Najciekawsze atrakcje Albanii

Albania to jeden z naszych ukochanych krajów. Uwielbiamy ją za widoki, góry, piękne wybrzeże, pogodę, pyszną kuchnię, gościnność Albańczyków, ciekawą historię, zamki i miasta. To idealny kierunek na wakacje połączone ze zwiedzaniem. Które najciekawsze atrakcje w Albanii warto zwiedzić podczas pierwszej podróży do tego kraju?

Najciekawsze atrakcje Albanii

Rozwój turystyki | Najciekawsze atrakcje Albanii

Albania ma idealne warunki do szybkiego rozwoju turystyki. Ma dostęp do morza (a nawet dwóch) i pięknych plaż. Do dzikich ośnieżonch gór, kanionów i rwących rzek, na których organizowane są spływy kajakowe. Posiada atrakcyjne miasta i jedną dużą metropolię. Ma też idealne warunki pogodowe, dogodne położenie, a także historię. W końcu jakby mogło być inaczej, skoro leży między Włochami a Grecją, w basenie Morza Śródziemnego? Odnosimy wrażenie, że w osotatnich latach zapanował bum na wakacje w albańskich kurortach. Ale tak naprawdę wciąż relatywnie niewielu turystów decyduje się zwiedzanie reszty kraju. Albania to także popularny cel wypraw off roadowych. Trzymamy kciuki za zrównoważony rozwój turystyki w Albanii!

Widok z muzeum na miasto Kruje | Najciekawsze atrakcje Albanii

Niewykorzystany potencjał | Najciekawsze atrakcje Albanii

Odwiedzając niektóre zakątki Albanii zastanawialiśmy się, dlaczego w mediach, w książkach, w internecie wszyscy nie krzyczą – jedźcie do Albanii, przecież tam jest wszystko, czego szukacie! Albania posiada niewykorzystany potencjał, chociaż widoczne staje się coraz większe zainteresowanie tym państwem. Możliwe, że za kilka lat będzie tak popularnym kierunkiem wakacyjnym, jak Chorwacja czy Czarnogóra. Zobaczcie, jak Albania wygląda w 2018 roku.

Widoki podczas rejsu po Jeziorze Koman | Najciekawsze atrakcje  Albanii

1. REJS PO JEZIORZE KOMANI

Rejs po Jeziorze Koman | Najciekawsze atrakcje Albanii

Nie ma tu żadnych hoteli, infrastruktura turystyczna jest bardzo uboga. Z pokładu promu widać tylko nieskończoną, soczystą zieleń lasów, schodzących wprost to obłędnie turkusowej wody. Czysta natura. Podczas 3-godzinnego rejsu wśród wysokich skał przypominających fiordy, wysokich wzgórz porośniętych nieprzemierzonymi lasami i niewielkich wysepek – nie sposób się nudzić. To nie tylko jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Albanii, ale także jedno z najpiękniejszych jakie w ogóle widzieliśmy w życiu. Otaczająca nas zewsząd zieleń uspokaja, koi zmysły i oszałamia. W naszym artykule „Jezioro Koman. Informacje praktyczne” znajdziecie więcej ciekawostek na temat tej atrakcji.

Soczyta zieleń wody w Jeziorze Koman | Najciekawsze atrakcje Albanii

2. DOLINA VALBONE I THETH

Widok z hotelu na Dolinę Valbony | Najciekawsze atrakcje w Albanii

Po rejsie po jeziorze Komani wydawało nam się, że nic piękniejszego w Albanii już nie zobaczymy. Byliśmy w błędzie. Słyszeliście, że w Albanii znajdują się pasmo o wdzięcznej nazwie Góry Przeklęte? Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, więc na miejscu przeżyliśmy ciężki szok. Żadne słowa czy zdjęcia nie oddadzą w pełni piękna Doliny Valbone, gdzie został utworzony Park Narodowy.

Co zobaczyć w Albanii

Wyobraźcie sobie rwący, górski, przejrzysty potok biegnący doliną, wokół którego rosną kilkunastometrowe świerki. Nad nimi wznoszą się majestatyczne wierzchołki wysokich gór. Do waszych uszu dobiega jedynie dźwięk dzwonków przyczepionych do krów pasących się na łąkach. Widzicie drewnianie i kamienne domy, ogrodzone drewnianymi palisadami, a to wszystko na tle intensywnie błękitnego nieba. Czy właśnie tak wygląda raj? Gorąco Was zachęcamy – jeśli jedziecie do Albanii, zaplanujecie pobyt w Valbone i Górach Przeklętych. Z pewnością nie będziecie żałować.

Droga w Dolinie Valbony

Valobone jest doskonałą bazą wypadową, na przykład do Ceres, okolicznych jaskiń, czy zjawiskowego Theth. Trasa do Theth nie jest jakoś trudna, ale długa. Jej przejście w jedną stronę zajmuje średnio 7 godzin. Jednak jej przemierzenie warte jest każdego wysiłku, potu i łzy. Widoki mijane podczas trasy, zwłaszcza na przełęczy między obiema miejscowościami, są po prostu spektakularne.

W Theth można oglądać niewielki kościół, uroczo prezentujący się na tle poszarpanych wierzchołków gór, młyn wodny czy związaną z górskim prawem kanun, wieżę odosobnienia. Tutaj też swój początek mają liczne szlaki po okolicy, między innymi do wąwozu Grunas i wodospadu Grunasi, do jaskini Bira e Rratheve, a także do Syri i Kalter, czyli Niebieskiego Oka. To położone na południu nie jest jedynym „okiem” w Albanii. Góry Przeklęte to najlepsze, co ten kraj ma do zaoferowania.

Górski potok w Dolinie Valbony | Najciekawsze atrakcje Albanii

3. ZAMEK PETRELA

Zamek Petrela koło Tirany w Albanii | Najciekawsze atrakcje Albanii

Wizyta w zamku okazała się sporym zaskoczeniem. Na szczęście pozytywnym. Z zamku pozostały ledwie ruiny i bardzo ciekawa wieża. To co zaskakuje, to przede wszystkim niesamowity widok. Ten klimatyczny zamek jest położony na dość wysokiej górze. Z jego murów rozprościera się niesamowita panorama na dzikie i zielone górskie obszary, które wydają się być całkowicie odludne, nieprzemierzone. I aż proszą się o dłuższą wędrówkę.

Do zamku trafiliśmy podczas burzy, co dodawało okolicy tajemniczego uroku. Jeszcze jedną rzeczą, która nas zaskoczyła, była rewelacyjnie zaadoptowana do ruin zamku restauracja. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, to zajrzyjcie do naszego artykułu o Zamku Petrele.

Restauracja zamkowa w Petrela

4. BERAT, KANION OSUMI I WINIARNIA COBO

Berat | Najciekawsze atrakcje Albanii

Zachwycające miasto! Niezwykłe, stare zabudowania, między którymi ciągną się długie i zacienione uliczki. Przez Berat przepływa rzeka o niesamowitym kolorze, na której organizowane są raftingi i spływy kajakowe. Górująca nad miastem twierdza daje możliwość oglądania Beratu z niezwykłej perspektywy. Zielone lasy i góry kuszą widmem wspaniałych wędrówek, a deptak nad rzeką zaprasza do spacerów, przytulnych restauracji i wieczornych imprez. W okolicy znajduje się także piękny kanion Osumi, gdzie organizowane są spływy, a także winiarnia Cobo, którą można zwiedzać i degustować w niej trunki.

Berat z lotu ptaka | Najciekawsze atrakcje Albanii

5. SZKODRA I JEZIORO SZKODERSKIE

Jezioro Szkoderskie | Najciekawsze atrakcje Albanii

Szkodra to jedno z większych miast w Albanii, zlokalizowany dość blisko granicy z Czarnogórą. Główną atrakcją miasta jest Twierdza Rozafa ulokowana na szczycie wzgórza oraz Jezioro Szkoderskie, którego lwia część (i ponoć ładniejsza), znajduje się na terenie Czarnogóry. Do Albanii należy tylko 1/3, jednak – naszym zdaniem – równie urodziwa. Jezioro wydaje się być dość dzikie. Jest ostoją wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Po Jeziorze można pływać łodziami.

Zachód słońca nad Jeziorem Szkoderskim | Najciekawsze atrakcje  Albanii

Warto przespacerować sie ze Szkodry wzdłuż brzegu po promenadzie do miejscowości Shiroke, oddalonej od miasta o niecałe 4 kilometry. Do tego kolacja w jednej z przybrzeżnych restauracji, zachód słońca, spokojne ruchy wodnej toni, rechot miliona żab – i jest klimat. W Shiroke i kolejnej miejscowości, w Zogaj, znaleźć można niewielkie plaże.

6. VELIPOJA i ALBAŃSKA RIWIERA 

Velipoja | Najciekawsze atrakcje Albanii

W Polsce Albania dość często kojarzona jest z pięknymi plażami – i słusznie. Zdecydowanie częściej wybierane jest południe Albanii – plaże w Himare, Dhermi, Jala czy Borsh. Turyści o wiele rzadziej decydują się na spędzenie wakacji gdzieś na północy kraju. Tym samym miejscowości położone na wybrzeżu powyżej Durres, zdecydowanie bardziej oddają albańśki klimat nadmorskiego kurortu. Rzadziej można spotkać tam zagranicznych plażowiczów, częściej Albańczyków czy mieszkańców Czarnogóry. Przykładem takiej miejscowości jest Velipoja.

Albańskie wybrzeże | Najciekawsze atrakcje Albanii
Na początku maja plaże w Velipoja były praktycznie puste.

Velipoja to niewielka miejscowość, złożona głównie z hoteli, posiadająca dobrą infrastrukturę turystyczną oraz ładną, 14 – kilometrową plażę. Zejście do wody jest łagodne, już na początku maja temperatury są wysokie, w tle widać wysokie góry. Plaża jest piaszczysta, długa i szeroka. Jedynym minusem jest to, że miejscami leży na niej dużo śmieci. Wizyta w Velipoja to dobry pomysł na kilkudniowy odpoczynek nad morzem w trakcie zwiedzania północnej Albanii. Jeśli jednak jedziecie na typowe wakacje, zdecydowanie bardziej polecamy piękne południe kraju i plaże w Himare, Jale lub Ksamil (zwłaszcza poza sezonem).

Plaże w Albanii

8. RUINY ZAMKÓW I TWIERDZ – PREZA, LEZHA

Ruiny zamku Preza | Najciekawsze atrakcje Albanii

W Albanii bardzo podobały nam się ruiny średniowiecznych warowni ulokowanych na wysokich wzgórzach, skąd rozprościerają się piękne panoramy. Takich zamków w Albanii jest wiele – twierdza Rozafa, zamek w Petrela, zamek w Butrincie, w Libohova czy w Beracie. Pozostały z nich jedynie ruiny, jednak każde z tych miejsc jest warte odwiedzin.

Podobało nam się też w zamku Preza, a także twierdzy w Lezha. Preza leży na niewysokim zielonym górskim masywie, nieopodal lotniska. Pozostały z niej jedynie mury i wieża zegarowa, jednak widok na Tiranę, Park Narodowy Dajti i dzikie albańskie góry jest bardzo ładnty.

9. KRUJE

Kruje | Najciekawsze atrakcje w Albanii

To dawna stolica Królestwa Arberii i ośrodek oporu przeciw imperium osmańskiemu, miasto odbite w XV wieku z rąk Turków przez bohatera narodowego, Skanderbega. Miejscowość urocza, acz nieco turystyczna. Co nas zaskoczyło, to bardzo ciekawe muzea. Wybierając się do Albanii, nie nastawialiśmy się na zwiedzanie galerii i muzeów. Zwiedzaliśmy Muzeum Skanderbega, a następnie bardzo ciekawe Muzeum Etnograficznego, które szczególnie polecamy.

Bazar w Kruje | Najciekawsze atrakcje w Albanii

Muzeum Etnograficzne (bilet za 300 leków) lepiej zwiedzać z przewodnikiem (usługa darmowa), gdyż eksponaty oglądane bez odpowiedniej narracji niewiele nam powiedzą. W starym albańskim domu zachowały się piękne ścienne malowidła, przyrządy, naczynia i ubiory sprzed wieków, a wszystko to pozostaje w doskonałym stanie.

Dodatkowo, z terenu zamku można podziwiać piękną panoramę na dachy średniowiecznego miasteczka. My trafiliśmy do Kruje podczas załamania pogody, gdy ponad górami sunęły białe obłoki. Twierdza z miasteczkiem pozostawały ponad poziomem chmur. Efekt niesamowity.

Muzeum Etnograficzne w Kruje | Najciekawsze atrakcje Albanii
Wystawa w muzeum w Kruje

11. TIRANA

Tirana

Co do stolicy Albanii mamy mieszane uczucia. Z pewnością jest to miasto ciekawe, które ma kilka atrakcji do zaoferowania. Najciekawsze z nich to wjazd kolejką na górę Dajti, do Parku Narodowego, skąd rozprościera się piękny widok na okolicę. Jednak to miejsce wydaje się bardziej należeć do natury, niż do miasta, więc trudno nam je rozpatrywać pod kątem miejskich atrakcji.

Oprócz tego, warto odwiedzić Bunk’Art, czyli bunkier Envera Hodży, z którego miał dalej zarządzać państwem w razie ataku na Albanię. Bunkier liczy sobie ponad 100 pomieszczeń i ma aż 5 pięter. Obecnie można w nim obejrzeć ciekawe wystawy poświęcone historii i kulturze Albanii. Oprócz tego, wieczorem polecamy przejść się na klimatyczny plac Skanderbega. Można przeznaczyć pół dnia na zwiedzanie Tirany, maksymalnie jeden dzień. Ale gdybyśmy mieli wybierać jeszcze raz, to zdecydowalibyśmy się przeznaczyć ten dzień na wizytę w innym miejscu. Warto, ale raz i na jeden dzień.

INNE ATRAKCJE | Najciekawsze atrakcje w Albanii

Pamiętajcie, że to nie wszystkie najciekawsze atrakcje w Albanii. To zaledwie kropla w morzu albańskich atrakcji. Do listy najciekawszych miejsc można dodać Appolonię Iliryjską oraz Gjirokastrę. Warto pamiętać zamku w Porto Palermo. Popularnością cieszy się Butrin- kompleks archeologiczny z zabytkami z okresu starożytności i średniowiecza. Na południu kraju koniecznie zobaczcie Syri i Klater, czyli Blue Eye. To łębokie, błękitne źródło niedaleko Sarandy. Można też rozważyć pobyt w Korczy i nad albańską część Jeziora Ochrydzkiego. I w ten oto sposób możecie zapełnić sobie co najmniej dwa tygodnie pobytu w Albanii. Polecamy oficjalną stronę poświęconą turystyce w Albanii.

Te najciekawsze atrakcje w Albanii skradły nam serca. Z Waszymi pewnie zrobią to samo.

Magda

Kruje

43 odpowiedzi na “Najciekawsze atrakcje Albanii”

Ksamil jest fantastyczny. Wydaje się być taki egzotyczny, jak na warunki europejskie ?

Fascynuje mnie dzikość Albanii, ale szczerze powiem, że jednocześnie się trochę obawiam jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa. Choć zachęciło mnie to co napisałaś o gościnności Albańczyków Czy nie było problemów dogadać się po angielsku?

W Albanii ani przez moment nie czuliśmy się niebezpiecznie, chociaż sami przed wyjazdem mieliśmy spore obawy. Raczej wynika to z faktu, że w Polsce mamy nikłą wiedzę na temat aktualnej sytuacji tego kraju, nie uczą nas o Albanii w szkole, rzadko pojawia się ona w mediach, niewiele jest o niej informacji w internecie. Na miejscu nie przydarzyła nam się ani jedna sytuacja, w której czulibyśmy się co najmniej niekomfortowo. Co więcej, ogromnie nas zadziwiło nastawienie Albańczyków. Kiedy widzieli, że stoimy zagubieni na ulicy szukając drogi, sami podchodzili i pomagali. Większość osób, z którymi rozmawialiśmy, umiała mówić po angielsku. Oczywiście, zdarzały się sytuacje, że trafialiśmy na osoby nie znające tego języka. Jak się okazuje, to jednak nie stanowi problemu ? wóczas takie osoby często wołały ludzi na ulicy lub w sklepie czy u fryzjera pytając, czy jest tu ktoś kto mówi po angielsku. Zazwyczaj taka osoba znajdywała się od razu i to ona nam tłumaczyła jak znaleźć przystanek itp. Raz czy dwa pani ekspedientka w sklepie nie rozumiala o co prosimy, ale wystarczyło wskazać palcem produkt. Szukając autobusu, wystarczy powiedzieć nazwę miejscowości, np. „Berat” i kierowcy pokazywali poszukiwany autobus. Albańczycy za to często mówią lepiej po włosku, niż po angielsku. Język nie stanowił żadnej bariery. Jak trzeba, to da się porozumieć angielsko-włosko-migowym ? Podczas podróży okazywano nam ogromną życzliwość i pomoc, o która czasem nawet nie prosiliśmy – także od osób, które po angielsku umiały powiedzieć ledwie kilka słówek. Z całego serca polecamy podróż do Albanii – nie ma się czego obawiać. Trzeba po prostu pamiętać o podstawowych środkach ostrożności, takich jak zawsze podczas każdej podróży.

Coś nam się wydaje, że już niedługo z „nietypowego” zrobi się bardzo topowy 🙂

Zdecydowanie, Albania znajduje się w czołówce najtańszych krajów w Europie, dlatego można zorganizować tam naprawdę oszczędny wyjazd. A pogoda i piękne plaże gwarantowane – w końcu kraj leży między Grecją a południowymi Włochami, poniżej Chorwacji 🙂

Jak porządne zwiedzanie, to co najmniej 2 tygodnie! Tydzień na północną część – Góry Przeklęte, Szkodra, Kruje, Tirana z okolicami. Tydzień na południową część – wybrzeże, Kanion Osumi i Lengarica, klasztor Ardenica, Berat z okolicami, rejon Sarandy. W tydzień się da, ale z własnym transportem i napiętym planem ?

Fajny artykuł bo jak wcześniej było napisane człowiek ma w głowie takie przeświadczenie, że Albania to zło i kraj 3ego świata. A tu proszę. Fajnie dowiedzieć się, że jednak można i nie trzeba dramatyzować tylko się pakować! 😀

W Albanii byliśmy w tamtym roku, co prawda tylko w kilku miejscach, m.in. nad jeziorem Szkoderskim, ale zdążyła nas nieco odstraszyć. Musimy tam wrócić, żeby poznać ją lepiej.

Proponowałam kiedyś mojemu mężowi Albanię, jako nasz kolejny cel wyjazdu i on uznał to za zbyt niebezpieczne. Muszę wrócić do tematu, bo widzę, że dużo stracę. Z czasem i tam pojawi się więcej turystów.
Tekst fajnie napisany. Miło się czytało.

Dziękujemy za miłe słowa.
W miejscach turystycznych nie jest niebezpiecznie. Albania tak szybko się rozwija właśnie między innymi dzięki turystom, których przybywa tam coraz więcej. Trzymamy kciuki za przekonanie męża 🙂

Bardzo chcę kiedyś odwiedzin tę niezwykłą i jakże urozmaiconą krainę z historią w tle. Natura zapewne może tam zadziwić, a inne atrakcje sprawić, że można tam się czuć doskonale. 🙂

Natura, natura, natura! Zdecydowanie albańska natura, to jest to 🙂

Albania to jeszcze nieodkryty przeze mnie fragment Europy, jest jeszcze nie zdeptany przez masową turystykę i nieco dziki:) lubię takie klimaty

Dzika jest przyroda. Dziewicza i nienaruszona. Chyba niewiele takich miejsc już pozostało w Europie 🙂

Tirana to misto, które jako stolica Państwa wypada wg mnie bardzo słabo. W sumie naprawdę nie ma tego czegoś, co zachwca. Fajne miasto, ale chyba już tam nie wrócę.

Mamy podobną opinię. Jak już jest się w okolicy, to szkoda byłoby nie wpaść na pare godzin, jeżeli jest to nasz pierwszy raz w Albanii. Jednak poczas naszej kolejnej podróży w tamtym kierunku, z pewnością wybierzemy do zwiedzania już inne miasta. Jeden raz wystarczy 🙂

Polecam Bunk Art 1 – muzeum w bunkrze. Tanio i bardzo fajnie. Poziom muzeum na najwyższym poziomie.

Dokładnie tak jest. W naszej świadomości funkcjonują jeszcze mocno zakorzenione stereotypy na temat tego kraju. Najlepiej pojechać i samemu się przekonać jak jest naprawdę 🙂

Musimy przyznać, że my nie poświęcaliśmy za dużo uwagi, a tym bardziej marzeń, Albanii. Wyjazd tam był kwestią przypadku i najlepszym, co mogło nam się pod względem podróżniczym przydarzyć w pierwszej połowie roku 🙂

Warto i to najlepiej teraz, kiedy jeszcze Albania jest dość dziewicza i niezadeptana przez masową turystykę 🙂

Zdjęcia wyglądają cudownie! Widać, że to jeszcze nieodkryty teren. Zawsze miałam wrażenie, że jest tam brudno (np. na plażach), dlatego jakoś mnie nie zachęcał ten kierunek.

Dziękujemy za komplement 🙂 Tam gdzie byliśmy, w Velipoja, faktycznie miejscami walały się jakieś śmieci. Ciężko nam się wypowiadać na temat reszty wybrzeża. Ale raczej słyszeliśmy same pozytywy. Albańczycy dopiero „uczą” się turystyki i zaczynają rozumieć, ile dzięki niej zyskują. Dlatego coraz bardziej dbają o plaże, budują nowe deptaki, drogi, hotele. Poza Velipoja Albania wydała nam się czystym krajem.

Kurczę, to co piszesz jest bardzo zachęcające! 🙂 Nigdy nie myślałam o podróży do Albanii, bo faktycznie jest to dość przezroczysty dla mnie kraj, ale teraz będę musiała wziąć go pod uwagę w planach podróżniczych. Dziękuję!

PS piękne zdjęcia! a z historii urzekła mnie zwłaszcza ta o zamku, uwielbiam takie spontaniczne akcje, które niespodziewanie okazują się strzałem w dziesiątkę! 🙂

Z nami było podobnie, do wyjazdu Albania była tylko białą plamą na mapie. Dziękujemy za miłe słowa! 🙂

Jeszcze tylko dwa tygodnie i my też będziemy mieli szczęście zobaczyć cuda przyrodnicze w Albanii na własne oczy 😉 Na pewno będziemy rejsować po Komani i trekkingować po Valbonie i Thethi. Dlatego cieszę się, że odkryłam ten wpis, mogłam zobaczyć fotografię i poczytać relację! Pozdrawiam! 😉

Aż zazdrościmy! Chciałoby się wrócić… Czeka Was piękna wycieczka 🙂

Kilkoro znajomych mi polecało Albanię ale bez żadnych konkretów, dzięki za tak rzetelny wpis z super zdjęciami 🙂

Góry Przeklęte mam na liście miejsc do odwiedzenia. A Albania chyba nie jest do końca doceniana i odkryta, ale może to i dobrze 🙂

Pierwsza propozycja rejsu po rzece szczególnie przypadła mi do gustu, ale póki co Albanii nie mam w planach podróżniczych;)

Weszłam tu przez przypadek szukajac informacji o Lwowie a trafiłam na ciekawy artykuł o Albanii. Byłam tam dwa razy i jeszcze czuję niedosyt . Oprócz miejsc które pokazaliście ja polecam miejscowość Zusi koło Szkodry – przepiękne miejsce. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *