Tydzień na Malcie. Plan wyjazdu na Maltę

Tydzień na Malcie to wbrew pozorom bardzo dużo czasu. Wyspa jest mała, dobrze skomunikowana, a w ciągu tygodnia można zobaczyć naprawdę wiele ciekawych miejsc. Ten przewodnik pomoże wam ułożyć wasz wymarzony plan tygodniowego pobytu na Malcie.

Klify na Malcie | Tydzień na Malcie

Komunikacja | Tydzień na Malcie

Przez cały tydzień na Malcie korzystaliśmy z transportu zbiorowego. Autobusy są różne – niektóre czyste i nowoczesne, inne trochę starsze. Wyspa obsiana jest gęstą siatką połączeń i niemal do większości atrakcji da się dojechać bez wypożyczania samochodu. Większość linii poza głównymi miastami kursuje średnio co godzinę.

Oczywiście z autem byłoby łatwiej, ale my nigdy nie korzystamy z ofert wypożyczalni. Minusem transportu zbiorowego na Malcie jest to, że kierowcy jeżdżą czasem jak wariaci, a autobusy często się spóźniają lub odjeżdżają za szybko (tak było w szczycie sezonu). Polecamy kupić kartę Tallinja Card Explore (21 euro), która przez tydzień uprawnia do nielimitowanych przejazdów autobusami.

Wioska Marsaxlokk | Tydzień na Malcie

Baza wypadowa | Tydzień na Malcie

Caly tydzień na Malcie spaliśmy w mieście Sliema. Sporo linii ze Sliemy zazwyczaj jedzie przez Vallettę, a z Valletty przez Sliemię. Ale też wielokrotnie musieliśmy dojechać do Valletty, żeby przesiąść się do innego autobusu. Valletta jest doskonale ksomunikowana z całą wyspą, dlatego na potrzeby tego planu wyjazdu na Maltę założyliśmy, że będziecie wyruszać właśnie ze stolicy. Na Gozo spędziliśmy dwa dni, jednak nocując w Sliemie. Nie róbcie naszego błędu. Takie dojazdy do portu i rejsy tam i z powrotem okazały się dość męczące. Planując tydzień na Malcie, zorganizujcie sobie też nocleg na Gozo.

Wybrzeże Malty | Tydzień na Malcie

Tydzień na Malcie

DZIEŃ 1 – Valletta

1. Lot – Na Maltę przylecieliśmy z samego rana liniami LOT. Bilety kupiliśmy w czerwcu na dwa tygodnie przed wylotem w promocji, kosztowały 199 zł, co jest jak na sezon i te linie rewelacyjną ceną. W sezonie bilety raczej są droższe, ale poza wakacjami można kupić bilety nawet za kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. Swoje pierwsze kroki po przylocie skierowaliśmy do stolicy Malty.

Valletta | Tydzień na Malcie

2. Transfer z lotniska – Na lotnisko Malta Luqa kursują cztery linie ekspresowe oznaczone jako X1, X2, X3, i X4, a także linia TD3 i TD4. Trasy oznaczone X zatrzymują się na przystankach, a trasy oznaczone TD kursują bezpośrednio do celu. Bilety można kupić w autobusie u kierowcy (w czasie epidemii koronawirusa należy mieć dokładnie wyliczoną kwotę) lub w główenj hali lotniska w kasie lub automacie.

Bilet jednorazowy kosztuje 1,50 euro zimą, 2 euro w miesiącach letnich, a 3 euro nocą. Przystanki znajdują się zaraz przed wejściem do terminala, są dobrze oznaczone. Inną opcją wydostania się z lotniska jest shuttle bus dowożący pasażerów bezpośrednio z lotniska pod drzwi hotelu. Ceny zaczynają się od 5 euro od osoby.

Balkony w Vallettcie | Tydzień na Malcie

3. Co warto zobaczyć w Vallettcie? To miasto może poszczycić się ogromną liczbą zabytków. Polecamy obejrzeć Pałac Wielkiego Mistrza, Dolne i Górne Ogrody Barrakka, Muzeum Archeologiczne, Narodowe Muzeum Wojny, Casa Rocca Piccola, Pałac Inkwizytora, Zbrojownię, Prokatedrę św. Pawła, Bazylikę Matki Bożej z Góry Karmel, Muzeum Katedralne św. Jana. Valletta słynie z wyjątkowej arcitektury, dlatego już same spacery uliczkami centrum miasta i wzdłuż nabrzeża to świetny pomysł na spędzenie dnia.

4.Gdzie zjeść? W Taste, najlepiej na zewnątrz na pięknej uliczce lub w nieco bardziej eleganckiej restauracji MUŻA.

Ulica w Vallettce | Tydzień na Malcie

5. Gdzie spać? Na Malcie w sumie wszędzie jest blisko. My wybraliśmy Sliemie (na przeciwko Valletty), ze względu na niższe ceny noclegów. Sliema okazała się dobrze skomunikowana z innymi miejscowościami na wyspie. Możemy polecić nocleg w Cozy Rooms Hotel. Hotel czysty, nowy, wygodny, dogodnie położony. Za siedem nocy ze śniadaniem dla dwóch osób płaciliśmy 1600 zł.

Widok SLiemy z tarasu w naszym pokoju | Tydzień na Malcie
Widok z naszego tarasu w pokoju hotelowym w Sliemie

DZIEŃ II – Comino, Popeye Village, Paradise Bay

1. Przejazd do portu w Cirkewwa – Autobus z Valletty do portu jedzie okoły godziny z minutami (np. linia 41 i 42). Rejsy na Comino odbywają się codziennie od rana do wczesnego wieczora, zazwyczaj między 08:30 a 18:00. Bilety kupuje w budce z biletami. Bilety kosztuja 13 euro w dwie strony i nie są oznaczone na konkretną godzinę. Bilet kupiony online kosztuje 12 euro. Łódki odpływają z Malty co 30 minut, a na Maltę wracają co godzinę, bo część z nich płynie na Gozo. Rejs jest krótki, trwa około 20-30 minut. Łódź zahacza o kilka jaskiń. Rozkłady możecie sprawdzić tutaj.

Blue Lagoon | Tydzień na Malcie

2. Zwiedzanie i plażowanie w Blue Lagoon – to przepiękne miejsce, ze spektakularnymi widokami. Surowa, spalona słońcem wyspa, na której mieszka ledwie kilka osób. Woda w Blue Lagoon ma niesamowity turkusowy kolor, jest bardzo przejrzysta. Niestety plaże na Comino praktycznie nie istnieją, ludzie rozkładają się na skałach i niewielkich skrawkach piaszczystych plaż. W sezonie zazwyczaj wyspę odwiedzają tłumy, dlatego my na niej nie plażowaliśmy. Po dwóch-trzech godzinach wróciliśmy łódką na Maltę.

3. Przejazd z Cirkewwa do Popeye Village – z portu do Popeye Village kursuje autobus numer 101, czas przejazdu wynosi 10-13 minut.

4. Zwiedzanie Popeye Village – Sami nie zwiedzaliśmy tej bajkowej wioski, bo bilety są dość drogie. Bardziej interesował nas widok z drogi na całą wioskę i morze. Jeżeli jednak chcecie wejść do Popeye Village, to tutaj znajdziecie oficjalną stronę z informacjami praktycznymi.

Popeye Village | Tydzień na Malcie

5. Przejazd na plażę Paradise Bay – również autobusem numer 101. Z przystanku na plażę trzeba przejść jakieś pięć minut pieszo.

6. Plażowanie – wypożyczenie parasola na Paradise Bay kosztuje 4 euro. Plaża nie jest duża, ale bardzo ładna. Na miejscu znajdziecie też sklep, restauracje, parking i toalety.

7. Kolacja i powrót – Da Ciccio Cucina w Mellieha. To dobrze oceniania restauracja z lokalnym jedzeniem. Powrót do Valletty autobusem nr 41, 42, 44, 49 itd.

Paradise Bay | Tydzień na Malcie

DZIEŃ III – Szlak widokowy Ta’Lippija i Mosta

1. Mosta – tutaj zatrzymaliśmy się na śniadanie w lokalnej siciówce Olymp Bar, gdzie można zjeść tanio i dobrze. Przy okazji zwiedziliśmy potężną Rotundę. Do Mosty dojechaliśmy autbousem nr 48, 42, 45. Z Mosty kierowaliśmy się do Golden Bay z przesiadką w Mellieha (42->101).

Rotunda w mieście Mosta | Tydzień na Malcie

2. Zwiedzanie i plażowanie – ten dzień to połączenie plażowania ze zwiedzaniem. Większość dnia spędziliśmy na przepięknej plaży Golden Bay – piaszczysta, z turkusową wodą, dobrą infrastrukturą. Po południu, gdy temperatura nieco spadła, udaliśmy się na krótki trekking klifami na plażę Ghajn Tuffieha i pobliski punkt widokowy, a następnie klifami Clay na plażę Il-Gnejna, która podobała nam się najbardziej – również piaszczysta, obłędny kolor wody, kameralna atmosfera. Widoki po drodze były spektakularne! To najpiękniejsze miejsca, jakie widzieliśmy na Malce.

Golden Bay | Tydzień na Malcie
Ghajn Tuffieha | Tydzień na Malcie

3. Powrót do Valletty – wracaliśmy z przesiadką w Mellieha. Planer podróży i Google Maps nie pokazują tego przystanku, ale autobus zajeżał na parking pod samą plażę Il-Gnejna. Według dwóch ww wyszukiwarek, trzeba pieszo wrócić na przystanek Riviera i stamtąd np.jechać autobusem nr 44 do Valletty.

4. Kolacja – proponujemy kolację w Stories & Sapories (Sliema).

Klify Clay | Tydzień na Malcie
Il-Gnejna | Tydzień na Malcie

DZIEŃ IV – Klify Dingli. Blue Grotto, Hagar Qim i Mdina

1. Przejazd do Blue Grotto – dzień zaczynamy od złapałania autobusu do Blue Grotto, numer 74.

2. Zwiedzanie Blue Grotto – odbywa się podczas krótkiego rejsu na łódkach, codziennie od 09:00 do 17:00. Bilety kupuje się w kasie tylko gotówką. Bilet kosztuje 8 euro. Podczas rejsu można podziwiać niesamowity kolor wody i ciekawe formy skalne. Niektórzy twierdzą, że to przereklamowana atrakcja, nam się bardzo podobało. Warto przyjechać tu rano, kiedy światło jest najlepsze – dzięki temu kolory wody są najładniejsze.

3. Przejazd do Hagar Qim – autobusem nr 71 lub 202. Autobusy kursują na przemian co pół godziny, czas przejazdu – około 10 minut.

4. Zwiedzanie Hagar Qim – na Malcie znajduje się kilka świątyń megalitycznych. Mimo że mieliśmy aż cały tydzień na Malcie, postanowiliśmy zwiedzić tylko jedno takie miejsce. Naszym zdaniem warto odwiedzić chociaż jedno stanowisko archeologiczne na wyspie, a szczególnie gdy jesteście zainteresowani historią Malty. Godziny otwarcia – 10:00-16:30, bilety po 10 euro.

Hagar Qim | Tydzień na Malcie

5. Przejazd na klify Dingli – autobus nr 201, kursuje co godzinę, jedzie przez 30 minut.

6. Zwiedzanie klifów Dingli – jedno z piękniejszych miejsc na Malcie. Podziwianie klifów jest darmowe, można to robić o każdej porze dnia. Tutaj przyjeżdża się po prostu dla widoków. Przespacerowaliśmy się drogą wzdóż wybrzeża aż do kolejnego przystanku, z którego jechaliśmy do Mdiny.

Klify Dingli | Tydzień na Malcie

7. Przejazd do Mdiny – autobusem 181 lub 52 z miejscowości Dingli.

Wskazówka:

Jeśli zaczniecie dzień odpowiednio wcześnie, polecamy wam po drodze do Mdiny wstąpić do Ogrodów Verdala, gdzie znajduje się pałac i gdzie kręcono Grę o Tron.

8. Zwiedzanie Mdiny – to dawna stolica Malty. Wyjątkowo spokojne i urokliwe miasteczko z piękną architekturą. Jedno z „must see” Malty. Mdina jest na tyle mała, że można ją obejść wzdłuż i wszerz w ciągu godziny. Warto zwiedzić katedrę św. Pawła, katakumby, Muzeum Katedralne, Muzeum Historii Naturalnej (piękny barokowy budynek).

9. Powrót do Valletty – np autobusem numer 51 lub 52

10. Kolacja – proponujemy rewelacyjne dania z owocami morza w Sea Salt (Sliema) w street foodowym wydaniu.

DZIEŃ V – Trójmiasto, Hypogeum, Marsaxlokk i St. Paul Pool

1. Przejazd (lub rejs za 1 euro z Górnych Ogrodów Bakkarra) do Trójmiasta – autobusem 2, 3, 24 i innymi.

2. Trójmiasto – połączone ze sobą Birgu, Isla i Bormla całkowicie nas oczarowały. Klimatyczne uliczki, knajpki, port z jachtami o jakich nam się nie śniło, ciekawe zabytki… żałujemy, że spędziliśmy tak mało czasu. Pełne kwiatów Trójmiasto podobało nam się chyba jeszcze bardziej, niż Valletta!

3. Co warto zwiedzić? Fort Sain Angelo z pięknymi widokami na Trójmiasto i Vallettę, Muzeum Morskie Malty, Pałac Inkwizytora. Koniecznie przespacerujcie się uroczymi uliczkami.

4. Przejazd do Paola – autobusem numer 2, 3 lub 4. Przejazd zajmuje około 10 minut.

5. Hypogeum – podziemia ładnego miasta Paola, o nie do końca jasnym przeznaczeniu. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie, do tego bardzo popularna atrakcja, do której kupienie biletów na ostatnią chwilę graniczy z cudem. Polecamy to miejsce zainteresowanym historią. Nam to zwiedzanie trochę rozjaśniło historię Malty. Bardzo tajemnicza, interesująca atrakcja. Bilety są dość drogie (35 euro, zniżki dla studentów, seniorów i dzieci), ale nam udało się kupić je za połowę ceny z dnia na dzień ze względu na pandemię.

Paola | Tydzień na Malcie

6. Przejazd do Marsaxlokk – autobus numer 81 lub 82

7. Zwiedzanie Marsaxlokk – nie ma tu za dużo do zwiedzania, ale miejscowość jest popularna ze względu na malowniczy port i maltańskie łodzie luzzu. Poza krótkim spacerem wzdłuż nabrzeża nie ma tu za bardzo nic do roboty, ale niebieskie łodzie faktycznie wyglądają bardzo ładnie. Warto tu przyjechać dla tego jednego widoku.

8. Spacer do Basenu św. Piotra – popularne kąpielisko ze szmaragdową wodą, otoczone niewysokimi skałami, z których ludzie skaczą do wody. Plażowaliśmy nad basenem kilka godzin. Niestety dojście tam pieszo w lipcu nas pokonało. Za gorąco! Obok znajduje się parking (3 euro). Poza sezonem trasa powinna być bardziej znośna. Łatwo ją sprawdzić na Google Maps. Autobusem niestety nie da się tu dojechać. Do przejścia są 3 kilometry w jedną stronę.

Basen św Piotra | Tydzień na Malcie

9. Kolacja w Marsaxlokk – po powrocie z St. Paul’s Pool udaliśmy się na kolację w Te’Mattew. Miejscowość słynie z targu rybnego, a w nadmorskich restauracjach można zjeść świeże i pyszne owoce morza i ryby.

10. Powrót do Valletty – autobusem 82 lub 81. Kursują dość często, przejazd zajmuje około pół godziny.

Luzzu | Tydzień na Malcie

DZIEŃ VI – Gozo

1. Przejazd do portu Cirkewwa – autobusem 42, 41, 222.

2. Rejs promem na Gozo – Prom płynie około 20 minut. Za rejs płaci się dopiero w drodze powrotnej, w kasie terminala. Możliwa jest płatność kartą. Promy kursują przez całą dobę, w ciągu dnia średnio co 30 minut, wieczorami i w nocy co 45 minut. Bilet kosztuje 4,65 euro w dwie strony. Aktualne rozkłady rejsów znajdziecie tutaj. Prom zabiera na pokład pasażerów indywidulanych i samochody.

Pamiętajcie:

większość autobusów na Gozo kursuje przez Rabat. Także w ciągu zwiedzania czekają was częste przesiadki w tym mieście.

3. Zwiedzanie Gozo – Najpierw musieliśmy dostać się do Victorii (inaczej Rabatu), np autobusem nr 301. Z Victorii jechaliśmy na przystanek „Luqa” w miejscowości Ta’Cens. Stąd udaliśmy się na 10-15 minutowy spacer do klifów Ta’Cenc. Jeśli zacznienie dzień odpowiednio wcześnie, polecamy wam jeszcze zwiedzanie potężnej rotundy św. Jana Chrzciciela.

Klify Ta'Cenc | Tydzień na Malcie

4. Przejazd do klifów Sanap – Wróciliśmy na ten sam przystanek, wsiedliśmy do tego samego autobusu, który podwiózł nas kawałek na przystanek Spir. Czekał nas około kilometrowy spacer do klifów Sanap. Nie chciało czekać nam się na kolejny autobus, więc ruszliśmy szlakiem do Xlendi, co w lipcowe południe było okropnym pomysłem.

Klify Sanap | Tydzień na Malcie

5. Xlendi – Wyczerpani i zakurzeni odpoczęliśmy w niewielkiej, acz dość ładnej nadmorskiej miejscowości Xlendi. To popularne miejsce wypoczynkowe. Nie ma tu nic do zwiedzania, poza obejrzeniem ładnego widoku z górnych części miasteczka. Można tu podziwiać zatokę otoczoną skałami i pobliskie klify. Jeśli nie chcecie iść do Xlendi, można wrócić od razu do Victorii.

Xlendi | Tydzień na Malcie

6. Przejazd z Xlendi do Victorii – autobus nr 306.

7. Co zwiedzić w Victorii? Około godziny-dwóch zajęło nam zwiedzanie zabytkowego centrum miasta. Bardzo polecamy wejście na cytadelę, skąd można podziwiać piękne panoramy całej wyspy. Do tego warto zobaczyć Bazylikę św. Jerzego, Katedrę WNMP, Muzeum Historyczne, Stare Więzienie, Muzeum Katedralne i oryginalny Kościół św. Franciszka.

8. Obiad w Victorii – w restauracji Ta’Rikkardu, z rewelacyjnym lokalnym jedzeniem. Polecamy spróbować maltańskiego ravioli i fenka.

9. Przejazd do Azure Window – autobus nr 311.

10. Wieczór przy zawalonym Azure Window – co prawda lazurowe okno uległo zniszczeniu, jednak i tak warto przyjechać tu po ładne widoki. Polecamy rejs po Inland Sea (chociaż przy większych falach trzeba mieć na to stalowe nerwy). Stąd też rozciągają się widoki na piękne klify. Przy okazji warto wstąpić do sławnej świątyni Ta’Pinu oraz przespacerować się do zatoki Dwejra.

11. Powrót do hotelu – my wracaliśmy do Sliemy na Malcie, ale wam polecamy nocleg na Gozo.

Rejs po Inland Sea | Tydzień na Malcie
Rejs pod klifami Gozo | Tydzień na Malcie

DZIEŃ VII – Druga część Gozo

1. Dojazd na Gozo – Jeżeli mieszkacie na Malcie, to dostaniecie się do Victorii na Gozo w ten sam sposób, co dzień wcześniej. Jeżeli jednak nocowaliśmy na Gozo, to również najlepiej zacząć dzień w Victorii.

2. Przejazd do Wied il-Ghasri – autobus numer 309 do miejscowości Onici, skąd trzeba przespacerować się kawałek w dół.

3. Wied il-Ghasri – wąski wąwóz morski wypełniony szmaragdową wodą. U jego końca znajduje się malutka plaża. Najładniejsze widoki są z góry, na schodach prowadzących na plażę. W wąwozie można oczywiście się kąpać. Przepiękne miejsce!

Wied il-Ghasri

4. Spacer do basenów solankowych – trasa jest krótka i prowadzi wzdłuż morza. Baseny solankowe wypełnione są wodą morską, a podziwane z drogi wyglądają jak szachownica lub kolorowa mozaika. To unikatowe miejsce, jedno z najpiękniejszych miejsc na Gozo. Zwiedzanie jest darmowe i można tu przyjść o każdej porze dnia i nocy, ale najlepiej o wschodzie lub zachodzie słońca (o ile jest taka możliwość).

Salt Pans | Tydzień na Malcie
Malta | Tydzień na Malcie

5. Przejazd i zwiedzanie wiatraku Ta’Kola – spacerując na przystanek miniecie po drodze ładną plażę i Zatokę Xwejni, której skały przypominają zamki z piasku, tylko powiększone. Z przystanku „Xwejni” wrócicie autobusem nr 310 do Victorii. Stąd dojedziecie autobusem 307 do pięknie zachowanego wiatraku Ta’Kola, w którym można też zwiedzić muzeum.

Plan wyjazdu na Maltę

6. Plażowanie – stąd już krótka droga na najpiękniejszą plażę na Gozo, czyli Ramla Bay. Wystarczy wsiąść do autobusu numer 322. Na tej plaży spędziliśmy już resztę dnia, kąpiąc się i czekając na zachód słońca. Przy okazji można zwiedzić jaskinie położone powyżej plaży, z których rozciągają się wspaniałe wisoki na Gozo i morze.

Ramla Bay | Tydzień na Malcie

DZIEŃ VIII – wylot do Polski. Nasz plan wyjazdu obejmuje cały tydzień na Malcie i Gozo przeznaczony na zwiedzanie, chociaż nasze loty ułożyły się tak, że wylot do Warszawy miał miejsce ósmego dnia z samego rana.

Tydzień na Malcie – pozostałe informacje

Śniadania – polecamy jeść np w Crudo lub Olymp Bar

Smaczna pizza – jeżeli zatrzymacie się w mieście Bugibba, to gorąco polecamy wam wstąpić do Made in Sud. Rewelacyjna neapolitańska pizza w dobrych cenach!

Transport zbiorowytutaj znajdziecie wyszukiwarkę połączeń autobusowych na Malcie i Gozo. Warto też korzystać z Google Maps.

Bilety autobusowe – można tez kupić u kierowcy za gotówkę (w czasie pandemii tylko wyliczona kwota).

Plan wyjazdu na Maltę

Loty – na Maltę można dolecieć bezpośrednio Lotem, Ryanairem, Wizzairem

Kiedy jechać? – jeżeli planujecie zwiedzanie, to ostrzegamy, że latem temperatury są piekielne. Ledwo daliśmy radę.

Tallinja Card Explore – Kartę najwygodniej kupić już na lotnisku w specjalnym oznaczonym punkcie (dobrze widoczny, łatwo znaleźć) lub w automacie obok. Wyrobienie karty w automacie zajęło nam dosłownie 2 minuty. Karta obejmuje też dojazd autobusem na lotnisko. Zakup karty zwrócił się bardzo szybko.

Tallinja Card Explore Plus Meep obejmuje nie tylko autobusy, ale i dwa rejsy promem do lub z Valletty, całodniową wycieczkę Hop-on hop-off  lub rejs na Comino w dwie strony. Karta kosztuje 39 euro. 

Gozo

12 Day Journey Card kosztuje 15 euro i można ją wykorzystać do 12 przejazdów dziennych lub 6 nocnych w ciągu dnia. Ten rodzaj karty mogą wykorzystywać grupy, bo karty nie są imienne i np cztery osoby moga jechać tylko na jednej karcie, przykładając ją do czytnika w autobusie cztery razy.

Valletta Card – 24-godzinna karta przeznaczona dla turystów zwiedzających Vallettę. Uprawnia do nielimitowanych przejazdów autobusami do, z i na terenie Valletty oraz korzystania z promów pływających do stolicy i korzystanie z poszczególnych atrakcji turystycznych. Kosztuje 19 euro. Opłaca się!

Malta Pass – Karta turystyczna umożliwiająca wstęp do 35 atrakcji i przejazd autobusami turystycznymi. Malta Pass dostępna jest w wariancie 1, 2 i 3-dniowym. Można ją kupić online, wysłać pocztą do domu lub dostarczyć do hotelu. Karta jednodniowa kosztuje 27,95 €, dwudniowa 42,95 €, a trzydniowa 52,95 €. Dzięki karcie można do woli w określonym odcinku czasu korzystać z City Sightseeing Bus, a także zwiedzić Palazzo Parisio, Mdina Experience, Zbrojownie i Valletta Living History, Pałac Inkwizytora, Jaskinię Ghar Dalam, świątynię megalityczną Hagar Qim, katakumby św. Agaty, Czerwoną Wieżę, Stare Więzienie na Gozo i wiele innych miejsc. Można ją kupić tutaj.

Valletta

Jak widzicie, ten plan wyjazdu na Maltę i Gozo jest bardzo intensywny i urozmaicony. Jest dużo zwiedzania, ale na plażowanie też znalazł się czas. Tydzień na Malcie może być bardzo intensywny, a całkiem nieźle zorganizowany transport zbiorowy ułatwia eksplorowanie wyspy na własną rękę. Udanego wyjazdu!

Pozostałe artykuły z Malty:

Magda

Gozo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *