Wąwóz Vintgar w Słowenii

Wąwóz Vintgar, położony na terenie Triglavskiego Parku Narodowego, to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Słowenii. Czy warto zwiedzić wąwóz oraz jak zaplanować taką wycieczkę?

Wąwóz Vintgar

O wąwozie Vintgar słów kilka

Na początek może trochę liczb. Wąwóz Vintgar liczy sobie 1,6 kilometra długości, a jego ściany w najwyższym miejscu sięgają 100 metrów wysokości. U końca wąwozu znajduje się 13- metrowy wodospad Sum – najwyższy wodospad rzeczny w Słowenii. Sam wąwóz to dość „stara” atrakcja turystyczna, bo jej zwiedzanie było możliwe już u schyłku XIX wieku. Vintgar liczy sobie sobie ponad 10 000 lat, bo powstał w czasie ostatniego zlodowacenia. Wąwóz wyrzeźbiła wartka rzeka Radovna, która jeszcze przed ostatnim zlodowaceniem płynęła w odwrotnym kierunku.

Trasa w wąwozie | Wąwóz Vintgar
Niewielki wodospad w wąwozie Vintgar
Vintgar George

Jak wygląda Wąwóz Vintgar?

Wąwóz Vintgar zwiedzaliśmy podczas deszczowej pogody, ale to tylko dodało mu uroku. Rwąca, bystra rzeka gnała między skałami, nad wodą unosiła się mgiełka, a mokra roślinność nabierała głębokich barw. Podczas spaceru wzdłuż wąwozu zachwyciły nas liczna kaskady, niewysokie wodospady, baseny. Kładka dla turystów jest niemal przyklejona do ścian wąwozu, a jej przejście nie stanowi żadnego fizycznego wyzwania.

Wycieczka do Wąwozu Vintgar
Wodospad Sum | Wąwóz Vintgar

Woda rzeźbiące skały jest przejrzysta i podczas tej pochmurnej pogody przybierała lekko rozmyty, szmaragdowy odcień. Po drodze można obejrzeć kamienny kolejowy most, który jest największą tego typu konstrukcją w całej Słowenii.

Tajemniczy Wąwóz Vintgar

Czy warto zwiedzić Wąwóz Vintgar?

Naszym zdaniem zdecydowanie warto. Chociaż trasa była zatłoczona nawet w czasie deszczu, to i tak nie odebrało nam przyjemności z podziwiania tego miejsca. Wąwóz Vintgar okazał się nieco tajemniczy i mroczny, a zarazem malowniczy i zachwycający w swej prostocie. Mokre, pionowe skały wchodzące momentami wprost do rzeki zrobiły na nas duże wrażenie. Wyjątkowa trasa biegnąca wzdłuż koryta rzeki umożliwia przyglądanie się jej z różnych perspektyw. Przejście wąwozu w dwie strony powinno zająć około 1,5-2 godziny, a nam zajęło prawie trzy. Po prostu tak nam się podobało, że co chwilę zatrzymywaliśmy się by robić zdjęcia.

Wąwóz Vintgar – informacje praktyczne

Godziny otwarcia – wąwóz można zwiedzać od 07:30 do 19:00 w sezonie (lipiec i sierpień), od 08:00 do 18:00 w czerwcu i wrześniu, od 10:00 do w kwietniu i maju, od 09:00 do 16:00 w październiku. Niestety zimą zwiedzanie Wąwozu Vintgar jest niemożliwe. Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzać tutaj.

Bilety – bilet kosztuje 10 euro dla osoby dorosłej (zniżki dla dzieci, studentów), a można go kupić w kasie biletowej lub online tutaj. Na miejscu można płacić tylko gotówką, co jest jak na Słowenię dość wyjątkową sytuacją. Z kolei miejsce na parkingu kosztuje 5 euro.

Zwiedzanie Wąwozu Vintgar

Dojazd – można dojechać autem np. z pobliskiego Bledu (jest parking, koszt – 5 euro). Do Vintgar można dojechać też z Bledu autobusem publicznym Arriva za 1,30. Busy z Bledu odjeżdżają co godzinę 25 minut po pełnej, od 07:25 do 19:25. Jest to połączenie wakacyjne, poza sezonem trasa zostaje zawieszona.

Pozostaje więc przejazd turystycznym busem, np. firmy Mamut. Bilet w dwie strony to 10 euro i proponuję kupić go już przez internet tutaj, bo na miejscu musieliśmy czekać w kolejnce na kolejny kurs. A tych znowu nie ma zbyt tak wiele (około 6 w ciągu dnia). Ewentualnie poza sezonem można dojechać z Bledu autobusem Arriva do miejscowości Spodnje Gorje za 1,30 euro, a stamtąd przejść się (około 2 kilometry) do bram wąwozu.

Nic w tym dziwnego, że Wąwóz Vintgar cieszy się taką poopularnością. To doskonałe miejsce na obcowanie z przyrodą i podziwianie potęgi natury. To zdecydowanie jedno z tych miejsc, które warto zwiedzić podczas podróży do Słowenii.

Pozostałe artykuły ze Słowenii:

Udanej podróży, Magda

2 odpowiedzi na “Wąwóz Vintgar w Słowenii”

Można 🙂 ale ze strony wynika, że konieczne jest uiszczenie opłaty także na zwierzaka – 3 euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *