Pałace w Lizbonie i okolicach

Pałace w Lizbonie i okolicach – ile ich jest? Które warto zobaczyć? Co wiemy o ich historii? Jeżeli szukacie pomysłu na nietypowe zwiedzanie Lizbony i okolicy, to zapraszamy do naszego przewodnika, który pomoże wam zaplanować wycieczkę szlakiem lizbońskich pałaców.

Pałace w Lizbonie

1. Pałac Królewski w Queluz

Jeżeli chcecie zwiedzać pałace w Lizbonie, to koniecznie zajrzyjcie do tego miejsca! Pałac Queluz wyglądem przypomina nieco mały Wersal. Szczególnie gdy ogląda się zabudowania pałacowe z perspektywy ogrodu. Nie bez powodu nazywa się go „portugalskim Wersalem”. Byłam zachwycona zwiedzaniem – i ogrodem, i komnatami.

Pałac Queluz | Pałace w Lizbonie

XVIII wieczna letnia rezydencja została wybudowana dla króla Piotra III – tak brzmi oficjalna wersja. Prawdopodobnie jednak była to ustronna siedziba królwej Marii I, małżonki Piotra III, która skrywała się tu przed światem z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Sala w Pałacu Queluz | Pałace w Lizbonie

Po pożarze, który miał miejsce w poprzedniej siedzibie rodziny królewskiej, portugalscy królowie przenieśli się do Queluz, które to już oficjalnie zostało ich rezydencją. Pałac ten jest jednym z ostatnich tak dobrze zachowanych przykładów architektury rokoko w Europie. Niestety, rezydencja nie miał szczęścia. Powoli traciła na znaczeniu, a w XX wieku strawił ją pożar. Na szczęście z dawnej świetności co nieco się zachowało. Pałac został odrestaurowany, by obecnie cieszyć oko turystów. Tutaj strona internetowa pałacu z informacjami praktycznymi.

Praktycznie – pałac jest czynny codziennie od 09:00 do 18:00, ogrody do 18:30. Bilet wstępu kosztuje 10 euro (pałac i ogrody) lub 5 euro (same ogrody). Do pałacu można dojechać pociągiem jadącym z dworca Rossio w kierunku Sintry i ze stacji przejść się około kilometra do pałacu.

Zwiedzanie Pałacu Queluz | Pałace w Lizbonie

Rokoko w architekturze

Rokoko to nazwa stylu w sztuce, literaturze i obyczajowości datowany na lata między 1720 a 1780 rokiem. Zewnętrzne fasady tworzone były w stylu klasycznym lub barokowym, za to zwracano szczególną uwagę na dekorację wnętrz. Monumentalne molochy zamieniono na pałacyki i niewielkie rezydencje. Bogato zdobione wnętrza obfitowały w sztukaterie, boazerie, lustra i gobeliny, ornamenty (zwłaszcza muszlowe), używano dużo pasteli, bieli i złota. Często nawiązywano do motywów roślinnych i dalekowschodnich, zwłaszcza chińskich. Pomieszczania stały się małe, przytulne. Dla rokoko charakterystyczna jest asymetria, lekkość, płynne linie. Przykład: Zwinger w Dreźnie.
Pałac w Lizbonie

2. Pałac Belem w Lizbonie

Niegdyś siedziba królewska, obecnie siedziba prezydentów Portugalii. Jednak to nie wszystko – w dawnej ujeżdżali otworzono Narodowe Muzeum Powozów. W sporych rozmiarów, pięknie zdobionych salach wystawiono wiekowe karoce i powozy. Kolekcję uznaje się za jedną z najlepszych wystaw powozów na świecie. Jest to też nielada gratka dla osób zainteresowanych architekturą i sztuką.

Narodowe Muzeum Powozów w Lizbonie | Pałace w Lizbonie

Powozy umieszczono w XVIII-wiecznej arenie, którą zdobią obrazy i azulejos. Zadaszona arena liczy sobie 50 metrów długości i 17 szerokości, a pokazy oglądano z balkonów na piętrach. Już same powozy tonące w złocie robią ogromne wrażenie, a całości dopełnia tylko ciekawa lokalizacja wystawy. Druga część muzeum mieści się w nowszym budynku, również w Belem.

Praktycznie – Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00. Bilet wstępu kosztuje 8 euro, ale można kupić bilet łączony umożliwiający też zwiedzanie Pałacu Ajuda za 12 euro. Do Pałacu Belem można dojechać m.in. tramwajem nr 15.

Pałac Belem

3. Pałac Ajuda w Lizbonie

Jeśli chodzi o pałace w Lizbonie, to ten jest naszym ulubionym. Pałac Ajuda wybudowany dla rodziny królewskiej po trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku. Początkowo budowlę zaprojektowano w stylu rokoko, jednak ostatecznie zbudowano ją zgodnie ze stylem neoklasycystycznym.

Pałac Ajuda | Pałace w Lizbonie

Budowa pałacu trwała aż do XIX wieku. Monumentalny pałac zachywca wspaniałymi wnętrzami. Oprócz tego muzealne sale eksponują wystawy ceramiki, rzeźby, biżuterii, kostiumów, mebli i obrazów. Ogromne wrażenie robi malarstwo ścienne zdobiące sale, przedstawiające motywy patriotyczne i religijne.

Komnaty w Pałacu Ajuda | Pałace w Lizbonie

Warto zwrócić uwagę na salę tronową i potężne komnaty, w których obecnie odbywają się ważne uroczystości i bankiety. Naszym zdaniem Pałac Ajuda śmiało może konkurować z Pałacem Pena w Sintrze o uwagę turystów. Tutaj znajdziecie oficjalną stronę pałacu wraz z informacjami na temat zwiedzania.

Praktycznie – Pałac czynny jest codziennie z wyjątkiem czwartku od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu szkotuje 5 euro. Do pałacu z centrum Lizbony można dojechać m.in. autobusem numer 732. Rozkłady jazdy można sprawdzić w Google Maps.

4. Pałac Fronteira w Lizbonie

Jeżeli chcecie podziwiać portugalskie azulejos, to tylko w tym miejscu! Pałac Fronteira to istna mozaika błękitnych kafelków, obrazów i kwiatów w pałacowym ogrodzie. Wewnątrz nie można robić zdjęć, ale już same zdjęcia ogrodu i zewnętrznych ścian pałacu zachwycają na tyle, by zachęcić do zwiedzania atrakcji.

Pałac Fronteira | Pałace w Lizbonie

Pałac Fronteira wybudowano w XVII wieku jako pawilon myśliwski. Markiz Fronteira uzyskał swój tytuł okazując lojalność królowi, a jego potomkowie władają pałacem po dziś dzień. Dlatego turyści nie mogą wchodzić do wszystkich sal.

Ogród w Pałacu Fronteira | Pałace w Lizbonie

Pałacowe sale ozdobione są panelami ułożonymi z kolorowych płytek, które przedstawiają wydarzenia z historii Portugalii (głównie bitwy). Zachwycająca jest biblioteka z wielkimi oknami wychodzącymi na ogród oraz stara kaplica, której ściany wyłożone sa potłuczonym szkłem, porcelaną z dynastii Ming i muszlami.

Z historią Pałacu Fronteira wiąże się wiele ciekawych anegdot, które podczas zwiedzania opowiada przewodnik oporowadzający grupę. Ciekawostkę stanowi fakt, że niektóre azulejos przedstawiają w sposób krytyczny ludzi, np przybierających postać małpy i innych zwierząt.

Azulejos w Pałacu Fronteira | Pałace w Lizbonie

Od ilości kolorowych kafelków może się zakręcić w głowie. Ogród liczący sobie ponad 5 hektarów ozdobiony jesy rzeźbami portugalskich królów, postaci mitologicznych, fontannami i żywopłotami. Tutaj znajdziecie oficjalną stronę pałacu wraz z informacjami praktycznymi.

Ogród pałacowy | Pałace w Lizbonie

Praktycznie – pałac czynny jest którko, bo tylko przez około dwie godziny dziennie. Codziennie od poniedziałku do soboty w pałacu odbywają się wycieczki o godzinie 11:00 i 12:00. Bilet wstępu kosztuje 13 euro. Ogrody są czynne od 10:00 do 16:00 w tygodniu, w soboty do 13:00. Bilet do ogrodów kosztuje 5 euro. Dojazd do ZOO niebieską linią metra i stamtąd można udać się na 15-minutowy spacer do pałacu lub czekać na autobus 770.

5. Pałac Azurara w Lizbonie

Pałace w Lizbonie to nie tylko królewskie rezydencje. W tym niewielkim XVIII-wiecznym pałacu należącym do bankiera i położonym na przeciw słynnego Miraouro di Santa Luzia, otworzono Muzeum Sztuk Dekoracyjnych. Muzeum zdaje się bardziej pałacem, gdyż wystawy przedstawiają komnaty, meble i przedmioty, których używała XIX-wieczna arystokracja. Pałac jest nieduży, ale bardzo ciekawy i rzadko odwiedzany. Pięknie dekorowane pokoje, salony i korytarze w ciekawy sposób ukazują realia życia przed wiekami. Kolekcja liczy sobie ponad 1300 eksponatów! W dawnym pałacu można podziwiać azulejos.

Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Lizbonie | Pałace w Lizbonie

Praktycznie – czynne codziennie z wyjątkiem wtorków od 10:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 4 euro. Pałac z muzeum mieście się w centrum Lizbony, łatwo do niego dojechać choćby tramwajem.

Pałac Azurara | Pałace w Lizbonie

6. Pałace Sintry

Najbardziej znane zamki i pałace koło Lizbony znajdują się w miejscowości Sintra. To tutaj można podziwać ruiny zamku Maurów, kolorowy Pałac Pena, tajemniczy Quinta de Regaleria czy spektakularnie ozdobiony Pałac Narodowy z dwoma charakterystycznymi kominami niczym wieże. Zatrzymując się w Lizbonie na dłużej koniecznie trzeba wybrać się do Sintry!

Jak widzicie, pałace w Lizbonie i okolicach to świetny pomysł na zwiedzanie stolicy Portugalii. Szlak pałaców nie jest zbyt długi. Jednak na zwiedzanie każdego z nich trzeba poświęcić trochę czasu. Nie wszystkie też znajdują się w centrum Lizbony. Mimo to warto pokonać kawałek drogi, by podziwiać takie cuda!

Pozostałe artykuły z Portugalii:

Magda

Lizbona
Wnętrze pałacu | Pałace w Lizbonie
Ogród w Pałacu | Pałace w Lizbonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *