Izrael od A do Z- informacje praktyczne

Izrael stał się w ostatnich latach popularnym kierunkiem urlopowym – głównie dzięki tanim liniom lotniczym. Mamy wiele możliwości dostania się do Izraela i jeszcze więcej pytań odnośnie planowania wyjazdu. Na internetowych forach i grupach podróżniczych co rusz pojawiają się pytania o to, jak do Izraela dolecieć, co z wizą, kontrolą na lotnisku, jak nie wydać tam fortuny, na co uważać, czy jest bezpiecznie, gdzie spać, co zwiedzić, gdzie się kąpać nad morzem, jaka jest pogoda, a jakie ceny… na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku. W jednym miejscu znajdziecie wszelkie niezbędne informacje potrzebne do zaplanowania pobytu w Izraelu. Przekonajcie się, że zorganizowanie podróży do tego kraju jest łatwe, a wakacje w nim spędzone bezpieczne i przyjemne. 

Izrael, Jerozolima, Ściana Płaczu

Jak dostać się do Izraela? 

Zdecydowanie najłatwiejszą i najtańszą opcją będzie lot samolotem. Do Izraela dostaniemy się bezpośrednio liniami  Ryanair, WizzaAir, LOT,  El Al Israel Airlines. Możliwe są również loty z przesiadką –  UIA z przesiadką w Kijowie, Turkish Airlines z przesiadką w Stambule,  Air France z przesiadką w Paryżu, Aegan z przesiadką w Atenach. Samoloty wylatują z Warszawy (Lot, Ryanair, WizzAir, El Al Israel Airlines), Wrocławia (Ryanair, Lot), Krakowa (Ryanair, Lot), Katowic (WizzaAir), Poznań (Rynair, Lot) i Lublin (WizzAir, Lot).  W jakich izraelskich miastach samoloty lądują? W Tel Awiwie i Ejlacie (Ovda) – na to drugie lotnisko lata Wizzair z Katowic i Warszawy, a także Ryanair z Warszawy, Krakowa, Poznania oraz Gdańska. Jerozolima nie posiada własnego lotniska, ze względu na bliskość lotniska Ben Guriona (Tel – Awiw).

Izrael, Jerozolima

Ile kosztują loty do Izraela?

Przedział cenowy jest bardzo zróżnicowany. Wiele zależy od tego, kiedy kupuje się bilety oraz od terminu wyjazdu. Najtańsze bilety w 2017 roku można było zakupić na trasie Krakow – Eilat, Poznań – Tel Awiw, Wrocław – Tel Awiw. Wymienione powyżej linie lotnicze oferują często bardzo korzystne ceny. Przed długi czas z Krakowa można było zakupić bilety za 50 zł od osoby w dwie strony (listopad i grudzień 2017 roku, bez wliczonego bagażu dodatkowego). Tanie linie lotnicze (Ryanair, Wizzair) latają do Izraela tylko w okresie zimowym. Wówczas bilet w jedną stronę kosztuje najczęściej około 100 zł. Zdarzają się oczywiście dni, kiedy bilet będzie kosztował kilkaset złotych, a będą też i takie, że będzie kosztował 25 zł. Dlatego należy nieustannie śledzić promocje lotnicze. Ciekawe promocje oferuje również LOT, który sprzedaje bilety po 250 zł w dwie strony, z wliczonym bagażem dodatkowym. Tanie bilety można znaleźć nawet w okresie świątecznym.

O tym jak tanio kupować bilety lotnicze pisaliśmy w poniższym poradniku:

Link – https://www.wypiszwymalujpodroz.pl/felietony/tanie-bilety-lotnicze/

Które lotnisko i linię lotniczą wybrać?

 Jeśli chcemy lecieć tanio, radzimy wybrać linie Ryanair lub Wizzair. Jeżeli szukacie wygodnej opcji, radzimy wybrać linie LOT, które również oferują niedrogie bilety.  Gdy planujecie skupić się na zwiedzaniu Jerozolimy i okolic (łącznie z Morzem Martwym), Galilei (Nazaret, Jezioro Galilejskie), Hajfy, Tel Awiwu – czyli północnej części kraju, warto wybrać lot do Tel Awiwu. W sytuacji, gdy planujecie  nie tylko zwiedzać Jerozolimę, a chcecie połączyć wyjazd z wypoczynkiem nam Morzem Czerwonym (Eilat) lub/ a także wycieczką do Jordanii, warto zakupić bilety do Eilatu. Między Eilatem a Jerozolimą kursuje bus, należy jednak pamiętać, że nie jeździ on często, a podróż zajmie około 5 godzin w jedną stronę. Oczywiście możliwe jest jednak zorganizowanie objazdówki typu Eilat (przylot) – Jerozolima – Tel Awiw (wylot) i na odwrót.

Jeżeli ktoś nie lubi długich kontroli na lotnisku, raczej nie polecamy lotu Izraelskimi Liniami Lotniczymi (El Al). Skrupulatna kontrola odbywa się nie tylko na lotnisku w Izraelu, ale już na lotnisku w Warszawie. Może się ona łączyć z kontrolą kont osobistych, zawartości telefonów, komputerów, kontrolą osobistą (rozbieranie się do bielizny przy celnikach). Zdarza się również, że podróżujący są niemiło traktowani przez celników – zwłaszcza, jeśli mają oni do czynienia z osobą duchowną lub kimś, kto wyraźnie zaznacza (np. Poprzez ubiór – krzyżyk na szyi itp.), jakiego jest wyznania.

Dokumenty i wizy, obowiązek meldunkowy

Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Izraela jest paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od momentu wjazdu. Obywatele Polski nie muszą ubiegać się o wizę, jeżeli planują pobyt w Izraelu na maksymalnie 3 miesiące. Podczas przylotu otrzymujemy darmową wizę, w formie małego druczku (niebieska karteczka), zamiast pieczątki w paszporcie. Wydruk tez jest bardzo ważny – w razie ewentualnej rutynowej kontroli w Izraelu (np. przy przekraczaniu granicy między Autonomią a Izraelem), wizy będą sprawdzane, a jej brak przy wylocie z kraju może skutkować poważnymi utrudnieniami. Dlatego bezwzględnie należy wizy pilnować. Jeśli jednak po przylocie zauważycie, że celnik będzie chciał wbić pieczątkę do paszportu, można go uprzejmie poprosić o wydrukowaną wizę. W przyszłości ułatwi to Wam podróżowanie po krajach arabskich. Obowiązek meldunkowy w Izraelu nie obowiązuje. Podobnie nie są wymagane żadne zaproszenia do Izraela.

Izrael, Jerozolima

Jak wygląda kontrola na lotniskach w Izraelu?

Dużo opinii na ten temat pojawiajacych sie w internecie jest bardzo skrajnych i bardzo sprzecznych. Naszym zdaniem, na takie opinie należy patrzeć z przymrużeniem oka. Prawda jest taka, że nigdy nie wiadomo, na jakiego celnika traficie – a wiele właśnie zależy od niego. Może przepuścić Was z uśmiechem po 30 sekundach rozmowy, a może Was przemaglować i zadawac dużo pytań. Jeżeli ktoś pisze lub opowiada, że kontrole na lotnisku wcale nie są ciężkie, trwają krótko i są bezproblemowe to nie znaczy, że nasza kontrola też taka będzie. Jest to spora generalizacja i niepotrzebne wprowadzanie ludzi w błąd. To, że komuś kontrola się „udała” i poszła dość sprawnie nie oznacza od razu, że każda kontrola tak wygląda. Działa to też w drugą stronę. Jeśli ktoś miał pecha i przeszedł bardzo drobiazgową kontrolę i spędził na lotnisku wiele godzin nie oznacza od razu, że nam również to się przydarzy.

Izrael, Jerozolima

Czy kontroli należy się obawiać?

Kontrola na lotniskach w Izraelu może się okazać dość męcząca i nie ma na nia reguły. Może się zdarzyć, że bezproblemowo przejdziecie odprawę w ciągu kilku minut, a może być tak, że potrwa ona nawet kilka godzin. Dlatego na lotnisku przed odlotem zalecamy być odpowiednio wcześniej. Nie jest to jednak kontrola, której nie da się przejść. Zdarzają się skrajne przypadki, gdy dokonuje się  kontroli osobistej, jednak raczej w sytuacjach, gdy podczas rozmowy skumuluje się kilka przesłanek uzasadniających obawy celników (np. wiele pieczątek z krajów arabskich, podróżowanie w pojedynkę lub z nieznanymi osobami, krótki czas pobytu, rozmowa o podróży do Autonomii).

Izrael, Jerozolima, Wzgórze Oliwne

Kontrola jest czasochłonna, ale jeżeli zachowamy spokój i zdrowy rozsądek, obędzie się bez zbędnych utrudnień. Nie powinna również stanowić bariery, która zniechęci Was do podróży do Izraela. Jest to po prostu jakaś niedogodność, którą trzeba cierpliwie przetrwać i przejść, by później móc cieszyć się goracym słońcem tego kraju.

Pod tym linkiem znajdziecie poradnik o tym, jak szybko i w miarę bezstresowo przejść kontrolę na lotniskach w Izraelu. Opisujemy możliwe scenariusze, na co uważać i czego unikać. Koniecznie zajrzyjcie, mając pełną świadomość na temat kontroli lotniskowej zyskacie spokój i komfort psychiczny, który ułatwi Wam podróż do tego kraju.

Link – https://www.wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/kontrola-na-lotniskach-w-izraelu/

Jakie pytania mogą zadać celnicy?

Przy sprawdzaniu biletów, będą zadawane nam pytania typu: (w nawiasach sugerowane odpowiedzi)
– z kim podróżowałeś po Izraelu? (z rodziną, przyjaciółmi, samemu – jeśli podróżujecie sami, celnik może się zdziwić i zadać to pytanie kilka razy)
– Czy znasz osoby, z którymi podróżujesz (tak) i kim dla siebie jesteście ?
– Gdzie podróżowałeś po Izraelu? (Jerozolima i Morze Martwe, nie wspominać o Betlejem i Autonomii)
– Czy zawsze miałeś swój bagaż przy sobie? (zawsze)
– Czy ktoś był przy tym, jak pakowałeś swój bagaż? (nie)
– Gdzie mieszkałeś ? (w Jerozolimie, ewentualnie podać adres)
– Czy masz przy sobie broń, bombę? (nie. Przynajmniej mamy taką nadzieję 😉 )
– Czy wywozisz ze sobą jakieś prezenty ? (nie)
– Czy ktoś dawał ci do przekazania jakieś prezenty ? (nie)
– Jakiego jesteś wyznania? (tu już odpowiedź zależy od nas samych, musimy jednak pamiętać, że odpowiadając np. „jestem chrześcijaniem”, możemy narazić się na nieprzyjemności i przedłużoną kontrolę)
– Jeśli macie w paszportach pieczątki z krajów arabskich , mogą się pojawić o nie pytania.

Co jeśli nie rozumiecie celnika?

Znajomość angielskiego jest powszechna w Izraelu. Bardzo przydatna okazuje się też umiejętność mówienia po rosyjsku. Jeśli nie znacie angielskiego, a umiecie posługiwać się rosyjskim, nie wahajcie się podczas rozmowy przejść na ten język. W sytuacji gdy nie umiecie posługiwać się językiem angielskim lub rosyjskim, na lotniskach często dostępne są wydrukowane listy pytań w wielu językach, również po polsku. Jeśli nie rozumiemy celnika lub wiemy już przed wyjazdem, że nie zrozumiemy – warto przygotować sobie wydrukowaną na kartce prośbę po angielsku o listę pytań. Można również zapytać celnika, czy posługuje się jakimś innym językiem, który znacie Wy – np. francuskim, hiszpańskim czy niemieckim, a nawet polskim. Całkiem możliwe, że na takiego funkcjonariusza traficie.

Izrael, nad rzeką Jordan, miejsce chrztu Jezusa

Pieczątki w paszporcie z krajów arabskich

Nie jest prawdą, że mając w paszporcie pieczątki wbite w krajach arabskich (Maroko, Egipt, Iran, ZEA), możemy zostać nie wpuszczeni do Izraela lub mieć z tym poważne trudności. Uciążliwością w takim przypadku może być zwiększona ilość pytań  (czasem uszczypliwych) zadawanych przez celnika – dlaczego podróżowaliśmy do tych krajów, z kim, czy kogoś tam znamy. W skrajnych przypadkach, możemy zostać zabrani na przesłuchanie do osobnego pomieszczenia. Przesłuchanie może potrwać nawet kilka godzin. Wówczas będą wypytywali o naszą rodzinę, pracę, stan cywilny, czy znamy kogoś w tych krajach arabskich, które odwiedziliśmy (odpowiadać, że nie), dlaczego tam podróżowaliśmy (turystycznie).

Podczas takich przesłuchań należy odpowiadać krótko i na temat, mówić prawdę. Jeśli nie macie nic wspólnego z terrorystami – nic Wam nie grozi. Jesteście niewinni i nie możecie za nic ponieść odpowiedzialności. Może spróbujcie myśleć w ten sposób, że właśnie te kontrole sprawiają, że Izrael jest państwem bezpiecznym dla turystów. Mimo długich przesłuchań, nie ma takiego przepisu, który zabraniałby turystom, ktorzy wcześniej spędzali wakacje np. W Egipcie, wjazdu do Izraela.  Nie jest też powiedziane, że to się przydarzy każdej osobie, która była w Maroku czy Turcji. Mając pięczątki z Iranu czy ze ZEA, może w ogóle nie będziecie przepytywani, może rozmowa będzie trwałą 15 minut, a może 3 godziny. Wszystko zależy od tego, na jakiego celnika traficie. Mimo to, nie należy się takiej kontroli obawiać, ponieważ jest to tylko rozmowa.

A jeśli widzicie, że przesłuchanie się „nie klei”, zawsze możecie udawać „głupich”. (W naszym przypadku pomogło. Celnik mówił tak niewyraźnie, że po dziesiątym razie, gdy zapytaliśmy czy może powtórzyć, machnął na nas ręką i kazał iść dalej). Jakby źle nie było – jeśli jesteście niewinni, nie ma się czego bać. To tylko rozmowa i prędzej czy później muszą Was z lotniska wypuścić.

Transfer z lotniska Ben Guriona w Tel-Awiwie

Część samolotów z Polski przylatuje na terminal pierwszy (Ryanair), a część na terinal 3 (LOT). Jeśli lądujecie na terminalu 1, od razu przed wyjściem głównym jest przystanek, z którego co 10-20 minut kursuje przez całą dobę darmowy autobus na terminal 3. Przejazd  trwa nie więcej niż 5 minut. W trakcie szabatu jedyną opcją wydostania się z lotniska będzie shuttle bus lub taksówka.

 •  Shuttle Bus do Jerozolimy – to opcja najwygodniejsza.  Wychodząc z hali przylotów (Terminal 3), od razu na przeciwko głównego wyjścia, stoją na parkingu niewielkie busiki zapewniające transfer do Jerozolimy. Odjeżdżają zaraz po zapełnieniu. Cena to 60 szekli od osoby. Bus podjeżdża pod wskazany adres w Jerozolimie. Busy kursują również w czasie szabatu
 • Bus nr 485 do Jerozolimy – to opcja najtańsza. Autobus kursuje 24 godziny na dobę, od soboty wieczorem do piątkowego popołudnia (czyli codziennie poza szabatem – w piątki do godz. 14, w soboty od godz. 19). Autobus odjeżdża o każdej pełnej godzinie z terminalu 3 (dokładnie z parkingu na poziomie drugim). Cena biletu – ok. 6 dolarów od osoby (ok. 22 szekle).
 • Taxi –  istnieje strona z oficjalnym licznikiem, na którym możemy sprawdzić, ile zapłacimy za przejazd z lotniska w konkretne miejsce: Link – http://www.iaa.gov.il/enUS/airports/bengurion/Pages/TaxiFareCalculator.aspx  
 • Pociąg do Tel-Awiwu – Najtańszą i najwygodniejszą opcją będzie przejazd pociągiem. Pociągi odjeżdżają ze stacji na Terminalu 3 co około 30 minut. Przejazd trwa ok. 11 minut. Bilet dla jednej osoby dorosłej kosztuje 15 szekli (ok. 15 zł.). Bilet można kupić w kasie lub w automacie, a płacić mozna gotówka lub kartą. Rozkład jazdy znajdziecie na poniższej stronie. Link – https://www.rail.co.il/en
 • Autobus do Tel-Awiwu – Na dworzec autobusowy w Tel Awiwe odjeżdża również linia autobusowa nr 475, która kursuje codziennie od 5:00 rano do 22.30 (z wyjątkiem szabatu). Bilet – 10 szekli. Czas przejazdu – 40 minut. Będąc już w Tel-Awiwie można się przesiąść do autobusu kursującego do Jerozolimy.

Transfer z lotniska Ejlat Ovda

Ejlat obsługują dwa porty lotnicze. Tanie linie (Ryanair, Wizzair) latają na to drugie,  położone dalej na pustyni, 60 kilometrów od miasta.

 • Shuttle bus – opcja najwygodniejsza. Bus rezerwuje się wcześniej na stronie internetowej. Strona prowadzona jest równiezżw języku polskim, dlatego rezerwacja będzie łatwa. Biletu nie można kupić w busie ani na lotnisku. Cena przejazdu – 8 dolarów. Czas przejazdu – około godziny. Busy podjeżdżają pod wskazany adres. Busy kursują przez cały tydzień, również w czasie szabatu. Odjeżdżają i przyjeżdżają na lotnisko zgodnie z rozkładem lotów – 45 minut po przylocie oraz wyjeżdżają z Ejlatu 4,5 godziny przed planowanym odlotem. Zakupiony bilet może zostać okazany przed wejśiem do busa w wersji elektronicznej. Link do strony – https://eilatshuttle.com/pl
 • Busem firmy Egged – Bus nr 282 odjeżdża spod lotniska i skoorelowany jest z rozkładem lotów. Bus jeździ również w czasie szabatu. Bilety można kupić u kierowcy (tylko gotówka) lub w kasie na lotnisku (gotówka lub karta); płatność przyjmowana tylko w szeklach. Bus odjeżdża z lotniska 60 minut po przylocie, a z Ejlatu w stronę lotniska 3,5 godziny przed planowanym odlotem. Przejazd kosztuje 21,5 szekla od osoby (ok. 22 zł.). Bilet można kupić także na poniższej stronie. Link – https://reservations.egged.co.il/MKSM/#!/newOrder/0
 • Taxi – Przejazd taksówką będzie bardzo kosztowny – od 200 do 400 zł.
Izrael, Tel-Awiw

Czy Izrael jest drogi?

Tak. jest bardzo drogi, jednak istnieje kilka sposobów na złagodzenie bólu portfela. Szczęśliwie loty do Izraela są bardzo tanie. Spora część atrakcji – głównie sakralnych – jest darmowa i nie trzeba kupować biletów wstępu. W Izraelu dobrze działa autostop i couchsurfing, a rozbijanie namiotu jest legalne. Autobusy nie są jak na Izrael drogie, a siatka połączeń jest porządnie rozbudowana, więc kilka przejazdów busami nie powinno aż tak zrujnować naszego podróżniczego budżetu. Jeśli ktoś lubi hummus, świeże warzywa i falafele w picie, to na jedzenie nie wyda aż tak dużo. Oczywiście, jedzenie w restauracjach jest  zazwyczaj drogie, ale pita z falafelem czy hummus kupiony w ulicznym barze, nie będzie takie drogie. Najtańsze i najsmaczniejsze będą dania kuchni arabskiej. Tańsze restauracje w Jerozolimie to Hummus Ben Sira, Basta Pasta,  Nafoura. Warto też zjeść obiad na bazarze Beer Bazar w Tel-Awiwie, gdzie oprócz dobrego piwa można zamówić obiad w przedziale cenowym od 20 do 50 szekli.

Noclegi w Izraelu

Baza noclegowa w Izraelu jest bardzo bogata i bardzo droga. Wiele osób chwali sobie dobrze działający tam couchsurfing. Najlepszą bazą wypadową będzie Jerozolima i właśnie tam najwygodniej będzie zorganizować sobie nocleg na całość, albo chociaż część pobytu w Izraelu. Stąd blisko jest do Tel Awiwu, Betlejem, Betani i Mar Saby czy nad Morze Martwe. Jerozolima jest bardzo dobrze skomunikowana z całą resztą kraju i można w niej spędzić mnóstwo czasu z powodu dużej ilości zabytków i atrakcji. Baza noclegowa w niej jest bardzo urozmaicona. Ceny zaczynają się mniej więcej od 100 zł od osoby za noc.

Dom Sióstr Elżbietanek – W Jerozolimie będzie to najlepsza opcja noclegu pod względem zarówno ceny, jak i komfortu. W mieście znajdują się dwa domy prowadzone przez siostry – Nowy Dom w żydowskiej dzielnic Mea Shearim (możliwość oglądania życia codziennego ortodoksyjnych Żydów), a także Stary Dom w dzielnicy chrześcijańskiej, 3 minuty pieszo od Bazyliki Grobu Pańskiego, czyli w ścisłym centru, w pobliżu najciekawszych atrakcji Starego Miasta. Zdecydowanie polecamy nocleg w Starym domu, ze względu na jego położenie oraz kameralność. Stary Dom dysponuje 19 miejscami noclegowymi, a Nowy Dom 60 miejscami noclegowymi. Oba domy są bardzo czyste, zadbane i pięknie położone. Z dachu i licznych balkonów Starego Domu, rozprościera się zapierajacy dech w piersiach widok na całe miasto, złota kopułę meczetu, a także Wzgórze Oliwne.

Cena zakwaterowania również jest bardzo korzystna, ponieważ wynosi 35 dolarów z trzema obfitymi posiłkami dziennie. Na obiad składają się dwa dania, desery, kawa i herbata. Posiłki są syte, urozmaicone, obfite i doskonale przygotowane. Cena zakwaterowania ze śniadaniami i kolacjami wynosi 25 dolarów za dobę, a bez wyżywienia – 20 dolarów. Pokój należy rezerwować drogą mailową lub telefoniczną ze znacznym wyprzedzeniem – nocleg u sióstr Elżbietanek jest bardzo popularny wśród Polaków, ze względu na wysoki komfort i stosunkowo niskie ceny. Siostry Elzbietanki prowadzą Domy już od kilkudziesięciu lat, znajdą panujące w Jerozolimie realia bardzo dobrze – jest to sporą zaletą, ponieważ siostry służą radą, mogą polecić różne ciekawe miejsca lub zamówić busa na lotnisko. Siostry przyjmują również wolontariuszy, którzy w zamian za pomaganie przy sprzątaniu i robieniu zakupów, otrzymują dach nad głową i wyżywienie.

Link – http://elzbietankijerozolima.com

Transport zbiorowy w Izraelu 

Transport zbiorowy w Izraelu jest doskonale zorganizowany i stosunkowo niedrogi. Siatka połączeń autobusowych jest bardzo dobrze rozbudowana, a busy kursują z dużą częstotliwością. Autobusami przewoźnika Egged dojedziemy niemal wszędzie. Najtańszym środkiem transportu będą właśnie autobusy. Między największymi miastami wzdłuż wybrzeża można przemieszczać się też pociągami. Wiele osób chwali sobie dobrze działający w Izraelu autostop. Zazwyczaj na przystankach nie ma rozkładów. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w danym kierunku jeździ jakiś autobus i o której mniej więcej godzinie, rozkłady najlepiej sprawdzać wówczas na stronie przewoźnika Egged. Przykładowe ceny biletów (na początek roku 2018):

Autobusy:

 • Jerozolima – Betlejem – 7 szekli, bus nr 21 z dworca autobusowego w Jerozolimie
 • Tel Awiwu – Jerozolima – 16 szekli
 • Jerozolima – Morze Martwe – 22 – 38 szekli (w zależności od tego, na którą plażę jedziemy)
 •  Jerozolima – Masada, 37, 5 szekla
 •  Jerozolima – Jerycho, Wadi Qelt, Góra Kuszenia, 9 szekli
 •  Jerozolima – Nazaret, 37,5 szekla
 •  Nazaret – Akka, 27 szekli
 •  Tyberiada – Nazaret, 30 szekli
 •  Tyberiada – Akka, 34 szekle
 •  Jerozolima – Tyberiada, 38 szekli
 •  Akka – Hajfa, 18 szekli
 •  Jerozolima – Hajfa, 38 szekli
 •  Hajfa – Tel Awiw, 21, 5 szekla

Link do rozkładu jazdy – http://www.egged.co.il/HomePage.aspx

Pociągi:

 • Hajfa – Cezarea Nadmorska, 20,5 szekla
 • Jerozolima – Cezarea Nadmorska, 39,5 szekla (przesiadka w Tel Awiwie)
 • Cezarea Nadmorska – Tel Awiw, 22 szekle
 • Haifa – Tel Awiw, 27,5 szekla

Link do rozkładu jazdy – https://www.rail.co.il/en

Wypożyczenie auta w Izraelu 

Polskie prawo jazdy uprawnia do podróżowania autem po Izraelu. Przy wypożyczaniu auta najczęściej trzeba okazać prawo jazdy, paszport oraz kartę kredytową. Wypożyczalnie nie zezwalają na wjazd ich samochodami na terytorium Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy. Technicznie jest to możliwe, jednak robicie to na własne ryzyko. Koszt wypożyczenia będzie się wahał w zależności od terminu wyjazdu i czasu rezerwacji.  Wypożyczenie auta na lotnisku na 7 dni to koszt minimum około 200 euro ( bez dziennego limitu kilometrów). Wypożyczenie auto w sprawdzonej wypożyczalni w Jerozolimie, bez limitu kilometrów  na 3 dni to koszt 100 euro, na jedną dobę – 50 euro. GPS – około 16 euro za jeden dzień. Warto zabrać zestaw GPS ze sobą. Wypożyczalnia, którą rekomendujemy – EuropCar. Drogi w Izraelu są w bardzo dobrym stanie.

Atrakcje w Izraelu 

W przygotowaniu jest osobny artykuł o atrakcjach w Izraelu, ponieważ ich lista jest zbyt długa, by umieścić to w jednym poradniku. Tutaj tylko nadmienimy o kilku z nich. Izrael, choć niewielki, obfituje w niesamowitą ilość zabytków, atrakcji czy miejsc kultu religijnego wielu wyznań. Ziemia, na której rodziły się pierwsze cywilizacje, na której przebywali Fenicjanie, Rzymianie, Żydzi, które przemierzały wojska krzyżowców, gdzie  powstawały zakony rycerskie, gdzie żyli i żyją nadal Arabowie – musi być ziemią niezwykłą i fascynującą. Do Izraela można wracać wielokrotnie i zawsze znajdzie się jakieś nowe, ciekawe miejsce do odwiedzenia. Ale jeśli jest to nasza pierwsza (może być również kolejna z rzędu) podróż do Izraela, jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć?

Izrael, Herodion

O takich miejscach jak Jerozolima, Morze Martwe, Betlejem i Tel-Awiw nie trzeba wspominać, gdyż są to z reguły stałe punkty wszystkich wycieczek do Izraela. Oprócz tego warto odwiedzić Pustynię Judzką z Wadi Qelt lub Pustynię Negew, Masadę, Mitzpe Ramon, klasztor Mar Saba, Górę Kuszenia, Akkę, Cezareę Nadmorską, Nazaret, Jezioro Tyberiadzkie z okolicznymi świątyniami (Góra Błogosławieństw, Tabka, Kana). Musimy pamiętać, że Izrael to nie tylko świątynie, ale i piękne Parki Narodowe – En Gedi, Eilat Coral Beach czy Tel Dan Nature Reserve i wspaniałe szlaki trekkingowe (Israel National Trial, Jesus Trail). Nad Morzem Martwym można wypoczywać niemal przez cały rok, a doskonałe warunki do plażowania przez większość roku panują także w okolicach Ejlatu. Piękne plaże znajdziecie też w Tel Awiwie. I choć standardem są wizyty w Jerozolimie i nad Morzem Martwym, warto pamiętać o tych mniej znanych atrakcjach i poświęcić na eksplorowanie Izraela więcej czasu, niż zwyczajowy weekend czy pielgrzymka po miejscach świętych.

Izrael, Morze Martwe

Karty zniżkowe do Parków Narodowych

Izrael posiada kilka fascynujących Parków Narodowych, które warto odwiedzić. Jednak bilety wstępu do nich potrafią nadwyrężyć podróżniczy budżet. Istnieje jednak pewien sposób, by naszemu portfelowi trochę ulżyć. Są to karty ze zniżkami, które uprawniają do wizyty w określonej liczbie Parków Narodowych w określonym czasie, za odpowiednią kwotę – wszystko zależy od opcji na jaką się zdecydujemy. Warianty kart są następujące:

 •  Niebieska karta – ważna przez tydzień. Upoważnia do wstępu po 3 parków. Cena – 78 szekli.
 •  Zielona Karta – ważna przez dwa tygodnie. Upoważnia do wstępu do 6 parków. Cena –  150 szekli.
 •  Pomarańczonwa karta – ważna przez dwa tygodnie. Nielimitowana – można wchodzić do każdego parku. Cena – 150 szekli.

Zakup karty bardzo się opłaca – już samo wejście na Masadę i do parku w Cezarei będzie kosztować około sto szekli. Za tą samą cenę możemy otrzymać wstęp do jeszcze jednego lub 4 kolejnych parków. Karta nie przewiduje zniżek. Lista Parków Narodowych, które obejmuje karta:

 • Masada National Park
 • Bet Guvrin National Park
 • Tel Megiddo (Armageddon) National Park
 • Tel Dan Nature Reserve
 • En Gedi Nature Reserve
 • En Avdat National Park
 • Avdat National Park
 • Hermon Stream (Banias) Nature Reserve
 • Zippori National Park
 • Eilat Coral Beach Nature Reserve
 • Makhtesh Ramon – Nature Reserve and Visitors
 •  Caesarea National Park
 • En Hemed National Park

Strona internetowa – https://en.parks.org.il/Pages/default.aspx

Izrael, Pustynia Judzka

Bezpieczeństwo

Ogólnie rzecz biorąc, Izrael jest krajem bezpiecznym dla turystów. Nie należy obawiać się wyjazdu. My na miejscu czuliśmy się bardzo bezpiecznie.  Na ulicach można spotkać liczne patrole wojskowe z bronią, co wbrew pozorom powoduje, że turysta czuje się bezpieczniej, a na ulicach miast panuje spokój. Czuliśmy się tam bezpiecznie również dzięki skrupulatnym kontrolom na lotnisku i świadomości, że Izrael posiada jedno z najlepiej wyszkolonych wojsk na świecie i doskonały system antyrakietowy. Na ataki rakietowe narażone są głównie północne i południowe rubieże kraju. Wszelkie niepokoje i walki dzieją się na terenach spornych i granicznych, nie w Jerozolimie czy Tel Awiwie. Od wielu lat w tych miastach nie doszło do zamachów. W pierwszych latach XXI wieku na terenie Izraela dochodziło do wielu ataków samobójczych, jednak w ostatnich latach one ustały – podobno dzięki interwencji ONZ, Rosji i UE.  Zawsze należy bez protestów poddawać się rutynowym kontrolom przy wejściach do niektórych atrakcji. Zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych i nie spacerowanie późną nocą. Czytaliśmy relacje osób odwiedzających Izrael, które chwaliły sobie nocne spacery. Naszym zdaniem nie jest to dobry pomysł w większości odwiedzanych przez nas miejsc – nie tylko w Izraelu. Lepiej dmuchać na zimne. Zwłaszcza, gdy podróżujemy w pojedynkę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed możliwymi zagrożeniami terrorystycznymi, jednak w ostatnim czasie nie odnotowano takich wypadków. Należy pamiętać, że te ataki nie są nigdy skierowane w turystów, jednak turyści mogą zostać w nich poszkodowani przypadkiem. Wszystkie kontrole – również te na lotnisku, są właśnie po to, by w Izraelu było bezpiecznie. Prawdopodobieństwo występowania zamieszek i starć występuje raczej  jedynie na terenach przygranicznych. Cała sytuacja polityczna w Izraelu jest bardzo rozdmuchiwana przez polskie i inne zagraniczne media. Na miejscu panuje spokój i turysta może czuć się względnie bezpiecznie. Przebywaliśmy w Izraelu w trakcie rzekomych zamieszek wywołanych deklaracją prezydenta Trumpa o przeniesieniu stolicy z Tel-Awiwu do Jerozolimy. I sytuacja na miejscu nijak miała się do tej przedstawianej w mediach. Na miejscu panował absolutny spokój, a wiele osób zrezygnowało wówczas z przyjazdu do Izraela. Dlatego też Jerozolima świeciła pustkami i wszędzie wchodziliśmy bez kolejek. Jedyną widoczną reakcją było oplakatowanie dzielnicy Mea Shearim plakatami z napisem „Boże pobłogosław Trumpa”.

Przystanki autobusowe i tramwajowe są zabezpieczone specjalnymi słupkami, które uniemożliwiają uderzenie w nie autem. Przy wejściach do największych atrakcji (np. pod Ścianę Płaczu) prowadzone są dokładne kontrole. Pod największymi atrakcjami zlokalizowane są specjalne kapsuły, do których w razie alarmu bobmbowego można wsadzić ładunek.

Miastem, w którym co jakiś czas zdarzają się dość niebezpieczne incydenty, jest Hebron. Chociaż turyści regularnie odwiedzają to miasto, należy zawsze pamiętać o zachowaniu ostrożności, gdyż  sytuacja polityczna wciąż pozostaje tam napięta. Dobrze jest pilnować swoich torebek i bagaży, zwłaszcza na zatłoczonych dworcach, bazarach i w środkach komunikacji miejskiej – ponieważ w takich miejscach zdarzają się kradzieże. Pieniądze warto mnie pochowane w kilku miejscach lub nie zabierać ze sobą wielkich sum.

Do Izraela codziennie latają setki turystów, jednak trzeba mieć świadomość, że w tym kraju zawsze istnieje jakieś potencjalne ryzyko. Dlatego najlepiej zastanowić się, czy jego świadomość nie przeszkadza nam w zwiedzaniu  i czy nie lepiej odłożyć wycieczki na dalszy termin – dla własnego komfortu psychicznego. Od siebie możemy tylko dodać, że przebywając w Izraelu miesiąc nie było ani jednej sytuacji, w której czulibyśmy jakikolwiek dyskomfort lub niebezpieczeństwo. Nie jest to jednak żaden wyznacznik i gwarancja dla kolejnych turystów.

Strój w Izraelu

Należy stosować się do pewnych zasad pod względem ubioru – nie jest konieczne noszenie nakrycia głowy (poza Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie), jednak zalecamy zakrywanie ramion, dekoltów i nie noszenie krótkich spódnic/spodenek (powyżej kolana), zarówno przez panie, jak i panów. Szczególną uwagę na strój należy zwracać w Jerozolimie, gdzie większość zabytków stanowią obiekty religijne – nieodpowiedni ubiór może powodować zgorszenie modlących się ludzi. Jeśli udacie się  na spacer w kusym stroju (np. Do Mea Shearim, dzielnicy ortodoksyjnych Żydów), możecie się narazić na nieprzyjemności, takie jak wyzwiska, plucie, rzucanie kamieniami – zwłaszcza w trakcie szabatu.  Sytuacja lepiej prezentuje się w Tel Awiwie, Hajfie czy nad Morzem Martwym i Śródziemnym – w tych miejscach zasady dotyczące ubioru nie są tak restrykcyjne i można ubierać się tak jak podczas wakacji w każdym innym miejscu.

Izrael, nad rzeką Jordan

Nie chodzi oczywiście o to, by zakrywać się od stóp do głów przez cały pobyt w Izraelu, lecz dobrze mieć świadomość gdzie się jest oraz wyczucie i pewien takt. Wakacyjne stroje nie będą stanowiły problemu nad Morzem Martwym czy w Tel-Awiwie, ale w Jerozolimie mogą już budzić zgorszenie. Dla własnego komfortu psychicznego w takich miejscach jak Jerozolima, lepiej więcej zasłonić, niż odsłonić.

Izrael i pogoda – kiedy najlepiej jechać ?

Izrael można odwiedzić przez cały rok. Jeśli jesteśmy nastawieni na zwiedznie, dobrym momentem bedzie okres od listopada do lutego, kiedy to nie ma w Izraelu tłumu turystów (z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia), ceny sa niższe, a temperatury znośne. Jeżeli komuś zależy na plażowaniu, idealnie będą się do tego nadawały miesiące wczesną jesienią i wiosną (marzec – maj, wrzesień). W Morzu Martwym można się kąpać nawet w grudniu i styczniu. W styczniu 2018 roku kąpaliśmy się tam przy temperaturze sięgającej 25 stopni.  Okres od maja do września to czas bardzo wysokich temperatur, dochodzących do ponad 40 stopnii w cieniu. Jeśli ktoś źle znosi upały, powinien unikać podróży w tych miesiącach. Zwiedzanie w takiej temperaturze będzie uciążliwe.

Jerozolima jest położona na wzgórzach i pogoda w tym mieście zazwyczaj różni się znacznie od pogody w miejscach położonych nawet niedaleko niej. Temperatura w Jerozolimie zawsze jest o kilka stopni niższa niż poza nią, zdarzają się ulewne deszcze, a wieczory i noce są zazwyczaj chłodne. Z kolei region Morza Martwego charakteryzuje się tym, że jest tam zawsze o co najmniej 10 stopnii więcej niż w pozostałych częściach kraju. Dobra pogoda (odpowiednia także na palżowanie) panuje tam w zasadzie przez cały rok. Okres zimowy nad Morzem Śródziemnym, to temperatury sięgające kilkunastu stopnii, czasem 20 – jednak kąpanie się w morzu nie będzie wtedy aż tak przyjemnie, kąpieli w tym czasie zażywa niewiele osób. Ze względu na klimat, bezwzględnie należy pamiętać o dobrym nawodnieniu w trakcie wyjazdu i zawsze mieć przy sobie butelkę wody.

Którą plażę wybrać?

Piękne, szerokie plaże można znaleźć w Tel Awiwie. Więcej pytań rodzi wypoczynek nad Morzem Martwym, gdzie wiele plaż jest płatnych lub prywatnych. Do tej pory najpopularniejszymi wśród turystów były plaże Ein Gedi oraz Ein Bokek, jedna ta pierwsza od kilku miesięcy pozostaje zamknięta dla turystów. Ein Bokek jest plażą dość długą, piaszczystą, dobrze zagospodarowaną (prysznice, sklepy, leżaki), strzeżoną i bezpłatną. No i bardzo ładną. Pozostałe plaże po północnej części Morza Martwego są płatne (koszty oscyluja od 50 do 80 szekli od osoby na dzień). Nad Morze Martwe można dojechać z dworca autobusowego w Jerozolimie. Najbliżej położona jest płatna plaże Kalya, czyli pierwszy przystanek przy Morzu, dojazd trwa około 40 minut, a bilet kosztuje 25 szekli.

Bezwzględnie nie polecamy kąpieli poza wyznaczonymi plażami, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne. Przy zejściach do wody znajdują się niebezpieczne uskoki, przez które co roku ginie co najmniej kilka osób. Do Morza należy wchodzić spokojnie, nie chlapać, nie rzucać się na wodę, nie nurkować, uważać na oczy. Trzeba mieć na uwadze, że nie jest to zwyczajne morze i obowiązują tu inne reguły zachowania – ze względów bezpieczeństwa. Jeśli macie rany na ciele lub dopiero co się goliliście, nie polecamy wejścia do wody. Będzie bolało. Po kąpieli koniecznie idźcie pod prysznic.

Szabat i Ramadan

Zalecamy przyjazd do Izraela w inny dzień, niż sobota i piątek wieczorem. Komunikacja miejska jest wtedy znacznie utrudniona, a sklepy i atrakcje żydowskie pozamykane. W Jerozolimie przestają kursować tramwaje. Wyjątek od tej zasady stanowi Haifa, gdzie mimo szabatu, wszystko funkcjonuje normalnie. Szabat nie jest też tak bardzo odczuwalny w Tel Awiwie, dlatego warto ten czas spędzić w jednym z tych miast. Odradzamy wycieczki do dzielnicy żydowskiej w Jerozolimie w trakcie szabatu. Z kolei w czasie ramadanu (w dzielnicy arabskiej starego miasta Jerozolimy, w Strefie Gazy, w miastach Palestyńskich) należy unikać publicznego spożywania posiłków, napokój i palenia tytoniu.

Języki

Język angielski jest w Izraelu dość powszechny i bez problemu będziemy mogli się nim porozumieć. Oprócz tego, bardzo przydatny jest w Izraelu język rosyjski – nawet część napisów na ulicach, sklepach czy w atrakcjach jest właśnie w tym języku. I nie będzie też problemu, by spotkać polskojęzycznych turystów. Polacy bardzo lubią odwiedzać Izrael, zwłaszcza ostanio, kiedy bilety lotnicze są tak tanie. Zawsze więc można poprosić jakiegoś rodaka o pomoc. Oprócz tego na ulicach króluje oczywiście też język hebrajski i arabski.

Izrael, Jerycho, Góra Kuszenia

Zdrowie, szczepienia, ubezpieczenia

Szczepienia ochronne nie są w Izraelu obowiązkowe. Woda z wodociągów jest zdatna do spożycia, jednak by unikać ewentualnych zatruć, zalecane jest korzystanie z wody butelkowanej. W Jerozolimie do mycia zębów przez cały miesiąc używaliśmy wody z kranu i nic nam się nie stało, jednak nie jest to wyznacznik i warto mieć na uwadze ewentualne perturbacje żołądkowe. Opieka medyczna jest na dobrym poziomie, ale też droga. Udając się na wizytę do lekarza, należy się liczyć z kwotą rzędu kilkuset dolarów (ok. 300).  Polskie polisy ubezpieczeniowe są uznawane na terenie Izraela. Koszty leczenia i opieka medyczna w Izraelu są bardzo drogie, dlatego zalecamy wykupienie przed wyjazdem stosownego ubezpieczenia. Osoby wjeżdżające na teren Izraela pojazdem mechanicznym, zobowiązane sa do posiadania tzw. Zielonej karty.

Gniazdka, wtyczki

Wszędzie funkcjonują zwykłe gniazdka elektryczne, takie jak w Polsce. Nie jest konieczne zabieranie ze sobą przejściówek.

Czas

Różnica czasu w Izraelu wynosi + 1 godzinę, czyli w stosunku do czasu polskiego, w Izraelu zawsze jest jedna godzina do przodu.

Free walking tour

Będąc w Jerozolimie, warto skorzystać z darmowych wycieczek z przewodnikiem, na przykład po dachach miasta. Po szczegółowe informacje należy udać się do Biura Informacji Turystycznej, np. Na lotnisku lub biura w Jerozolimie naprzeciw cytadeli Dawida.

Izrael, Jerozolima

Ambasada 

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Izraelu znajduje się z Tel-Awiwie. Jeżeli chcecie śledzić bieżącą sytuację w Izraelu i wiedzieć o wszystkim z pierwszej ręki, warto zaglądać na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Polak za granicą.

Adres – 16, Soutine St. Tel Aviv 64684

Internet, karty SIM

Standardem jest, że każde miejsce noclegowe oferuje bezpłatny dostęp do wifi. Oprócz tego, w całym Izraelu łatwo jest połączyć z bezpłatnym internetem w sklepach, restauracjach, na dworcach, w pociągach czy w atrakcjach turystycznych. Otwarte wifi można znaleźć nawet na plażach w Tel-Awiwie, dlatego zawyżanie kosztów wycieczki i kupowanie karty SIM wydaje się być niecelowe.  Opcji na zakup karty SIM jest wiele, koszty są bardzo zróżnicowane.  Na przykład zakup karty z pakietem 6GB internetu i minutami na rozmowy można kupić za 60 szekli (około 61 zł). Zakupu dokonuje się w sklepie z telefonami lub w serwisie telefonicznym, gdzie dostaniemy karty różnych operatorów.

Czy warto jechać do Izraela?

Po stokroć warto. Takiej atmosfery, takiego niewymownego klimatu nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Korzystajcie z tanich biletów póki są i cieszcie się tym pięknym krajem!

4 odpowiedzi na “Izrael od A do Z- informacje praktyczne”

 1. Darek

  Bardzo fajny blog, szukałem informacji tylko na temat Izraela i jest ich na tyle, że nie sposób spamiętać. Myślę, że warto podawać datę zamieszczenia informacji, po latach art. pewnie będzie nieaktualny przynajmniej w kwestii cen.
  Pozdrawiam i dziękuję 🙂

  Odpowiedz
  • Wypisz Wymaluj Podróż

   Bardzo dziękujemy za komentarz! Takie opinie są dla nas motywacją do dalszej pracy 🙂
   Właśnie jesteśmy w trakcie aktualizowania poradnika, ponieważ często pojawiają się tu pytania, na które nie wpadliśmy podczas pisania, a warto o nich wspomnieć (np. w ostatnich miesiącach pojawił się pociąg z lotniska Ben Guriona do Jerozolimy). W ciągu kilku tygodni wrzucimy aktualizację. Staramy się „odnawiać” wszystkie artykuły z informacjami praktycznymi, jeśli tylko pojawią się nowe informacje.
   A kwestia cen jest dobrym powodem, by wrócić w dane miejsce i sprawdzić co się zmieniło 🙂
   Pozdrawiamy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *