Transport na Malcie jest dobrze zorganizowany, aczkolwiek korzystanie z niego nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Opiera się on głównie na autobusach miejskich i promach, a o pociągach możecie zapomnieć – po prostu ich nie ma. Z tego praktycznego przewodnika dowiecie się jak poruszać się po Malcie, który rodzaj transportu jest najwygodniejszy i najkorzystniejszy cenowo, czy warto wypożyczyć auto lub zakupić specjalne karty turystyczne.
Transfer z lotniska | Transport na Malcie
Na lotnisko kursuje wiele linii autobusowych z niemal wszystkich większych miast na Malcie, dlatego wydostanie się z lotniska nie stanowi najmniejszego problemu. Międzynardowe lotnisko Luqa położone jest niecałe 6 kilometrów od Valletty. Na lotnisku znajdują się międzynardowe wypożyczalnie samochodów, takie jak Avis, EuropCar, Hertz. Przed wejściem do terminala zatrzymują się linie ekspresowe X1, X2, X3 I X4, TD3 i TD4, a także zwykłe linie 73, 71, 72, 74, 119 i wiele innych.
Autobusy oznaczone X zatrzymują się na przystankach po drodze, a TD kursują bezpośrednio do celu. Na wszystkie linie obowiązują te same rodzaje biletów. Bilety możecie kupić za gotówkę u kierowcy lub w punkcie sprzedaży biletów na lotnisku (także w automacie). Rozkład jazdy znajdziecie na przystanku lub sprawdźcicie w planerze podróży na stronie Malta Public Transport.
Autobusy | Transport na Malcie
Zacznijmy od tego, że Malta jest na tyle niewielkim krajem, że gdzie byście nie zamieszkali, to zawsze znajdzie się jakiś dojazd. Nie musicie się martwić, że bez wypożyczonego auta nie uda Wam się dojechać tam gdzie chcecie. Dlatego to tak dobry kierunek dla osób, które nie chcą lub nie mogą wypożyczyć samochodu. Transport na Malcie jest bardzo dobrze zorganizowany i autobusem da się dojechać niemal wszędzie. Autobusy z reguły są wygodne i klimatyzowane. To najpopularniejszy sposób przemieszczania się po wyspie.
O czym pamiętać? | Transport na Malcie
Autobusy tylko dla cierpliwych
W większości przypadków ciężko posiłkować się rozkładem jazdy, bo kierowcy jeżdżą jak chcą. Notoryczne spóźnienia są na porządku dziennym, ale to jeszcze nie koniec. Najgorsze są odjazdy przed czasem. Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że częściej zdarzyło nam się, że autobus odjechał nawet 10 (!) minut przed czasem, niż się spóźnił. Wielokrotnie byliśmy na przystanku przed czasem, a i tak musieliśmy czekać kolejną godzinę w szczerym polu, w piekielnej temperaturze.
Dlatego planując podróżowanie autobusem, starajcie się wychodzić na przystanek 10 minut przed odjazdem. Przed wylotem bierzcie większy zapas czasu na dotarcie na lotnisko. Mimo że Malta to niewielki kraj, jazda autobusem zazwyczaj zajmuje mnóstwo czasu ze względu na korki, wąskie ulice i źle zaparkowane auta. Godzina przejazdu na kilkunastokilometrowej trasie to norma.
Autobusy tylko dla wytrzymałych żołądków
Albo chociaż dla osób zaopatrzonych w Aviomarin. Może to tylko ja jestem takim delikatesem, nie wiem. Ale niemal za każdym razem było mi w autobusie niedobrze. Maltańscy kierowcy autobusów jeżdżą jak szaleńcy. Szybko, znacznie za szybko, a pasażerami miota w środka na dziurwaych drogach. Delikatne żołądki będą mieć ciężko. Do tego potwornie się wynudziłam. Jadąc godzinę z punktu A do punktu B po raz kolejny tą samą trasą, nie mogłam czytać książki czy przeglądać internetu, bo zaraz zbierało mi się na mdłości. Warto być na to przygotowanym i zawsze mieć ze sobą chociaż butelkę wody i niewielką torebkę, a także starać się zajmować miejsca z przodu pojazdu.
Bilety, karty czasowe | Transport na Malcie
Zwiedzanie Malty ułatwiają zbliżeniowe karty autobusowe. Obecnie oferowane są trzy typy kart. Listę miejsc, w których można kupić karty, znajdziecie tutaj. Poniżej opisane są najkorzystniejsze opcje dla turystów::
Tallinja Card Explore
Kosztuje 21 euro i uprawnia do niemilimitowanych przejazdów wszystkim autobusami na Malcie i Gozo w ciągu 7 dni. Sami zdecydowaliśmy się na jej zakup, co było świetnym pomysłem. Każdego dnia jeździliśmy autobusami co najmniej kilka razy, także zakup karty szybko się zwrócił. Tallinja Card Explore można kupić już na lotnisku w kasie lub automacie, co zajmuje ledwie 2 minuty.
Tallinja Card Explore Plus Meep
Oprócz przejazdów wszystkimi liniami w ciągu tygodnia, obejmuje też dwa rejsy promem do lub z Valletty, a także całodniową wycieczkę Hop-on hop-off lub rejs na Comino w dwie strony. Karta kosztuje 39 euro.
12 Day Journey Card
To dobre rozwiązanie dla grup (ale nie tylko), które podróżują autobusami rzadko lub jadą gdzieś na jednodniową wycieczkę. Karta obejmuje 12 przejazdów w ciągu jednego dnia dowolną linią. Nie jest imienna, więc na jednej karcie może podróżować kilka osób, przykładając kartę do czytnika w autobusie tyle razy, ile jest osób podróżujących. Jej koszt to 15 euro. Karta jest ważna przez rok od pierwszego użycia.
Zwykłe bilety
Bilet jednorazowy kosztuje 1,5 euro zimą, 2 euro latem, a 3 euro nocą. Bilety kupuje się u kierowcy za gotówkę. Ważne są przez 2 godziny i zezwalają na przesiadki w trakcie podróży. Ceny letnie na bilety jednorazowe obowiązują od połowy czerwca do połowy października. Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują za darmo.
Jak podróżować autobusem po Malcie ? | Transport na Malcie
Aby kierowca autobusu zatrzymał się dla nas na przystanku, musimy machnąć ręką, bo większość przystanków na Malcie i Gozo jest na żądanie. Do autobusu wchodzi się przednimi drzwiami, a wychodzi środkowymi. Wchodząc do autobusu kupuje się bilet u kierowcy gotówką lub przykłada kartę autobusową do czytnika. W czasach pandemii koronawirusa, kupując bilet u kierowcy, musimy mieć wyliczoną dokładną kwotę. Aby wysiąść na przystanku, musimy wcześniej wcisnąć przycisk stop. Jeżeli w autobusie znajduje się sporo osób stojących, to możliwe, że kierowca się dla Was nie zatrzyma na przystanku i pojedzie dalej.
Rozkłady jazdy | Transport na Malcie
Na większości przystanków autobusowych (tych w mieście), znajdują się rozkłady jazdy autobusów. Rozkłady jazdy można też sprawdzać w dwóch miejscach – w planerze podróży na stronie Malta Public Transport lub w Google Maps. Polecamy drugą opcję, bo sprawdziła się ona u nas o wiele lepiej. Na Gozo autobusy kursują rzadziej, niż na Malcie i niemal za każdym razem zaczynają i kończą podróż w Victorii, co oznacza częste przesiadki podczas zwiedzania wyspy.
Do jakich atrakcji dojeżdżają autobusy? | Transport zbiorowy na Malcie
Odpowiedź jest krótka, bo do większości. Dlatego przewrotnie wymienimy te miejsca, do których autobusy nie kursują bezpośrednio, ale da się do nich dojść pieszo z pobliskiego przystanku lub dojechać autem. Nie ma żadnego problemu, jeżeli atrakcja położona jest w mieście. Gorzej w przypadku mniej znanych atrakcji przyrodniczych. Czasami zwyczajnie nie ma żadnej możliwości, aby autobus dojechał do samego punktu docelowego.
Wied il-Ghasri – autobus nie zatrzymuje się pod samym wąwozem, a w miejscowości Żebbuġ górującej na pobliskim wzgórzu. Stamtąd można w ciągu 10,15-minutowego spaceru dostać się do samego wąwozu.
Coral Lagoon – najbliższy przystanek znajduje się niecałe 4 kilometry dalej, przy rondzie Qammieh. W lipcowym skwarze taki spacer był ponad nasze siły.
Wied il-Mielah – łuk skalny na Gozo, położony 3 km od Wied il-Ghasri. Podobnie jak w przypadku Coral Lagoon, nie byliśmy w stanie dojść tam pieszo w ciągu gorącego dnia.
St. Peter’s Pool – 3 km od Marsaxlokk. Szliśmy pieszo. Było gorąco, ale daliśmy radę. Można dojechać autem, są nawet parkinigi.
Plaża San Blas na Gozo – autobus dojeżdża tylko do przystanku Weraq, dalej trzeba przejść 700 metrów pieszo.
Dahlet Qorrot – Dojazd tylko do przystanku Wieqfa, a potem dość długi spacer do plaży, bo aż prawie 2,5 km.
Hondoq ir-Rummien – Autobus do przystanku Qala, potem prawie 2-kilometrowy spacer.
Klify Ta’Cenc na Gozo – autobus do miejscowości Cenc i kilometrowy spacer do klifów
Klify Sanap – dojazd do wioski Munxar, potem 1,5 km spaceru pieszo.
Autobusy turystyczne | Transport na Malcie
Transport na Malcie uzupełniają autobusy turystyczne, kursujące między najpopularniejszymi atrakcjami. Czy opłaca się z nich korzystać? Niekoniecznie. Trasy tych autobsów w większości przypadków pokrywają się z trasami zwykłych autobusów miejskich, a do atrakcji wymienionych we wcześniejszym akapicie również nie docierają. Jeśli jednak miałabym się już zdecydować na korzystanie z oferty Hop-on Hop-off, to na Gozo. Ta wyspa nie jest aż tak dobrze skomunikowana, jak Malta. Autobusy kursują rzadziej, a ciągłe przesiadki w Victorii są irytujące i zabierają mnóstwo czasu.
Także jeżeli macie mało czasu na zwiedzanie Gozo, to korzystanie z turystycznych autobusów może je nieco usprawnić. To także dobra opcja dla osób, które jadą na Maltę po raz pierwszy, na krótko, nie chce im się dużo chodzić czy korzystać z transportu publicznego i chcą zobaczyć główne atrakcje wysp. Bilet dla osoby dorosłej na całodniowe korzystanie z piętrowych autobusów na jednej trasie bez żadnych limitów kosztuje 15 euro i można go kupić na tej stronie.
Promy, rejsy wycieczkowe | Transport na Malcie
Popularnym środkiem transportu na Malcie i Gozo są promy, włączone w system transportu zbiorowego.
Prom na Gozo – zabiera na pokład pasażerów i samochody. Pływa przez całą dobę, średnio co 30 minut w ciągu dnia i co 45 minut w nocy. Rejs trwa około 20 minut. Promy wypływają z portu Cirkewwa na Malcie i płyną na Gozo do portu w Mgarr. Bilety kupuje się tylko w drodze powrotnej. Oznacza to, że na prom z Malty na Gozo wchodzicie z marszu, bez biletu, a podczas powrotu w terminalu w porcie w Mgarr musicie kupić bilet za 4,65 euro. Możliwa płatność kartą.
Rejsy łódką do Blue Grotto – turystyczne rejsy odbywają się codziennie od 09:00 do 17:00. Bilety (8 euro od osoby) kupuje się w kasie obok przystani tylko za gotówkę.
Rejsy na Comino do Blue Lagoon – typowo turystyczne rejsy na pokładzie motorówek. Bilety kupuje się w dobrze oznaczonej budce w porcie Cirkewwa, w tym samym miejscu, skąd odpływają promy na Gozo. Bilet dla jednej osoby w dwie strony kosztuje 13 euro. Motorówki odpływają codziennie co pół godziny, mniej więcej od 08:30 do 18:00. Na Maltę z Blue Lagoon wracają co godzinę, bo część kursów odbywa się w kierunku Gozo. Bilety nie są sprzedawane na konkretną godzinę, można wrócić wtedy, kiedy nam pasuje. Rozkład rejsów znajdziecie tutaj.
Promy z Valletty do Sliemy i Trójmiasta – włączone są w system transportu publicznego. Pływają mniej więcej od 07:00 rano do północy latem, a do godziny 19:00 zimą. Bilet kupuje się za gotówkę podczas wejścia na pokład. Promy przewożą tylko pasażerów. Rejs jest bardzo krótki, trwa ledwie kilka minut. Ale widoki są obłędne. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,5 euro, a w godzinach wieczornych (od 19:00) 1,75 euro. Bilet w dwie strony kosztuje 2,80 euro. Posiadacze karty Tallinja Card Explore Plus Meep nie muszą kupowac biletów. Rozkłady rejsów znajdziecie na tej stronie.
Taksówki | Transport na Malcie
Taksówki na Malcie, jak w większości europejskich krajów, nie są tanie, ale tragedii też nie ma. Zazwyczaj liczy się minimum 4 -7 euro za przejazd. Ubera nie ma, pozostają jedynie lokalne firmy i prywatne taksówki. Maltańskie taksówki są białe i można się na nie natknąć w większośći turystycznych miejsc. Warto zainstalować na telefonie aplikację Bolt lub eCabs, które działają na takiej samej zasadzie co Uber. Można w ten sposób upolować nawet przejazd do pobliskiego miasta za 15-30 euro, czy na lotnisko za 20 euro.
Wypożyczenie auta | Transport na Malcie
Na Malcie, także na lotnisku, znajdziecie większość międzynarodowych wypożyczalni samochodów. Koszta wypożyczenia są różne, zależą od ilości dni, modelu auta czy terminu podróży. Ale generalnie drogo nie jest, bo nawet w szczycie sezonu da się wypożyczyć najmniejsze auto za około 100 euro na tydzień. Jednak koszty paliwa, ubezpieczenia, wpłata depozytu i inne dodatkowe sumy znacznie zawyżają cenę wynajmu. Więc mimo że korzystanie z wypożyczalni aut na Malcie nie jest drogie, to na pewno będzie droższe, niż korzystanie z komunikacji miejskiej. Trzeba też pamiętać, że w niedziele stacje benzynowe mogą być zamknięte. Na Malcie nie ma dróg płatnych.
Czy opłaca się wynająć auto na Malcie? I tak i nie. Plusem jest fakt, że nie jesteście od niczego uzależnieni, zatrzymujecie się gdzie i kiedy chcecie, dojedziecie do wszystkich najbardziej oddalonych atrakcji, jest wygodniej podczas jazdy. Minus stanowi ruch lewostronny, ogromne korki, wąskie uliczki, szaleni kierowcy autobusów i problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania. Główne drogi są w dobrym stanie, boczne w kiepskim – często dziurawe, wąskie i pełne zakrętów.
Skutery | Transport na Malcie
Zwiedzanie Malty na skuterze jest świetnym pomysłem. Macie wtedy taką dowolność w kształtowaniu trasy zwiedzania, jakbyście podróżowali autem. Nie stoicie w korkach, możecie ominąć auta czy autobusy zagradzające drogę. Zatrzymujecie się gdzie i kiedy chcecie, także przemieszczanie się skuterem bardzo usprawnia zwiedzanie. Do tego może być tańsze, niż wypożyczenie auta, zmieścicie się we wszystkich wąskich uliczkach, a także nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem miejsca do zaparkowania. Jedyny minus, to konieczność stosowania się do zasad ruchu lewostronnego, co dla niewprawionych kierowców może okazać się problematyczne.
Cena wynajmu skutera na Malcie i Gozo to średnio 20-40 euro za jeden dzień, zazwyczaj jest to 30 euro za jedeń dzień, a w kolejnych dniach 20-25 euro. Cena zmniejsza się im dłuższy czasy wynajmu. Skuter jest szczególnie dobrym pomysłem na Gozo. Wypożyczalnię znajdziecie już blisko portu w Mgarr – link do strony tutaj. Z kolei na Malcie wypożyczyć skuter możecie tutaj.
Która opcja jest najlepsza? | Transport na Malcie
Pomijając wszystkie negatywne aspekty podróżowania autobusem po Malcie (długi czas przejazdu, korki, spóźnienia, prędkość jazdy), to mimo wszystko możemy polecić ten sposób poruszania się. Autobusy kursują często, niemal w każdy zakątek wysp. Do tego transport na Malcie jest tani, więc jeżeli ktoś nie chce wydawać zbyt dużo podczas wyjazdu, to może zaoszczędzić wybierając autobusy. Ta opcja oczywiście będzie też najlepsza dla tych, co nie dysponują prawem jazdy lub obawiają się ruchu lewostronnego.
Auto będzie najwygodniejszą opcją przemieszczania się po Malcie, jednak droższą, niż korzystanie z autobusów. Wypożyczenie samochodu nie jest drogie, ale jak doliczy się do tego koszta paliwa, ubezpieczenia, depozytów i innych pobocznych opłat, to może wyjść z tego niezła sumka. Plusem jest to, że autem dojedziecie wszędzie, także w te miejsca, do których autobusy nie dojeżdżają. Nie ma ich zbyt wiele, ale się zdarzają. Auto daje większy komfort podróży, bo można dowolnie planować wyjazd, nie jest się uzależnionym od komunikacji, ma się możliwość zatrzymać gdzie i kiedy się chce. No i klimatyzacja! Ale autem też nie ominicie korków. Do tego dochodzi kwestia chaosu na maltańskich drogach, dlatego opcja wynajmu jest naszym zdaniem dogodna tylko dla pewnych siebie kierowców.
Skuter jest świetną opcją, bo odpada kwestia stresowania się znalezieniem miejsca parkingowego, przeciśnięcia się przez wąskie uliczki czy stania w korkach. Pozostaje tylko umiejętność odnalezienia się w ruchu lewostronnym. Skuter może być tańsza opcją niż auto. Wypożyczenie skutera to świetna opcja na Gozo!
Jak widzicie, nie ma się o co martwić – transport na Malcie generalnie funkcjonuje dobrze, mimo wiecznych korków i spóźnień. Najważniejsze, że dzięki autobusom można dojechać w większość interesujących miejsc. Malta to świetny kierunek dla niezmotoryzowanych, aczkolwiek ruch lewostronny z pewnością nie ułatwia życia. Każdy powinien znaleźć dobrą opcję dla siebie, a na co byście się nie zdecydowali – zwiedzanie Malty jest dość proste. Czasem irytujące, ale do ogarnięcia przez każdego.
Tutaj znajdziecie nasze pozostałe przewdoniki z Malty:
- Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne
- Co zobaczyć na Malcie?
- Plaże na Malcie i Gozo
- Atrakcje Gozo
- Gdzie zjeść na Malcie i Gozo?
Magda
2 odpowiedzi na “Transport na Malcie. Jak poruszać się na Malcie?”
Nieprawda jest ze karta 12 Day… Może podróżować kilka osób za jednym razem, przekonałam się o tym, może jechać na niej jedna osoba, błędna info na której się posiłkowałam..
No to coś mogło się zmienic od chwili pisania artykułu. Aktualne nformacje zawsze się sprawdza w celu potwierdzenia na oficjalnej stronie transportu