Lotnisko w Tiranie – informacje praktyczne

Dzisiaj zabieramy Was na lotnisko w Tiranie, więc będzie krótko, acz treściwie. Przedstawiamy Wam konpendium konkretnej  wiedzy na temat jedynego międzynarodowego lotniska w Albanii. Znajdziecie tu wszystkie niezbędne informacje, które mogą Wam być potrzebne do zaplanowania wyjazdu. 

Informacje postawowe

Port Lotniczy Rinas imienia Matki Teresy (Aeroporti Nënë Tereza), znajduje się 17 kilometrów od Tirany. Lotnisko zostało założone już w 1957 roku i od tamtej pory ciągle się rozwija. Szczególnie intensywny rozwój datuje się od 2010 roku, od kiedy to obywatele Albanii mogą podróżować do krajów Unii Europejskiej bez wizy. Lotnisko składa się z jednego, dość małego, ale nowoczesnego terminala. Obsługuje ponad 30 linii lotniczych – niestety, tych droższych, które mają monopol na większość kierunków lotniczych. Sytuacja powoli się zmienia i na albański rynek lotniczy poczynaja wchodzić tani przewoźnicy, na przykład Wizzair. Z Polski bezpośrednio do Tirany dolecimy tylko liniami czarterowymi, jednak można skorzystac z oferty węgierskiego przewoźnika Wizzair i zakupić tanie bilety z Budapesztu lub Londynu. Inne możliwości dostania się do Albanii znajdziecie tutaj:

Jak się dostać do Albanii? – loty, promy, pociągi

Parking

Ogólnodostępny parking znajduje się na przeciwko wejścia do terminala i mogą z niego korzystać wszyscy. Dysponuje on 490 miejscami postojowymi, w tym 240 niezakrytymi (P1) oraz 250 zakrytymi (P2). Oprócz tego, od 2012 roku wprowadzono program Kiss&Fly, obejmującego podwyższoną taryfę za stawanie na krawężniku pod samym terminalem, po przekroczeniu pewnego odcinka czasu (do 4 minut za darmo, powyżej 4 minut – od 300 leków w górę). Cennik parkingu:

Kantor

Po przejściu kontroli paszportowej zauważycie co najmniej trzy kantory, które oferują identyczne kursy. Ogólnie nie są one złe i warto wymienić sobie tutaj gotówkę na pierwszy dzień pobytu w Albanii, jednak odradzamy wymianę wszystkich pieniędzy. W Tiranie można znaleźć kantory z korzystniejszymi kursami. Kantory czynne są również w nocy.

Bankomaty

Na lotnisku udostępnione są cztery bankomaty czynne cała dobę, w tym Tirana Bank ATM i Raiffeisen (ostatniego nie polecamy, gdyż pobiera wysoką prowizję). W strefie przylotów czynny całą dobe jest Procredit Bank ATM.

Bary, restauracje, sklepy

Przekąsić coś można w trzech barach i jednej restauracji. Są one czynne od pierwszej godziny przed odlotem do ostatniego lotu wieczorem. Oprócz tego, zakupy można zrobić w 12 sklepach, kioskach i butikach.

Wifi

Cały teren lotniska obejmuje darmowa sieć wifi.

Wypożyczalnia aut

Na lotnisku funkcjonuje kilka biur wypożyczalni aut. Ze swojej strony możemy polecić Europcar. Co prawda auto u nich wypożyczaliśmy w Izraelu, jednak bardzo sobie to chwalimy.

Dojazd z lotniska do Tirany

W tej kwestii nie mamy zbyt dużego pola manerwu. Pasażerom lecącym do Tirany pozostaje albo taksówka, albo bus do Tirany, Durres lub Fier.

  • Busy

Busy do Tirany odjeżdżają od godziny 6 rano do 18 wieczorem o pełnej godzinie. Cena biletu to 250 lek od osoby, a czas przejazdu do Tirany wynosi około pół godziny (zależy od korków). Aby znaleźć busa, wystarczy po wyjściu z terminala udać się w lewo na niewielki parking. W Tiranie busy zatrzymują się przy skwerze tuż obok placu Skanderbega (ale nie przy samym placu), niedaleko Kolonatu, przy ulicy Rruga Ludovik Shllaku.

Busy do Durres kosztują 480 leków, a odjeżdżają w godzinach:

Durres – Lotnisko: 08:00; 09:30; 11:00; 13:00; 15:00
Lotnisko – Durres: 10:15; 12:15; 14:15; 16;25; 17:15

Busy do Fier kosztują 1000 leków w jedną stronę, a odjeżdżają w godzinach:

Fier – lotnisko : 07:00, 12:00
Lotnisko – Fier : 09:00, 14:00

  • Taksówka

Ceryfikowane lotniskowe taksówki wożą pasażerów do Tirany przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Koszt takiego przejazdu wynosi 2,500 leków (19 euro). Czas przejazdu to około 25 minut, w zależności od natężenia korków. Taksówkę można zamówić przez internet na stronie:

https://www.atex.al/formulari/formtia.php

 

Strona internetowa lotniska oraz mapa

http://www.tirana-airport.com/

Mapa lotniska w Tiranie

 

Wizy i dokumenty

Obywatele Polski nie potrzebują wizy, by móc wjechać do Albanii i przebywać na jej terytorium przez 90 dni, w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Granicę można przekroczyć zarówno przy użyciu paszportu, jak i dowodu osobistego. Jednak polecamy zabrać ze sobą paszport, ponieważ jest on jedyną podstawą do uzyskania ubezpieczenia na terenie kraju. Aktualne informacje na temat bezpieczeństwa i przepisów w Albanii znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Albanii,ALB.html

Mamy nadzieję, że nasze informacje okazały się przydatne. Inne wiadomości na temat Albanii znajdziecie tu:

https://wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/albania/jak-sie-dostac-do-albanii/

https://wypiszwymalujpodroz.pl/praktyczny-poradnik/albania/najciekawsze-atrakcje-albanii/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *