Atrakcje Gozo. Co warto zobaczyć na Gozo?

Atrakcje Gozo, drugiej co do wielkości wyspy archipelagu maltańskiego. Klify, plaże, miasteczka, punkty widokowe, jaskinie, wąwozy – jest tego całkiem sporo. Do 2017 roku narracja na temat atrakcji tej wyspy zdominowana była przez skalny łuk, Azure Window. Od momentu jego zawalenia w trakcie sztormu zwraca się większą większą uwagę na pozostałe ciekawe miejsca. A tych jest niemało. Więc co warto zobaczyć na Gozo?

Atrakcje Gozo. Co zobaczyć na Gozo?

Klify Ta’Cenc | Atrakcje Gozo

Miejsce, które zrobiło na nas kolosalne wrażenie. I byliśmy tam zupełnie sami! Dosłownie skwierczeliśmy w gorącym, lipcowym słońcu idąc do tego punktu widokowego, ale było warto. Strome, jasne klify opadające pionowymi ścianami do granatowego morza prezentują się spektakularnie. Skaliste wybrzeże osiąga w najwyższym punkcie aż 120 metrów wysokości, a rozciągają się na obszarze liczącym 20 hektarów. To miejsce okazało się ustronne, spokojne i dało nam możliwość obcowania z czystą, surową, majestatyczną naturą. Naszym zdaniem, jeżeli macie zobaczyć na Gozo tylko jedno miejsce, niech to będą właśnie klify Ta’Cenc.

Widok na klify Ta'Cenc na Gozo | Atrakcje Gozo
Punkt widokowy na klify Ta'Cenc na Gozo | Atrakcje Gozo
Jaskinie i groty wydrążone w klifach na Gozo | Atrakcje Gozo
Potężne klify Ta'Cenc | Atrakcje Gozo

Mgarr | Atrakcje na Gozo

Mgarr to miasto portowe, w którym cumuje prom pływający między Maltą a Gozo. Miasteczko wydało nam się wyjątkowo klimatyczne. Zwłaszcza wieczorami, kiedy restauracyjne ogórdki pękały w szwach, a miękkie światło okrywało zabudowania wspinające się po wzgórzach otaczających port. Mgarr jest zazwyczaj traktowane przez turystów po macoszemu, jako punkt przesiadkowy do dalszego zwiedzania Gozo. Jednak musimy przyznać, że widok, który ujrzeliśmy po wyjściu z terminala promowego, chwycił nas za serce. Niewielki port z cumującymi jachtami i łódkami, turkusowa woda i górująca nad tym wszystkim kościół pw. Matki Bożej z Loreto, okazał się ujmujący.

Mgarr na Gozo | Atrakcje Gozo

Xlendi i klify w okolicy | Atrakcje Gozo

Xlendi jest niewielką miejscowością kurortową o niebanalnym położeniu. Jest ona usytuowana u końca wąskiej zatoki między łagodnymi skałami, które nieco dalej przeistaczają się w strome, imponujące klify. Szmaragdowy kolor wody zachęca do kąpieli, chociaż plaża w Xlendi jest niewielka. Miejscowość jest mała, ciasno zabudowana, ale bardzo sympatyczna. Znajdziecie w niej przyjemny, wakacyjny klimat. To całkiem fajna baza wypadowa na zwiedzanie wyspy Gozo. Mając niewiele czasu na wyspie, Xlendi nie byłoby naszym pierwszym wyborem jeśli chodzi o samo zwiedzanie. Ale warto odwiedzić miejscowość przy okazji, jeżeli jesteście w okolicy, macie dużo czasu do rozdysponowania lub szukacie ładnego miejsca na wieczorny spacer i kolację lub bazt wypadowej. Nie ma tu może zbyt wiele miejsc do zwiedzania, ale trzeba przyznać, że widok na zatokę jest naprawdę malowniczy.

Zatoka i plaża Xlendi na Gozo | Atrakcje Gozo
Klify w okolicach Xlendi | Atrakcje Gozo

Klify Sanap | Atrakcje Gozo

To kontynuacja klifów Ta’Cenc, chyba jeszcze bardziej spektakularna. Bo tutaj jesteśmy bliżej klifów, są one niemal na wyciągnięcie ręki. Ciężko stwierdzić, które podobały nam się bardziej – Sanap czy Ta’Cenc – bo choć są do siebie podobne, to jednak podziwiane z różnych perspektyw wyglądają nieco inaczej. Od punktu widokowego na klify Sanap do miejscowści Xlendi prowadzi krótka, ale piękna trasa widokowa. Po drodze można podziwiać kolejne partie skalistego wybrzeża Gozo, pola, doliny, stare wieże i granatowe Morze Śródziemne. Droga jest w miarę łatwa nawet dla amatorów, jej przejście nie zajmuje dużo czasu. Ale w lipcowej spiekocie wymordowała nas okrutnie. Jeżeli zdecydujecie się na taki spacer, to polecamy zrobić to rano albo wieczorem, albo najlepiej – poza sezonem. Na trasie nie spotkaliśmy ani jednej osoby, a widoki okazały się jak nie z tej ziemi.

Klify Sanap na Gozo | Atrakcje Gozo

Victoria lub jak kto woli, Rabat | Atrakcje Gozo

Wcześniejsza nazwa miasta, Rabat, była pochodzenia arabskiego. W XIX wieku nazwę zmieniono, by uczcić królową Wiktorię i tak pozostało do dziś. Stolica Gozo to niewielkie, acz urocze i pięknie położone miasto w centrum wyspy. Na szczycie wzgórza wzniesiona jest średniowieczna, odrestaurowana cytadela – punkt obowiązkowy zwiedzania. Na terenie cytadeli znajdziecie kilka ciekawych atrakcji, między innymi Stare Więzienie, Muzeum Folkloru, Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi, Muzeum Archeologiczne, a do tego kameralne uliczki w kolorze piaskowym i spektakularny widok z tarasów widokowych, skąd można objąć wzrokiem całą wyspę. Bardzo polecamy zwłaszcza na zachód słońca. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez chociaż krótkiej wizyty w Victorii, bo na Gozo niemal wszystkie drogi prowadzą do tego miasta. Jeżeli korzystacie z transportu publicznego, to prawdopodobnie za każdym razem będziecie musieli się przesiadać właśnie tutaj.

Victoria lub Rabat na Gozo | Atrakcje Gozo
Victoria stolica Gozo | Atrakcje Gozo
Widok na Gozo z cytadeli w Victorii | Atrakcje Gozo
Punkty widokowe na Gozo | Atrakcje Gozo

Xewkija Rotunda | Atrakcje Gozo

Ten największy na wyspie kościół dominuje nad całym Gozo i stanowi bardzo charakterystyczny punkt. Świątynie można dostrzec z wielu miejsc na Gozo i za każdym razem zadziwia jego wielkość, która tak mocno kontrastuje z niewysokimi zabudowaniami miasteczka. Zaskakujący jest fakt, że rotunda została wybudowana z funduszy zebranych przez mieszkańców Xewkija. Uznaje się, że ten monumentalny, piaskowy zabytek posiada trzecią co do wielkości niepodparta niczym kopułę w całej Europie.

Xewkija Rotunda na Gozo | Atrakcje Gozo

Inland Sea  | Atrakcje Gozo

Zatoka połączona z morzem poprzez wąski przesmyk między potężnymi skałami. Inland Sea w rzeczywistości wygląda jak jezioro i na zdjęciach oglądanych przed wyjazdem wydawało nam się większe, niż okazało się na miejscu. Na wodach zatoki (a raczej zatoczki) cumują kolorwe łódki, a wokół znajdują się niewielkie kawiarnie, restauracje, pomosty i plaże, na których wypoczywają turyści. Warto tu zajść podczas wizyty przy pozostałościach Azure Window. Miejsce wydało nam się spokojne i ciche, sprzyjające relaksowi.

Inland Sea na Gozo | Atrakcje Gozo

Rejs wzdłuż klifów | Atrakcje Gozo

Z zatoki Inland Sea można wypłynąć łódką przez prześwit między skałami na rejs wzłuż klifów, co kosztuje 4 euro od osoby i trwa około 20 minut. Czy polecamy? I tak i nie. Rejs faktycznie był bardzo interesujący, a klify podziwiane z perspektywy wody zrobiły na nas kolosalne wrażenie. Z kolei sporą dawkę adrenaliny zapewnił rejs przez skalne groty. Jestem pewna, że przez ten rejs przybyło mi kilka siwych włosów. Nie wiem, czy tak jest zawsze, czy akurat my mieliśmy takiego pecha, ale podczas wycieczki miotały nami naprawdę duże fale. A działo się to wszystko u stóp wysokich skał, więc cały rejs okazał się dla mnie bardzo stresujący. Nie spodziewaliśmy się takich „atrakcji”. Chociaż mieliśmy na sobie kapoki, to jednak na tej niewielkiej łódeczce, w obliczu niespokojnego morza i potężnych klifów, czuliśmy się jak małe mrówki, które nie są w stanie przeciwstawić się potędze natury. Ciekawe doświadczenie.

Rejsy wycieczkowe na wyspie Gozo | Atrakcje Gozo

Xwejni Bay | Atrakcje Gozo

Bardzo interesujące miejsce ze względu na fantastyczne kształty nadmorskich skał o piaskowym kolorze. W pobliży znajduje się kilka popularnych plaż, to także dobre miejsce na nurkowanie. Najbardziej charakterystycznym punktem tej zatoki jest wapienny stożek widoczny na poniższym zdjęciu.

Zatoka Xewjni | Atrakcje Gozo

Zatoka Dwejra, Fungus Rock, Blue Hole i pozostałości Azure Window | Atrakcje Gozo

Przez lata wszystkie atrakcje Gozo były zdominowane przez Azure Window i pozostawały w cieniu słynnego łuku skalnego. Na nasze nieszczęście, w marcu 2017 roku w wyniku wielkiego sztormu, najsłynniejsza atrakcja wyspy rozsypała się jak domek z kart i zapadła do morza. Obecnie można jedynie podziwiać tu klify, skały i Morze Śródziemnie. Dosłownie kilka kroków dalej znajdziecie masywną, skalną wyspę Fungus Rock, a także zatokę Dwejra otoczoną wysokimi klifami. Obok znajdziecie też Blue Hole, które jest idelanym miejscem do nurkowania. A z Fungus Rock wiąże się ciekawa historia. Na tej skale rosły niegdyś cenne rośliny, które były wykorzystywane w medycynie. Dlatego też obok zbudowano wieżę, której mieszkańcy mieli za zadanie strzec dostępu do skały, a kradzież tejże rośliny była srogo karana. Z tego miejsca macie też rzut beretem do Inland Sea. Dobrze jest tu przyjechać pod wieczór, na zachód słońca i pokręcić się po okolicy.

Zatoka Dwejra i pozostałości po Azure Window | Atrakcje Gozo
Fungus Rock, czyli Skalny Grzyb na Gozo | Atrakcje Gozo

Wied il-Ghasri | Atrakcje Gozo

To wąwóz morski, wcinający się wąską doliną w łagodne, skalne wzgórza Gozo. Wypełniony jest szmaragdową wodą, w której kąpią się spragnieni ochłody mieszkańcy wyspy i turyści. U końca doliny znajduje się niewielka, kamienista plaża. Wied il-Ghasri ciągnie się aż przez 250 metrów, a szerokie jest maksymalnie na 30. Woda wąwozu ma wspaniały kolor.  Bardzo urokliwe miejsce. Niedaleko wąwozu znajduje się położona na wzgórzu latarnia morska Giordan, skąd roztacza się spektakularny widok na Gozo i Morze Śródziemne.

Wąwóz Wied il-Ghasri na Gozo | Atrakcje Gozo
Widok z góry na dolinę Wied il-Ghasri | Atrakcje Gozo

Salt pans | Atrakcje na Gozo

Baseny solankowe na wybrzeżu Gozo, w których pozyskuje się sól od kilku wieków, aż do chwili obecnej. Co prawda nie na skalę przemysłową, ale przez mieszkańców wyspy na własny użytek. Niewielkie baseny o różnych kształtach napełnia się wodą morską, a nasępnie w procesie odparowania wody, powstaje sól. Trzeba przyznać, że ta kolorowa szachownica oglądana z góry robi spore wrażenie. Bardzo ciekawe, unikatowe miejsce. Tradycja produkowania soli w ten sposób sięga aż czasów rzymskich. Kolorowe baseny wypełnione wodą tworzą mozaikę, w której w ciągu dnia odbija się światło słoneczne. Najlepiej wybrać się tutaj o wschodzie lub o zachodzie słońca, kiedy jego promienie wydobywają z krajobrazu najpiękniejsze barwy. Wzdłuż wybrzeża, na którym znajdują się panwie, wiedzie niedługi szlak widokowy – począwszy od kurortu Marsalforn, aż do wąwozu Wadi il-Ghasri.

Oryginalne panwie solne na Gozo | Atrakcje Gozo

Wiatrak Ta’Kola | Atrakcje Gozo

Wiatrak Ta’Kola to jedyny w pełni zachowany wiatrak na archipelagu maltańskim, pochodzący jeszcze z XVIII wieku. Wewnątrz wiatraka znajduje się całkiem ciekawe muzeum, na które składa się między innymi warsztat i wystawa dotycząca wypieku chleba. Trzeba przyznać, że to bardzo malownicze i instagramowe miejsce.

Wiatrak Ta'Kola na Gozo | Atrakcje Gozo

Plaża Ramla i okoliczne jaskinie | Atrakcje Gozo

Największa piaszczysta plaża na Gozo zawdzięcza swoją nazwę podobno czerwonej barwie piasku, chociaż według nas kolor piachu był bardziej złoty. Turkusowa woda, oryginalny kolor piasku, wygoda i dobra infrastruktura, wysokie skały otaczające plażę z dwóch stron – przepiękne miejsce, idealne na wypoczynek. Na zboczach skał otaczających plażę, znajdują się dwie ciekawe jaskinie. Jaskinia Kalypso otoczona jest nimbem tajemnicy, bo miała w niej zamieszkiwać nimfa Kalipso, u której gościł Odyseusz podczas swojej wyprawy. Druga, bardziej popularna Mixta Cave, to popularny cel wycieczek ze względu na przepiękne widoki na plaże i okolice. Podobno to idealne miejsce na zachód słońca. Nie sprawdziliśmy, bo lipcowy upał nas pokonał. Naszym zdaniem plaża Ramla to najlepsze miejsce na relaks na wyspie Gozo.

Plaża Ramla na Gozo | Atrakcje Gozo

Bazylika Ta’Pinu | Atrakcje Gozo

To druga z najbardziej znanych świątyń na wyspie Gozo. Charakterystyczna bryła kościoła widoczna jest już z daleka. Bazylika Ta’Pinu stanowi miejsce kultu maryjnego i jest popularna wśród pielgrzymów z całego świata. W bazylice modlił się nawet Jan Paweł II, którego pominiki możemy spotkać na Gozo z wielu miejscach. Cały budynek jest dostojny, elegancki i ogromnych rozmiarów. Pięknie prezentuje się na tle morza i okolicznych wzgórz. Obecny gmach kościoła pochodzi z XIX wieku, chociaż na jego miejscu przez wieki znajdowała się starsza, podniszczona świątynia.

Bazylika Ta'Pinu na Gozo | Atrakcje Gozo

Ciekawe miejsca, których nie zdążyliśmy zobaczyć na Gozo:

  • San Blas Bay – niewielka plaża ze złocistym piachem
  • Wied il-Mielah Window – skalne okno podobne do Azure Window
  • Świątynia megalityczna Ggantija – odpuściliśmy, bo widzieliśmy już dwie na Malcie. Ale podobno to jedna z ciekawszych w całym kraju
  • Jaskinia Ninu’s i Xerri’s – zamknięte z powodu koronawirusa, a na zdjęciach wyglądają na bardzo ciekawe obiekty.
  • Plaża Hondoq il-Rummien – skalista zatoczka z uroczą piaszczysto-kamienną plażą i turkusową wodą
  • Dahlet Qorrot – kolejna malownicza zatoka z kolorową przystanią, idealna na plażowanie
  • Ta’Kenuna Tower – wieża na jednym ze wzgórz Gozo, podobno świetny punkt na zachód słońca
  • Marsalforn – najpopularniejszy kurort wypoczynkowy na wyspie z kilkoma ładnymi plażami

Lipcowe Gozo jest spalone słońcem, na wyspie dominuje brąz, żółć, pomarańcz. Gdzieniegdzie przebijają się ostatki zielonych roślin, które dogorywają w upalne dni. Podobno jesienią Gozo się odradza, a cała wyspa staje się zieloną oazą. Chcielibyśmy kiedyś zobaczyć ten widok, więc na Gozo na pewno kiedyś wrócimy. Zwłaszcza, że okazało się, że atrakcje Gozo są liczniejsze, niż nam się początkowo zdawało i dwa dni na wyspie okazały się zbyt krótkie, by wszystko zobaczyć. 

Magda

Co warto zobaczyć na Gozo | Atrakcje Gozo

Nasz pewdonik kulinarny z Malty i Gozo znajdziecie tutaj.

O atrakcjach Malty przeczytacie tutaj

Przewodnik z informacjami praktycznymi

Jak poruszać się po Malcie?

A tutaj znajdzicie przewodnik po plażach na Malcie i Gozo.

Wiele przydatnych informacji na temat wyspy Gozo znajdziecie tu.

5 odpowiedzi na “Atrakcje Gozo. Co warto zobaczyć na Gozo?”

Cieszy mnie to bardzo, że coraz częściej (my Polacy) podróżujemy do tak ciekawych i stosunkowo mało znanych zakątków. Miło, że powstają na ten temat wpisy blogowe, bo z jednej strony to dobra motywacja, a z drugiej garść praktycznych informacji.

Byłem na Malcie wraz z żoną 4 raz, a drugi w tym roku. Jeżeli miałbym coś zasugerować to wypad na Gozo na min. 4/5 dni, Malta to głównie Valetta, Dingli Cliffs ale i nie tylko; lepszej ryby jak w Marxaklokk nie zjecie 😉 Natomiast Gozo to stan umysłu, relaks, odpoczynek dla duszy. Bardzo zachęcam do wyjazdu w styczniu/lutym. Wszystko jest zielone – temperatura ok. 17-22oC, można do woli objadać się opuncjami, cytrusami i nawet migdałami. Dla mnie Gozo w pigułce to cudowny szlak z Xlendi (tu koniecznie zaliczyć zachód słońca) aż do portu Mgarr przez Klify Sannat i Cenc, zatoczke Ix-Xini i cudowne rozległe łąki. Warta uwagi jest również wizyta w „drugim Azure Window” (te oryginalne które się zresztą zawaliło) -> Wied Il-Mielah oraz zatoczka Wied Il-Ghasri. Dla lubiących zabytki/świątynie koniecznie odludny piękny kościółek w Gharb albo Cytadela w Rabacie. Przy sprzyjającej pogodzie można dostrzec wulkan Etna na Sycylii. Generalnie można błądzić po wyspie bez końca więc wystarcz odrobina kreatywności i google maps. Omijacie hotele – dawajcie zarobić prywatnym kwaterom bo czasami traficie taki nocleg że poczujecie się wręcz jak mieszkańcy tego wspaniałego kraju. Cześć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *