Transport na Malcie. Jak poruszać się po Malcie?

Transport na Malcie jest dobrze zorganizowany, aczkolwiek korzystanie z niego nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Opiera się on głównie na autobusach miejskich i promach, a o pociągach możecie zapomnieć – po prostu ich nie ma. Z tego praktycznego przewodnika dowiecie się jak poruszać się po Malcie, który rodzaj transportu jest najwygodniejszy i najkorzystniejszy cenowo, czy warto wypożyczyć auto lub zakupić specjalne karty turystyczne. 

Kolorowe łódki luzzu w mieście Marsaxlokk | Transport na Malcie

Transfer z lotniska | Transport na Malcie

Na lotnisko kursuje wiele linii autobusowych z niemal wszystkich większych miast na Malcie, dlatego wydostanie się z lotniska nie stanowi najmniejszego problemu. Międzynardowe lotnisko Luqa położone jest niecałe 6 kilometrów od Valletty, 10 kilometrów od Sliemy, 25 kilometrów od Mellieha, 30 kilometrów od portu Cirkewwa, niecałe 7 kilometrów od Birzebbuga. Na lotnisku znajdują się międzynardowe wypożyczalnie samochodów, takie jak Avis, EuropCar, Hertz. Przed wejściem do terminala zatrzymują się linie ekspresowe X1, X2, X3 I X4, TD3 i TD4, a także zwykłe linie 73, 71, 72, 74, 119 i wiele innych. Autobusy oznaczone X zatrzymują się na przystankach po drodze, a TD kursują bezpośrednio do celu. Na wszystkie linie obowiązują te same rodzaje biletów. Bilety możecie kupić za gotówkę u kierowcy lub w punkcie sprzedaży biletów na lotnisku (także w automacie). Rozkład jazdy znajdziecie na przystanku lub sprawdźcicie w planerze podróży na stronie Malta Public Transport.

Panorama miasta Isla i Birgu z Fort Saint Angelo | Transport na Malcie

Autobusy | Transport na Malcie

Zacznijmy od tego, że Malta jest na tyle niewielkim krajem, że gdzie byście nie zamieszkali, to zawsze znajdzie się jakiś dojazd. Nie musicie się martwić, że bez wypożyczonego auta nie uda Wam się dojechać tam gdzie chcecie. Dlatego to tak dobry kierunek dla osób, które nie chcą lub nie mogą wypożyczyć samochodu. Transport na Malcie jest bardzo dobrze zorganizowany i autobusem da się dojechać niemal wszędzie. Jest jednak jeszcze kilka kwestii, które trzeba poruszyć. Autobusy z reguły są wygodne i klimatyzowane. To najpopularniejszy sposób przemieszczania się po Malcie.

Autobusy tylko dla cierpliwych – W większości przypadków ciężko posiłkować się rozkładem jazdy, bo kierowcy jeżdżą jak chcą. Notoryczne spóźnienia są na porządku dziennym, ale to jeszcze nie koniec. Najgorsze są odjazdy przed czasem. Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że częściej zdarzyło nam się, że autobus odjechał nawet 10 (!) minut przed czasem, niż się spóźnił. Wielokrotnie byliśmy na przystanku przed czasem, a i tak musieliśmy czekać kolejną godziną w szczerym polu, w piekielnej temperaturze. Dlatego planując podróżowanie autobusem, starajcie się wychodzić na przystanek 10 minut przed odjazdem. Przed wylotem bierzcie większy zapas czasu na dotarcie na lotnisko. Mimo, że Malta to niewielki kraj, jazda autobusem zazwyczaj zajmuje mnóstwo czasu ze względu na korki, wąskie ulice i źle zaparkowane auta. Godzina przejazdu na kilkunastokilometrowej trasie to norma.

Autobusy tylko dla wytrzymałych żołądków – albo chociaż dla osób zaopatrzonych w Aviomarin. Może to tylko ja jestem takim delikatesem, nie wiem. Ale niemal za każdym razem było mi w autobusie niedobrze. Maltańscy kierowcy autobusów jeżdżą jak szaleńcy. Szybko, znacznie za szybko, a pasażerami miota w środka na dziurwaych drogach. Delikatne żołądki będą mieć ciężko. Do tego potwornie się wynudziłam. Jadąc godzinę z punktu A do punktu B po raz kolejny tą samą trasą, nie mogłam czytać książki czy przeglądać internetu, bo zaraz zbierało mi się na mdłości. Warto być na to przygotowanym i zawsze mieć ze sobą chociaż butelkę wody i niewielką torebkę, a także starać się zajmować miejsca z przodu pojazdu.

Komunikacja miejska na Malcie | Transport na Malcie

Bilety, karty czasowe | Transport na Malcie

Zwiedzanie Malty ułatwiają zbliżeniowe karty autobusowe. Obecnie oferowane są trzy typy kart i są to bardzo korzystne propozycje, także dla turystów. Tallinja Card Explore kosztuje 21 euro i uprawnia do niemilimitowanych przejazdów wszystkim autobusami na Malcie i Gozo w ciągu 7 dni. Sami zdecydowaliśmy się na jej zakup, co było świetnym pomysłem. Każdego dnia jeździliśmy autobusami co najmniej kilka razy, także zakup karty szybko się zwrócił. Tallinja Card Explore można kupić już na lotnisku w kasie lub automacie, co zajmuje ledwie 2 minuty. Drugim rodzajem karty autobusowej jest Tallinja Card Explore Plus Meep, która oprócz przejazdów wszystkimi liniami w ciągu tygodnia, obejmuje też dwa rejsy promem do lub z Valletty, a także całodniową wycieczkę Hop-on hop-off  lub rejs na Comino w dwie strony. Karta kosztuje 39 euro. Ostatni typ karty, 12 Day Journey Card, to dobre rozwiązanie dla grup (ale nie tylko), które podróżują autobusami rzadko lub jadą gdzieś na jednodniową wycieczkę. Karta obejmuje 12 przejazdów w ciągu jednego dnia dowolną linią. Nie jest imienna, więc na jeden karcie może podróżować kilka osób, przykładając kartę do czytnika w autobusie tyle razy, ile osób podróżujących. Jej koszt to 15 euro.

Ciche uliczki miasta Mdina | Transport na Malcie

Jak podróżować autobusem po Malcie ? | Transport na Malcie

Aby kierowca autobusu zatrzymał się dla nas na przystanku, musimy machnąć ręką, bo większość przystanków na Malcie i Gozo jest na żądanie. Do autobusu wchodzi się przednimi drzwiami, a wychodzi środkowymi. Wchodząc do autobusu kupuje się bilet u kierowcy gotówką lub przykłada kartę autobusową do czytnika. W czasach pandemii koronawirusa, kupując bilet u kierowcy, musimy mieć wyliczoną dokładną kwotę. Bilet jednorazowy kosztuje 1,5 euro w miesiącach zimowych, 2 euro latem i 3 euro podczas kursów nocnych. Bilet jest ważny przez 2 godziny i w tym czasie można przesiadać się dowolną ilość razy. Aby wysiąść na przystanku, musimy wcześniej wcisnąć przycisk stop. Jeżeli w autobusie znajduje się sporo osób stojących, to możliwe, że kierowca się dla Was nie zatrzyma na przystanku i pojedzie dalej. Na większości przystanków autobusowych (tych w mieście), znajdują się rozkłady jazdy autobusów. Rozkłady jazdy można też sprawdzać w dwóch miejscach – w planerze podróży na stronie Malta Public Transport lub w Google Maps. Polecamy Wam drugą opcję, bo sprawdziła się ona u nas o wiele lepiej. Na Gozo autobusy kursują rzadziej, niż na Malcie i niemal za każdym razem zaczynają i kończą podróż w Victorii, co oznacza częste przesiadki podczas zwiedzania wyspy.

Do jakich atrakcji dojeżdżają autobusy? | Transport zbiorowy na Malcie

Odpowiedź jest krótka, bo do większości. Dlatego przewrotnie wymienimy te miejsca, do których autobusy nie kursują bezpośrednio, ale da się do nich dojść pieszo z pobliskiego przystanku lub dojechać autem. Nie ma żadnego problemu, jeżeli atrakcja położona jest w mieście. Miasta na Malcie są połączone rozległą siecią autobusową, także można dojechać niemal wszędzie. Gorzej w przypadku mniej znanych atrakcji przyrodniczych. Czasami zwyczajnie nie ma żadnej możliwości, aby autobus dojechał do samego punktu docelowego.

Wied il-Ghasri – autobus nie zatrzymuje się pod samym wąwozem, a w miejscowości górującej na pobliskim wzgórzu. Stamtąd można w ciągu 10,15-minutowego spaceru dostać się do samego wąwozu.

Coral Lagoon – najbliższy przystanek znajduje się 5 kilometrów dalej. W lipcowym skwarze taki spacer był ponad nasze siły.

Wied il-Mielah – łuk skalny na Gozo, położony 3 km od Wied il-Ghasri. Podobnie jak w przypadku Coral Lagoon, nie byliśmy w stanie dojść ram pieszo w ciągu gorącego dnia.

St. Peter’s Pool – 3 km od Marsaxlokk. Szliśmy pieszo. Było gorąco, ale daliśmy radę. Można dojechać autem, są nawet parkinigi.

Plaża San Blas na Gozo – autobus dojeżdża tylko do przystanku Weraq, dalej trzeba przejść 700 metrów pieszo.

Dahlet Qorrot – Dojazd tylko do przystanku Wieqfa, a potem dość długi spacer do plaży, bo aż prawie 2,5 km.

Hondoq ir-Rummien – Autobus do przystanku Qala, potem prawie 2-kilometrowy spacer.

Klify Ta’Cenc na Gozo – autobus do miejscowości Cenc i kilometrowy spacer do klifów

Klify Sanap – dojazd do wioski Munxar, potem 1,5 km spaceru pieszo.


Autobusy turystyczne | Transport na Malcie

Transport na Malcie uzupełniają autobusy turystyczne, kursujące między najpopularniejszymi atrakcjami. Czy opłaca się z nich korzystać? Niekoniecznie. Trasy tych autobsów w większości przypadków pokrywają się z trasami zwykłych autobusów miejskich, a do atrakcji wymienionych w powyższym akapicie, również nie docierają. Jeśli jednak miałabym się już zdecydować na korzystanie z oferty Hop-on Hop-off, to na Gozo. Ta wyspa nie jest aż tak dobrze skomunikowana, jak Malta. Autobusy kursują rzadziej, a ciągłe przesiadki w Victorii są irytujące i zabierają mnóstwo czasu. Także jeżeli macie mało czasu na zwiedzanie Gozo, to korzystanie z turystycznych autobusów może je nieco usprawnić. To także dobra opcja dla osób, które jadą na Maltę po raz pierwszy, na krótko, nie chce im się dużo chodzić czy korzystać z transportu publicznego i chcą zobaczyć główne atrakcje wysp. Bilet dla osoby dorosłej na całodniowe korzystanie z piętrowych autobusów  na jednej trasie bez żadnych limitów kosztuje 15 euro i można go kupić na tej stronie.

Fontanna w ogrodzie w Vallettcie | Transport na Malcie

Promy, rejsy wycieczkowe | Transport na Malcie

Popularnym środkiem transportu na Malcie i Gozo są promy, włączone w system transportu zbiorowego.

Prom na Gozo – zabiera na pokład pasażerów i samochody. Pływa przez całą dobę, średnio co 30 minut w ciągu dnia i co 45 minut w nocy. Rejs trwa około 20 minut. Promy wypływają z portu Cirkewwa na Malcie i płyną na Gozo do portu w Mgarr. Bilety kupuje się tylko w drodze powrotnej. Oznacza to, że na prom z Malty na Gozo wchodzicie z marszu, bez biletu, a podczas powrotu w terminalu w porcie w Mgarr musicie kupić bilet za 4,65 euro. Możliwa płatność kartą.

Rejsy łódką do Blue Grotto – turystyczne rejsy odbywają się codziennie od 09:00 do 17:00. Bilety (8 euro od osoby) kupuje się w kasie obok przystani tylko za gotówkę.

Rejsy na Comino do Blue Lagoon – typowo turystyczne rejsy na pokładzie motorówek. Bilety kupuje się w dobrze oznaczonej budce w porcie Cirkewwa, w tym samym miejscu, skąd odpływają promy na Gozo. Bilet dla jednej osoby w dwie strony kosztuje 13 euro. Motorówki odpływają codziennie co pół godziny, mniej więcej od 08:30 do 18:00. Na Maltę z Blue Lagoon wracają co godzinę, bo część kursów odbywa się w kierunku Gozo. Bilety nie są sprzedawane na konkretną godzinę, można wrócić wtedy, kiedy nam pasuje. Rozkład rejsów znajdziecie tutaj.

Promy z Valletty do Sliemy i Trójmiasta – włączone są w system transportu publicznego. Pływają mniej więcej od 07:00 rano do północy latem, a do godziny 19:00 zimą. Bilet kupuje się za gotówkę podczas wejścia na pokład. Promy przewożą tylko pasażerów. Rejs jest bardzo krótki, trwa ledwie kilka minut. Ale widoki są obłędne, bardzo Wam polecamy przepłynąć się ze Sliemy do Valletty chociaż raz. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,5 euro, a w godzinach wieczornych (od 19:00) 1,75 euro. Bilet w dwie strony kosztuje 2,80 euro. Posiadacze karty Tallinja Card Explore Plus Meep nie muszą kupowac biletów. Rozkłady rejsów znajdziecie na tej stronie.

Prom na Gozo | Transport na Malcie

Taksówki | Transport na Malcie

Taksówki na Malcie, jak w większości europejskich krajów, nie są tanie, ale tragedii też nie ma. Zazwyczaj liczy się minimum 4-7 euro za przejazd. Ubera nie ma, pozostają jedynie lokalne firmy i prywatne taksówki. Maltańskie taksówki są białe i można się na nie natknąć w większośći turystycznych miejsc. Warto zainstalować na telefonie aplikację Bolt lub eCabs, które działają na takiej samej zasadzie co Uber. Można w ten sposób upolować nawet przejazd do pobliskiego miasta za 15-30 euro, czy na lotnisko za 20 euro.

Jak poruszać się po Malcie | Transport na Malcie

Wypożyczenie auta | Transport na Malcie

Na Malcie, także na lotnisku, znajdziecie większość międzynarodowych wypożyczalni samochodów. Koszta wypożyczenia są różne, zależą od ilości dni, modelu auta czy terminu podróży. Ale generalnie drogo nie jest, bo nawet w szczycie sezonu da się wypożyczyć najmniejsze auto za około 100 euro na tydzień. Jednak koszty paliwa, ubezpieczenia, wpłata depozytu i inne dodatkowe sumy znacznie zawyżają cenę wynajmu. Więc mimo, że korzystanie z wypożyczalni aut na Malcie nie jest drogie, to na pewno będzie droższe, niż korzystanie z komunikacji miejskiej. Do tej pory z wypożyczalni korzystaliśmy tylko raz, i to w Izraelu. Była to firma EuropCar i wszystko odbyło się bez zarzutu.  Czy opłaca się wynająć auto na Malcie? I tak i nie. Plusem jest fakt, że nie jesteście od niczego uzależnieni, zatrzymujecie się gdzie i kiedy chcecie, dojedziecie do wszystkich najbardziej oddalonych atrakcji, jest Wam wygodnie podczas jazdy. Minus stanowi ruch lewostronny, ogromne korki, wąskie uliczki, szaleni kierowcy autobusów i problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania. Kierowcy na Malcie nie jeżdżą aż tak źle jak to ma miejsce np. na południu Włoch czy na Bliskim Wschodzie, ale całkiem poprawnie też nie jest. Często zwracaliśmy uwagę na bardzo szybką prędkość jazdy. Główne drogi są w dobrym stanie, boczne w kiepskim – często dziurawe, wąskie i pełne zakrętów. Wynajem samochodu na Malcie polecamy tylko pewnym swoich umiejętności kierowcom lub/i tym, którzy prowadzili już wcześniej auto w ruchu lewostronnym. Najtrudniej jeździ się w większych miastach, ale np. już na Gozo czy na południu Malty drogi często świecą pustkami. Trzeba też pamiętać, że w niedziele stacje benzynowe mogą być zamknięte. Na Malcie nie ma dróg płatnych.

Wypożyczenie auta na Malcie | Transport na Malcie

Skutery | Transport na Malcie

Zwiedzanie Malty na skuterze jest świetnym pomysłem. Macie wtedy taką dowolność w kształtowaniu trasy zwiedzania, jakbyście podróżowali autem. Nie stoicie w korkach, możecie ominąć auta czy autobusy zagradzające drogę. Zatrzymujecie się gdzie i kiedy chcecie, także przemieszczanie się skuterem bardzo usprawnia zwiedzanie. Do tego może być tańsze, niż wypożyczenie auta, zmieścicie się we wszystkich wąskich uliczkach, a także nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem miejsca do zaparkowania. Jedyny minus, to konieczność stosowania się do zasad ruchu lewostronnego, co dla niewprwionych kierowców może okazać się problematyczne. Cena wynajmu skutera na Malcie i Gozo to średnio 20-40 euro za jeden dzień, zazwyczaj jest to 30 euro za jedeń dzień, a w kolejnych dniach 20-25 euro. Cena zmniejsza się im dłuższy czasy wynajmu. Skuter jest szczególnie dobrym pomysłem na Gozo. Wypożyczalnię znajdziecie już blisko portu w Mgarr – link do strony tutaj. Z kolei na Malcie wypożyczyć skuter możecie tutaj.

Wypożyczenie skutera na Malcie | Transport na Malcie

Która opcja jest najlepsza? | Transport na Malcie

Pomijając wszystkie negatywne aspekty podróżowania autobusem po Malcie (długi czas przejazdu, korki, spóźnienia, prędkość jazdy), to mimo wszystko możemy polecić ten sposób poruszania się. Autobusy kursują często, niemal w każdy zakątek wysp. Do tego transport na Malcie jest dość tani, więc jeżeli ktoś nie chce wydawać zbyt dużo podczas wyjazdu, to może zaoszczędzić wybierając autobusy. Ta opcja oczywiście będzie też najlepsza dla tych, co nie dysponują prawem jazdy lub obawiają się ruchu lewostronnego.

Auto będzie najwygodniejszą opcją przemieszczania się po Malcie, jednak droższą, niż korzystanie z autobusów. Wypożyczenie samochodu nie jest drogie, ale jak doliczy się do tego koszta paliwa, ubezpieczenia, depozytów i innych pobocznych opłat, to może wyjść z tego niezła sumka. Plusem jest to, że autem dojedziecie wszędzie, także w te miejsca, do których autobusy nie dojeżdżają. Nie ma ich zbyt wiele, ale się zdarzają (np. Wied il-Ghasri, Coral Lagoon, St. Peter’s Pool). Z pewnością auto daje największy komfort podróży, bo możecie dowolnie planować wyjazd, nie jesteście uzależnieni od komunikacji, macie możliwość zatrzymać się gdzie i kiedy chcecie. No i macie klimatyzację. Ale autem też nie ominicie korków. Do tego dochodzi kwestia chaosu na maltańskich drogach, dlatego opcja wynajmu jest naszym zdaniem dogodna tylko dla pewnych siebie kierowców i nie budżetowych podróżników.

Skuter jest świetną opcją, bo odpada kwestia stresowania się znalezieniem miejsca parkingowego, przeciśnięcia się przez wąskie uliczki czy stania w korkach. Pozostaje tylko umiejętność odnalezienia się w ruchu lewostronnym. Skuter może być tańsza opcją niż auto. Wypożyczenie skutera to świetna opcja na Gozo!

Jak widzicie, nie ma się o co martwić – transport na Malcie generalnie funkcjonuje dobrze, mimo wiecznych korków i spóźnień. Najważniejsze, że dzięki autobusom można dojechać w większość interesujących miejsc. Malta to świetny kierunek dla niezmotoryzowanych, aczkolwiek ruch lewostronny z pewnością nie ułatwia życia. Bardzo dobrym pomysłem jest wypożyczenie skutera, zwłaszcza na Gozo. Każdy powinien znaleźć dobrą opcję dla siebie, a na co byście się nie zdecydowali – zwiedzanie Malty jest dość proste. Czasem irytujące, ale do ogarnięcia przez każdego. 

Tutaj znajdziecie nasze pozostałe przewdoniki z Malty:

Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *