Malta. Co warto zobaczyć na Malcie? Top 20!

Malta rozłożyła nas na łopatki, tak po prostu. Kompletnie się tego nie spodziewaliśmy. Nie zliczę, ile razy miałam miękki nogi z wrażenia podziwiając miasta i krajobrazy Malty. Czy to my byliśmy tak wyposzczeni po koronawirusowym odizolowaniu i wielu miesiącach bez podróży, czy to Malta faktycznie jest taka piękna? Pewnie obie kwestie miały wpływ na nasze postrzeganie tego kraju. Ale jakie nie byłoby źródło tych zachwytów, musimy się z Wami podzielić tymi kilkoma miejscami, które dosłownie wyrwały nas z butów. Oto one:

Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Szlak widokowy Ta’Lippija | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

To miejsce, które bezapelacyjnie jest naszym numerem jeden. Szlak Ta’Lappija to fragment licznych tras prowadzących wzdłuż wybrzeża Malty. Nazwa szlaku swoją nazwę wzięła od najstarszej wieży na wyspie, zbudowanej w okolicy szlaku przez Joannitów (i którą można podziwiać podczas wędrówki). Po drodze zobaczycie przepiękne plaże ze złotym piaskiem i turkusową wodą – Golden Bay (nasz maltański faworyt!), Ghajn Tuffieha oraz Gnejna Bay. Praktycznie większość trasy to jeden długi punkt widokowy. Szlak jest niedługi, stosunkowo łatwy, ale w kilku miejscach bardzo stromy. Ale nawet dla takich amatorów jak my nie stanowił on jakiegoś większego wyzwania.

Plaża Golden Bay | Malta
Plaża Ghajn Tuffieha | Malta

W połowie drogi znajdziecie się na spektakularnym, potężnym cyplu wcinającym się w morze – Ghajn Tufieha viewpoint, skąd będziecie mogli podziwiać plaże u jego stóp, niesamowite formacje skalne, śródziemnomorską roślinność i niesamowite kolory wzgórz schodzących prosto do Morza Śródziemnego. Ostatnia z plaż, Gnejna, wydała nam się kameralna, ale pełna mieszkańców wyspy, spokojna, bez turystycznego zadęcia – idealna na odpoczynek po wycieczce.

W okolicy można znaleźć o wiele więcej szlaków, prowadzących do kolejnych punktów widokowych oraz wzdłuż Parku Narodowego Il-Majjistral. Jeżeli będąc na Malcie dysponujecie tylko krótką ilością czasu, to bardzo, ale to bardzo polecamy odwiedziny w tym miejscu. Bez plażowania taka wycieczka nie zajmie Wam więcej niż pół dnia.

Atrakcje Malty
Malta przewodnik
Przewodnik po Malcie | Malta
Wybrzeże Malty | Malta

Valletta | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

O Vallettcie słyszeliśmy same dobre rzeczy i nie zawiedliśmy się. Tego miasta po prostu nie da się nie lubić. Piaskowe, eleganckie kamienice i dodające im pazura barwne balkony maltańskie, tworzą niepowtarzalny klimat. Oryginalna architektura Malty zachwyca tutaj na każdym kroku. W mieście znajduje się sporo punktów widokowych na morze oraz inne, sąsiadujące z nim miasta.

Valletta

Do tego mnóstwo atrakcji i zabytków – ostentacyjny, pełen bogatych zbiorów Pałac Wielkiego Mistrza, Muzeum Archeologiczne, wspaniały pałac Casa Rocca Piccola, Narodowe Muzeum Wojny, Muzeum Sztuk Pięknych, forty, Zajazd Kastylijski, Zbrojownia, Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel, wspaniale zdobione i ciekawe Muzeum Katedralne św. Jana, Biblioteka Narodowa, Palazzo Parisio, Zajazd Włoski, piękne ogrody… jest tu co robić nawet przez kilka dni. A do tego te kolorowe, malownicze uliczki chyba nigdy się nie nudzą! To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych europejskich miast.

Zabytkowe centrum Valletty | Malta
Co warto zobaczyć na Malcie | Malta
Widok na Vallettę | Malta

Comino i Blue Lagoon

Ta atrakcja nie znajduje się stricte na Malcie, a na  trzeciej co do wielkości wyspie archipelagu maltańskiego – Comino. Nie ma słów, którymi dałoby się opisać turkus i przejrzystość wody w Blue Lagoon. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Naszym zdaniem nie jest to idealne miejsce do plażowania. Brakuje tu szerokich, piaszczystych plaż, a wybrzeże jest raczej skaliste. Na wyspie mieszka tylko jedna, trzyosobowa rodzina. Nie znajdziecie tu hoteli, restauracji, zabytków, ani choćby jednego, marnego drzewka, pod którym można by było skryć się w cieniu.

Wyspa Comino | Malta

Odwiedziliśmy Comino w lipcu, kiedy żar lał się z nieba. Mimo, że przypłynęliśmy na wyspę pierwszym rejsem, około 9 rano. To i tak już wtedy było gorąco, a ludzi sporo. Na Comino zostaliśmy tylko około dwóch godzin. Pospacerowaliśmy, zamoczyliśmy nogi w wodzie, porobiliśmy mnóstwo zdjęć. Z każdą kolejną łódką masa turystów na wyspie gęstniała. Ale nie żałujemy. Może nie jest to idealne miejsce do plażowania, ale widoki są pierwszorzędne. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na Malcie i najładniejsze wybrzeże i kolor wody, jaki widzieliśmy na Malcie. W pobliżu Blue Lagoon znajduje się także inna zatoka, Crystal Lagoon.

Łodzie przy wyspie Comino | Malta
Plaże na Blue Lagoon | Malta
Blue Lagoon na Malcie | Malta

Trójmiasto | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Birgu, Isla i Bormla – te trzy miasta, położone naprzeciw Valletty po drugiej stronie zatoki, zrobiły na nas olbrzymie wrażenie. Kompletnie się tego po nich nie spodziewaliśmy. Nawet nie mieliśmy w planie ich zwiedzać, ale zauroczeni obrazami, jakie widzieliśmy zza szyby, szybko wyskoczyliśmy z autobusu miejskiego i udaliśmy się na zwiedzanie. Kolorowa mozaika zabudowań miejskich zdaje się otaczać nas ze wszystkich stron. Między nimi przebija się lazurowa woda, na której cumują łódeczki i jachty. Ale nie byle jakie jachty. Według mnie to były już małe, luksusowe statki! Niektóre z nich miały nawet lądowisko na helikoptery.

Miasto Isla na Malcie | Malta

W Trójmieście było spokojnie, wakacyjnie i tak po prostu pięknie. Do tego we wszystkich trzech miastach znajdują się bardzo ciekawe atrakcje. Chociażby potężne fortyfikacje Fortu St Angelo, Pałac Inkwizytora czy pełne ciekawych wystaw Muzeum Morskie Malty.

Uliczki w mieście Birgu na Malcie | Malta

W Birgu można przechadzać się kolorowymi uliczkami, które są równie piękne (jak nie piękniejsze), niż te w Vallettcie. Marcinowi spodowało się tam na tyle, że chciałby w maltańskim Trójmieście kiedyś zamieszkać na dłużej.

Paola i Hypogeum | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Hypogeum to podziemna budowla sprzed 2500 lat p.n.e, położona pod bardzo ładnym miastem Paola. Przeznaczenie Hypogeum wciąż pozostaje dla naukowców niejasne. Prawdopodobnie pełniło ono rolę nekropolii lub/i sanktuarium. Jest to jedna z najstarszych świątyń megalitycznych w Europie i miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym, ponieważ rzuca trochę światła na niezwykłe dzieje Malty. Pomieszczenia na trzech poziomach Hypogeum są wyjątkowo dobrze zachowane.

Hypogeum

Na niektórych ścianach dobrze widoczne są fantastyczne, czerwone obrazy, elipsy i inne kształty. Niektóre formacje wyżłobione w kamieniu zachowały się w niemal niezmienionym stanie. Ba! Widać zdobienia ścian, sufity, wejścia, kamienne płyty, na których wnoszono do środka zmarłych. Jeżeli mielibyśmy zwiedzić jedną świątynię megalityczną na Malcie, zdecydowanie wybralibyśmy Hypogeum. Ponieważ podczas wycieczki z przewodnikiem dowiadujemy się o historii budowli, jej przeznaczeniu, o odkryciu. Góra kamienii zaczyna do nas przemawiać i znaczy coś więcej, niż pozornie nudne głazy i dziury w ścianach. Zwiedzanie Hypogeum ma sens, jeśli interesuje Was historia, tajemnicze zagadki z przeszłości, archeologia. Dla nas wycieczka okazała się bardzo ciekawa, w Hypogeum przy użyciu muzyki, filmu i odpowiednich świateł stworzono niezwykłą, tajemniczą atmosferę.

Ale najprawdopodobniej gdyby nie koronawirus, do Hypogeum w ogóle byśmy nie poszli. Okazało się, że aby zwiedzić to miejsce, trzeba zrobić rezerwację, bo zwiedzanie budowli jest ściśle regulowane i można ją podziwiać tylko kilka razy w ciągu dnia, w określonych godzinach, z grupach 10-osobowych. Podobno miejsca wyprzedają się na kilka miesięcy do przodu, a bilety kosztują… 36 euro! Podczas naszego pobytu na Malcie wycieczkę można było zaklepać z dnia na dzień i z powodu małej liczby turystów, cenę biletu obniżono do 17 euro. Doszliśmy do wniosku, że aż się prosi, aby skorzystać z okazji i Hypogeum odwiedzić. Nie żałujemy, ale czy będziemy polecać? Tak, ale mamy świadomość, że nie każdemu się spodoba. Tutaj znajdziecie szczególowe informacje na temat zwiedzania Hypogeum. A sama Paola okazała się uroczą miejscowością. Tłoczną, pełną życia, z pięknym kościołem w centrum.

Klify Dingli | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Malta posiada skaliste wybrzeże, więc nic dziwnego, że w kilku punktach wyspy można podziwiać majestatyczne klify. I właśnie Klify Dingli to naszym zdaniem jedno z tych miejsc na Malcie, którego szkoda byłoby nie zobaczyć. Dingli są najwyższym punktem na Malcie (253 m.n.p.m.), a widok, który się z nich rozpościera, dosłownie zapiera dech w piersiach. W przeciwieństwie do klifów na Gozo, Dingli nie da się podziwiać z bliska, tylko z nieco dalszej perspektywy. Ale może właśnie ta odległość i kontrast w stosunku do okolicznych wzgórz powoduje, że wydają się one tak majestatyczne i surowe w swej prostocie.

Klify Dingli na Malcie | Malta

Podczas upalnego, lipcowego dnia, przeszliśmy trasę z punktu widokowego na klify do miasteczka Dingli, oglądając po drodze strome skały. Ale nie żałujemy ani chwili trudu, było warto. Po drodze spotkaliśmy może tylko dwie, trzy osoby. Mieliśmy to miejsce niemal na wyłączność i mogliśmy cieszyć się jego urodą w samotności. Wiem, że można pomyśleć – gołe skały i kupa kamieni. Jednak klify Dingli budzą respekt i podziw.

Punkt widokowy na Klify Dingli | Malta

Marsaxlokk | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Malta często kojarzy się właśnie z tymi pocztówkowym obrazkiem, przedstawiajacym rybacką wioskę Marsaxlokk. Nie jest to może oszałamiącej urody miasto, ale przyznać trzeba, że maltańskie łodzie luzzu prezentują się na tle wybrzeża i promenady wyjątkowo malowniczo. Historia łodzi luuzu sięga aż czasów fenickich, a tradycja korzystania z nich przetrwała do naszych czasów ze względu na solidny, podwójny kadłub, który pomaga maltańskim rybakom przetwać na morzu niespokojne sztormy – a tych na wodach wokół Malty nie brakuje.

Malowniczy port w Marsaxlokk | Malta

Obecnie miejscowść słynie właśnie z tychże łodzi, a także z targu rybnego odbywającego się tu w każdą niedzielę. Podobno właśnie w Marsaxlokk można zjeść najsmaczniejsze ryby i owoce morza na całej Malcie. Co prawda nie próbowaliśmy ryb wszędzie, ale te w Marsaxlokk okazały się wyjątkowo smaczne – zwłaszcza rewelacyjne małże. Więcej o naszych doświadczeniach kulinarnych przeczytacie w naszym artykule o polecanych restauracjach na Malcie i Gozo. Marsaxlokk to nie miejscowość, w której spędzicie mnóstwo czasu, ale warto tu wybrać się o zachodzie słońca na wieczorny spacer wzdłuż morza i pyszną kolację. Bo widok na miejscowość choć jest znany, oklepany i niezmienny, to jednak wyjątkowy.

Blue Grotto | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Wielu turystów twierdzi, że Blue Grotto to atrakcja przereklamowana. Ale bez względu na opinie, to właśnie ona wciąż cieszy się tak dużą popularnością wśród przyjezdnych. My jesteśmy w tej grupie, która Błękitną Grotą się zachywca. Podczas pandemii koronawirusa po osławionej już kolejce do łódki płynącej do grot nie było ani śladu. Do portu przyjechaliśmy z rankiem, kiedy to podobno jest najlpeszy czas na podziwianie grot.

Rejs łódką do Blue Grotto | Malta

Do łodzi weszliśmy z marszu, jako pierwsi. Z nami płynęły jeszcze dwie pary i to tyle. Sam rejs przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze, przewdonik opowiadał nam o odwiedzanych miejscach różne ciekawostki. Wpływaliśmy łodzią do każdej z jaskiń, zatrzymywaliśmy się na dłużej na zrobienie zdjęć, wkładaliśmy ręce do lazurowej wody. Świetne doświadczenie.

W całym rejsie podobały nam się dwie rzeczy – niesamowite, jasne klify podziwiane z perspektywy wody, a także niewiarygodny, wręcz neonowy kolor wody w grotach. Naszym zdaniem warto się na taki rejs wybrać (ale jeśli w sezonie, to z samego rana).

Rejs do Błękitnej Groty na Malcie | Malta
Rejs wzdłuż klifów na Malcie | Malta

St. Peter’s Pool | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Bardzo przyjemne miejsce na wypoczynek w okolicach Marsaxlokk. Nie znajdziecie tu długich plaż, za to skaliste wybrzeże, które wyrzeźbione przez morze tworzy w tym miejscu ciekawe formacje skalne, zatoczki i jeden największy basen – stąd nazwa St. Peter’s Pool. To popularna lokalizacja wśród miejscowych, którzy ćwiczą tu skoki do wody mieniącej się w słońcu pięknymi odcieniami granatu. W okolicy warto się przejść do Fortu Delimara i zabytkowej latarnii morskiej.

Ciekawe miejsca na Malcie | Malta
Plaża St. Peter's Pool na Malcie | Malta

Paradise Bay | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Jedna z bardziej znanych plaż na Malcie. Na miejscu byliśmy nieco zaskoczeni jej wielkością, bo okazała się mniejsza, niż się to wydawało po zdjęciach oglądanych w internecie. Ale tak czy siak, pobyt na tej plaży zrobił na nas dobre wrażenie. Piaszczysta, niezbyt długa, ale też niezatłoczona, z przyjemnym, jasnym piachem, i łagodnym zejściem do czyściutkiej, turkusowej wody. Na miejscu znajdziecie porządną infrastrukturę, wygodne leżaki, parasole i sklepy. Jedno z fajniejszych miejsc na wyspie, w którym można porządnie wypocząć po intensywnym zwiedzaniu.

Piaszczysta plaża Paradise Bay na Malcie | Malta

Świątynie megalityczne Hagar Qim | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

W stosunku do tego miejsca mamy mieszane uczucia. Jeśli choć trochę zaznajomiliście się z historią Malty i atrakcjami, jakie można na wyspie zwiedzać, to z pewnością zwróciliście uwagę, że zarówno na samej Malcie, jak i na Gozo, znajduje się mnóstwo świątyń megalitycznych. Szaleństwem byłoby odwiedzić każdą z nich, o ile nie jesteście paleontologami, historykami lub po prostu osobami, które bardzo się tym interesują. Z podobnego założenia wyszliśmy także i my, więc zdecydowaliśmy się na zwiedzenie świątyni Hagar Qim oraz Hypogeum. Czy było warto? Ciężko powiedzieć. Jako pierwszą odwiedziliśmy właśnie świątynię Hagar Qim, a dopiero kilka dni później Hypogeum. Uważamy, że jeżeli chcecie już zwiedzić któreś ze stanowisk archeologicznych, to warto wybrać Hypogeum, bo w nim można się dowiedzieć najwięcej. Jest ono też najlepiej zachowane. Hagar Qim było wówczas dla nas tylko nic nie mówiącą górą kamieni.

Świątynia megalityczna Hagar Qim na Malcie | Malta

Dopiero po wycieczce do Hypogeum historia Malty trochę nam się rozjaśniła, zrozumieliśmy co nieco i zaciekawiliśmy tematem. Jeśli już chcecie zwiedzić kilka świątyń, wybierzcie się najpierw do Hypogeum, potem do pozostałych. A jeżeli wybierzecie tylko jedną, to warto postawić Hagar Qim, ale wcześniej poczytać trochę o tym miejscu i historii Malty, żeby wycieczka miała sens. Ale też jeśli nie interesujecie się historią, to nic się nie stanie, jeśli to miejsce ominiecie. Decyzja należy do Was.

Sliema, Gzira, St. Julian’s | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Przyjemne nadmorskie miasta, często wybierane jako bazy wypadowe do zwiedzania pozostałych części Malty. W każdym z nich znajdziecie długie promenady, ładne widoki na morze, klimatyczne porty i fajne restauracje. Szczególnie ujmujący się widok ze Sliemy na Vallettę, którą możemy podziwać z nadbrzeża oraz z promu pływającego między oba miastami. W Sliemie znajduje się również oryginalny kościół Stella Maris, a w St. Julian’s całkiem ładna Balluta Bay. Z kolei Gzira posiada przepiękną promenadę z widokiem na Sliemę i Vallettę, a która zwłaszcza wieczorami staje się bardzo klimatyczna.

Panorama miasta Sliema na Malcie | Malta

Gzira to także wspaniale odrestaurowany, zachwycający Fort Manoel. Podobnie jak w przypadku świątyń megalitycznych, fortów na Malcie jest od zatrzęsienia. Jeżeli macie zwiedzić jeden z nich, niech to będzie właśnie Fort Manoel. Opisane miasta nie są jednak miejscami, które koniecznie musicie odwiedzić podczas pierwszego pobytu na Malcie. Wizyta w tych miejscowościach będzie dobrym pomysłem na wieczorny spacer, kolację, zachód słońca, gdy macie dużo czasu na Malcie lub gdy szukacie imprez i nowych znajomości.

Port w mieście Gzira na Malcie | Malta
Centrum St. Julian's na Malcie | Malta
Imprezowe St. Julian's na Malcie | Malta

Mellieha | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Kolejne miasteczko na Malcie o typowo kurortowym charakterze, które może poszczycić się kilkoma ciekawymi atrakcjami. Do najpopularniejszych należy sanktuarium maryjne oraz schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, posiadający ponad 500 metrów podziemnych korytarzy. W okolicach Mellieha znajduje się kilka porządnych plaż, które niektórzy uznają za najlepsze na całej wyspie. I faktycznie, piaszczysta plaża w Mellieha Bay posiada zdecydowanie najlepszy widok – na morze, cumujące w porcie łódki i łagodne wzgórza zabudowane domami i kościołami. Mellieha jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie okolicy i warto się zatrzymać tu chociaż na jeden dzień – chociażby po to, by napawać się pięknymi widokami z plażowego leżaka. Mellieha zdecydowanie wyróżnia się na tle chociażby Bugibby czy St. Julian’s. Jest ładniejsza i bardziej kameralna.

Plaża w Mellieha na Malcie | Malta

Popeye Village | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Popepye Village to miejsce jak z bajki – oryginalne, kolorowe, pięknie usytowane nad Zatoką Anchor. Ciężko wyobrazić sobie bardziej malownicze miejsce. Baśniowe domki kryją się pod skalną ścianą, a woda zatoki oglądana z góry ma zachwycający kolor, który zmienia się w zależnosci od położenia słońca na niebie. Popeye Village to wioska, która zostałą stworzona w 1980 roku na potrzeby musicalu Popeye, a obecnie pełni funkcje parku rozrywki.

Malta atrakcje turystyczne

Wejście do wioski kosztuje aż 15 euro i w tej cenie można cały dzień kąpać się w morzu, korzystać z udogodnień typu restauracje i sklepy, oglądać niewielkie wystawy w kolorowych domkach. Naszym zdaniem cena nie jest zachęcająca, a najpiękniejszy widok na wioskę i tak jest darmowy. Znajduje się dosłownie kilka kroków dalej od głównego wejścia do wioski, na klifie na przeciwko Popeye Village. Czy warto wejść do tej atrakcji? Ciężko nam powiedzieć, bo sami się na to nie zdecydowaliśmy. Uznaliśmy, że cena nie jest tego warta. Ale dla dzieci mogłaby być to fajna atrakcja. Z pewnością jednak warto przyjechać do Popeye Village, żeby zobaczyć wioskę z góry, w całej okazałości!

Park Rozrywki Popeye Village na Malcie | Malta
Wioska Popeye | Malta

Pałac Verdala, Ogrody Buskett, San Anton Garden | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Masywny Pałac Verdala położony na niewysokim wzgórzu, to letnia siedziba Prezydenta Malty – dlatego też nie jest udostępniony dla zwiedzających. Z kolei Ogrody Buskett otaczające pałac już tak. Jest to największy kompleks ogrodowy na Malcie,  bardzo popularny wśród Maltańczyków. W Pałacu Verdala kręcono jedną z początkowych scen pierwszego sezonu Gry o Tron. Niestety podczas naszej wizyty na Malcie ogród był całkowicie zamknięty. Z kolei San Anton Garden jest uznawany za najpiękniejszy park na wyspie i my się z tym zgadzamy. Szpalery roślin, egzotyczne kwiaty, stawy, fontanny, ptaszarnia i pałac, który w poprzednich wiekach był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego, następnie gubernatora, a obecnie Prezydenta Malty. To idealne miejsce na spacer! I taka gratka dla fanów Gro o Tron – tutaj również kręcono sceny kultowego już serialu.

Mosta | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Choć na zdjęciach rotunda w Moście można wydawać się niepozorna, to nie ulegajcie złudzeniu, że można to miejsce pominąć w swoich planach! My tak początkowo chcieliśmy zrobić. Ale jadąc autobusem przez miasto, gdy nagle zza zakrętu wyłoniła się ta świątynia, to szczęki nam opadły z wrażenia. Rotunda jest potężna! Budowla zarazem smukła, masywna, okrągła, o przepięknym piaskowym kolorze. Jej kopuła jest trzecią co do wielkości kopułą w Europie. Budowla zrobiła na nas bardzo duże wrażenie. Do tego stopnia, że wyskoczyliśmy z autobusu, żeby pogapić się na to miejsce przez dłuższy czas. Z Rotundą wiąże się ciekawa historia. W trakcie nalotów II wojny światowej, podczas mszy przez dach kościoła wpadła do środka 500-kilogramowa bomba, która nie wybuchła. Nikomu nic się nie stało, a budynek ocała, co oczywiście uznano za boży cud.

Rotunda w Mosta na Malcie | Malta

Mdina i Rabat | Malta. Co warto zobaczyć na Malcie?

Mdina i Rabat to w teorii dwa oddzielne miasta, a w praktyce trudno zauważyć gdzie zaczyna, a gdzie kończy kolejne z nich. Rabat to całkiem ciekawe miasto z kilkoma zabytkami, ale turystów przyciąga tu głównie Mdina, pierwsza stolica Malty i jedno z najbardziej uroczych miasteczek na wyspie. Mdina bywa nazywana Cichym Miastem, ponieważ na jej terenie zabroniony jest ruch samochodowy (z pewnymi wyjątkami dla mieszkańców). Miasteczko jest niewielkie, ale jego złote ulice przyjemnie koją i dają wytchnienie w gorący dzień, przy okazji zachwycając kolorwymi balkonami i kwiatami szczelnie oplatającymi budynki. Chociaż korzenie Mdiny sięgają czasów średniowiecznych (a nawet i fenickich), to jej zabudowania są typowo barokowe.

Ciche Miasto Mdina na Malcie | Malta

W Mdinie znajduje się kilka naprawdę interesujących atrakcji, których zwiedzanie może zająć sporo czasu. Warto tu wymienić chociażby piękną bramę do starego miasta, w której kręcona była jedna ze scen popularnej Gry o Tron. Oprócz tego polecamy zajrzeć to Katedry św. Pawła, Muzeum Katedralnego, do Katakumb św. Pawła, zobaczyć Palazzo Falson, Palazzo Santa Sofia, mury obronne z tarasami widokowymi i przede wszystkim pospacerować zaisznymi ulicami miasta.

Gozo

Atrakcjom Gozo, drugiej co do wielkości wyspy archipelagu maltańskiego, poświęciliśmy osobny artykuł, który znajdziecie tutaj. Jest ich po prostu zbyt dużo, by zmieścić ciekawe miejsca z obu wysp w jednym przewodniku. Gozo w lipcu jest żółte, spalone słońcem, wypłowiałe, ale mimo to urzekające. Możemy się tylko domyślać, jak pięknie wyspa musi wyglądać wiosną, kiedy wszystkie pola i wzgórza zielenią się i wybuchają feerią barw, a rośliny kwitną. Na Gozo warto spędzić co najmniej dwa dni i więcej, bo choć wyspa zdaje się niewielka, to atrakcji jest na niej od groma. Na szczególną uwagę zasługują klify – Sanap, Ta’Cienc oraz w okolicach Zatoki Djerwa i pozostałości po Azure Window. Ciężko nam powiedzieć, które z nich wydały nam się najpiękniejsze.

Wyspa Gozo | Malta

Każde z nich oglądaliśmy z innej perspektywy, o różnych porach dnia. Ale wszystkie zachwyciły nas równie mocno. Oprócz tego Gozo to także piękne plaże – Ramla, San Blas, Zatoka Xlendi, wąwóz morski Wied il-Ghasri oraz szlak wzdłuż panwi solnych i przesiąknięta historią stolica Gozo, Victoria aka Rabat ze swoją piękną cytadelą. Na Gozo znajdziecie też dwie, olbrzymie świątynie – Xwejka i Ta’Pinu, jedyny zachowany w pełni wiatrak Ta’Kola, kilka ciekawych jaskiń – Xerri’s i Ninu’s, a także wiele świątyń megalitycznych, z najpopularniejszą na czele Ggantija Temple.

Miejsca, których nie zdażyliśmy zwiedzić, które były zamknięte z powodu wirusa lub do których nie dało się dojechać bez auta:

  • Coral Lagoon – spektakularny basen morski wydrążony w skałach
  • Jaskinia Ghar Dalam na Malcie
  • Zapadlisko Magluba
  • St. Thomas Bay
  • Fort Rikasoli
Najlepsze atrakcje Malty | Malta

Malta totalnie nas oczarowało i okazała się ogromnym podróżniczym zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się, że tydzień pobytu na tak niewielkiej wyspie może okazać się niewystarczający, by zobaczyć wszystko co się chce. Miał to być spokojny, leniwy wyjazd. Ba, nawet miałam obawy, że będziemy się nudzić. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca.

Nasze pozostałe artykuły z Malty:

Magda

4 odpowiedzi na “Malta. Co warto zobaczyć na Malcie? Top 20!”

Malta to jedno z tych miejsc, które straaasznie bym chciała zobaczyć na własne oczy. 😉 A kolejne relacje i zdjęcia z tego pięknego miejsca coraz bardziej mnie w tym utwierdzają i sprawiają, że najchętniej bym się spakowała i jutro tam była. 😀

Wspaniały przewodnik i świetne zdjęcia! <3 Na chwilę udało mi się wirtualnie przenieść i poczuć choć troszkę ten klimat 🙂

Istnieje wiele opinii, ze na Malcie nie ma co robić, że wystarczy kilka dni i nie ma po co wracać. Jak bardzo mylne są te opinie i mnie cieszy szczególnie, że przekonaliscie się o tym na wlasnej skórze 🙂 a i tak jeszcze zostało bardzo wiele do zobaczenia. Malutki kraj, ale turaj zawsze jest co robic i nie da się nudzic 🙂 super, że skorzystaliście z okazji i wybraliście się do Hypogeum – normalnie zdobycie biletów graniczy z cudem i trzeba je kupować kilka miesięcy wcześniej. No i trafiliście na moment, gdy wciąż było wszędzie pusciutko – idealnie 🙂
Pozdrawiam cieplo z Malty! 🙂

Mam dwoje faworytów i, nawiązując do tego co piszesz, całkiem blisko siebie 🙂 Valetta, za klimatyczne uliczki. Uwielbiam taki styl. Oraz Trójmiasto, chciałbym zobaczyć Fort st Angelo i pałac inkwizytora (wiesz, maniak historyczny ze mnie 😀 )

Przepiękne zdjęcia oraz przydatny wpis! Jeżeli mogę wiedzieć, jakim modelem aparatu są wykonywane zdjęcia? Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *