Jezioro Koman. Informacje praktyczne

Gdybyśmy mieli polecić tylko jedną atrakcję w Albanii, prawdopodobnie byłoby to właśnie Jezioro Koman.

Do tej pory już kilkukrotnie pływaliśmy po jeziorze Koman, a widoki niezmiennie zachwycają nas jak mało które. To, co przyciąga uwagę najbardziej, to kolory – za każdym razem inne, w zależności od pory roku i stopnia nasłonecznienia. Jednak bez względu na to, czy podróżowaliśmy po jeziorze podczas upalnego dnia czy ulewnego deszczu, za każdym razem widoki okazywały się obłędne.

Jezioro Koman

Jak powstało Jezioro Koman?

Zaskakujące jest to, że akwen jest jednym z dwóch sztucznych zbiorników na rzece Drin. Wijące się wśród gór niczym rzeka Jezioro Koman, wydaje się być nietknięte ludzką ręką, zielone i naturalne. Jednak zbiornik uzyskał obecny kształt przez wybudowanie elektrowni wodnej w latach 70. dwudziestego wieku, w pobliżu miejscowości Komani. Wszystkie powstałe w okolicy elektrownie zaopatrują w energię elektryczną prawie całą Albanię. Trochę nie mieści nam się w głowach, że jest to sztuczny zbiornik wodny. Gdyby nie domy rozsiane gdzieniegdzie wśród lasów oraz fakt, że płyniemy po jeziorze promem z innymi ludźmi, można by było pomyśleć, że jesteśmy w całkowicie odludnym, odciętym od świata miejscu.

Góry otaczające Jezioro Koman

Jezioro czy rzeka?

Ponieważ Jezioro Koman liczy aż 72 kilometry długości, dlatego patrząc na mapę można je pomylić z rzeką. Z tego względu jego przepłynięcie zajmuje sporo czasu. Akwen leży na północy Albanii i stanowi jak gdyby bramę do Gór Północnoalbańskich. Jest wstępem i przedsłowiem zapierającym dech w piersiach, które powoli przyzwyczaja nas do obłędnych widoków, jakie oglądać będziemy w Górach Przeklętych. Rejon jeziora to siedlisko wielu gatunków roślin, ptaków i zwierząt, między innymi szakali, czerwonych lisów, borsuków, wydr, kun, tchórzy czy czapli i orłów.

Szmaragdowy kolor Jeziora Koman

Parę słów o Jeziorze Koman

Jak opisać Jezioro Koman w dwóch słowach? Oszałamiająca zieleń. Kojąca zmysły, soczysta, uspokajająca, intensywna. Podczas rejsu uderzają w nas zewsząd tak piękne barwy, że trudno zdecydować, o czym opowiedzieć tutaj w pierwszej kolejności. Może zaczniemy od koloru wody, który zmienia się w zależności od światła i kąta widzenia. Najczęściej jest to coś między zjawiskowym turkusem a brunatną zielenią, a czasem nawet i przejrzystym błękitem. Chyba jeszcze większe wrażenie robią zielone wysokie drzewa, wchodzące wprost do wody z niemal pionowych ścian. Niekończąca się zieleń lasów jest zjawiskowa. Czysta natura.

Jezioro Koman informacje praktyczne

Jezioro Koman niczym norweski fiord

Meandrujące wśród białych skał  jezioro, porównywane jest nieraz do norweskich fiordów. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pinowe półki skalne miejscami są bardzo wysokie. Podczas rejsu można też gdzieniegdzie dostrzec liczne wodospady i wierzchołki najwyższych pasm Gór Przeklętych, łypiących na nas spomiędzy skał i zatok. Jezioro Koman ma wiele odnóg i wije się kilometrami. Aż się prosi o spokojne, długie i leniwe rejsy po każdej zatoce czy o aktywny dzień spędzony w kajaku. Z każdą przebytą milą jezioro staje się być coraz bardziej atrakcyjne, każdy kolejny zakręt czy wyłom i dolina, wyrywają z ust westchnienia zachwytu. Naprawdę. Brzmi to może dość patetycznie, ale tak właśnie będzie. Zobaczycie.

Wskazówka

Popularna wśród turystów pętla:
Dzień I: Szkodra/Tirana – Jezioro Koman – Valbona – nocleg;
Dzień II: Szlak z Valbony do Theth, nocleg;
Dzień III: Spacer po Theth – Szkodra – nocleg;

Oczywiście przejście do Theth nie jest konieczne, bo po jed-
nym lub kilku dniach można wrócić z Valbony tą samą drogą.
Wycieczkę można przedłużyć o dodatkowy dzień z noclegiem
nad jeziorem Koman w celu dokładniejszego eksplorowania
jeziora i rzeki Shala.

Potencjał Jeziora Koman

Może się wydawać, że to  miejsce posiada niewykorzystany potencjał. Plusem jest to, że dostęp do jeziora jest dość utrudniony, gdyż cała dolinę zapełnia woda, a skały ją otaczające w większości są niemal pionowe. Dlatego też nad jeziorem infrastruktura jest znikoma. Nie ma hoteli, przystani, restauracji. Jedynie miejscami można oglądać pojedyncze zabudowania lub niewielkie wioski, gdzie mieszkańcy zajmują się swoimi stadami owiec, osłami i innymi zwierzętami. Wpływa to na to, że Jezioro Koman jest tak właśnie przez nas postrzegane – jako odludne, niezatłoczone i dzikie. Minusem jest fakt, że trudności komunikacyjne mogą utrudniać utylizację śmieci. Podczas rejsu nierzadko można dostrzeć dryfujące na wodzie śmieci.

Rejs Jezioro Koman

Jezioro Koman praktycznie

Dojazd do przystani promowej nad Jeziorem Koman

Dojazd nad jezioro jest sam w sobie atrakcją i nie lada wyzwaniem. Trasa z Tirany liczy sobie 130 kilometrów, a jej przejazd zajmuje około trzech godzin. Z kolei ze Szkodry to tylko 55 kilometrów, których przemierzenie zajmuje około półtora godziny. Część drogi pokonujemy szosą prowadzącą ze Szkodry do Tirany (lub w odwrotnym kierunku). I wtedy jeszcze jest okej, jedzie się gładko i szybko. Schody zaczynają się dopiero po zjechaniu w kierunku przełęczy  Qafa e Lacit. Zakręty, zakręty i jeszcze raz zakręty. Droga w opłakanym stanie. Oczywiście, da się ją przejechać, ale w dość ślimaczym tempie. Wolną jazdę wynagradzają widoki mijane po drodze. Są po prostu ekstra! Ostatni odcinek drogi to przejazd przez tunel wydrążony w górze.

Pochmurny dzień nad Jeziorem Koman

Przystań promowa nad Jeziorem Koman

Przystań promowa jest bardzo mała. Dojedziemy do niej przez jednokierunkowy tunel, liczący pół kilometra. Tunel zaprowadzi Was na zbocze góry po drugiej stronie, tuż przy tamie. Ponieważ przystań to jedynie betonowy skwer niewielkich rozmiarów, przyklejony do skały, to ne ma tam miejsca praktycznie na nic. Gdy przychodzi godzina odpłynięcia promu, w przystani robi się bardzo tłoczno. Wjeżdżają doń auta, które nie mają gdzie zaparkować, ludzie biegają w tę i we w tę, panuje ogólny chaos.

Przy przystani znajdziecie kilka sklepów i barów. Przy jednym z nich znajduje się też hotel, którego raczej nie polecamy – chyba, że w ostateczności. Ceny wysokie (25 euro od osoby), standard niski i robić nie ma co. Widoki też ograniczone. Jeszcze przed tunem znajdują się dwa niewielkie parkingi, na których warto zostawić auta, a resztę trasy pokonać pieszo (chyba, że zabieracie samochód na prom).

Rejsy pod Jeziorze Koman

Promy odpływają z przystani w ustalonych godzinach. Po Jeziorze Koman pływa kilka firm przewozowych, które opiszemy w poniższych punktach. Prom dociera do miejscowości Fierze. Sam rejs trwa 2,5 – 3 godziny. Gdybyście chcieli dalej pojechać w Góry Przeklęte, to przejazd z Fierze do Valbone trwa do godziny czasu.

Dom nad Jeziorem Koman

Berisha nad Jeziorem Koman

Właśnie z usług tej firmy skorzystaliśmy. Prom Berisha zabiera na pokład pasażerów indywidualnych, auta, motocykle i kampery. Osoba indywidualna bez auta płaci za rejs 5 euro, 10 euro za rower,  25 euro za motocykl, 5 euro za metr kwadratowy auta lub kampera. Firma organizuje wycieczki jednodniowe, których oferty możemy znaleźć na ich stronie. Co prawda na statku znajduje się sklepik z przekąskami, jednak podczas naszych rejsów pozostawał nieczynny. Na dolnym pokładzie można usiąść w pomieszczeniu. Prom kursuje od wiosny do jesieni, czyli od 15 kwietnia do 30 października. Prom wypływa z Koman do Fierze o 09:00, z powrotem do Koman o 13:00.

Druga łódź, którą dysponuje firma, Dragobia, pływa przez cały rok od poniedziałku do piątku. Zabiera na swój pokład jedynie pasażerów indywidualnych, rowery i motory. Z Fierze wypływa o godzinie 06:00 rano, z Koman o godzinie 09:00 rano. Na stronie internetowej firmy istnieje możliwość zakupu biletów online (rezerwacja miejsc, opłata PayPal albo na miejscu), a także opcja zarezerwowania transferu z Tirany lub ze Szkodry i przejazdu po rejsie z Fierze do Valbony.

Aktualizacja 2023: Berisha w tym roku kursuje od 15 kwietnia do 5 listopada, a Dragobi pływa codziennie przez cały rok. W obu przypadkach bilet dla pasażera kosztuje 8 euro, motocyklu – 20 euro, auto – 8 euro za m2. Bilety kupione online objęte są kilkuprocentową zniżką.

Albania ebook przewdonik
Ceny łączone na rejs oraz transfer
  • Tirana – Koman: 10 euro
  • Tirana – Koman – Fierzë – Valbone: 24 euro
  • Szkodra – Koman: 7 euro
  • Szkodra – Koman – Fierzë – Valbone: 21 euro
  • Fierzë – Valbone: 7 euro

Godziny odjazdów:

  • Z Tirany do Koman 05:00 rano.
  • Ze Szkodry do Koman 06:30 rano
  • Z Valbone do Fierze (czyli na rejs powrotny) 10:30 rano.

Alpin

Nowoczesny prom Alpin zabiera na swój pokład 250 osób, 60 aut oraz ciężarówki. Alpin jest dość ekskluzywnym promem, który oferuje na swym pokładzie miejsca VIP (100 euro) oraz Buisenss (150 euro). Koszt rejsu wynosi 1000 leków za osobę (34 zł), a 3000 leków za auto. Dzieci do 6 roku życia płyną za darmo. Alpin pływa od wiosny (przełom kwietnia i maja) do końca października. Z Fierze wypływa o godzinie 09:00 rano, a z Koman o godzinie 12:00. Tutaj oficjalna strona przewoźnika.

Aktualizacja 2023: Alpin wypływa codziennie z Fierzë do Koman o 10.00 i z powrotem o 12.00, a w niedziele wypływa z Fierzë o 11.00, a z Koman o 14.00. Bilet na rejs dla osoby dorosłej kosztuje 10 euro, dla dziecka poniżej 6 r. życia 5 euro. Zabranie na prom roweru to koszt 13 euro, motocyklu – 25 euro, samochodu – 35 euro, minibusa – 73 euro.

Promy Berisha Jezioro Koman

Komani Lake Rozafa

Ten prom oferuje podobne ceny, co Berisha. Jedna osoba zapłaci za rejs 5 euro, za rower 5 euro, za motocykl 15 euro, a za auto – 5 euro od metra kwadratowego. Prom kursuje od 5 kwietnia do 1 października. Z Komani wypływa o godzinie 09:00 rano, a z Fierze o godzinie 13:00.

Aktualizacja 2023: bilet dla jednej osoby kosztuje 7 euro, rower 10 euro, motor 20 euro, samochód – 7 euro za m2. Z portu w Koman odpływa o 09:00, z powrotem o 13:00. Firma oferuje transport nad jezioro z Lezhy, Szkodry i Tirany.

Mario Molla

Bardziej kameralne wycieczki po Jeziorze Koman organizuje Mario Molla. Taki rejs trwa aż do sześciu godzin, a finisz znajduje się w miejscowości Principata Dukagjinit, przy jednym z dopływów do jeziora. Koszt takiej wycieczki zależy od pakietu, jaki wybierzemy. Podczas wycieczki można poznać wiele ciekawych informacji na temat jeziora. Bilety kupuje się na miejscu w porcie w Koman lub poprzez kontakt z firmą. Tutaj strona internetowa z kontaktem.

Jezioro w Albanii

Rejs po rzece Shala

Rzeka Shala (Lumi i Shales) to przepiękny odcinek jednego z dopływów Jeziora Koman, których zachwyca turkusową wodą i otaczajacymi ją górami. Po rzece organizowane są rejsy kolorowymi łódkami, co jest jednym z najfajniejszych doświadczeń, jakie można przeżyć w Albanii.

Z uwagi że Lumi i Shales wpada do Jeziora Koman, to aby móc po niej pływać, najpierw trzeba udać się do przystani Koman, tam kupić bilet na rejs małą łódką. Wycieczkę można kupić na miejscu lub online od jednego z licznych biur organizujących takie rejsy (z polskich organizatorów możemy polecić Kaki Tours, a w internecie można znaleźć wiele innych wycieczek). Połączenie w ciągu jednego dnia rejsu po całym Jeziorze Koman (z Koman do Fierze) oraz po rzece Shala jest niemożliwe ze względu na godziny kursowania promów. Ewentualnie można skorzystać z prywatnych rejsów. Jednak jeśli chce się zaplanować rejs po rzece i promem po jeziorze, konieczny będzie nocleg w pobliżu przystani Koman.

Wskazówka

Jeśli chcesz wybrać się na jednodniową wycieczkę nad jezioro
Koman, to jest to możliwe. W sposób opisany powyżej możesz zarezerwować rejs i ewentualny transport do przystani ze Szkodry lub Tirany. Po rejsie z Koman do Fierzë nie opuszczasz promu, tylko od razu ruszasz w drogę powrotną. Zorganizowanie jednodniowej wycieczki do Doliny Valbony z rejsem po Jeziorze Koman, jest logistycznie niemożliwe. Konieczny będzie chociaż jeden nocleg po drodze lub powrót na własną rękę autem przez Bajram Curri (trasa długa i kiepskim stanie).
Rzeka Shala

Czy warto jechać nad Jezioro Koman?

Biorąc pod uwagę niezwykłe widoki podczas rejsu, każdemu będziemy polecać wizytę nad Jeziorem Koman. Ciężko suchym opisem oddać piękno tych miejsc. Dlatego mamy nadzieję, że zamieszczone we wpisie zdjęcia ułatwią Wam decyzję, a praktyczne informacje – zaplanowanie podróży.

Inne artykuły z Albanii:

Magda

33 odpowiedzi na “Jezioro Koman. Informacje praktyczne”

[…] WSKAZÓWKA: W tym wypadku łatwiej skorzystać z wycieczki zorganizowanej, ponieważ jest to tańsze i prostrze. W ramach takiej wycieczki otrzymujemy transport z Tirany nad Jezioro Koman ( 5 euro od osoby), 3 – godzinny rejs promem po Jeziorze Koman (5 euro od osoby) i transport z przystani promowej do Valbone, która leży na terenie pięknego parku narodowego. Rejs i dojazd do Valbone zajmie około pół dnia. Drugą połowę dnia warto przeznaczyć na eksplorowanie okolicy. Firmy organizujące rejsy po Jeziorze i dojazd do niego i Valbone, to Berisha (nie polecamy), Alpin (polecamy), Komani Lake Rozafa. Więcej na temat wykupienia i zorganizowania takiej wycieczki przeczytacie w naszym poradniku – https://www.wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/europa/albania/jezioro-koman/ […]

Próbuję to jakoś ogarnąć. Z Tirany autobusem do Koman, tam przesiadka na prom i promem do Fierze. Z promu w autobus i do hostelu w Thethi. To za 20 Euro ? Droga powrotna to drugie 20 Euro ?

Tak, 20 euro w jedną stronę, z powrotem kolejne 20. Ale przystanek końcowy jest w Valbone, skąd do Thethi idzie się już pieszo, auta tam nie dojeżdżają 🙂

Kochani powiedzcie proszę czy jest możliwość zostawienia samochodu w punkcie gdzie zaczyna się rejs po jeziorze i powrót tym samym promem do punktu zostawienia auta? Pozdrawiam miło 🙂 Aga

Na miejscu w przystani jest parking, tylko jest on niewielki i trzeba brać pod uwagę, że nie będzie miejsca. Z tego co udało nam się zaobserwować, to przystań zapełnia się tuż przed startem promu, a wcześniej jest pusta. Dlatego lepiej przyjechać samochodem wcześniej. I oczywiście można zostawić tam auto, bo prom wraca do tego samego miejsca. Można zorganizować wycieczkę jednodniową – rejst tam i zaraz z powrotem, bez wysiadania i pobytu w Valbone. Pozdrawiamy i życzymy udanej podróży 🙂

Cześć,

Bardzo dziękuje za wpis. Jest mega pomocny.
Ale nie mogę dojść do jedego.
Czy z Tirany da radę zaliczyć jezioro w 1 dzień.
Rozumiem, że mogą wykupić transfer do Tirany, następnie jest rejs, który kończy się w innym miejscu niż się zaczyna tzn. w Fierze?
Jak z Fierze dostac się do Tirany? Czy to w ogole ma sens?

Oczywiście da się zorganizować taką wycieczkę w ciągu jednego dnia. Prom Berisha wypływa z Koman do Fierze o godzinie 9 rano i wraca o godzinie 13. Wystarczy na stronie kupić bilet w dwie strony Koman-Fierze-Koman a oprócz tego napisać do Berishy na stronie wiadomość (można przy kupnie biletów, w specjalnie wyznaczonym do tego okienku na uwagi), że chcemy rezerwację miejsca w busie z Tirany do Koman oraz z Koman do Tirany tego samego dnia 🙂

Będziemy mieszkać w Golem.Czy wiecie może jak stamtąd komunikacją miejską dostać się do Koman.
Golem-koman-golem wycieczka jednodniowa.

Najwygodniej będzie zrobić taką wycieczkę z Tirany. Wszystkie firmy, które oferują transfer nad Jezioro Koman, uwzględniają zazwyczaj jedynie Tiranę i Szkodrę. Ale też te wycieczki jednodniowe połączone z transferem z Tirany zaczynają się nad ranem, około godziny 5, dlatego też w tej sytuacji trzeba by było przyjechać do Tirany dzień wcześniej i zostać w stolicy na noc lub wyjechać w nocy z Golem do Tirany taksówką. Taka jednodniowa wycieczka na pewno możliwa by była do zrealizowania własnym autem. Możliwe też, że na miejscu w Golem znajdziecie Państwo firmy, które organizują takie wycieczki nad jezioro, a o których nie ma wzmianki w internecie.

Hej,
jeśli bylibyście w stanie mi pomóc to będę bardzo wdzięczny, otóż:
planujemy wybrać się na rejs po jeziorze z firmą Alpin o 9:00 z Fierze do Koman. Czy jak dopłyniemy do Koman około godziny 11 to będzie wtedy stamtąd jakiś transport do Tirany albo Szkodry?

O tej godzine niestety nie. Z informacji, jakie posiadamy i po sprawdzeniu różnych źródeł wychodzi na to, że wciąż nie ma możliwości dojazdu transportem publicznym do Koman ani ze Szkodry, ani z Tirany. Pozostaje jedynie transport popołudniu w busem podstawionym przez firmę Berisha. Nasz odjechał między 16 a 17, jeden do Tirany, drugi do Szkodry, do tego kilka podstawionych aut. Pozostaje opcja wynajęcia kierowcy, który swoim autem zawiezie Państwa do któregoś z tych miast. Na anglojęzycznych forach natrafiliśmy jedynie na informacje, że można dojechać z Tirany lub Szkodry do miasta Puka i stamtąd minibusem podjechać do Koman. Ale nie wiemy na ile te informacje są rzetelne i aktualne, rozkłady jazdy również są nam nieznane. ?

O tej godzine niestety nie. Z informacji, jakie posiadamy i po sprawdzeniu różnych źródeł wychodzi na to, że wciąż nie ma możliwości dojazdu transportem publicznym do Koman ani ze Szkodry, ani z Tirany. Pozostaje jedynie transport popołudniu w busem podstawionym przez firmę Berisha. Nasz odjechał między 16 a 17, jeden do Tirany, drugi do Szkodry, do tego kilka podstawionych aut. Pozostaje opcja wynajęcia kierowcy, który swoim autem zawiezie Państwa do któregoś z tych miast. Na anglojęzycznych forach natrafiliśmy jedynie na informacje, że można dojechać z Tirany lub Szkodry do miasta Puka i stamtąd minibusem podjechać do Koman. Ale nie wiemy na ile te informacje są rzetelne i aktualne, rozkłady jazdy również są nam nieznane. 🙁

Cześć będę wracał z południa Albanii samochodem do Polski. Planuję wstępnie zatrzymać się w okolicach Szkodry. Bardzo chętnie wybierzemy się na wycieczkę po jeziorze Koman. Będziemy mieli 2 dni. Jaką opcję najlepiej byłoby wybrać? Czy samochód na prom czy faktycznie transfer np ze Szkodry? Wycieczka z noclegiem czy jednodniowa. Będę podróżował z 2 małych dzieci więc wygoda i bezpieczeństwo dla mnie najważniejsze. Z góry dziękuję za odpowiedź

Jest przepiękny szlak, który da się przejść w ciągu jednego dnia. Trasa nie jest bardzo trudna, ale długa.

Super że znalazłem Waszą stronę. Właśnie planujemy naszą wrześniową Albanię więc b. się że jezioro będziemy mogli dorzucić do programu. Wyjaśnienia i zdjęcia SUPER 🙂

Bardzo się cieszymy, że wpis się przydał. Udanej podróży. Albania jest wspaniała 🙂

Witam ,jak kupić bilet na prom z Fierzë do Koman ,będziemy podróżować kamperem z Kosowa do Szkodry i chcielibyśmy jakąś część trasy płynąć właśnie promem czy jest to możliwe ? czy można kupić bilet już na promie i ile kosztuje taki rejs kamper +6 osób ? i czy ktoś wie o jakiej godzinie wypływa prom ? za pomoc serdecznie dziękuję .

Ktora opcja najatrakcyjniejsza, bo nie wiem na co sie zdecydowac
1. Rejs z Koman do Firze
2. Wycieczka do Shala River
3 Wycieczka calodniowa z obiadem
Dodatkowo lepiej swoim autem czy z transferem ze Szkodry?
Co wybrać?

Wydaje mi się, że rzeka Shala, bo po drodze i tak płynie się po cześci Jeziora Koman, także można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jeżeli nie planuje się dalszej wycieczki z Fierze do Doliny Valbony, jechanie na rejs autem nie ma żadnego sensu.

Witam serdecznie,
Czy dobrze zrozumiałam jeżeli chcę udac się na rejs rzeką shala i jezioro koman to w obu przypadkach udajemy się do tego samego portu w miejscowości Koman i jeżeli chcę płynąć tylko do shala to pytam się o miejsce po małych łódkach, których nie można wcześniej zarezerwować a sam rejs po koman jest dłuzy i polega na popłynięciu dużym promem aż do miejscowości Fierze.

cześć! Którą firmę polecacie na wycieczke po rzece z 3 latkiem? zalezy mi, żeby nie było na wariata oraz na łodzi znajdowało sie troche wiecej miejsca,

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie mamy dzieci. Wyboru zbyt dużego nie ma, a wszystkie promy sa mniej więcej takie same. Na każdym jest trochę miejsca, wszystkie płyną spokojnie. Raczej nie ma żadnej różnicy, którą firmę państwo wybiorą 🙂

Witam:) Dziękuję za konkretny artykuł. Zapisany w zakładkach;)
Chcę pojechać ze Szkodry do Koman a następnie popłynąć do Fierze i zostać tam jeden dzień. Następnego dnia wrócić z Fierze do Koman i do Szkodry lub z okolic Vau i Dejës kierować się dalej na wschód.
Jak wygląda sytuacja w Fierze ? W przewodniku i w googlach mam mało informacji. Czy jest tam jakaś wioska gdzie można przenocować na dziko lub na jakimś kampingu ? I czy jest tam jakaś podstawowa baza gastronomiczna typu chociaż mała piekarnia z rana ?

W samym Fierze się nie zatrzymywaliśmy więc ciężko mi powiedzieć coś na ten temat. Jakieś pojedyncze noclegi tam są, gorzej z baza gastronomiczną. Najlepiej sprawdzić w Google Maps 🙂

tak, w wiosce Koman działa kilka noclegów, podobnie jak nad samym jeziorem 🙂

Witam, czy promy zatrzymują się po drodze? Chciałbym wysiąść np. w Zevin (Skevin wg Maps.me) 🙂

Świetny artykuł i dużo cennych wskazówek. Rozważam właśnie rejs po jeziorze z Fierzë do Koman i z powrotem, ale z Fierze trzeba by startować o 6 rano. Planujemy tam być we wrześniu i tak się zastanawiamy jak może rano wyglądać to jezioro. Domyślam się, że wiele zależy od pogody, ale czasami nad woda jest taki mikroklimat i nic nie widać tylko mgłę. Macie może doświadczenie, czy tak z rana mogą być dobre widoki czy właśnie większa szansa, że trafi się na szaro-burą aurę z mgłą, bo słońce może być jeszcze za górami?

Wiem, że na pewno są urządzane takie wycieczki kajakiem z przewodnikiem, który zabiera w najlepsze miejsca 🙂 ale pewnie można się dogadać i wypożyczyć samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *