Plaże na Malcie i Gozo. Które najlepsze?

Plaże na Malcie i Gozo nie są wbrew pozorom częstym zjawiskiem, bo większość maltańskiego wybrzeża jest skalista. Malta często zakończona jest urwistymi klifami, a piaszczyste plaże to wyjątek. Jednak te, które są dla nas dostępne, to wyjątkowo malownicze miejsca. Które plaże na Malcie i Gozo są najpiękniejsze, na których warto wypoczywać?

Plaże na Malcie i Gozo

Golden Bay | Plaże na Malcie i Gozo

Nasz niekwestionowany faworyt jeśli chodzi o maltańskie wybrzeże. Plaża jest dość rozległa, nie mieliśmy problemu ze znalezieniem na niej miejsca. Co prawda Golden Bay to jedna z najpopularniejszych plaż na Malcie, mimo to w lipcu, jeszcze w trakcie pandemii koronawirusa, plaża nie była zatłoczona. Piasek jest czysty, co chwilę po plaży chodził pan, który zbierał śmieci i wyłapywał nawet niedopałki papierosów. Zachwycił nas złoty kolor miękkiego piasku. Zejście do wody jest dość łagodne, a sama woda czysta, ciepła i turkusowa. W zatoce Golden Bay czuliśmy się przytulnie, bo plaża otoczona jest z dwóch stron ciekawymi formacjami skalnymi. Nad plażą góruje niezbyt ładny budynek hotelu Radisson, ale nie zaburza on aż tak bardzo ogólnych wrażeń estetycznych. W terenie kompleksu hotelowego znajduje się kilka restauracji, a przy samej plaży z dwie, trzy budki, w których można kupić coś do picia i zjedzenia. Wypożyczenie parasola na cały dzień to koszt 4 euro. Plaża jest strzeżona. W okolicy znajduje się spektakularny szlak widokowy Ta’Lippija oraz Park Narodowy Il-Majjistral. Przy plaży znajdziecie przystanek, na który dojeżdża kilka autobusów, między innymi z Valletty. Naszym zdaniem to najpiękniejsza plaża na Malcie.

Plaża Golden Bay na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo
Piaszczyste plaże na Malcie i Gozo | Plaże na Malcie i Gozo
Najlepsze piaszczyste plaże Malta | Plaże na Malcie i Gozo

Ramla il-Hamra | Plaże na Malcie

Największa piaszczysta plaża na Gozo. Szeroka, świetnie zorganizowana i popularna. Ale też jest na tyle szeroka, że w lipcu nie mieliśmy problemu ze znalezieniem miejsca do leżenia. Część plaży i zejścia do wody jest kamienisto-piaszczysta, a druga połowa Ramla Beach jest całkowicie piaszczysta i dlatego przy tej części jest zwykle nieco tłoczniej. Ramla il-Hamra to plaża strzeżona, z możliwością wypożyczenia sprzętu plażowego i wodnego, z toaletami, sklepikami i wszystkimi udogodnieniami, jakich do wypoczynku potrzebują turyści. Przejrzysta woda ma przepiękny, niebieski kolor i w lipcu była bardzo ciepła, ale dawała przyjemną ochłodę w upalne dni. Plaża słynie z ponoć czerwonego koloru piachu, choć dla nas wydał się on bardziej złoty lub pamarańczowy. W okolicy znajdują się jaskinie i punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na plażę i morze. Pod samą plażę dojeżdża autobus nr 322 z Victorii.

Plaża Ramla na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo
Największa plaża na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo
Ładne plaże na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo

Gnejna Beach | Plaże na Malcie i Gozo

Ze wszystkich odwiedzonych przez nas plaż, to właśnie ta w Zatoce Gnejna wydała nam się najbardziej naturalna, kameralna i lokalna. Piaszczysta i długa plaża posiada piękny widok na wzgórza i fantazyjne formacje skalne. Zejście do wody jest płytkie, piach miękki i czysty, a sama woda naturalnie przejrzysta, o niesamowitym turkusowym kolorze. Z tyłu plaży znajdziecie dwie budy z napojami i przekąskami, toalety, wypożyczalnie sprzętu plażowego i to tyle. Dzięki temu to miejsce wydało nam się pełne luzu i bez turystycznego zadęcia. Wydaje nam się, że byliśmy jedynymi lub nielicznymi turystami na plaży, a większość osób wypoczywających na Gnejna Beach, to mieszkańcy Malty. W okolicy znajduje się piękny szlak z licznymi punktami widokowymi, więc można też trochę się poruszać. Wydaje nam się, że ta plaża jest rzadziej wybierana przez turystów, bo może się wydawać, że nie jest tak łatwo do niej dojechać – chociaż tuż za nią znajduje się przystanek autobusowy, z którego odjeżdża autobus nr 101 do Cirkewwa.

Najładniejsze plaże na Malcie i Gozo
Najpiękniejsze plaże na Malcie i Gozo
Zachód słońca na plaży na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo

Paradise Bay | Plaże Malty i Gozo

Kolejna z popularniejszych plaż Malty zaskoczyła nas swoim rozmiarem – spodziewaliśmy się, że będzie większa. Aczkolwiek ponownie nie mieliśmy tu żadnego problemu ze znalezieniem miejsca. Musicie jednak wziąć pod uwagę, że na Maltę podróżowaliśmy w lipcu 2020, czyli jeszcze w trakcie epidemii koronawirusa, w dość nietypowej sytuacji kiedy turystów było na Malcie mniej niż zazwyczaj. Było przyjemnie i niezbyt tłoczno, ale nie damy Wam gwarancji, że tak samo będzie za rok czy dwa. Tak czy siak, plaża okazała się bardzo malownicza. Co prawda zaskoczyły nas też hotele zlokalizowane na cyplu otaczającym zatokę, bo na zdjęciach w internecie zazwyczaj ich nie widać. Ale i tak plaża bardzo nam przypadła do gustu. Płytka woda przy brzegu była niemal przezroczysta, a im głębiej, tym nabierała coraz piękniejszych kolorów turkusu i granatu Zatoczkę otaczają jasne skały, piasek jest mięciutki, żółty, czysty. Na miejscu można wypożyczyć parasole itd. (5 euro za cały dzień), a także zjeść coś i czegoś się napić (chociaż ceny nie są najniższe, więc polecam zabrać ze sobą coś do picia i zjedzenia). Do plaży dojeżdża autobus nr 101 do pobliskiego przystanku Cirkewwa, gdzie można się przesiąść do innych autobusów kursujących niemal w każdym kierunku wyspy.

Plaża Paradise Bay na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo
Plaża Paradise Malta | Plaże na Malcie i Gozo

Ghadira Bay w Mellieha | Plaże na Malcie i Gozo

Plażę w miasteczku Mellieha postanowiłam podzielić na dwa osobne akapity, ponieważ jest ona dość długa i dzięki temu zróżnicowana. Najbardziej podobał nam się najdalszy fragment plaży przy beach barze o nazwie Sol Beach Bar.  Pod względem widoków z plaży to chyba najlepsze miejsce do plażowania na Malcie. Znaleźliśmy to miejsce przypadkiem, czekając na autobus. Najdalej wysunięty fragment plaży od miasteczka Mellieha jest bardziej ustronny, niż główna część plaży. Może to wynikać z faktu, że jest częściowo osłonięty zabudowaniami infrastruktury plażowej i najdalej do niej z samego miasta. Zachwycił nas tu widok na zatokę, na miasto i sanktuarium maryjne górujące nad tym wszystkim, a do tego przepiękny kolor wody i równy rząd granatowych parasoli, który świetnie komponował się z otaczającym krajobrazem. Na plaży było sporo miejsca, kameralny klimat, sklepik, toalety. Z tyłu plaży rosną drzewa, więc jeśli ktoś nie ma ochoty płacić za leżak, to może skryć się w ich cieniu Ogólnie na tej plaży można znaleźć wszystkie udogodnienia, jakie zazwyczaj spotyka się w takich miejscach, a do tego macie nie tylko samą ładną plażę, ale i świetne widoki.

Ghadira Bay w Mellieha | Plaże na Malcie i Gozo

Mellieha Bay | Plaże na Malcie i Gozo

Kontynuując poprzedni akapit, część plaży Ghadira w Mellieha Bay zlokalizowana bliżej miasta nie jest naszym zdaniem już tak interesująca, jak jej najdalszy fragment (patrząc od strony miasta). A co ciekawe, ta najdłuższa plaża na Malcie cieszy się sporym zainteresowaniem. Woda ma w tym miejscu wspaniały, lazurowy kolor, a uroku temu widokowi dodają liczne białe motorówki i żagle cumujące w okolicy. Sama plaża jest jednak wąska, częsciwo betonowa. W miejscu, gdzie staje się piaszczysta, jest całkowicie zastawiona pasarolami. Tuż za plażą przebiega ruchliwa droga, a za drogą znajdują się chyba jakieś gospodarstwa rolnicze, z których zapach potrafi uprzykrzyć plażowanie. Przez 2 godziny czekaliśmy na autobus na przystanku między plażą, a tymi gospodarstwam i  lipcowy skwar sprawił, że zapach łajna był nie do wytrzymania. Nie wiemy, czy był to jakiś jendorazowy wypadek, czy tak jest w tamym miejscu zawsze. Ale zniechęciło nas to do dalszego pobytu na plaży. Jak odeszło się dalej, w stronę betonowego fragmentu plaży lub w drugą stronę, w kierunku Sol Beach Bar, zapach znikał. Ta plaża będzie dobra dla tych, którzy szukają doskonałej infrastruktury i bliskości miasta. To także dobre miejsce dla rodzin z dziećmi (sporo rozrywek).

Gdzie na plaże na Malcie i Gozo
Skaliste plaże na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo

St. Peter’s Pool | Plaże na Malcie i Gozo

Niedaleko rybackiej wioski Marsaxlokk morze wyrzeźbiło w skałach urokliwe zatoczki, klify i baseny. Najpopularniejszym z nich jest St. Peter’s Pool, który to upodobali sobie młodzi mieszkańcy Malty, a także turyści. Do tego miejsca nie jest łatwo dotrzeć, bo nie dojeżdża tu żaden autobus. Pozostaje tylko dojazd samochodem lub ponad 2-kilometrowy spacer z Marsaxlokk. Chociaż lipcowa spiekota dała nam nieźle w kość podczas spaceru do basenu, to jednak nie żałowaliśmy tego wysiłku. Jasne klify i skały mają tam zaskakujące formy, a pobyt uprzyjemniało obserwowanie odważniaków, którzy skakali z nich do  morskiego basenu. Woda ma tu głęboki, granatowy kolor i można do niej wejść także w bardziej bezpieczny sposób, nie tylko skacząc z wysokości. Nad basenem spotkaliśmy sporo młodych osób pijących piwo ze sklepu obok, muzykę i bardzo wakacyjny, niemal imprezowy klimat.

St. Peter's Pool na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo

Xlendi Bay | Plaże na Malcie i Gozo

Xlendi Bay to nazwa zatoki, u której końca ulokowało się niewielkie, przyjemne miasteczko Xlendi o kurortowym charakterze. Miejscowość jest naprawdę niewielka, otoczona z dwóch stron wysokimi skałami. Większość zabudowań to hotele i restauracje, ale miasteczko wciąż nie zatraciło kameralnego charakteru. Ze względu na swoje rozmiary pobyt w Xlendi nie odbiera się jako wakacje w turystycznym molochu pełnym hoteli, knajp i straganów, a raczej właśnie jako spokojny relaks w ustronnym miejscu. Plaża w Xlendi praktycznie nie istnieje. To kilka metrów piasku tuż przy betonowej promenadzie. Jednak szmaragdowy kolor wody kusi, więc ze skał z dwóch stron zatoki można zejść po schodkach lub drabinkach jak do basenu. Gdybyśmy mieli polecić jakieś jedno miejsce przy plaży na Gozo jako bazę wypadową, to padłoby właśnie na Xlendi Bay.

Plaża w zatoce Xlendi na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo
Zatoka Xlendi Gozo | Plaże na Malcie i Gozo
Xlendi Bay na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo

Xwejni Bay | Plaże na Malcie i Gozo

Xwejni Bay na Gozo będzie dobrym wyborem dla tych, którzy szukają spokoju. Owszem, jest to dość znane miejsce (głównie ze względu na położone tuż obok panwie solne), ale z pewnością jest tu bardziej spokojnie, niż choćby na plaży Ramla. Częściej można spotkać tu samych Maltańczyków, niż turystów. Plaża w Xwejni Bay to głównie kamienie i kamyczki, ale dzięki temu woda jest wręcz krystalicznie czysta. Oryginalności temu miejscu dodaje stożkowaty, wapienny stożek w kolorze piaskowym, a także różnorodne formacje skalne otaczające zatoczkę. Wczasowicze wygrzewają się na plaży pod parasolami lub na betonowej promenadzie. W Xwejni Bay znajdziecie kilka restauracji i hoteli, a dojedziecie tu z Victorii autobusem nr 310. My na plaży Xwejni czuliśmy się swojsko, leniwie i swobodnie, a do tego zachwycaliśmy się panwiami solnymi i ciekawymi skałami.

Kameralne plaże na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo
Plaża Xwejni Bay na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo

Qbajjar Bay | Plaże na Malcie i Gozo

Tuż obok Xwejni Bay znajduje się jeszcze jedna, niewielka plaża i zatoczka. Plaża jest mała, dosłownie wciśnięta w kąt przy drodze, co odziera ją z prywatności i kameralności. Nie wiem czy czułabym się swodobnie opalając się w tym miejscu, kiedy drogą chodziliby nade mną przechodnie i jeździły samochody. Z drugiej strony kolor wody jest obłędny i w upalny dzień mieliśmy ogromną ochotę wskoczyć do morza, bez względu na to czy sama plaża nam się podoba czy nie. Oczywiście ze względu na swój rozmiar na plaży nie znajdziecie żadnych udogodnień. Ale to nie problem, bo dosłownie za zakrętem leży już Xwejni Beach.

Qbajjar Bay na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo

Anchor Bay | Plaże na Malcie i Gozo

Kolor wody w tej zatoce jest po prostu niemożliwy. Granat przeplatający się z turkusem i skałami, podziwiany z góry tworzy barwną mozaikę zachęcającą do dłuższego wypoczynku w tym miejscu. Niestety, nie zdecydowaliśmy się na kąpiel w zatoce, bo taka przyjemność kosztuje aż 15 euro. Co prawda w cenę wliczone są także leżaki i parasole, ale tym razem spasowaliśmy. Zadowoliliśmy się pięknym widokiem na całą zatokę i Popeye Village, która przycupnęła sobie na zboczu zatoki, tuż pod ścianą klifu. Wioska powstała w 1980 roku na potrzeby musicalu i funkcjonuje do dziś jako park rozrywki. Kupując bilet wstępu mamy możliwość zwiedzania wioski, korzystania z plaży i całej infrastruktury, restauracji, sklepików, wystaw itd. Dzięki temu, że trzeba kupić bilet, zatoczka jest raczej spokojnym miejscem, w którym można spędzić przyjemny dzień.

Zatoka Anchor Bay na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo

Blue Lagoon | Plaże na Malcie i Gozo

Akurat Blue Lagoon nie znajduje się ani na Malcie, ani na Gozo, tylko na trzeciej co do wielkości wyspie archipelagu maltańskiego, Comino. Czy jest to dobre miejsce na plażowanie? Naszym zdaniem nie. Więc dlaczego Blue Lagoon to jedna z najpopularniejszych plaż i atrakcji w całym kraju? Bo nigdzie indziej nie znajdziecie takiego koloru wody. Jego po prostu nie da się opisać, to trzeba zobaczyć na własne oczy! Wybrzeże Comino jest skaliste, nie znajdziecie tu szerokich piaszczystych plaż, jedynie mikroskopijne zatoczki, gdzie między skałami przebijają się niewielkie fragmenty plaż z białym piaskiem. Na wyspie nie ma hoteli, restauracji, sklepów i mieszka na niej tylko jedna rodzina. Nie uświadczycie też na Comino skrawka cienia, bo wyspa jest łysa i niezadrzewiona. Mimo to, dzień w dzień odwiedzają ją setki ludzi. A to wszystko za sprawą nieziemskich widoków, przejrzystej wody o kolorze niczym jak na Karaibach. Nie będę więcej pisać, warto po prostu pojechać samemu i się przekonać. My zrezygnowaliśmy z plażowania w Blue Lagoon. Był za duży skwar, za duży tłum. Mimo, że przypłynęliśmy na wyspę jednym z pierwszych rejsów, to jednak z każdą godzinę tłumek gęstniał i nie czuliśmy się na miejscu swobodnie. Więc może nie jest to idealne miejsce na plażowanie, ale warto przypłynąć na Comino po piękne widoki.

Blue Lagoon na wyspie Comino | Plaże na Malcie i Gozo
Plaże na wyspie Comino | Plaże na Malcie i Gozo
Wyspa Comino Malta | Plaże na Malcie i Gozo
Błękitna Laguna na Comino | Plaże na Malcie i Gozo
Malta najpięniejsze plaże | Plaże na Malcie i Gozo
Wakacje na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo
Urlop na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo

Inland Sea | Plaże na Malcie i Gozo

Nie jest to może jakieś spektakularne miejsce, ale czuliśmy się tam całkiem dobrze i swobodnie. Inland Sea na Gozo, to wewnętrzna zatoka oddzielona od morza niewielkim przesmykiem między skałami, którędy to łódki z turystami wypływają na rejsy wzdłuż klifów. Zatoka przypomina niewielkie jezioro i jest szczelnie otoczona  wysokimi skałami. Wokół wody znajdują się niewielkie kamieniste plaże, pomosty i beton, gdzie można rozłożyć się na kocu. W pobliżu znajduje się kilka kawiarnianych i restauracyjnych ogródków. Przyjemne miejsce, fajny klimat, ale nie jechałabym tu specjalnie tylko w celu plażowania. Warto zwiedzić przy okazji rejsu i wizyty w Zatoce Dwejra.

Inland sea na Gozo | Plaże na Malcie i Gozo

 Għajn Tuffieħa | Plaże na Malcie i Gozo

Ghajn Tuffieha uznawana jest za najpiękniejszą z maltańskich plaż i w sumie ciężko z tym dyskutować. Szeroka plaża oblewana przez fale Morza Śródziemnego może przypominać australijskie, rozległe wybrzeże. Tutaj naprawdę nie ma się do czego przyczepić… no może poza faktem, że aby dostać się na plażę, trzeba pokonać bez mała 200 schodów! A tak poza tym, to wszystko tu zachwyca. Górzyste otoczenie, miękki, złocisty piasek, woda o wszystkich możliwych odcieniach błękitu, piękne zachody słońca, możliwość snorklowania, dogodna infrastruktura, wspaniałe punkty widokowe na plażę i okolice, szlak widokowy w pobliżu i w sumie nawet niewielkie zainteresowanie tym miejscem, w porównaniu do innych maltańskich plaż. Ghajn Tuffieha idealnie nadaje się na spędzenie leniwego, przyjemnego dnia na Malcie. Nie będziecie rozczarowani.

Malta najpiękniejsza plaża | Plaże na Malcie i Gozo
Plaża Ghajn Tuffieha na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo
Mniej znane plaże na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo

Wied il-Gharsi | Plaże na Malcie i Gozo

To bardzo nietypowe miejsce na Gozo nie jest plażą w normalnym tego słowa znaczeniu. Nie mamy tu bezpośredniego dostępu do morza, a jedynie do ponad 200-metrowego wąwozu morskiego wcinającego się w skały, u którego końca znajduje się niewielka plaża. To popularne miejsce wśród mieszkańców Malty, chociaż coraz częściej można spotkać tu turystów. Dojazd jest utrudniony, bo autobus nie zatrzymuje się bezpośrednio przy wąwozie, tylko w pobliskiej miejscowości Onici. Szmaragodowa woda między ścianami wąwozu daje świetne ukojenie podczas upalnych dni. Warto odwiedzić to miejsce bez względu na to, czy chcemy plażować, bo widoki są naprawdę ładne.

Wied il-Zurrieq | Plaże na Malcie i Gozo

To w tej niewielkiej zatoce rozpoczynają się rejsy do Blue Grotto. Pod względem widokowym nie jest to jakoś bardzo interesujące miejsce, ale woda jest tu przejrzysta i błękitna, więc w oczekiwaniu na swoją kolej do łódki płynącej do Błękitnej Groty, może ktoś z Was skusi się na szybką kąpiel.

Plaże i zatoki, których z braku czasu nie zdążyliśmy odwiedzić:

  • San Blas ze złotym piaskiem na Gozo
  • St. Paul’s Bay – nie plażowaliśmy, ale widzieliśmy przejazdem. To skalista plaża z drabinkami ułatwiającymi zejście do wody. Bardzo podobały nam się widoki.
  • Pretty Bay w Birzzebuga
  • Hondoq il-Rummien na Gozo
Gdzie plażować na Malcie | Plaże na Malcie i Gozo

Jak widzicie, plaże na Malcie i Gozo są bardzo różnorodne. Ale każda na swój sposób ujmuje i zachęca do spędzenia na niej dłuższej chwili. Oczywiście nie jest to lista wszystkich plaż na Malcie i Gozo, bo na obu wyspach znajdzie się o wiele więcej malowniczych zatoczek i nieznanych plaż. Jeśli jednak jest to Wasz pierwszy wyjazd na Maltę, to warto wybrać się na chociaż w jedno z wymienionych tu miejsc. Jeśli nie na plażowanie, to choćby po to, by nacieszyć oczy pięknymi widokami. 

Nasze pozostałe przewodniki z Malty + strona Visit Malta z przydatnymi informacjami:

Magda

1 odpowiedź na “Plaże na Malcie i Gozo. Które najlepsze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *