Syrakuzy i zjawiskowa Ortygia

Syrakuzy to bez wątpienia jedna z wizytówek Sycylii. Stare miasto, w którym przeplatają się różne style architektoniczne z barokiem na czele, jest prawdziwą ucztą dla oka. To wyymarzone miejsce na spacery. Czym jest Ortygia, co zobaczyć w Syrakuzach, kto znany pochodził z tego miasta oraz jak zaplanować zwiedzanie – tego wszystkiego dowiecie się z poniższego przewodnika.

Syrakuzy

Syrakuzy – Ciekawostki

Kojarzycie z lekcji matematyki Archimedesa? To właśnie w Syrakuzach żył, tworzył i zmarł słynny starożytny filozof. By go upamiętnić nawet stworzono tu park nauki i techniki poświęcony jego wynalazkom. Syrakuzy są bardzo starym i przesiąkniętym historią miastem, gdyż powstay już w 734 r.p.n.e. Założyli je jako kolonię grecką Dorowie z Koryntu. Antyczne Syrakuzy to miało o ogromnym znaczeniu kulturalnym, gospodarczym i strategicznym. Uznawano je za największe i najpiękniejsze na całej Sycylii. Cyceron pisał o nim jako o „największym greckim mieście i i najpiękniejszym ze wszystkich”. W rezultacie jeden z cesarzy bizantyjskich nosił się nawet z pomysłem przeniesienia stolicy z Bizancjum do Syrakuz. Niestety nie zdążył, gdyż został zamordowany przez swego dworzanina w kąpieli. I choć od tego czasu minęło ponad 2000 lat, to Syrakuzy wciąż wprawiają w podziw.

Spacer po Syrakuzach

Według relacji biblijnych, kilka dni na wyspie spędził Paweł z Tarsu i Łukasz Ewangelista. W kolejnych wiekach Syrakuzy należały do Rzymu, Arabów i Normanów. W Syrakuzach powstał najstarszy na Sycylii perypter, czyli okrągła świątynia otoczona pojedyńczą kolumnadą, w tym wypadku poświęcona Apollinowi. XVI i XVII wiek przyniosły miastu dwa duże trzesięnia ziemi, po których Syrakuzy odbudowano w duchu sycylijskiego baroku, tak zachwycającego dzisiaj turystów. Dzięki temu zabytkowa część Syrakuz – wyspa Orygia – została wpisana na listę UNESCO. W Syrakuzach tworzył słynny Caravaggio, który namalował tu „Pogrzeb św. Łucji”. Syrakuzy podobno są miejscem narodzin sycylijskich kukiełek i marionek, a obecnie turyści mogą nazwet zwiedzać muzeum im poświęcone.

Klimatyczna restauracja w wąskiej uliczce | Syrakuzy
W Syrakuzach przebywał i tworzył jedno ze swoich dzieł Jarosław Iwaszkiewicz

Jakie są Syrakuzy?

Z pewnością to jedno z najbardziej olśniewających miast na Sycylii. Barokowe w pełnym tego słowa znaczeniu. Pełne klimatycznych restauracji i malowniczych uliczek. Do tego pięknie położone nad morzem. Dostojne i majestatyczne, okwiecone i wyniosłe. Zachwycające są zdobione balkony i wysokie okna. Momentami można odnieść wrażenie, że nie jest się w Syrakuzach, a w Hawanie. Gdybym miała stworzyć listę najbardziej wyjątkowych włoskich miast, to Syrakuzy z pewnością by się na niej znalazły. Duża część budynków zabytkowego centrum została wzniesiona z tzw. pietra arenaria di Siracusa, czyli piaskowca z Syrakuz. Dlatego barokowe zabudowania Ortygi mają jednolity charakter. Dodając do tego położenie nad samym morzem, mnogość świetnych restauracji i liczne zabytki, wychodzi z tego świetny kierunek na city break, jak i baza wypadowa podczas wakacji na Sycylii. Jesli lubicie malownicze miasta, włoskie uliczki pełne pięknych kamienic, świątyń i muzeów, to Syrakuzami będziecie zachwyceni!

Barokowa architektura Syrakuz
Syrakuzy atrakcje
Świetnością i wielkością Syrakuzy dorównywały starożytnym Atenom!

Atrakcje w Syrakuzach

Ortygia

Bezsprzecznie najpiękniejsza część Syrakuz. To wyspa połączona lądem trzeba mostami, na której znajduje się zabytkowa część miasta. To właśnie tutaj Syrakuzy miały swoje początki i tutaj można podziwiać najpiękniejsze zabudowania i widoki. Ortygia jest niewielka, ma ledwie kilometr długości i 500 metrów szerokości, ale i tak łatwo się zgubić w labiryncie uliczek obwieszonych praniem i kwiatami. I choć wiele zabudowań pozostaje w kiepskim stanie, a historyczne mury kruszą się pod naporem morskiego wiatru, to nadal Ortygia pozostaje dostojna i majestatyczna, a jej architektura robi wrażenie. Jako że Ortygia to wyspa, to w kilku miejscach można znaleźć niewielkie plaże. Warto skorzystać! Na zdjęciu widzicie Spiaggia di Cala Rossa.

Ortygia | Syrakuzy

Źródło Aretuzy

Znane z mitologii i współczesnej literatury źródło ze słoną wodą, w którym rośnie jeden z trzech sycylijskich papirusów. Według mitu nimfa Aretuza uciekała przed niechcianymy zalotami jednego z bogów, by ostatecznie zamienić się w źródło przy brzegu morza. Atrakcja znajduje się na wyspie Ortygia.

Źródło Aretuzy | Syrakuzy

Świątynia Apolla

Wspomniane wcześniej ruiny świątyni greckiej typu peripteros, najstarszej na Sycylii. Chociaż po świątyni pozostało niewiele, a obecnie wokół niej powstało stanowisko archeologiczne, to i tak prawdopodobnie je zobaczycie. Świątynia Apolla w końcu znajduje się „na początku” Ortygii, przy uroczym placu i targu, gdzie można zakupić pamiątki.

Castello Maniace

U końca Ortygii znajduje się XIII-wieczna twierdza zbudowana na polecenie cesarza Fryderyka II, która jest udostępniona dla zwiedzających. Pierwsza cytadela powstała tu już u progu XI wieku. Castello Maniace wielokrotnie służyło sycylijskim królowym jako rezydencja, następnie jako więzienie. Surowa budowla obronna, której rogi zwieńczone są wieżami, początkowo posiadała mury liczące nawet 18 metrów wysokości. Zamek najlepiej prezentuje się podziwiany z zewnątrz lub z lotu ptaka. To także dobry punkt widokowy na morze i miasto. Bilet wstępu kosztuje 8 euro, a aktualne godziny otwarcia można sprawdzić na tej stronie. Latem turyści moga zwiedzac obiekt mniej więcej od 08:30 do 18:45 codziennie, z wyjątkiem poniedziałki kiedy to zamek zamykany jest juz przed 13:00.

Castello Maniace | Syrakuzy

Piazza Duomo w Syrakuzach

Najbardziej okazałe, barokowe budynki można podziwiać na Piazza Duomo – eleganckim, dużym placu, który jest głównym turystycznym centrum Syrakuz. Nic w tym dziwnego, bo zabudowania go otaczające zachwycają na każdym kroku. To z pewnością jeden z najpiękniejszych placów w całych Włoszech. Warto wejść do ratusza, gdzie na dziedzińcu zobaczymy bogato zdobioną, barokową karetę.

Piazza Duomo | Syrakuzy

Katedra w Syrakuzach

Chociaż katedra w Syrakuzach wewnątrz nie powala wystrojem, jednak warto do niej zajrzeć ze względu na walory historyczne. Pierwszy kościół w tym miejscu zbudowano na pozostałościach świątyni Ateny. Wewnątrz można podziwiać antyczne doryckie kolumny, normańskie mozaiki czy grecką wazę służącą za chrzcielnice. Katedra jest stosunkowo niska i masywna. Najbardziej zachwyca jej fantazyjna, barokowa fasada. Jedna z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałam! To prawdziwa ozdoba Piazza Duomo. Bilet wstępu do katedry kosztuje 2 euro. Warto zakupić bilet łączony za 3,5 euro także do Pałacu Arcybiskupa. Katedra czynna jest zazwyczaj od 08:00 do 19:00 latem, wiosną i jesienią do 18:30, a zimą do 17:30.

Fasada katedry | Syrakuzy

Pałac Arcybiskupów w Syrakuzach

Zaraz przy katedrze znajduje się Pałac Arcybiskupów, który kryje w sobie prawdziwy skarb. Oprócz niewielkiej wystawy eksponatów liturgicznych, na miejscu można obejrzeć przepiękną, drewnianą bibliotekę z XVIII wieku – La Biblioteca Alagonian. Łącznie biblioteka posiada ponaqd 70 000 woluminów, w tym wiele średniowiecznych. Bilet można kupić w kasie biletowej w katedrze znajdującej się zaraz obok. Posiadam sprzeczne informacje co do godzin otwarcia. Pałac arcybiskupów otwarty jest prawdopodobnie tylko we wtorki, środy i czwartki lub codziennie z wyjątkiem poniedziałlków od 11:00 do 13:00. Warto na miejscu pytać o dostępność dla zwiedzających. Bilet łączony do obu Pałacu i katedry kosztuje 3,5 euro.

Muzea w Syrakuzach

  • Muzeum Archeologiczne – czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10:00 do 18:00, w niedziele i święta do 13:00, wstęp 10 euro, bilety można kupić też tutaj.
  • Muzeum Papirusu – codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10:30 do 18:00, w niedziele do 14:00, bilety za 4 euro.
  • Palazzo Borgia – czynne codziennie od 18:00 do 24:00, bilet 6 euro.
  • Park Technologiczny Archimedea – czynny codziennie w tygodniu od 09:30 do 14:00, w weekendy do 18:00, bilety za 6 euro.
  • Palazzo Bellomo – regionalna galeria sztuki czynna codziennie od 09:00 do 19:00/20, bilety po 8 euro. Bilety można kupić też tutaj.

Starożytne zabytki

Ze względu na fakt, że Syrakuzy to antyczne miasto, w obrębie miasta można zwiedzać kilka starożytnych zabytków:

Neapolis – słynny park archeologiczny z czasów rzymskich, w którym można obejrzeć ogromny teatr grecki, Ucho Dionizosa czy pozostałości kamieniołomów. Amfiteatr w Syrakuzach uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zabytków greckich w Europie. Bilet wstępu kosztuje 15 euro. Godziny otwarcia zmieniają się w ciągu roku dość często, więc najlepiej sprawdzać aktualności na tej stronie. W tym samym miejscu możecie kupić bilety online. Warto zajrzeć do pobliskiego Muzeum Archeologicznego i kupić tańszy bilet łączony za 20 euro. Z centrum do parku można się dostać czerwoną turystyczną linią numer 2, która zatrzymuje się m.in. pod stacją kolejową.

Katakumby świętego Jana – wczesnochrześcijańska podziemna nekropolia, czynne od marca do października w godzinach rannych i popołudniowych, aktualne godziny otwarcia można sprawdzić tutaj, bilet po 8 euro. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem w języku włoskim lub angielskim. Przy katedrze znajduje się wejście do drugich katakum, tym razem św. Łucji. Warto zakupić tańszy bilet łączony do obu atrakcji.

Mury wyspy Ortygia | Syrakuzy

Siracusa Card

Ponieważ bilety wstępu do atrakcji w Syrakuzach są dość drogie, dlatego warto rozważyć zakup Siracusa Card. To 3-dniowa karta turystyczna, która uprawnia do wejść do miejskich zabytków. Koszt karty turystycznej wynosi 25 euro i uprawnia do wejścia ze zniżką do Palazzo Borgia, Muzeum Papirusu, Parku Technologicznego Archimedesa oraz za darmo do Katakumb św. Jana, katedry, biblioteki, łaźni żydowskich i kilku innych miejsc. Można też zakupić wersję rozszerzoną za 29 euro, która uprawnia do udziału w wycieczce autobusem turystycznym. Kartę można kupić m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej, w wejściu do katakumb św. Jana, w katedrze czy Bibliotece Alagoniana. Więcej informacji o karcie znajdziecie tutaj.

Jak się dostać do Syrakuz?

Przede wszystkim najpierw trzeba dotrzeć na Sycylię. Najbliższe lotnisko znajduje się w Katanii, do której lata z Polski Ryanair (Modlin, Kraków i Katowice) oraz Wizzair (Warszawa, Kraków i Katowice). Od wczesnych godzin porannych do północy między lotniskiem a Syrakuzami kursuje Interbus, średnio dwa razy w ciągu godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje 6,20 euro i można go zakupić na tej stronie. Oprócz tego do Syrakuz można dojechać z Noto, Ragusy, Palermo, Taorminy i Katanii pociągami (Trenitalia) lub autobusami, m.in. Interbusem. Więcej informacji o przemieszczaniu się po wschodniej części wyspy znajdziecie w naszym przewodniku „Weekend na Sycylii. Katania i okolice”.

Zwiedzanie Syrakuz

Gdzie zjeść w Syrakuzach?

Bez wątpienia Syrakuzy są jednym z tych miejsc, gdzie można znaleźć od groma świetnych restauracji. Warto szukać i sprawdzać samemu. Łatwo trafić na różne perełki. Oprócz tego możemy polecić kolacje degustacyjne w eleganckiej restauracji Cortile Spirito Santo wyróżnionej gwiazdką Michelin, rewelacyjny rybny street food w Sicily Fish & Chips, lokalne specjały, wypieki, kanapki i apertivo w Fratelli Burgio – La Salumeria, domową sycylijską kuchnię z lokalnym winem w A Putia, różnorodne pasty w Sicilia in Tavola oraz pizzę w Anima e Core.

Noclegi w Syrakuzach

Podczas naszego wyjazdu na Sycylię spałyśmy tylko w Katanii, gdzie możemy polecić świetny nocleg w Altevolte Rooms w ścisłym centrum miasta. W Syrakuzach warto sprawdzić ofertę klimatycznego pensjonatu B&B Porta Marina Ortigia, niewielkiego hoteliku Maeco Ortigia, komfortowych apartamentów, nowoczesnego hotelu Unahotels One z basenem i strefą SPA. Prywatne i niedrogie mieszkanko z kuchnią znajdziecie tutaj, a dom w centrum tutaj. Poza miastem i bliżej morza warto sprawdzić B&B Le Saline.

Nocleg w Katanii

Syrakuzy – Informacje praktyczne

Plaże i atrakcje – w pobliżu Syrakuz znajduje się ładna plaża Calamosche oraz Fontane Bianche. Warto wybrać się podziwiac naturę z pobliskim Rezerwacie Plemmiro.

Parkingi – w pobliżu centrum miasta znajdują się 4 płatne parkingi, na których godzina postoju kosztuje 1-1,5 euro. Są to m.in.: Parcheggio Elorina, Molo S. Antonio i Parcheggio Von Platen. Mapkę z zaznaczonymi lokalizacjami znajdziecie tutaj.

Darmowe zwiedzanie – w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w całych Włoszech.

Wydarzenia – 13 grudnia obchody dnia św. Łucji.

Siesta – w godzinach popołudniowych większość restauracji jest zamykana, więc obiad najlepiej zaplanować między 12:00 a 14:00, a kolację naqjwcześniej po 18:00.

Komunikacja miejska – obsługiwana przez autobusy, bilety kupuje się w kioskach oznaczonych literą T lub u kierowcy za gotówkę (droższe o 40 centów). Bilet jednorazowy kosztuje 1,20 euro, a całodzienny 2,5 euro. Rozkłady jazdy znajdują się tutaj.

Autobusy turystyczne – darmowe przejazdy linią czerwoną, niebieską i zieloną, m.in. do Neapolis. Przystanki i kierunki znajdziecie tutaj.

Stronę poświęconą turystyce w Syrakuzach znajdzieie tutaj.

Palmy i kwiaty na ulicy w Syrakuzach

Bezsprzecznie Syrakuzy są jednym z najpiekniejszych miast w całych Włoszech. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę i perła wschodniej Sycylii. Miejsce dobre na city break i dłuższe wakacje.

Pozostałe przewodniki z Włoch:

Udanej podróży, Magda

Port w Syrakuzach | Syrakuzy

1 odpowiedź na “Syrakuzy i zjawiskowa Ortygia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *