Najciekawsze atrakcje Albanii

Najciekawsze atrakcje Albanii moglibyśmy wymieniać i opisywać bez końca. Albania to jeden z naszych ukochanych krajów. Uwielbiamy ją za widoki, góry, piękne wybrzeże, pogodę, pyszną kuchnię, gościnność Albańczyków, ciekawą historię, zamki i miasta. To idealny kierunek na wakacje połączone ze zwiedzaniem. Które najciekawsze atrakcje Albanii warto zwiedzić podczas pierwszej podróży do tego kraju?

Najciekawsze atrakcje Albanii – mapa

1. Rejs po Jeziorze Koman

Nie ma tu wielu hoteli, infrastruktura turystyczna jest bardzo uboga. Z pokładu promu widać tylko nieskończoną, soczystą zieleń lasów, schodzących wprost to szmaragdowej wody. Czysta natura. Nie sposób się nudzić podczas 3-godzinnego rejsu wśród wzgórz porośniętych nieprzemierzonymi lasami, niewielkich wysepek i wysokich skał przypominających fiordy. Otaczająca nas zewsząd zieleń uspokaja, koi zmysły i oszałamia. Do tej pory pływaliśmy po Jeziorze Koman już trzy razy i chętnie znowu wrócimy. W naszym artykule „Jezioro Koman. Informacje praktyczne” znajdziecie więcej ciekawostek na temat tej atrakcji. A jeśli czas pozwoli, to warto wejść na szczyt Maja e Murges, by zobaczyć Jezioro Koman z nieco innej perspektywy.

Rejs po Jeziorze Koman | Najciekawsze atrakcje Albanii

2. Dolina Valbony

Po Jeziorze Koman wydawało nam się, że nic piękniejszego w Albanii już nie zobaczymy. Byliśmy w błędzie. Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać po Górach Przeklętych, więc na miejscu przeżyliśmy spore zaskocznie. Żadne słowa czy zdjęcia nie oddadzą w pełni urody Doliny Valbone, gdzie został utworzony Park Narodowy.

Wyobraźcie sobie rwący, przejrzysty potok biegnący doliną, wokół którego rosną kilkunastometrowe świerki. Nad nimi wznoszą się majestatyczne, poszarpane górskie granie. Do waszych uszu dobiega jedynie szum rzeki oraz dźwięk krowich dzownków. Widzicie kamienne domy, ogrodzone drewnianymi palisadami, a to wszystko na tle intensywnie błękitnego nieba i zielonych łąk pełnych kwiatów. Mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się na jakimś zapomnianym krańcu Europy, gdzie mało ko dociera, a natura jest wciąż nieskażona. Biorąc to wszystko pod uwagę, gorąco Was zachęcamy – jeśli jedziecie do Albanii, zaplanujecie pobyt w Valbonie i Górach Przeklętych. Na pewno nie będziecie żałować.

3. Błękitne oko

Najciekawsze atrakcje Albanii? W takim zestawieniu nie może zabraknąć Błękitnego Oka! Jak dotąd to jedno z najpopularniejszych miejsc w kraju i wcale się temu nie dziwimy. Okolice Blue Eye wyglądają niczym raj. Przejrzysty potok, soczysta zieleń, ogromne rośliny, piękne kwiaty, motyle i ważki, góry… barwy tego miejsca aż kłują po oczach i zdają się być neonowe. Blue Eye to wywierzysko, źródło rzeki, która wybiła spod ziemi. Do tej pory zbadana głębokość wynosi około 50 metrów. Woda w tym miejscu przybiera chyba wszystkie możliwe odcienie turkusu, błękitu i zieleni. Coś pięknego! Więcej o tym miejscu przeczytacie w naszym artykule „Błękitne Oko/Blue Eye”.

4. Jezioro Bovilla

Ten zbiornik zaopatruje w wodę Tiranę i jej okolice. Może nie ma tu zbyt wiele do zrobienia, nie można się w jeziorze kąpać ani po nim pływać. Za to widoki z gór otaczających jezioro są spektakularne. Warto tu przyjechać na obiad do restauracji nad jeziorem, by podziwiać widoki, a przy okazji wspiąć się niedługim szlakiem na platformę widokową. Chociaż weszliśmy na nią na miękkich nogach, bo wysokość i przestrzeń robią ogromne wrażenie, to i tak było warto! Kolor wody w Jeziorze Bovilla jest niesamowity. Więcej na temat jeziora możecie przeczytać w naszym artykule „Jezioro Bovilla, turkusowa atrakcja blisko Tirany”.

Jeziora Bovilla | Najciekawsze atrakcje Albanii

5. Malësi e Madhe

Najdalej na północ wysunięty obszar Albanii, tuż przy granicy z Czarnogórą, to prawdziwy raj dla amatorów górskich wędrówek. Do tego jeszcze niedokryty przez masową turystykę, gdzie nie ma wielu hoteli, restauracji, a infrastruktura dopiero się rozwija. Jeszcze 6 lat temu dojazd w te okolice był utrudniony ze względu na zły stan głównej drogi, czyli niezwykle widokowej SH20.

Obecnie, gdy trasa zyskała nowy asfalt, Malësi e Madhe (Wielkie Wyżyny) powoli zyskuje na popularności, a za kilka lat może być tak znane, jak okolice Theth. Najciekawsze atrakcje znajdują się w gminie Kelmendi, która zachwyca majestatem Gór Przeklętych, rozległymi dolinami, kanionami i wodospadami. Słowem – dziewiczą naturą. Warto urządzić sobie bazę wypadową w Vermosh, Lepushe lub Tamare i stamtąd wybrać się na trekking do 30-metrowego wodospadu Selce czy na szczyt Maja e Vajushes.

6. Berat

Zachwycające miasto! Niezwykłe, osmańskie zabudowania między którymi ciągną się brukowane uliczki, a przy nich sklepy z rękodziełem, ukryte lokalne restauracje, meczety i muzea. To powoduje, że w Beracie nie można się nudzić. Przez Berat przepływa rzeka o niesamowitym kolorze, na której organizowane są raftingi i spływy kajakowe. Górująca nad miastem twierdza daje możliwość oglądania Beratu z niezwykłej perspektywy. Berat został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co w ogóle nas nie dziwi. Unikalna architektura na skalę Europy jest doceniania przez turystów przyjeżdżających do Albanii. W mieście warto zobaczyć Muzeum Ikon Onufrego, Muzeum Etnograficzne, Most Gorica, meczety i cerkwie, a także spacerować po dzielnicy Gorica, Mangalem oraz terenie zamku.

7. Szkodra

Szkodra to główne miasto północnej Albanii, z kilkoma zabytkami i mnóstwem świetnych atrakcji w okolicy. Główną atrakcją miasta jest Twierdza Rozafa (świetny punkt widokowy!) ulokowana na szczycie wzgórza oraz Jezioro Szkoderskie. Sama Szkodra jest naszym zdaniem ładniejsza od Tirany. Ma całkiem ładną zabudowę w stylu włoskim w centrum miasta i przyjemny klimat, do tego kilka atrakcji w samym mieście i okolicach. Warto zajrzeć do świetnego Muzeum Etnograficznego. Do tego Szkodra jest dobrym punktem wypadowym w Góry Przeklęte. W okolicy miasta warto podjechać do Mostu Mesi i do Syri i Sheganit lub wybrać się na wędrówkę pasmem Tarabosh.

Widok z Twierdzy Rozafa | Najciekawsze atrakcje Albanii

8. Jezioro Szkoderskie

Największe jezioro na Bałkanach, Lwia część Jeziora Szkoderskiego (i ponoć ładniejsza), znajduje się na terenie Czarnogóry. Do Albanii należy tylko 1/3, jednak – naszym zdaniem – bardziej dzika i równie urodziwa. Jezioro jest ostoją wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Można po nim pływać łodziami. Warto przespacerować sie ze Szkodry wzdłuż brzegu po promenadzie do miejscowości Shiroke, oddalonej od miasta o niecałe 4 kilometry. Do tego kolacja w jednej z przybrzeżnych restauracji, zachód słońca, spokojne ruchy wodnej toni, rechot miliona żab – i jest klimat. W Shiroke i kolejnej miejscowości, w Zogaj, znaleźć można niewielkie plaże. Woda w zbiorniku jest bardzo czysta, co zachęca do kąpieli.

Jezioro Szkoderskie | Najciekawsze atrakcje Albanii

9. Rzeka Shala

Rzeka Shala zasila wody Jeziora Koman i liczy sobie ledwie 30 kilometrów długości. Shala zachwyca kolorami – turkusową wodą, zielenią lasów, szarością górskich grani. Mimo niskiej temperatury wody, ludzie korzystają z uroków plażowania i kąpią się w przejrzystej rzece. Momentami nie mogłam uwierzyć, że nadal jestem w Albanii, a nie na przykład w Tajlandii. Widoki jak z obrazka! Czas, który spędziłam nad rzeką, to była czysta uczta dla oczu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule „Rzeka Shala. rejs po turkusowej rzece”.

Rzeka Shala | Najciekawsze atrakcje Albanii

10. Park Narodowy Theth

Serce Gór Albańskich znajdziecie w Parku Narodowym Theth. Jeśli chodzi o najciekawsze atrakcje Albanii, to Theth należy do moich ulubionych miejsc. Pokochałam je za spektakularne góry, błękitną rzekę, zieleń lasów i ukwiecone łąki. W Theth można oglądać niewielki kościół, uroczo prezentujący się na tle poszarpanych wierzchołków gór, młyn wodny czy związaną z górskim prawem kanun, wieżę odosobnienia. Tutaj też swój początek mają liczne szlaki po okolicy, między innymi do wąwozu Grunas i wodospadu Grunasi, do jaskini Bira e Rratheve, a także do Syri i Kalter, czyli Niebieskiego Oka. To położone na południu nie jest jedynym „okiem” w Albanii. Moim zdaniem Góry Przeklęte to najlepsze, co ten kraj ma turystom do zaoferowania.

11. Ruiny zamków: Lezha, Preza, Lekursi

W Albanii zainteresowały nas ruiny średniowiecznych warowni ulokowanych na wysokich wzgórzach, skąd rozprościerają się piękne panoramy. Takich zamków w Albanii jest wiele – twierdza Rozafa, zamek w Petrela, zamek w Butrincie, w Libohova czy w Beracie. Z większości z nich pozostał jedynie ruiny, jednak każde z tych miejsc ma swój klimat i jest warte odwiedzenia jeśli interesujecie się historią Albanii.

Spodobało nam się też w zamku Preza, a także twierdzy w Lezha. Preza leży na niewysokim zielonym górskim masywie, nieopodal lotniska. Na miejscu można obejrzeć jedynie mury i wieżę zegarową, jednak widok na Tiranę i góry w Parku Narodowym Dajti jest bardzo ładny. Może nie są to najciekawsze atrakcje Albanii, ale gdy jesteście tu po raz kolejny, macie więcej czasu lub interesujecie się historią, to warto chociaż na chwilę wstąpić do tych miejsc.

Ruiny zamku Preza | Najciekawsze atrakcje Albanii
Zamek Petrela koło Tirany w Albanii | Najciekawsze atrakcje Albanii
Zamek Lekursi | Najciekawsze atrakcje Albanii

12. Gjirokastra

Jedno z najpiękniejszych albanskich miast, zwane Miastem Muzeum oraz Miastem Srebrnych Dachów. Tutaj urodził się albański dyktator, Enver Hoxha oraz najbardziej znany pisarz tego kraju, Ismail Kadare (Kronika w Kamieniu). Nad miastem góruje monumentalna twierdza, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okolice. Gjirokastra została wpisana na listę UNESCO, co w ogóle nie dziwi – piękna architektura i ciekawe zabytki sprawiają, że to jedna z najciekawszych atrakcji Albanii!

13. Butrint

Niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne na południu Albanii. Legenda głosi, że Butrint mieli założyć uciekinierzy spod Troi. Utworzono tu Park Narodowy, a samo starożytne miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Na zwiedzających największe wrażenie robi niewielki amfiteatr oraz ciekawe położenie ruin. Mi bardzo spodobały się ruiny średniowiecznej bazyliki i baptysterium. Butrint ma fajny klimat i to świetny pomysł na wycieczkę z Sarandy lub Ksamilu dla osób zainteresowanych historią. Więcej ciekawostek i informacji znajdziecie w naszym przewodniku „Butrint. Archeologiczny Park Narodowy”.

14. Półwysep Karaburun

To jeden z najpiękniejszych zakątków na albańskim wybrzeżu. Półwysep Karaburun można eksplorować pieszo lub od strony morza, konkretnie z Wlory lub Himare. My zdecydowanie bardziej polecamy wam tę drugą opcję. Na półwyspipe utworzono park narodowy. Ślady archeologiczne dowodzą, że Karaburun był zamieszkiwany przez ludzi już w czasach prehistorycznych. Dzikie plaże Karaburun były schronieniem dla statków podczas sztormów. Podczas rejsu można obejrzeć małe zatoczki, skały, zieloną roślinność, jaskinie morskie, szerokie plaże otoczone klifamy. Widoki są zachwycające!

15. Kruje

To dawna stolica Królestwa Arberii i ośrodek oporu przeciw Imperium Osmańskiemu. Miasto odbite w XV wieku z rąk Turków przez bohatera narodowego, Skanderbega. Miejscowość urocza, acz nieco turystyczna. Co nas zaskoczyło, to bardzo ciekawe muzea. Wybierając się do Albanii, nie nastawialiśmy się na wizyty w tego typu atrakcjach. W Kruje zwiedzaliśmy Muzeum Skanderbega, a następnie bardzo ciekawe Muzeum Etnograficznego, które szczególnie polecamy.

Muzeum Etnograficzne (bilet za 300 lek) lepiej zwiedzać z przewodnikiem (usługa darmowa), gdyż eksponaty oglądane bez odpowiedniej narracji niewiele nam powiedzą. W starym albańskim domu zachowały się piękne ścienne malowidła, przyrządy, naczynia i ubiory sprzed wieków, a wszystko to pozostaje w doskonałym stanie.

Dodatkowo z terenu zamku można podziwiać piękną panoramę na dachy średniowiecznego miasteczka. My trafiliśmy do Kruje podczas załamania pogody, gdy ponad górami sunęły białe obłoki. Twierdza z zabudowaniami Kruje pozostawały ponad poziomem chmur. Efekt niesamowity.

Kruje | Najciekawsze atrakcje w Albanii

16. Kanion Osumi

Długi za 26 kilometrów, wysoki na 450 metrów. Zachwytów? Milion. Piękny Kanion Osumi zlokalizowany jest w Górach Tomorr. Można go podziwiać z perspektywy licznych punktów widokowych lub podczas popularnego tutaj raftingu. Woda, która od milionów lat rzeźbi skały i góry, ma piękny zielony kolor i daje ochłodę w upalne dni. Ten największy albański kanion to przykład na to, że bałkańska natura pełna jest niezwykłych miejsc. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym przewodniku „Kanion Osumi, perła albańskiej natury”.

Kanion Osumi | Najciekawsze atrakcje Albanii

17. Ksamil

Ksamil, jako miasto, niczym ciekawym się nie wyróżnia. Betonowe budynki, hotele i mieszkania, knajpy, sklepy i stragany, Ot, zwyczajny kurort turystyczny. Tym, co wyróżnia Ksamil, są piaszczyste plaże z lazurową wodą, niczym z katalogu biura podróży. Niestety, plaże te są bardzo małe i popularne, dlatego w sezonie jest tu tłoczno. Osobiście wybrałabym inne miejsca na wypoczynek. Chociaż nie dziwię się też, dlaczego Polacy tak chętnie jeżdżą do Ksamilu na wakacje., ponieważ miejscowość posiada bogatą infrastrukturę turystyczną. Woda ma tutaj obłędny kolor! Także Ksamil na wakacje to raczej tylko poza sezonem, a w sezonie na jednodniową wycieczkę. Więcej na ten temat dowiecie się z przewodnika „Wakacje w Sarandzie. Riwiera Albańska”.

Ksamil | Najciekawsze atrakcje Albanii

18. Saranda

Jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Albanii. Jeszcze niedawno była to niewielka osada, obecnie rozrasta się i rozbudowuje. Powstaje coraz więcej hoteli, restauracji i sklepów, przyjeżdża coraz więcej turystów. Patrząc na liczbę hoteli powstających w mieście, wydaje mi się, że plaż miejskich jest zdecydowanie za mało. Poza tym Saranda nie ma zbyt wiele do zaoferowania z punktu widzenia turysty. Jest za to doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie okolicy. Dostaniecie się stąd do wszystkich atrakcji w regionie.

Warto wybrać Sarandę na wypoczynek, jeśli lubicie gdy coś się dzieje i chcecie poznać nowych ludzi. Same plaże w mieście są, można z nich skorzystać przy okazji. Jednak nie wybrałabym ich jako miejsce docelowe letniego wypoczynku. Na odcinku między Wlorą a Sarandą znajdziecie dziesiątki piękniejszych plaż. Saranda jako kierunek na city break również nie ma nic ciekawego do zaoferowania, poza ruinami synagogi oraz pięknym widokiem z Zamku Lekursi.

Saranda | Najciekawsze atrakcje Albanii

19. Kanion i plaża Gjipe

Plaża Gjipe jeszcze kilka lat temu uchodziła za dziką i niedostępną, jednak zmienia się to z roku na rok. Uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż w Albanii, Gjipe zyskuje na popularności. W wakacje znajdziecie na niej leżaki oraz dopłyniecie tu łódkami turystycznymi. Jeśli wolicie dojazd autem, to tylko z napędem na cztery koła lub pieszo, około 2 km z parkingu w pełnym słoncu. Ale warto, bo woda oblewająca plażę jest turkusowa i przejrzysta, a sama plaża znajduje się u wylotu długiego na kilometr janionu Gjipe. Jego ściany sięgają nawet 100 metrów wysokości, więc całość robi spore wrażenie. Coraz częściej Gjipe staje się także celem wspinaczkowym.

20. Dhermi

Zdecydowanie jedno z najładniejszych miasteczek w calej Albanii! Wyjątkowa, albańska architektura, góry, punkty widokowe oraz długa plaża z niesamowicie lazurową wodą. Nad morzem Jońskim w Dhermi turystyka prze do przodu, budowane są nowe hotele i restauracje. Ale nic dziwnego, bo nigdzie indziej w Albanii woda nie ma tak zjawiskowych kolorów! Plaża w Dhermi jest długa i szeroka, idealna na wakacyjny wypoczynek, po którym można udać się na spacer po uroczych, kamiennych uliczkach starego Dhermi.

Dhermi | Najciekawsze atrakcje Albanii

21. Przełęcz Llogara

To wysokogórska przełęcz między Wlorą a Himare, przez którą prowadzi niezwykle widokowa trasa SH8. Najwyższy punkt, jaki osiąga droga, to aż 1027 m.n.p.m. W tym miejscu utworzono też Park Narodowy Llogara, gdzie początek ma kilka ciekawych szlaków trekkingowych, w tym na szczyt Maja e Çikës (ponad 2000 metrów). Przejeżdżając przez przełęcz, warto zatrzymać się na punkcie widokowym. To połączenie majestatycznych gór i stromych przepaści prowadzących wprost do wody, zapiera dech w piersiach!

22. Riwiera Albańska

Przepiękne plaże usytuowane wzdłuż Morza Jońskiego zachwycają na każdym kroku. Niesamowty kolor wody (czystej wody!), długie plaże, ukryte zatoczki, zielone góry, niewielkie nadmorskie miasteczka… bajka. Idealne miejsce na wakacje! Szczególnie duże wrażenie robią wysokie góry, które gwałtownie spadają ku morzu. A pomiędzy wodą a szczytami – wysoko zawieszone miasteczka, takie jak Vuno, Qeparo, Lukova czy Dhermi. Najpiękniejsze plaże znajdziecie właśnie w nich, a także w okolicach Borsh, Himare, Palase czy Jale.

Kakome Bay | Najciekawsze atrakcje Albanii

23. Korcza

Kolejną ciekawą atrakcją w Albanii jest miasto Korcza, w której można dostrzec wpływy greckie, francuskie czy macedońskie – zwłaszcza w kuchni i architekturze. To również największe miasto w południowo-wschodniej Albanii i świetna baza wypadowa do zwiedzania tych okolic. Przykładowo niedaleko Korczy znajdziecie Park Nardowy Jeziora Prepsa czy tajemnicze Voskopoje, nazywane drugimi Atenami i Bałkańską Arkadią. Samo miasto posiada kilka ciekawych zabytków, z czego prym wiedzie niezwykłe Nardowe Muzeum Sztuki Średniowiecznej. Zbiory bizantyjskich ikon prezentowane w tej placówce, uznaje się jedne z najważniejszych i największych w całej Europie. Oprócz tego w Korczy warto zajrzeć na punkt widokowy, Stary Bazar i największego soboru w Albanii.

24. Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie to nie tylko Macedonia! Fragment jeziora wpisanego na listę UNESCO, należy także do Albanii. Z ciekawostek: To najstarsze jezioro w Europie, najgłębsze na Bałkanach i w ogóle jedno z największych bałkańskich jezior. To akwen tektoniczny i trzeciorzędowy – pełen endemicznych gatunków ryb. A największym kurortem z plażami od strony albańskiej, jest miasto Pogradec. Może niezbyt urodziwe i bez ciekawych zabytków, ale przyjemne. Fajnie tu odpocząć! Poza tym okolica obfituje w ciekawe atrakcje poza utartym szlakiem, w tym źródło rzeki Drilon.

25. Tirana

Dziwne, chaotyczne miasto pełne sprzeczności. Nie jest to stolica na miarę Paryża czy Londynu. W efekcie Tirana jest dośc niedoceniana. Jednak jeśli macie trochę dodatkowego czasu, to warto spędzić kilka godzin w tym mieście. W Tiranie znajdziecie kilka muzeów, w tym Muzeum Historyczne czy Bunk’Art. Jeżeli nie lubicie przechadzać się po muzealnych salach, to koniecznie zajrzyjcie do zielonej i tętniącej życiem dzielnicy Blloku, przy okazji wypatrując słynnego już tirańskiego street artu. Oprócz tego warto też obejrzeć wnętrze Meczetu Centralnego, wybrać się na spacer do Wielkiego Parku i Ogrodu Botanicznego. Na koniec polecamy wjechać kolejką linową na masyw górski Dajti.

Te najciekawsze atrakcje w Albanii skradły nasze serca. Z waszymi pewnie zrobią to samo.

Pozostałe artykuły z Albanii:

Magda

53 odpowiedzi na “Najciekawsze atrakcje Albanii”

Ksamil jest fantastyczny. Wydaje się być taki egzotyczny, jak na warunki europejskie ?

Fascynuje mnie dzikość Albanii, ale szczerze powiem, że jednocześnie się trochę obawiam jeśli chodzi o względy bezpieczeństwa. Choć zachęciło mnie to co napisałaś o gościnności Albańczyków Czy nie było problemów dogadać się po angielsku?

W Albanii ani przez moment nie czuliśmy się niebezpiecznie, chociaż sami przed wyjazdem mieliśmy spore obawy. Raczej wynika to z faktu, że w Polsce mamy nikłą wiedzę na temat aktualnej sytuacji tego kraju, nie uczą nas o Albanii w szkole, rzadko pojawia się ona w mediach, niewiele jest o niej informacji w internecie. Na miejscu nie przydarzyła nam się ani jedna sytuacja, w której czulibyśmy się co najmniej niekomfortowo. Co więcej, ogromnie nas zadziwiło nastawienie Albańczyków. Kiedy widzieli, że stoimy zagubieni na ulicy szukając drogi, sami podchodzili i pomagali. Większość osób, z którymi rozmawialiśmy, umiała mówić po angielsku. Oczywiście, zdarzały się sytuacje, że trafialiśmy na osoby nie znające tego języka. Jak się okazuje, to jednak nie stanowi problemu ? wóczas takie osoby często wołały ludzi na ulicy lub w sklepie czy u fryzjera pytając, czy jest tu ktoś kto mówi po angielsku. Zazwyczaj taka osoba znajdywała się od razu i to ona nam tłumaczyła jak znaleźć przystanek itp. Raz czy dwa pani ekspedientka w sklepie nie rozumiala o co prosimy, ale wystarczyło wskazać palcem produkt. Szukając autobusu, wystarczy powiedzieć nazwę miejscowości, np. „Berat” i kierowcy pokazywali poszukiwany autobus. Albańczycy za to często mówią lepiej po włosku, niż po angielsku. Język nie stanowił żadnej bariery. Jak trzeba, to da się porozumieć angielsko-włosko-migowym ? Podczas podróży okazywano nam ogromną życzliwość i pomoc, o która czasem nawet nie prosiliśmy – także od osób, które po angielsku umiały powiedzieć ledwie kilka słówek. Z całego serca polecamy podróż do Albanii – nie ma się czego obawiać. Trzeba po prostu pamiętać o podstawowych środkach ostrożności, takich jak zawsze podczas każdej podróży.

Coś nam się wydaje, że już niedługo z „nietypowego” zrobi się bardzo topowy 🙂

Zdecydowanie, Albania znajduje się w czołówce najtańszych krajów w Europie, dlatego można zorganizować tam naprawdę oszczędny wyjazd. A pogoda i piękne plaże gwarantowane – w końcu kraj leży między Grecją a południowymi Włochami, poniżej Chorwacji 🙂

Jak porządne zwiedzanie, to co najmniej 2 tygodnie! Tydzień na północną część – Góry Przeklęte, Szkodra, Kruje, Tirana z okolicami. Tydzień na południową część – wybrzeże, Kanion Osumi i Lengarica, klasztor Ardenica, Berat z okolicami, rejon Sarandy. W tydzień się da, ale z własnym transportem i napiętym planem ?

Fajny artykuł bo jak wcześniej było napisane człowiek ma w głowie takie przeświadczenie, że Albania to zło i kraj 3ego świata. A tu proszę. Fajnie dowiedzieć się, że jednak można i nie trzeba dramatyzować tylko się pakować! 😀

W Albanii byliśmy w tamtym roku, co prawda tylko w kilku miejscach, m.in. nad jeziorem Szkoderskim, ale zdążyła nas nieco odstraszyć. Musimy tam wrócić, żeby poznać ją lepiej.

Proponowałam kiedyś mojemu mężowi Albanię, jako nasz kolejny cel wyjazdu i on uznał to za zbyt niebezpieczne. Muszę wrócić do tematu, bo widzę, że dużo stracę. Z czasem i tam pojawi się więcej turystów.
Tekst fajnie napisany. Miło się czytało.

Dziękujemy za miłe słowa.
W miejscach turystycznych nie jest niebezpiecznie. Albania tak szybko się rozwija właśnie między innymi dzięki turystom, których przybywa tam coraz więcej. Trzymamy kciuki za przekonanie męża 🙂

Bardzo chcę kiedyś odwiedzin tę niezwykłą i jakże urozmaiconą krainę z historią w tle. Natura zapewne może tam zadziwić, a inne atrakcje sprawić, że można tam się czuć doskonale. 🙂

Natura, natura, natura! Zdecydowanie albańska natura, to jest to 🙂

Albania to jeszcze nieodkryty przeze mnie fragment Europy, jest jeszcze nie zdeptany przez masową turystykę i nieco dziki:) lubię takie klimaty

Dzika jest przyroda. Dziewicza i nienaruszona. Chyba niewiele takich miejsc już pozostało w Europie 🙂

Tirana to misto, które jako stolica Państwa wypada wg mnie bardzo słabo. W sumie naprawdę nie ma tego czegoś, co zachwca. Fajne miasto, ale chyba już tam nie wrócę.

Mamy podobną opinię. Jak już jest się w okolicy, to szkoda byłoby nie wpaść na pare godzin, jeżeli jest to nasz pierwszy raz w Albanii. Jednak poczas naszej kolejnej podróży w tamtym kierunku, z pewnością wybierzemy do zwiedzania już inne miasta. Jeden raz wystarczy 🙂

Polecam Bunk Art 1 – muzeum w bunkrze. Tanio i bardzo fajnie. Poziom muzeum na najwyższym poziomie.

Dokładnie tak jest. W naszej świadomości funkcjonują jeszcze mocno zakorzenione stereotypy na temat tego kraju. Najlepiej pojechać i samemu się przekonać jak jest naprawdę 🙂

Musimy przyznać, że my nie poświęcaliśmy za dużo uwagi, a tym bardziej marzeń, Albanii. Wyjazd tam był kwestią przypadku i najlepszym, co mogło nam się pod względem podróżniczym przydarzyć w pierwszej połowie roku 🙂

Warto i to najlepiej teraz, kiedy jeszcze Albania jest dość dziewicza i niezadeptana przez masową turystykę 🙂

Zdjęcia wyglądają cudownie! Widać, że to jeszcze nieodkryty teren. Zawsze miałam wrażenie, że jest tam brudno (np. na plażach), dlatego jakoś mnie nie zachęcał ten kierunek.

Dziękujemy za komplement 🙂 Tam gdzie byliśmy, w Velipoja, faktycznie miejscami walały się jakieś śmieci. Ciężko nam się wypowiadać na temat reszty wybrzeża. Ale raczej słyszeliśmy same pozytywy. Albańczycy dopiero „uczą” się turystyki i zaczynają rozumieć, ile dzięki niej zyskują. Dlatego coraz bardziej dbają o plaże, budują nowe deptaki, drogi, hotele. Poza Velipoja Albania wydała nam się czystym krajem.

Kurczę, to co piszesz jest bardzo zachęcające! 🙂 Nigdy nie myślałam o podróży do Albanii, bo faktycznie jest to dość przezroczysty dla mnie kraj, ale teraz będę musiała wziąć go pod uwagę w planach podróżniczych. Dziękuję!

PS piękne zdjęcia! a z historii urzekła mnie zwłaszcza ta o zamku, uwielbiam takie spontaniczne akcje, które niespodziewanie okazują się strzałem w dziesiątkę! 🙂

Z nami było podobnie, do wyjazdu Albania była tylko białą plamą na mapie. Dziękujemy za miłe słowa! 🙂

Jeszcze tylko dwa tygodnie i my też będziemy mieli szczęście zobaczyć cuda przyrodnicze w Albanii na własne oczy 😉 Na pewno będziemy rejsować po Komani i trekkingować po Valbonie i Thethi. Dlatego cieszę się, że odkryłam ten wpis, mogłam zobaczyć fotografię i poczytać relację! Pozdrawiam! 😉

Aż zazdrościmy! Chciałoby się wrócić… Czeka Was piękna wycieczka 🙂

Kilkoro znajomych mi polecało Albanię ale bez żadnych konkretów, dzięki za tak rzetelny wpis z super zdjęciami 🙂

Góry Przeklęte mam na liście miejsc do odwiedzenia. A Albania chyba nie jest do końca doceniana i odkryta, ale może to i dobrze 🙂

Pierwsza propozycja rejsu po rzece szczególnie przypadła mi do gustu, ale póki co Albanii nie mam w planach podróżniczych;)

Weszłam tu przez przypadek szukajac informacji o Lwowie a trafiłam na ciekawy artykuł o Albanii. Byłam tam dwa razy i jeszcze czuję niedosyt . Oprócz miejsc które pokazaliście ja polecam miejscowość Zusi koło Szkodry – przepiękne miejsce. Pozdrawiam serdecznie.

Byłam w Albanii kilka lat temu na kilka dni, było spoko… i jakoś więcej się tam nie zapuściłam, ale po przeczytaniu Waszego wpisu mocno się zachwyciłam, zwłaszcza przyrodniczą stroną tego kraju i nabrałam ogromnej ochoty na powrót.

Nas również najbardziej zachwyca przyroda Albanii. Gdy byliśmy ram pierwszy raz, nie mogłam uwierzyć, że nigdy nie słyszałam o tych pięknych miejscach

Fantastyczny przewodnik. Nie spodziewałam się, że ten kraj ma aż tak szeroki wachlarz atrakcji. Od przyrody, przez miasteczka, po zamki i wodne odcienie wszelkich rodzajów turkusów i błękitów. Do tego ciekawy opis, bardzo dobry wpis, który na pewno zapamiętam wybierając się kiedyś do Albanii, pozdrawiam

Dziękujemy! Trzymay kciuki, żeby kiedyś tą podróż do Albanii udało się zrealizować 🙂

Piękny kraj! Zdecydowanie warto się tam wybrać, skoro nie jest jeszcze tak oblegany przez turystów! CHyba muszę otworzyć listę miejsc do odwiedzenia, gdy ta cała kuriozalna sytuacja z wirusem się w końcu skończy 😉

Chyba zakochałam się w Albani? W tamtym roku pierwszy raz byłam z biurem w Durres, ale wykupiłam wycieczki i „przejrzałam” na własne oczy, że warto, a nawet trzeba Albanię zwiedzać! Tirana, w tym BunkArt1, 2, Dajti, Kruja, winiarnia Cobo, Berat, ruiny i zabytki Durres…. Tak mi się spodobało, że wróciłam po miesiącu, ale już samodzielnie organizując wyjazd, ponownie Durres, a tu już Wlora, Wyspa Sazan i Karaburum… W tym roku nadal samodzielnie dwa tygodnie, z czego jeden tydzień w Gjirokastra (przecudowne miasto), Tepelene(nawet zeszłam do kryta rzeki Vjosa, widząc tamtejszych mieszkańców kąpiących się i łowiących ryby). Drugi tydzień w Sarandzie, zwiedzając zabytki i zamek Lekursi, Monastyr 40 Męczenników..W Ksamilu tylko pospacerowałam po plaży, bo było bardzo gęsto od turystów. Oczywiście Butrint, Blue Eye, i inne miejsca. A za kilka dni, już po sezonie będę zwiedzać Szkodrę i okoliczne atrakcje, a na pewno Jezioro Szkoderskie i Zamek Roztafa…Może niewiele, ale celowo chcę zobaczyć Albanię po sezonie typowo turystycznym, aby zobaczyć, jak wygląda i jak pachnie, czy są jakieś dźwięki natury o tej porze roku… Nie mogę się już doczekać, a Koman i Valbone zostawiam na przyszły rok?zostawiam.
Wiele z opisanych tutaj miejsc już zobaczyłam, poczułam, ale dowiedziałam się także o innych, o których chyba nie słyszałam, a są inspiracją do kolejnego eksplorowania Albani… Polecam Wszystkim niezdecydowanym, „cykorom”, nawet mającym 50 plus i po raz pierwszy podróżującym samodzielnie. Zapomniałam wspomnieć-natura wręcz oślepia swoim pięknem, a do tego cudowni Albańczycy (gościnni, uczynni)… Podróżowałam czując się bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *