Jak się dostać do Albanii? – loty, promy, pociągi

Odpowiedzieć na to pytanie nie jest tak łatwo. Podobnie jak do Albanii się dostać. Chciałoby się powiedzieć: „wystarczy wsiąść w samolot do Tirany”. Ale niestety, Polacy nie należą do tych szczęśliwców, którzy posiadają bezpośrednie i tanie połączenia lotnicze z Tiraną, gdzie znajduje się jedyny międzynarodowy port lotniczy w Albanii. Istnieje jednak kilka sprawdzonych i wypróbowanych przez nas sposobów, które umożliwią dostanie się do Kraju Orłów. Przygotowaliśmy poradnik, który pokazuje krok po kroku jak się dostać do Albanii. Tekst przeplatany jest pięknymi zdjęciami, byście czytając go nie poczuli się zniechęceni planowaniem wyjazdu. 

1. Tanie linie lotnicze / bezpośrednio

Jak już zostało wyżej napisane, z Polski do Tirany tanie linie lotnicze nie kursują.  Wynika to z faktu, że lotnisko w Tiranie pobiera od przewoźników horrendalnie wysokie opłaty lotniskowe. Drogie linie lotnicze przez wiele lat miały monopol na loty do stolicy Albanii, a dla takich przewoźników jak Ryanair, Wizzair czy EasyJest, lotnisko w Tiranie było po prostu poza zasięgiem. Jest to jedna z przyczyn niedużej popularności Albanii wśród naszych rodaków. Częściej wybieraliśmy Chorwację, pobliską Czarnogórę czy uwielbianą Grecję. Ten stan ostatnio się zmienia i coraz więcej Polaków decyduje się na urlop w Albanii. Pojawia się również więcej możliwości, by tam dolecieć i nie zbankrutować, dlatego Albania staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnym.

AKTUALIZACJA: od czerwca 2019 z Warszawy do Tirany poleci polski LOT! Będzie to jednak połączenie typowo sezonowe, realizowane w trakcie wakacji. Połączenie będzie realizowane raz w tygodniu.

2. Czartery 

Do tej pory Polacy korzystali głównie z przewoźników czarterowych, którzy umożliwiali bezpośredni lot z Polski do Albanii. To jedyna dostępna opcja, która pozwala nam się dostać do Albanii bezpośrednio.  Niestety, częstokroć bilety na loty czarterowe są zwyczajnie zbyt drogie. Zdarzają się jednak ciekawe promocje. Dla przykładu, w 2017 roku można było zakupić bilet w jedna stronę za 99 zł i trzeba uznać tą promocję za bardzo dobrą. Dlatego warto obserwować strony przewoźników oferujących tego typu loty. Jeśli komuś zależy na wygodzie i nie musi się przejmować wysokimi cenami biletów, takie rozwiązanie będzie najlepszą opcją.

Loty czarterowe realizują touroperatorzy tacy jak Rainbow, Itaka, Net Holiday, Sun&Fun. Do Tirany czarterem polecimy z Wrocławia, Katowic, Warszawy i Bydgoszczy. Od 2018 roku Itaka będzie latać również z Poznania.

https://biletyczarterowe.r.pl/

https://biletylotnicze.itaka.pl/

https://www.netholiday.pl/loty-czarterowe.html

http://www.lecimy.pl/

https://www.esky.pl/loty-czarterowe

3. Samolotem, z przesiadką

To opcja, z której skorzystaliśmy podczas naszej ostatniej podróży do Albanii. Konfiguracji jest kilka: lot + lot, autobus + lot, pociąg + lot. My testowaliśmy ostatnią wersję i musimy przyznać, że sprawdziła się świetnie. Owszem, mieliśmy pewne problemy z dojazdem, co jednak wynikało z naszej winy (zakup biletów na błędną datę). Oczywiście, najwygodniej byłoby lecieć z Polski, jednak ceny skutecznie  nas zniechęciły. Jakie więc mamy opcje?

 Przez Budapeszt, czyli opcja najtańsza.

Do Tirany najłatwiej się dostać z Budapesztu, ponieważ na tej trasie latają tanie linie lotnicze Wizzair. Ceny są bardzo niskie z tego względu, że rząd węgierski dofinansowuje to połączenie. Na majówkę w 2018 roku (wylot 27 kwietnia, powrót 6 maja) czyli wtedy, kiedy bilety lotnicze są absurdalnie drogie, zapłaciliśmy równo 132 zł w dwie strony od osoby. A może być jeszcze taniej. W normalnych, nieświątecznych tygodniach, bilety kupimy bez problemu za 10 euro w jedną stronę. Loty odbywają się trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty.

 

A jak dostać się do Budapesztu?

 • Samolotem

Samolotem –  Z Warszawy lata węgierski Wizzair, a ceny są dość dobre. W promocji zakupimy je nawet za 39 zł w jedną stronę. Standardowe ceny oscylują między 100 a 170 zł w jedną stronę. Wyższą cenę można już uznać za przepłacenie. Do Budapesztu lata też LOT z Krakowa. Kiedy nie zdążyliśmy na autobus, rozpatrywaliśmy różne opcje dostanie się do Budapesztu, również lot z Krakowa. Cena biletu kupionego na ten sam dzień, podczas majówki, naszymi rodzimymi liniami, wynosiła… 62 euro. Musimy przyznać, że biorąc pod uwagę wymienione okoliczności, to bardzo mało. Bilet kupowany na ostatni moment, u nie najtańszego przewoźnika za 62 euro to coś, co jeszcze można przełknąć.

 • Autobusem

Innym rozwiązaniem jest autobus (np. Flixbus), kursujący między Wrocławiem, Krakowem czy Warszawą a stolicą Węgier. Warto obserwować stronę Flixbusa, gdyż co pare miesięcy wrzucają oni nową pulę biletów na kolejne miesiące i to właśnie wtedy można kupić te w najniższych cenach (chociaż od chwili przejęcia przez Flixa Polskiego Busa, z tymi naprawdę tanimi, poniżej 10 zł, jeszcze się nie spotkaliśmy ☹ ). Bilety  wraz z rozkładami i cenami znajdziecie na stronach:

https://www.flixbus.com/

https://www.busradar.pl/

 • Pociągiem

Opcją, z której skorzystaliśmy, był pociąg (chociaż nie był to nasz wybór, byliśmy do tego zmuszeni). Skład kursuje z Warszawy, Katowic i Krakowa. W promocyjnej cenie można zakupić bilet w jedną stronę za 19 euro. Bilet w standardowej cenie tylko w jedną stronę, kosztuje ponad 100 euro z Warszawy i 84 euro z Krakowa lub Katowic, a w dwie 56 euro z Warszawy, a 48 euro z Krakowa i Katowic. Oferowane są połączenia nocne (Warszawa i Kraków) oraz dzienne (Warszawa i Katowice). Jednak jeżeli chcecie jechać z Katowic nocą, można zakupić bilet ze stacji Czechowice Dziedzice, do których w pół godziny dostaniecie się koleją z dworca z Katowicach.  W 2018 roku ma zostać uruchomiony pociąg z Wrocławia do Budapesztu, jednak szczegóły jeszcze nie są znane. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej:

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/zagraniczne/wegry/budapeszt.html

 • Czy polecamy podróż pociągiem ?

Mamy co do tego mieszane uczucia. Ceny są bardzo wysokie. A standard pociągu niestety pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że nie jest to pociąg do Budapesztu, tylko do Wiednia, do którego jest podstawiany jeden (!!!) wagon. Jest on następnie odłączany w Bratysławie i podłączany do innego składu, jadącego już do Budapesztu. Jeden wagon podstawiony był również w majówkę, kiedy zainteresowanie biletami było ogromne. Miejsc siedzących już nie było, więc całą drogę (8,5 godziny) trzeba było spędzić na stojąco na korytarzu, gdyż nie było tam nawet miejsca, by przycupnąć. Brak wagonu jadalnego, okropny ziąb – ludzie w przedziałach przykrywali się kurtkami i marzli mimo, że na dworze panowała dość wysoka temperatura. Sam wagon stary i brudny.

Jedyny plus jest taki, że bilety nie są imienne i obowiązują 30 dni od chwili zakupu. Byliśmy w podbramkowej sytuacji i musieliśmy jechać pociągiem, jednak więcej się na to nie zdecydujemy. PKP mogłoby się wstydzić, że na majówkę, na trasę międzynarodową, podstawia jeden wagon i to w tak opłakanym stanie. Przejazd pociągiem będzie dobrym wyborem pod warunkiem, że wybierzemy wagon sypialny z kuszetkami lub gdy znajdziemy bilety w promocyjnej cenie. Wówczas nie będzie żal wydanych pieniędzy.

 • BlaBlaCar

Budapeszt jest bardzo popularnym kierunkiem wśród Polaków. Warto zadać pytanie na jednej z podróżniczych grup na Facebooku lub na stronie BlaBlaCar, czy ktoś może nie wybiera się w danym terminie do Budapesztu. Można wówczas podzielić koszty za benzynę, trochę zaoszczędzić i wygodnie dojechać na lotnisko.

Przez Londyn, czyli opcja nieco droższa i wygodniejsza

Raczej mniej znana, ale nadal dobra opcja, jeżeli do Albanii wybieramy się poza sezonem. Wygodniejsza, bo do Londynu dolecimy z każdego lotniska w Polsce. Droższa, gdyż ceny tych połączeń nie zawsze są takie niskie. Oba loty pokonamy na pokładzie linii Wizzair. Zdarza się, że upolujemy bilety do Londynu w dwie strony poniżej 100 zł. Ale termin takiego lotu musi zostać skorelowany z lotem z Londynu do Tirany. A te również nie są takie tanie. W szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, bilety w jedną stronę będą kosztować aż 200 – 300 funtów. Wtedy bardziej opłaca się szukanie lotów czarterowych z Polski. Z kolei poza sezonem, bilety z Londynu kosztują od 50 do 100 funtów. Loty realizowane są z lotniska London Luton we wtorki, czwartki i soboty.

Przez Wiedeń, czyli autobus/pociąg/samolot + samolot [aktualizacja 2019]

W sierpniu 2019 roku podano informacje, że linie Wizzair uruchomiły połączenie z Wiednia do Tirany. Przewoźnik na trasie z Wiednia do Tuzli w Bośni i Hercegowinie oferuje naprawdę korzystne ceny (sami kupiliśmy raz bilet za 39 zł w jedną stronę), więc istnieje spora szansa, że na trasie do Tirany również znajdziemy bilety w podobnych cenach. Dojazd do Wiednia nie powinien stanowić problemu. Do dyspozycji mamy pociągi z Wrocławia i Krakowa, loty (w bardzo dobrych cenach, często między 39 a 85 zł w jedną stronę) z Krakowa (Ryanair) czy Warszawy i Gdańska (Wizzair) oraz autobusy, np. Flixbus z niemal każdego większego miasta w Polsce. Wizzair lata do Tirany także z kilku niemieckich miast, m.in. Dortmundu. Na ten moment najtańsze bilety z Wiednia kosztują 39 euro (29 euro dla członków klubu Wizz).

Przez Podgoricę, czyli samolot + autobus

Czyli o tym, jak się dostać do Albanii przez Czarnogórę. W ostatnim roku otworzono wiele połączeń między Polską a stolicą Czarnogóry, Podgoricą. Realizowane są one przez tanie linie lotnicze Ryanair oraz Wizzair. Podgorcia leży bardzo blisko północnej granicy Albanii, a między tymi krajami kursują autobusy. Od wielu lat mówi się również o stworzeniu połączenia kolejowego między Podgoricą, a znajdującą się przy granicy Szkodrą. Z Podgoricy do Szkodry autobus będzie kosztował około 55 zł. Przewoźnicy kursujący na tej trasie to Old Town Travel, Jadran oraz Sabina.

 • Wizzair

Z Warszawy do Podgoricy dolecimy w sezonie letnim w poniedziałki i piątki, w cenie między 250 a 400 zł w jedna stronę. Z Katowic do Podgoricy znajdziemy tańsze bilety, ponieważ dość często przewoźnik oferuje je w cenie 120 zł w jedną stronę. Połączenie realizowane jest tylko od czerwca do połowy września.

 • Ryanair

Połączenie do Podgoricy realizowane jest z Wrocławia – tutaj rozpiętość cenowa jest ogromna. Zdarza się, że znajdziemy na stronie bilety za około 300 zł w dwie strony, a kilka dni później aż za 1000 zł w dwie strony. Dlatego warto regularnie sprawdzać stronę przewoźnika i aktualne promocje, bo można zdobyć naprawdę tanie bilety. Poza sezonem warto rozpatrzeć również połączenie Berlin – Podgorica. Wówczas bez problemu znajdziecie bilety po około 100 zł w jedną stronę.

 • Autobus z Podgoricy do Albanii

Autobusy z Podgoricy do Szkodry i Tirany nie kursują zbyt często, ale codziennie . Do Tirany możemy się dostać dwa razy w ciągu dnia, a do Szkodry trzy razy. Za bilet do Tirany zapłacimy około 16 euro, z kolei do Szkodry – 10 euro. Niektóre linie oferują niższe ceny w przypadku zakupu biletu powrotnego (np. Old Town Travel). Autokary są komfortowe, ale często niepunktualne. Bilety można zakupić przez internet na stronach:

https://busticket4.me/EN

https://www.kotortotirana.com/

Przez Włochy, czyli lot + prom

Ciekawą i czasem nawet dość tanią opcją jest lot do Włoch, skąd dalej popłynąć można promem do Albanii. Te dwa sąsiadujące ze sobą kraje, posiadają liczne połączenia promowe. Włoskie porty, z których wypływają promy, to Ancona, Bari, Brindisi i Triest. Ceny nie są najniższe, jednak może się okazać, że w sezonie będzie to najtańszy sposób, w jaki możemy się dostać do Albanii. Do wymienionych miast, z Polski samoloty latają do Bari. Oczywiście można również lecieć do Rzymu, Lamezia Therme czy innego włoskiego miasta, by potem pociągiem dostać się np. do Brindisi lub Ancony. Promy z Bari przybijają do portu w Durres.

Do Bari dolecimy liniami Wizzair  z Wrocławia (średnio 120-200 zł w jedną stronę; w wakacje często 129 zł; loty dwa razy w tygodniu), Katowic (w szczycie sezonu bilety w jedną stronę już po 59 zł; loty trzy razy w tygodniu) i Warszawy (bilety od 200 zł w jedną stronę w górę; loty trzy razy w tygodniu).

Prom Ellade – http://www.elladeviaggi.it/index.htm

 

AKTUALIZACJA 2019: Linie Wizzair polecą od maja 2020 roku do Tirany z Bolonii, Wenecji, Werony, Pizy i Bergamo. Bilety można znaleźć już od 29 euro (jeszcze mniej dla osób posiadających członkostwo w klubie Wizzair). 

Przez wyspę Korfu, czyli lot + prom

Jak do tej pory, to najpopularniejszy sposób dostania się do Albanii. Ceny potrafią być jednak bardzo zróżnicowane. Loty na Korfu wczesną wiosną są zazwyczaj bardzo tanie. Można dostać bilet poniżej 100 zł w jedną stronę, a zdarzały się promocje, że nawet i w dwie! Tutaj rzecz ma się podobnie, jak w powyżej opisanych przypadkach. Najlepszym pomysłem będzie aktywne śledzenie promocji. W lipcu i sierpniu również znajdziemy niedrogie bilety, będzie to jednak zadanie zdecydowanie trudniejsze. Jak zawsze sprawdza się zasada, że poza sezonem jest zazwyczaj taniej.

 • Wizzair

Z Warszawy na Korfu lata w soboty, tylko od czerwca do września. Bilety kupicie w promocji za 270 zł w jedną stronę. Zazwyczaj jednak są droższe. Warto pomyśleć o członkowstwie w klubie Wizzair, dzięki któremu zakupimy bilety w niższej cenie (10 euro zniżki na lot i 5 euro na bagaż).

 • Ryanair 

Na Korfu najlepiej się dostać liniami Ryanair. Z Warszawy oferują o wiele ciekawsze promocje, niż Wizzair. Bardzo często można kupić bilet za około 120 zł w jedną stronę. Jednak zdarza się, że wówczas lot powrotny kosztuje około 500 zł. Dlatego w takim wypadku warto być elastycznym i sprawdzać różne daty wylotu. Zdecydowanie najlepiej będzie szukać lotów z Poznania, Katowic lub Rzeszowa. W trakcie wakacji mamy szanse znaleźć bilety po około 300 zł w dwie strony. Wczesną wiosną Ryanair oferował rewelacyjne ceny za loty na Korfu z Rzeszowa.

 • Prom

Do lotu na Korfu musimy doliczyć rejs promem lub wodolotem. Cena będzie zależała od miesiąca w jakim podróżujecie, a także od przewoźnika. W szczycie sezonu, czyli w sierpniu, zapłacicie 20 – 24 euro od osoby w jedną stronę. Poza sezonem zapłacicie 18 lub 19 euro. Jeżeli podróżujecie autem, musicie doliczyć dodatkowe 40 euro.  Za dzieci płaci się mniej. Rejs z Korfu do Sarandy trwa godzinę, jeśli płyniecie promem, a 30 minut, jeśli wodolotem. Przewoźnicy to Sarris, Ioniaseaway i Finnikas. Można również znaleźć połączenia z Korfu do Himare, które będą jednak droższe. Bilety można (i warto, zwłaszcza jeśli podróżujemy samochodem) rezerwować online. Poniżej zamieszczamy strony internetowe, cenniki i rozkłady rejsów.

Sarris – http://sarris.al/prices-schedules/

 


Finnikas – http://www.finikas-lines.com/lines


Ionian SeaWays – https://ionianseaways.com/

4. Inne sposoby

Oczywiście kombinacji jest więcej i do Albanii można się dostać również innymi sposobami. Można lecieć do Tirany z przesiadką we Wiedniu lub z Berlina do Skopje w Macedonii, a stamtąd już bezpośrednim autobusem do Tirany. Można przemieszczać się pociągami, na przykład z Warszawy do Budapesztu, dalej do Belgradu, następnie do Podgoricy lub Skopje, a stamtąd autobusami do Albanii. Są to jednak sposoby drogie i czasłochłonne, jednak dla zainteresowanych zaznaczamy, że takowe istnieją. Także liczne biura podróży oferują wakacje w albańskich kurortach.

5. Autem

Oprócz tego, pozostaje nam również samochód. Jadąc bez przerwy, do Albanii dojedziemy w niecała dobę. A drogi w Albanii – wbrew pozorom –  nie sa już takie złe. Cały czas prowadzone są remonty i budowle nowych tras, a Albania przypomina jeden wielki plac budowy. Jadąc własnym autem można poznać po drodze wiele nowych atrakcji, ułatwić sobie podróżowanie na miejscu (w końcu nie jesteśmy uzależnieni od niepewnych środków transportu publicznego), także organizować  noclegi na dziko. Przykładowe trasy to :

Polska –  Budapeszt – Belgrad – Nis – Prisztina – Prizren – Morine – Tirana

Polska – Bańska Bystzyca – Budapeszt – Osijek – Sarajewo – Szkodra

Polska – Budapeszt – Belgrad – Nis – Skopje – Debar – Struga – Elbassan – Tirana

Polska – Bratysława – Budapeszt – Sarajewo – Szkodra

Polska – Budapeszt – Nowy Sad – Belgrad – Skopje – Tirana

 

Mamy nadzieję, że powyższe rady Wam się przydadzą. A jeżeli szukacie listy ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w Albanii, zapraszamy do wpisu:

Najciekawsze atrakcje Albanii

 

13 odpowiedzi na “Jak się dostać do Albanii? – loty, promy, pociągi”

[…] Przygotowaliśmy trzy wersje 7 – dniowej wycieczki do Albanii. Jedną z nich zrealizowaliśmy w tym roku i skupia się ona na północnych rubieżach tego kraju. Plan uwzględnia przylot do Tirany – na przykład lotem czarterowym z Polski czy Wizzairem z Budapesztu lub Londynu i dlatego też jest ułożony w taki sposób, że pierwszy dzień w Albanii rozpoczyna się w centrum kraju, czyli w jej stolicy. Jeżeli podróżujecie do Albanii drogą lądową, na przykład przez Czarnogórę lub Macedonię, plan wyjazdu należy odpowiednio zmodyfikować. Wszystko zależy od tego, jaką drogę wybierzecie. Możecie to również zrobić przez wyspę Korfu, promem z Włoch czy przez Czarnogórę autobusem. W zależności od wybranego środka transportu, można dowolnie poniższy plan modyfikować, uwzględniając przy tym swoje pomysły. Na potrzeby tego planu policzymy, że lot z Budapesztu w dwie strpny będzie kosztował Was 200 zł od osoby. Więcej na temat tego jak dostać się do Albanii przeczytacie w naszym poradniku: https://www.wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/europa/albania/jak-sie-dostac-do-albanii/ […]

Duża pomoc w planowanej niebawem podróży w nowym dla mnie kierunku! Dziękuję i liczę na kolejne artykuły na temat Albanii i nie tylko!

Wkrótce będą się pojawiały kolejne poradniki i mamy nadzieję, że się przydadzą 🙂

Niestety autobus nie zatrzymuje się przy lotnisku, tylko jedzie z dworca autobusowego w Podgoricy. Odległość między lotniskiem a dworcem autobusowym to 10.5 km. Co gorsza, nie ma żadnych bezpośrednich autobusów między lotniskiem a miastem. Lotnisko nie jest obsługiwane przez komunikację publiczną. Pozostaje taksówka do miasta za 10-12 euro lub pociąg ze stacji Aerodrom. Stacja położona jest około 10 minut pieszo z lotniska, odjeżdżają z niej pociągi do Podgoricy za 1,20 euro w klasie drugiej i 2 euro w klasie pierwszej, a sam przejazd trwa mniej niż 10 minut. Bilety kupuje się u konduktora w pociągu. Godziny odjazdów można sprawdzić na stronie:
http://www.zcg-prevoz.me/
Życzę powodzenia i udanej podróży 🙂

„Jednak jeżeli chcecie jechać z Katowic nocą, można zakupić bilet ze stacji Czechowice Dziadowice, do których w pół godziny dostaniecie się koleją z dworca z Katowicach. ”
Czechowice DZIEDZICE!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *