Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Najładniejsze miasteczka w Słowenii i tak nie pobiją cudów natury, jakie można oglądać w tym kraju. Choćby nie wiem jak ładne i urokliwe, miasta i miasteczka schodzą tu na drugi plan. Jednak warto znać najładniejsze z nich by wiedzieć, gdzie warto się przy okazji zatrzymać lub gdzie szukać noclegów.

Najładniejsze miasteczka w Słowenii

1. Ptuj

Ptuj | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Chyba największe zaskoczenie wyjazdu. Ptuj zachwycił mnie piękną, kolorową architekturą i niesamowitym położeniem. Najbardziej malowniczy obrazek można podziwiać zza rzeki, z mostu. Nad leniwie toczącymi się wodami rzeki Drawa można oglądać barnwe kamieniczki, nietypowe zabudowania, wieże obronne i kościelne, a nad tym wszystkim górujący, niewielki zamek.

Co warto zwiedzić? Zamek biskupów salzburskich z muzeum regionalnym, klasztor dominikanów, klasztor minorytów, budynek teatru i ratusza, wieże, Galerię Miejską, Miheličeva galerija.

2. Radovljica

Radovljica | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Może nie tyle co najładniejsze miasteczka Słowenii, a najciekawsze. Bo niewielka Radovljica zaskoczyła mnie liczbą atrakcji. Jest niewielka, kameralna i posiada piękny średniowieczny ryneczek. Do tego w centrum można wejść do licznych antykwariatów, kawiarni i sklepów z rękodziełem. Radovljica leży blisko jeziora Bled, więc to może być świetna baza wypadowa na zwiedzanie okolicy.

Co warto zobaczyć? Plac Linharta, Pracownię i Muzeum Piernika, Muzeum Pszczelarstwa, Galeria sztuki The Šivec House, Dwór Radovljica, Muzeum Miejskie, kościół św. Piotra, Muzeum Farmacji i Alchemii. W pobliżu znajduje się niezwykła miejscowość Kropa i Muzeum Kuźnictwa.

3. Piran

Piran | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Po wizycie w Piranie już dobrze rozumiem dlaczego miasto uznawane jest za perłę słoweńskiego wybrzeża. Bo te, choć niewielkie, przyciąga turystów niezwykłą urodą tej miejscowości. Piran, wciśnięty między Włochy a Chorwację, zdaje się wziął sobie po trochu z każdego z tych krajów. I dzięki temu mamy tu ciekawy miszmasz. Kolorową, piękną architekturę, niezłe restauracje, ciekawe zabytki, trochę morza, klimat, zapachy i widoki. Czyli wszystko, czego szukamy podczas wakacji. Bajka! Jestem absolutnie zachwycona widokami i architekturą, tymi wszystkimi pustymi, wąskimi uliczkami.

Co zobaczyć? Przede wszystkim dużo spacerować, a oprócz tego port, mury miejskie, kościół św. Jerzego z dzwonnicą, na której znajduje się punkt widokowy, Muzeum Morkie. W okolicy Piranu warto zobaczyć też Izolę i Koper.

4. Skofja Loka

Skofja Loka | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Jeśli chodzi o najładniejsze miasteczka w Słowenii to zwykło się mówić, że Skofja Loka jest najpiękniejszym z nich. Byłam, widziałam i w sumie się z tym zgadzam. Tym co zachwyca najbardziej, to niezwykła, kolorowa architektura. W tej miejscowości każda kamieniczka to osobne dzieło sztuki. To przeszło tysiącletnie miasto zachowało swoją średniowieczną architekturę i kilka ciekawych zabytków.

Co zobaczyć? Most Kapucynów, zamek z muzeum, kościół kapucynów, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP.

5. Kamnik

Kamnik | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Zdecydowanie jedno z najładniejszych miasteczek w Słowenii. Szczególnie ładnie prezentuje się oglądane z góry, z jakiegoś punktu widokowego. Plątanina czerwonych dachów i wież na tle ciemnych gór wygląda wyjątkowo malowniczo. To jedno z najstarszych słoweńkich miast, także można w nim oglądać ładne zabudowania i kilka ciekawych zabytków.

Co zobaczyć? Mały zamek, klasztor franciszkanów, a na wzgózu nad Kamnikiem, przy ruinach starego zamku zbudowano platformę widokową – to świetny punkt widokowy na okolice.

6. Novo Mesto

Novo Mesto | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Samo miasteczko może nie okazało się jakoś zachwycająco ciekawe, ale będąc w okolicy warto do niego wstąpić. Jego głównym atutem jest położenie w zakolu rzeki Krka. Dzięki temu Novo Mesto podziwiane z Kandijskiego Mostu wygląda obłędnie!

Co zobaczyć? Muzeum Dolnej Krainy, niewielki rynek z ładnymi kamienicami, katedrę św. Mikołaja. Warto przespacerować się wzdłuż rzeki i pojechać do zamku Otocec.

7. Celje

Największym atutem Celje jest przepięknie położony Zamek Cylejski. Ta duża warownia ma powiązania z polską historią, a w jej murach można oglądać kilka ciekawych wystaw. Jednak najlepszy jest widok z wieży zamkowej na góry, rzekę i Celje. Samo miasto może poszczycić się architekturą secesyjną i ciekawymi zabytkami.

Celje | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Co zobaczyć? Muzeum Regionalne, pałac  Stara Grofija, Stary Zamek i Dolny Zamek, katedra św. Daniela, Dom Cylejski czy Ratusz z Muzeum Historii Najnowszej.

Zamek Cylejski | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

8. Maribor

Maribor | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Co do Mariboru mam mieszane uczucia. Moje ogromne oczekiwania doprowadziły do równie ogromnego rozczarowania. Po prostu spodziewałam się większego wow, więc może teraz nie jestem zbyt obiektywna. Mimo wszystko, jest w Mariborze kilka ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Zachwyca przede wszystkim główny plac miasta Galvni Trg, z pięknymi kamienicami oraz spora liczba zabytków.

Co zobaczyć? Muzeum Regionalne, zamek, katedra św. Jana Chrzciciela, synagoga i rynek żydowki, rynek zamkowy, kościół franciszkanów.

9. Lublana

Lublana | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Jeśli najładniejsze miasteczka w Słowenii, to i Lublany nie może zabraknąć. Może to i miasto, a nie miasteczko, ale też stolica Słowenii nie jest na tyle duża, by uznać ją za wielką metropolię. Lublana idealnie nadaje się na jedno lub dwudniowy city break. Ma mnóstwo świetnych restauracji i barów, ciekawe muzea, piękne nabrzeże, mosty, architekturę i punkty widokowe. Jest kameralna, przytulna i spokojna.

Co zobaczyć? Zamek, Smoczy Most, Park Tivoli, katedrę św. Mikołaja, ulicę Metalkovą, Galerię Narodową, punkt widokowy na wieżowcu Neboticnik, ratusz, ogród botaniczny, piękne uliczki w centrum miasta.

10. Mojstrana

Mojstrana | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Nie jest to może najładniejsze miasteczko, ale Mojstrana to całkiem przyjemne miejsce. Zwłaszcza jeśli szukacie fajnej bazy wypadowej w okolicach Triglavskiego Parku Narodowego i nie chcecie spać w popularnym Bledzie lub Kranjskiej Gorze. Mojstrana leży u stóp poszarpanych szczytów Alp Julijskich, a w okolicy zaczyna się sporo ładnych szlaków. Kojarzy się z typową, górską wioską i taki też ma klimat. To dobre miejsce na wypoczynek.

Most w wiosce Mojstrana | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Co zobaczyć? W okolicy warto zobaczyć Wodospad Pericnik, a w samej miejscowości Slovenski planinski muzej i ładne alpejskie domy.

To nie wszystkie najładniejsze miasteczka w Słowenii, bo w tym niewielkim kraju znajdzie się ich jeszcze trochę. Te są po prostu najbardiej popularne. Moim zdaniem nie powinny być celem podróży do Słowenii, a jedynie miejscami, które można zwiedzić przy okazji, zatrzymac się w nich na obiad lub na nocleg. Bo choć urocze i malownicze, to jednak do Słowenii jeździ się głównie po to, by podziwiac naturę, nie miasta.

Pozostałe artykuły ze Słowenii:

Udanej podróży, Magda

Miejscowość Radovljica | Najładniejsze miasteczka w Słowenii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *