Drezno na weekend – informacje praktyczne

Szczęśliwi ci, którzy mieszkają w zachodniej Polsce, bo stąd już tylko rzut beretem do niemieckiego Drezna. Wycieczka do tego miasta będzie idealnym pomysłem na weekend zarówno latem, gdy można urządzać leniwe spacery wzdłuż rzeki Łaby i starego miasta, a także zimą – bo Drezno posiada takie zbiory muzealne, że szczęka opada. I nawet jeśli muzeów zwiedzać nie lubicie, to te drezdeńskie na pewno przypadną Wam do gustu. 

Drezno, tak prężnie rozwijające się od XV wieku, było uznawane (i często nadal jest) za najpiękniejsze miasto w Niemczech. Rezydowali w nim królowie, tworzono tu placówki naukowo – kulturalne, w Dreźnie rodził się romantyzm. Miasto cudem przetrwało lata II wojny światowej, by pod jej koniec zostać doszczętnie zniszczonym. Naloty alianckie zrównały miasto z ziemią i tak naprawdę jest ono podnoszone z gruzów po dziś. Symboliczne jest umieszczenie kościele  Kreuzkirche krzyża wykonanego przez syna jednego z pilotów bombardujących Drezno. Drezno jest barokowym cudem, który zachwyca architekturą. I choć nieodmienne przez cały rok odwiedza je tysiące turystów, nic uroku temu miastu odebrać nie może. Szczególnie duże wrażenie robią niesamowite muzea, które posiadają jedne z najlepszych zbiorów na całym świecie. Nie wyobrażamy sobie zwiedzania Drezna bez wizyty chociaż w jednym muzeum. I Wy również nie powinniście!

Drezno

Jak dojechać do Drezna?

Aby wygodnie dojechać do Drezna, najlepiej najpierw dostać się do Wrocławia. Ogólnie najłatwiej będzie mieszkańcom południowej, zachodniej i centralnej Polski. Polska niestety nie posiada bezpośredniego i taniego połączenia lotniczego w Dreznem.

  • Autem – Drezno leży blisko naszej zachodniej granicy i najlepiej dojechać do niego autem. Najłatwiej mają mieszkańcy południowej Polski. Autostradą A4 można dojechać do Drezna w 5 godzin z Krakowa, w 2,5 godziny z Wrocławia, w 4 godziny z Poznania. Auto można zostawić zaparkowane przy jednym z centrów handlowych przy autostradzie lub pod stadionem (płatne 3 euro) i do centrum miasta dojechać tramwajem lub autobusem. W centrum również znajduje się mnóstwo parkingów, do których co chwila prowadzą elektroniczne znaki, wskazujące liczbę wolnych miejsc. Najtańsze parkingi kosztują 5 euro za dzień. Jeśli nie dysponujemy własnym autem, bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie ze strony BlaBlaCar. Każdego dnia w kierunku Niemiec, w tym przez Drezno, jedzie z Polski mnóstwo samochodów osobowych, które za małe pieniądze oferują transport. Będzie to też najtańszy sposób dostania się tam, gdyż przejazd często kosztuje mniej niż 40 zł w jedną stronę.
  • Pociągiem – z Wrocławia (przez Legnicę, Bolesławiec, Goerlitz, Budziszyn) i Jeleniej Góry (przez Gryfów, Lubań, Zgorzelec, Budziszyn) do Drezna kursują pociągi. Jeśli nie jesteśmy z Wrocławia, dostanie się do stolicy Dolnego Śląska nie powinno stanowić problemu. Pociągi mają komfortowe godziny odjazdów. Przy ich pomocy możemy zorganizować wycieczkę do Drezna na jeden dzień. Pociąg odjeżdża z Wrocławia o godzinie 06:04 rano, a z Drezna do Wrocławia o godzinie 18:08. Czas przejazdu wynosi niecałe 4 godziny. Bilety można kupić jedynie w kasie lub u konduktora w pociągu (za dodatkową opłatą). Podczas zakupu biletu w kasie, koniecznie poproście o skorzystanie z Promocji Drezdeńskiej. Bilet w jedną stronę dla jednej osoby kosztuje 83 zł,  dlatego warto korzystać z promocji – wtedy zapłacicie za przejazd z dwie strony 100 zł lub za dwie osoby 180 zł na przejazd w dwie strony, a bilety ważne są przez dwa dni. Pociągi są dość wygodne, chociaż nie posiadają gniazdek elektrycznych przy fotelach. Całą rozpiskę promocji można sprawdzić na stronie: https://www.kolejedolnoslaskie.eu/pl/promocja-drezde%C5%84ska.html
  • Autobusem – tutaj również najbardziej poszczęściło się mieszkańcom Dolnego Śląska. Do Drezna kursuje Eurolines, Sindbad, jednak najkorzystniejsze oferty biletów ma Flixbus. Zdarza się, że przewoźnik sprzedaje bilety po około 40 zł. Jednak rozpiętość cenowa jest ogromna, bo można trafić na takie za 60 zł, 80 zł czy 120 zł. Z Warszawy można dojechać do Drezna bezpośrednio na pokładzie autobusu Ecolines, jednak bilety te są dość drogie, a przejazd trwa aż 12 godzin. Najwygodniej będzie połączyć zwiedzanie Drezna z wizytą we Wrocławiu.

Kiedy jechać do Drezna?

City Break w Dreźnie jest dobrym pomysłem o każdej porze roku. Latem można urządzać przyjemne spacery po mieście, wypocząć nad rzeką, wziąć udział w rejsie po Łabie, korzystać z licznych ścieżek rowerowych, a nawet wybrać się poza miasto – najlepiej do pobliskiej Szwajcarii Saksońskiej. Z kolei zimą odnajdą się w Dreźnie miłośnicy sztuki. Drezno dysponuje niezwykłymi kolekcjami muzealnymi, które zaciekawią nawet największego przeciwnika takiej formy zwiedzania.

Drezno

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Drezna?

Jeśli nie interesują nas muzea i chcemy jedynie spacerować ulicami miasta, podziwiać architekturę, wejść na jeden z punktów widokowych, wejść do jednego muzeum (np. Zwingera), posiedzieć nad Łabą, zjeść coś w kolorowej dzielnicy Neustadt, to na zwiedzanie może starczyć jeden dzień. Jeśli jednak planujemy zwiedzanie większej ilości atrakcji – zwłaszcza muzeów – dwa dni to absolutne minimum. W ciągu trzech dni można zwiedzić dużą część najciekawszych muzeów, a także odwiedzić mniej znane atrakcje miasta położone poza centrum. Bardzo przyjemnym rozwiązaniem jest także połączenie wycieczki do Drezna z wizytą w Szwajcarii Saksońskiej.

Jak poruszać się po Dreźnie?

Większość atrakcji położona jest blisko siebie – szczególnie w przypadku zabytkowego centrum. Drezno najlepiej zwiedzać pieszo, a tylko w przypadku odwiedzin w takich miejscach, jak pałac Pillnitz, skorzystać z komunikacji miejskiej. Dobrym rozwiązaniem jest również przemieszczanie się rowerem. Miasto posiada gęstą sieć ścieżek rowerowych i wiele wypożyczalni rowerów (również Next Bike, ta sama firma co w Polsce).

Komunikacja miejska w Dreźnie

W Dreźnie korzysta się z autobusów, linii tramwajowych oraz szybkiej kolei. Bilety można zakupić na wszystkich ważniejszych przystankach w mieście w automatach, a także w tramwajach – również w automatach. Trzeba jednak pamiętać, że w większości przystankowych automatów możliwa jest płatność zarówno kartą, jak i gotówką, jednak w tramwajach można płacić jedynie gotówką. W autobusach bilety kupuje się u kierowcy.

Bilet jednorazowy na komunikację miejską kosztuje 2,30 euro, a ulgowy 1,60 euro. Bilety ulgowe przysługują ucznią do 15 roku życia. W regionie Drezna obowiązują strefy taryfowe, jednak zwiedzając tylko centrum miasta, będziecie raczej poruszać się jedynie w jednej strefie, góra w dwóch. Bardzo przydatną stronę, na której można (w języku polskim) sprawdzić rozkład jazdy, ceny biletów, przystanki, na których zlokalizowane są automaty biletowe, znajdziecie pod tym linkiem:

https://www.dvb.de/pl-pl/

Bilety czasowe

Jeśli macie zamiar często korzystać z komunikacji miejskiej lub planujecie dłuższy pobyt w Dreźnie, warto zainwestować w bilety czasowe. Na przykład bilet całodzienny dla jednej osoby jest ważny od momentu skasowania biletu do godz. 4 następnego dnia i uprawnia do nielimitowanych przejazdów środkami komunikacji miejskiej (6 euro bilet normalny, 5 euro bilet ulgowy).  Dobrym rozwiązaniem jest równiez całodzienny bilet rodzinny przeznaczony dla maksymalnie dwóch osób dorosłych oraz maksymalnie czworga dzieci do 15 roku życia, a który kosztuje 9 euro. Dla małych grup również się coś znajdzie – całodzienny bilet dla maksymalnie 5 osób kosztuje 15 euro. W Dreźnie można zakupić także bilet 7 – dniowy, zezwalający na nieograniczone przejazdy, który kosztuje 21,5 euro za bilet normalny i 16,40 euro za bilet ulgowy. Opis wszystkich możliwych biletów można znaleźć na wyżej podanej stronie.

Rejsy po Łabie

Rejsy statkami po Łabie do najtańszych nie należą, ale w Dreźnie można się zadowolić również krótkim rejsem promem, który kosztuje … 1,50 euro! Bilet w dwie strony kosztuje 2 euro, a ulgowy odpowiednio – 1 euro i 1,5 euro. Promy pływają na następujących trasach:

1. Johannstadt – Neustadt

2.  Niederpoyritz – Laubegast

3. Kleinzschachwitz – Pillnitz (szczególnie polecamy dla zainteresowanych zwiedzaniem zamku w Pillnitz)

Oprócz tego, po Łabie można pływać też parostatkami, jednak będzie to już bardziej kosztowna rozrywka. Przystań znajduje się tuż pod Tarasami Bruhla. Bilety kosztują 18 euro. Za rejs podczas zachodu słońca płaci się około 22 euro. Bardzo ciekawym pomysłem jest rejst statkiem do Szwajcarii Saksońskiej za 27 euro (17 euro dla studentów i uczniów).

Bilety można zakupić na stronie: https://www.saechsische-dampfschiffahrt.de/

Czy warto zwiedzać muzea?

Prawda jest taka, że Drezno muzeami stoi i pojechać tam i nie wejść do żadnego Drezna, to trochę zmarnować wyjazd. Jeśli jedziecie do Drezna na dłużej, niż jeden dzień – po prostu musicie wejść do chociaż jednego z muzeów. Ich wielką zaletą są pięknie wyeksponowane gabloty. Są estetyczne, nowoczesne, dobrze oświetlone prezentujące różnorodne dzieła, nie ma w nich natłoku. Warto wejść chociaż do kilku takich placówek.

Jak oszczędzić na zwiedzaniu muzeów w Dreźnie?

Drezno oferuje nam jeden sprawdzony sposób – karty miejskie i muzealne, dzięki którym można zaoszczędzić sporo pieniędzy na biletach wstępu. Innym sposobem jest wizyta w Dreźnie podczas czerwcowej Nocy Muzeów, kiedy to można zwiedzać wszystkie muzea za darmo. Dobra wiadomość dla rodziców – dzieci do 16 roku życia wszędzie wchodzą za darmo. Lepiej też nie kupować biletów online, ponieważ wtedy do każdego biletu dopłacamy po 2 euro.

Karty miejskie, karty muzealne

Jeśli planujecie zwiedzanie muzeów i innych atrakcji również od środka, ogromną ulgą dla naszego portfela może okazać się zakup kart muzealnych. Bilety wstępu do poszczególnych atrakcji nie są tanie, ich ceny zaczynają się od 4 euro, a kończą na 22 euro. Te najciekawsze i najbardziej oblegane atrakcje (jak Zwinger , 10 euro) są najdroższe. Po podliczeniu cen do wszystkich najciekawszych atrakcji w Dreźnie, nagle się okazuje, że na bilety trzeba wydać co najmniej kilkadziesiąt euro. W takim wypadku bardzo polecamy zakup karty muzealnej. Rodzajów i kombinacji kart jest od groma. Do najciekawszych kart należą:

  • Museum Card – najprostrza wersja karty przeznaczona jest dla jednej osoby i uprawnia do wejścia do 14 muzeów na terenie Drezna. Kosztuje ona 22 euro i ważna jest przez 2 dni. My w ciągu dwóch dni, posiadając tę kartę, byliśmy w stanie wejść do 4 muzeów, bo są one ogromne i niezwykle ciekawe. Spędziliśmy w nich mnóstwo czasu. I nadal była to spora oszczędność, bo zapłaciliśmy te 22 euro od osoby zamiast 54 euro. Bardzo polecamy zakup tej karty.
  • Dresden City Card – ważna jeden dzień karta dla jednej osoby za 12 euro  ( na dwa dni 17 euro) upoważnia do nielimitowanych przejazdów komunikacją miejską. Jednak wydaje się, że bardziej opłaca się zakup zwyczajnego jednodniowego biletu na komunikację miejską. Istnieje również wersja dwudniowa dla całej rodziny za 25 euro, ale tutaj sytuacja ma się podobnie, jak w pierwszym przypadku. W porównaniu z cenami biletów czasowych na komunikaję miejską, zakup Dresden City Card nie opłaca się.
  • Dresden City Card + Dresden Museums – karta dla jednej osoby ważna przez jeden dzień w cenie 37 euro. Tak samo jak w przypadku samej Dresden City Card – nie opłaca się.
  • Dresden Museum Card Plus – zakup tej karty opłaca się, jeśli zostajemy w Dreźnie dłużej, niż dwa dni, bo ważna jest przez 4, a także gdy chcemy odwiedzić Historyczne Zielone Sklepienie. Bilet do tego niezwykłego skarbca kosztuje aż 21 euro, więc kupując Dresden Museum Card Plus za 28 euro można sporo zaoszczędzić. Dodatkowo, karta upoważnia do wstępu nie do 14, a aż do 27 muzeów.
  • Dresden Regio Card – dla jednej osoby, ważna przez jeden dzień – kosztuje 20 euro i uprawnia do nieograniczonego korzystania ze środków transportu publicznego w Dreźnie i całym regionie. Zakup karty bardzo się opłaca, jeśli chcemy zwiedzać Saksonię. Wersja dwudniowa karty dla jednej osoby kosztuje 35 euro, a dla całej rodziny 47 euro. Dostępne są także wersje 3- dniowe, jak i grupowe.
  • Dresden Regio Card + Dresden Museums Card – ciekawa opcja dla tych, którzy chcą porządnie zwiedzić Drezno, a także pojeździć po okolicy poznając uroki Saksoni. Cena tego pakietu to 55 euro.

Kupowanie kart miejskich i muzealnych 

Można zakupić je online. Jednak w tym miejscu musimy przed tym przestrzec. Strona internetowa jest kiepsko przetłumaczona. Jedno z nas przeglądało ją w języku nagielskim. Podczas zakupu dla siebie jednej Museum Card, wyświetliły się dwie opcje – jedną z nich było print @home Ticket, a drugą mail – order ticket. Trzeba nadmienić, że w polskiej wersji językowej opcje te brzmiały tak: drukuj bilet w domu lub wyślij bilet do domu. Nieopatrznie zaznaczyliśmy opcję print @home ticket, po czym otrzymaliśmy tylko potwierdzenie opłaty bez biletu. Po czasie zorientowaliśmy się w czym rzecz – karnet miał zostać wysłany pod nasz adres, podczas do Drezna wybieraliśmy się już kolejnego ranka. Na infolinię dodzwonić się nie dało, dlatego zaraz po przybyciu do Drezna udaliśmy się do punktu sprzedaży karneó, powiedzieliśmy w czym rzecz, przedstawiliśmy numer rezerwacji i na szczęście otrzymaliśmy bilet. Co więcej, pani w kasie była bardzo zaskoczona, ponieważ karnety nie są wysyłane poza granice Niemiec. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy kilka dni po powrocie na naszym mailu znaleźliśmy elektroniczną Museum Card! Aby uniknąć takich sytuacji, polecamy zakup kart już na miejscu.

Czyli gdzie najlepiej kupować karty?

Karty można kupić w dwóch miejscach – na gównym Dworcu Kolejowym, gdzie punkt sprzedaży czynny jest codziennie od 09:00 do 21:00, a także w centrum miasta, w punkcie informacji turystycznej w galerii handlowej obok kościoła Frauenkirche (codziennie od 10:00 do godziny 19 w tygodniu, do 18 w soboty i 15 w niedziele). Wszystkie informacje o kartach, a także adresy miejsc, gdzie można kupić bilety online, znajdziecie na stronie: https://www.dresden.de/index_pl.php

Gdzie spać w Dreźnie?

Nie rozumiemy przewodników i internetowych blogów, gdzie można przeczytać, że w Dreźnie bez problemu znajdziemy tani nocleg. Jest to dla nas zaskoczeniem, ponieważ byliśmy Londynie, Paryżu, Amsterdamie czy Berlinie i nigdy nie mieliśmy takiego problemu ze znalezieniem budżetowego noclegu. Drezno jest drogie i tyle. Najniższe ceny dla dwóch osób zaczynają się od 170 zł za noc i są to zazwyczaj hotele znacznie oddalone od centrum. Decydując się na nocleg w takim miejscu, musimy od razu wziąć pod uwagę koszt komunikacji miejskiej lub długie spacery do hotelu, na co zazwyczaj szkoda czasu.

Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą nam zwiedzanie Drezna ułatwić – na przykład spanie w hostelu, jednodniowa wycieczka i powrót na noc do Wrocławia, nocleg w okolicy Drezna lub skorzystanie z serwisu Airbnb, gdzie można wynając część prywatnego mieszkania/domu (lub całość). Oprócz tego, możemy polecić te noclegi:

Kangaroo Hostel – ten hostel oferuje najkorzystniejsze ceny noclegowe w Dreźnie. Ma dobrą lokalizację – położony jest blisko dworca kolejowego, na którym wysiądziecie jadąc do Drezna pociągiem. Leży też poza Starym Miastem, w dzielnicy gdzie można znaleźć tańsze restauracje i bary. Spacer do zabytkowego centrum miasta zajmuje od 10 do 15 minut, w zależności od tempa marszu. Hostel jest czysty, prosty i duży. Trochę jak akademik. Nie ma się do czego przyczepić. Znajdziecie w nim salon i wspólną kuchnię. Ceny za łóżko w pokoju wieloosobowym zaczynają się od 80 zł. Korzstaliśmy z oferty tego hostelu i jesteśmy zadowoleni.

Drezno, Kangaroo Hostel

Strona internetowa  http://www.kangaroo-stop.de/de_hostel-dresden.phtml

Ibis Dresden Bastei – to miejsce jest godne polecenia ze względu na doskonałą lokalizację i stosunek jakości do ceny. Biorąc pod uwagę, że za najtańszy pokój dla dwóch osób poza centrum zapłacimy około 180 zł, do czego doliczyć trzeba będzie również koszty komunikacji miejskiej, cena 203 zł za noc dla dwóch osób w hotelu 3 – gwiazdkowym wydaje się być dobrą opcją. Hotel Ibis zlokalizowany się między głównym dworcem kolejowym (na którym również zatrzymują się pociągi z Polski) a zabytkowym centrum Drezna. Sieć hoteli Ibis jest znaną marką, więc można się spodziewać, że wszystko w nich będzie w porządku – wygodne łóżka, czyste łazienki, komfort i udogodnienia.

Strona internetowa – https://www.accorhotels.com/gb/hotel-1578-ibis-dresden-bastei/index.shtml

Cityherberge – to chyba jeszcze lepsza opcja niż nocleg w hotelu Ibis, ponieważ w bardzo podobnej cenie otrzymujecie również śniadanie. A patrząc na ceny w restauracjach w Dreźnie – jest to spore udogodnienie. Lokalizacja hotelu również jest bardzo dobra – tuż poza zabytkowym centrum Drezna, do którego dojdziecie w 2 minuty. Obiekt jest bardzo dobrze oceniany, komfortowy i nowy. Za noc dla dwóch osób ze śniadaniem zapłacicie 212 zł, a pokój rodzinny dla czterech osób kosztuje 370 zł z wliczonymi śniadaniami dla wszystkich. Obiekt oferuje również pokoje 6 – osobowe, jeśli więc wybieracie się do Drezna większą grupą, to może być miejsce w sam raz dla Was. Pod hotelem znajduje się bezpłatny parking.

Strona internetowa – https://www.cityherberge.de/

Gdzie zjeść w Dreźnie?

Najatańsze restauracje znajdują się poza zabytkowym centrum. Jeśli nie chcecie wydać zbyt dużo, warto przejść się do pobliskiej dzielnicy Neustadt, gdzie zlokalizowane są tańsze knajpki serwujące naprawdę dobre jedzenie. Poszczególne ulice tej dzielnicy są wprost zagłębiem różnorodnych restauracji. Tam też znaleźliśmy kilka naprawdę dobrych miejsc, które opiszemy poniżej. Bez problemu znajdziemy burgery, pizze, dania kuchni indyjskiej za około 7, 8 euro, a niemieckie wursty czy frytki – za mniej niż 5 euro. Cenowo najlepiej wychodzi stołowanie się w restauracjach serwujących kuchnię azjatycką. W zabytkowym centrum znajduje się wiele restauracji i barów, jednak trzeba liczyć się z tym, że ciężko będzie nam znaleźć restaurację, gdzie za posiłek zapłacimy 10 euro, a ceny od 15 euro w górę będą normą. Jest to turystyczne miejsce, gdzie zawsze panuje tłok.  Oprócz tego pozostają oczywiście fast foody, Mcdonaldy i kebaby – za kebaba zapłacicie średnio od 2,5 do 4 euro, podobnie za bułkę z kiełbasą. Wegetarianom i weganom spodoba się knajpka Sprout. Przykładowe ceny w restauracjach:

Na śniadanie

Ron’s – Nasze ulubione miejsce w Dreźnie. Dużo smakołyków, pyszne lemoniady, omlety, kanapki, słodkości, wypieki. Idealne miejsce na pożywne śniadanie. Kawa – ogromna i smaczna. Lokal położony jest blisko opisanego wyżej hostelu Kangaroo i dworca kolejowego Neustadt. Ceny przystępne, niższe niż w centrum.  Za dwa duże przepyszne omlety z łososiem i chrzanem (chyba najdroższa pozycja w menu – 4,90 euro), dwie olbrzymie kawy i dwie pyszne lemoniady zapłaciliśmy 18 euro. Na miejscu można zjeść także burgery, mini pizze, słodkie ciastka. Kanapki kosztują tu około 2,5 euro, wypieki 1 euro, burgery 4 euro, omlety z nadzieniem od 2 do 5 euro, pudełko owoców (np. arbuza) około 2 euro. Wybór jest duży. Lokal urządzony jest w przyejmnym stylu. Bardzo nam się spodobał. Fani zdrowej żywności także powinni być zadowoleni – na pewno znajdą tu coś dla siebie.

Adres – Alaunstraße 5, 01099 Dresden

Strona internetowa – http://madebyrons.de/

 

Na obiad

Pizzeria Bite – jeśli szukacie czegoś na szybko, tanio i smacznie, to udajcie się do niewielkiej pizzeri Bite, która również zlokalizowana jest w dzielnicy Neustadt. Lokal jest bardzo mały, a pizza wypiekana w piecu smaczna i tania. Można tu się porządnie posilić na dalsze zwiedzanie. Oprócz pizzy można tu kupić również makarony. Zaletą jest to, że wszystkie pizze mają stałą cenę – 4,5 euro, a za makaron nie zapłacicie więcej niż 4,90 euro. Lokal czynny aż do 2 w nocy.

Adres – Alaunstraße 3, Drezno

Strona internetowa – https://www.facebook.com/pizzabitedresden/

Codo – nasze wietnamskie odkrycie. Lokal w dobrej lokalizacji – między dworcem kolejowym Neustadt a zabytkowym centrum. Przestronny, klimatyzowany, z ogródkiem. Ceny są bardzo zachęcające, ale tym co nas zaskoczyło, to ogromne porcje. Nie byliśmy w stanie przejeść zamówionego jedzenia. Zdecydowaliśmy się na bao z kurczakiem i curry z makaronem i warzywami. Burgera ledwie wcisnęliśmy, curry zostało zjedzone do połowy – to była porcja dla dwóch osób. I wszystko smakowało naprawdę rewelacyjnie. Zaskoczniem też było tanie sushi. Główne dania kosztują tu około 6 – 7 euro. Za jedno danie nie zapłacicie tu więcej niż 8 euro. Można tu przyjść większą grupą, wypić też piwo czy obejrzeć mecz.

Adres – Alaunstr. 1 01099 Drezno

Strona internetowa – http://www.codo-deli.de/


Na obiad w zabytkowym centrum miasta

Jeśli w trakcie zwiedzania muzeów w centrum nagle zgłodniejecie, nie ma potrzeby, żeby przerywać zwiedzanie i udawać się specjalnie do dzielnicy Neustadt, by znaleźć coś dobrego do zjedzenia w nieabsurdalnych cenach. Wystarczy wejść do galerii handlowej znajdującej się dosłownie rzut beretem od Zwingera – do Altmarkt Galerie. Ta olbrzymia galeria handlowa skrywa w swych podziemiach kilka niezłych  knajpek. I nie są to fast foody, tylko lokale serwujące naprawdę porządne jedzenie! Znajdziecie tu kuchnię chińską, wietnamską, sushi, kuchnię amerykańską, grecką, włoską,  i niemiecką. My odwiedziliśmy ostatnie dwie restauracje i naprawdę je sobie chwalimy. Porcje ogromne, ceny zachęcające, do tego wszystko było bardzo smaczne.

Salumeria – sklep z włoskimi specjałami, w którym można posilić się także włoskimi daniami i to naprawdę smacznymi. Salumeria oferuje największy wybór makaronów w cenach oscylujących wokół 6 euro. Włoski makaron, włoskie sosy i dodatki są bardzo smaczne, a porcje spore. Oprócz tego można tu zamówić sałatki i różnego rodzaju kanaki, a także włoskie wino.

Adres – najniższy poziom galerii handlowej Altmarkt Galerie, Webergasse 1, 01067 Dresden

Strona internetowa – http://salumeria-dresden.de/

 

Wolf Wurst – tuż obok Salumeria znajdziecie lokal, który serwuje dania obiadowe przypominające typowo polskie obiady. Zupy, gulasze, zestawy – ziemniaki, kapusta/sałata, schabowy/kurczak, niemieckie kiełbaski w bułce lub z frytkami, a wszystko to sycące, smaczne i w dobrych cenach. My kosztowaliśmy tam zup – gulaszu i lokalnej zupy ziemniaczanej. Polecamy wybranie dużej porcji, ponieważ mała jest naprawdę mała, a niewiele droższa duża porcja zupy zadowoli każdego głodomora. Po takiej sycącej zupie już na nic więcej nie mieliśmy sił. Wszystkie dania kupicie tu za 6 euro, zupy za 3-5 euro.

Adres – najniższy poziom galerii handlowej Altmarkt Galerie, Webergasse 1, 01067 Dresden

Strona internetowa – https://www.wolf-wurst.de/

Na deser

Neustädter Markthalle – w dużych miastach bardzo lubimy zaglądać do hal targowych. Tak było i tym razem. Tak jak w innych, podobnych miejscach, można tu znaleźć niewielkie kawiarnie, piekarnie, restauracje i sklepy, gdzie kupimy miejscowe przysmaki, zjemy coś w przystępnych cenach czy napijemy się dobrej kawy. Sam budynek hali również robi wrażenie.

Adres – Metzer Str. 1, 01097 Dresden

Strona internetowa – https://markthalle-dresden.de/

Na kolację/ na piwo

Watzke Wurstkuche – Warto tu wpaść na jakieś tradycyjne niemieckie danie. Bardzo uniwersalne miejsce, które również sprawdzi się doskonale jako lokal na obiad czy wieczorne piwo. Knajpka znajduje się tuż przy Starym Mieście, posiada duży ogródek. Zawsze jest w niej sporo ludzi – zarówno miejscowych, jak i turystów. Można tu spróbować różnorodnych i pysznych lokalnych piw, a także zjeść coś konkretnego – na przykład tradycyjne kiełbaski z ziemniakami. Tradycyjne dania zjemy  w cenach od 9 do 12 euro, zupy i sałatki od 2 do 6 euro, dania główne od 6 do 9 euro.

Adres – Dr.-Külz-Ring 11, 01067 Drezno

Strona internetowa z menu – https://www.watzkes-wurstkueche.de/dateien/Karten/SPK%20H4web.pdf

Drezno jest świetnym pomysłem na aktywne spędzenie weekendu. Zwłaszcza miłośnicy sztuki powinni być zadowoleni, ponieważ w mieście znajdują się jedne z najważniejszych zbiorów malarstwa na całym świecie. Sporo osób wybiera także wycieczkę do Drezna zimą, kiedy organizowany jest tu jarmark bożonarodzeniowy. To miasto wygląda pięknie o każdej porze roku i zawsze jest dobry moment na to, by Drezno odwiedzić. Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Wam zaplanowanie wycieczki. 

Drezno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *