na miejscu można zwiedzać częściowo zawalony amfiteatr. Zachwyciło nas jego położenie. Z górnych rzędów widowni rozciąga się widok na ośnieżone szczyty Gór Tauros. Niewielka osada u stóp teatru została zbudowana z budulca stadionu, łaźni i innych antycznych obiektów pozostawionych na pastwę losu. Co dziwne, w Selge do tej pory nie zostały rozpoczęte oficjalne prace archeologiczne.
Już sama droga do Selge okazała się spektakularna. Liczne serpentyny, morze drzew, w dolinie połyskująca rzeka. Horyzont przysłonięty przez pasmo gór. A między drzewami przebijające się liczne skały tworzące niby skalny las. Momentami przypominało nam to skalne miasta w Polsce i Czechach. Droga była dość wymagająca, pełna zakrętów, wąska, dziurawa. I ciągle pod górkę. Wytelepało nas za wszystkie czasy, ale po takie widoki? Było warto.
Atrakcje, których nie udało nam się zobaczyć
Nasze plany były oczywiście bardziej rozbudowane, ale zwyczajnie nie starczyło nam czasu. Poza tym zwiedzaliśmy Turcję w kwietniu, w czasie epidemii i obowiązujących w związku znią restrykcji. Dlatego też niektóre atrakcje pozostawały zamknięte dla turystów, a do niektórych nie dało się dojechać, bo nie uzbierała się wystarczająca liczba chętnych turystów. Ale możecie zapisać sobie te miejsca, bo może wam uda się je odwiedzić:
- Twierdza Anamur – ogromna twierdza położona w niezwykłym miejscu – na plaży, tuż nad brzegiem morza.
- Rejs na wyspę Kekova i do zatopionego miasta
- Urokliwe miasteczko Kas wraz z plażą Kaputas
- Jaskinia Altinbesik, w której pływa się pontonami po podziemnych jeziorach
- Górskie miejscowości Urunlu i Ormana, słynące z wyjątkowej architektury
- Jaskini Dim
- Starożytne miasto Myra słynące z grobowców kutrych w skałach
- Starówka Antalyi
- Wodospady Duden
- Antyczne miasto Termessos, malowniczo położone w górach
- Olympos Teleferik, czyli kolejka górska wjeżdżająca na szczyt Tahtali na wysokości 2365 m.n.p.m!
Mam nadzieję, że udało nam się pokazać Riwierę Turecką z trochę innej strony, niż jest zazwyczaj kojarzona. Nie tylko kurorty, nie tylko życie nocne i hotele z basenem. Atrakcje w okolicach Alanyi są niezwykłe, zapierają dech w piersiach i pokazują, jak bardzo inaczej może wyglądać turecki świat nawet kilka kilometrów od wybrzeża.
Nasze pozostałe artykuły z Turcji:
- Turcja z biurem podróży. Informacje praktyczne
- Rejs po Zielonym Kanionie
- Kanion Koprulu, Selge i Kanion Tazi
- Zwiedzanie Alanyi. Informacje praktyczne
- Kanion Sapadere
Pamiętajcie, że jesteśmy też na Pintereście!
Magda
3 odpowiedzi na “Atrakcje w okolicach Alanyi. Co zobaczyć?”
Piękne krajobrazy, jest tyle miejsc do zwiedzania, że nie wiadomo od czego zacząć 🙂
Do Turcji też pewnie kiedyś przyjdzie czas zawitać. Niech już tylko świat będzie znowu normalny
Byłem tam wieki temu i chyba się sporo zmieniło. Dobrze wiedzieć, że jest tam teraz tyle atrakcji!