Zwiedzanie Malty – informacje praktyczne

Zwiedzanie Malty wbrew pozorom może być interesujące, urozmaicone i czasochłonne. Ten słoneczny kraj kojarzy się głównie z wakacyjnym wypoczynkiem. Dlatego dla wielu osób sporym zaskoczeniem okazuje się ilość atrakcji na Malcie. To dobry kierunek wyjazdowy przez cały rok – na plażowanie, krótki city break czy podziwianie śródziemnomorskiej przyrody. Więc jak zaplanować wyjazd na Maltę? Gdzie spać, gdzie zjeść, co zobaczyć, czym się przemieszczać, na co uważać? O tym wszystkim dowiecie się z naszego przewodnika!

Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ:

Jak dolecieć na Maltę? | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Malta jest popularnym kierunkiem wyjazdowym wśród Polaków, więc nie ma problemu ze znalezieniem lotu na tę maleńką wyspę. Z Polski na Maltę kursują tanie linie lotnicze – Wizzair z Katowic i Warszawy, a także Ryanair z Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Poznania. Oprócz tego można znaleźć też loty czarterowe z biur podróży, a w sezonie wakacyjnym na Maltę z Warszawy lata LOT. Ceny są bardzo zróżnicowane, głównie ze względu na wybór terminu podróży. O ile w szczycie sezonu, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu, bilety mogą kosztować nawet kilkaset złotych, o tyle w pozostałych miesiącach łatwo znaleźć bilety w bardzo korzystnych cenach, nawet po 40 zł w jedną stronę. Warto szukać biletów z wyprzedzeniem, porównywać ceny i unikać wyjazdu w trakcie świąt czy długich weekendów. W ten sposób łatwiej będzie trafić na dobre ceny. My na Maltę lecieliśmy w lipcu z LOTem, a bilety kupiliśmy na 10 dni przed wylotem za 199 zł w dwie strony. Jednak z powodu koronawirusa była to dość nadzwyczajna sytuacja i kupienie biletów w takiej cenie na lot z tradycyjnym przewoźnikiem w szczycie sezonu, w normalnych czasach wręcz graniczy z cudem. Ale różne ciekawe promocje oczywiście się zdarzają, więc warto szukać.

Malta na własną rękę | Zwiedzanie Malty

Kiedy jechać? | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Ten akapit jest mocno związany z kwestią lotów. Z racji tego, że Malta to typowo wakacyjny kierunek, ceny biletów w trakcie wakacji zazwyczaj są wysokie. Z kolei wiosną, jesienią i nawet zimą, jak się dobrze poszuka, to można znaleźć bilety po 100 zł w dwie strony. Co więcej, pogoda na Malcie jest rewelacyjna niemal przez cały rok. Idealną porą na plażowanie będzie właśnie nawet wczesna wiosna i późna jesień, kiedy temperatury przekraczają 20, a czasem nawet 30 stopni. Wtedy podobno na Malcie jest też najpiękniej. Wyspy zielenią się, rozkwitają, zachwycają kolorami. Zima może nie jest już najlepszym czasem na kąpiele w morzu, ale na zwiedzanie już tak. W miesiącach zimowych potrafi nieźle zawiać, ale wciąż i tak zazwyczaj jest cieplej, niż w Polsce. Jest to więc dobry czas na wycieczkę i złapanie kilku promienii słońca. Dlatego budżetowi podróżnicy powinni wybrać się na Maltę poza sezonem. Dotyczy to również osób, które chcą intensywnie zwiedzac lub wygrzać się w słońcu, kiedy w Polsce panuje brzydka pogoda.

Przewodnik po Malcie | Zwiedzanie Malty

Do tego dochodzi kwestia kosztów pobytu na Malcie, liczby turystów i pogody. W lipcu i sierpniu naprawdę jest gorąco, temperatury są dosłownie iście afrykańskie. My wybraliśmy się na Maltę w lipcu, co jest nienajlepszym pomysłem. Plażowanie okazało się wspaniałe, bo od morza wiała przyjemna bryza, woda była ciepła, lecz dawała ochłodę. Ale też spaliliśmy raczka pomimo noszenia ubrań, używania parasola i stosowania silnych kremów przeciwsłonecznych. Z kolei zwiedzanie to była mordęga. Daliśmy radę, ale nie wiem, czy jesteśmy skłonni polecać ten termin innym. Zwłaszcza osobom starszym lub rodzinom z dziećmi. Jeżeli chcecie tylko plażować, to miesiące wakacyjne będą idealne. Ale jeśli macie w planach intensywne zwiedzanie, zastanówcie się lepiej nad innym terminem wyjazdu. Wakacje na Malcie to także większe tłumy i wyższe ceny. Chcąc tego uniknąć, najlepiej jechać właśnie poza szczytem sezonu – w kwietniu, maju, wrześniu czy paźdierniku.  Wówczas na plażach będzie więcej miejsca, pogoda znośniejsza, a ceny niższe. Na Malcie jest co robić przez cały rok, więc nawet krótki city break w Vallettcie w styczniu będzie dobrym pomysłem.

Kolorowe kwiaty na uliczkach Mdiny | Zwiedzanie Malty

Na ile jechać? | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Wiadomo, że im dłużej, tym lepiej. Ale nie zawsze jest to możliwe, więc czy ma sens wyjazd na przykład na dwa, trzy dni? Ma, jak najbardziej. Z racji tego, że na Malcie znajduje się kilka ciekawych miast z Vallettą na czele, to warto nie traktować Malty jedynie jako kierunku typowo wypoczynkowego. Weekendowe zwiedzanie Valletty, Sliemy czy Birgu ma sens! A im będziecie mieć więcej czasu, to tym bardziej  można wtedy rozszerzać plan zwiedzania o miejsca, które Was interesują – o Blue Grotto, o zachód słońca na klifach, o jedodniowy pobyt na plaży czy zwiedzanie jaskiń. Przed wyjazdem przeczytaliśmy w kilku miejscach, że sporo osób na Malcie się nudziło. Przyznam szczerze, że sama się tego obawiałam. Że nie będziemy mieli co tam robić po trzech dniach. Zaplanowaliśmy wyjazd w teorii luźny i spokojny. A na miejscu okazało się, że wstawanie przez 8 dni o 7 rano i zwiedzanie przez cały dzień, było zbyt krótkim czasem, by zobaczyć wszystkie najpopularniejsze miejsca na Malcie i Gozo. Podczas 3-5 dni na Malcie można zobaczyć naprawdę sporo, ale takim najoptymalniejszym czasem, podczas którego uda Wam się zobaczyć wszystkie główne atrakcje Malty, Gozo i Comino, a także troszkę poplażować, jest właśnie 7-10 dni. Nasz wyjazd był bardzo intensywny, ale po tygodniu na Malcie i tak mamy jeszcze sporo powodów, by tam wrócić.

Rejs do Błękitnej Groty na Malcie | Zwiedzanie Malty

Transfer z lotniska | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Na lotnisko Malta Luqa kursują cztery linie ekspresowe oznaczone jako X1, X2, X3, i X4, a także linia TD3 i TD4. Trasy oznaczone X zatrzymują się na przystankach, a trasy oznaczone TD kursują bezpośrednio do celu. Bilety można kupić w autobusie u kierowcy (w czasie epidemii koronawirusa należy mieć dokładnie wyliczoną kwotę) lub w główenj hali lotniska w kasie lub automacie, które są wyraźnie oznaczone, więc nie da się ich przeoczyć. Autobusy kursują niemal wszędzie, do głównych miast Malty, między innymi do Valletty, gdzie można przesiąść się do kolejnego autobusu. Bilet jednorazowy kosztuje 1,50 euro zimą, 2 euro w miesiącach letnich, a 3 euro nocą. Przystanki znajdują się zaraz przed wejściem do terminala, są dobrze oznaczone. Inną opcją wydostania się z lotniska jest shuttle bus dowożący pasażerów bezpośrednio z lotniska pod drzwi hotelu. Można wybrać przejazd busem albo prywatną taksówką. Ceny zależą od miejsca docelowego i zaczynają się od 5 euro. A że Malta jest niewielka, to koszta nie są zbyt wygórowane. Z kolei koszt prywatnej taksówki to minimum 20 euro za całe auto przy dwóch osobach podróżujących i będzie rósł w zależności od miejsca docelowego i liczby pasażerów. Rezerwacji na przejazd busem lub taksówką można dokonać tutaj.

Parasole na plaży w Mellieha Bay | Zwiedzanie Malty

Jak poruszać się po Malcie? | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Transport zbiorowy na Malcie jest bardzo dobrze zorganizowany i niedrogi. Opiera się on głównie na autobusach miejskich, którymi można dojechać niemal wszędzie. A jak już gdzieś autobus nie dojeżdża, to z reguły da się dość w to miejsce podczas dłuższego spaceru. Autobusy są klimatyzowane i wygodne. Aby kierowca zatrzymał się na naszym przystanku, musimy machnąć ręką, bo większość przystanków jest na żądanie. Do autobusu wchodzi się przednimi drzwiami, a wychodzi środkowymi. Obok kierowcy zauważycie miejsce, do którego przykłada się wcześniej kupioną kartę autobusową. Jeśli chcecie kupić bilet jednorazowy, to możecie to zrobić u kierowcy za gotówkę (w czasach koronawirusa tylko wyliczona kwota). Na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że kierowcy autobusów jeżdżą tragicznie. Ale tak naprawdę tragicznie. Jeżdżą bardzo szybko, a autobusem rzuca po tych wąskich drogach. Mi było za każdym razem niedobrze. Jeśli autobus jest nawet lekko przepełniony, to prawdopodobnie dla Was się nie zatrzyma. Więcej na temat transportu publicznego na Malcie przeczytacie tutaj.

Druga rzecz, to trzeba uzbroić się w cierpliwość. Autobusy są mało punktualne. Co gorsze, żeby to chodziło tylko o spóźnienia… nie zliczę ile razy zdarzyło się, że autobus przyjechał nawet 10 minut przed czasem, a my skazani byliśmy na spędzenie kolejnej godziny w szczerym polu. Ale tak ogólnie to jeżeli ktoś nie może lub nie chce wypożyczyć auta, to nie musi się martwić, że nie zobaczy wtedy wszystkich miejsc, które chce. Bilet jednorazowy kosztuje 1,5 euro zimą, 2 euro w miesiącach letnich i 3 euro zimą. Na stronie Malta Public Transport znajdziecie wyszukiwarkę połączeń, chociaż nam o wiele lepiej sprawdził się niezastąpiony na Malcie i Gozo Google Maps. Bilet jednorazowy jest ważny przez dwie godziny. W ramach jednego biletu można przesiadać się do innych autobusów.  Dobrym pomysłem jest też zwiedzanie Malty za pomocą skutera, który usprawni przemieszczanie się, a nie jest tak wymagający, jak prowadzenie auta.

Widok na Klify Dingli na Malcie | Zwiedzanie Malty

Tallinja Card, Explore Plus Meep i 12 Day Journey Card | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Na Malcie funkcjonuje kilka rodzajów kart turystycznych, które usprawniają i obniżają koszty podróżowania po kraju. Tallinja Card Explore to zbliżeniowa karta autobusowa, która za 21 euro (15 euro dla dzieci) uprawnia do nielimitowanych przejazdów autobusami po całej Malcie i Gozo. W cenę tej karty nie są wliczone rejsy promami. Kartę najwygodniej kupić już na lotnisku w specjalnym oznaczonym punkcie (dobrze widoczny, łatwo znaleźć) lub w automacie obok. Wyrobienie karty w automacie zajęło nam dosłownie 2 minuty. Karta obejmuje też dojazd autobusem na lotnisko. Zakup karty zwrócił się bardzo szybko. Zjeździliśmy Maltę i Gozo wszędzie gdzie się da, korzystając z autobusów po kilka razy dziennie. Jest to najkorzystniejsza opcja podróżowania po Malcie, jeżeli przylatujecie na wyspę na co najmniej kilka dni. Z kolei Tallinja Card Explore Plus Meep obejmuje nie tylko autobusy, ale i dwa rejsy promem do lub z Valletty, całodniową wycieczkę Hop-on hop-off  lub rejs na Comino w dwie strony. Karta kosztuje 39 euro. 12 Day Journey Card kosztuje 15 euro i można ją wykorzystać do 12 przejazdów dziennych lub 6 nocnych w ciągu dnia. Ten rodzaj karty mogą wykorzystywać grupy, bo karty nie są imienne i np cztery osoby moga jechać tylko na jednej karcie, przykładając ją do czytnika w autobusie cztery razy. Więcej na temat kart przeczytacie tutaj.

Wypożyczenie auta na Malcie | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Generalnie Maltańczycy nie jeżdżą źle (z wyjątkiem kierowców autobusów – oni jeżdżą jak szaleńcy), ale duży ruch i wąskie uliczki powodują na ulicach spory chaos. Do tego częste korki i źle zaparkowane samochody. No i oczywiście ruch lewostronny. Dlatego wyżpożyczenie auta na Malcie polecamy tylko osobom, które są pewnie swoich umiejętności za kierowcnicą lub chociaż prowadziły kiedyś w kraju, gdzie obowiązywał ruch lewostronny. Podobno zimą korki zdarzają się rzadziej. Bardzo problematyczne jest także znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Boczne drogi na Malcie i Gozo są kiepskiej jakości – kręte i dość dziurawe. Główne drogi są w o wiele lepszej kondycji. Na Malcie można posługiwać się polskim prawem jazdy. Samo wypożyczenie auta nie jest drogie, nawet na ostatnią chwilę najtańszy i najmniejszy samochód wypożyczony na tydzień może kosztować około euro, w zależności od terminu wynajmu i rodzaju auta. Na lotnisku na Malcie znajdziecie wszystkie najbardziej znane firmy typu Hertz, First Car czy Europcar. Raz korzystaliśmy z oferty tej ostatniej, w Izraelu i wszystko odbyło się bez zarzutu. Ceny i rodzaje aut warto sprawdzić w wyszukiwarce tutaj.

Kolorowe łodzie w Marsaxlokk | Zwiedzanie Malty

Promy, rejsy, hop on-hop off | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Rejsy wycieczkowe do Blue Lagoon – odbywają się codziennie od rana do wczesnego wieczora, zazwyczaj między 08:30 a 18:00. Bilety kupuje się w dobrze widocznej budce w porcie Cirkewwa, z którego odpływają też promy na Gozo. Bilety kosztuja 13 euro w dwie strony i nie są oznaczone na konkretną godzinę. Bilet kupiony online kosztuje 12 euro. Łódki odpływają z Malty co 30 minut, a na Maltę wracają co godzinę, bo część z nich wraca na Gozo. Sam rejs jest krótki, trwa maksymalnie 20-30 minut, a w drodze z Malty na Comino, łódź zahacza o kilka jaskiń. Rozkłady możecie sprawdzić tutaj. 

Rejsy do Blue Grotto– odbywają się codzienne od 09:00 do 17:00. Rejs trwa około 20 minut, bilety kupuje się w kasie tylko gotówką za 8 euro.

Rejsy na Gozo – na drugą co do wielkości wyspę archipelagu maltańskiego pływają duże promy dla pasażerów i samochodów. Prom płynie około 20 minut. Bilety kupuje się dopiero w drodze powrotnej, w kasie terminala. Możliwa jest płatność kartą. Promy kursują przez całą dobę, w ciągu dnia średnio co 30 minut, wieczorami i w nocy co 45 minut. Bilet kosztuje 4,65 euro w dwie strony. Aktualne rozkłady rejsów znajdziecie tutaj.

Hop-on Hop-off – autobusy turystyczne kursujące na Malcie i Gozo. O ile na Malcie korzystanie z nich niekoniecznie będzie się opłacać, o tyle na Gozo może mieć to już większy sens. Autobusy na Gozo kursują rzadziej niż na Malcie i niemal zawsze jadą do Victorii, w której trzeba się każdorazowo przesiadać by dojechać w inną część wyspy. Dlatego autobusy turystyczne na Gozo mogą być pomocne podczas zwiedzania. Bilet umożliwiający jednodniowe korzystanie z busów turystycznych kosztuje 15 euro. Ale tak generalnie to trasy tych autobusów nie odbiegają zbytnio od tras zwykłych autobusów. Szczegółowe informacje, rozkłady jazdu autobusów znajdziecie tutaj. Na tej samej stronie możecie kupić swoje bilety.

Prom ze Sliemy do Valletty – bilet kupuje się za gotówkę przy wejściu na prom. W cenę karty Tallinja Explore rejsy tymi promami nie są wliczone, ale w cenę Tallinja Card Explore Plus Meep już tak. Bilet kosztuje 1,50 euro, a kupiony od razu w dwie strony 2,80 euro. Kursy nocne zaczynające się o 19:30 są droższe o 25 centów. Pierwszy prom odpływa już około 7 rano latem, a ostatni mniej więcej do północy (zimą wcześniej, około 19:00). Rejs jest krótki, trwa ledwie kilka minut. Bardzo Wam go polecamy, bo widoki są obłędne!

Prom z Valletty do Trójmiasta – bilet kosztuje 1,50 euro w ciągu dnia, 1.75 euro nocą. Rejsy odbywają się mniej więcej od 6 rano do 19 wieczorem zimą i do północy latem. Rozkłady rejsów z Valletty do Sliemy i Trójmiasta znajdziecie tutaj. 

Wąwóz morski Wied il Ghasri | Zwiedzanie Malty

Baza wypadowa | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Wszystko zależy od tego, czego szukacie i co chcecie na Malcie robić. Generalnie nie ma zbyt dużej różnicy jakie miejsce wybierzecie na bazę wypadową, bo Malta jest tak mała (mniejsza od Krakowa!), że wszędzie da się bezproblemowo dojechać. Jako bazy wypadowe najczęściej wybierane są większe miasta na północy i wschodzie wyspy, położone tuż nad morzem. Są to Mellieha, okolice St. Paul’s Bay, Buggiba, St. Julian’s, Sliema, Valletta, Birgu, Marsakala i Bizrebugga. Na dwa ostatnie miasta raczej nie zdecydowalibyśmy się w sytuacji, gdy w planach mielibyśmy intensywne zwiedzanie wyspy. Raczej wybralibyśmy miejsce położone bardziej w centrum Malty – Vallettę, Sliemę, a nawet Melliehę leżącą blisko portu, z którego odpływają promy na Gozo i motorówki na Comino. A już które z tych miejsc wybierzecie, to zależy od Waszych upodobań.

Widok na miasto Isla z fortu Saint Angelo na Malcie | Zwiedzanie Malty

Valletta jest piękna, pełna zabytków i restauracji, ale podobno wieczorami życie na jej ulicach zamiera. Nie wiem ile jest prawdy w tej informacji, bo w Vallettcie nie spaliśmy. Osoby spragnione imprez najczęściej wybierają Pembroke i St. Julian’s. Szukający porządnych noclegów w dobrej cenie i lokalizacji decydują się na Gzirę lub Sliemę, a w Vallettcie można już znaleźć bardziej eleganckie i droższe hotele. Chociaż szukając noclegu w lipcu 2020 jakoś nie zauważyłam większej różnicy cenowej między stolicą Malty a innymi miasteczkami. Bardzo podobało nam się w Birgu. Na tyle, że Marcin chciałby tam kiedyś zamieszkać na dłużej. Miasto jest położone w miarę centralnie, więc to także dobra baza wypadowa. Osoby, które szukają dostępu do morza i ładnych plaż najczęściej wybierają okolice Mellieha i St. Paul’s Bay, ewentualnie Golden Bay i Paradise Bay. My spaliśmy w Sliemie i z jednej strony był to dobry wybór, bo Sliema jest świetnie zlokalizowana, dosłownie pod samym hotelem mieliśmy przystanek autobusowy i port, z którego wypływały promy do Valletty. Z drugiej strony męczyły nas dojazdy. Sliema, niby położona jest dość centralnie, ale często musieliśmy dojeżdżać do Valletty i tam przesiadać się na inny autobus. Ale ogólnie i tak chwalimy sobie ten wybór.

Największa piaszczysta plaża Ramla na Gozo | Zwiedzanie Malty

Noclegi na Malcie | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Baza noclegowa na Malcie jest urozmaicona. Mamy do wyboru pensjonaty, hotele w kurortach, mieszkania na Airbnb, kilka hosteli. Ciężko mówić o tym, czy noclegi są drogie/tanie, bo to bardzo subiektywna kwestia. Na pewno nie są tak drogie, jak np. w krajach Beneluksu, Francji czy Wielkiej Brytanii, ale tanio też nie jest. Zakresem cenowym bliżej im do Włoch i Grecji. W trakcie wakacji może być trochę drożej, niż poza sezonem, ale nie odczuliśmy tego jakoś boleśnie. Budżetowi podróżnicy mogą znaleźć noclegi na tydzień dla dwóch osób nawet za 500, 600 zł (pomijam kwestię standardu i lokalizacji tych miejsc).  A szukający komfortu też bez problemu znajdą piękne, luksusowe hotele z basenami itd. Noclegów najwygodniej szukać na Airbnb lub Booking.com. Tak bardzo uśredniając, za taki dość podstawowy, ale porządny tygodniowy nocleg dla dwóch osób trzeba liczyć tak minimum 1200-1500 zł w sezonie i mniej niż 1000 poza sezonem. Bardziej wypasione noclegi zaczynają się mniej więcej od 2000 zł i w górę za tydzień dla dwójki. No i ta liczba tańszych noclegów jest dość mocno ograniczona, więc warto ich szukać z wyprzedzeniem.

Panorama Sliemy z tarasu | Zwiedzanie Malty

Spaliśmy w miejscowości Sliema w Cozy Rooms Hotel. Zasadniczo to nie mamy się do czego przyczepić. Obsługa jest fantastyczna, a pokoje nowe, bardzo czyste i zadbane, komfortowe, z prywatnymi łazienkami. Mieliśmy do dyspozycji ogromny taras z przepięknym widokiem na miasto, do tego tv z dostępnem do Netflixa, lodówkę, klimatyzację, sejf, żelazko, szafę, kosmetyki, ręczniki i śniadanie. Ładnie, schludnie, czysto i wygodnie, a to najważniejsze. Śniadania było w porządku, ale też bez jakiegoś szału. Typowo kontynentalne. Smaczny chleb, kilka rodzajów sera i wędlin, sałatka, pasta rybna, owoce, coś słodkiego, chrupki, mleko, jogurty i pyszna kawa. Po kilku dniach już nam się znudziło, ale też nie narzekaliśmy, bo na Malcie nie jest tak łatwo znaleźć lokale serwujące typowe śniadania niebędące rogalikiem na słodko we włoskim stylu. Za 7 nocy dla dwóch osób ze śniadaniem płaciliśmy 1600 zł. Rezerwowaliśmy tydzień przed wyjazdem przez portal Booking.

Gdzie zjeść na Malcie? | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Na temat polecanych restauracji na Malcie i Gozo przygotowaliśmy osobny przewodnik kulinarny, który znajdziecie tutaj. A poniżej zamieścimy skrótową listę miejsc, w których jedliśmy i które możemy polecić:

Stories&Sapori – włoska kuchnia, kilka lokalizacji, rozsądne ceny, duże porcje, pyszne pizze

Sea Salt – najlepszy street food z owocami morza i świeżymi rybami, super ceny jak na takie dobre smaki, rewelacyjne pasty!

MUŻA – nieco bardziej elegancka restauracja z lokalną kuchną, świetny stosunek jakości do ceny

Olymp Bar – pyszne, maltańskie śniadania w lokalnym miejscu bez turystów, niziutkie ceny, duży wybór, obfite porcje, smacznie

Made in Sud – przepyszna pizza neapolitańska w dobrych jak na Maltę cenach, polecamy zwłaszcza pizzę Pieta

Ta’Rikardu – restauracja z ogródkiem na dachu na Gozo, lokalna kuchnia, dobre ceny, rewelacyjny fenek i maltańskie ravioli

Crudo – typowa śniadaniówka z włoskimi akcentami, smacznie i swobodnie

Te’Mattew – rewelacyjne owoce morza w Marsaxlokk, korzystniejsze ceny niż w pozostałych knajpach, polecamy małże i ośmiornice!

Taste – tradycyjna kuchnia w nowoczesnym wydaniu, ciekawy wystrój, cudowna obsługa, muzyka na żywo, pyszne jedzenie, atmosfera

Artigianale – pyszne lody na Gozo, polecamy kokosowe

Tuk Tuk – dobre azjatyckie jedzenie w niezłych cenach w St. Julian’s

Chippy Van – food truck na Gozo z szeroko polecanym fish&chips, chyba najtańsze jakie widzieliśmy podczas całego wyjazdu

Da Ciccio Cucina – bardzo dobrze oceniania kuchnia lokalna w Mellieha

Atrakcje, ceny, godziny otwarcia, rezerwacje | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Wbrew pozorom na Malcie można zobaczyć naprawdę wiele ciekawych miejsc. Choć kraj ten traktowany jest jako typowo wakacyjny kierunek, to jednak jest co na wyspie robić, a plaż wcale nie ma aż tak dużo. Malta może się poszczycić bardzo długą i ciekawą historią, którą reprezentują świątynie megalityczne, wieże obronne zbudowane przez Zakon Maltański, setki kościołów, kilka naprawdę dobrych muzeów, przepiękna architektura Valletty i Trójmiasta i przede wszystkim atrakcje naturalne. Na Malcie można zorganizować krótki city break w Vallettcie lub/i Trójmieście. Oczywiście można też wypoczywać – plaże są darmowe i bardzo atrakcyjne, chociaż nie ma ich znów tak wiele. Malta i Gozo obfitują w liczne szlaki piesze, między innymi szlak od Wied il-Gharsi do Marsfalon wzdłuż wybrzeża z panwiami solnymi, szlak od Klifów Sanap do Xlendi Bay czy spektakularny szlak Ta’Lippija wzdłuż plaż Golden Bay, Ghajn Tuffieha i Gnejna Bay. Popularne są też rejsy wycieczkowe, głównie do Blue Grotto i na Comino. Na Malcie znajdziecie zatrzęsienie kościołów, fortów i świątyń megalitycznych. Ciężko jest podczas jednego pobytu zwiedzić wszystkie z nich, dlatego na dobry początek warto wybrać tylko kilka z nich. Z fortów polecamy Fort Manoel i Fort Saint Angelo, z kościołów Katedrę św. Jana w Vallettcie i Bazylikę Ta’Pinu na Gozo, a ze świątyń megalitycznych Hypogeum, ewentualnie Ggantija Temple na Gozo i Hagar Qim Temple na Malcie.  Większość atrakcji jest czynna codziennie do 17:00, czasem zdarza się, że niektóre muzea zamknięte są w poniedziałki lub wtorki. Na Malcie są też takie miejsca, których zwiedzanie trzeba rezerwować wcześniej, np. Hypogeum i katakumby sw. Pawła. Dlatego każdorazowo polecamy Wam wcześniej sprawdzić strony poszczególnych obiektów.

O atrakcjach Malty i Gozo napisaliśmy osobe artykuły:

Atrakcje Gozo

Co zobaczyć na Malcie

Lazurowa woda w Blue Lagoon | Zwiedzanie Malty

Waluta i płatnści, bankomaty | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Walutą obowiązującą na Malcie jest euro. W większości miejsc nie ma problemu z płatnością kartą. Właściwie to sobie nie przypominam czy gdziekolwiek musieliśmy płacić gotówką. Jednak na wszelki wypadek mieliśmy wypłacone trochę euro z bankomatu. Korzystaliśmy z karty Revolut. Płaciliśmy Revolutem w sklepach, restauracjach, przy kupowaniu biletów wstępu do atrakcji. Pieniądze wypłacaliśmy z bankomatu HSCB, który nie pobierał żadnych prowizji. Nie polecamy wybierać pieniędzy z bankomatu Euronet, który pobiera bardzo wysoką prowizję. Jedynym miejscem, gdzie musieliśmy płacić gotówką, była kasa biletowa do rejsów do Blue Grotto. Obok był bankomat, oczywiście Euronetu. Lepiej wcześniej przygotować sobie po 8 euro od osoby. Zdarzało się, że w niektórych małych sklepach osieldowych płatność kartą była możliwa tylko od 10 euro w górę. Warto mięć w portfelu kilka euro, chociaż w większości przypadków można płacić kartą.

Rejs wzdłuż klifów w zatoce Dwejra na Gozo | Zwiedzanie Malty

Ceny na Malcie | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Czy na Malcie jest drogo? I tu nasza ulubiona odpowiedź: to zależy. Atrakcje jeśli już są płatne, to słono. Noclegi – zależy czego szukamy. Można znaleźć proste nawet za kilkaset złotych (inna kwestia to warunki takich miejsc), a można za kilka tysięcy z kilkoma gwiazdkami. Oczywiście nieco drożej będzie w szczycie sezonu, niż w pozostałych miesiącach. Liczba niedrogich, ale porządnych noclegów jest dość ograniczona. Loty przez większość roku są stosunkowo tanie, ale w trakce wakacji potrafią kosztować nawet kilkaset złotych w jedną stronę. Transport zbiorowy jest tani – za tygodniową kartę uprawniającą do nielimitowanych przejazdów autobusami po całej Malcie i Gozo zapłacicie tylko 21 euro. W sklepach ceny podoba są do cen polskich, ale w restauracjach jest już drożej niż w Polsce, a naszym zdaniem nawet niż we Włoszech czy Grecji (chodzi mi o ceny w lokalach o porównywalnym standardzie).

Zabytkowa zabudowa centrum Valletty | Zwiedzanie Malty

Budżetowi podróżnicy mogą zaplanować dość tani wyjazd poza sezonem – tanie loty, tani transport, zwiedzanie darmowych atrakcji i nocleg poza głównymi kurortami z aneksem kuchennym pomogą ograniczyć wydatki. Jeśli jednak zaplanujecie wyjazd w trakcie sezonu wakacyjnego, chcecie zwiedzać większość atrakcji i jeść w restauracjach, to trzeba się liczyć z dość sporymi wydatkami. Czyli tak podsumowując, drogo nie jest, ale tanio też nie i wiele zależy od naszych oczekiwań, terminu wyjazdu i tego, co będziemy robić i jeść na miejscu.

Ciekawe kształty wapiennych skał w zatoce Xwejni | Zwiedzanie Malty

Nasz budżet wyjazdowy | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Loty – 199 zł w dwie strony liniami LOT z Warszawy (poza seoznem można znaleźć tańsze bilety), bez bagażu rejestrowanego x2

Noclegi – 1600 zł ze śniadaniami dla dwóch osób w pokoju z prywatną łazienką i tarasem w Sliemie w świetnej lokalizacji

Transport – 21 euro za tydzień x2

Rejs na Gozo – 10 euro x2

Rejs na Comino – 13 euro x2

Rejs do Blue Grotto – 8 euro x2

Atrakcje – 37 euro x2. Pewnie byłoby więcej, ale większość atrakcji była zamknięta z powodu koronawirusa.

Trzykrotne wypożyczenie leżaka – 13 euro

Zakupy w sklepie – kilka rodzajów wędlin i lokalnych serów, pesto, pieczywo, melon, pomidory, rzodkiewki, wino, zgrzewka wody – 23 euro

Kremy do opalania – zestaw kupiony w aptece Balluta w St.Julian’s, składający się z trzech różnych kremów i kosmetyczki za 13 euro

Restauracje – jedliśmy w dziewięciu miejscach i staraliśmy się wybierać tylko dania w przedziale cenowym 8-15 euro. Pomijając nocleg, to najdroższa część naszego wyjazdu.

Łącznie w ciągu tygodnia na Malcie (w szczycie sezonu!) zapłaciliśmy około 1500 zł od osoby plus jedzenie w restauracjach, czyli wyszło nam około 2000 zł za osobę. Nasz nocleg nie był najtańszy, do tego zazwyczaj jemy co najmniej jeden posiłek dziennie w lokalnych restauracjach, także jeżeli ktoś chce zorganizować bardziej budżetowy wyjazd, to na pewno się da.

Panorama Klifów Ta'Cenc na Gozo | Zwiedzanie Malty

Plaże | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Malta i Gozo posiadają skaliste i klifowe wybrzeże, więc piaszczyste plaże nie są tam wcale tak oczywistym zjawiskiem. Jednakże nie bez powodu Malta uznawana jest za typowo wakacyjny kierunek, bo na wyspach można znaleźć kilka naprawdę przepięknych miejsc idealnych na wypoczynek. Do naszych faworytów należy Golden Bay, Ghajn Tuffieha i Gnejna na Malcie, a także Ramla i Xwejni na Gozo. Oprócz tego ładną plażą jest Paradise Bay i Mellieha Bay, ale tylko jej najdalej odsunięty od miasta fragment. W morzu trzeba uważać na meduzy i jeżowce. Jeżeli będziecie korzystać ze skalistych plaż, to warto zabrać ze sobą specjalne buty do pływania. Na temat plaż na Malcie i Gozo napisaliśmy osoby artykuł, który znajdziecie w tym miejscu.

Widok na kurort Xlendi na Gozo | Zwiedzanie Malty

Valletta Card | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

24-godzinna karta przeznaczona dla turystów zwiedzających Vallettę. Uprawnia do nielimitowanych przejazdów autobusami do, z i na terenie Valletty oraz korzystania z promów pływających do stolicy i korzystanie z poszczególnych atrakcji turystycznych. Karta obejmuje przejazd do i z Valletty jakimkolwiek autobusem oraz linią 133, a także wejście do trzech spośród atrakcji: Zbrojownia, Muzem Archeologiczne, Malta 5D i Pałac Wielkiego Mistrza. Karta kosztuje 19 euro i można ją kupić na lotnisku, w punkcie sprzedaży Malta Public Transport w Vallettcie, Sliemie, Bugibbie i Rabacie na Gozo.

Potężna Rotunda w mieście Mosta na Malcie | Zwiedzanie Malty

Malta Pass | Zwiedzanie Malty. Informacje praktyczne

Karta turystyczna umożliwiająca wstęp do 35 atrakcji i przejazd autobusami turystycznymi. Malta Pass dostępna jest w wariancie 1, 2 i 3-dniowym. Można ją kupić online, wysłać pocztą do domu lub dostarczyć do hotelu. Karta jednodniowa kosztuje 27,95 €, dwudniowa 42,95 €, a trzydniowa 52,95 €. Dzięki karcie można do woli w określonym odcinku czasu korzystać z City Sightseeing Bus, a także zwiedzić Palazzo Parisio, Mdina Experience, Zbrojownie i Valletta Living History, Pałac Inkwizytora, Jaskinię Ghar Dalam, świątynię megalityczną Hagar Qim, katakumby św. Agaty, Czerwoną Wieżę, Stare Więzienie na Gozo i wiele innych miejsc, także wybór jest bardzo duży. Czy opłaca sie kupić kartę? Naszym zdaniem bardzo się opłaca, jeżeli ktoś chce dużo zwiedzać. Na Malcie jest co robić, dużo atrakcji jest darmowych. Ale te płatne są bardzo drogie, pojedyncza wejściówka kosztuje zazwyczaj 10 euro od osoby i więcej. Także zakup takiej karty bardzo się opłaca, nawet jeśli zwiedzanie jest ograniczone do maksymalnie trzech dni. Kartę można zakupić na tej stronie. Bieg ważności karty rozpoczyna się od jej pierwszego użycia.

Widok na Salt Pans na Gozo | Zwiedzanie Malty

Malta – pozostałe informacje praktyczne

Ruch drogowy – lewostronny.

Gniazdka elektryczne – angielskie, więc trzeba ze sobą zabrać przejściówkę.

Formalności – do wjazdu na Maltę wystarczy dowód osobisty lub paszport, Malta jest w UE i Schengen. I to tyle.

Pamiątki – preferujemy zakup pamiątek użytecznych lub smakowych 😀 Dlatego z Malty przywieźlibyśmy rewelacyjny likier lub dżem z opuncji, do kupienia także na lotnisko za około 8-12 euro za litrową butelkę. Przywiozłabym do Polski maltański kozi ser, oliwę z Gozo, maltańskie wino. Popularną pamiątką jest kolorowe szkło – ozdoby, wazony, zastawa stołowa, a także ceramika, koronki, mosiężne kołatki. W turystycznych miejscach (zwłaszcza w miastach) na każdym kroku można natknąć się na sklepy i stragany z pamiątkami. Na Malcie znajdują się nawet niewielkie wioski, które specjalizują się w wyrobie i sprzedaży rękodzielniczych pamiątek, np. Ta Qali Crafts Village.

Sklepy – dobrze jest pamiętać, że większość sklepów może być zamknięta w niedzielę, chociaż w turystycznych miejscach niewielkie sklepy czynne są przez cały tydzień.

Temperatury – latem zawrotne, zimą dość przyjemne – na tyle, że warto uciec na Maltę przed polską zimą. W lipcu 2020 roku temperatury oscylowały między 29 a 33 stopni. Malta to wyspa, gdzie słońce świeci przez ponad 300 dni w roku. Także każda pora roku jest dobra na wizytę na tej wyspie, jednak zimą trzeba brać poprawkę na mocne wiatry i ewentualne deszcze.

Toalety publiczne – w dość dobrym stanie i bezpłatne, ale zazwyczaj przed toaletą siedzi ktoś, kto pobiera dobrowolną opłatę;

Sjesta – na Malcie trwa wyjątkowo długo i w często niespecyzowanych godzinach. Czasem jest to od 12:00, 13:00 do 15:00, czasem aż do 17:00, 18:00 lub restauracja otwiera się tylko na wieczór. Dlatego zawsze warto mieć w pogotowiu wodę, przekąskę i pamiętać, aby zjeść wcześniej lub sprawdzić rano godziny otwarcia lokali, w których planujecie zjeść obiad czy kolację.

Bezpieczeństwo – trzeba uważać na bardzo ostre słońce i upały w ciągu lata, zimą na mocny wiatr, na ulicach na szalonych kierowców autobusów, w morzu na meduzy i jak w każdym kraju na całym świecie – na kieszonkowców. Ale poza tym to Malta jest bardzo bezpiecznym krajem, także dla podróżujących solo.

Co ze sobą zabrać – koniecznie, ale to koniecznie, latem zabierzcie ze sobą okrycie głowy, krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne. W ostrym słońcu spaliliśmy się nawet pod ubraniami i pod parasolem! Zimą spakujcie jakąś kurtkę przeciwdeszczową albo chociaż parasol.

Kremy do opalania – dość drogie, często droższe niż w Polsce. Dlatego lepiej przywieźć je z sobą. Jeżeli jednak tak jak nam, krem skończy Wam się jeszcze przed wyjazdem, sprawdźcie ceny w najbliższej aptece. My kupiliśmy pięknie pachnący zestaw trzech kremów (SPF 50, SPF 20 i krem po opalaniu) w porządnej kosmetyczce za 12 euro. A w sklepach i nawet w aptekach jedna butelka kremu potrafi kosztować od 12 do 20 euro!

Zdrowie, ubezpieczenie – osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo na Malcie na korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Warto wyrobić sobie przed wyjazdem darmową kartę EKUZ. Mimo wszystko zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia, które w razie wystąpienia takiej potrzeby, pokryje koszta szerszego leczenia. Żadne szczepienia nie są wymagane. Poziom opieki zdrowotnej na Malcie jest na dobrym poziomie.

Wypożyczenie parasola i leżaka na plaży – możliwe na każdej większej plaży. Wypożyczenie samego parasola kosztuje zazwyczaj 4-5 euro, a leżaka drugie tyle.

Język – Dzięki temu, że obok języka maltańskiego, drugim językiem urzędowym jest angielski, to zwiedzanie Malty jest wyjątkowo proste.

Wifi, Roaming – nie ma z tym żadnego problemu, bo Malta należy do UE, więc opłaty za połączenia, smsy i korzystanie z internetu nie powinny być o wiele wyższe niż w Polsce. Sprawdźcie u operatora Wasze warunki korzystania z telefonu za granicą. Wifi jest dostępne w hotelach i w większości restauracji, czasem nawet w niektórych miejscach publicznych.

Ubiór – Malta jest jednym z najbardziej katolickich krajów Europy. Dlatego zwiedzanie Malty, to też zwiedzanie licznych kościołów. Jakie było nasze zaskoczenie, kiedy do świątyń na Gozo oprócz nas był wpuszczane dziewczyny w dżinsowych szortach ledwo sięgających za pośladaki… mógł to być tylko wyjątek, przypadek, więc lepiej być na to przygotowanym, że nie zostaniecie wpuszczeni do jakiejś świątyni w zbyt kusym ubiorze. W pozostałych miejscach możecie ubierać się jak tam Wam w duszy gra.

Ogrzewanie – upewnijcie się w trakcie zimy, że Wasze noclegi je posiadają. A latem klimatyzacja!

Widok z punktu widokowego na plażę Ghajn Tuffieha | Zwiedzanie Malty

Jak widzicie, zwiedzanie Malty i zorganizowanie na nią samodzielnego wyjazdu wcale nie jest trudne. Na Malcie każdy powinien znaleźć coś dla siebie i z racji niewielkich rozmiarów wyspy, to idealne miejsce, gdzie można połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem. Malta jest krajem bezpiecznym, który warto odwiedzić przez cały rok. Często może się okazać, że poza szczytem sezonu wakacje na Malcie mogą być nawet tańsze niż w Polsce. Malta okazała się jednym z naszych największych europejskich odkryć. Nie spodziewaliśmy się tych widoków, tej uprzejmości Maltańczyków i pięknych plaż. Ale takie zaskoczenia lubimy!

Magda

Plac pod Biblioteką Narodową w Vallettcie | Zwiedzanie Malty

5 odpowiedzi na “Zwiedzanie Malty – informacje praktyczne”

Nie byłam na Malcie i gdybym miała jechać, to koniecznie poza sezonem.
Zawsze jeździmy zwiedzać , a nie wypoczywać i leżeć w hotelowym baseniku.
Malta oferuje bardzo dużo atrakcji i jest to niezwykle ciekawa wyspa.
Spełni marzenia chyba każdego podróżnika. Zaskoczyła pozytywnie Was, więc i nas pewnie też. My z biurami podróży nie jeździmy. Bardzo interesujące zestawienie praktycznych porad.
Miło się czytało 🙂
Pozdrowienia !

Dziekuje za te wirtualna i jakze relaksujaca podroz na Malte, uwielbiam Twoje zdjecia, te blekitne tafle wody, cudne pejzaze, az sie rozmarzylam i tak bardzo chcialbym tam kiedys dotrzec. Pozdrawiam serdecznie Beata

Bardzo praktyczny poradnik, śliczne foty!

Czy moglibyście polecić, gdzie warto wynająć hotel?
Zupełnie nie zależy nam na plażach, za to na urokliwych miejscach – czyli knajpki, miejsca do spacerowania gdzie najbardziej można poczuć maltański klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *