Czy warto jechać do Słowenii, mógł was o tym przekonać nasz przewodnik po najciekawszych atrakcjach tego niewielkiego kraju. A gdyby ktoś nadal miał wątpliwości, będę to powtarzać bez końca – Słowenia to jedno z najwspanialszych miejsc w Europie, niedoceniany skrawek naszego kontynetu, w którym widoki zwalają z nóg!
Czy warto jechać do Słowenii – minusy
Ceny
Słowenia jest dość droga, co często zaskakuje turystów z Polski. Również byliśmy tym faktem zdziwieni. Nastawialiśmy się na koszta podobne do tych w Chorwacji i na Bałkanach. A ceny na miejscu bliższe były do tych we Włoszech, a często nawet jeszcze wyższe. Może nie są to ceny takie jak we Francji, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii, jednak wciąż jest to kraj, który dla turystów z Polski może okazać się drogi. Drogie są zwłaszcza noclegi i jedzenie w restauracjach. Lepiej przygotować się na znaczne koszta.
Noclegi
Niestety baza noclegowa w Słowenii nie jest moim zdaniem zbyt dobrze rozwinięta rozwinięta. Mowa tu o hotelach, pensjonatch, mieszkaniach na wynajem. Słowenia to niewielki kraj. Mimo że przyjeżdża tu sporo Niemców i sami Słoweńcy są zapalonymi turystami, to noclegów nie ma tu zbyt wiele. Wiele razy miałam problem, żeby znaleźć jakiekolwiek miejsce do spania np. w okolicach Tolmin czy Bovec, które leżą przecież w turystycznej okolicy. Wydaje mi się, że liczba obiektów noclegów nie jest proporcjonalna do liczy turystów odwiedzających Słowenię. Na dodatek noclegi w Słowenii są drogie. I często o takim sobie standardzie.
Zrozumiałe jest, gdy płaci się za jakość i standard. W tym niewielkim kraju można znaleźć rewelacyjne glampingi, klimatyczne pensjonaty, luksusowe hotele. Jednak są one bardzo drogie dla przeciętnego turysty z Polski. Za to takie zwykłe, standardowe noclegi rezerwowane przez Booking często są niewspółmiernie drogie do oferowanego standardu. Dla przykładu, za takie same ceny we Włoszech czy Grecji można byłoby mieć naprawdę świetne miejscówki do spania. Najgorzej jest w sezonie, dlatego o rezerwacji noclegów warto myśleć z wyprzedzeniem.
Brak tanich lotów
To akurat duże utrudnienie dla turystów z Polski i moim zdaniem czynnik, który wpływa na niską popularność Słowenii w naszym kraju. Do tego konkurencja w postaci ukochanej przez Polaków Chorwacji też nie ułatwia sprawy – do tej pory rodacy najczęściej traktowali Słowenię jako kraj tranzytowy. No i z tymi lotami jest problem, bo z Polski do Słowenii nie lata nic oprócz LOTu.
Co więcej, Słowenia generalnie nie posiada zbyt wielu połączeń z Europą realizowanych przez Ryanaira czy Wizzaira. Na lublańskim lotnisku dochodzi do przepychanek z tanimi przewoźnikami i tak np. Ryanair oznajmił, że nie wejdzie na słoweńskie niebo z tego względu, że obsługą naziemną lotniska w Lublanie zajmuje się firma, przez którą niskokosztowiec opuścił lotnisko w Frankfurcie. To jeden z przykładów problemów na rynku lotniczym, którymi teraz nie będę was tu zanudzać. Fakt jest jednak taki, że ze Słowenii do Polski możemy dolecieć jedynie na pokładzie LOTu i tylko z Warszawy, a ten nieczęsto ma w swej ofercie korzystne cenowo bilety.
Skofja Loka Ptuj Skofja Loka
Wybrzeże Słowenii
Owszem, Słowenia ma dostęp do morza, a nadmorskie miasteczka takie jak Piran i Izola należą do najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Niestety, słoweńkie wybrzeże jest bardzo krótkie, do tego kamieniste i dlatego turyści częsciej wybierają Chorwację czy Czarnogórę. Nic w tym dziwnego, bo niestety wybór ładnych plaż w Słowenii jest naprawdę znikomy. Ale zawsze można spróbować spojrzeć na to z innej perspektywy i widzieć szklankę do połowy pełną. Według mnie to jest ogromny plus Słowenii, że w ogóle ma dostęp do Adriatyku, a po aktywnym zwiedzaniu kraju można przez chwilę wypocząć nad morzem. Bo te w Słowenii jest nieskazitelnie czyste i ciepłe.
Nieprzewidywalna pogoda
Z racji tego, że Słowenia to w dużej mierze kraj górzysty, a lwia część jej atrakcji znajduje się właśnie w górach, to pogoda nawet w trakcie lata nie jest do końca przewidywalna i pewna. Lato w Słowenii jest zazwyczaj bardzo gorące, ale też często zdarzają się burze i pochmurne dni z deszczem czy mgłą. Na zmienną pogodę należy uważać zwłaszcza w Alpach Julijskich, gdzie prognozy mogą się zmienić nawet kilka razy w ciągu dnia. W Słowenii często zdarzało nam się zgodnie z prognozą oczekiwać na deszcz, a świeciło piękne słońce. I na odwrót, w zapowiadany piękny dzień lapała nas ulewa. Z kolei we wrześniu zastały nas tam tak potężne nawałnice, że przez kilka dni nie byliśmy w stanie wysuszyć swoich ubrań i bagaży. Warto mieć to na uwadze planując podróż do Słowenii.
Kuchnia słoweńska – plus czy minus?
Warto powiedzieć słów kilka o słoweńskiej kuchni. Bo z tą mam mieszaną relację. Jako taka tradycyjna kuchnia słoweńska jest dość uboga. Dominują tu wpływy austriackie, włoskie i bałkańskie. Słoweńskich dań narodowych nie mamy wiele. Z drugiej strony ta mieszanka wpływów powoduje, że w Słowenii można zjeść różnorodnie i smacznie. To właśnie w Lublanie jadłam jedną z najlepszych w życiu włoskich pizz, bałkańskich sałatek szopskich, koreańskiego street foodu czy śródziemnomorskiego risotto. Tak więc przed podróżą do Słowenii nie ma co nastawiać się na wybitne narodowe specjały, ale za to można próbować tu wielu fantastycznych dań rodem z innych krajów.
Do tego ceny w zwykłych restauracjach są zaskakująco wysokie. Nie jest wcale tak łatwo znaleźć lokal, gdzie za jedno danie zapłaci się 10-15 euro. Takie oczywiście są, np. pizzerie czy restauracje z tradycyjną kuchnią bałkańską. Jednak częściej główne danie w menu, zwłaszcza mięsne, będzie kosztować między 15 a 20 euro i wzwyż.
Czy warto jechać do Słowenii – plusy
Gdyby opierać się tylko na minusach podróżowania po tym kraju, możnaby było odnieść wrażenie, że nie warto jechać do Słowenii. Nie ma jak dolecieć, drogo, mało noclegów – czyli same problemy logistyczne. Ale jest kilka rzeczy, które całkowicie wynagradzają wszystko inne. Uwielbiam ten malutki kraj za nagromadzenie atrakcji, za ilość zachwytów, które dzięki niemu przeżyłam, za wszystkie wzruszenia i niespodzianki. Mogłabym bez końca odkrywać Słowenię i mimo że byłam już tam kilka razy to wiem, że wciąż czeka na mnie tam coś nowego. Czyli teraz o tym, dlaczego warto jechać do Słowenii?
Natura
Natura, natura i jeszcze raz natura. To jest największy potencjał Słowenii i coś co przyciąga tu coraz więcej turystów. Widoki i atrakcje przyrodnicze w Słowenii dosłownie zwalają z nóg. Ten kraj był jednym z naszych największych podróżniczych zaskoczeń i do tej pory nie mogę się nadziwić, jak piękne cuda natury skrywa. Kamienne, poszarpane wierzchołki gór przypominające włoskie Dolomity, setki kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, niesamowite doliny i wąwozy, jeziora, lasy i jaskinie. A tych jest w Słowenii kilkanaście tysięcy. Jaskinie Szkocjańskie wciąz plasują się w moim osobistym top najpiękniejszych miejsc, jakie widziałam w życiu. Jeśli chcecie wyjechać w podróż, w której będziecie mogli nacieszyć się bliskością natury, to Słowenia jest dla was odpowiednim kierunkiem.
Jezioro Jasna Martulijski Slapovi Alpy Julijskie
Nieograniczony potencjał turystyczny
Słowenia nigdy się nie nudzi, serio. To jest aż nieprawdopodobne, że na tak małym obszarze można odnaleźć tak wiele spektakularnych widoków, tras, szlaków, zabytków i atrakcji. Pod tym względem Słowenia bije wiele krajów na głowę. Można tu wracać bez końca i ciągle odkrywać coś nowego, zachwycać się czymś ponownie. Potencjał tego kraju jest niesamowity. I Słoweńcy dobrze zdają sobie z tego sprawę, gdyż turystyka w Słowenii szybko się rozwija i kraj jest świetnie promowany (przykład: I fell Slovenia).
Piran Celje Bled
Różnorodność
Tutaj znowu muszę się powtórzyć, ale jest to jedna z najbardziej zachwycających mnie w Słowenii rzeczy. Różnorodność. Tak niewielki kraj ma tak wiele do zaoferowania! Dziesiątki zamków, klimatyczne miasteczka, rozrywkowa Lublana, rewelacyjne trasy i szlaki, winnice, muzea, atrakcje naturalne, muzea, plaże, kaniony, wąwozy, sporty ekstremalne i zimowe, jeziora, jaskinie… W Słowenii każdy powinien znaleźć coś dla siebie i nikt nie będzie się tu nudził.
Kompaktowość
Słowenia jest niewielka, dlatego zwiedza się ją łatwo, szybko i przyjemnie. Do tego stolica kraju położona jest dość centralnie, więc można urządzić sobie w Lublanie bazę wypadową i odbywać jednodniowe wycieczki w różne rejony kraju. To niesamowite, że jednego dnia możemy udać się na górską wędrówkę, a zachód słońca obejrzeć już nad morzem.
Vintgar Velika Planina Savica Alpy Julijskie
Darmowe atrakcje
90% słoweńskich atrakcji jest darmowa. Za podziwianie takich wspaniałych widoków nie trzeba płacić ani złotówki. Zdarzają się atrakcje dodatkowe, typu wjazd kolejką na Veliką Planinę, wejście do muzeum, jaskinii czy rejs statkiem po jeziorze Bohinj, ale jest to dosłownie kropla w morzu.
Można dojechać autem!
To akurat spore ułatwienie z tego względu, że siatka połączeń lotniczych między Polską a Słowenią jest bardzo uboga. Do Słowenii z południowej Polski da się dojechać już w 9 godzin.
Campingi
Czego jak czego, ale campingów w Słowenii nie brakuje. Jest w czym wybierać, gdyż Słoweńcy bardzo lubią spanie pod chmurką. Poszczególne campingi różnią się standardem, a wybór jest naprawdę duży. Można znaleźć zwyczajne, proste pola namiotowe, jak i luksusowe glampingi, domki nad jeziorem czy noclegi w koronach drzew.
Łatwość w podróżowaniu
Transport zbiorowy w Słowenii jest bardzo sprawnie zorganizowany. Jadąc pierwszy raz wcale nie trzeba wypożyczać auta, bo do głównych atrakcji można dojechać autobusem i pociągiem. Do tego w weekendy wszystkich podróżnych obowiązuje zniżka 70% na wszystkie bilety w całym kraju! W wielu miejscach otwierane sa turystyczne połączenia autobusowe, które ułatwiają przemieszczanie się. Słoweńcy bardzo dobrze mówią po angielsku i zazwyczaj łatwo można się porozumieć w tym języku. A to na pewno spore ułatwienie dla przyjezdnych. Do tego turystycznie Słowenia jest bardzo zadbana. Infrastruktura turystyczna stoi na wysokim poziomie – przewodnicy, wycieczki, busy wakacyjne, setki kilometrów szlaków, oznakowanie tras, ilość informacji w internecie – to wszystko bardzo poprawia jakośc planowania podróży do Słowenii i podróżowania po niej.
Pamiętajcie, że są to nasze subiektywne odczucia, a każdy z nas może odbierać ten kraj inaczej. Kocham Słowenią całym sercem, co tu dużo mówić. Więc według mnie pytanie nie brzmi czy warto jechać do Słowenii, ale na ile. I kiedy znowu wrócić 😉
Pozostałe przewodniki ze Słowenii:
- Atrakcje w Słowenii
- Zwiedzanie Słowenii. Informacje praktyczne
- Triglavski Park Narodowy
- Jezioro Bled
- Wąwóz Tolmin i Wąwoz Vintgar
- Najładniejsze miasteczka w Słowenii
- Zwiedzanie Lublany. Informacje praktyczne
- Jaskinie Szkocjańskie i Postojna
Udanej podróży!
Magda
3 odpowiedzi na “Czy warto jechać do Słowenii?”
Do Słowenii warto jechać kamperem:) Kempingów sporo i nie ma problemów z logistyką.
Miejscowosc Bled przepiekne miejsce
Uwaga to złodziejski kraj.Kradna paliwo na parkingach jak i dają mandaty nawet jak stanie się na SOS poboczu awaryjnym a daje te mandaty służba drogowa DARS.Policja również kara za byle co.W stosunku do kierowców są bezwzględni głównie chodzi im tylko o pieniądze.