Czy warto jechać do Albanii?

Czy warto jechać do Albanii? Tak, naszym zdaniem warto. My Albanię bardzo lubimy. I uważamy, że można w niej spędzić wsaniałe wakacje. W tym artykule opowiemy dlaczego warto jechać do Albanii, ale też zwrócimy uwagę na minusy wyjazdu do tego kraju i zachowanie wielu turystów stamtąd wracających.

Przewodniki z Albanii:

Czy warto jechać do Albanii?

Co wiemy o Albanii?

Wiele osób zastanawia się czy warto jechać do Albanii. Musimy przyznać, że do momentu naszego pierwszego wyjazdu na Bałkany nie mieliśmy o niej bladego pojęcia. Dlaczego? Albania jest mniej znana szerszej publiczności. Z powodu kiepskiego PR-u, wieloletniej izolacji na arenie międzynarodowej i nielicznych możliwości dostania się tam. Konkurentki w postacji pobliskiej Chorwacji czy Grecji, które to upodobali sobie Polacy, także nie ułatwiają sprawy.

Czy warto jechać do Albanii?
Jezioro Koman

Jadąc do Albanii często nie bierze się pod uwagę, że kraj ten dłużej wychodził z komunistycznych zawirowań politycznych, niż większość europejskich państw. Że Albania nie jest w UE i długie lata była odizolowana od reszty świata. Że dopiero w 2005 do władzy doszła partia demokratyczna, a pierwsi turyści zjawiji się tam całkiem niedawno. Więc jak można wymagać, żeby albańska turystyka stała na takim samym poziomie, jak np. ta w Grecjji czy Włoszech?

Kanion Osumi | Czy warto jechać do Albanii?
Kanion Osumi

Albania? Sama dzicz!

Często negatywne opinie na temat Albanii wypowiadają osoby, które tam nie były lub spędziły w niej ledwie kilka dni i to jeszcze nie wychodząc poza hotel przy plaży. To tak jakby ktoś przyjechał po raz pierwszy do Polski, do Mielna w szczycie sezonu. I potem krytykował, że Polska to beznadziejny i brzydki kraj.

Przed wyjazdem, gdy zastanawialiśmy się czy w ogóle warto jechać do Albanii, rozmawialiśmy z osobą, która wcześniej tam była. I powiedziała nam coś takiego: „Albania? Sama dzicz”. Dzisiaj możemy z tym polemizować. Wydaje nam się, że to natura w Albanii jest dzika, piękna i nieokiełznana, a sam kraj coraz prężniej rozwija.

Gjirokastra | Czy warto jechać do Albanii
Gjirokastra

Dlaczego kontekst podróży jest tak ważny?

W podróży bardzo ważny jest dla nas kontekst, okoliczności, historia. Lubimy wiedzieć na co patrzymy, dlaczego coś powstało, z czego wynika takie a nie inne zachowanie mieszkańców. Historia, polityka, położenie, gospodarka – przecież to wszystko ma potężny wpływ na każdy kraj, czego odzwierciedlenie niejednokrotnie znajdujemy w turystyce.

Jezioro Bovilla | Czy warto jechac do Albanii
Jezioro Bovilla

Wiadomo, że takie wydarzenia jak zła pogoda, niefortunne sytuacje, kiepski hotel, zatrucie pokarmowe, nieudana wycieczka, słaby przewodnik czy kradzież kieszonkowa mają wpływ na nasze nastawienie do miejsca, ludzi, do całego wyjazdu. Ale wciąż nie powinny być one projekcją całego kraju czy kultury. Oczywiście to wpływa na nasze subiektywne odczucia. Jednak opowiadając później o odwiedzanych miejscach warto pamiętać o pułapce generalizacji. Albania wyrwana z kontekstu faktycznie może rozczarować. Ciężko jest porównywać np. Albanię z Grecją czy Hiszpanią, to tak jakby porównać maratończyka z początkującym biegaczem. I nie chodzi tu o widoki czy atrakcje, ale o poziom turystyki. Ale o tym później.

Nie mamy monopolu na wszystkie przeżycia, nasze opinie nie są prawdą objawioną i każdemu z nas podoba się coś innego. I to jest okej. Ale pamiętajmy o tym, żeby nie generalizować i nie być skrajnym.

Stereotypy a rzeczywistość

Nie chodzi o negację czy zakrzywianie rzeczywistości. Wszystkie nasze przeżycia mają znaczenie. I wiadomo, że każdemu podoba się co innego i to jest super. Ale zanim zaczniemy wygłaszać skrajne opinie, zastanówmy się dwa razy, czy nie powielamy stereotypów, nie szerzymy krzywdzących plotek na temat danego kraju, czy nie szafujemy zbyt pochodnie tymi opiniamii.

Odpowiedzialność za słowa

Według mnie jedną ze składowych odpowiedzialnego podróżowania jest również świadome wydawanie opinii. Polecanie nieetycznych atrakcji z wykorzystywaniem zwierząt, promowanie ciągle tego samego miejsca zmęczonego turystyką, szerzenie opinii nie mających znaczenia czy odzwiereciedlenia z rzeczywistości – to wszystko może mieć potencjalny negatywny wpływ na innych ludzi.

Ksamil | Czy warto jechać do Albanii
Ksamil

Nie nakłaniamy do zakrzywiania rzeczywistości i bycia ślepym na wady, ale o krytyczne myślenie, bardziej otwartą głowę, zrozumienie, nie ocenianie bez podstaw.

Od ogołu do szczegółu, więc teraz w końcu wam opowiemy dlaczego uważamy, że warto jechać do Albanii!

Co nas urzekło w Albanii?

Góry i niewiarygodne widoki, jakich nam dostarczają.

Niesamowita natura wewnątrz kraju.

Brak zmasowanej turystyki.

Urzekająca zieleń Jeziora Koman.

Turecka architektura albańskich miast, takich jak Berat czy Gjirokastra.

Piękne wybrzeże, długie plaże i błękitne wody.

Niesamowita gościnność Albańczyków. Serio, chyba tylko w Iranie spotkaliśmy równie miłych i uczynnych ludzi!

Oczywista oczywistość, czyli rewelacyjna bałkańska kuchnia.

Kuchnia w Albanii

Wpaniała pogoda.

Piękny przykład tolerancji, gdy w jednym kraju pokojowo koegzystują różne kultury i religie.

Ten swojski, przyjemny klimat, dzięki któremu w Albanii czujemy się jak w domu.

Niezwykle ciekawa historia kraju.

No i nie można też nie wspomnieć o niskich cenach, które są ogromnym atutem dla budżetowym turystów.

Błękitne Oko | Czy warto jechać do Albanii
Błękitne Oko w okolicach Sarandy

Jest coś przyjemnego w Albanii, co powoduje, że czujemy się tam „jak u siebie”. Do tego to jeden z już niewielu krajów w Europie, gdzie osoba niebędąca nigdy poza naszym kontynentem, może przeżyć szok kulturowy. Urzekła nas ta odmienność, inna kultura, pewnego rodzaju dzikość natury i oryginalność bałkańskich miast. Do tego zachwyciła albańska kuchnia. No i ta gościnność!

Jezioro Komani | Czy warto jechać do Albanii?
Jezioro Koman

Minusy podróży do Albanii

Angielski w Albanii

Nie wszyscy porozumiewają się w Albanii po angielsku, zwłaszcza jeśli chodzi o starsze pokolenia i mniej turystyczne miejsca. Ale to w końcu my jesteśmy gośćmi, obcymi w ich kraju, więc tak po prawdzie nie traktujemy tego jako minus. Jeśli gdzieś łatwo można dogadać się po angielsku, to dla nas udogodnienie, a jego brak nie traktujemy jako poważnej przeszkody do podróży i negatywnej oceny danego miejsca. Poza tym zawsze pozostaje mowa ciała.

A ileż to razy gdy błądziliśmy po tirańskich ulicach, podchodzili do nas Albańczycy oferując pomoc. A gdy nie mogliśmy się dogadać, to rozpoczynali poszukiwania osoby znającej angielski – u fryzjera, w sklepie, u sąsiada.

Transport w Albanii

Trzeba polować na marszrutki, w internecie ciężko o rozkład jazdy i o wszystko trzeba dowiadywać się na miejscu. To niestety nie ułatwia procesu planowania, ale może spodobać się tym, którzy lubią spontaniczne zwiedzanie.

Śmieci

Niestety, zdarza się zauważyć ich duże zwały przy ulicach, na poboczach. Plaże są z reguły czyste, ale też nie wszystkie i nie zawsze.

Noclegi nie zawsze są idealne

Osoby, które cenią sobie komfort i podróżowały już do innych kurortów o wysokim poziomie, mogą być nieco Albanią rozczarowane. Ale tu też trzeba odróżnić dwie kwestie. Co innego jakość nadmorskich hoteli i usług, a co innego ogólny obraz kraju. A czytając opinie osób powracających z takich zorganizowanych wyjazdów można odnieść wrażenie, że Albania to najgorszy kraj z możliwych. Warto doprecyzować, że chodzi tu o wyjazdy zorganizowane!

Kurorty w Albanii faktycznie nieco mogą (ale nie muszą!) odstawać poziomem od tych w Hiszpanii czy Grecji. Więc tutaj znowu warto zadać sobie pytanie – jedziemy tam dla odpoczynku przy basenie, czy dla zwiedzania i poznawania nowego miejsca?

Theth | Czy warto jechać do Albanii
Park Narodowy Theth

Problem z lotami do Albanii

Przez wiele lat turyści z Polski mieli niewiele możliwości dostania się do Albanii. W grę wchodziły jedynie przesiadki, prom z Korfu lub dojazd samochodem. Właśnie dlatego ten akapait pojawił się w tej części tekstu. Jednak 2022 rok przyniósł ogromne zmiany w kwestii lotów. Wizzair uruchomił połączenia lotnicze z między wszystkimi dużymi lotniskami w Polsce a Albanią. Tak więc do Tirany dolecieć można z Wrocławia, Poznania, Gdańska, Katowic i Warszawy. Dodatkowo z lotniska Chopina do Albanii lata również LOT. A to nie jedyne rozwiązanie, ponieważ do Tirany można się również dostać na pokładzie samolotów czarterowych z biurem podróży. Turyści do wyboru mają same przeloty lub wakacje zorganizowane od a do z. Takie wyjazdy oferuje m.in. biuro Itaka, którego ofertę podróży do Albanii można znaleźć na tej stronie.

Szkodra | Czy warto jechać do Albanii
Szkodra

Upały w Albanii

Wyobraźcie sobie, że podczas naszego pobytu pod koniec kwietnia na północy kraju temperatury dochodziły do 30 stopni, a w takim na przykład Beracie przekraczały 35 stopni w cieniu. Z kolei na przełomie czerwca i lipca pogoda wewnątrz kraju sięgała 43 stopni. Było naprawdę ciężko. W zasadzie nie jest to minus Albanii, raczej tylko fakt, który trzeba brać pod rozwagę planując wyjazd.

Betonowe kurorty?

I tym razem – nie wszędzie, nie zawsze. Oprócz popularnej Sarandy i Durres w Albanii można wypoczywać na dzikich, pięknych plażach, w większych kurortach urządzić sobie tylko bazę wypadową. Durres nie cieszy sie najlepszą opinią i sama wybierając się na wakacje do Albanii, raczej wybrałabym jakąś inną miejscowość. A jak ktoś chce zaznać typowo albańskiego klimatu, to polecamy pojechać na północ kraju, na przykład do Velipoje. Tak wyglądało centrum miasteczka poza sezonem. Za pokój w 5-gwiazdkowym hotelu płaciliśmy 50 zł i byliśmy jedynymi gośćmi. Wiadomo, że przyjemniej jest mieszkać w uroczej, klimatycznej miejscowości. Ale też warto trochę zmienić perspektywę, skupić się na pięknych plażach i atrakcjach, niż na minusach większych miast.

Velipoje poza sezonem
Tak wyglądało centrum Velipoje poza sezonem. Zamknięte sklepy i restauracje, brak turystów i krowa wyjadająca śmieci ze śmietnika.

Dobrze też pamiętać, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu Albania była całkowicie zamknięta na świat. Nie było tam turystów ani infrastruktury turystycznej, mało się o Albanii wiedziało. To niewielkie państwo rozpoczęło wyścig o miano miejsca idealnego na wakacje i przyjaznego turystom o wiele później, niż Hiszpania, Włochy czy Grecja. Dlatego czasem lepiej nie spodziewać się standardu oferowanych przez inne śródziemnomorskie państwa.

Góry Północnoalbańskie | Czy warto jechać do Albanii?
Dolina Valbony

Jeśli nadal zastanawiacie się czy warto jechać do Albanii, to może artykuł o ciekawych atrakcjach w Albanii przekona Was do wyjazdu! Albania to niedoceniany, piękny i ciekawy kraj, w którym warto spędzić wakcje i wyściubić nos spoza hotelowego leżaka.

Pozostałe artykuły z Albanii:

Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *