Albania na własną rękę. Informacje praktyczne

Albania na własną rękę – czy to dobry pomysł? Czy bezpieczny? W tym artykule znajdziecie pomocne informacje praktyczne, dzięki którym zaplanujecie swoją wymarzoną podróż do Albanii. I nie, wyjazd z biurem podróży nie jest koniecznością ani jedyną możliwością. Albania najbardziej zachwyca poza kurortami.

Pozostałe artykuły z Albanii:

Albania na własną rękę

Jak dostać się do Albanii na własną rękę?

Niestety z Polski nadal nie mamy bezpośrednich lotów do Albanii realizowanych przez tanie linie lotnicze. Jednak sytuacja wciąż zmienia się na lepsze i patrząc na trend tworzenia nowych połączeń Tirany z europejskimi miastami, można się spodziewać takiej poprawy i u nas.

Na ten moment pozostają tylko połączenia sezonowe realizowane przez LOT i loty czarterowe. Niestety, oba zazwyczaj bardzo kosztowne. Pamiętam rok – bodajże 2019 – kiedy LOT oferował świetnie promocje na wiosenne loty do Albanii za około 200 zł. Z kolei w 2021, kiedy Albania jest jednym z niewielu państw, które nie wymaga testów na covid ani kwarantanny, ceny znacząco wzrosły. I tak chcąc lecieć lotem czarterowym ceny zaczynają się od 800 zł w jedną stronę, podobnie jest lecąc na pokładzie LOTu. Ale warto polować na promocje, zwłaszcza wiosną i jesienią.

Aktualizacja: w 2021 roku LOT ponownie uruchomi wakacyjne połączenie do Albanii. W czerwcu i we wrześniu można znaleźć bilety po 300 zł z hakiem w dwie strony.

Kruje w Albanii | Albania na własną rękę

Loty do Albanii na własną rękę przesiadką

Tym, którzy mieszkają w pobliżu polskiej zachodniej i południowej granicy, możemy polecić loty z przesiadką. Sami lecieliśmy na majówkę z Budapesztu do Tirany liniami Wizzair za jakieś 130 zł w dwie strony. W poprzednich latach łatwo można było znaleźć bilety z Berlina czy Wiednia za dosłownie kilka euro. Najkorzystniejsze ceny można znaleźć poza miesiącami wakacyjnymi.

Obecny, pandemiczy rok niestety spowodował wzrost tych cen, ale wciąż warto porównywać ze sobą wszystkie opcje i wybrać dla siebie te najkorzystniejsze. Popularny jest również lot na grecką wyspę Korfu i stamtąd rejs promem do albańskiej Sarandy. Więcej informacji na temat możłiwości dostania się do Albanii znajdziecie w tym artyukule.

Berat | Albania na własną rękę

Transfer z lotniska

Na lotnisko niedaleko Tirany kursują busy z kilku miast. Autobusy zatrzymują się na parkingu na lewo od wyjścia z terminalu lotniska. Bilety kupuje się u kierowcy. Oprócz tego do Tirany można dojechać certyfikowaną taksówką za około 20 euro. Przed wylotem zawsze warto sprawdzić aktualne godziny kursowania autobusów.

Do Tirany dostaniemy się od godziny 07:00 rano do 23:00, a z Tirany na lotnisko od 08:00 do północy za 300 leków. Busik zatrzymuje się pod Teatrem Narodowym, blisko placu Skanderberga. Przejazd zajmuje około pół godziny, w zależności od korków.

Do Durres dojedziecie za 1000 leków o 10:00, 12:00, 15:30, 17:00 i 22:00. Z powrotem odjazdy przewidziane są na 08:00, 09:30, 11:00, 13:00, 15:00, 19:00.

Do Fier dojedziecie za 1000 leków/os. o 09:00, 10:30, 11:30, 13:00, 16:30, 17:30, 19:00, 21:00 i 23:00. Z Fier na lotnisko busy odjeżdżają o 03:00, 05:30, 08:30, 10:30, 13:30, 15:00, 17:00, 19:00 i 00:00.

Do Vlore autobusy za 1000 leków/os. odjeżdżają o 10:00, 11:30, 13:30, 14:30, 16:30, 22:00, a z powrotem o 05:00, 07:30, 11:00, 12:30, 14:00 i 17:00.

Jezioro Szkoderskie | Albania na własną rękę

Kiedy lecieć do Albanii?

Lato w Albanii jest bardzo upalne i to właśnie wtedy przylatuje tu najwięcej turystów. Aby uniknąć tłumów, warto wybrać się do Albanii w kwietniu, maju, wrześniu czy październiku. Nawet wyjazd zimą nie będzie złym pomyłem, bo zawsze to trochę wyższa temperatura niż w Polsce i można pozwiedzać albańskie miasta. My zwiedzaliśmy Albanię na przełomie kwietnia i maja. Turystów spotkaliśmy niewielu, a temperatura oscylowałą wokół 30 stopni (w Beracie 36!).

Zamek Petrele | Albania na własną rękę

Na ile lecieć do Albanii?

A to już kwestia bardzo indywidualna, bo to zależy czego oczekujemy od wyjazdu. Odpoczynku i plażowania? Sami wiecie najlepiej, ile wam tego relaksu trzeba. Zwiedzania? To zależy od ilości dni urlopowych. Nasza pierwsza podróż do Albani trwała tydzień, więc skupiliśmy się na północnej i środkowej części kraju. A i tak udało nam się zobaczyć tylko najpopularniejsze miejsca – Tiranę, Kruje, Szkodrę, Berat, Jezioro Koman i Dolinę Valbony. Nawet 3-4 dni w Albanii można spożytkować w ciekawy sposób, ale wydaje nam się, że tydzień to jest minimum. W ciągu dwóch tygodni jesteśmy w stanie zwiedzić większość najpopularniejszych atrakcji, zwłaszcza jeśli przemieszczamy się autem.

Jezioro Koman | Albania na własną rękę

Ceny w Albanii

Albania jak dotąd była obok Iranu i Ukrainy najtańszym krajem, po jakim podróżowaliśmy. Poczynając od jedzenia, przez transport i atrakcje na noclegach kończąc. Bilety autobusowe zazwyczaj nie kosztują więcej niż 1000 – 1500 leków. Jedzenie w retauracji od 200 do 600 leków, dania mięsne, ryby i owoce morza od 600 do 1000 leków (są to oczywiście ceny uśrednione, można zapłacić więcej, można mniej). Noclegi, nawet te naprawdę fajne, są niedrogie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Booking miejsce docelowe, datę i zaznaczyć „pokaż od najtańszego”. Wyświetlą wam się wtedy najtańsze noclegi w danym terminie. Najgorzej wypada tu kwestia samego dojazdu. Loty czarterowe nie są tanie, a nie każdy ma czas i ochotę dojeżdżać do Berlina lub Wiednia na lot.

Muzeum w Kruje | Albania na własną rękę

Co zobaczyć w Albanii?

Albania na własną rękę to świetny pomysł, jeśli lubicie zwiedzać. Kraj ten posiada ogrom otrakcji turystycznych, które ciężko byłoby zobaczyć w trakcie jednego wyjazdu. Zacznijmy od wybrzeża – piękne plaże, ukryte zatoczki, wyspy i jaskinie morskie. Nas zachwyciły spektakularne Góry Przeklęte z Doliną Valbony, a także rejs po Jeziorze Koman. Albania to także ciekawe miasta pełne zabytków i historii – Szkodra, Berat, Gjiokastra, Kruje. Warto też wybrać się na rejs po Jeziorze Szkoderskim oraz zobaczyć kilka średniowiecznych twierdz, na przykład Lezhe, Petrele czy Prezha.

Szkodra | Albania na własną rękę

Do tego Ksamil i okolice, przypominający jakieś karaibskie wyspy. Część Jeziora Ochrydzkiego. Syri i Klater, czyli popularne turkusowe źródło. Park Narodowy Llogara, antyczne ruiny w Butrint i Apollonii Iliryjskiej, Kanion Osumi i Lengarica, winnice, mniej znane Jezioro Bovilla. Jest w czym wybierać, jest co robić!

Dolina Valbony | Albania na własną rękę

Poruszanie się po Albanii na własną rękę?

Najwygodniej jest wypożyczyć auto, bo sami decydujemy gdzie, co i kiedy zobaczymy. W Albanii możemy korzystać też z busów (zwanych furgonami, marszrutkami) oraz z pociągów. Jeżeli nie chcecie wypożyczać auta, to głównym środkiem transportu będą dla was busy. Dojeżdżają one do każdego większego miasta w Albanii. Trochę trudniej jest dojechać do atrakcji przyrodniczych położonych poza miastami, więc w tej kwestii najwygodniej będzie wypożyczyć auto. Ewentualnie z pomocą przychodzą nam krótkie wycieczki zorganizowane, taksówki i transfery.

Tirana | Albania na własną rękę

Pociągiem po Albani?

Na jazdę koleją nie ma co się nastawiać. Połączeń jest niewiele, mało o nich wiadomo, jeżdżą rzadko, wolno, a do tego bilety nie są tanie. To trochę takie pociągi widmo. Tirana nie ma swojego dworca, najbliższy położony jest za miastem w miejscowości Kashar. Pociągi kursują do takich miast jak Szkodra, Vlora, Elbasan, Durres. Wygodniej jednak korzystać z autobusów.

Muzeum Skanderberga w Kruje | Albania na własną rękę

Rozkłady jazdy i ceny

Rozkłady jazdy ją raczej umowne. W internecie trudno znaleźć pełne rozkłady (przynajmniej tak było w 2018 roku). Działają strony, na których można znaleźć niektóre połączenia, ale nie są to wszystkie możliwości. Warto korzystać z wyszukiwarki Balkan Viator oraz Rome2Rio. Okazały się całkiem pomocne w Macedonii i w Albanii. Pamiętajcie jednak, że one pokazują tylko wybrane połączenia. Póki co najlepszą dostępną wyszukiwarką jest ta strona. Można na niej sprawdzić rozkłady jazdy i ceny biletów.

Wybrzeże Albanii

My planowaliśmy podróż jeszcze bez tej strony, a i tak udało nam się zrealizować cały nasz napięty plan zwiedzania. Bilety zazwyczaj kupuje się u konduktora w autobusie gotówką. Zdarzało się, że bus odjeżdżał dopiero po zapełnieniu, a także zatrzymywanie się po pasażerów na środku drogi, bez przystanku. Wystartczyło machnąć ręką. Zdarzało się też, że kierowca zatrzymywał się na środku ronda, by mimo opóźnienia kupić owoce przy straganie 😉

Rejs po Koman | Albania na własną rękę

Dworce autobusowe w Tiranie

Niestety jest ich kilka. Z dworca za rondem z orłem o nazwie Sheshi Shqiponja odjeżdżają autobusy do Beratu, Sarandy, Gjiokastry, Durres, Vlory. Parking przy ulicy Dritan Hoxha to przystanek dla autobusów kursujących do Kruje, Szkodry i Bajram Curri. Z dworca południowego odjeżdżają autobusy do Petrela.

Komunikacja miejska w Tiranie

Tirańską komunikację miejską obsługują wygodne i nowoczesne autobusy. Bilet jednorazowy kosztuje 40 leków, a kupuje się je w autobusie u konduktora.

Góry Przeklęte | Albania na własną rękę

Wycieczki zorganizowane a Albania na własną rękę

Podróż po Albanii znacznie ułatwiają transfery zorganizowane. Miejscem, do którego raczej nie da się dojechać bez auta, jest Dolina Valbony, Thethi i Jezioro Koman. W te rejony jednak możemy dojechać z firmami, które organizują specjalne busy dla turystów. Na przykład firma Komani Lake Ferry oferuje możliwość zakupu biletów online na rejs po jeziorze Koman (rezerwacja miejsc, opłata PayPal albo na miejscu), a także opcję transferu z Tirany lub ze Szkodry i przejazdu po rejsie z Fierze do Valbone, czyli do serca Gór Przeklętych. Z tej możliwości też skorzystaliśmy i możemy ją polecić. Za całość zapłaciliśmy 35 euro. Szczegóły możecie znaleźć w naszym poradniku o rejsie po Jeziorze Koman.

Rejs po Jeziorze Koman | Albania na własną rękę

Autostop w Albanii

Autostop działa w Albanii dobrze. Podobno zwyczajowo za przejazd powinno się dorzucić kierowcy do paliwa (np. 200 leków). Podczas naszego stopowania kierowca nie chciał o tym słyszeć. Stopa łapaliśmy raz, pod wieczór i na bocznej drodze. Zajęło nam to około godziny. Kilku kierowców zatrzymało się, by nas przeprosić, że nie mogą nas zabrać. Ale ostatecznie trafił się nam w końcu przejazd do Tirany.

Albania informacje praktyczne

Bezpieczeństwo w Albanii

Albania na własną rękę to bezpieczny pomysł! My czuliśmy się w Albanii bardzo bezpiecznie, pomimo różnych dziwnych historii, które słyszeliśmy na ten temat. Oczywiście zawsze powtarzamy, że nie mamy monopolu na wszystkie doświadczenia, także wiadomo, że wszędzie może nam spotkać przykra sytuacja – jak i w domu, tak i w Albanii. Ale Albania uchodzi zazwyczaj za kraj bezpieczny do podróżowania. Polska podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu, ale z racji niskiego standardu służby zdrowia, lepiej wykupić prywatne ubezpieczenie.

Warto tak jak wszędzie uważać na siebie, w tłumie pilnować swoich rzeczy. Będąc w górach pamietajcie, że tam nie działa odpowiednik polskiego GOPRu i w razie wypadku będziecie zdani na siebie. Na każdym kroku spotykaliśmy się z ogromną życzliwością Albańczyków. Do podróży do Albanii nie są koniecznie żadne szczepienia. Pamiętajcie też, że w Albanii występują trzęsienia ziemi, więc warto przyswoić zasady zachowania w takim momencie.

Albania przewodnik

Koronawirus w Albanii

Rząd albańskich dosyć łagodnie podchodzi do kwestii związanych z restrykcjami. Nie ma ich też zbyt wiele. Jak dotąd turyści nie musieli wykonywać przed podróżą testów na covid. Po przybyciu do Albanii nie jest też koniecznie poddawanie się kwarantannie. Jeżeli podczas pobytu w Albanii wystąpią u was objawy koronawirusa, można zadzwonić pod specjalny numer kierunkowy 127. Pamiętajcie, że obecnie (początek wiosny 2021) Albania na własną rękę to niekoniecznie wykonalny pomysł. Bezpieczniej będzie zaklepać wycieczkę zorganizowaną, bo to daje większe szanse, że nie wasz lot nie zostanie odwołany.

Panorama Kruje

Plaże w Albanii

Plaże w Albanii są naprawdę piękne! Nie widzieliśmy jeszcze ich zbyt wiele, ale już to co zdążyliśmy zobaczyć zachwyciło nas. Okolice Ksamilu porównywane są do Karaibów. Większość albańskich plaż na południu jest kamienista, a woda błękitna, czysta, przejrzysta. Jeżeli wolicie piaszczystą plażę z łagodnym zejściem do wody, to warto rozważyć północ Albanii i np. Velipoja (ale tutaj z kolei widoki nie są tak zachwycające, jak na południu). Na które plaże warto zwrócić uwagę?

  • Dhermi
  • Gjipe
  • Jale
  • Himare
  • Okolice Ksamilu
  • Durres
  • Vlora

Są to najpopularniejsze albańskie plaże, a wzdłuż wybrzeża można odkryć mnóstwo ustronnych i mniej znanych perełek.

Albańskie wybrzeże

Gdzie spać w Albanii?

Baza noclegowa w Albanii jest urozmaicona, można tam znaleźć naprawdę fajne hotele. Do tego ceny noclegów są naprawdę niewygórowane. Pokoje rezerwowaliśmy jak zawsze przez Booking, raz czy dwa na ostatnią chwilę. Jeżeli chodzi o kurorty, to trzeba pamiętać, że poziom takich hoteli może (ale nie musi) ciut odstawać od poziomu noclegów w Grecji czy we Włoszech – pisaliśmy o tym w artykule „Czy warto jechać do Albanii?”. Nam nie zdarzył się ani jeden zły nocleg, a spaliśmy raczej w tańszych przybytkach. Fajną bazą wypadową jest Tirana i Durres, bo oba miasta położone są dość centralnie. Będąc na południu kraju, np. w Ksamil, wycieczka w Góry Przeklęte lub nad Jezioro Koman to już dość odległa wyprawa. W sezonie noclegi nad morzem warto rezerwować z wyprzedzeniem.

Noclegi w Albanii

Polecane noclegi w Albanii podczas podróży na własną rękę

Hotel Margjeka w Dolinie Valbony – kamienny dom w górach ze wspaniałymi widokami. Na miejscu można dobrze zjeść w hotelowej restauracji. Pokoje czyste i wygodne. Za noc dla dwóch osób ze śniadaniem płaciliśmy 180 zł. Super klimat.

Hotel Vataksi w Szkodrze– bardzo ciekawy, drewniany hotel położony nad rzeką w Szkodrze. Żadne luksusy, ale jest miło i wygodnie. Z przytulnych pokoi rozciąga się widok na Twierdzę Rozafa. Na miejscu również można zjeść w restauracji, np. smaczne owoce morza. Za pokój dwuosobowy ze śniadaniem płaciliśmy około 100 zł.

Hotel Holiday w Velipoja– typowo nadmorski hotel wakacyjny z basenem i blisko plaży. Proste, zadbane pokoje. Na początku maja byliśmy jedynymi gośćmi, a za nocleg ze śniadanimi dla dwóch osób zapłaciliśmy 50 zł.

Hotel Stela Center w Tiranie – bardzo ładne, nowoczesne i przytulne pokoje, pomocna i miła obsługa, wygoda i czystość, dobra lokalizacja. Noc w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem za 220 zł.

VH Premier AS Tirana – Nowoczesny, wygodny hotel w centrum miasta ze strefą SPA i siłownią, ze śniadaniami. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Noc dla dwóch osób od 130 zł.

Noclegi w Albanii

Gdzie i co zjeść w Albanii?

Kuchnia albańska jest naprawdę pyszna, ale też podobna do kuchni macedońskiej i greckiej. Będąc w Albanii warto spróbować owoców morza i ryb, a także świeżych warzyw i sałatek, na przykład sałatki szopskiej lub greckiej. Grillowane warzywa również będą dobrym wyborem. Koniecznie spróbujcie też albańskich serów. Z kolei japrak, to gołąbki zawijane w liście winogorn. Mięsożercom polecamy kebaby, kofty, tave kosi (jagnięcinę w sosie jogurtowym). Pilaf me pule – kurczak pieczony z ryżem. Ciekawym daniem jest coś w ordzaju polenty z wątróbką. A na deser oczywiście baklawa, byrek, baka moczona w wodzie, ryż z cynamonem i orzechami.

Tek Zgara Tirones 1 – pysznie, lokalnie i niedrogo. Chyba najsmaczniejsze jedzenie, jakie jedliśmy w Albanii! Ciężko o wolny stolik, w środku mnóstwo Tirańczyków.

Grill House Oryginal Souvlaki – smaczny grecki kebab w Tiranie.

Shoket – rewelacyjne ryby i owoce morza, wszystko świeże i aromatyczne, aż ślinka cieknie na samo wspomnienie. Restauracja zlokalizowana przy plaży w Velipoja.

Margjeka – restauracja połączona z hotelem w Dolinie Valbony. Proste dania z lokalnych składników, wszystko smaczne i świeże. Najlepsza opcja na obiad w okolicy.

Vellezerit Vataksi – również hotel połączony z restauracją. Przyjemny widok na rzekę i twierdzę Rozafa w Szkodrze, zieleń, smaczne owoce morza, ryby i sałatki. Wnętrze może niespecjalnie zachęca, za to warto usiąść w klimatyczym ogrodzie.

Albania na własną rękę czy z biurem podróży?

To zależy, czego oczekujecie. Wypoczynku i wakacji, to z pewnością łatwiej i wygodniej będzie lecieć prosto z Polski z biurem podróży. Pamiętajcie, że turystyka w Albanii tak naprawdę dopiero się rozwija. Może się zdarzyć (ale nie musi), że kurort, hotel będzie odstawał nieco poziomem od podobnych mu obiektów w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech. Dotyczy to osób, które podróżują do eleganckich i luksusowych miejsc. Albania się rozwija, ale jeszcze brakuje jej trochę pod tym względem do innych kraków w basenie Morza Śródziemnego.

Góry w Albanii | Albania na własną rękę

Z kolei Albania na własną rękę to doskonały pomysł dla osób, które chcą zwiedzać, poznać nową kulturę, ludzi i lubią podróżować samodzielnie. Wyjazd do Albanii może się okazać niemałym wyzwaniem, bo w tym kraju nie zawsze wszystko działa tak idealnie, jak np. w zachodniej Europie. Może jeżeli jest to Wasz pierwszy wyjazd za granicę, to wybrałabym biuro. Jednak gdy to jedna z kolejnych podróży, to spokojnie dacie sobie radę sami.

Jak zaplanować podróż do Albanii?

Pozostałe informacje praktyczne

Dokumenty – Polaków nie dotyczy obowiązek wizowy. Do Albanii możemy wjechać na podstawie dowodu lub paszportu ważnego minimum trzy miesiące od planowanego terminu wyjazdu z kraju.

Prawo jazdy – Albania uznaje polskie dokumenty, a oprócz prawa jazdy kierowcy muszą posiadać zieloną kartę (ubezpieczenie OC).

Język – ciężko tu generalizować, czy w Albanii łatwo się dogadać po angielsku. Zależy jak traficie. W obiektach turystycznych nie powinno być problemu. Albańczycy często mówią też po włosku. Poza turystycznymi miejscami może być trudniej, tak samo podczas rozmowy ze starszym pokoleniem. U nas wyglądało to tak, że jak ktoś nie umiał angielskiego to zaraz biegł szukać kogoś, kto znał. Także język nie stanowił problemu.

Biwakowanie – namioty można rozbijać wszędzie, także na plażach.

Waluta – walutą Albanii jest lek, a kurs walut jest stały. W wielu miejscach można płacić w euro. Bankomaty są ogólnodostępne, jednak często brakuje możliwości płacenia kartą. Dlatego warto mieć zawsze zapas gotówki. Wypłacając pieniądze z bankomatu sprawdzajcie prowizję!

Co ze sobą zabrać – koniecznie krem z filtrem i okrycie głowy. Do tego jeśli wybieracie się na południe kraju, buty do kąpieli morskich.

Przydatne stronyoficjalna strona albańskiej turystyki.

Jak widzicie, Albania na własną rękę to nie jest taki zły pomysł. Podczas tej podróży możecie spotkać gościnnych Albańczyków, przeżyć świetne przygody, zobaczyć niesamowite krajobrazy i poznać nowe smaki. Czego chcieć więcej?

Magda

Zachód słońca w Albanii | Albania na własną rękę

1 odpowiedź na “Albania na własną rękę. Informacje praktyczne”

Miałam okazję być w Albanii wiele lat temu, kiedy w drogach były dziury jak kratery. Niewiele wtedy zobaczyliśmy, ale Wasz wpis zachęcił do ponownego odwiedzenia tego kraju. Zobaczymy, może niedługo…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *